NOG DIT JAAR UITVOER? Zeeland verwacht geen topdrukte Cor Schijve wil ook in Hulst cursus Gehrels automobilisten profiteer 255 voordeel K Binnenkort boek van Willy Verdunnen „Bezit van eigen woning is zeer belangrijk" rek Haveninstallatie Hoechst te Vlissingen in gebruik Wash and shine Deze zomer aanleg vliegveld Midden- Zeeland Snel Eerste Kamer op bres voor wegen Allure Rade J. Si Paridasn YAA BURG. ASCHOFF BIJ OPENING BOUWINFORMATIECENTRUM VOORZORG Kringbestuur K.V.P. Zeeland achter nieuw partijbestuur (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN-OOST Ge tracht zal worden nog dit jaar de uitvoer van de eindprodukten van Hoechst per zeeschip vanuit Vlfe- singen te laten plaatsvinden. Dat gebeurt thans nog in hoofdzaak via Rotterdam. Aanvoer van de grondstoffen en afvoer van de produkten, chemische grondstof fen voor weer andere produkten, gebeurt wat het splinternieuwe Vlissingse bedrijf betreft, nog per binnenschip. Zolang in Vlissingen-Oost nog niet voldoende accommodatie voor het be handelen van zeeschepen beschikbaai is, kan voor de verlading gebruik worden gemaakt van de oudere Vlis singse havens. Een en ander bleek uit de toe spraak van dipl. ing. H. Friedrich, ge delegeerd commissaris van Hoechst- Vlissingen N.V. ter gelegenheid van de ingebruikname van de havenin stallaties van dit bedrijf. De heer Friederich, die wees op het belang van het nieuwe bedrijf niet alleen voor het concern van Hoechst maar ook voor Vlissingen en Zeeland zei te hopen, dat de toekomst de grote investeringen, die door de overheid hier ten behoeve van industrievesti ging zijn gedaan, zou rechtvaardigen. Hoechst heeft tot die industrialisatie met een investering van vijf miljoen gulden het zijne bijgedragen. tVan een onzer verslaggevers) OOSTBURG „In Hulst waren er maar dertien aanmeldingen voor de Gehrels-cursus. Zo er geen twintig zijn gaat de zaak niet door". De Oostburgse muziekpedagoog Cor Schijve (71) heelt vorige week in het Janseniuslyceum te Hulst een demonstratie in zang en muziekon- derricht gegeven, zoals voorgeschre ven door het Gehrelsinstituut te Am sterdam. De methode die hierbij wordt gevolgd beoogt kort ge zegd de leerling een algemene muzikale vorming te geven, waar door hij in staat wordt gesteld na het behalen van het diploma zelf zang- en muziekles te geven. De heer Schijve had in Hulst wei nig succes. Na de demonstratieles, (ADVERTENTIE) die zeer matig bezocht werd, kreeg hij slechts dertien aanmeldingen. „Maar", zegt hij, „dat betekent niet dat ik het niet meer wil proberen. Als er nog zeven bijkomen start ook in Hulst een Gehrelscursus". De heer Schijve is in de provincie Zeeland de enige Gehrelscursuslei- der. „Gehrels werkte volgens de me thode die we op het ogenblik han teren, ook al voor de oorlog", al dus de heer Schijve. „Na de oorlog ontstond een cursusvorm. In 1947 volgde ik zelf een dergelijke cursus voor vakmusici. Ik was al benoemd aan de rijkskweekschool te Middel burg. Na het examen werd ik con sulent voor het Gehrelsinstituut in Zeeland. In 1950 heb ik een cursus gevolgd als staflid. Toen ben ik cur susleider geworden". Tot nog toe is alleen in Middel burg een dergelijke cursus te volgen, Ik ben erg tevreden over het sys teem, zegt hij. De resultaten zijn ge weldig. Het zou voor de Zeeuwsch Vlamingen gemakkelijk zijn geweest als er in Hulst ook een dergelijke cursus gegeven zou worden. Jammer dat