D'66 wil regering los van parlement SLUIPSCHUTTERS IN KANSAS ARTILLERIEDUEL AAN DE JORDAAN W.75 29 CENT VOOR DEZE HOFNAR BOUQUET DAN STEEKT U IETS FIJNS O! Alleen in Kansas nog hevige rellen SniGROEP GM P.v.d.A.-BUREAU WENST MINISTERS DIE IN FRACTIES BLIJVEN ZITTEN 1 n= !ie .straks men JÜESi een „eerlijk" kostuum van zuiver scheerwol Examens gewond bij autobotsing Amsterdam wilde Carré niet kop en VfMiTAlDNS JKA EN TREV/RA IRMML 39.60 IVB lJS Sylvie Vartan mkm m LIEVER EEN HOTEL Minder slachtoffers bij ongeluk veerboot Kroon Grondrechten Eén parlement Spychalski gekozen tot Pools president Vele dorpen in Jordanië getroffen - 39.60 IAK' Rust Moordenaar Weduwe King Ambtenaar gepakt wegens oplichting A []d Conflict over cao voor horecapersoneel DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 12 APRIL Ï96B 11 VERSAILLES (A.F.P./A.P.) De Franse zangeres Sylvie Vartan is gis teren in de buurt van Versailles ge wond geraakt bij een ernstig auto ongeluk. De man van de zangeres, Johnny Hallyday, heeft zijn tournee in Duitsland onderbroken. Sylvie Vartan liep een gebroken arm en een shock op. Een vriendin van haar, Mercedes Salmel Mandes, de dochter van een generaal, dié naast de zangeres zat, kwam om het leven. Ook de bestuurder van een bestelwagen, waarmee de sportauto van Sylvie Vartan in botsing kwam, verloor bij het ongeluk het leven. Binnen het raam van de huidige grondwet ziet men twee mogelijke vormen van het stelsel van even' redige vertegenwoordiging. Dit zijn het kieskringenstelsel, dat beoogt het verbod van lüstverbindin- gen binnen kieskringen op te heffen en lijstverbindingen tussen kieskrin gen mogelijk te maken, en op de tweede plaats het z.g. premiestelsel, dat een aantal extrazetels toekent aan de partij of partijencombinatie die de absolute meerderheid net heeft gehaald of daar juist iets onder blijft. Partijenconcentratie kan door het kiesstelsel niet afgedwongen worden, aldus de W.B.S. Het kiesstelsel zou concentraties echter wel moeten be vorderen. Men is echter tegen een kiesdrempel van enige hoogte om kleine partijen te weren. WELLINGTON (Reuter) Het dodental bij het vergaan van de veer boot Wahine bij een storm bij Nfeuw-Zeeland is gisteren officieel geschat op 51 of 52. Eerst werd gevreesd dat bij de ramp 150 mensen de dood hadden gevonden. Er zijn 46 lijken gebor gen. Van de 605 passagiers en 122 bemanningsleden hebben 566 pas sagiers en 110 bemanningsleden de ramp overleefd. (Van nnze correspondent) AMSTERDAM De gemeente Am sterdam heeft ongeveer een maand geleden een aanbod van Zwolsmati gekregen om Carré over te nemen, in tegenstelling tot wat de gemeente eerder verklaarde. 2walsman vroeg toen een bedrag van vier miljoen gulden. De gemeen te gtng niet op dit voorstel in, om- at zij aan de Amstel liever een bo te heeft dan een theater. Het hotel zat een trekpleister zijn voor de toe- P r jumbo-jet naar Amsterdam ko- I men. De federatie van kunstenaars heeft 811 w- van Amsterdam gepro- tml tegen een mogelijke slui- g van Carré. De federatie vindt r"e het enige gebouw in Amster- "waar theatergebeurtenissen nen plaatsvinden, die meer dan "ormale schouwburgaccommoda- v ra£enHet gebouw is onmis- T y°or grote manifestaties (zoals ■;„=f en de Perzen) en voor mu- «icals en revues. (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de lange rij van partijen, instanties en organen die hun zegje komen doen over de manier waarop de grondwet moet worden herzien hebben zich nu ook D'66 en de Wiardi Beekman- stichting (het wetenschappelijk bureau van de P.v.d.A.) gevoegd. In het advies van D'66 valt de aandrang op om af te zien van de in de praktijk gegroeide eis, dat het kabinet het vertrouwen van de meerderheid van het parlement geniet. „Wanneer dit zou gebeuren zonden de