r jn Organen maatschappelijk werk gaan samenwerken Dubbeldekker in Zeeland KENS Pianostemmer G. uit Middelburg komt in Brussel handen te kort ■j^Hj heetman k ZEELAND HEEFT LANDELIJKE PRIMEUR Eerste zomerzegels van bruggenserie verkocht kistje met sieraden gestolen j Beernink op wacht bij achterdeur' gemeenten Brabants- Zeeuws overleg over Reimerswaal Gedeputeerde Kaland mist Westerscheldebrug Toenemend verkeer over Zeelandbrug „Westerschelde-brug" Diefstallen te Kloosterzancle Beter begrip Begeleiding Vandaag in Den Bosch fesj; DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 10 APRIL 1968 (Van een onzer verslaggeefsters) ZIERIKZEE „Bruggen naar meer levensvreugde". Dat is de sym bolische betekenis van de Neder landse bruggen, die staan afgebeeld op de zomerzegels van dit jaar. Iedere zomerzegel brengt immers een klein bedrag meer op dan een normale postzegel. De totale meerop brengst van de zomerzegels is be stemd voor instellingen die werkzaam zijn op het gebied van de volksge zondheid, culturele zorg of maat schappelijk werk. De verkoop van de zomerzegels is gisteren op de postkantoren be gonnen. In een noodpostkantoor in Zierik- zee, namelijk in restaurant De Val, 1 stapte gistermorgen mevrouw C. van Aartsen-Stap, echtgenote van de commissaris der koningin in Zeeland, binnen om de eerste zomerzegel te (Van een onzer verslaggeefsters) ZIERIKZEE Het verkeer over de Zeelandbrug blijft toenemen. Dat blijkt uit een mededeling van de n.v. I Provinciale Zeeuwse Brugmij. De cijfers van het brugverkeer over het eerste kwartaal van 1968 bevestigen de tendens, die zich vooral in het laatste kwartaal van 1967 aftekende, n.l. dat het aantal vaste gebruikers van de brug steeds groter wordt. In het eerste kwartaal van 1966 reden 131.591 personenauto's (inclu- tsief motorrijwielen en scooters), 10.628 lichte, en 3567 zware vracht- I wagens over de brug. Voor het eerste kwartaal van 1967 zijn deze cijfers resp. 142.935; 12.525 en 5.338. Voor het eerste kwartaal van 1968 zijn de cjjfers 152.998: 13.622 en 7.445. In de eerste drie maanden van 1967 reden dus in totaal 15.012 auto's en J vrachtwagens meer over de Zeeland- Eu® <*an i" het eerste kwartaal van 1966. In het eerste kwartaal van 1968 waren dat er weer 13.267 meer dan in dezelfde periode van 1967. In de cijfers van 1967 zit wel de paasdrukte verwerkt omdat Pasen vorig jaar in maart viel. Dat het ver keer blijft toenemen wordt vooral bewezen door het feit, dat het aantal personenauto's in maart 1967 (met de gaastop in die maand) overtroffen werd in maart 1968. (Van onze correspondent) MIDDELBURG. Bij de familie min o ^ld<[elburg is, na inklim- genSnennH°? ir-gelakt kisti® mee" version' 5 kistje bevatte acht E1"'* gouden sieraden, beho- Van j Zeeuwse boerinnendracht. H e dader(s) ontbreekt elk spoor. kopen. Officieel wel te verstaan kocht ze de eerste Zeelandbrug-zegel. On officieel waren haar al anderen, bur gemeesters bijvoorbeeld, voor met de koop. De zomerpostzegels zijn in opdracht van de P.T.T. ontworpen door de kunstenaar Rein Draijer. Op de vijf verschillende zegels staan afbeeldin gen van de St.