er te weinig deelname is". De cursus is er vooral op gericht dat kwekelingen en onderwijzers (on derwijzeressen), die minder muzikaal zijn of een slecht gehoor hebben, toch elementair muziekond-*rricht te kunnen geven aan de kinderen. „Ik gebruik zeven aspecten", aldus de heer Schijve, „maar er zijn er tien' Hij legt het accent op: het lied, de handeling, de toonladders, de ritmiek het notenschrift, dictee en gehoor, de improvisatie, dans en spel. „Het gaat er om", zegt hij, „dat bij de kinderen zoveel fantasie wordt op gewekt, dat zij hun genachten kun nen weergeven in een melodie met woorden". Ook al is de heer Schijve 71, en al vijf jaar gepensioneerd, met grote geestdrift geeft hij niet al leen les aan kwekelingen, onderwij zers en onderwijzeressen, maar ook aan de kinderen van de lagere school j,T>e kinderen vinden dit soort zang en muzieklessen geweldig leuk. Er worden pauken bij gebruikt, trom mels, triangels, klankstaven en een klokkenspel. Dat vinden ze boeiend". De heer Schijve is van mening, dat het voor de opvoeding van het kind ontzettend belangrijk is dat het zich spontaan en vrijelijk leert uiten. Voor de snelle was- en glansbeurt van uw auto. 2 flakons met H 01j speciaalspons tijdelijk slechts Voldoende voor 40 wasbeurten (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Is bij de opstelling van het nieuwe rijkswegenplan vol doende rekening gehouden met di duidelijke wens in de Benelux-Ian den om tot verbetering te komen van de regionale infrastruktuur-wegver- ding tussen België en Nederland? Kan men er van uitgaan dat de Bel gische en Nederlandse plannen oj elkaar aansluiten, zowel wat de ver betering zelf als het tijdperk van uitvoering betreft? Deze twee vragen zijn door Eerste Kamer opgeworpen in het voorlopig verslag dat men heeft uit gebracht op de begroting van het rijks wegenfonds. De snele handelswijze van het mi nisterie van Economische Zaken noemde de 'heer Friedrich „bijna onbureaucratisch'. Ook het haven schap heeft „niettegenstaande inter ne organisatorische moeilijkheden" (het havenschap is nog steeds „in op richting") de zaak op de juiste ma nier kunnen aanpakken, aldus de heer Friedrich, die na eerst in het Nederlands te hebben gesproken ver volgens in het Duits de medewerkers van vooral de Duitse bouwfirma's be dankte. De commissaris der koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen zei hier na, dat met Hoechst en Billiton in Vlissingen-Oost en Hercules in Mid delburg een begin is gemaakt met de industrialisatie in dit deel van Zee land, maar dat het ook niet meer dan een begin is. „Er moet nog veel meer gebeuren', aldus de heer Van Aartsen, die en kele zinsneden uit regeringsnota's, de tweede nota op de ruimtelijke orde ning en de Zeehavennota citeerde, waarin er op wordt gewezen, dat het Westerscheldebekken voldoende voorwaarden biedt tot een „uitgroei van voldoende allure". Vlissingen, Middelburg, Terneuzen, Goes en Ber gen op Zoom z(jn daarbij de eerste aanzetten voor een stedelijke ontwik keling. De heer Van Aartsen kon dan ook niet nalaten om een beroep op de re gering te dogen alle aandacht vooral ook de „financiële aandacht" aan de ze eerste aanzetten te schenken, zo dat de nodige outillage voor de ge wenste groei kan worden verschaft. De heer Van Aartsen verrichtte de officiële ingebruikname van de ka de-installaties door het hijsen van de Nederlandse vlag. (Van een