De haspel wordt een monument CHEF) Nog altijd geen spoor van Kings moordenaar Have aan A Jan Juffermans wil van Terneuzen een stad maken waar alles kan KANAAL EN SLUL Organen maatschappelijk werk gaan samenwerken DE NEVEN DALTON GOES EXPOSITIE IX ZAAMSLAG WEER VIER DODEN BIJ RELLEN Zierikzee krijgt voorjaarsbeurs TERNEUZEN Conservatorium- prijs voor M. Kasbergen Gunstig jaar vo Boerenleenbank Sas van Gent nieuws m streel Vredes-weekei in Zilveren sSclior '\Ki. Tob niet langer. Ruil uw oude naaimachine in. Schaf u de moderne Pfaff aan. 248.-T0T798.- Pfaff Naaimachinehuis W. RIKKEN N.V. Begin met Vakantie-communicatieweek Dagblad De Stem .Alles kan Gevonden voorwerpen geen huisvuil zal worden opgehaald mantelkostuums mantels LANDELIJKE PRIMEUR IN ZEELAND Beter begrip Z.-VLAANDEREN Supportersclub „De Volharding" gaat racefiets overhandigen HOOGWATER wat «n waar) VANDAAG Centrale financiering MORGEN Mee» stad op pag en DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 11 APRIL 1968 gis s (ADVERTENTIE) -«^*T.yv;y èm ïfybm «.i'iS,.-»"'-: 'V* -. Vs?,,f y .r1 (ADVERTENTIE) Bil aankoop van een Pfaff zigzag-machine kan immers in de meeste gevallen uw oude naaimachine, ongeacht welk merk, worden ingeruild! Bespreek deze mogelijkheid eens in een Pfaff-zaak. ONS ZIGZAG-PROGRAMMA LOOPT VAN ELEKTRISCH, COMPLEET MET KOFFER BERGEN OP ZOOM: Kortemeestraat 17 tel. 01640-5878 TERNEUZEN: Nieuwe Diepstraat 23 tel. C1150-2294 Verder verkrijgbaar bij: A. C. BASTIAANSE, Papagaaistraat 4 Goes, tel. 01100-7476 H. A. DE BREUCK, B. F. van Daesberghestr. 16, Hulst tel. 01140-2215 G. HEMELAAR, Nieuwendijk 29, Vlissingen, tel. 01184-3729 G. HEMELAAR, Lange Viele 52, Middelburg, tel. 01180-5241 (Van onze correspondent) TERNEUZEN „Terneuzen kan een schoolvoorbeeld worden van een stad waarin vrijwel alles kan. Het is fantastisch dat b. en w. het plan hebben goedgekeurd en dat ze zeggen: hier je geld en ga je gang maar", zegt Jan Juffermans. Hjj is in de wolken omdat zijn plan, een „vakantie-communica tieweek" in zjjn „Galerie J 34" aan de Terneuzense Grenulaan, kan worden uitgevoerd. „Ik dacht dat het goed zou zijn om de jeugd haar visie te laten ge- Dagblad voor Zeeland KANTOREN: Steensnaat 14, Hulst, tel 01140-2377. Klokstraat 1, Goes, tel 01100 -8030. EXPLOITATIE ADV.: L K. M. de Jong (Inspecteur), Breitnerstraat 11, Terneuzen, tel. 01150-4281. Th. de Bakker, Potgieterstraat 3, Terneuzen, tel. 01150-2601. C. Steenbakker, Fr. v. Waesberghestr. 37 Hulst, tel. 01140-3168. M. Bogers, Nieuwstiaat 41, Oostburg, tel. 01170-2893. C. Menu, Klokstraat 1, Goes, tel. 01100-8030. REDACTIE: A. Koopman, Klokstraat 1, Goes, tel. 01100-8030. J. Hüsken, Breitnerstraat 81, Terneuzen, tel. 01150-3296. J. Robesin, Kijkuit 18-20, Axel, tel. 01140-2005. Ch. Schets, Kromme Weele 4, Middel burg, tel. 01180-7764. Mej. S. Maaskant, Singelstraat 17, Goes, tel. 01100-5689. ven op Terneuzen. De jongeren kun nen die visie in de week na Pasen vastleggen in een projekt en zij be palen zelf welk materiaal zij nodig hebben," aldus de heer Juffermans. Het materiaal wordt betaald door de gemeente Terneuzen. B. en w. heb ben besloten er een ruim bedrag voor uit te trekken. „Ik geloof dat zoiets zinvoller is dan die jongeren te laten figuurza gen, knutselen en spelletjes te laten doen. Dinsdagmiddag komt iedereen, die mee wil doen, naar de Galerie om erover te praten. Dan moeten de ideeën zover worden uitgewerkt dat ik weet welke materialen nodig zijn. 