Tsjechen laten zich de mond niet meer snoeren '.ggS m TAAVO Bouwvakkers in België dreigen te gaan staken Bent U vandaag en morgen bezet? En ook 's avonds? Dan bent U welkom op tweede paasdag van 11 tot 5 uur tips oor pet vriie weekend Niet alle leiders voelen voor vernieuwingen ON Antiek Folders Gratis Postzegels Wildpark bij Delft f BOSCH OPTIEK Middelburgse politie wijst Marokkaan uit wat en waar? VANDAAG MORGEN Meei nieuws uï' stad en streek op pag. 3-5 Doorbraak Vrijheid Demonstratie Belachelijk Brug sjfc, \A Sfjm? morgen nemen», zelf proeven! Opnieuw uitspraak Ambtenaar mag niet beslissen over „bijstand" MOEILIJKHEDEN ROND C.A.O. Eisen Terugslag 7 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 12 APRIL 1968 (ADVERTENTIE) Voor 'n zakenman is goed gekleed zijn be langrijk. Natuurlijk lget U hierin 'n persoonlijk accent. Betrekt U ook eens uw bril hierbij. Hulst - Terneuzen (Van onze correspondent) MIDDELBURG Gisteren huil de politie te Middelburg de 21-jari} ge Marokkaan m'H. aan' de polllJ te Rotterdam overgeleverd. De Mi l rokkaan zal als ongewenste ma deling het land uitgewezen wortel m'H die enige tijd in Middelhui werkzaam is geweest, vond na e half jaar in Marokko te hebben vel bleven, bij zijn terugkomst in Bil delburg zijn plaats door een andel bezet. Sinds hij terug in Nedertej is, heeft hij geen arbeid meer iel richt, dit is ook de reden dathjjoi| gewezen zal worden. MIDDELBURG Miniatuur Walcheren geopend 9-18 uur KEMSEKE Baert 19.30 uur Liggende wip scMit MIDDELBURG Miniatuur Walcheren geopenjm 9-18 uur IJZENDIJKE Café De Lozanne 20 uur sociëteit terneuzen Luxor 20 uur BH Fantomas contra Scotland ra» L OOSTBURG Ledel 20 urn- De prooi, 18 j. kruispolder Westerschelde 14.30-17.30 uur gel wedstrijd HULST Bioscoopgebouw 20 uur Johny Yuma, 14 j. KOEWACHT «Miieti»! J. de Guchteneire 15 uur scmeu HENGSTDIJK c„t,ietin! Eug. de Kort 15 uur Schieting KAPELLEBRUG C. de Kind Schietmg STOPPELDIJK =chie«ng J. Vernimmen 15 uur ocrne hoofdplaat West-End 20 uur Bal (Van onze speciale verslaggever) PRAAG De straten in het Praagse stadscentrum zijn op gebroken, hele huizenblokken staan in de steigers. Een ritje met een taxi is vrij duur ge worden omdat het autoverkeer vrijwel overal wordt omgeleid. Voetgangers moeten via een doolhof van passages hun weg zien te vinden. Onder het puin van stenen en stof wordt druk aan een nieuw project gewerkt: Praag krijgt een metro. Tege lijkertijd worden de oude ge bouwen in het stadscentrum ge restaureerd. Het chaotische stadsbeeld dat Praag momenteel biedt is bijna symbolisch voor de politieke situ atie in heel Tsjechoslowakije. Ver nieuwing en restauratie zijn de slagwoorden: een leefbaar socialis me en herstel van de democratie. Partijleider Alexander Dubcek noemt het socialistische democratie. Voor de gewone man, die twintig jaar lang onder de ijzeren vuist van de stalinistische dictatuur heeft geleefd, klinkt het nog ongeloof waardig. Maar hij kan het nu al weken lang in de kranten lezen Als hij er tenminste eentje te pak ken krijgt, want hoe snel de persen ook draaien, de edities zijn prak tisch al uitverkocht voordat de krantenverkopers de straat op gaan. De bevolking ïs uit een diepe apathie gewekt „We hebben, de, barrière van onverschilligheid door broken", zegt een student vol trots. En inderdaad, zo zwijgzaam en te rughoudend als de Tsjechen en Slowaken een paar jaar geleden waren, zo mededeelzaam zijn ze nu. Iedereen schijnt zijn hart te willen uitstorten, vooral tegenover bui tenlanders. Daar is nu ook alle ge legenheid voor. want alleen in Praag verblijven nu al ruim twee honderd buitenlandse journalisten. Zij hebben het materiaal voor het oprapen: partijfunctionarissen, taxi chauffeurs, journalisten, kelners, studenten, lieden die westers geld «n buitenlanders willen kopen (officieel nog streng verboden): zij zijn allemaal bereid om te praten, urenlang, over htm eigen, meestal trieste, ervaringen, over hun ver wachtingen voor de toekomst, over hun kritiek op ministers of partij functionarissen die nog niet zijn afgetreden, maar die de