Brabant verdient voorkeur vestiging medische faculteit P.v.cLA. steunt Rij nmondraad Olie op de golven of op het vuur COMMISSIE MEENT: MEDICIJNEN IN TILBURG Stedelijk zwaartepunt na de Randstad Weinig fruitbloesem paasweekeind Pas lachen na de pauze Even uitblazen mevrouw Rotterdams burgemeester krijgt het straks moeilijk Eindhoven Indian curry Tilburg Combinatie m EINDHOVEN CONTRA TILBURG Bekneld onder paal Onwaar unfair D-niveau Geruchten Tweeslachtig Gemeenteraad Krainingen naar B.B. J. N. Paridaen voorzitter B. S. en O. SBC bleef baas over Zandstaat Humanistisch Verbond Bestaansrecht Z.-Vlaamse gemeenschap in discussie Cabaret Pepijn in Zeeland DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 1.1 APRIL 1968 -i iV' w. gg»M| (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Op de achtergrond van de standpuntbepaling van j Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant inzake de vestiging van de achtste medische faculteit in deze provincie (zie pagina 1) staat een nota die samengesteld is door een ambtelijke adviescommissie van provinciale deskundigen. Deze commissie werd vorig jaar ingesteld. Ter toelichting van de conclusie dat Noord-Brabant de voorkeur ver dient boven Twente, Zwolle en Zuid- Limburg, somt de Brabantse studie commissie in de nota de volgende redenen op: 1. Zowel het verzorgingsgebied van Eindhoven als dat van Tilburg is groter dan die van Maastricht, Zwolle en Twente. Maastricht heeft binnen een straal van 70 km 891.900 inwoners, Zwolle 1.487.100, Twente 1.105.500, Tilburg 1.587.500 en Eind hoven 1.762.000. De cijfers spreken, nog meer, als men de verzorgings gebieden beperkt tot een straal van 40 km: Maastricht 643.000, Zwolle 858.700, Twente 621.600, Tilburg 1.166.000 en Eindhoven 1.135.000. In de verzorgingsgebieden van Tilburg en Eindhoven groeit de bevolking ook sneller. 2. De aanspraak van Brabant op een medische faculteit, en een uni versiteit weegt niet alleen zwaar in vergelijking met de andere kandida ten, maar ook in vergelijking met de drie westelijke provincies des lands. Afgezien van de hogescholen in Rot terdam en Delft, tellen deze provin cies een universiteit op 1,5 miljoen inwoners. Dit aantal wordt zowel door Eindhoven als door Tilburg in het 70 km-rayon ruimschoots, gehaald. 3. Gezien de aanwezigheid van de Technische Hogeschool in Eind hoven en de Katholieke Hogeschool in Tilburg is het in Brabant veel ge makkelijker dan in andere gewesten om reeds van het begin af aan de "igemeen bepleitte integratie te be werkstelligen van de medische facul teit in een meer omvattend weten- chappelijk geheel (universiteit). 4. Noord-Brabant biedt een dy- misch maatschappelijk geheel dat tonulansen kan geven aan en ont- "angen van een instelling van hoger derwijs. In de Tweede Nota over de Ruimtelijke Ordening staat dat de Brabantse stedenrij zich zal ont- ikkelen tot het grote stedelijke aartepunt van het land na de ndstad. In de nota wordt ook ingegaan op de vraag waar de medische faculteit jn Brabant het best gevestigd zou Kunnen worden, in Tilburg of in Eindhoven. Wat de wervingsgebieden betreft maakt het niet veel uit: zo wel in het rekruteringsgebied van Eindhoven als in dat van Tilburg wonen ongeveer 213.000 jongeren tussen 19 en 29 jaar. De Brabantse commissie heeft ook enige beschouwingen gewijd aan de invloed van een medische faculteit in Brabant op de bestaande medi sche opleidingen in Rotterdam, Utrecht en Nijmegen. Ten opzichte van Utrecht is het verschil van in vloedssfeer van