TOENEMENDE KRITIEK OP CHEMIE Duizenden vogels sterven door biologische oorlog icht ontspringt! lordslï!^ 1000 GR. )esre|yct „Bedrijfsarts of wij eruit", zeggen 1300 mijnwerkers PRISMA7 draag •iouiig 4.25 Geen bewijs BONZO VLEES BROKJES Macabere cocktail Voedselproduktie Meer protesten Bestraling „Vervormen" FRI-K1 presenteert kip op z'n lekkerst Voor wie het fijnste wil J Ontslag Kruisvereniging is ingewikkeld georganiseerd l&iknka YMHO STAKING BIJ LUIK Vernielers van parkeermeters aangehouden Stal® ®ók Uit degMUe %ddeljtta@ N.D.U. teleurgesteld over uitblijven van compensatieregeling JONGENS- PYJAMA in een mooie kwali teit katoen. U kun kiezen uit diverse fris se streepdessins. Lft 4-16 jaar. Maat 10' (plm. 4 jaar) kleine stijging p. mt. KT i (Van een onzer redacteuren) IS een sluipmoordenaar onder het mom van weldoener der mensheid bezig ons langzaam te vergiftigen? De Wageningse entomoloog (insektenkundige) prof. dr. J. de Wilde: „De problemen rond de chemische landbouw- bestrijdingsmiddelen stapelen zich op. Steeds meer en steeds giftiger middelen worden gebruikt. Steeds meer in- sekten zijn er tegen bestand. Nuttige dieren, denk maar aan de recente vogelsterfte in Drente, worden er door gedood, terwijl het millieu (grond, lucht en water) er in toenemende mate door wordt aangetast. Voor het te laat is, voor de mens het slachtoffer wordt, moet een andere weg worden ingeslagen". In het entomologisch laboratorium van de Landbouwhogeschool in Wa- geningen wordt daarom hard ge werkt aan een aantal biologische be strijdingsmiddelen die geleidelijk de allergevaarlijkste chemische moeten vervangen. Shell is een belangrijke producent van een groot aantal van die che mische middelen. Hoofd van de toxi cologische dienst van het Nederlands —Britse concern, de arts, dr. H. G- S. van Kaalte, merkt wat bitter op: „Wij kunnen het veroorloven ons druk te maken over onze vogelstand. Wij hebben genoeg te eten". Zijn stel regel is: veel meer honger zonder Insecticiden. Tien tot vijftien procent van de wereldoogst valt ten offer aan insek- ten, hebben deskundigen van de FAO de wereldvoedselorganisatie van de Verenigde Naties becijferd. „Onafhankelijke landbouwkundige economen hebben vastgesteld dat jaarlijks vijftien tot dertig miljoen mensen minder voedsel zouden krij gen als aldrin en dieldrin niet lan ger zouden worden gebruikt, maar een ander middel dat na deze ln- lektenbestrijdingsmiddelen het beste is", zegt dr. Van Raalte. Hij heeft vanuit zijn standpunt ge redeneerd alle reden om dat te zeg gen, want aldrin en dieldrin mogen dit jaar voor het eerst niet meer in Nederland worden gebruikt ter be handeling van het voorjaarszaaizaad van granen en peulvruchten. Vol gens de woordvoerder van het mi- nisterie van landbouw en visserij zijn deze middelen verboden „doordat zelfs de intensiefste voorlichting over het gebruik niet het juiste effect had". De boeren hielden zich vaak jÖniet aan de stringent voorgeschre ven verdunningen. Een aanzienlijke vogelsterfte was er het gevolg van. Dr. J. Robinson, hoofd van de ana lytisch scheikundige afdeling van het Tunstall-laboratorium van Shell-re- fiarch bij Sittingbourne (Engeland). irhouding nhond en 'enskracht in! Ontdek iet nieuwe iding alles produkten voedingen iet meteen n voor uw vooi" uw fiofld voor 'n sterk gebit Niemand heeft nog kunnen aan tonen dat bepaalde vogelsoorten uit sterven tengevolge van landbouw- betrijdingsmiddelen. Van de door ons op pesticiden in liet weefsel on derzochte vogels, bleek 15 procent minder dan een tiende deel van de dodelijk geachte dosis te bevatten. Slechts bij vier procent werd meer dan tien microgram, dus iien mil joenste gram, dieldrin