-Servaasbrug in Maas tricht (12 8 cent'), de Magere Brug in Amsterdam (15 10 cent), de Spoorwegbrug in CuJemborg (20 10 cent), de Van Brienenoordbrug in Rotterdam (25 10 cent) en de Zee landbrug over de Oosterschelde (45 20 cent). Een complete bruggenserie kost dus één gulden vijfenzeventig. Van dezelfde bruggen zijn kaarten verkrijgbaar naar foto's van Cas Oorthuys. Deze kaarten zijn gebruikt voor de zogenaamde maximumseries, bestaande uit kaarten met overeen komstige postzegel en een speciaal stempel Vorig jaar brachten de postzegels 670.000 gulden extra op. „Het is een bedrag waar weliswaar heel wat voor kan worden gedaan", meende gede puteerde A. Kaland tijdens de bij eenkomst in Zierikzee. „Maar eigen lijk is het een vrij gering bedrag in vergelijking met opbrengsten van veie acties." De heer Kaland hoopte, dat de meeropbrengst van de zomer zegels dit jaar heel wat groter zal zijn dan de opbrengst van vorig jaar. De heer Kaland had trouwens meer wensen. „Als de P.T.T. nog eens een serie met waterstaatswerken gaat uitgeven, hoop ik dat er ook een post zegel bij is met een afbeelding van een vaste oeververbinding over de Westerschelde." De heer Kaland zelf vond het niet zo'n onmogelijke uit spraak. Volgens hem zijn er tekenen aan de wand die erop duiden dat de realisatie van een vaste oeververbin ding binnen kortere tijd tot de mo gelijkheden behoort, dan de meeste mensen wel denken. Verder waren op deze bijeenkomst aanwezig o.a. de heer C. S. Vis, de direkteur van het postdistrict Middel burg, leden van comités voor de zo merpostzegels, en gedelegeerde com missarissen en direktie van de N.V. Provinciale Zeeuwse Brugmaatschap- pij. Bovendien was ook een Avro- verslaggever present om opnamen te maken voor de actualiteitenrubriek „radio-journaal". Het praatje met mevrouw Van Aartsen en de heer Vis werd gister middag uitgezonden. (Van onze correspondent) KLOOSTERZANDE Dezer da gen maakte het personeel van het aannemersbedrijf Kroon de inventa ris op van de kabels op het werk aan de Perkpo'der te Kloosterzande. Men miste een kabel van 500 me ter. Het onderzoek van de politie le verde tot op heden geen resultaat op. Voor het bedrijf is dit een schade post van enkele duizenden guldens. Bij het bezoek aan de danszaal in hotel Van Leuven te Kloosterzande plaatste de heer J. K. uit Vogel waarde zijn bromfiets bij de zaal op een pleintje. Toen hij later weer buiten kwam, zag hij dat zijn brom mer was verdwenen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Als landelij ke primeur is het in Zeeland tot een samenwerkingsvorm geko men tussen de vier in de provin cie werkzame organen voor het maatschappelijk werk. Dezer da gen is opgericht de „Stichting federatie van samenwerkingsor ganen voor sociale dienstverle ning in de provincie Zeeland". Men stelt zich vooral voor van uit deze federatie taken te ver richten, die gezamenlijk beter kunnen- worden gedaan, of beter tot haar recht zullen komen, dan wanneer men dat gescheiden zou doen. Vele van de taken op maatschappe lijk gebied acht men in Zeeland, met zijn relatief geringe bevolking (rond 300.000) om vooral financiële rede nen door de instellingen apart zelfs niet uitvoerbaar, Gedacht wordt o.m. aan de geza menlijke aanpak van het open be- jaardenwerk, revalidatie, maar ook overleg over de toekomstige vormge- ming van de sociale dienstverlening. Het bestuur van de federatie wordt gevormd door de heren J. de Boer en J. Claas namens de provinciale diaconale commissie der Ned. herv. kerk, mr. dr. A. Mes en pater Piren- ne namens de katholieke raad voor maatschappelijk werk in Zeeland, D. Boogerd en J. Boersma namens „Hu- manitas", Nederlandse vereniging voor maatschappelijk werk: gewest Zeeland, en A. Boom en ds. J. Wes- sel namens de stichting gereformeerd sociaal centrum voor Zeeland. De eerste taak die men zich heeft gesteld is het verbeteren van de ken nis onder de bevolking van de bete kenis en ook