Eindhoven en Til burg te verwaarlozen. Vestiging in Tilburg zal de invloeds sfeer van Rotterdam sterker inper ken dan vestiging in Eindhoven, maar de commissie veronderstelt dat dit voor Rotterdam van weinig be tekenis zal zijn, omdat het Rijn mondgebied voor Rotterdam een demografisch overheersende positie inneemt. Voor Nijmegen zullen de gevolgen bij vestiging in Eindhoven aanmer kelijk groter zijn dan bij vestiging in Tilburg. De commissie wijst in dit verband op de inwerking van Eind hoven op het Nijmeegse wervings- gebied in Limburg. Bovendien, aldus de commissie, zal een medische fa culteit te Eindhoven sterk ingrijpen in het wervingsgebied van een me dische faculteit te Maastricht, die er in de toekomst mogelijk zal komen. De commissie ziet de volgende vier mogéïijkheden: "j Concentratie van de bèta-facul- teiten in Eindhoven en van de alpha-faculteiten in Tilburg. Deze oplossing sluit het best aan op de situatie van het ogenblik en -is ver moedelijk ook economisch voordelig, maar- zal veel moeilijker tot een echte universiteit leiden, omdat de afstand tussen beide steden inte gratie belemmert. 9 Verbinding van de medische faculteit aan de TH te Eindho ven, waarbij opengelaten wordt waar eventuele volgende bèta-faculteiten gevestigd zullen worden,. De voor delen hiervan zijn: Combinati van twee bèta-facul teiten, waaraan belangrijke efficien- cy-Voordelen wat betreft onderwijs stag apparatuur en organisatie wor den verkregen, Colin Glascoe opende valiesje in Amsterdam Met een collectie jurkjes die samen to een klein valiesje passen kwam Engelse modeontwerper tevens tymfecticfabrikant, Colin Glascoe, het fanaal over om op een hoofdsteden- Jpode-tour onk Amsterdam aan te •toen. Want export is Colins hobby, '#t groot genoegen van zijn landge noten, die het een beste manier vin- •ton „to back 3ritain". Alleen in Amerika, worden zijn modellen al jt 40 zaken verkocht; in Europa zul- en velen volgen, Amsterdam telt er to elk geval al twee, n.l. Ferry Of- lerman en Maison de Bonneterie. i De grapjes waarmee deze Lon- tense ontwerper zijn valiesje gevuld am waren zomerjurkjes en huispy- ™as. culottes en avondensembles ™ot capes (eventueel met pailletjes geborduurd) van „vederlicht" Ban- TUj' Amerikaans produkt, in vele {.oen in licentie vervaardigd. Het nnSen ^"thetische jersey, die lijkt 2P onze goede onderjurken en daar- dan ook als een klein pakketje opgevouwen worden. Liberty of ■•toon, over de hele wereld bekend BsLfrj van bedrukte stoffen, deze Ban-Lon voorzien van 12 ^schillende drukken. Deze zeer lOtische bloemdessins hebben zoveel mantische kleuren dat Colin Glas- er zijn zomercollectie van maak- 'jy n er de naam Tropicalia aan .Hot valiesje werd uitgepakt in de Hrdsterdamse Britannia Pub en ook P het Leidse Plein, waar meisjes yaPPerende haren als manne- 9 n fungeerden, af en toe op kouse- IWaUn V0 Jten' Puk gedempte licht van de rk.r.o? °P bet plein niet tot zijn kwam, was de make-up van vóór4pêrsorien 2 kleine fijngesnipperde uien 4 teentjes knoflook 75 g (5 eetl.) boter of margarine 300 g biefstuk tartaar 2 eetl. kerrie 1 theel. paprikapoeder 2 eetl. tomatenpuree 40 g (5 eetl.) tarwebloem 8 dl water 150 g Californiaehe blauwe rozijnen zout en aroma naar smaak Fruit de fijngesnipperde uien en knoflook in de boter of marga rine. Doe er de biefstuk tartaar, de kerrie,het paprikapoeder, de tomatenpuree en de bloem bij en meng alle ingrediënten door elkaar. Voeg al roerende het water langzaam toe en tenslotte de rozijnen. Laat