Onenigheid over plaats van gesprek Saigon mobilisatie voor WEER CONTACT MET HANOI MT itrewi <sm tLLEN ©01 mw >I6E IÜAC.HERMAN! Praag tempert groot optimisme Jongeren brengen leven in het concilie Examens oksatS? IK V- pinkzmaM loekomstige aannemers (of niet) niet vet GROOT VORMINGSPROGRAMMA OVER DE ONTWIKKELINGSHULP REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN *n zullen zijn :RMANSVtANSl Iff U VROEG? PRUS-SLA6 'SLA© RAAK IROODi Ontslag rechts vervolging gevraagd in Vlaardingse moordzaak iiaa»w ETTEN 70 'UBE Vorig jaar 20 doden en veel schroot PAASDRUKTE IS LEVENSGEVAARLIJK Economen verwaarlozen te veel naging voor den Effectenhandel en zuid-beveland voor deze vr\ -Z.& I Y\exr, drulc uuorden mede uoer kers vn gezet om U eri vlot uan ,t be kovonen I wm w }T£RM/\(-SE IGRAM Nauwkeurig Zwijgend eb uk jee wideivyn ■ze er bij! per buk zo vööRoeüé JU) SAiAoe r*j Balatred informatie-pakket met handige kleurenkiezer gratis! Onaanvaardbaar „GEEN WONDEREN M l IR WERKEN De strijd Onenigheid Topoverleg in Rusland Niveau Aanvaard Religieuzen Verrassing Jelsma bij VPRO-t.v. Poolse concessies PROF. DREES: Ganzen Vrijheid Onmiddellijke verlichting van u 9 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 10 APRIL 1968 dat haar kantoren op Jjdag (ook des avonds) >KWA.L\TE\T BOTTERDAM (ANP) De offi cier van justitie bij de rechtbank in Botterdam, mr. J. M. van Leeuwen, heeft gisteren ontslag van rechtsver volging en onvoorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering ge- eist tegen de 19-jarige Duitse zeeman Karl F. uit Ostersander. De Duitser moest terechtstaan wegens het doden van de 76-jarige Vlaardinger W. van der Plaat op 4 augustus van het vo rig jaar, in diens huisje in Vlaar- dingen. De officier baseerde zijn eis op de conclusie in het over Karl F. uit gebracht psychiatrisch rapport, waarin de zeeman niet-toerekenings- vatbaar wordt genoemd. Mr. Van Leeuwen achtte Karl F. wel schul dig aan doodslag, maar meende met de psychiater dat hem de feiten niet of nauwelijks kunnen worden toege rekend. De behandeling van de zaak tegen Karl F. nam nauwelijks drie kwar tier in beslag, ondanks het feit dat de jeugdige zeeman voor rechtbank president mr. A. R. Jolles van zijn twee bekentenissen tijdens het voor onderzoek weinig heel hield. Zowel tijdens het verhoor bij de Vlaardingse politie als dat bij de rechtercommissaris kon uit de mond van de Duitser vry nauwkeurig wor den opgetekend wat zich in de vroege morgenuren van de vierde augustus in het kleine huisje van Willem van der Plaat had afgespeeld. Bij die ge legenheid wist Karl F. zich nog in details te herinneren hoe hij de be jaarde man met een hamer om het leven bracht. Gistermorgen echter voor de Rotter damse rechtbank bestreed hij 'n deel van de destijds door hem afgelegde verklaringen en liet voor wat de rest betreft weten zich niets meer van het gebeurde te herinneren. Aan de hand van het omvangrijke dossier kon men echter toch tijdens 't pro ces een vrij nauwkeurig beeld kry gen van het drama. wvwtdöiniin "*SIPr In de avond van drie augustus ver liet Karl f. zijn schip, dat in Rot terdam lag, na daar eerst met een paar vrienden ongeveer een halve I- liter jenever te hebben gedronken. De Duitser bezocht daarna in Vlaar- dingen en Schiedam een groot aan- K, tal cafés, waar hij een in de rappor- ten niet vastgelegd aantal glazen bier en jenever verwerkte. Tegen middernacht ontmoette Karl F., Willem v. d. Plaat, die daar aan de deur van zijn huisje morrelde. Bij de politie verklaarde de