Heyerdahl vindt rust aan de Italiaanse Rivièra BROWN VOELT ZICH EENZAAM Polygame huwelijk is verenigbaar met christendom Beter met Boter ARNOLD JACOBY SCHREEF LEVENSVERHAAL BïEC daalt Kerk in beweging Laat uw salaris Film Hoogtepunten Vertrouwen van landbouw in Brits ex-minister van buitenl. zaken Wilson Tegenslag Rente over uw inkomen? rente-girorekening 3 Vz procent rente duizend gulden krediet betaalcheques. U bent welkom bij de Algemene Bank Nederland Pleidooi van missionaris Hillman Overschot I Tolereren Conflict Zuurstof blijkt wapen legen hartaanvallen Bejaarclenbouw Stichting opgericht Uw bruine, botermalse biefstuk: niets is heerlijker dan gewoon zoals het hoort, échte boter voor zo'n sappig stuk vlees. 15 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 11 APRIL 19óo 19 !Waar is Thor Heyerdahl gebleven Is de man van de legendarische Kon-Tikireis en de opzienbarende Aku-Aku-expeditie in een nog driestere onderneming blijven steken en heeft hfj zijn groot geloof in eigen kunnen met de dood moeten betalen Nee» Heyerdahl leeft een rustig leven in het vriendelijke plaatsje Colla Micheri aan de Italiaanse Rivièra. Uitgeput door een Aziatische griep en genoeg van de aanvallen, die van verschillende kanten steeds weer tegen vooral zijn wetenschappe lijk werk werden ondernomen, heeft hij een schuilhoek gezocht en die in Colla Micheri gevonden. Dat alles is aan het licht geko men door het levensverhaal, dat Heyerdahls vriend Arnold Jaeoby van deze merkwaardige Noor schreef en dat onder de titel „Senor Kon- Tiki" in boekvorm is uitgegeven. In dat rustige plaatsje, gaat Heyerdahl voort roet wat hij zich als zijn le venstaak heeft gesteld. De kern van dat werk wordt gevormd door de Po lynesische antropologie. Het is nu al weer zestien jaar geleden, dat hij over dit onderwerp het bekende ge schrift publiceerde: „American In dians in the Pacific The Theory ehind the Kon-Tiki Expedition". Doel en relaas van deze onderneming zijn genoegzaam bekend. Heyerdahl wilde zijn theorie, dat de bewoners van de Polynesische eilanden af komstig waren van Amerika en de onmetelijke oceaanreis gemaakt had den met primitieve vlotten, staven door zelf een dergelijke reis te ma ken. Dat is hem met een aantal ge zellen gelukt. Op 28 april zeilde het vlot, lat „Kon-Tiki" werd gedoopt van Peru, op Zuid-Amerika's oost kust weg om 97 dagen later op een Polynesisch eiland te stoten. werd daarna de gehele wereld door een Kon-Tiki rage bevangen. Heyer dahl werd voor het publiek een gro te held. Als belangrijkste oorzaak van dit massale enthousiasme, tot in het destijds kille Stalinistische Rusland toe, ziet men wel het ver langen van iedereen om na de ont- erende oorlogsjaren weer vertrou- nen koesteren. De vreugde die Heyer dahl aan dit massaal meeleven, dat veel weg had van een psychose, had kunnen beleven is echter goeddeels bedorven door de kritiek, dikwijls sarcastisch van aard, die de Noor vanuit de desbetreffende specialis- tische wetenschapshoek kreeg te ver duren. Een hoofdstuk in het boek van Jaeoby, dat handelt over con gressen waaraan Heyerdahl na zijn geslaagde reis deelnam, heeft de in dit verband veel-zeggende titel „La ten wij gaan, daar heb je Heyerdahl" In de erkenning voor zijn prestaties die in de loop der jaren moeizaam loskwam, waren hoogtepunten die de bittere pillen, die Heyerdahl heeft moeten slikken, wat konden ver zachten. Een van die gebeurtenis- Lsen was de uitreiking van de hoogste vooral damt aij een film, die tij- Noorse wetenschappelijke onder- nens de tocht werd opgenomen en scheiding, de Vega-medaille, uit han- Uiet veel kunst- en vliegwerk tot een den van de koning. Ook de Aku-Aku- bioscoopfilm werd „opgeblazen" expeditie naar het Paaseiland heeft IIIIIUIIIIIIIllllllllllllllllillllllllllliillllliilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllll (ADVERTENTIE) Een al weer ouderwets lijkende foto. Heyerdahl met links zijn zoon Thor jr. uit zijn eerste huwelijk neemt afscheid van zijn tweede vrouw Yvonne met dochtertje Anette op de arm. Dit speelde zich af in Oslo In 1955. Achter hen ligt het expeditieschip voor de tocht naar het