ronslmita GEWELD SLAAT OVER NAAR ANDERESTEDEN de mensen moe worden" Spoedig begin onderhandelingen? Gebed van King: „Er komt een tijd dat WEER FELLE KRITIEK OP RAPPORT OVERGEZAG Overschot roomboter tegen dumpprijs Ontslag voor 59 man VOOR MODERN HUISHOUDEN De meest makkelijke verf heet ff DAGBLAD VOOR ZEELAND HANDDRUK IN KHE SANH INDRUKWEKKENDE ROUWMARS TOTAAL 125 DODEN DOOR RASSENRELLEN BOMMEN Opkl aringen Auto tegen trein: chauffeur gedood Bajonetten ANDAAG reinigingsdienst voerden ook borden mee waarin zij hun recht eisten. De rouwmars verving namelijk een mars van de stakende arbeiders. In het sportstadion van Memphis werd op uitnodiging van burgemeester Loeb voor het eerst in de geschiedenis een verbroederingsbijeenkomst gehouden waar 3000 blanken en negers aan deelnamen. Er werd opgeroepen tot „naastenliefde, rechtvaardigheid en geweldloosheid". Gisteren werd om vier uur plaat selijke tijd het stoffelijk overschot van de negerleider King overge bracht van de zusterkapel van het Spelman college in Atlanta naar de Baptistische kerk, waar dr. King met zijn vader voorganger was. Midden in de negerwijk zal vandaag op het Morehosecollege een rouwdienst plaatsvinden, waarna het stoffelijk overschot begraven zal worden op de begraafplaats South View waar ook de grootouders van dr. King rusten. (ADVERTENTIES) voor vee vanaf Vraag ei S^.398 108e JAARGANG No. 25784 Ungave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx HoofdredacteurL. Leijendekker RedactieraadJ A/1. A. C. v. Dongen, C. J. van Hootegem, mr. dr. A. J. j, M. AAes, P. V. AA. Vercauteren, l, J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland D N S D AG 9 APRIL 1968 Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (excl. 50 cf. incassokosten), 4,55 per maand (incl. 5 ct. incassokosten), Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 8030 - Bureau voor Zeeuwsch-Viaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). gearresteerd, maar hij bleef demon streren, omdat de tijd gekomen was, dat hij het moe was. En omdat, zo als Johnson in 1965, onder de in druk van deze betogingen in het Congres zei: „Alle Amerikanen moeten, ongeacht hun ras, de voor rechten van het burgerschap heb ben. En zij zullen die voorrechten hebben. Maar daarvoor zijn nodig een getrainde geest en een gezond lichaam, een behoorlijke woning, de kans om werk te vinden en de mo gelijkheid om aan de armoede te ontsnappen". De apostel van de geweldloosheid, dommee Martin Luther King, heeft niets méér gevreesd dan de moge lijke burgeroorlog tussen de blanke en gekleurde Amerikanen. Het ras- senoproer in Los Angeles in 1965, toen tientallen doden vielen, 800 min of meer ernstige gewonden, bij na 4000 mensen gearresteerd wer den en voor 175 miljoen dollar scha de aangericht werd, was een van de zwarte en zware dagen uit het leven van Martin Luther King. Zijn om geving weet, dat hij juist daaronder meer dan wie ook leed. Dit maakt zijn dood des te tragischer, omdat bij hem langzaam maar zeker het besef moest groeien dat ook hij het geweld misschien niet meer kon ke ren. Omdat de tegenstellingen blank-gekleurd niet meer een Ame-' rikaans binnenlands, maar een we reldprobleem geworden is, in de meest politieke zin van het woord. „Wij zijn het moe gescheiden te worden en vernederd te worden, amen Dit gebed van dominee Martin Luther King op maandag 5 december 1955 wordt thans dage lijks door miljoenen gekleurde me demensen herhaald: door zijn aan hangers, die nog altijd geloven in de geweldloosheid en door de ve len, die alleen nog maar vasthouden aan het geweld van de gekleurde revolutie. Vorig jaar nog schreef Ronald Segal in zijn boek „De Rassenoor- Iog": „De politiek van het blanke Amerika voor de arme gekleurde volken van de wereld is 'even bij ziend en onhandig als zijn politiek voor de arme gekleurde bevolking thuis Ook al wil blank Amerika als geheel dit niet weten, zwart Amerika ziet het wel. En dus kan misschien uiteindelijk blank Ame rika nog slechts van zichzelf gered worden door de neger In ieder geval heeft de 39-jarige dominee Martin Luther King, die thans zijn laatste rustplaats bereikt heeft, na een mars van ruim 12 jaar geweldloosheid, hierin het voorbeeld proberen te geven. ANTWOORD UIT HANOI i VOOR Over een prikkeldraadver sperring heen reiken twee Ame rikaanse soldaten elkaar de hand: de bezetting van het inge sloten fort ontmoet de ontzetters na 78 dagen van zware strijd. