11 Massaal onderzoek naar onbetrouwbare' gebouwen Duitsland wacht roerig paasweekeinde PAASZATERDAG mpai wenst U prettige feestdagen ONGERUSTHEID HUIZENBOUW NIET NODIG "bqbsï Speurtocht naar groot brein achter jenever smokkel Paasdrukte valt mee VAN DE VEN dagblad voor zeeland STRAATGEVECHTEN IN BERLIJN Wilde achtervolging in Eindhoven ■lezer BETER WEER MET PASEN Twee mannen gedood door kolenlawine Overheidspensioen me. 5,6 procent omhoog 585,. ERWé Commentaar Levensgevaarlijk RIJSWIJK Kiesinger Kerken Bij Amer-centrale „Kabbelende stroom" electronic 108e JAARGANG No. 25788 Voor Qod, Koningin en Vaderland en nv is tot 7 uur 's avonds. n met tweede paasdag srijzen nog 10% VOOR- «G. j i KORTING, maar all&én iveede Paasdag S Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia DirecteurDr. W. A. J. M. Harkx HoofdredacteurL. Leijendekker RedactieraadJ M. A. C. v. Dongen, C. J. van Hootegem, mr. dr. A. J. j. M. Mes, P. V. M. Vercauteren, L J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 2234) (7 lijnen) Postgiro 1114111 bU9 ZATERDAG 13 APRIl 1968 Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (excl. 50 ct. incassokosten), 4,55 per maand (incl. 5 ct. incassokosten) Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES. Kioksiraat 1. telefoon 8030 - Bureau voor Zeeuwseh-Vlaanderen HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraa» 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2^i De stalen laadruimte is afneembaar en kan als kast worden gebruikt. 4^95.. Met proviandruimteen picnic-keuken Een bijzonder elegante bagagewagen. Fraaivan lijn en kleur. e_. Vanaf ODD,- Ifsaanhangwagens voor zelfbouw van caravans 8, Zegge, Tel. 01650 - 6600 I WEEGHEL producten (Van een onzer verslaggevers) DONGEN/DEN BOSCH/DEN HAAG, - In het gehele land is grote twijfel ontstaan over de veiligheid van ker ken. sporthallen, bioscopen, kantoren en fabrieken, waarhij betonstenen in draagconstructies zijn verwerkt, werkt. Dit is het resultaat van een onderzoek, dat het TNO-instituut voor Bouwmaterialen en Bouwconstructies heeft ingesteld naar het in storten van de Lucaskerk in Den Bosch op 13 januari j.l. Volgens deskundigen zullen in Nederland wellicht 20.000, mogelijk zelfs 50.000 bouwconstructies moeten worden herberekend en gecon troleerd. Begin dit jaar is in Den Bosch een kerk, de Lucaskerk, ingestort. Een 12-jarige jongen werd hier door gedood. Zijn moeder werd zeer ernstig gewond uit het puin gehaald Ternauwernood ontsnapten 32 kinde ren van een jeugdvereniging en twee leidsters aan de dood. Een onderzoek, dat daarna is inge steld, heeft een reeks van gebreken aan het licht gebracht, voornamelijk bij de gebruikte materialen. Met name is gebleken dat het draagver mogen van bepaalde betonstenen aanzienlijk verminderde na verloop van tijd. Op basis van dit onderzoek zijn nu in de bisdommen Den Bosch en Bre da nog andere kerken gesloten. Ge-| vreesd moet worden dat in tal van andere gebouwen, waarin dergelijke stenen zijn verwerkt, eveneens een gevaarlijk slijtageproces aan de gang is. Deze zaak zal tot op de bodem toe uitgezocht moeten worden. En snel, want het is duidelijk dat kerken, sportzalen en andere openbare ge bouwen, waarin ondeugdelijk mate riaal is verwerkt, levensgevaar op leveren. De Stichting Ratiobouw heeft ons desgevraagd laten weten dat men „over de woningbouw echt niet bang hoeft te zijn". Een woordvoerder van deze stichting was verder van me ning dat er voor „dragende" gemet selde muren buiten de woningbouw „misschien wel duizenden foute bere keningen worden gemaakt". Dit is z.i. een gevolg van het feit dat de meeste architecten cn constructeurs geen specialisten inschakelen bij het bere kenen van het draagvermogen van gemetselde muren, terwijl deze bere kening door gebrek aan voldoende wetenschappelijke gegevens juist heel moeilijk is". Gisteren :s besloten de nieuwe St.