onzer verslaggevers) ZANDVOORT Willy Verdur men, de gewiekste Zeeuwsch-Vla- ming die in het begin van de zestiger jaren de Belgische politie met zijn oplichterijen tot wanhoop bracht, heeft zijn ervaringen te boek gesteld- Binnenkort verschijnt „De duizend levens van Willy en Cobi" in de boek handel. Het boek is tot stand geko men in de tijd dat Wilyy Verdurmen in de gevangenis zat. Sinds kort is hij weer op vrije voe ten. Hij woont in Zandvoort. Hij werd na zijn spectaculaire arrestatie te Renkum in november 1965 tot drie jaar veroordeeld. Verdurmen werd in oktober 1931 in Kloosterzande geboren. Als 16-jarige pleegde hij zijn eerste in braak in Axel. Aanvankelijk lag zijn werkterrein in Zuidwest-Nederland Later ging hij naar België. Hij gaf zich o.m. uit voor chirurg (Antwer pen en Mortsel), militair arts (Gent) Marlon Brando, vrouwenarts, pries ter, notaris en officier van het Bel gische leger. In België werd hij, na een veroordeling tot 5 jaar celstraf, m een psychiatrische inrichting ge- plaatst. Hij nam echter al gauw de benen. Willy Verdurmen en zijn geliefde kwamen uiteindelijk weer in Neder land terecht. In Koewacht vroegen zij bij de zusters om eten. Ze werden herkend. De politie werd gewaar schuwd maar toen deze tot actie over ging waren de vogels gevlogen. Later volgde, na een wilde schietpartij, de arrestatie in de bossen bij Renkum. De reclassering heeft de avontu rier aan een baan geholpen. Op het moment dat de vlag in top kwam haalde de grijper van de enor me kraan die hier staat opgesteld de eerste „hap" grondstoffen uit het binnenvaartschip, dat tegen de kade lag gemeerd. Dit schip droeg de toe passelijke naam „Honte", de oude naam voor de Westerschelde. De ingebruikname van de loskade met een gedeelte van een nog verder uit te graven havenarm betekent het eerste vrachtvervoer in het havenge bied Vlissingen-Oost. Deze zijarm van het centrale ba- __.i heeft thans een bodembreedte van 80 metef. Dat zal later 160 me ter worden. De donderdag ingebruik genomen kademuur is alleen geschikt voor bin nenschepen en kustvaarders. De vaarwaterdiepte voor de kade is -8 meter. De kade zal op een later tijd stip in westelijke richting worden verlengd met een stuk dat zal zijn aangepast aan de uiteindelijke haven diepte. Dan zullen schepen tot on geveer 60.000 ton zeer grote zee schepen dus kunnen meren. De kraan op de kade heeft een ver mogen tot twaalf ton en een ver werkingscapaciteit voor bulkgoede ren tot 400 ton per uur. SÜHSE M «SwroSfiMbKW De directeur had tijdens zijn toespraak een groot en aandachtig gehoor. Kade en kraan zijn van Duitse con structie. De kade zal worden gebruikt voor zowel de aanvoer van de grond stoffen als de afvoer van de produk ten. Voorlopig zullen ongeveer 350 schepen per jaar van de kade ge bruik maken. Om dat mogelijk te ma ken zal in een twee-ploegendienst moeten worden gewerkt. Zowel losgestorte als vloeibare la ding wordt verwerkt. Voor de los gestorte lading is een overdekt band systeem met een totale lengte van on geveer 800 meter gebouwd, die de grondstoffen van de losplaats naar de produktie-eenheden voert. De bijeenkomst van donderdagmor gen, die, na een rondgang langs de kade-installaties in de bedrijfskan tine werd besloten, werd door een groot aantal genodigden, o.m. verte genwoordigers van het ministerie van Economische Zaken, provinciaal be stuur, gemeentebestuur van Vlissin gen en de omliggende gemeenten en het bedrijfsleven bijgewoond. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Gistermorgen heeft de N.V. Bouwfonds Nederland se Gemeenten een informatiecen trum geopend aan de Noordstraat 83 in Terneuzen. burgemeester J. C. Aschoff, die als eerste het bijkan toor binnenging hield vooraf in de raadzaal een toespraak tot mede werkers en genodigden. Hij zei dat de vestiging van het informatiecen trum duidelijk gestimuleerd was door verzoeken om voorlichting op het gebied van woonmogelijkheden. De heer Aschoff noemde het bezit van een eigen woning zeer belangrijk, niet alleen uit economisch, doch ook vanuit psychologisch standpunt be zien. Hij ontkende niet, dat tegenover een belangrijke inkomensstijging in de laatste tien jaar ook grote kos tenstijgingen staan en da' er altijd nog zeer velen zijn, die aan het ver werven van een eigen huis niet toe komen. Het bouwfonds streeft er serieus naar om ook de minder-inkomen- trekkers aan een eigen huis te hel pen. De burgemeester zei te hopen, dat mede door de nieuwe rijkssub sidieregeling die duidelijk tendeert in de richting van eigen woningbezit ook hier de bouw van particuliere woningen goed van de grond zal ko men. De aankoop van een huis is een zeer gewichtige gebeurtenis in een mensenleven. Het informatiecen trum van het bouwfonds kan hierbij ongetwijfeld op prettige, niet opdrin gerige wijze goede diensten bewij zen. De heer R. Karsten, directeur van het bouwfonds, wees erop dat op 1 de volkshuisvesting een volledig nieuwe fase is ingegaan. Hij meende, dat nu wel is afgerekend met, wat hij noemde, het sprookje van de lage huren. Volgens de heer Karsten zal een woningwetwoning start met een huurprijs van die in^ achttien jaar a 270,per f 140,- per maand oplopen tot ƒ260,- maand. Deze situatie stemde volgens U JU nadeilken. Met de nieuwe subsidieregeling die het eerste jaar het hoogst is en niet meer afhan kelijk van het inkomen en die in tien jaar wordt afgesloten bevordert de overheid sterker het eigen wo ningbezit. Het nadeel van de nieu- ^Lruff ,ng n0emde de h0er Kar- goedkope bolw! pr°pageren van d" M0n krijgt meer subsidie, als men goedkoper bouwt. Deze subsidie 3" ™lgens de heer Karsten nog met zo erg zijn, als men maar vol- Mën'3A^wall.teits°nd«scheid toonde, ren bh l duizenden guldens bespa- TJZ 6 bouw van een woning, en an na een aantal jaren vor hoge reparatiekosten komen te staan. Cen- trale verwarming wordt b.v. in de tèn^ndprp-ph11® de stichtingskos- ten ondergebracht. Hierdoor wordt fonds helft d?s.verlaaSd. Het bouw fonds heeft al tegen deze wijze van subsidiebasering geageerd, doch zon der succes. Vanaf 15 april is het informatie centrum iedere werkdag geopend. Ook maandagavond en zaterdagmor gen. MIDDELBURG (ANP) Wan neer de officiële goedkeuringen, o.a. van de Rijksluchtvaartdienst, er tij dig komen, zal nog in juni begonnen worden met de aanleg van de eerste grasbaan en enkele gebouwtjes van het vliegveld Midden-Zeeland. Vol gens de voorzitter van de Stichting Vliegveld Midden-Zeeland, de heer D. F. P. Hoegen, zal het Zeeuwse bedrijfsleven 300.000 gulden voor dit vliegveld in het Noord-Sloe bij Ar- nemuiden betalen, terwijl de pro vincie Zeeland 150.000 gulden in de kosten bijdraagt. Wanneer alles volgens de plannen verloopt zuilen reeds volgend jaar zaken-, sport- en zweefvliegtuigen van het nieuwe Zeeuwse vliegveld kunnen