het persoonlijk nut dat men er van kan hebben, van het maatschappelijk werk. Een daartoe ingestelde werkgroep heeft zich ge ruime tijd gebogen over de vraag hoe het maatschappelijk werk zich beter kan presenteren. Als eerste resultaat van deze stu die is dinsdag een gezamenlijke fol der: „Maatschappelijk werk in Zee land" uitgekomen. In die folder krijgt vooral de taak van de maatschappe lijk werker aandacht. De folder zal over de gehele provincie worden verspreid. Als onderdeel van de „voorlichtingscampagne" zal ook met raambiljetten worden gewerkt, ter wijl de maatschappelijk werkers, als zich de gelegenheid voordoet, door middel van lezingen enz. meer begrip voor hun werk zullen trachten te kweken. Een bijzondere taak van de federatie zal ook zijn het participe ren in een bureau voor levens- en gezinsmoeilijkheden. Dit bureau, dat zal worden ondergebracht bij het provincialè instituut voor de geeste lijke volksgezondheid, zal, naar ver wacht, in juli worden geopend. Overleg ln de federatie zal ook plaatsvinden over de nieuwe maat schappelijke situaties die zich, vooral door het snel veranderende beeld van de Zeeuwse samenleving, aandienen. Daartoe behoort uiteraard op de eer ste plaats de begeleiding van de be trokkenen van het agrarische naar het industriële milieu. Deze overgang brengt dikwijls in gezinnen kortsluiting. Soortgelijke verschijnselen worden trouwens ook geconstateerd bij b.v. herverkavelin gen. Op initiatief van ds. H. Strating wordt op dit punt met name werk verricht in het herverkavelingsge- bied van de Poel op Zuid-Beveland. Gezamenlijk overleg in de federatie zal ook worden gevoerd over de re latie kerk en recreatie, het waar no dig een brug slaan tussen de ontvan gende bevolking en de recreanten, in dien gewenst het contact leggen tus sen de bevolking en overheid, enz. Dit et Keukens NV, |204, Zaandam. uw keukeninformatie. 117 - lelefoon 01640-6940 PASSINGEN De dubbeldekker Perkpolder is gearriveerd in Vlissin- gen, Momenteel worden met 0 Wat varen tussen Kruiningen en 8cWP veto proeven genomen. alles zal geen dubbel werk vormen naast hetgeen door de Stichting Zee land wordt verricht. De federatie hoopt in haar werk zelfs „dankbaar gebruik" te maken van de onderzoek resultaten op sociaal gebied van de stichting. Samenwerking en overleg tussen ae vier instellingen bestaat er overi gens al geruime tijd. Een voorbeeld daarvan vormt het stagecentrum, waar per jaar veertien studenten van sociale academies uit het land, dit jaar voor het eerst ook uit België, in hun praktijkjaar door mensen „uit het veld" worden begeleid. Op het ogenblik zijn in dienst van de vier instellingen in totaal 28 maat schappelijk werkers, over de gehele provincie werkzaam. Er zijn nog vijf vacatures. Het „net" van het maatschappelijk werk in de provincie wordt in het algemeen voldoende dicht geacht. Slechts het oostelijk deel van Zuid- Beveland vormt nog een „witte vlek", maar ook de aanpak van dit gebied heeft thans de volle aandacht. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH-MIDDELBURG De colleges van Gedeputeerde Sta ten van Brabant en Zeeland zullen vanmiddag in Den Bosch een gesprek hebben dat vooral zal gaan over de zeehavenontwikkeling in zuid-west Nederland en de watervoorziening in Zeeland. De zeehavenontwikkeling met na me het Reimerswaalplan, zullen het voornaamste punt van gesprek zijn. Zo zal opnieuw de vraag aan de orde komen, of reeds nu een bestuurlijk orgaan voor Reimerswaal moet wor den ingesteld. Zoals bekend hebben de Staten