volgende ochtend dan toch van het politieke toneel verdwenen blijken te zijn. Het staat als een paal boven wa- ter dat de „democratische revolu tie op de universiteit begonnen is vooral op de filosofische facul teit waar marxistische filosofie gedoceerd aan studenten die praktisch allemaal communist zijn en meestal ook actief partijlid. „r?n YaP de studentenleiders, Michal Vajraueh, geeft toe, dat hij eigenlijk nooit democratie heeft lekend. Hij js 1945 geboren en t laar t°en de communisten tsjechoslowakije de macht over- "^at we ons een paar jaar tochzijn gaan verzetten 'Lii "t ',staIin'stische systeem heeft, geloot ik, twee oorzaken gehad. Op de eerste plaats wilden we kunnen eggen en schrijven wat we dach- dat tegen de officiële La? r 111 ®'nS- dat opzicht aden we ook bondgenoten in ei- ,f n tana: de inteUectuelen, vooral "njvers, maar ook onze eigen communistische professors. De weede oorzaak van ons verzet is iet zozeer typisch voor de situatie in ons land als wel karakteristiek foor de mentaliteit van alle stu- enten ter wereld. Wij komen in opstand tegen de onverschilligheid van de oudere generatie, tegen de verburgerlijking en het establish ment en dat is iets wat hier in oost- Europa net zo goed voortwoekert als in west-Europa." Zou er dan toch verband bestaan tussen de ontevredenheid van de studenten in Praag en de rebellie van hun collega's in Madrid, War schau, West-Berlijn? Voor een deel wel, meent Michal. „Met Madrid en Warschau hebben wij natuurlijk het meeste gemeen, omdat het daar ook om de vrijheid van het woord gaat. Voor de ideologie van Rudi Dutschke voelen wij niets: Hij leunt te veel tegen China aan en dat gedoe met die communes is on zin. Maar zijn tactiek is een voor beeld voor ons: hij provoceert om de mensen uit hun slaap te wek ken. Dat is precies wat wij ook hebben willen doen en wat voor een deel gelukt is." Maar er zijn volgens onze stu dentenleider ook grote verschillen tussen de actie in Praag en elders in Europa. „Wij zijn niet tegen de partij of de regering. Een deel van de partij hebben wij zelfs aan onze zijde gekregen, al moet dat niét overdreven worden zoals ik in sommige kranten uit het westen Wel heb gelezen. In het centraal comité van de partij staat hoog stens dertig procent helemaal aan onze kant. De aanhangers van No- votny schat ik nu op ongeveer 35 procent en de overige 35 procent heeft gewoonweg geen standpunt." Diezelfde percentages worden ook door anderen genoemd. Met name dat deel van de arbeiders dat goed verdient (niet vanwege pres taties, maar omdat ze trouw partij lid zijn) voelt niet veel voor de „nieuwlichterij", Michal geeft daar van een voorbeeld. „Drie weken geleden organiseer den wij een herdenking van de ge boortedag van onze grote demo craat Thomas Masarijk. Een paar dagen voor die demonstratie had den wij de route van de optocht vastgesteld. Een dag voor de her denking besloten enkele functio narissen uit de partij een demon stratie te houden bij het graf van Klement Gottwald, de man die in 1948 de macht overnam. Dat moest natuurlijk een demonstratie van ar beiders worden en de route van hun optocht was zo gekozen dat zij de studentenmars op een bepaald punt in de stad zouden ontmoeten. Dat zou op een kloppartij zijn uit gelopen en de conclusie zou van zelfsprekend geweest zijn: de stu denten provoceren de arbeiders. En arbeiders zijn nu eenmaal heilig bij ons. Wij hebben die ramp echter kunnen voorkomen door op de eer ste plaats onze route op het laatste moment te wijzigen en door ver volgens een studentendelegatie af te vaardigen naar de demonstratie b(j het graf van Klement Gottwald. Per slot van rekening zijn ook de studenten hier Tsjechen en de Schweyk-mentaliteit is ons niet vreemd." Schweyk, de brave soldaat die op vreedzame manier een privé- oorlog voert tegen het systeem. Zijn naam duikt telkens weer op in de gesprekken die men in Praag voert De Schweyk-studenten hebben echter een glashard program: con sequente democratisering van de socialistische maatschappij en een wezenlijke hervorming van het economische systeem. Dat