aangetroffen". Dit laboratorium onderzocht on- angs systematisch een „gemiddeld Brits menu" om vast te kunnen stel len hoe groot de hoeveelheid orga nisch chloorinsecticide was die de ge middelde Brit dagelijks naar binnen krijgt. Het bleek dat de dagelijks op- teetiomen hoeveelheid DDT een zes de bedroeg van die in de Verenigde Staten. Deze hoeveelheid ligt 150 tot 1000 keer lager dan de verschillende oseringen die dagelijks gedurende at hele leven zonder schadelijke gevolgen aan proefdieren worden toe- .ediend, zegt dr. Van Raalte. Dr. C. J. Briejèr, jarenlang leider van het biologisch onderzoek op het gebied van bestrijdingsmiddelen bij Shell, heeft gesteld dat de mens wei degelijk stelselmatig wordt vergif- hgd. Volgens hem is vooral het "hengsel dat het hem doet, de com anatie van op zich zelf „onschuldi ge' bestrijdingsmiddelen. Een maca bere cocktail. In zijn dezer dagen bij Sijthofr, aiden verschenen boek „Zilveren ■luiers en verborgen gevaren" wijst uj daarop. Dr. Van Raalte: „Het tegendeel waaI- Door die combinatie, die otentiëring, wordt de afbraak van die stoffen in het lichaam juist ge stimuleerd. Briejèr moet zich niet °P hem onbekende terreinen bewe en", Dr. Briejèr, maar ook prof. De u.uo zeggen dat steeds giftiger be strijdingsmiddelen worden gebruikt, schuilt daar dan geen gevaar in? Dr. Van Raalte: „Ook dat is niet aar. Er worden niet steeds gifti ger, wel steeds andere middelen ge- Hoe nauwkeuriger bij de Shell wordt gewerkt, blijkt wel uit a ^at van ongeveer zesdui zend nieuwe verbindingen die jaar lijks worden beproefd er hooguit één in alle opzichten geschikt is. Deze week kreeg ik een nieuw middel voor i; "OsPuiten van fruit ter beoorde ling- Maar het residu, dus wat op Sft v,ru?ten achterblijft, bleek juist fc.. £?- Voor suikerriet zou het prachtig zijn geweest, want dat wordt geraffineerd". ®n: „Shell kan zich niet veroor- 'ven haar reputatie te schaden door de quick dollar te verdienen. Good business betekent voor ons goed bur ger zijn". Het World Food Panel heeft ge zegd dat een grote stijging van het gebruik van insecticiden nodig is voor toename van de wereldvoedsel- produktie. Het bouwen van fabrieken vergt alleen al 4,3 miljard gulden, de for- mulerings- en distributiebedrijven nog eens 2,5 miljard. En dan moet de produktie nog beginnen". Dr. Van Raalte zegt bepaald geen tegenstander van biologische bestrij dingsmiddelen te zijn. „Maar, kun je ze maken? En als je het kan, zijn ze dan ook bruikbaar? Zijn ze niet te duur? Hebben ze voldoende effect? Het gebruik Van virussen is trouwens ook niet zonder gevaar. Een sekt", sect". De stelregel van dr. Van Raalte „Gebruik nu chemische middelen wil je niet dat nog meer mensen van hon ger sterven" wordt de laatste tijd vooral in de „welvarende" landen overstemd door de steeds heviger wordende protesten tegen deze mid delen. De tegenstanders, onder wie dr. Briejèr en prof. De Wilde, zeg gen: „De macabere cocktail waar in ons dagelijks voedsel wordt ge drenkt doodt (nog) ontelbare insek- ten- De zwakste soorten worden vrij wel uitgeroeid. Maar van de oer sterke soorten laten alleen de zwak ken het leven. Weer een groot gevaar voor de mens is geboren: een nieuw resis tent insekt dat zich sneller voortplant dan onder „natuurlijke" omstandig heden zou zijn gebeurd. Een insekt dat 'n ijzersterk, vrijwel onverwoest baar nageslacht oplevert. Je kunt er op den duur niet meer aan ont komen, als we doorgaan met chemi sche middelen zuilen uiteindelijk al leen de zeer giftige „soelaas" kun nen bieden". Prof. De Wilde meent dat men in Europa in ernstige mate heeft ver zuimd aandacht aan de plantenver edeling te besteden, al zijn er dan bepaalde