van beide provincies in september hun gedeputeerden ge machtigd om de oprichting van een dergelijk lichaam verder voor te bereiden: Er zijn de laatste maanden ove rigens enkele nieuwe elementen aan de ontwikklingsmogelijkheden in de Delta toegevoegd die tot een wat ge nuanceerder standpunt met betrek king tot Reimerswaal zouden kunnen leiden. Zeeland, dat zich tot nu toe positief maar vooralsnog gereserveerd heeft opgesteld tegenover 't Reimerswaal plan, ziet in oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen mogelijkheden voor een zeehavenontwikkeling ontstaan. Bel gië wil daar op zo kort mogelijke ter mijn het Baalhoekplan uitvoeren. Hierdoor ontstaan mogelijkheden om oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen (met het Land van Saeftinge) in de zeehavenontwikkeling te betrakken. Dit zou voor Zeeland een reden kun nen zijn om de reserve ten opzichte van het Reimerswaalplan nog wat aan te halen. Brabant heeft tot nu toe veel ster ker aan het Reimerswaalplan getrok ken dan Zeeland. Hetzelfde Brabant houdt zich sinds kort echter inten sief bezig met de industialisatiemo- gelijkheden, die in het gebied van de Zekluza-gemeenten industrieschap Moerdijk) zijn ontstaan. Aangenomen mag worden dat de dagelijkse besturen van de beide pro vincies ook de houding van Rotter dam met betrekking tot de zeehaven ontwikkeling zullen bespreken. Zoals bekend wordt hier en daar gevreesd dat Rotterdam geheel Voorne-Putlé in de zeehavenontwikkeling wil be trekken; iets dat het Overlegorgaan Zeehavenontwikkeling Zuid-West Nederland in meerderheid heeft af gewezen. Tenslotte zal in dit gehele verband vanzelfsprekend de samenwerking met België ter sprake moeten komen. In de statenzalen van beide provin cies is op overleg met de Zuiderburen met klem aangedrongen. Het tweede belangrijke punt van overleg houdt verband met de jong ste ontwikkeling rondom de waterlei dingmaatschappij Zeeuwsch-Vlaan deren. Gebleken is dat de acute be hoefte aan water veel geringer ts dan enkele jaren geleden werd voorspeld. Aangezien de capaciteit wei op de ge dachte behoefte is afgestemd is de waterleidingmaatschappij voor grote, ongedekte tekorten komen te staan. Gedeputeerde Staten van Zeeland zullen hun Brabantse collega's die Zeeland het water leveren, echter duidelijk maken dat de tot stand ge komen transportcapaciteit in een wat verdere toekomst zeker noodzakelijk zal zijn. Zeeland zal te zijner tijd ze ker Brabants oppervlaktewater no dig hebben. Zeeland houdt daarom vast aan het spaarbekkenplan dat is opgesteld en dat voorziet in de bouw van spaarbekkens nabij Bath. Ook wil Zeeland doorgaan met de proefinstallatie, die op kosten van de waterleidingsmaatschappiien Zeeuwsch-Vlaanderen, Midden-Zee land en Noordwest Brabant in aan bouw is en die uitsluitsel zal geven over de kwaliteit van het oppervlak te water dat in Brabant kan worden opgevangen. (Van onze correspondent) MIDDELBURG. Het kopen van een nieuwe piano is in Brussel zoals hier een vrq sim pele zaak: keuze uit een behoor lijk assortiment, een vlotte af- G. HOOGERS wikkeling van zaken en een klant die tevreden is met de snelle en correcte bediening. Echter lang zal deze tevreden heid niet duren. Vrjj spoedig zal de koper of koopster merken, dat het nieuwe bezit meer erger nis dan plezier geeft. De ellende begint bij het ontstemd raken van het instrument. Want on danks alle beloften en smeek beden komt er geen mens opda gen om de piano te stemmen. De heer G. Hoogers (61 j.) filiaal houder van Quispel's