laatste betreft met name ook de salariëring van de intellectuelen. Michal Vaj raueh zegt daarover: „De inkomens verdeling in ons land is ronduit belachelijk. Wanneer ik afgestu deerd ben kan ik op een salaris van duizend kronen per maand rekenen. Een vakarbeider krijgt drieduizend kronen." De nivellering is in Tsje choslowakije naar de andere kant doorgeslagen en de gevolgen zijn een verregaande verburgerlijking van de arbeiders en een actieve revolutionaire geest onder de intel lectuelen. Toch gaat de belangsteUing van de „rebellen" op de eerste plaats naar de democratisering uit. De studenten zijn de progressieve par tijfunctionarissen natuurlijk nog een paar passen voor. Michal ziet de toekomst aldus: „Een echte plu ralistische maatschappij waarin plaats is voor andere partijen naast de communistische. Die an dere partijen moeten natuuriyk wel socialistisch zijn, want we kunnen hier in Tsjechoslowakije de klok niet meer terugdraaien. Ik ben er trouwens van overtuigd dat nog niet een procent van onze bevol king een burgerlijke democratie zou wensen. Maar de communistische partij moet leren dat ze eenvoudig het recht niet heeft om alles te be disselen. Er moet een reëel on derscheid komen tussen partij en regering. Het parlement moet weer een controlerende functie krijgen en alles wat de verschillende par- tyen en de regering en het parle ment doen moet weer gecontro leerd worden door de openbare me ning, dat is de pers. Dat laatste hebben we in ieder geval bereikt. De kranten kunnen nu schrijven wat ze willen. En dat is in ieder geval niet meer ongedaan te ma ken. Ons volk heeft nu iets van democratie geproefd". Het gesprek met Michal vindt plaats in de bibliotheek van de fi losofische faculteit. Door het raam zien we de toren van het Hradcin, de oude Praagse burcht waar de nieuwe president zetelt en waar tqdens ons gesprek het centraal co mité van de communistische par ty vergadert. Michal gaat voor het raam staan en kijkt naar het Hradcin. „Of Dubcek ons inderdaad garanties zal kunnen geven? Ik weet het niet. Zelfs de persvrijheid is nu nog niet gelegaliseerd. Maar ik denk wel dat het hem lukt. Hij staat aan onze zyde." We besluiten naar een café te gaan. Op de buitengevel van het gebouw van de filosofische facul teit staat nog met krytletters ge schreven.' „Svoboda is een slappe ling, Cisar is de ware man". De Praagse studenten hadden lie ver de vroegere minister van on derwijs Cisar als president gehad. Cisar is een paar jaar geleden door Novotny afgezet omdat hij aan de kant van de studenten stond. Hq werd als ambassadeur in Boeka rest weggepromoveerd. Cisar is een intellectueel, pas 42 jaar. De keuze is echter gevallen op ex-ge neraal Svoboda. „Een oude man", zeggen de studenten. "V Het café is vol, al is het pas elf uur. We gaan aan een tafeltje zitten waar een Tsjech van mid delbare leeftijd van zijn glaasje wqn en zijn sigaretje zit te genie ten. Wij praten verder over de politiek. Nu over de buitenlandse betrekkingen. Studentenleider Mi chal is bang voor de reacties uit Oost-Duitsland, Polen en de Sovjet- Unie. „Het zou dom zijn van ons, wanneer we met de Sovjet-Unie zouden breken. Geen mens wil dat bij ons. Maar het is heel goed mogelijk dat het toch tot een breuk komt. Niet door onze schuld. De Russen staan voor een moeilijk dilemma. Ideologisch verzwakken wq het zogeheten „oostblok" na tuurlijk. Maar in politiek opzicht kunnen ze ons niet missen. We wiUen echter ook geen vazal blij ven. Misschien toch een brug tussen oost en west? Dat was het ideaal van Benesj." De Tsjech van middelbare leef tijd vergeet zijn wijn en zijn siga ret. Hij luistert en knikt zo nu en dan met instemming, nauwelijks merkbaar. Precies Schweyk. Met de vrije dagen van Pasen voor de deur zullen er deze zon nige hoewel wat koude week heel wat plannen zijn gemaakt voor kortere of langere tochten, 't Zal, zeker als de weersomstandighe den gunstig zijn, druk worden op de wegen, in het bijzonder tijdens de spitsuren. Daarom: als het met uw plannen overeen komt, mijdt dan de grote wegen zoveel mo