's Avonds kunnen ze dan al be ginnen, want je moet jonge mensen altijd direct aan de slag laten gaan. Ik zal zorgen voor documentatie materiaal over Terneuzen. Verder vraag ik ze of ze artikeltjes willen schrijven over hun visie op Terneuzen," vertelt Jan Juffermans. Wat de jongeren, oudere scholieren, in zijn galerie willen gaan doen weet hij nog niet. „Het symbool voor Ter neuzen dat zij kiezen, kan evengoed een grote wereldbol als een lange donkere gang zijn," zegt hij. „Een unieke vorm van vrijetijdsbesteding," vindt Juffermans het. „En dat de overheid hier moet bijspringen is juist". 77 Als aan het eind van de volgende week de Galerie vol staat met „pro- jekten" zullen enkele mensen er in dezelfde ruimte een beschouwing aan wijden. De schrijver Jac. Hame- linck, ds. Gispen en de beatband Hitchhikers zijn uitgenodigd om een bijdrage te leveren en alle oudere Terneuzenaren zijn welkom om te komen luisteren en kijken. Juffer mans: „Alles kan, want het is ten slotte lente." Waarom Juffermans dit organi seert? „Het is heel erg democratisch om de jongeren naar hun mening te vragen. Scholieren zullen best een aardige kijk hebben op wat in Ter neuzen gaande is. En bovendien is het erg leuk dat het in de Galerie gebeurt, omdat galerieën zich altijd gedistancieerd hebben van het eigen lijke leven." Jan Juffermans heeft wel eer verklaring voor het feit dat Terneu zen een „bruisend" plaatsje is ge worden. „De mensen houden zich in tensief bezig met de leefbaarheid, omdat alle contacten met de mensen aan de andere kant van de Schelde zijn afgesneden sinds zij zich hier vestigden". Vele duizenden mensen vestigden zich de laatste jaren in Zeeuwsch-Vlaanderen. GREVELINGENDAM De haspel langs de weg over de Grevelingen- dam, aan de Flakkeese kant, blijft als monument bewaard. Het beton nen gevaarte, in waterstaatjargon „tamboer" genoemd, was, zoals be kend, tijdens de aanleg van de dam een van de vaste verankeringspun- ten voor de kabels. Na 'net gereedkomen van de dam werd de haspel niet afgebroken. Op Goeree-Overflakkee werd het idee geboren, de betonconstructie als mo nument te bewaren. Vorig jaar wgrd hierop al door rijkswaterstaat wel willend gereageerd. Nu heeft ook de gemeente Middelharnis zich achter het initiatief gezet. In een brief aan de Deltadienst van rijkswaterstaat heeft de gemeente gevraagd, of wa terstaat haar medewerking wil geven aan het behoud van de haspel en het aanbrengen van een bronzen herin neringsplaquette hierop. „Er is geen enkele reden, aan dit verzoek geen medewerking te verlenen", verzeker de ons de Deltadienst. In de maand maart 1967 zijn aan het bureau van politie te Goes on derstaande voorwerpen als gevonden aangegeven en nog niet afgehaald. Inlichtingen daarover zijn aldaar te verkrijgen van maandag tot en met vrijdag tussen 9 en 12 uur. 1 bankbiljet van 5,haarborstel; 4 div. sjaals of hoofddoeken; 11 div. onparige handschoenen; 2 div. paren handschoenen; 5 onparige wanten; 1 paar wanten; 7 div. portemonnees, m. of z. inhoud; 4 div. rijwiel- of bromfietssleuteltjes; zilveren kinder ringetje; goudkleurig dames-pols horloge; 2 kisten sinaasappelen; 2 zwarte hondjes; 2 div. lipssleutels, merk: Wana en Wilka; zakje van „Modehuis", inh. doublé-kleurige halsketting m. 2 (imitatie?) parels; gouden „John Kennedy"-penning; geldbedrag ad 1,71; dolkmes; boe- kenbon ad 10,—, w.o. drie meisjes- voornamen; bruin kinderschoentje, maat 22; wit-blauwe