pianohandel in Middelburg is daar zeven jaar geleden iets aan gaan doen. Het be* gon met een paar adressen: Neder landers die in Brusel waren gaan wonen om daar in EEG-verband te gaan werken. Geleidelijk kwamen er steeds steeds nieuwe adressen bij; Aok van Belgen. Nu is het zover, dat,de. heer Hoogers elk kwartaal één week naar Brussel trekt om vijf tig piano's te stemmen. „In het be gin viel het niet mee. Eens moest ik ruim een uur lang zoeken naar een straat en heb daarbij kris kras door heel Brussel gereden". Nu heeft het stratenplan van de Belgi sche hoofdstad echter geen proble men meer voor de Middelburgse pianostemmer. „Er is een zeer vriendschappelij ke verhouding met de Brusselse klanten gegroeid. Ze beschouwen me zo'n beetje als een familielid. De eerste klant hielp ik 's morgens om half negen en 's avonds probeer ik er om zes uur mee uit te schei den, maar dikwijls wordt het ook wel eens tien uur of later". Zelf speelt de heer Hoogers voor treffelijk piano en ook op het elek tronisch orgel is hij een virtuoos. Regelmatig wordt hij op Walcheren en Zuid-Beveland gevraagd een middag of avond te komen spelen in bejaarden- en revalidatietehui- zen. De heer Hoogers, die dit geheel belangeloos doet, vindt het een ge not de mensen door zijn spel wat op te kunnen vrolijken. Stemmes doethij niet alleen in Brussel en omgeving, maar ook nog in Zee land en op de Zuidhollandse eilan den. Het Belgische klantenaantal neemt nog steeds toe en het ziet er naar uit dat de heer Hoogers spoe dig een tweede man nodig zal heb ben. „Jammer dat er voor dit mooie beroep niet meer zoveel animo be staat want er is toch volop werk in te vinden. En muziek zit er ge noeg in" (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Beernink van binnenlandse zaken heeft de ge meentebesturen via Gedeputeerde Staten laten weten dat het uit moet zijn met het ontduiken van de enkele jaren geleden vastgestelde centrale financiering voor de gemeenten. De centrale financiering houdt in dat de gemeenten niet zelfstandig kunnen lenen. Zij kunnen alleen le ningen sluiten via de n.v. Bank voor Nederlandse Gemeenten. Hierbij geldt een zeer streng door Gedeputeerde Staten opgesteld urgentiesysteem, ,dat is afgestemd op de uitermate be perkte leningsmogelijkheden, die door de rijksoverheid zijn aangege ven. Het gevolg is geweest dat een groot aantal plannen van gemeenten al geruime tijd in de ijskast liggen. Door de nood gedwongen gingen verschillende actieve gemeenten zoe ken naar middelen om de financie ringsstop te doorbreken. De kunst was om de financiering van voor de ge meenten belangrijke projecten aan anderen over te laten: aan particu liere instellingen of naamloze ven nootschappen bijvoorbeeld. De ge meente nam de exploitatielasten na de totstandkoming van 't project dan gewoon over. In andere gevallen werd de gemeente door middel van een huurkoopovereenkomst aan een be paald project gebonden. Minister Beernink heeft deze „ach terdeurtjes", die door steeds meer gemeenten werden ontdekt, nu geslo ten. Hij heeft de colleges van Gede puteerde Staten verzocht er nauw lettend op toe te zien dat de ge meenten zich houden aan de juiste bedoelingen van de centrale finan ciering. De maatregel van de minister is bij de gemeentebesturen uiteraard slecht gevallen. Vele gemeenten zien belangrijke initiatieven waarvoor ook het particulier initiatief kon worden geïnteresseerd, in de kiem gesmoord. Bij informatie in Brabant en Zee land bleek dat de gemeenten in deze provincies de centrale financiering op beperkte schaal ontduiken. Een woordvoerder van de provinciale grif fie in Middelburg zei: „Er wordt in Zeeland zo'n beetje op de kantjes van wat mag gelopen". In Den Bosch gaf men als commentaar: „De drang om onder de centrale financiering uit te komen wordt steeds groter'". De woordvoerders van beide pro vincies gaven toe dat de centrale fi nanciering de ontwikkeling in de ge meenten ernstig stagneert. (ADVERTENTIE) -i „Vuurvogel"noemdeti wij deze creatie fejSg&wMM 23 briilantjes 8/sf575.