- Pauluskerk in plan-West te Dongen uit voorzorg te sluiten. De kerk is namelijk gebouwd met hetzelfde ma teriaal als de buiten gebruik gestelde kerken te Eindhoven, Nuenen en Rosmalen van het diocees Den Bosch, De maatregel in Dongen is geno men uit veiligheidsoverwegingen, hangende een verder deskundig on derzoek. Het is vrijwel zeker, dat de St.-Pauluskerk, die vorig jaar op 13 mei werd ingezegend door de missie bisschop C. Kramer o.f.m., gunstige mogelijkheden biedt om op korte ter mijn weer in gebruik te worden ge nomen. (Van onze redactie buitenland) WEST-BERLIJN De politie van West-Berlijn en andere grote Westduitse steden is in staat van alarm. De Bondsrepubliek wacht een roerig paasweekeinde. Het grote krantenpaleis van de Axel Springer Verlag aan de muur in West-Berlijn is door de politie omgeven door prikkeldraadversperringen. De aanvallen van de demonstranten rich ten zich in het hijzonder tot de vestigingen van Springer omdat zij dit krantenconcern beschuldigen van een hetze tegen de Socialist ische Duitse Studentenhond en op deze manier de aanslag op Rudi Dutsch ke heeft veroorzaakt. (elstalen, gegaranu==. steens. sch°kvr°8,atumaaiv automatische da nsE !en der allereerste Jap* ges. die in Nederland ve voor slechts f 74,50. stalen bodem f 8 SS was onmiddellijk trouwens, maar ,ZEN horloges, voo da,k h z° 9eva"ef de V'te alzijdig, dat het o en te komen kijken bij. roon onbeschadigd »jn- EINDHOVEN Na een wild-west- achtervolging in en rond Eindhoven heeft de Eindhovense politie donder dagnacht de 17-jarige R. K. en het 18- jarige meisje A. G„ beiden uit Düs- seldorf, gearresteerd. De twee reden in een gestolen auto en werden bij een routine-onderzoek in Eindhoven aangehouden. De auto met vijf inzittenden reed tijdens de controle plotseling weg en sleurde de controlerende agent een eind mee. De politie sloeg meteen groot alarm. De auto, een Opel werd later op de E-3, richting Eindhoven, gesignaleerd. De politie vond de commandant van een militaire colonne bereid om zijn wagens als barrière te gebruiken. De Opel glipte echter langs de colonne de berm in. De vijf inzittenden vluchtten de Leenderhei op. Twee van hen konden gepakt worden. De drie anderen zijn nog steeds voort vluchtig. kWaliteitshorloge MAN HORLOGEE agweg 27, Tel. 33654 oschstraat 44, Tel. 40l50 .ij .V., Karresbaa 32l» Ginnekenstraat 1 alstraat 18, Tel- 3 we HaagdIJk 29, Tel. 3« N .13, Tel-3365 ,|f, Grote Kerkstraat 13. Molenstraat 76, Tel. 262°^ bbel en dwwa" hoogte te "°'de" 8 advertentienie"""- (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Door enige depressie- invloed van de oceaan in de richting van Frankrijk zal de aanvoer van koude lucht uit noordelijke richting verdwijnen. Dit betekent beter Paas- weer. De aprilmaand kenmerkte zich de laatste tien dagen door een koude golf met ook in Brabant zware nacht vorst. Vrijdag viel plaatselijk nog een buitje maar de temperatuur bleef nog onder de 10 graden. Met zonnige perioden komt er van af vandaag een langzaam herstel in de temperatuur. Het is mogelijk dat zondag of maandag het kwik al tot 13 a 15 graden stijgt en dat zal heel wal aangenamer zijn. De depressie activiteit zowel boven West-Rusland ais de oceaan blijft vrij gering zodat ??hde kans op enige neerslag klein blijft. Zoals de weerkaart zich nu toont mogen wij optimistisch zijn ten aanzien van het paasweer. Ook de Benedictuskerk in Rijswijk zal worden onderzocht op mogelijke gebreken. De kerk behoort tot de zo genaamde Boschschool en heeft de zelfde architectonische vorm als de drie voornoemde kerken in het bis dom Den Bosch en de Dongense St.