tas w.i. sportkl.; handelaars-autokentekenpl.sleutel ring w.a. 5 oude sleutel(tjes); 1 kwar tje; 1 dubbeltje; beigekl. kunstled. kindertasje m. inh., o.a. hlauwe porte monnee, inh. 0,16; 2 driewielige kinderfietsjes; auto-wieldop „DKW" en „Mercedes"; 3 bankbiljetten van 10,zakhorloge; gouden dasspeld; 3 regenbroeken, grijs en zwart; zil- verkl. schakelarmband met plaatje; doublé-kl. manchetknoop m. zwarte steen; houten liniaal (30 cm.); hon den-prikkelhalsband m. penning nr. 204728; fazanthaan; broche; bedel- armbandje; bromfiets „DKW"; blauw kinderfietsje m. witte spatborden; regenjas „BigBen" en een leesboek, verpakt in plastic tas; snoer witte parels; witte wollen kindermuts; 2 schoolboeken: algebra en meetkunde; huissleutel (oud model) nr. 48; foto lens in kartonnen doosje; dames polshorloge m. led. band; rijwieltas, groen-grijs w.i. lege fles; 2 guldens en 1 dubbeltje; grijze damespantof fels; sierring van autowiel; boek „De bloedwraak"; rol rode electr. instal latiedraad; 2 etui's met sleutel(s); dames-parapluie; slavenarmband (doublé?); boekje „Emil und die Detektive". De huisvuilophaaldienst 's-Heer-Arendskerke c.a. maakt bekend dat op vrijdag 12 april (Goede Vrijdag) en maandag 15 april (2e paasdag) (Van een onzer verslaggevers) ZAAMSLAG In het atelier van de heer A. Kroonder „Het Poontje" In Zaamslag is tijdens de paasdagen een expositie te zien van experimen teel schilderwerk en plastieken. „Het Poontje" kan men vinden in de Poon haven no. c. 174. De tentoonstelling zal het hele zomerseizoen geopend blijven op zaterdag en zondag. HULST gentsestraat (Van onze redactie buitenland) MEMPHIS/WASHINGTON Amerika vraagt zich met stijgende verbazing en ergernis af, waarom de politie nog geen spoor heeft kun nen ontdekken van de man, die dr. Martin Luther King vermoordde. Op dit moment lijkt het, dat de politie nog nauwelijks een aankno pingspunt heeft gevonden. De man, die dinsdag in Missouri gearresteerd werd, is weer vrijge laten. Na urenlange verhoren bleek, dat de man, een 33-jarige hulppre diker, niets met de moord te maken heeft. De politie van Tennessee is nu bezig met de normale routinehande lingen: het volgen van alle draden. Dit heeft bij veel inwoners van Memphis de hoop, dat de moorde naar spoedig gearresteerd kan wor den, sterk verminderd. Een krant in Memphis berichtte gisteren, dat iemand kort na de moord geprobeerd heeft de politie van de plaats van de moord weg te lokken, door valse politie-oproepen uit te zenden over de achtervolging van twee auto's. Het blad schreef ook, dat tijdens de aanslag een auto met een speciale radio-antenne ge parkeerd stond voor het gebouw, waar ds. King werd neergeschoten. De commissaris van politie wilde over dit bericht alleen maar zeggen, dal een dergelijke mogelijkheid wordt onderzocht. Nadat dinsdag de begrafenis van ds. King een rustpauze in de golf vafi rassenonlusten had teweegge bracht kwam bet 's avonds in ver scheidene steden tot nieuwe uit barstingen van geweld. Het was vooral rumoerig in Kan sas City en Newark, twee steden waar het dit jaar nóg rustig was ge weest. Er vielen vier doden, waardoor het totaal aantal slachtoffers van de moord op King gestegen is tot 37. In San Francisco werd een buschauf feur dinsdagnacht gedood door een sluipschutter. In Kansas City werd (ADVERTENTIE) Onze voorjaarscollectie nu geheel compleet zie adv. elders in dit blad BERGEN OP ZOOM een neger doodgeschoten door de eigenaar van