Duitser i later dat hij door Van der Plaat naar binnen werd genodigd om daar nog een glaasje te drinken. Voor het Bïaam van de woonkamer samen igezeten aan de tafel consumeer den de twee zwijgend een halve liter jenever. „Al die tijd zeiden we geen woord fikaar. Toen die fles leeg was, wilde ik niet meer drinken, maar de oude man bleef aandringen. Omdat ik niet wist hoe ik weg kon komen, pakte ik een hamer, die ik eerder °p de grond voor he) buffet had Zien liggen en sloeg daarmee Van Tri ATat op ^et hoofd", aldus had 311 i°t twee maal toe tijdens het 1'ooronderzoek verklaard Gisteren ei hij echter zich niets meer van ot gebeurde te herinneren, ue rechtbank doet over 14 dagen Nspraak. (advertentie) pRlNCEe" P.BUK1^ 1 I Balatred is de beste vinyl-op-vilt vloer- jkedekking, dieu kopen kunt. De ideale ombinatie van warmte-isolerend, I 'veerkrachtig vilt met kleurecht, slijt- IVast vinyl. Ligt voor jaren. Als u er [alles van wilt weten, vraag dan het I Balatred informatie-pakket. u krijgt «dan ook die praktische kleurenkiezer. Om thuis uit meer dan 76 mogelijk- Ijiedcn te kiezen welke kleur en kwaliteit 1 'worden zal. Briefkaartje s.v.p. naar Balamundi Nederland N.V., Huizen N.H. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/ HANOI - President Johnson heeft gis teren op een persconferentie verklaard, dat hij voor de tweede maal contact lieeft ge had met Hanoi. Johnson heeft daarbij gezegd onmiddellijk bereid te zijn tot overleg tus sen ambassadeurs zodra beide partijen hun keuze hebben bepaald over de plaats van ontmoeting. De communistische wereld toont wrevel over het afwij zen van de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh als plaats voor de inleidende on derhandelingen Radio-Hanoi meldde triomfantelijk dat de Cambodjaanse minister van buitenlandse zaken nrins Norodom Phoerissara met het Nonrdvietnamese plan heeft ingestemd. Het Russische partyblad Pravda beschuldigde Ame rika ervan het begin van de onder handelingen over Vietnam te vertra gen. Noord-Vietnam heeft gisteren nog eens uitdrukkelijk bevestigd dat de besprekingen over de datum van een algehele Amerikaanse wapenstilstand in 'Noord-Vietnam onmiddellijk kun nen beginnen. In Phnom Penh of el ders. Amerika heeft tot nu toe slechts Genève genoemd. Premier Pham van Dong van Noord- iVietnam richtte zich in een toespraak via een Amerikaanse televisiemaat schappij tot hen die zich verzet had den tegen de Vietnamese oorlog: „In het belang van het Amerikaanse volk voor de eer van de V.S. hebt u zich tegen de oorlog verzet. De volken van Vietnam en Amerika hebben nu een gemeenschappelijk doel. Wij strijden nu schouder aan schouder voor beëindiging van de agressie oorlog tegen Vietnam. De overwin ning van deze strijd zal de zege van de vriendschap tussen onze beide vol ken betekenen." Saigon heeft zich ook in de strijd over de plaats voor besprekingen ge mengd. Minister Tran van Do van buitenlandse zaken zei gisteren dat Phnom Penh ook voor Zuid-Vietnam onaanvaardbaar is, omdat ook Zuid- Vietnam geen diplomatieke contacten met Cambodja onderhoudt en boven dien Cambodja altijd bereid was ver tegenwoordigers van het Zuidvietna- mese bevrijdingsfront te erkennen. De Zuidvietnamese premier Ngoe- yen van Loc heeft in een televisie toespraak verklaard dat „in de ko mende dagen" een algemene mobili satie kan worden verwacht. De mo gelijkheid van vredesbesprekingen trachtte de premier ais onbetekenend voor te stellen. (Van onze redactie buitenland) PRAAG. De nieuwe Tsjechoslowaakse regering