regeringspartijen niet langer ge dwongen zijn eerst de mogelijkheid van een regeringscrisis onder ogen te zien alvorens een kritische vraag te stellen, een afkeurende motie in te dienen of een wetsontwerp te ver werpen", aldus D'66. In dit stramien past ook de wens van de democraten tot een zo groot mogelijke wederzijdse onafhankelijk heid tussen regering en parlement. De regels waaronder het parlement een kabinet tot aftreden kan dwin gen en de regering bevoegd is het parlement te ontbinden, moeten vol gens D'66 wezenlijk gewijzigd wor den. In ieder geval zou het recht van de Kroon tot ontbinding van het par lement moeten komen te vervallen. Voorts verlangt men rechtstreekse verkiezing van de minister-president en een betere uitrusting van de volks vertegenwoordiging door betere beta ling, uitbreiding van de staf en ver nieuwing van de huisvesting. Uiter aard komt ook de bekende wens tot invoering van een meervoudig dis trictenstelsel weer op de proppen. Het advies van D'66 stelt tenslotte zes grondrechten voor: het recht op een gemotiveerd antwoord op een petitie; recht op informatie met o.a. openbaarheid van overheidsdocumen ten; vrijheid van meningsuiting met absolute uitsluiting van overheidscen- suur; vrijheid van godsdienst en le vensovertuiging; onschendbaarheid van alle communicatievormen en ten slotte voor niet-Nederlanders uit drukkelijke erkenning en recht op asiel bij vervolging wegens ras, gods dienstige of politieke overtuiging. In het advies van de Wiardi Beek man-stichting wordt gevraagd af te stappen van het huidige twee-kamer stelsel van Eerste en Tweede Kamer. Men stelt voor om bij de verkiezin gen alle leden van het parlement ge lijktijdig te laten kiezen, waarna uit dit parlement één kamer gevormd wordt, bestaande uit tweederde van het totaal aantal parlementsleden. Deze kamer zou dan moeten werken zoals in de proeve van een nieuwe grondwet reeds is voorzien voor de Tweede Kamer. Dit houdt in dat wanneer de kamer een wetsontwerp heeft aanvaard de tweede lezing vervolgens plaatsvindt in het voltallige parlement. Alleen begrotingen zouden niet tweemaal behoeven te worden behandeld. Wel zouden èn de kamer èn het parlement (Staten-Generaal) het recht van amendement moeten hebben. Beide colleges zouden voorts dezelfde voor zitter moeten hebben. Men wil een zodanige verandering van het kiesstelsel, dat dit de poli tieke samenwerking voor de realise ring van concrete programma's be vordert. Als ministers en staatssecretarissen zouden vooral leden uit het parle ment moeten optreden. Zij zouden dan echter niet moeten hoeven be danken als lid van het parlement. De ministers dienen voorts als regel deel uit te maken van de fracties van de regeringspartijen. Op die manier acht de W.B.S. een nauw contact tussen regering en regeringspartijen verze kerd. Men vindt echter dat ministers en staatssecretarissen geen deel behoe ven uit te maken van de kamer, wel van het parlement. WARSCHAU (AFP) Maar schalk Marian Spychalski is gisteren gekozen tot president van Polen, in opvolging van Edward Ochab, die om gezondheidsredenen is afgetre den. Spychalski was tot nu toe mi nister van defensie. Maarschalk Marian Spychalski is een politieke vriend van Vladislav Gomulka, de Poolse communistische partijleider. Spychalsky werd in 1908 in Lodz geboren en stamt uit een arbeiders gezin. Hü studeerde aan de techni sche hogeschool van Warschau en werd architect. In 1937 verwierf hij de grote prijs van Parijs voor een stedebouwkundig project met betrek king tot de Warschause agglomeratie. Tijdens de tweede wereldoorlog or ganiseerde hü de verzetsbeweging „Gvardia Ludova", die na een fusie met de in de Sovjet-Unie gevormde Poolse strijdkrachten, de kern werd van het toekomstige Poolse leger. TEL AVIV (AP) Bij de grens