alles nog =fa 5 minuten op een lage warmtebron sudderen. Op smaak afmaken met zout en aroma. Serveren roet rijst en komkom mers la. Gemakkelijker integratie van medische en technische wetenschap pen. Creatie van een centrum van wetenschappelijk onderwijs van gro te omvang, hetgeen misschien ook de kwaliteit ten goedé komt. Extra-stimulering van een ver zorgingscentrum van hoog niveau in Noord-Brabant en Zuid-Limburg, namelijk Eindhoven. Maar de bezwaren van deze con structie kunnen zijn: Eenzijdigheid in het wetenschap pelijke vlak (2 bèta-faculteiten). Afwezigheid van de maatschap pij-wetenschappen als zelfstandige discipline in een wetenschappelijk geheel dat ook de medische weten schap omvat. Nadelige invloed van een me- disch-technische hogeschool te Eind hoven op de Nijmeegse universiteit, de hogeschool te Tilburg en (of) de aspiraties van Maastricht (universi teit). Q Verbinding van de medische faculteit aan de Katholieke Ho geschool te Tilburg. Voordelen hier, van zijn: Door integratie van de in Tilburg gevestigde en in voorbereiding zijnde alpha-faculteiten met de medische (bèta-) faculteit kan van meet af aan een universitaire structuur ver kregen, althans benaderd worden. Gemakkelijker integratie van me dische en maatschappij-wetenschap pen. Geen of geringere nadelige in vloed op de functie en de uitgroei van andere instellingen van hoger onderwijs. Een gunstig effect op de werk gelegenheid en de sociale structuur van Tilburg en Midden-Brabant in zijn geheel. Als bezwaren tegen deze oplossing noemt de commissie: Duplicering van zekere onder delen van bèta-faculteiten. Afwezigheid van de technische wetenschappen in het geheel van de faculteit der geneeskunde. A Vierde mogelijkheid is „het samenvoegen of gereglementeerd intensief samengaan" van de beide hogescholen, .„Het is duidelijk," meent de commissie, „dat genoegde voordelen gecombineerd kunnen worden verwezenlijkt, en een aantal van de aangehaalde bezwaren uit de weg kunnen worden geruimd, wan neer beide instellingen een geco ördineerd beleid voeren." Afgezien van het probleem Til- burg-öf-Eindhoven, zo schrijft de commissie, dient te worden bevor derd dat de beide hogescholen zich ontwikkelen op een wijze en binnen een samenhang die met het oog op de academische vorming de beste is. „In een sfeer van samenvoeging dan wel gereglementeerde samenwerking kan in een gemeenschappelijke visie en, aanpak van beide instellingen bovendien de problematiek van de vestigingsplaatskeuze der medische faculteit tot een oplossing worden gebracht." De commisie besluit de nota als volgt: „Voor zover een dergelijk samengaan niet te verwezenlijken zou zijn, moet voorkeur worden uit gesproken voor vestiging te Tilburg. Over het geheel genomen wegen de voordelen van vestiging te Tilburg zwaarder en de bezwaren lichter dan bij vestiging te Eindhoven." (Van onze correspondent) ROTTERDAM De Rijnmond- raad heeft in Rotterdams eigen raadzaal, waar de afgevaardigden voor Rijnmond gastvrijheid ge nieten, hardhandig afgerekend met de Rotterdamse plannen die in feite willen, dat Rijnmond zo snel mogelijk opgedoekt wordt en de 23 gemeenten in het Waterweg gebied voortaan de gemeenschap pelijke zaken onderling regelen. Mr. H. Versloot, fractieleider van de P.v.d.A., ging nog het verst in zijn aanval, waarbij hij niet schroomde bepaalde uitlatingen van Rotterdam onbehoorlijk te De fractievoorzitter van de VVD, jhr. mr. J: van Tets, was iets gema tigder. Hij kwam tot een soort for mulering van: niet