een zaak, die hij wilde plunderen. De politie moest op de middelbare school in Kansas, die voornamelijk door negers bezocht wordt, traangas gebruiken, om de orde te handhaven. In Trenton werd een jonge neger tijdens het plun deren doodgeschoten door een po- litie-agent. In Jacksonville in Florida schoten blanken vanuit een rijdende auto een 18-jarige negerjongen dood. Geüniformeerde politiemannen hebben de wacht, betrokken bij het graf van dr. Martin Luther King. Zelf na het vallen van de avond kwamen nog mensen op de South View begraafplaats om de laatste eer te bewijzen aan King. Op de tombe van Georgisch marmer staan de woorden van een oud slavenlied gegrift, die dikwijls door King wer den aangehaald: „Free at last, free at last, thank God almighty, I'm free at last". De politiemannen hebben de wacht bij het graf bij wijze van voorzorg betrokken. (Van onze correspondent) ZIERIKZEE Van 11 tot 18 mei zal in Zierikzee een voorjaarsbeurs worden gehouden. Op het Haven- plein wordt een grote hal gebouwd, waarin de zakenmensen van Zierik zee en omgeving hun artikelen zul len tonen en zo mogelijk demonstre ren. De stichting „Zakencentrum Zierikzee" heeft het initiatief tot de ze tentoonstelling genomen. Burgemeester D. W. Kastelein zal de openingsceremonie op zaterdag middag 11 mei verrichten. Een en ander wordt opgeluisterd door mu ziek van de koninklijk"» harmonie „Kunst en eer". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De vier in Zee land werkzame organen voor maat schappelijk werk hebben besloten sa men te gaan werken. Daartoe is dezer dagen opgericht de „Stichting federatie van samenwerkingsorganen voor sociale dienstverlening in de provincie Zeeland". De samenwer king wordt algemeen als een lande lijke primeur beschouwd. Men stelt zich voor vanuit deze federatie ta ken te verrichten die gezamenlijk beter gedaan kunnen worden, dan wanneer men dat gescheiden zou doen. Het bestuur van de federatie wordt gevormd door de heren J. de Boer en J. Claas namens de provinciale diaconale commissie der Ned. Herv. Kerk, mr. dr. A. Mes en pater Pi- renne namens de katholieke raad voor maatschappelijk werk in Zeeland, D. Boogerd en J. Boersma namens „Hu- manitas", Nederlandse vereniging voor maatschappelijk werk, gewest Zeeland, en A. Boom en ds. J. Wes- sel namens de stichting gerefor meerd sociaal centrum voor Zeeland. De eerste taak die men zich heeft gesteld is het verbeteren van de ken nis onder de bevolking van de be tekenis en het nut van het maat schappelijk werk. Een werkgroep heeft daartoe een studie gemaakt hoe het maatschappelijk werk zich het best kan presenteren. Als eerste resultaat van deze studie is een fol der uitgekomen waarin o.m. de na druk wordt gelegd op de taak van de maatschappelijk werker. Deze fol der zal over de gehele provincie wor den verspreid. Als onderdeel van de voorlichtingscampagne zal ook met raambiljetten worden gewerkt. Een bijzondere taak van de federa tie zal ook zijn het participeren in een bureau voor levens- en gezins moeilijkheden. Dit bureau zal worden ondergebracht bij het provinciale in stituut voor de geestelijke volks gezondheid. Men verwacht dat het in juli zal worden geopend. Tussen de vier instellingen bestaat reeds geruime tijd samenwerking en overleg. Een voorbeeld daarvan vof-mt het stagecentrum, waar per jaar veertien studenten van sociale academies uit het land bijeenkomen. Op het ogenblik zijn er 28 maat schappelijk