tussen Israël en Jordanië, even ten zuiden van het Meer van Galilea, is gisteren opnieuw heftige strijd uitgebroken toen de beide partijen in een langdurig duel schoten wis selden met artillerie en machinegeweren. In de gevechten bij Geslier in de dichtbevolkte Beisan Vallei, die om 6.30 uur begonnen, werden volgens berichten van het leger drie Israëlische soldaten gedood. Dit was de grootste botsing sinds 29 maart toen de Israëli's met tanks en vliegtuigen Jordanië waren bin nengedrongen om basissen van de guerrillastrijders te vernietigen. Volgens het leger openden de Jor- daniërs het vuur met machinegewe ren en werd toen het vuren door bei de zijden Voortgezet. Later op de dag werden twee nederzettingen op onge veer 16 km ten zuiden van Galilea, Bbet Yosef en Yarden, onder vuur genomen, Volgens een correspondent van A.P. heeft Israëlisch mortiervuur zware verwoestingen aangericht in de Jordaanse nederzetting Sjeik Mo hammed, een mijl van de grens. Volgens radio Amman hebben Is raëlische tanks en artillerie drie Jor daanse dorpen verwoest, na de duels met machinegeweren over de rivier de Jordaan. De Israëli's zouden het vuur ge opend hebben met machinegeweren op een groep Jordaniërs, die bij het dorp Shune, halverwege het Meer van Galilea en de Dode Zee, een vrachtwagen aan het laden waren. De gevechten waren omstreeks Een officiei van de Arabische commando-organisatie El Fatah heeft 5) 14.30 uur afgelopen. Er werd aan Jor daanse zijde geen melding gemaakt van verliezen, zich gisternacht in zijn cel te Naplóu- se (Cisjordanië) opgehangen. De vredesafgezant van de Verenig de Staten voor het Midden-Oosten, Gunnar van Jarring, is gisteren in Tel Aviv aangekomen voor een nieu we serie besprekingen met Israëlische leiders en heeft tegenover de pers verklaard, dat hij gekomen is „om zijn missie voort te zetten, niet om haar te voltooien". In Jeruzalem zijn deze week dui zenden christelijke pelgrims aangeko men voor de viering van het paas feest, ondanks de ongeregeldheden. (Van onze redactie buitenland) KANSAS CITY/MEMPHIS In Kansas City zijn woens dagavond de rassenonlusten opnieuw hoog opgelaaid. Gister morgen kon de trieste balans opgemaakt worden van twee avonden verbitterde gevechten: zes doden, tientallen gewon den en bijna zeventig branden. De zes slachtoffers, allemaal negers, werden doodgeschoten, sommi gen in vuurgevechten tussen de politie en sluipschutters, die in de stad zeer actief waren. De brandweer moest gistermorgen noodge dwongen enkele branden ongeblust laten omdat sluipschutters het blussingswerk verhinderden. Zij schoten vanaf huizen en vanuit auto's op de politie en de brandweer. Op het hoogtepunt van de rellen sloot de politie 24 stratenblokken in een negerwijk hermetisch af. De gou verneur van Kansas stuurde 700 sol daten naar de stad. In totaal patrouil leren er nu 3000 militairen. In de andere steden, waar zich na de moord op ds. King ernstige onlus ten hebben voorgedaan, keert de rust langzamerhand weer. Men verwacht dat de troepen in Washington en Chi cago spoedig kunnen terugtrekken. Ook in Pittsburg en Newark is het, dank zü intensieve bewaking, rustig gebleven. In totaal hebben 39 mensen het le ven verloren bij deze onlustengolf. De slachtoffers vielen in Chicago, 11, Washington, 7, Baltimore, 6, Kansas- City, 6, Detroit, 2, Cincinnati, 2 en één dode in Memphis, Minneapolis, Tal lahassee, Trenton en Jacksonville. Volgens een krant in Memphis is de moordenaar van ds. King na de moord ontkomen met een van de twee witte Fords Mustang, die voor het pension geparkeerd stonden. Beide auto's zijn binnen 15 minu ten na de moord vertrokken. De po litie neemt aan, dat de moordenaar van King zyn dodelük schot heeft af- (ADVERTENTIE) DRIE PAR1JSE dagbladen hebben gisteren gemeld