- Pauluskerk, die behoort tot het dio cees Breda. De Rijswijkse kerk zal evenwel niet worden gesloten. De soort beton stenen, de bij de bouw van de Bene dictuskerk zijn gebruikt, verschilt van de soort, waarmee genoemde Brabantse kerken zijn gebouwd. Zoals gezegd moet een intensief on derzoek worden ingesteld naar de veiligheid van een groot aantal an dere gebouwen. De directeuren van bouw- en woningtoezicht van Am sterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Eindhoven, hebben over deze zaak al overleg met elkaar ge pleegd. Waarschuwingen zijn uitgegaan naar de bouwinspecteurs van de bis dommen. Bouw- en woningtoezicht van Den Haag is al met een onder zoek bezig. Overal worden architec tenbureaus overstelpt met aanvragen voor herberekeningen en controles op reeds gereedgekomen gebouwen. (ZIE VERDER PAGINA 5) -[jlftftbUS De Stem j De ontdekking van een clan destiene jeneverstokerij in St.- Oedenrode heeft de politie ook op het spoor gebracht van een uitgebreide sigarettensmokkel vanuit België. Pagina 3. De heer J. M. Ydema uit Etten heeft zich ingezet voor het be houd van een Latijnse hoogmis en met succes. Pagina 9. „Oom Tom" is dood en „Zwarte Macht" bedreigt nu de Ameri kaanse samenleving Pagina 13. Onze paaspuzzel op pagina 17. Is de tijd wel rijp voor mede zeggenschap van de werknemer in de onderneming? Pagina 23. Waarom zouden we de paas eieren niet feestelijk uitgedost op tafel brengen Pagina 33. Rudl Dutschke is nog niet buiten levensgevaar maar zijn toestand schijnt met het uur te verbeteren. Tijdens een vijf uur durende operatie zijn twee kogels uit de hersens ver wijderd. Voorlopig valt nog niet te zeggen of Dutsche blijvend gehandi capt zal zijn door hersenbeschadiging. Gisteren kwam de SDS-voorman even bij bewustzijn. Hij sprak enkele woor den met verpleegsters en met zijn vader. Zijn aanvaller, die inmiddels is ge ïdentificeerd als de 23-jarige Josef Bachman uit Peine (Nedersaksen), ligt in hetzelfde ziekenhuis als Dutschke. Hij heeft de politie ver teld dat hij een communistenhater is en dat de moord op dominee Martin Luther King hem op de gedachte had gebracht „ook iets te doen". Bach man heeft geen blanco strafregister maar hij is nog niet wegens geweld pleging veroordeeld geweest. Hij is huisschilder van beroep. Daarnaast is hij ook amatewrschilder van portret ten. Hij is een zorgenkind, enigszins labiel en een groot bewonderaar van Adolf Hitler en Napoleon. Wellicht heeft hij nazi-sympathieën. Op zijn kamer in Peinv heeft de politie por tretten gevonden van Hitler en Na poleon, die Bachman zelf zou hebben geschilderd. Bondskanselier Kiesinger heeft met het oog op de dreiging van geweld tijdens de paasdagen (er waren al anti-atoommarsen gepland) zijn va kantie afgebroken en is naar Bonn teruggekeerd. Op een persconferentie zei hij dat militante studentengroepe ringen de aanslag op Dutschke aan grijpen om hun doelstellingen na te streven, dat hun acties gericht zijn tegen de hele gevestigde orde en dat er buiten de onrust in zeer bepaalde haarden in de universiteitssteden, geen onrust heerst onder bevolking van de Bondsrepubliek. Hij zei te ho pen dat de gebeurtenissen van de ko mende weken niet tot een ketting reactie van gewelddaden zal leiden. In West-Berlijn leverden enkele dui zenden betogers gistermiddag hevig slag met de politie op de Kurlürsten- damm. Met benzine werd brand ge sticht op verschillende plaatsen langs de boulevard. De rijbanen werden ge