goedschiks, dan maar kwaadschiks. De woordvoerder van de KVP, de heer J. v. Bergen, zag nog het liefst een compromis, al was het alleen maar om te voorko men dat Den Haag uiteindelijk moet kiezen uit Rotterdamse en Rijnmond- alternatieven. De samenwerkende protestants-christelijke groeperingen in de Rijnmond tenslotte kwamen nog het meest in de buurt van de Rotterdamse denkwijze. Met andere woorden: de Rijnmondraadleden, die tot nu toe aan handen en voeten ge bonden zijn geweest, zodat zij nau welijks goede dingen in het .Rijn mondgebied tot stand hebben kunnen brengen, steunen hun bestuur, dat in een interimrapport maatregelen be raamt om tot meer bevoegdheden te komen en op een aantal gebieden zelfs de taken van gemeenten in het Waterweggebied over wil nemen. Opvallend bij dit alles is direct al de onvoorwaardelijke steun van de P. lippenstiften en nagellakken in de, zelfde warme tinten, ook Tropicalia genoemd. „De modellen verschillen hemels- breed van Carnaby Street", zegt de ontwerper nadrukkelijk. Om nieuw te zijn, moet men zich nu al weer van Carnaby distanciëren. KAPELLE In het komende paas weekeinde zal in de Zeeuwse fruitge- bleden nog weinig fruitbloesem te zien zijn. Toen het enkele weken ge leden zo warm was, zag het er naar uit, dat er een vroege bloei zou zijn, maar daarna is er weer zoveel koude gekomen, dat de knopontwtkkeling sterk is geremd en er van een vroege bloei in Zeeland geen spraxe meer kan zijn. Het komt dikwijls vour, dat begin april de vroege peren in bloei staan. Nu zal dat zeker nog wei een week duren. De peren m Zeeland, beloven een zeer overvloedige bloei te zullen geven. Er zijn bijzonder veel bloe semknoppen dit jaar. Ook de appel bomen zijn rijk bezet met bloesem knoppen. De bloei van deze fruitsoort Iaat echter nog wel ec:\ kleine maand op zich wachten. Wel is er in de frultcentra het begin van de bloei der vruchtbomen te bespeuren, want de vroege prui men, de zgn. krozen, hebben het witte feestkleed van de bloeitijd aan getrokken. Deze pruimensoort vindt men nog slechts sporadisch hier en daar in de oude fruitcentra van Zuid- Beveland. De bloeitijd in het Zeeuwse fruit- land zal niet lang meer op zich laten wachten, maar met de paasdagen is het toch nog te vroeg voor fruitbloe- semtochten in deze provincie. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Werpt het Brabantse college van G.S. met zijn nota over de achtste medische faculteit olie op de golven of olie op het vuur Tijdens de persconferentie, gistermiddag in het provinciehuis, bleef dr. C. Kortmann het antwoord op die vraag schuldig. Hij kon slechts vaststellen dat Eindhoven en Tilburg als twee kemphanen tegen over elkaar staan. „We hadden Tilburg en Eind hoven liever aan één tafel ge bracht", zei hij, „maar dat is niet gelukt Van Brabants stand punt uit bezien, is dat jammer, voegde de commissaris van de ko ningin eraan toe. Als twee hon den vechten om één been loopt de derde er (misschien) ras mee heen Zijn G.S. van plan om alsnog een bemiddelingspoging te onder nemen Dr. Kortmann diploma tiek: „Het is zowel aan de T.H. te Eindhoven als aan de Katholieke Hogeschool te Tilburg bekend dat wij bereid zijn om in de controver se te bemiddelen". Meer wilde hij. er niet over zeggen. (Van onze correspondent) WALSOORDEN Bij werkzaam hedeii, het plaatsen van telefoonpa len in de Noordstraat, kwam de heer J.F. uit Zaamslag met 't reehteronder- been bekneld onder een paal. Hij is naar het ziekenhuis te Terneuzen overgebracht. Hoe groot de