opstijgen. De eerste gras- baan van 800 meter lengte en 150 meter breedte van het vliegveld is overigens slechts een begin. De Stichting Vliegveld Midden-Zeeland heeft plannen om in tweede fase het vliegveld met een betonnen start baan met een lengte van 1800 meter uit te breiden. Verwacht wordt dat wanneer deze startbaan gereed is Zeeland in het binnenlandse luchtnet van de N.L.M. opgenomen zal wor den. Wanneer deze verharde start baan wordt aangelegd, is nog vol komen onbekend. De Stichting Vlieg veld Midden-Zeeland wacht namelijk tot het r(jk bereid is de kosten 7 miljoen gulden te betalen. De Nederlandse Luchtvaartmaat schappij ziet voorlopig geen aanlei ding om een Zeeuws vliegveld in haar binnenlandse luchtnet op te ne men, zo vernemen wij. De NLM vliegt met twee Fokker-Friendships en deze toestellen zijn te zwaar voor een regionaal vliegveld met zijn be perkte accommodatie. Maar ook als het Zeeuwse vliegveld zou beschik ken over verharde startbanen, zou de NLM nog geen plannen hebben om Zeeland „aan te doen". Het po tentieel passagiersaanbod in deze provincie is hiervoor d° eerste jaren veel te gering, aldus de NLM. (VERVOLG VAN PAGINA 1) Zeeland verwacht geen topdrukte, ook niet als het prachtig weer wordt, reren tegen de bloembollen en voor reren tgeen de bloembollen en voor bloeiende fruitbomen is het nog te vroeg. De heer J. de Regt, de direc teur van de Zeeuwse V.V.V., ver wacht tijdens de paasdagen wel veel doortrekkend verkeer, vooral van Fransen. Waarschijnlijk zullen veel Fransen niet meer via Brussel - Ant werpen - Breda naar Holland reizen maar via de Autoroute du Nord van Parijs naar Rijssel, die nu beschik baar is. Bovendien heeft de Zeeuwse V.V.V. in Frankrijk veel propaganda gemaakt voor de voordelen van de „bruggenweg" met als voornaamste schakel natuurlijk de Zeelandbrug. Deze nieuwe route is veel sneller dan die over Breda. Volgens de A.N.W.B. wint een automobilist via de brug genweg een uur. De keerzijde van dit tijdvoordeel ts, dat de automobilist daarvoor moet betalen in tolgelden. Voor de bruggen het veer en de Autoroute du Nord zullen de Fransen f 15.- moeten be talen. Op het kampeercentrum „Welge legen" in Cadzand is tijdens de paa?-. dagen de kantine nog dicht. Toch" re kent men hier, zoals in de meeste andere campings op gasten. Dat zul len vrijwel uitsluitend caravanbewo ners zijn omdat het voor tenten nog tö kil is De V.V.V.-Westkapelle heeft al heel wat aanvragen voor onderdak tijdens Pasen binnengekregen. Alles wijst erop, dat het hier aanmerkelijk drukker gaat worden dan het vorig jaar. Veel belangstelling is er ook al voor de zomerhuisjes. Een van de beste trekpleisters voor vreemdelingen in Middelburg, miniatuur Walcheren zal tijdens de feestdagen weer open zijn voor be zoek. Verkeersstromen zoals in het,top- seizoen worden zeker niet verwacht. Toch heeft de rijkspolitie voorzorgs maatregelen genomen en zullen tij dens de dagen extra verkeerspa- trouilles op rijksweg 58 worden in gezet. De geldende maximum snelheid op deze rijksweg is op het traject bij Krabbendijke nog verder „omlaag- gedraaid", n.l. tot 50 kilometer per uur, omdat daar wegwerken in uit voering zijn. „Als iedereen zich aan de spel regels houdt zullen er beslist geei moeilijkheden komen", aldus d rijkspolitie in Middelburg. r (Vaa onze correspondent) uj MIDDELBURG Het kringbestuur van de 'K.V.P. in Zeeland heeft, na de recente