werkers in dienst van de vier instellingen. Kaartavond O.N.I. Het bestuur van de hengelaarsvereniging „Ont spanning na Inspanning" te Terneu zen organiseerde voor zijn leden een kaartavond, waarvoor een zeer goede belangstelling bestond. Tien deelne mers gingen naar huis met een in drukwekkende hoeveelheid vleeswa ren, die als prijzen beschikbaar wer den gesteld. De uitslag luidde: 1 W. Froment, 2 Fr. Donze, 3 F. Ferket, 4 C. v. d. Muren, 5 C. Plad- det, 6 C. J. v. d. Broek, 7 H. Bak ker, 8 L. Kiel, 9 J. v. d. Velde, 10 G. Kiel. Clinge Schieting Aan de schieting in de zaal St. Cecilia bij L. de Vylder werd door 46 schutters deelgeno men. De hoge vogel werd geschoten door V. de Vos uit Hulst. De eerste zijvogel werd geschoten door J. de Vetter van Kapellebrug en de twee de door R. de Moor van DeKlinge (B.). Het grootste aantal vogels na melijk drie stuks werd geschoten door L. Vermeulen - Willaert uit Clinge. Heikant Tijdens de jaarvergadering van de supportersclub „De Volharding" in het clublokaal zal vrijdagavond een racefiets worden overhandigd aan de plaatselijke favoriet H. Gijsel. Waar schijnlijk zal de wielrenner Theo Verschueren uit Sint-Jansteen de vergadering, die een feestelijk karak ter zal hebben, bijwonen. Sluis Krijt op tijd De biljartclub Krijt op Tijd heeft voor de aangesloten, le den een wedstrijd op het topbiljart in cafetaria 't Hoekje. De uitslag luidt: 1 F. Dusarduyn en H. van Soolingen, 2 G. van Westen en L. de Rooy, 3 W. Musson en M. Grahame. „Recht voor allen" De postdui- venhoudersvereniging Recht voor al len deed mee aan een prijsvlucht uit Moescroen. De uitslag luidt: 1, 3, 5 en 6 C. v. d. Walle, 2 J. Wage, 4 E. Visser. TILBURG Aan Marinus Kas bergen aan het Brabants Conserva torium docent algemene muziekpe- dagogie en analyse, docent algeme ne muziekleer aan de Balletacade- mie en leraar aan de Muziekschool van het Brabants Conservatorium, is de Conservatoriumprijs voor Compo sitie toegekend. Het is de derde maal dat in Nederland 'n conservatorium- prijs is toegekend. Enkele jaren geleden kende het Koninklijk Conservatorium in Den Haag de prijs toe aan Louis An- driessen. Het conservatorium te Am sterdam onderscheidde het vorig jaar Jan Vriend. Het Brabants Conservatorium ken de Kasbergen de prijs toe op grond van een negental composities. De jury bestond uit Louis Toebosch, Jean Claessens, Jef van Balkom, Jan van Dijk, Piet Ketting, Victor Legley (België) en Maurice Pirenne. De rijksgecommitteerde was dr. Jos Wouters. Als gevolg van de prijs komt Kas bergen voortaan in aanmerking voor regeringsopdrachten. Marinus Kasbergen werd in 1936 ge boren in Krimpen aan de Lek. Hij voltooide zijn muziekstudie aan het Brabants Conservatorium, waar hij compositie studeerde bij Jan van Dijk. Morgen, vrijdag 12 april: Hansweert 2.18 en 14.44 uur; Terneuzen 1.44 en 14.10 uur; Vlissingen 1.15 en 13.37 uur; Wemeldinge 3.01 en 15.25 uur. (Van onze corresponded SAS VAN GENT - Het feJ is voor de Boerenleenbank s. Gent in alle opzichten een jaar geweest. Na een record!, van de spaartegoeden beliep wS tale tegoed op de spaarrekeu ruim vier en een half miljoen r Er werd ruim 158.000 p rente op de spaarboekjes l ven. Het totaal der toeveft gelden bedroeg op 31 decemC! bijna 5,5 miljoen gulden. In het verslagjaar 1967 werd» sterkte mate een beroep g de Boerenleenbank voor 't y, ken van geldleningen. In ruim een miljoen gulden aan leningen verstrekt. Hierdoor! de uitstaande leningen op een van anderhalf miljoen gnldei dit bedrag is ruim 40 pr0(w stond voor de financiering yJ eigen woningbezit. Door de invj van de autofinancieringen p» lijke leningen en de invoering.'