Paaseiland gereed. LONDEN (AP) George Brown, de heetgebakerde voormalige Engelse minister van buitenlandse zaken, kan er nog niet aan wennen, dat hij niet meer de buitenlandse aangelegenheden van Engeland regelt vanuit zijn bureau in Whitehall. „Ik sta 's morgens op, kleed me aan en zeg tegen de vrouw: ,Ik smeer 'm naar het bureau'," vertelde hij dezer dagen in Londen op een vergadering vun de buitenlandse persvereniging. „En dan zegt zij: ,Waar is dat bureau?'". „Dan trek ik mijn jasje maar weer uit en ga zitten." (ADVERTENTIE) Sinds hij enkele weken geleden ontslag heeft genomen als minister van buitenlandse zaken heeft Brown ontdekt, dat de eenzaamheid van leiders in machtsposities wordt over troffen door de eenzaamheid van mensen, die hun macht verloren heb ben. Brown vormde in de vergadering het beeld van een man, die zijn voornaamste uitlaat voor een enorme stuwkracht en een geweldige ener gie heeft verloren. Hij vertelde, dat hij als minister van buitenlandse zaken tot diep in de nacht werkte aan officiële stuk ken en bij het aanbreken van de dag weer op en opnieuw aan het werk was. Dit was eenzaamheid, ook al was hij meestentijds omgeven door medewerkers. Maar „de eenzaamheid van de laatste weken" sinds hij ontslag had genomen, was nog meer gepronon ceerd, vertelde hij. Brown is op goede en intieme persoonlijke voet gebleven met pre mier Wilson ondanks de ruzie, die tot het nemen van zijn ontslag heeft geleid. Aan de hoofdzaken van zijn op merkingen over politieke aangele- veel tot zijn internationale erkenning (llllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll>lilllll"ll>>l|llllllllll,lll,llllil1111 bijgedragen. Nog geen vier jaar geleden kreeg Heyerdahl de hoogste onderscheiding van de Engelse Royal Geographical Society. De voorzitter gaf in zijn toespraak duidelijk de kern van Heyerdahls werk weer („Door zijn verschillende expedities, onder an dere naar een der Galapagos-eilan- den in het jaar 1953 en een latere tocht naar het Paaseiland en het oostelijk deel van de Stille Oceaan, heeft Thor Heyerdahl in hoge mate bijgedragen tot de uitbreiding van onze historisch-geografische kennis van deze streken en van de rou tes, die de cultuurverhuizingen en de handel in vroeger tijden hebben gevolgd"). Overigens is Heyerdahls huidige behuizing, met alle geneugten der civilisatie, wel in schrille tegenstel ling met zijn oorspronkelijke „terug naar de natuur" idee. Begeesterd door die gedachte vertrok hij al voor de oorlog met zijn toenmalige vrouw Liv naar het zo vriendelijk lijken de Zuidzee-eiland Fatcehiwa. Dit le ven in een primitieve behuizing en van het voedsel, dat de natuur bood, draaide op een mislukking uit. Met zweren overdekt en uitgeput moes ten zij zich tenslotte weer inschepen. Heyerdahl is echter een doorzet ter van het beste soort. Het is niet uitgesloten dat hij in zijn „vakantie oord" een nieuwe opzienbarende on derneming beraamt. CH. S. („Senor Kon-Tiki", Het avontuur lijke ontdekkersleven van Thor Heyerdahl, door Arnold Jaeoby. Uitgave La Rivière en Voorhoeve Zwolle). (Tan onze parlementaire redactie) DEN HAAG De stemming in de ian«. en tuinbouw over de EEG wordt steeds slechter. In praktisch 'e landen van de gemeenschap eeuwt men Jat de drastische ructuur-veranderingen op het plat- leiand, naar grote land- en tuinbouw- 'lven» die de Europese commis- de laatste tijd propageert, tot Srote moeilijkheden zal leiden. landbouwkringen me- ze'fs dat deze EEG-plannen niet nagevoerd kunnen worden. De mtelijke ordening en de finan ce mogelijkheden laten deze Euro pe structuur-plannen niet toe. ovendien veranderen ze niets aan Prijs en verwaarlozen ze de PDouw van de landbouw-structuur ™e in praktisch alle EEG-landen I en ook in Engeland en Amerika voor ooi- ^ee' bepaald wordt door gezinsbedrijven. o KNBTB is het met dr. Mansholt do ^at .er 'n de toekomst voor ho»,^ uw inderdaad iets moet ge- 0111 de overproduktie te kun- voi-. j®e?£aan. Maar de structuur- eo dermgen forceren zoals de vi- miö ?or^1.tter yan de Europese com- sie dit wil, is voorbijgaan aan de werkelijkheid. vo„a commissie zelfstandige bedrij- de Katholieke Boeren- en j sJ?ond onder voorzitterschap I? j F- Kriellaars uit Tilburg zal SL e Problemen binnenkort een fPPort uitbrengen. b de studie die deze commissie L, °yer de grote land- en tuin- P!