controverse is, is in de laatste maanden duidelijk gebleken. Van Eindhovense zijde is het provinciaal bestuur bijvoor beeld verweten dat de ambtelijke adviescommissie eenzijdig (lees: Tilburgs) is samengesteld. Dr. Kortmann. „Die bewering is on waar en bovendien unfair tegen over onze ambtenaren". In Eindhoven heeft men zich ook geweldig boos gemaakt over het feit dal G.S. een poos geleden het gemeentebestuur van Eindho ven uitnodigde voor een gesprek over deze zaak in Tilburg. Dr. Kortmann: „Dat is toch eigenlijk wel droevig' als het college van G.S. door volstrekt toevallige om standigheden het college van b. en w. van Eindhoven in Tilburg ontvangtdat dit dan wordt uit gelegd als een poging tot verne dering van Eindhoven of zo iets!" In Eindhoven kan men vandaag weer boos worden, want de Bra bantse commissaris is gisteren nogal flink op Eindhovens ambi tieuze tenen gaan staan. Zoals be kend staat in de Tweede Nota over de Ruimtelijke Ordening dat Eindhoven in de toekomst een stad moet worden van D-niveau, d.w.z. zoiets als het Amsterdam van het Zuiden. Eindhoven ge bruikt dat graag als argument om allerlei dingen naar zich toe te halen. Commissaris Kortmann: „Of Eindhoven een stad van D-niveau moet worden, is voor het provin ciaal bestuur op dit ogenblik nog een vraag. Wij vinden een derge- COMMISSARIS KORTMANN op Eindhovense tenen lijke keuze op dit moment onmo gelijk. We hebben hier in Brabant een hele stedenrij, een rozenkrans waarin Breda, Tilburg en Eindho ven flinke kralen zijn In elk geval vindt het college van G.S. de D-ambitie van Eind hoven geen argument om daar de medische faculteit te vestigen. Dr. Kortmann: „Nog afgezien van de vraag of een instelling van hoger onderwijs niet beter gedijt in een kleinere stad, vindt de commissie dat Eindhoven de medische facul teit niet nodig heeft om het D-ni veau te bereiken. Tilburg overi gens ook niet Waarom heeft één lid van G.S. een voorkeur voor Eindhoven uit gesproken De commissaris ver klaarde dat dit lid wat anders aan kijkt tegen Eindhovens D-ambi- ties. Geruchten willen dat dit lid uit Eindhoven afkomstig is en C. J. van Lienden heet maar een bevestiging was daar gisteren niet van te krijgen. Een andere vraag is wat G.S. precies bedoelen met „samenvoe ging dan wel gereglementeerde intensieve samenwerking". Het is bekend dat het tussen de twee hogescholen al evenmin botert als tussen- de twee grootste steden van Brabant. Samenvoeging vereist deconfes sionalisering van de Katholieke Hogeschool te Tilburg, dacht de commissaris hard op, en dan zal er één curatorium moeten komen dat moet streven naar een dage lijkse ontmoeting van technische en niet-technische faculteiten v. d. A. aan het Rijnmondbestuur, waar deze meer macht wil en zich te weer stelt tegen de zich steeds dui delijker manifesterende macht van de Rotterdamse bestuurders. Burgemeester Thomassen van Rotter dam. de man die zo graag een con frontatiepolitiek wil voeren om Rijn mond op de knieën te dwingen, zal het in de Rotterdamse gemeenteraad, waar hij in de eerste plaats steun moet krijgen door het voortgaan met de Rijnmondgemeenten mobiliseren in de strijd tegen Rijnmond, voor een belangrijk deel van de PvdA-fractie in zijn raad moet hebben. In die fractie nu zitten ook ver schillende leden van de Rotterdamse gemeenteraad. Mr. Versloot van de Rijnmondraad zei in zijn rede uit drukkelijk, dat ook deze mensen unaniem achter het Rijnmondbestuur staan. Ten aanzien van de oorzaak van alle ellende kwam de heer Versloot tot