barricadeerd. Tegen het middaguur rukten grote groepen studenten op naar de bin nenstad. De politie die al 24 uur in noodtoestand verkeerde en de hele nacht rond de Springergebouwen al slag geleverd had, kon de aanval niet langer keren. Het verkeer in de bin nenstad van Berlijn kwam volledig tot stilstand. Talrijke politiemannen en betogers raakten gewond. Een waterkanon werd vernield. Later trokken de studenten naar het stadhuis waar zij bij hun eerste poging al het politiecordon doorbra ken. Hierna ontstonden hevige vecht partijen. Na het inzetten van maar liefst zeven waterkanonnen, slaagde de politie er tenslotte in de betogers van het stadhuisplein te verdrijven. Ook in andere Duitse steden was het onrustig. In Frankfurt, München, Aken en Stuttgart drongen demon stranten kerken binnen waar Goede Vrijdagdiensten werden gehouden. DE PHILIPS-RALIN-maatschappij heeft de eerste radiotoestellen met een golfbereik aan de Indonesische overheid afgeleverd. De regering heeft er 300.000 besteld, die over het land zullen worden verdeeld om de bevolking voor te bereiden op de al gemene verkiezingen van 1971. (Van een onzer verslaggevers) S1NT-OEDENRODE De ontdek king van een illegale jeneverstokerij in Sint-Oedenrode de grootste die ooit ontmanteld is heeft een koorts achtige activiteit ontwikkeld bij justi. tie-autoriteiten in Den Bosch. Zij zoeken een bekende en zeer beruchte figuur die waarschijnlijk uit de rand stad afkomstig is, maat in de Bra bantse smokkelwereld in uitzonder lijk hoog aanzien staat. Hij wordt als hoofdorganisotor gezien van een nog niet te overzien groot smokkelkomplot van miljoenen siga retten en door eigen organisatie ille gaal gestookte en gesmokkelde jene ver. De hoofdverdachte moet tijdig ge tipt zijn, want toen de politie aan de deur kwam voor arrestatie was de vogel gevlogen. Over de woon plaats van de man wil de officier niets zeggen. De man liet gepantserde auto's naar België rijden met gesmokkelde je never en op de terugweg laadden ze ongebanderol'leerde sigaretten. In totaal zijn in de zaak van de ille gale jeneverstokerij 8 personen ge arresteerd. Na voorgeleiding heeft mr. Van Mierlo drie Belgen laten gaan, van wie men eerst aannam dat zij de gezochte stokers waren. Vlast zitten nog de Oedenrodense boer A. O. (68), zijn vrouw M. O.-van E. en een zoon (28). Verder een wasse rette-eigenaar A. T. (48) uit Oeden rode en de 28-jarige werkloze elek tricien H. uit Hoogeloon. Zeer waar schijnlijk zijn de laatste twee de zaakwaarnemers voor de hoofdver dachte geweest. Mr. Van Mierlo weet inmiddels wèl welke Belgen verdacht moeten worden van het stoken. Hun aanhouding zal echter nog staats rechtelijke moeilijkheden meebren gen, vreesde mr. Van Mierlo. Boerin O, schijnt, toen de „jenever- bende" een geschikte plaats voor zijn stokerij zocht, aldoor als woord- voerdster voor de familie te hebben opgetreden. „Moeder had flink de broek aan'|, aldus mr. Van Mierlo. Hy kon niet zeggen of de familie onder druk van haar heeft gehan- deld. Gisteravond laat heeft mr. Van Mier lo nog een zoon van de familie O. laten arresteren, een 25-jarige inva. lide man. Hij woont in een huisje naast de boerderij en wordt ervan verdacht, medeplichtig aan het sto ken te zijn. (Van een onzer verslaggevers) GEERTRUIDENBERG De 22 jarige A. Emmen uit Dongen en de 24-jarige H. van Tilburg uit Raams- donksveer zijn gistermiddag tijdens werkzaamheden bij de Amer-cen- trale in Geertruidenberg om het le ven gekomen. Zij werden tijdens het schoonmaken van een der kolenbun kers onder een grote hoeveelheid ko len bedolven. Het ongeluk gebeurde toen de man nen op een berg kolen klommen om hun