™Problemen staat het gezinsbe- de agrarische sector in ieder en andere periodieke inkomsten boeken op een bij de Algemene Bank Nederland. U krijgt dan over het constante saldo per halve maand èn zo u wilt tot en de beschikking over ïeval nog steeds primair. Inlichtingen en folders bij onze kantoren (Van een correspondent) NIJMEGEN Waarom zou de kerk niet erkennen dat onder bepaalde omstandigheden het polygame huwelijk verenigbaar is met het christendom? Deze vraag werpt de Amerikaanse missionaris Eugene Hillman op in het jongste nummer (maart 1968) van „Concilium", het internationale tijdschrift voor theologie. Pater Hillman werkt al meer dan vijftien jaar onder nomaden stammen van de Massai in Noord-Tanzania. Onder sommige Afrikaanse en A- ziatische volkeren is de polygynie een algemeen erkende en sociaal gel dige vorm van een blijvend huwelijk waarin de man meer dan één vrouw tegelijkertijd mag hebben. In de tra ditionele missiepraktijk is dit huwe- jij»,minimin lijkssysteem bijna steeds verworpen. Het monogame huwelijk is door alle eeuwen als het nieuw-testamentische ideaal beschouwd. Maar voor bepaal de volkeren betekent dit dat een man uit naam van het christelijk ideaal van huwelijk en gezin te horen krijgt, dat hij de moeder van zijn eigen kin deren moet verstoten. Dit is een te kort aan christelijke fijngevoeligheid jegens de ongelukkige vrouwen die hun verkregen echtelijke rechten, hun sociale status en misschien zelfs hun betrekkingen met hun eigen kin deren moet opgeven. Het wrede lot dwingt ze dan in de praktijk te gaan leven als religieus of als prostitué. De voornaamste reden voor het po- lygyne huwelijksgebruik van bepaal de volken ten zuiden van de Sahara is het overschot aan huwbare vrou wen. Meermalen hebben economische overwegingen geleid tot de polygyne huwelijksgewoonte. Onderzoekingen van sociologen en anthropologen heb ben duidelijk gemaakt dat de poly gynie geenszins enkel een kwestie is van mannelijke wellust. Men heeft er daarentegen een mogelijkheid in gezien om vrouwelijke prostitutie en mannelijke promiscuïteit te voorko men in streken waar een surplus aan huwbare vrouwen is. Het is lang niet zeker, schrijft pater Hillman, dat de gemiddelde christelijke mis sionaris de taak of de bekwaamheid heeft sociale structuren te veran deren die niet slecht zijn in zichzelf en feitelijk zelfs goede en construc tieve doeleinden dienen. Het monogame huwelijk was in het Europese westen al een aan vaarde cultuurvorm voordat het christendom verbreid werd. Het is door christenen vanzelfsprekend be vestigd als de juiste vorm van hu welijk. Voorafgaande aanvaarding van de monogamie is praktisch een absolute voorwaarde geworden voor de volle aanvaarding van het christe lijk geloof. Toch is in het Nieuwe Testament geen onmiddellijk en prak tisch verbod van de polygynie te vin den. Vanwege een soort cultuurblind heid is het westerse sociale systeem en cultuurpatroon beschouwd als normatief voor de mensheid. Maar in het licht van de moderne sociale wetenschappen en met het verval van het westerse etnocentrisme in het na-koloniale tijdperk, is het nu mo gelijk een diepere waardering te heb ben voor de betekenis van niet-wes- terse instellingen en vormen. Christelijke theologen, zo stelt pa ter Hillman voor, zouden zich op nieuw moeten bezighouden met vra gen als de mogelijke verenigbaarheid van christendom en gelijktijdige poly gynie onder bepaalde omstandighe den. Misschien is het mogelijk dat men van bepaalde volkeren die le ven in bepaalde concrete en beperkte sociale omstandigheden, en die chris ten willen worden, hun polygame huwelijksgewoonten tolereert. Tot nu toe hebben theologen bij de bevesti ging van het monogame huwelijks ideaal onder invloed van hun wester se traditie, meer verkondigd dan door hun bijbelse uitgangspunten wordt gerechtvaardigd. De praktijk van gelijktijdige poly gynie bij bepaalde volkeren kan be zwaarlijk worden beschouwd als iets dat nog