dat Frankrijk 54 su- persone Mirage-straaljagers (die De Gaulle weigert aan Israël) voor de prijs van 450 miljoen gulden zal leveren aan Irak, dat niet recht- s1re°ks betrokken was bij de juni- oorlog. IN DE Indonesische stad Medan zou den verscheidene doden zün gevallen bij gevechten tussen jonge Indone siërs en Chinezen, uitgebroken na het gerucht dat een lid van de jeugdor ganisatie Pemoela door een Chinees was gedood. Chinese eigendommen, waaronder een fabriek, werden ver woest. IN LEERSUM is een schuur met kam- peerspullen (eigendom van een Rot terdamse vakantiekolonie) door brand verloren gegaan. Bij het vuil- verbranden sloegen vonken over op het rieten dak van de schuur. HET GOEDKOPER vliegen over de Atlantische Oceaan is een stap dich- terbü gekomen. Gisteren heeft de internationale vereniging voor lucht vervoer (IATA) de gezinstarieven van 19 luchtvaartmaatschappijen goedgekeurd, die inhouden dat voor vrouw en kinderen tussen 12 en 22 jaar voor een retour slechts enkele reis wordt berekend. Slechts de re geringen moeten de maatregel, be doeld om het vliegen op Amerika te bevorderen, nog goedkeuren. BEDRIJFSCHEF G. J. van der K. (35) uit Den Helder heeft zijn werk gever, Louwe's garagebedrijf te Alk maar, telefonisch om een regeling gevraagd om de verduisterde 10.000 gulden geleidelijk terug te betalen. Nadat hem dit was geweigerd, reisde hü naar Frankrijk (waar ook zün werkgever op vakantie is) van waar uit hij een brief schreef. Over de inhoud is niets bekend. gevuurd vanuit een kamer op de tweede verdieping van een pension tegenover het motel, waar King ver bleef. De moordenaar zou daarna het pension verlaten hebben en het wa pen weggegooid hebben voor het huis daarnaast. Volgens het dagblad had de auto, waarin de moordenaar ver trokken is, een nummerbord van de staat Arkansas. De weduwe van dominee Martin Luther King is woensdag in het be stuur gekozen van de „Conferentie van christelijke leiders in het zuiden" (S.C.L.C.), de door haar man opge richte organisatie voor gelijke bur gerrechten. Eveneens werden in het bestuur opgenomen de zanger Harry Belafonte en een industrieel uit Chi cago, Cirilo McSween, die de functie van penningmeester gaat vervullen, een post die tot dusver door dominee Ralph Abernathy werd bekleed. Abernathy, Kings opvolger, heeft meegedeeld dat de campagne voor de armen, die 22 april in Washington zou beginnen, ongeveer twee weken later zal worden gehouden in verband met de omstandigheden. Politieagenten in Kansas City zoeken dekking tegen het vuur van sluipschutters. Op de achtergrond brandende gebouwen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In Zevenaar Is een 41-jarige ambtenaar uit Den Haag aangehouden voor oplichting. Het zou om foto- en filmmateriaal gaan met een waarde van f 10.000. De man die sinds december van het vorig jaar spoorloos was, kocht bij diverse fotohandelaren maar betaal de niet. Ook kreeg hij van een bank een kredietkaart waarmee hij in to taal f 10.000 opnam. Met deze kaart kon hij per dag maximaal f 500 op nemen. De laatste keer dat hü geld wilde opnemen bü een grenswisselkantoor in Zevenaar werd hij gepakt. De amb tenaar logeerde met een Deense vriendin in een hotel in Remschéid. Daar was hü 700 D-mark schuldig. Ook had hü nog diverse andere schul den, in totaal voor f 25.000. De paasdagen staan vlak voor da deur. Dat brengt, naargelang ieders smaak en zienswijze, van alles met zich mee: vrede, vrije dagen, vreug de, vriendschap eten. De Radicalen, die zoals ik u gis teren al vertelde, binnenkort in Dronten hun oprichtingsvergadering houden, gaan bü de vergaderzaal ook een kindercrèche inrichten. Voor de Radicale Jongeren. Mijn mededeling, enkele dagen geleden, over het wereldrecord non- stop breien, dat in Zuid-Afrika op 51 