aardappelgewassen tegen woordig redelijk bestand tegen het beruchte aaltje. ...Slachtoffers van bestrijdingsmiddelen.. Een andere doeltreffende methode van „biologische oorlogsvoering" is volgens de Wageningse hoogleraar het in stand houden van de vijanden van een insekt dat een plaag vormt voor bepaalde gewassen. Door het gebruik van een te hevig samenge steld cocktail van chemische ver bindingen worden vaak ook die, voor de mens nuttige vijanden naar het rijk der doden verwezen. Nog een ander strijdmiddel is de steriele mannetjes-techniek. Insek- tenwijfjes zien geen verschil tussen potente en Impotente mannetjes, waarvan defecte eitjes het gevolg zijn. fn de Verenigde Staten wordt deze methode met succes toegepast, in Europa is men ook op dat punt niet verder gekomen dan onderzoek. Ook Wageningen houdt zich er mee De- zig. Het entomologisch laboratorium ls in staat op een basis van „pap" honderden mannetjps-fruitmotjes te kweken die dan later door het Insti tuut Toepassing Atoomenergie in de Landbouw (ITAL) door Destraiing steriel kunnen worden gemaakt. Een medewerker van het entomo logisch laboratorium ontdekte kort geleden dat de taxusplant, een coni feer die in Nederland als heester wordt gebruikt, enorme Hoeveelhe den hormonen bevat die diverse m- sekten dermate kunnen veranderen dat ze of niet volgroeid raken of steriel worden. Verwacht wordt dat in de meeste coniferen dergelijke hor monen zitten. Vandaar dat het on derzoek van het entomologisch laBO- ratorlum zich weldra zal uitstrekken tot alle Nederlandse naaldbomen en varens. De ontdekking werd geïnspireerd door het feit dat de taxusboom in tegenstelling tot de meeste andere gewassen door opmerkelijk weinig schadelijke insekten wordt bewoond. Er zijn gewassen die wel zo'n vijftig schadelijke bewoners hebben, terwijl de taxusplant er maar drie heeft. Een ervan is het taxuskevertje dat een voor hormonen ondoordringbare darmwand heet. Dank zij dife „ijze ren" darm dringen de hormonen niet door in het bloed van de motjes. Uit de bladeren van slechts één taxusplant produceerde Organon Oss tien gram insektenhormonen, vol doende om vijftig miljoen insekteii te misvormen. Volgens prof. De Wi'de is het ook mogelijk insekten zodanig te behan delen dat zij van voedselplant ver anderen. Prachtig zou zijn de colo radokever zo te „vervormen" dat hij niet langer aardappels maar een on kruid als het lekkerste op aarde gaat beschouwen. In principe is het moge lijk in het entomologisch laborato rium een dergelijke operatie uit te voeren. Nog een strijdmethode is het infec teren van schadelijke insekten door het teweegbrengen van virusziek ten, een soort bacteriologische oor logsvoering dus. De ziekteverwekkers zijn micro-organismen die volgens de Wageningse- hoogleraar volstrekt on schadelijk voor de mens zijn en blij ven. De sex kan ook een rol spelen bij de bestrijding van insekten. Het is volgens prof. De Wilde mogelijk een wijfjesgeur te ontwikkelen die als lokmiddel fungeert voor de manne- tjes-insekten. Insekten hebben over het algemeen een voortreffelijk, ki lometers ver-reikend reukorgaan, ze ker als het om wijfjes gaat. In vakter men heet dat principe sekseval. De aldus verschalkte mannetjes hoeven niet te worden gedood maar kunnen weer worden gebruikt voor de steriele mannetjes-techniek. Het lokaliseren van insekten kan overigens ook heel goed met ande re lokmiddelen gebeuren, zoals limo nade voor wespen en honing voor bijen.. Zit er muziek m de door prof. De Wilde geschetste biologische metho den? Dr. Van Raaite zege ervan: „De landbouwkundigen zijn meer dan de chemici en de atoomfysici de gla mourboys van de toekomst. De groot ste man is diegene