heeft als eerste regeringsdaad gisteren een beroep op het volk gedaan geen wonde ren te verwachten maar nog harder te werken aan de slechte econo mische situatie. Partijleider Alexander Dubcek heeft er de nadruk op gelegd dat de regering een waakzaam oog zal houden op de produktiviteit en de arbeidsdiscipline „al roepen wij ook duizendmaal om liberalisering". Overigens houdt het economisch plan van vice-premicr prof. Ota Sik (waartoe hij al in 1964opdracht kreeg maar dat door Novotny c.s. werd geboycot) een grote mate van liberalisering in. In de strijd in Vietnam is gisteren een luwte ingetreden na de voltooi ing van de grote zuiveringsactie in vijf provincies in Saigon. Een Amerikaanse leeerwoordvoer- der zei dat de luwte in de strijd niet gezien moet worden als een de-esca latie maar slechts als een adempauze voor nieuwe acties. De troepen van de eerste luchtlan dingsdivisie zijn voor het eerst na het ontzet van Khe Sanh op tegen stand van betekenis gestoten. Het kamp Long Vei, dat destijds bij het beleg van Khe Sanh het eerst door de Noord vief namezen werd ingeno men kon slechts na een hevig vuur gevecht worden' heroverd. Maar over het algemeen blijft de druk van de Noordvietnamese artillerie betrekke lijk gering en de infanterie ontwijkt de Amerikanen. Een woordvoerder van het Witte Huis zei niet te kunnen zeggen of het geringe verzet rond Khe Sanh als een gebaar van Noord- Vietnam moet worden gezien. MOSKOU (Reuter) Het Russi sche centrale partijcomité is in vol tallige zitting bijeengekomen. Het Russische persbureau Tass vermeldde de reden van de bijeenkomst niet. Volgens geruchten in Moskou zou men over internationale zaken gaan spreken, waaronder de recente ge beurtenissen in Tsjecho-Slowakije. Het centrale comité komt gewoon lijk tweemaal per jaar bijeen. Reeds nu dreigt onenigheid in de regering want de ultra-progressieve regeringsvleugel geleid door Ota Sik vraagt om een congres in de zomer waar de „zuiveringen" zouden wor den gecompleteerd. Partijleider Dub cek zei echter dat de partij haar aandacht niet uitsluitend moet bepa len tot de kader-kwesties. Op het congres moeten concrete economische maatregelen aan de orde komen: een nieuw loonbeleid en een nieuwe grondwet. Van de andere kant verzet Dubcek zich tegen de conservatieve wens van de, beknotting van de pers: „Partijfunctionarissen zullen zelfs kritiek en opmerkingen die onaange naam zijn moeten incasseren. Al zal vrije kritiek niet al het positieve mo gen verwerpen dat in de afgelopen 20 jaar verwezenlijkt is." teit zal worden doorbroken, de leer stoelen zullen worden bezet door groepen geleerden waardoor de macht van de „professor" zal worden doorbroken en sneller doorstroming van de jonge geleerde kan worden bereikt en tenslotte zal het studeren van kinderen van arbeiders en boe ren worden aangemoedigd. a In de Kilversumse Expo-hal bo gen gisteren 1200 man zich over de opgaven bij een van de grootste examens, die elk jaar in Nederland worden gedaan. Het is het examen voor het vakdiploma-aannemer. (ADVERTENTIE) De matras waarop Ui wérkelijk uitrustl Van DRAKA. (ADVERTENTIE) fixif Het nieuwe schuimfixatief voor uw haar, mijnheer! DEN HAAG De kandidaten van niet-katholieke ULO-schoIen hebben gisteren het laatste ge deelte van het schriftelijk werk in het kader van het a-examen gemaakt. Zij kregen Duits, alge bra, Engels en boekhouden voor gezet. De Duitse tekst was iets pittiger dan vorige jaren. De al gebra was vrij gemakkelijk. Daar zaten geen bijzondere kneepjes in. De zwaardere