de conclusie, dat de huidige twee slachtigheid in de Rijnmondwet het gevolg is van het wantrouwen tegen over Rotterdam bij de totstandkoming van de wet en het gebrek aan ver trouwen van Rotterdam in Rijnmond, zoals het in de afgelopen twee en een half jaar heeft gewerkt. De scheiding van de bevoegdheden, waar Rijnmond dus dankbaar van wil profiteren, acht mr. Versloot de de mocratische en bestuurlijke noodzaak in een steeds gecompliceerder maat schappij. Naar zijn mening had dit verder niets te maken met een vierde bestuurslaag. T.a.v. bepaalde bestuur lijke taken zal Rotterdam immers min pf meer buiten spel gezet wor den. (Dit is overigens nu precies de minst verteerbare brok voor de Rot terdammers). Het intergemeentelijk orgaan tenslotte, waar Rotterdam zo voor is, verwierp de heer Versloot met de opmerking dat zoiets een late herleving van de regententijd zou zijn met een republiek van de 23 verenigde gemeenten. Enige hoop zag de heer Versloot in de erkenning van Rotterdam, dat er wel behoefte is aan een streekorgaan en de ver bondenheid van de gemeente binnen het Rijnmondgebied. Samenvattend kan worden gezegd dat de meerderheid van de Rijnmon- ders achter het interimrapport over Rijnmond staat. Mr. Marijnen heeft het dan ook niet moeilijk gehad. Hij kon volstaan met de aangedragen discussiestof nog een keer te groepe ren om deze als uitgangspunt te la ten dienen voor de definitieve nota die over deze materie moet worden uitgebracht aan de Tweede Kamer, De voorlopige conclusie is dat burge meester Thomassen het in de ge meenteraad van Rotterdam aanmer kelijk moeilijker zal krijgen. De gemeenteraad van Kruiningen zal zich op de vergadering van 18 april o.a. bezighouden met de ver koop van verschillende percelen grond. Verder komt een voorstel aan de orde betreffende de over dracht van woningwetwoningen in ei gendom aan de vereniging tot verbe tering van de volkshuisvesting in de gemeente. De raadsvergadering begint des avonds om 6 uur. Na afloop van de vergadering zal de raad een bezoek brengen aan de commandopost van de B.B. in Goes. De heer H. B. Pilaar, hoofd B.B van de A-kring Zeeland zal het gezel schap een uiteenzetting geven om trent doel, streven en werkwijze van de organisatie. (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG De gemeentese cretaris van Aardenburg, de heer 3 Paridaen, is gekozen tot voorzitter van de vereniging van burgemees ters, secretarissen en ontvangers tal West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Het is voor het eerst in het bestaan van deze vereniging, dat een gemeen tesecretaris tot voorzitter is gekozen. (Van onze sportcorrespondent) SLUISKIL. De biljartvereniging SBC heeft een fraaie overwinning geboekt in de streekderby tegen Zandstraat. SBC zegevierde met ruim verschil: 18-12. De gedetail leerde uitslag luidt: ZandstraatS.B.C. P. ObrieA. van Puyvelde 1-1, V. Hooteghem—W. Talboom 0-2. J. GoethalsE. de Graeve 1-1. R. FranceG. de Feber 1-1. A. NoëtE. Gijsel 0-2. R. Ver- straeten—L. Dallinga 0-2. W. Weg- mam-J. de Witte 1-1. R. v. d. Velde- C. Bleyenburg. 1-1. R. WinneE, Hemelsoet 1-1 R. Noët—W. Goethals 1-1. I. VermastP. Vermeire 1-1. Th. VerstraetenK. Visser 1-1. W. He melsoetW. de Kraker 1-1. A. de GraeveW. Talboom 1-1. P. van CadzandL. Dallinga 1-1. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De gemeenschap Zeeuwsch - V'aanderen van het Hu manistisch Verbond heeft in haar jongste vergadering het bestaans recht van De Zeeuwsch-VIaamse ge meenschap van het verbond in dis cussie gebracht. „Naar buiten heeft de gemeenschap dé image van een actieve en beweeglijke groep, waar mee vruchtbaar samengewerkt kan worden", aldus secretaris H. D. 3. Meyer in zijn jaarverslag. „Maar dat is slechts schijn", voegt hij er aan toe. Hij constateert namelijk dat de activiteiten slechts door in totaal tien personen worden uitgevoerd. Een gemeenschap heeft het recht, niet te functioneren, maar dan heeft het geen zin dat een tiental mensen zich voor de gemeenschap inzet," al dus de secretaris. Waarop zijn con clusie: „Het komt mij beter voor, dat de gemeenschap ontbonden wordt en dat de leden weer algemene leden van het Humanistisch Verbond wor den. De actievelingen kunnen zich dan vrij ontplooien in de samenwer kingsprojecten, bevrijd van het ge voel van onmacht, dat een te grote psychische druk veroorzaakt". De conclusie werd niet als bestuurs voorstel overgenomen, hoewel het bestuur (zijnde „de actievelingen") wel in zijn geheel wenste af te tre den. Voorzitter R. van Hulst consta teerde een verschil van inzicht tus sen bestuur en leden van de Zeeuwsch-VIaamse gemeenschap, waarin „Het bestuursbeleid niet blijkt te functioneren". De aanwezige leden waren het niet met de conclusie van de secretaris eens. Niemand wilde opheffing van de gemeenschap, maar niemand wil de ook een bestuursfunctie accepte ren. Besloten werd, een enquete te houden onder alle leden, hun daarbij de vraag voorleggend of zij een be stuursfunctie zouden accepteren. Be stuur en leden constateerden in elk geval wel, dat de gespreksgroepen van de Zeeuwsch-VIaamse gemeen schap „een enorm succes" zijn. OOSTBURG Het viel eigenlijk een beetje tegen. Van Paul van Vliet en zijn Pepijn-vierling verwacht de toeschouwer, na het succes van „Oh, pardon" en „Opus 2", een beetje erg veel. En dat kwam er niet uit, althans niet voor de pauze. Pepijn begon zijn Zeeuwse toernee in Oost- burg, voor een volle zaal. Maar we moesten tot na de pauze wachten voordat het aansloeg. Toen was het optreden van Liselore Gerritsen, Ferd Hugas, pianist Rob van Kree- veld en leider-tekstschrijver Paul van vliet dan ook wel een geritmeerd applaus van de zaal waard. -■.'H>aS en nacht" heet het allemaal bij elkaar. En het begint heel leven dig met een stukje ensemble, waarin laat-komers, de niet-komers en alle andere komers op de hak worden genomen Levendig, gebracht op het uitstekende Pepijn-niveau, maar lang niet zo spits en flitsend als „Achter de duinen waarmee het vorige ca baretprogramma (Opus 2) begint. Een beetje amateuristisch de korte „sketches", de vondstjes een beetje bleekjes, de liedjes van Liselore: goed gebracht, maar „het" net niet halend. Bij „The battle of the sexes" van het ensemble begint het allemaal op gang te komen. Een betere tekst, een betere aansluiting bij de zaal ph "a, de pauze begint het dan. „Verkleeje" is leuk en „Nederland zingt weer" van het hele ensemble is echt geweldig. De hele vaderland se hederpotpourri op de korrel, ge actualiseerd. geinig en (zo hoort het dij Pepijn) spits en een plaat waard Maar dan wel met een betere ge luidstechniek, want Rob van Kree- velds talenten probeerden nogal eens tevergeefs tegen de harde pianoklan- ken op te boksen. Met „Nederland zingt weer" was het cabaret ten einde. Maar daar door had Paul van Vliet een half uur lang met de zaal een ommetje Be- maakt door de zestiger jaren. „Won derlijke tijden" vond hij het. Hij be wees net aan een lachende zaal op vele welsprekende manieren J. H.

de Stem | 1968 | | pagina 25