die twee gras sprietjes iaat groeien waar er nu nog maar één groeit. Maar het kan niet zonder enige inbreuk op de na tuur, of Je nu chemische of biolo gische middelen gebruikt. En indu strie, en afwezigheid van pollutie, dus aantasting van het milieu, is onmogelijk. Je zult een compromis moeten sluiten. Aan de mensen is de keus in hoeverre en ten koste van wat ze hun welvaart willen betalen". En tot slot: „Ik ben niet in de eer ste plaats een Shell-man, maar arts. Als leven, ook dat van een vogel, van een boom, wordt bedreigd, dan gaat mij dat aan het hart. Vergeet niet dat door de moderne stede- bouw waarschijnlijk meer vogels zijn gestorven dan door het gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen. Maar vergeet vooral niet dat gebruik van die middelen op dit moment ge woon noodzakelijk is om te voorko men dat nog meer mensen van de honger sterven". 1 i 91 WW' 4 1-*' M* HE fr i wJlËI Het „milieu" wordt er door aangetast (ADVERTENTIE) PRISMA Wüuu/jfOfP- II International© allure - waterdicht - ïncabloc shockpro of - onbreekbare veer - moderne vlakke wijzerplaat doublé 119.- edelstaal 125.- 2/ Gouden herenhorloge, fraai bewerkte wijzerplaat met gediamanteerde cijfertekens 365.- ROLUOE &r- 9.90 Doen zij dat niet, dan volgt op staande voet ontslag. De directie heeft de mijnwerkers gisteren aangeboden een commissie van vier man te benoemen met dé opdracht het geschil mét haar te be spreken. Intussen zouden de mijn werkers weer aan het werk moeten gaan. De mijnwerkers hebben echter laten weten niets voor een dergelijke regeling te voelen. Zij hebben er daarentegen een schepje bovenop gedaan door met grote meerderheid te besluiten binnenkort ook de on derhoudswerkzaamheden aan de mijn stop te zetten als hun eis niet wordt ingewilligd. Doen zij dat werkelijk dan komt het voortbestaan van de mijn in gevaar. Geen commentaar Hoe lang denken de mijnwerkers nog te staken? Misschien een week, misschien, een maand, misschien nog enkele maanden, zegt een van hen, en zijn collega's knikken instem mend. Wij er uit of de dokter er uit, zegt een ander. Aan de hoofingang van de mijn vertelt de receptioniste, dat de ge neeskundige dienst en de directie niet te bereiken zijn. Niemand kan coimnentaar geven, niemand mag buitenstaanders en zeker niet de pers te woord staan. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT „De kruisorganisa tie is te ingewikkeld georganiseerd. Het lijkt een moeilijk bereikbaar ideaal om daar verbetering in te brengen." Aldus een mening van het wetenschappelijk instituut voor toe gepaste psychologie in Nijmegen. Het instituut heeft rapport uitge bracht over inventarisatie-onder zoek naar de functie en taak van de wijkverpleegster en naar de organi satie, waarbinnen zij werkzaam is. Het instituut heeft dit onderzoek in gesteld in opdracht van het Wit-Gele Kruis. Wit-Gele, Groene en Oranje Kruis hebben zich in de loop der jaren ontwikkeld tot een bedrijf met 10.000 personeelsleden. Ongeveer 72 procent van het Nederlandse volk is lid van een kruisvereniging. Terlenka Young kostuums zijn in alle moderne herenkledingzaken verkrijgbaar. (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT In de kolenmijn Bacnure te Herstal bij Luik zijn 1300 mijnwerkers in staking, omdat de mijndirectie weigert de bedrijfsarts J. Musters en de bedrijfsverpleegster mej. H. Vincent te ontslaan. De mijnwerkers vinden dat ze door dit tweetal te vroeg aan het werk worden gezet als ze ziek zijn geweest. Ook zou de bedrijfsarts mijnwerkers die door dokters van de ziekenfond sen ongeschikt worden bevonden hun werk te verrichten gedwongen hebben, toch te gaan werken. Mevrouw King heeft in 1965 in een lezing