vertaling En gels was vrij pittig, ook gold dit voor de centrale tekst. De cen trale tekst in het bijzonder was moeilijker dan andere jaren. Het boekhouden kon ais een „nor maal werk" worden geken schetst: een middelmatige leer ling kon er een goed cijfer voor halen. HET ECHTPAAR Eggers-De Vries zal 24 april 70 jaar getrouwd zijn. De heer P. Eggers is 92 en zijn vrouw T. Eggers-de Vries 91. Beiden zijn geboren en getogen Beemsterlingen. NOORDWIJKERHOUT Gistermorgen is de vonk dan toch in het concilie geslagen. En het was een jonge vrouw, die het wonder verrichtte, mej. Kooke, docente aan de Volkshogeschool 'e Bergen. „Wij zoeken", zo begon zij, „naar een sprankje vuur en een werkelijke bewogenheid. Vinden wij dat in de kerk, akkoord. Vinden wij het daar niet, dan gaan wij elders. Laten wij niet ^rzanden in theologisch gepraat of in Romeinse prudentie, zoals we dat giste e hebben gedaan". Zij deed het heel concrete voorstel een groot vormingsprogramma op te zetten om daardoor de onbekendheid met het ontwikkelingswerk bij de grote massa van ons volk weg te ne men. „De meeste mensen weten er geen snars van", zei ze. „Er gaapt een kloof tussen het zeer deskundige rapport dat wij hier bespreken en het geloof van het kerkvolk". Zij stelde voor, dat alle organisaties en verenigingen in de komende win ter een concreet vormingsprogram over ontwikkelingswerk zullen lan ceren, hetzelfde zou moeten gebeuren op alle katholieke scholen, kweek scholen en theologische scholen. Ook de verkondiging zal moeten worden ingeschakeld. De deskundigen zou den een bijdrage aan het gehele pro ject dienen te leveren. „Wij moeten snei handelen", zei zij, hier ligt de toetssteen waaraan men het pastoraal concilie zal beoordelen Men moet niet zeggen (en hier zin speelde zp op wat kardinaal ALfrink maandag naar voren had gebracht): „Wy moeten eerst gezond zijn om de anderen gezond te maken. Het tegendeel is ook waar: wy moeten zelf gezond worden door ons het lot van de anderen aan te trekken". Mej. Kooke bracht met haar toe spraak het concilie mieteen op een niveau, waarop met vermijding van alle mogelijke procedurekwesties en theologische disputen, zaken konden worden gedaan. Enkele sprekers, die toch in de oude fout dreigden te vallen, werden door de voorzitster, mej. Berden en door de vergadering tot de orde geroepen. Prof. Janssen, voorzitter van de com missie die het rapport had samenge steld stelde, dat men het rapport niet zo maar te moeilijk mocht noemen. „Er moet op gestudeerd worden", zei hij, „maar dat is dan ook nood zakelijk/Want alle projecten zijn vruchteloos als ze niet worden in. gepast in het kader van de totale structuurproblematiek". De vergadering stelde zich graag ach ter de suggestie, het vormingswerk over de ontwikkelingsproblematiek in de komende winter groots aan te pakken. Karinaal Alfrink beloofde namens het episcopaat op korte termijn een. pastorale brief over het ontwikke lingswerk te zullen schrijven. Ook kondigde hij de oprichting aan van een nationaal orgaan Justitia et Pax. Mgr. Zwartkruis stelde voor, de re solutie, die het pastoraal concilie zal aannemen, door te geven aan de in ternationale bijeenkomst over het ontwikkelingswerk die Rome en Ge- nève over enkele dagen in Beiroet gaan houden. Maandagavond had dc vergadering met grote meerderheid de resolutie aangenomen, die pleitte voor een gro ter decentralisatie in het bestuur van internationale religieuze gemeen schappen en voor het laten groeien van een groter pluriformiteit in hun wijze van