uur was gebracht, heeft onder een aantal lezers nogal wat opschudding gebaard. Er stond inderdaad „broei en", maar bedoeld was, doodonschul dig, „breien". Een zetfout. Sommige lezers hebben hun ver bazing telefonisch uitgesproken, maar er kwam ook een briefje. De schrijver hiervan vroeg zich met name af, of „het gereedgekomen punnik werk (van mijn vrouw) moet dienen als bekleding van het broei nest, hetzü inwendig, hetzü van de rand van het broeinest?" („Je zult maar langer dan 51 uur op een harde rand moeten zitten", merkt de bnef- schryverfster) op.) Of, vraagt dezelfde persoon tich af, „is mevrouw Merijn reeds aan de poging tot verbeteren van het we reldrecord. non-stop broeien begon nen en moet het punniken als tijd verdrijf tijdens het broeien worden beschouwd?" Hartelijk dank voor uw, zij het nogal broeierige, brief. Overigens, mün vrouw is reeds na 29 uur gestopt met het punnikwerk. Op mün dringend verzoek, want ze weigerde tijdens het punniken hard nekkig alle normale huishoudelijke taken tot de hare te rekenen. Ze gaat het nu in de vakantie proberen. Met pasen moet je eigenlijk eieren eten. Waarom eigenlijk Ik eet het hele jaar al eieren. "Hier zult u van schrikken, dames. Na 50 dagen lang steeds hetzelfde water te hebben gedronken en de zelfde lucht te hebben ingeademd, zeiden vier jongemannen in een imi tatie-ruimteschip het meest behoefte te hebben aan: op de eerste plaats warm eten, en pas op de tweede plaats vrouwelijk gezelschap. Ze doen mee aan een proef voor lange ruimtev luchten. De Britse regering heeft voorge steld de leeftijd waarop iemand meerderjarig wordt, van 21 op 18 jaar te brengen. De stemgerechtigde leeftijd blijft wel 21 jaar. Maar als het besluit wet wordt, kunnen 18- jarige Britten in ieder geval trouwen en een testament maken. Volwassen worden hoeft nog niet zo vroeg. Pater JeUma: Vrijzinnig Protes tantse Radio Omroepende m de woestijn MERIJN UTRECHT (ANP) De drie werknemersbonden in het horeca bedrijf hebben het college van rijks- bemiddelaars schriftelijk verzocht te oemiddelen in het conflict dat is ont staan over de nieuwe e.a.o. Deze had op 1 april moeten ingaan, partijen konden het niet eens wor den. De onderhandelingen zijn onder meer vastgelopen op het percentage van de loonsverhoging. De werkne mers verlangen minimaal vier pro cent, maar de werkgevers willen niet meer dan drie procent geven. Bij de c.a.o. zijn 46.000 werknemers be trokken. DEN HAAG Op de tweede dag van het mulo a-examen heeft het Engels bij de leerlingen weinig waardering gevonden. Zij staken hun „veel te moeilijk in het algemeen niet onder hun examen-stoelen of -tafels. Leerkrachten konden het stuk, met een tekst over een cara- vanreis naar Frankrijk uit de Sunday Telegraph, ook niet gemakke lijk noemen. Maar bijzonder lastig vonden zü het werk voor een mulo a-kandidaat nu ook weer met De vragen eisten een redelyke kennis maar wat tAcb vroeg enkele minder gebruikelijke woorden, maar was toch ook met een te groot probleem. Het bedrüfsrekenen uitwerkingen" rekenvaardigheldsProblemen, vergde nogal wat De toegemeten tüd zal dan ook wel meer een hindernis geweest ziin gewij van ,de opgaven. De eerste was een overbekende be- }^g,!?!Ssom' de tweede een omvangrük rekenvraagstuk. Een aantrek- kelyk Frans verhaal over een inbraak leidde tien geschikte vragen in De vertaling naar het Frans was aan de hand vin de teksttetriïl j u i,eenvoud}g" zfven algebra-sommen zullen de beschikbare an derhalf uur ook wel voor zich opgeëist hebben. m t w'f\ri£telijk® mulo-examens zün nu achter de rug. Op alle fron ten heeft men het werk van zeer redelük niveau gevonden Het i* tn d?en ?a- mondelinge examens in de laatste week van mei weerspiegeld zün. VM jWÜ kracht«verhoudingen inderdaad

de Stem | 1968 | | pagina 5