- Een edel en zeer chic bijou waarbij wij u met trots het unieke Heetman Certificaat uit reiken. Dit dokument, dat alle gegevens en zelfs een foto van uw sieraad bevat, geeft u volstrekte zekerheid omtrent de waarde. edelsteenkundige f.g.a. 1 diamantexpert g.i.a. LIJNBAAN 62 tei.1l 6670 filiaal oostzeedijk 155-157 rotterdam „Alle kandidaten zijn geslaagd, 27 in - totaal. Vergeet niet dat dit allemaal mensen zijn, die al jarenlang con tactlenzen aanpassen, zo ongeveer vanaf 1959-1960. Ik zelf ook. Maar je weet toch nooit wat voor strikvraag- jes er op zo'n examen gesteld kun nen worden. Het is beslist niet een voudig". De heer P. Bosch uit Hulst mocht maandagmiddag zijn diploma ontvangen uit handen avan de Rot terdamse wethouder van onderwijs, drs. J. v. d. Ploeg. „Men is wellicht geneigd te veron derstellen dat een contact lensspecia list zelf de lenzen maakt. Dat is be slist niet het geval. De contactlen zen worden geïmporteerd uit Enge land, België, Frankrijk en Duits land. Het vervaardigen van de contact lens is zuiver laboratoriumwerk. De specialist past de lens bij de „pa tiënt" aan. Het is 'n heel klein ding, dat wordt gedraaid uit plastic. Het glaasje heeft een diameter tussen ne gen en negen e* een halve millime ter. Op alle mogelijke sterktes kan de con tactlens worden aangepast. Dat aan passen is een zeer nauwkeurig werk. Je moet deze n.l. zo bevestigen, dat de kromming uan het oog helemaal wordt gevolgd. De voorkant bepaalt de sterkte, de achterkant de passing. Confectielenzen bestaan niet. Dus een lens uitzoeken en kopen, dat gaat niet. Individueel moet telkens weer worden bekeken wat het beste is. De specialist moet ook correcties kunnen aanbrengen. Het kan gebeuren, dat de contactlens iets te vast gaat zitten. Daar moet dan verandering in wor den gebracht. Dat is echt specialis tenwerk. De cursus voor ooglensspecialist is een verlengstuk van de cursus oogmeet- kunde. Met het diploma oogmeetkunde en hot vestigingsdiploma kun je er aan deelnemen. Na het eerste eindexamen oogmeetkunde bleek er behoefte te bestaan de opgedane kennis nog ver der uit te breiden. Binnen de oogmeetkundige vereniging begon men toen naar wegen te zoe ken om. meer kennis te vergaren op t gebied v. contactlenzen door lec tuur, discussie, studiegroepen en rei zen naar buitenlandse centra. Daar heb ik ook aan meegedaan. Ik ben n.l. voorz. van 't ANVC( algemen Ne derlandse vereniging voor contact lensspecialisten). Een paar keer ben ik naar Berlijn geweest. Ook in Lon den heb ik op dit terrein rondgeke- Peter Abel, een man die al meer dan 25 jaar werkzaam is op het terrein van contactlenzen, richtte op een ge- gegeven moment een cursus op aan de hogere vakschool te Berlijn. Hij vond medewerkers in o.m. dr. Thiele en prof. Habrich. Vijftien Neder- landers, waaronder ook ik, bezochten deze cursus. In Nederland bestond giote behoefte aan een dergelijkte cursus. Die kwam er, en ze doet nvet onder voor die in Berlijn. De tweede cursus is reeds gestart".

de Stem | 1968 | | pagina 19