gelijk. Dat kan er wel toe leiden, dat u soms wat meer kilometers moet rij den, maar het is veiliger, het zal u meer ontspanning schenken en mis schien levert het zelfs wel tijdwinst op omdat u niet in een file belandt. Juist op de secundaire wegen is dik wijls veel moois te zien, waar u dan nog eens aandacht aan kunt schen ken ook. We verzoeken het u drin gend: neem geen risico's in het ver keer. We zullen het bqzonder waar deren als u dinsdag in uw eigen stoel in uw eigen huiskamer weer kunt lezen, wat Dagblad De Stem alle maal te melden heeft. Vanwege die te verwachten druk te dit advies: houdt Keukenhof nog even buiten uw plannen. Het is er al mooi, daar niet van, maar het wordt er nog mooier. Laat het dit maal nog maar over aan de buiten landers. Uw tijd komt dan nog wel. En dan op een minder drukke dag. Misschien zoudt u eens kennis kunnen nemen van wat er allemaal is veranderd in De Efteling, zodat de een en een kwart miljoen bezoekers, die er ook dit jaar weer worden verwacht, beter gespreid kunnen worden. De speeltuin werd met een derde deel vergroot en een aantal nieuwe attracties werd geplaatst. Ook het romantische theehuis werd verdub beld en verschillende rustieke schuil- gelegenheden werden hier en in het sprookjesbos gebouwd. geling was alleen mogelijk door o.a. verbetering en uitbreiding van de accommodatie bij de kanovijver en in de stoomcarrousel. Er is een groot aantal zitplaatsen gebouwd met uit zicht op de kanovijver. Bij de ingang werd een mooie fontein geplaatst. Voor de kleuters zijn er eveneens een aantal verbeteringen aange bracht. De waterzuivering en water voorziening van het kleuterbad wer den aangepast aan de massale toe loop. In de kleuterhof zijn attractieve speel werktuigen voor de allerklein sten geplaatst. baan, boulevard, zandstrand, water fietsen, zonneterras, boten en een restaurant. U kunt er ook kamperen. Toeristische organisaties gaan weer folders uitgeven nu het nieuwe sei zoen voor de deur staat. Zo'n folder ontvingen wij van rederij Tieleman te Rotterdam. Het is de moeite waard Met ingang van het nieuwe seizoen, dat op Paasmorgen begint zullen voor het eerst alle attracties, met uitzon dering van het zwembad, gratis voor de bezoekers openstaan. Zelfs het parkeren is gratis. Deze nieuwe re- om deze folder aan te vragen, want u vindt er alles in, over een rond vaart door de Rotterdamse havens, middagtocht rond het eiland IJssel- monde, „Mooi HoHand", een dagtocht naar de Hollandse en Brabantse Bies- bosch, zeven-rivierendagtocht, avond- tocht naar het lichtsprookje Pernis, dagtochtcombinaties voor gezel schappen, heen en terug van Rot terdam naar Dordrecht, van Rotter dam naar Gorinchem, diverse dag tochten voor besloten gezelschappen en een beschrijving van de route naar de ligplaats van de boten. Verder kregen we een folder van het Tilburgs Dierenpark, dat ligt aan de grote verkeersweg Breda- Tilburg-Eindhoven. Het park, waar de kinderen zich ook in een speel tuin kunnen vermaken, is geopend van zonsopgang tot zonsondergang. Niet zo ver hier vandaan ligt het strandbad Beekse Bergen in Hilva- renbeek, dat ook een nieuwe folder heeft uitgegeven. U vindt er een zwembad, midgetgolf, kanovijver, speeltuin, tennisbanen, lesvliegtuig, mini-skelters, trampolines, autorace- Degenen onder onze lezers, die niet in de stad wonen, waar Dagblad De Stem zijn domicilie heeft, en die wel (weer) eens een bezoek aan de Ba- roniestad willen brengen, kunnen in het paasweekend (of een week later) de toeristische genoegens combineren met de artistiek door een bezoek aan de kunst en antiekbeurs, die tot 22 april in het prachtige buitengoed Wolfsiaar wordt gehouden. Alle in zendingen (van antiquairs uit geheel Nederland) zijn tevoren aan een keu ring onderworpen, zodat de bezoe ker (en eventuele koper) er zeker van is, dat hij niet met namaak te doen heeft. Verder dient u te weten, dat be halve De Efteling, ook Madurodam in Den Haag en Miniatuur Walche ren in Middelburg de toegangspoor ten weer hebben opengesteld. Erf voor over een paar weken nog een interessant nieuwtje: Het bloemen corso in Lisse, dat ditmaal op 27^ april wordt gehouden, zal tegen ge rieve van de fotograferende en fil mende bezoekers, nu tegen de zon in rijden. Vorig jaar, toen de stoet in omgekeerde richting reed en alle fo to's tegen de zon in moesten worden gemaakt, zijn ep duizenden kleuren films verloren gegaan. Nu vertrekt de stoet uit Haarlem ('s morgens om tien uur, passeert omstreeks twaalf uur Bennebroek en arriveert in Lis- se kort na drie uur). Daar worden in kleur t.v.