leven. Kardinaal Alfrink, die uiteindelijk voor de resolutie stemde, had tevo ren gewaarschuwd, dat men zich (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM Pater S. Jelsma MSC is benoemd tot chef van de af deling informatieve uitzendingen en jeugdzaken bij de VPRO-teievisie. De nu bijna 50-jarige oprichter van de Pleingroep en medewerker van de Sjaloom-beweging in Odijk, is ook lid van de stichting kerk en vrede. Hij zal zyn werk daarvoor, naast zijn niéuwe functie blijven doen. Hoe ingrijpend de verandering van de regering is blijkt wel uit het feit, dat zestien van de zesentwintig ministers van het kabinet-Lenart niet opgenomen zijn in het kabinet van Oldrich Cernik. Een verrassing voor de meeste waarnemers was de gelijk- gebleven inbreng van de socialisti sche partij (dr. Boruslav Kucera be heert justitie) en de cristelyke volks partij (dr. Vlcek staat aan het hoofd van het ministerie van gezondheid, waardoor definitief een einde geko men is aan de rol van „vredespries- ter" Plojhar, de oude leider van de christélijke partij). Premier Kosygin van de Sovjet- Unie heeft Oldrich Cernik onmiddel lijk een gelukstelegram verzonden en de hoop uitgesproken voor „broeder lijke vriendschap en samenwerking tussen Rusland en Tsjechoslowakije." Gisteren is aan 460 leden van het Poolse parlement een brief van pre sident Edward Ochab voorgelezen, waarin deze zijn aftreden aankondigt in verband met zijn gezondheid. Nu zijn de ogen van de president inderdaad slechter geworden, maar waarnemers geloven dat zyn aftre den ook verband houdt met zijn joodse vrouw, zijn dochter die aktief was bij de universiteitsrellen en zijn afkeer van de „anti-zionistische" lijn van de Poolse communistische party. De Poolse minister van onderwüs, Henryk Jablonski heeft concessies aan de studenten bekendgemaakt. De „feodale" structuur van de universi UTRECHT (ANP) Het ko mende lange paasweekeinde zal een ongekende drukte op onze wegen te zien geven. Vele tien duizenden buitenlanders zullen vanaf donderdagavond ons land binnenstromen. Verwacht wordt een ononderbroken trek naar de kustplaatsen, de Keukenhof en richting Zeeland. Er moet volgens het Verbond voor Veilig Verkeer rekening gehouden worden met de vorming van lange files bij de verkeerspleinen Ouden rijn en Hoevelaken, alsmede op de provinciale weg Hilversum-Haarlem. Het verbond doet een beroep op alle weggebruikers, extra voorzich tigheid te betrachten, de voorschrif ten inzake maximumsnelheden in acht te nemen, een juiste onderlinge afstand te bewaren en rekening te houden met verkeerde verkeersma- noeuvres van buitenlandse toeristen. De 20 dodelyke verkeersongeluk ken tydens de paasdagen van het vo rig jaar werden veelal veroorzaakt door verkeerde inhaalmanoeuvres, terwijl de enorme blikschade een ge volg was van het grote aantal ket tingbotsingen. Met klem adviseert het verbond daarom, het inhalen zo veel mogelijk te beperken en bij op stoppingen pompend remmen, zodat de achterlichten het achteropkomen de verkeer duidelijk waarschuwen. „Heeft u nog weinig ry-ervaring, omdat u uw auto zelden gebruikt of bent u van plan voor dit weekeinde een auto te huren, begeeft u dan niet onvoorbereid in het paasver- keer maar breng in de komende da gen op een rustig uur uw rijvaar digheid enigszins op peil". Omdat de buitenlandse toeristen voornamelijk van de snelwegen ge bruik maken, raden het verbond en de rijkspolitie de Nederlandse week- endgangers aan, zoveel mogelijk de binnenwegen te benutten. Het laatste advies van het verbond: „Pas uw snelheid aan op plaatsen waar bermtoerisme de weg onveilig maakt en let vooral op kinderen die plotseling de weg oversteken". De druktepiek wordt verwacht in de middag- en avonduren van de twee de paasdag. moest hoeden, voor het wekken vam de verkeerde indruk, dat de bezwa ren tegen het optreden van de cen trale beStuursinstamties alleen in Nederland zouden leven en tegen het oproepen van ongewenste reac ties. Daarom bepleitte hij, de na men van de centrale instanties niet te noemen of althans de volgorde, waarin ze werden genoemd te wij zigen. Pater Dekkers, die het voorstel na mens de commissie voor de religieu zen verdedigde, wees de suggestie, als of er tussen de Nederlandse gemeen schappen en de centrale besturen geen moeilijkheden zouden zyn, van de hand. Hij vond bijval bij bisschop Jansen van Rotterdam, die herin nerde aan de steun, welke de resolu tie van alle bisschoppelijk gedele geerden had gekregen. „Dat zijn men sen van de praktijk", zei hij. „Als zy een dergelijke verklaring afleg gen, moeten wy daaraan grote bete kenis hechten". DEN HAAG (ANP) Het ont breekt ons nog steeds aan een diep gaande studie over de vraag hoe wij de produktie moeten verdelen over „artikelen" als voedsel, auto's, de fensie, recreatie. Dit stelde prof. dr. W. Drees jr. gisteren vast op de tweede dag van het congres „Leven met de wetenschap". Volgens prof. Drees worden feite lijke beslissingen te vaak genomen zonder voorafgaand onderzoek van het voor en tegen ervan. Deze be slissingen worden dikwijls genomen onder invloed van pressiegroepen of van tradities. Geluidshinder, congestie of andere schade aan het milieu noemde hij aspecten, die verwaarloosd worden bij de bedrijfseconomie. Hij consta teerde echter geen kentering in de belangstelling. Maar er blijft veel te doen, aldus de inleider. Hiervoor somde hij op als voorbeelden: het bestuderen van een economie van de stad, het ont wikkelen van standaarden zoals bij voorbeeld voor forens-afstanden, het geven van meer aandacht aan be scherming van schoonheid en van onvervangbare zaken zoals zeldza me dieren, voedselgebied van gan zen. Als voorbeelden van een goede aanpak noemde prof. Drees: het Deltaplan, de voorbereiding van de t.h. Twente en het rapport over de toekomstige drinkwatervoorziening. Prof. dr. J. Tinbergen ging op het congres in op de betekenis van de wetenschap voor de ontwikkelings landen. Daarby stelde hij gisteren, dat het allerbelangrijkste van alle onderzoeken zou zijn: onderzoek in de politieke wetenschap en in de menswetenschappen in het alge meen, die als doel hebben het on- "vermogen op te heffen om de vrede te organiseren. Hij achtte volkomen vrijheid van wetenschapsbeoefening waarschijnlijk niet de beste wjjze van inrichting van deze werkzaamheid. Op vele ge bieden van menselyke activiteit is een optimum eerder gekenmerkt door een combinatie van binding en vrij heid. Het meest dramatische voor beeld van een onharmonieuze ont wikkeling van het menselijk denken werd volgens hem gevormd door de desastreuze gevolgen van de ontwik keling van de kernfysica voor de bewapeningstechniek. (ADVERTENTIE) 6 Doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten tjeumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer nSiïl v2n fgan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie ot irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt U V !'UIS altlld een tube Algesal bil de hand hebt otn zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog.

de Stem | 1968 | | pagina 17