!" betaalcheques werd het diestl van de Boerenleenbank Sas va verder uitgebreid. Men hoont jaar 1968 het dienstbetoon nog der uit te breiden. Voor de r»' gevoerde gezinsrekeningen, een rente van 3,5 procent \vo goed bestaat een geweldige stelling. (ADVERTENTIE) Voorjaarsshow Van Rooij Karnemelkstraat (t.o. Meyér en Josephy) van 5 t.m. 13 april middelburg Muziekschool 20 uur Lukas Paul Miniatuur Walcheren geopend n 9-18 uur brugge Memlinc Casino Hoyal 18 Zwart Huis Ontembare Angillpl Forum Texas addio 18 jaar Aanvang 20 uur GENT Capitole De risico's van hetII Majestic De extravagante mi little a.l. Plaza Penelope 18 jaar Select The penthouse II Isit Savoy Verboden spelen 18 jaar Kon. Opera 20 uui teiha ST.-N1KLAAS Eden Requiem voor een gi 18 jaar Century Tony Rome is gevaar!? Jflkant Palace Bloedbad op Valentijnsój ANTWERPEN Rex 10, 12, 14, 16, 18, 20 en Gids voor de getrouwde mi Odeon 11.45, 14, 16.30. 19 ea lil Vivre pour Vivre 18 jaar Pathé 12, 14, 16, 18, 20 en 21 Le petit baigneur 14 jaar Rubens 12, 15, 18 en 21 uit De getemde feeks a.l. Ambassades 12, 14.30, 16.50, 21.30 uur In de hitte van dei Savoy 12, 14, 16, 18. 20 en 11 Helga 18 jaar Astrid 10, 12, 14, 16, 18,20 e Flintstone super agent a.L Quellin 12, 14, 16, 18. 20 en 2: Walt Disney a.l. Capitole: Easy come easy I' NKT 20.30 uur Een lelie van de donkere «ra KVO 20 uur De wervelstorm Voor de gemeenten g j enkele jaren het sy de centrale financi systeem houdt in, dat d^ ten slechts tot op zeer hoogte op de vrije kapj geld kunnen lenen om H feiten te financieren, j In de provinciehuizei kasten vol met plannen, deze financieringsstop nie worden uitgevoerd. De gemeenten die tot ben de leefbaarheid in hu op peil te houden en te v< hebben intussen legale mid vonden om zich van de wj van de centrale financierirj vrijden. Het foefje was nanciering van belangrijks 'en aan anderen (stichtj N.V.'s) over te laten. Ooi emeenten steeds meer overeenkomsten aan om itand te kunnen brengen. De minister van binm zaken heeft hiervoor nu eei gestoken. Hij heeft de ge laten weten dat zij zich aan van de centrale financiering te houden. Gedeputeerde moeten er op toezien, dat meenten in de pas blijven Ic Zonder een oordeel uit te over de handigheid van lende gemeenten en de dae volgde vermaning van de kan deze hele affaire tod orden gezien als een bev het feit dat de toestand vooi eentebesturen langzamerh^ houdbaar is geworden. A staan zij voor de zwar verslindende raak om bij de blijven, anderzijds voelen z gebrek aan geld, de volslac •-macht om deze taak ook maa zins naar behoren te vervuil Minister Beernink, oud-gei ecretaris van Rijswijk, moei nanciële problemen van i eenten kennen. Hij zou hi aan zijn nog wat grijs gi image kunnen verbeteren v hij er in zou slagen enkele mentele verbeteringen in de berde positie van de gen aan te brengen. MIDDELBURG Miniatuur Walcheren 9-18 uur KEMSEKE jj Baert 19.30 uur Liggende - UTRECHT In de centra «tiehtmg Zilveren Jeugdcent l5n™elChans in Uddel fn hel „f or aan het Veerse Me op 28 en 29 september een 7 t ^®veekend worden georganises 3 J het interkerken] CSf"™ onder and H 1 Tgmg en »K vrede deel uitmaken. De co» tie staat open voor jongeren d betrokken voelen bij dlze pro

de Stem | 1968 | | pagina 2