-opnamen gemaakt, be stemd voor een Eurovisie-uitzending. Wanneer u postzegelverzamelaar bent en iets bijzonders wilt zien kunt u terecht in Amsterdam. Daar houdt het Ned. Bijbelgenootschap in sa menwerking met de Filatelistenver eniging St.-Gabriël een Paas-post- zegettentocmstelling. Geëxposeerd worden postzegels met bijbelse voor stellingen rondom het Paasgebeuren. Maar u moet wel vlug zijn. De ex positie in het Bijbelhuis, Heren gracht 366, is vandaag (12 april) en morgen nog geopend. Zaterdagmid dag om vijf uur gaat de deur dicht. BEN VAN ZEELAND (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Beslissingen op aanvragen voor bijstand volgens de algemene bijstandswet mogen alleen door het college van burgemeester en wethouders genomen worden. Niet door ambtenaren, zelfs niet door de directeur van de gemeentelijke sociale dienst. Hierover heeft de Kroon in het verleden al enige uitspraken gedaan, maar het komt nog steeds voor, dat ambtenaren zelfstandig aanvragen afdoen. De Kroon heeft onlangs opnieuw een dergelijke procedure ter behan deling gekregen en er opnieuw in een uitspraak op gewezen, dat „het zonder meer nemen van een beslis sing op een aativraag om bqstand door een ambtenaar niet aanvaard- 1jt EKieiotfo* vMshvau I (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL Ook in de Belgische bouwnijverheid dreigen moeilijk heden en zelfs stakmg nu werkgevers en werknemers het niet eens zijn kunnen worden over een nieuwe c.a.o. Als er in de week na Pasen geen oplossing gevonden zou worden voor het conflict dat tussen de onderhandelingspartijen is ontstaan, is de kans groot, dat op 22 april 240.000 rechtstreeks bij de bouwnijverheid betrokken werk nemers het werk zullen neerleggen. Op 1 april verliep na 2 jaar de oude c.a.o. Op 21 maart werden de onderhandelingen tussen werkgevers en werknemers over een nieuwe c.a.o. afgebroken. De werknemers organisaties eisten 'n loonsverhoging van acht procent over twee jaar, ver korting van de arbeidstqd met twee uur op 1 januari 1969 waardoor de werkweek op 43 uur zou komen en verhoging van een aantal toe slagen. In totaal zou het eisenpakket op een loonsverhoging van 15 procent neerkomen. Aanvankelqk hadden de werknemers 30 procent geëist. Ver der dan een halvering van hun eisen wensen zij thans niet meer te gaan. De vakbonden hebben ook de ge- leidelqke opheffing gevraagd van de toonverschillen die thans nog tussen de agglomeraties en de provincie be staan. In de agglomeraties heeft de bouwvakker thans een minimum uurloon van 63,30 franc (f 4.55), in de provincie wordt echter een mini mum uurloon van 59.50 franc (4.28) betaald. cent in 1969. Alle andere verbete- ringen van de arbeidsvoorwaarden werden verworpen. Dat gebeurde j vooral onder druk van de kleine en middelgrote aannemers, die van de inwilliging van de werknemerseisen een aanzienlijke terugslag op de werkgelegenheid in de bouw vrezen. De werkgevers steHen daar te genover een verhoging van de lonen (Van een onzer verslaggevers) DELFT Niet alleen de bosrij ke Veluwe krijgt een wildpark, waar men leeuwen, tijgers en ander groot wild in haar natuurlijke omgeving r kan bekijken, maar ook in de directe omgeving van Delft wordt een der gelijk park gerealiseerd. Het wildpark is een onderdeel van het plan Midden-Delfland, de recrea- j tiezone tussen Delft en Schiedam. De besprekingen tussen de stichting Midden-Delfland en de Diergaarde Blijdorp die voor de levende have van het park zal zorgen zqn reeds in een I - zodanig stadium dat het terrein voor het wildpark reeds vaststaat.

de Stem | 1968 | | pagina 3