werkzaamheden te kunnen ver richten. Van een van de zijwanden van de bunker stortte toen onver wacht een lawine van kolen boven op de schoonmakers. Ondanks alle reddingspogingen, die onmiddellijk werden ondernomen, konden de mannen niet op tijd meer bereikt worden. Toen zij onder de kolen wa ren uitgehaald bleken zij al te zijn overleden. Uit het onderzoek is gebleken, dat aan alle veiligheidsvoorschriften die bij het schoonmaken van de kolen bunkers in acht genomen moeten worden, was voldaan. Door de ar beidsinspectie en de technische re cherche van de Rijkspolitie zal wor den bestudeerd welke maatregelen moeten worden getroffen om her haling van soortgelijke ongelukken te voorkomen. De slachtoffers, die beiden onge huwd waren, zijn overgebracht naar het ziekenhuis in Raamsdonksveer. Zij waren beiden in dienst van Jan- sens' schoonmaakbedrijf te Ooster hout. HET INDONESISCHE legerblad „Nieuwe Pionier" schrijft, dat een de tachement valschermtroepen in Oost- Borneo een opstand van „communis ten" in de kiem gesmoord. (Van onze redactie binnenland) DRIEBERGEN/DEN HAAG Het was gisteren drukker op de wegen dan vóór de paasdagen van 1967. Maar de stroom binnentrekkende toe risten heeft meer weg van een kabbe lende rivier dan van een springvloed. Alleen op d* wegen, waar herstel werkzaamheden worden verricht, doen zich stagnaties voor. De douane en de VVV-bureaus kunnen de drukte zonder buitensporige maatregelen verwerken. Het aantal vrijstaande hotel- en pensionkamers slinkt echter zienderogen. Het aantal van de Skandinaviërs onder de buitenlandse toeristen is opvallend. In Katwijk trof de VW- directeur speciale maatregelen voor 700 Zweden. Ook het aantal Fransen is toegenomen. Traditioneel vormen de Duitsers de meerderheid, naast de geallieerde verlofgangers die over de Duitse grens naar ons land komen. De spoorwegen rekenen deze dagen op 8 a 900.000 reizigers. De voorlich tingsdienst van de NS telt dan wèl voor het gemak heen- en teruggaande reizigers bij elkaar op. Dit totaal is niet veel meer dan het totaal van Pasen 1967. De sectie bijzondere verkeerstaken heeft met het oog op maandag alle verloven ingetrokken. Er staan twee vliegtuigen klaar om het verkeer vanuit de lucht te regelen en het ma ximum aan auto's (er zijn er vijftig in dienst) staat klaar om ingezet te worden. De toeristische drukte voor de paasdagen in Zeeland valt nogal mee. De hotels zijn aardig bezet, maar er is nog meer dan voldoende ruimte over. Met de buitenlandse toeristen (vooral Fransen) in Zeeland is het iets drukker dan vorig jaar Pasen. HET AANTAL doden als gevolg van de ramp met de veerboot Wahine, is onveranderd 46. Bovendien worden nog zes personen vermist. De Paasnacht is heiliger dan de Kerstnacht, omdat de voltooiinc heerlijker is dan de aanvang. Pase is vrede en vreugde. De paasvreug de is helder. Zij durft alles onder ogen zien, tot de dood toe, omdat zij steupt op Jezus' leven aan de andere zijde van de dood. (De Nieuwe Katechismus) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De overheidspen- sioenen gaan met terugwerkende kracht tot 1 januari 1968 met 5,16 procent omhoog. De gepensioneerden moeten er echter volgens het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds reke ning mee houden, dat de uitbetaling pas in de maand juni merkbaar zal worden. De verhoging van de overheids- pensioenèn is een gevolg van de ho gere ambtenarensalarissen, die per 1 januari als gevolg van de welvaart - vastheid zijn ingegaan. (ADVERTENTIES) gespecialiseerd in high-fidelity stereo-appn ratuur - kleurentelevisie radio - bandrecorders ginnekenweg 41 breda tel. 39281

de Stem | 1968 | | pagina 1