gezegd: „Als mijn echtgenoot iets overkomt, gaat de zaak gewoon door. Zij zou er zelfs door geholpen kunnen worden." Dat is rotsvast vertrouwen in de goede zaak, Pasen 1968 waardig. Maddox niet. Gouverneur Maddox van Georgia, de staat waarin dr. King is begraven, was niet aanwezig op de begrafenisplechtigheid. Hij had het te druk, liet hij weten. Dat is de keerzijde. (A mad, mad, maddox world.) De commissaris van de koningin in Noord-Brabant, dr. C. N. M. Kort- mann, is een interessante man. Niet alleen omdat hij zich nooit met een stropdas, maar altijd getooid met een vrijgezellen strikje in het publiek vertoond. Interessant, omdat hij geen vrijgezel is. Hij is ook een verwoed vogeltjesliefhebber en wandelaar, bij voorkeur in het ruigste stormweer kan men hem in bosrijke streken te gen het lijf lopen. Wat echter Bossche en verder Bra- bantse kringen de laatste dagen bij' zonder gaat intrigeren is het feit dat hij bakkebaarden aan het fokken is, Men herinnert zich andere uitwas seri in KVP-gelederen, zoals de snor van Cals. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Haagse politie heeft 15 jongelui gearresteerd die er van verdacht worden in totaal 60 parkeermeters te hebben vernield. Zij zouden de gemeente Den Haag een schade hebben berokkend van 20.000 gulden. De jongelui opereerden de laatste acht maanden in groepjes. Zij gooi den over het algemeen ook de uur werken van de vernielde meters weg. Zij stalen bovendien twaalf brom fietsen die ze gebruikten voor ver voer van en naar de parkeermeters. (ADVERTENTIE) Langs de autoweg van Helsinki naar de voorstad Lauttassari staat een tehuis voor dakloze alcoholisten, die echter om hun tehuis te kunnen bereiken, resp. verlatende drukke weg moeten oversteken. Vandaar het hieronder afgebeelde verkeersbord, dat het zij eerlijkheidshalve ver meid door particulieren geplaatst ls. (ADVERTENTIE) België zit nog steeds In de forma tie-periode. En het lijkt lang te du ren voordat er een kabinet komt. Ko ning Boudewijn heeft tenminste een „pre-informateur" benoemd. Die gaat alvast voorbereidend vooroverleg ple gen met het oog op eventuele moge lijkheden enz. Er gaat dus eindelijk gepraat wor den? Hanhoi! Een Amerikaanse arts zou uitge rekend hebben, dat ongeveer vijftig miljoen Amerikanen tien pond of meer te zwaar wegen. Dat betekent een vet-overschot van 250.000 ton. En dat is dan alleen nog maar Ame rika. Er zijn nog meer rijke landen. Kon je ddt vet nou maar escorte ren, of desnoods weggeven aan de ontwikkelingslanden. Daar zou je je. nog lekker bij voelen ook! De sneltrein van de Randstad via Utrecht en Zwolle naar het noorden zal op 27 april om half elf bij wijze van hoge uitzondering in Harderwijk stoppen. Dit gebeurt op verzoek van de partij Radicalen, die op die dag in die buurt (Dronten) haar eerste con stituerende vergadering houdt. De N.S. stelt bij zulke gelegenhe den wel als voorwaarde dat er een gróót aantal gegadigden is! Ze zeggen dat het met de paasda gen druk wordt op de wegen. MERIJN ROTTERDAM (ANP) De reotie van de Ned. Dagbladunie teleurgesteld vanwege het feit dat er .0P moment nog steeds geen duidelijk beeld bestaat omtrent de hoogte van de compensatie wegens door invoering van de t.v.-reclame gederfde inkomsten uit advertenties. Uitgewerkte voorstellen voor de berekening daarvan werden reeds 2 jaaiL?ele^en door de organisatie van dagbladuitgevers bij de regering in- gediend. Vooral de opdrachten van de nationale adverteerders zijn ach tergebleven bij voorgaande jaren wat in hoofdzaak aan reclame in de t.v. moet worden geweten. Aldus het jaarverslag van de Nederland- te Dagblad Unie. di- is t *,l - "Vt'VJ

de Stem | 1968 | | pagina 27