meer in strijd is met het christendom dan de slavernij. Toch waren slavenbezitters welkom in het sacramentele leven van de christe lijke geloofsgemeenschap, zonder dat geëist werd dat ze eerst hun be denkelijke sociaal - economische be langen ongedaan maakten. Polygy- nlsten echter zijn in de Kerk nooit aanvaard en tot de sacramenten toe gelaten zonder dat ze werden ver plicht de sociaal geldige en recht vaardige contracten te schenden die ze eerder met andere personen had den gesloten. Omdat het zuurdeeg van het evan gelie eigenlijk alleen tussen de men sen werkzaam kan zijn als ze ac tief deelnemen aan het sacramente le leven van de kerk, lijkt het vol gens pater Hillman ongezond om aan zulke volkeren het evangelie te ver kondigen en ze te beletten sacra menten te ontvangen. Dit maakt de mensen te kwader trouw en is een halfslachtige missionaire methode. GEORGE BROWN genheden kan nog het volgende wor-1 den ontleend: Het terugtrekken van Engelands militaire macht uit Azië had naar zijn mening moeten plaats vinden in fases, zich uitstrek kende tot na het eindjaar 1971, maar hij was op gronden van economische en politieke nood zakelijkheid voorstander van het fundamentele besluit. Engelands pogen om te worden toegelaten tot de EEG was ge rechtvaardigd, ook al heeft het gefaald. Hij zag het Franse veto als „niet meer dan een tijdelijke tegenslag" in de ontwikkeling van een sterk en verenigd Euro pa, waarin Engeland en het continent beide een rol hebben te spelen. De moeite, die Engeland in het openbaar en achter gesloten deu ren heeft gedaan om vredeson derhandelingen in Vietnam te bevorderen, heeft haar rol ge speeld met betrekking tot de huidige pogingen om Washing ton en Hanoi samen aan het praten te krijgen. Hij voegde hieraan toe, dat deze ontwikke ling „niet uit de lucht (is) ko men vallen, maar het resultaat (is) van een oneindig aantal contacten en beraadslagingen' Brown sprak ook vluchtig over de huidige gebeurtenissen in de V.S. en zei: „Laten wij eraan denken, dat dit conflict tussen bezitters en niet-bezitters de neiging heeft, maar al te zeer slechts een conflict te worden tussen diegenen die een ge kleurde huid hebben en de an deren". „Dit is het grootste probleem, waar voor wij in de komende jaren ge steld zullen worden en het is niet het speciale probleem van de V.S.. Europa heeft in dit verband zoveel te geven, als wij maar één kunnen worden." LONDEN (AP) 37 van de 40 patiënten die fatale hartaanvallen hadden, zijn hersteld bij proeven in het Westminster ziekenhuis met een. nieuwe zuurstofkamer welke door de medische groepen van Vickers is ont wikkeld. De patiënt wordt er in ge schoven, waarna de doorzichtige koe pel wordt afgesloten en zuurstof met tweemaal de normale atmosferische spanning wordt binnengepompt. DEN HAAG (ANP) Ten behoe ve van de huisvesting van bejaar den is een landelijke stichting opge richt onder de naam „Bejaarden- bouw". In samenwerking met plaat selijke instanties zal deze stichting woningcomplexen voor bejaarden doen bouwen en bevorderen dat de noodzakelijke hu'p en service gebo den kan worden. In het bestuur van de nieuwe stich ting hebben vertegenwoordigers zit ting van de Stichting Nationale Con tactcommissie voor gezinsbelangen. De Stichting Landelijk Contact van de Vrouwenadviescommissies voor de Woningbouw, de n.v. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten en het Cen traal Overlegorgaan van de samen werkende organisaties, het COSO, in welk overkoepelend orgaan circa 350.000 georganiseerde bejaarden zijn vertegenwoordigd. Binnenkort zal een nieuw studie- rapport „bejaardenwoningen" ver schijnen met gegevens betreffende situering, omvang, indeling en inrich ting van deze woningen. Dit rapport wordt uitgegeven onder auspiciën van de nieuwe stichting. Daarbij wordt een reeks schetsplannen van ideale bejaardenwoningen gepresen teerd. Naast het bouwtechnische aspect van de woning is er de noodzaak van maatschappelijke begeleiding die het isolement van de bejaarden moet voorkomen. Met plaatselijke instan ties zal dit aspect worden bespro ken. (ADVERTENTIE) '"l v; UI n

de Stem | 1968 | | pagina 11