bestuursraad van U- trecht, zijn eerste vergadering ge houden. Het heeft unaniem zijn vol ledig vertrouwen uitgesproken in het nieuwe partijbestuur o.I.v. de nieuwe voorzitter mr. v.d. Stee. Het is van mening, dat dit partijbestuu'- in de nieuwe samenstelling in staat is de resoluties van de partijraads vergadering van 9 december te Arn hem te realiseren. KVP Zeeland zal met volledige inzel en grote voortvarendheid meewer ken om dit consequent vooruitstre vend beleid waar te helpen maker en zal binnenkort nadere mededelin gen over haar plannen geven. Ten slotte stelt het KVP-kringbestuur ziel positief op tegenover een voortzet ting van het landelijk samenwer- kingsgesprek in de zogenaamd' groep van achttien met de ARP en CHU. „DE officiële benaming is eigenlijk „Vereniging van burgemeesters, se cretarissen en ontvangers in het voormalige vierde district van Zeeland. Kortweg wordt gezegd de vereniging van B.S. en O". De heer J. Pariaen, sedert 1941 gemeentesecretaris van de ge meente Aardenburg, werd dezer dagen gekozen tot voorzitter van de vereniging van B.S. en O. in West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Het is voor het eerst in het be staan (sinds 21 maart 1953) van deze vereniging, dat een gemeente secretaris voorzitter is. „HET is wel altijd gebruikelijk ge weest, dat een burgemeester voor- zifter was, een gemeentesecretaris secretaris, en dat een ontvanger penningmeester was, maar er staat nergens zurarf op aait, dat de ooor- zittersfuncie niet bekleed mag wor den door een gemeentesecretaris. Na het afscheid van de burgemees ter van IJzendijke, die voorzitter uras, werd deze functie zolang waargenomen door de waarne mend burgemeester van Sluis, die vierde bestuurslid is. Hij voelde er echter niets voor dit blijuend te doen. Er moest en zou een nieuwe voorzitter komen. IK ben niet bang als gemeentesecre taris in deze sfeer op te treden als voorzitter. Het gaat er altijd gemoedelijk aan toe. Nooit met het mes op de tafel. De samenwer king is bijzonder goed. De vereniging van B.S. en O. was oorspronkelijk bedoeld als een soort contactlichaam. Gezelligheid stond boven alles. Je ziet dat aan reke ningen en verslagen uit die tijd. Er werd goed gegeten en prima wijn gedronken. Langzamerhand kwamen meer de gemeentelijke problemen ter spra ke. Ongewild werd B.S. en O.' een soort adviesorgaan, zonder uit voerende bevoegdheid. NU is het een harde, noeste werk vergadering. Er moet natuurlijk ook gezelligheid zijn. We komen allereerst bij elkaar voor het con tact, om elkaar eens te zien. Je komt daar anders niet toe. Onder- derling contact is erg belangrijk roor gemeentebestuurders. Eerst werken we tijdens de ver- gade-ring een agenda af, daarhc gebruiken we een koffiemaaltijd of zo. Onze vereniging wordt vaar-.' ingeschakeld om in bepaalde za ken advies te geven, b.v. over de bijstandswet of de nieuwe drank en horecawet. ER gaan ook wel initiatieven uit vav B.S. en O. We zorgen wel eens. dat de gemeentebesturen bij el kaar komen, en ook wel de ge meenteraden, om samen over be paalde problemen te praten. Er is geen ander lichaam die dit doet. We werken niet publiek. De ver gaderingen zijn besloten. Het i immers een vereniging. Op poli tiek terein bewegen we ons niet Normaal vergaderen we een kee per maand, maar soms is dat we' eens eens in de twee maanden. Ooi excursies organiseren wij".

de Stem | 1968 | | pagina 17