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Vandaag, twaalf jaar en vier maanden nadat hij be gon aan een mars van duizenden kilometers geweldloosheid, keert dominee Martin Luther King voor het laatst naar huis terug. „Er komt een tijd dat de mensen moe wor den bad hij op 5 december 1955 in de Baptistenkerk van Mont gomery (Alabama), voordat hij, 27 jaar oud, begon aan de mars van zijn leven. Dodelijk vermoeid heeft hij dit leven thans beëindigd, als Nobelprijswinnaar van de vrede, ais navolger van die andere apostel van de geweldloosheid, Mahatma Gan dhi. Op 5 december 1955 begon Luther King zijn mars van 12 jaar en 4 maanden met een gebed: „Er komt een tijd, dat de mensen moe worden, Ja, Heer, Wij zijn hier vanavond om aan hen die ons zo lang slecht hebben behandeld te zeggen dat wij moe zijn, Help hen, Jezus, Wij zijn het moe, gescheiden te worden en vernederd te worden, Amen, „Moe" hoorde mij toen ik zei „moe?" Ja, Heer Een paar dagen na dit gebed zat hij voor het eerst in de Amerikaan se gevangenis, later gedeeld met medegevangenen, die het met hem moe geworden waren behandeld te worden als nog minder dan tweede rangs burgers van Amerika. Montgomery, Little Rock, Selma, Washington, Los Angeles, Memphis, zijn hoogte- en dieptepunten ge weest uit dit lev n„ dat geleden heeft onder de dn van haat, min achting en vervolging. Geweldloosheid was zijn ideaal, in tegenstelling tot de Black Po wer, die het geweld zocht als mid del om gelijke rechten voor de ne gers te kunnen afdwingen. In 1961 al deelden meer dan 50.000 demonstranten in het openbaar de geweldloosheid samen met dominee Martin Luther King, en zij kregen er samen in dit ene jaar tien jaar gevangenisstraf voor. Twee jaar la ter hielden de aanhangers van King negers en blanken in één jaar meer dan 2000 afzonderlijke demon straties om gelijke burgerrechten te eisen. Van de honderdduizenden deelnemers werden er zeker 10.000 gearresteerd. Herhaaldelijk werd dominee King met zijn aanhangers tJOHNSON (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. Vanmorgen houdt president Johnson in amp David (Maryland) een spoedconferentie met de Ameri- "anse ambassadeur in Zuid-Vietnam, Ellsworth Bunker en et minister van defensie Clark Clifford. Besproken wordt de te volgen tactiek bij de voorlopige onderhan- .eliwgen met Noordvietnamese vertegenwoordigers. Het is nu zo goed als zeker dat deze onderhandelingen zeer binnenkort plaats hebben. Gisteravond namelijk maakte Johnson zelf bekend dat hij een officiële boodschap uit Hanoi heeft gekregen. Over de inhoud van de boodschap liet de president niets los. Wel liet hij duidelijk doorschemeren dat de besprekingen spoedig gehouden zul len worden. Eerder op de dag gisteren beves tigde radio-Hanoi dat de Noordviet-. namese minister van buitenlandse zaken Nguyen Duy Trinh en premier Pham Van Dong hebben voorge steld dat de inleidende besprekin gen zouden moeten worden gehou den op ambassadeursniveau en wel in de Cambodjaanse hoofdstad Pnom Penh of in een andere plaats waar over beide partijen het eens kun nen zijn. Zoals eerder gemeld kwam de Amerikaanse televisiereporter Collingwood met een dergelijke boodschap aandragen na diens ver blijf in Hanoi. Radio Hanoi beves tigde gisteren dat de Noordvietna mese boodschap inderdaad was ver vat in het interview dat deze jour nalist was toegestaan. WASHINGTON (Reuter) De aatste drie jaar zijn bij de gro tere rassenonlusten in de Ame rikaanse steden meer dan 125 ensen gedood, met inbegrip van de 25 die sinds donderdag net leven hebben verloren. De eerste grote rel van de Iaat- ™wen begon in de zomer van luba in de wijk Watts in Los An geles. Het geweld brak daar los na arrestatie van een neger door een blanke politieman. Er vielen 44 doden, de schade bedroeg 50 ■Wen dollar. Het ergste jaar was 1967. In Juli braken grote onlusten uit in Newark, New Jersey, en tien da gen later in Detroit. Na vier da gen waren 43 mensen dood, jS® ('an duizend gewond en S.5U0 gevangen gezet. De schade e.droeg 'n totaal meer dan 500 'W™ dollar. In Newark vielen «b doden, 1.200 gewonden en erden 1.316 personen gearres- eerd, de schade beliep 15 mil joen dollar. :£0N,>;GIN juliaNA en prins ^erniiard hebben gisteren op paleis is ten Bosch aan de secretaris-ge- Thi van Herenigde Naties, Oe Wr u ^en lunch aangeboden ter ge- ao M van zijn officiële bezoek Nederland. Prinses Beatrix en as Claus zaten mede aan aan deze Weersverwachting, meegedeeld °or het K.N.M.I., geldig tot van- vond: olkenvelden maar ook opkla- wgen. Op de meeste plaatsen roog weer. Matige westelijke nul. Dezelfde middagtcmpera- ren. on onder 19.27 en op 5.55 uur; aan op 13.03 en onder 04.41 Ur. Ook president Johnson deed gis teren op zijn manier een poging om Hanoi tot een spoedig antwoord te verleiden. Hij verklaarde dat de VS- troepen in Vietnam het initiatief weer in handen hebben. Ook gene raal Westmoreland sprak over een „toestand beter dan ooit". Belangrijker was het besluit van Johnson om de luchtaanvallen op Noord-Vietnam nog verder te beper ken tot de 19e breedtegraad. Dit be tekende voor Noord-Vietnam een „winst" van honderd kilometer bom vrije zone. Dit bericht, afkomstig van „goedingelichte kringen" in Sai gon en Washington is niet bevestigd. ANNA PAULOWNA (ANP) Op een met automatische knipperlichten beveiligde overweg tussen Anna Paulowna en Koegras is een auto onder de trein Amsterdam-Den Hel der gekomen. De bestuurder, de uit Anna Paulowna afkomstige C. T. werd gedood. De trein werd zo beschadigd, dat hij weggesleept moest worden. o Dr. Martin Luther King sr., de vader van de vermoorde negerleider, huilt hier van smart bij het opgebaarde lijk van zijn zoon. Even later stortte hij ineen. DEN HAAG De vereniging van groothandelaren in boter heeft giste ren besloten, het produktschap voor zuivel te verzoeken, woensdag het probleem van het Nederlandse boter- overschot in openbare bespreking te brengen. Deze organisatie wil de hui dige, in koelhuizen opgeslagen voor raad van 16.000 ton op korte termijn kwijt door ze met een speciale ver pakking als koelhuisboter op de markt te brengen tegen een prijs van minder dan een gulden per pakje. Verse boter kost nu in de winkels 1,67 gulden per pakje van een half pond. Het valt te betwijfelen, of het produktschap woensdag al tot een oordeel komt. Eerder moet worden aangenomen, dat het probleem eerst in de botercommissie van het schap ter sprake zal worden gebracht. Overigens kan het produktschap voor zuivel niet beslissen over de wijze, waarop de boterberg wordt geruimd] Een dergelijke beslissing neemt de minister van landbouw, die op zijn beurt de EEG-autoriteiten in Brussel niet kan passeren. De vraag is overigens, of men op dit moment reeds zal besluiten tot het op de markt brengen van goed- kope koelhuisboter. Tegen de tijd, dat uit m verband met de hiervoor ge noemde procedure zou kunnen, is de temperatuur sterk gestegen, wat de houdbaarheid van de koelhuis boter aantast. Dit brengt voorstanders van een ruimen op dit moment ertoe, een zeei lage prijs (75 cent per pakje) te suggereren. Zij willen de boterberg snel kwijt, omdat de produktie van verse boter thans weer in volle he vigheid begint. ATLANTA-PITTSBURGH-BALTIMORE In de Amerikaanse steden New York, Washington, Chicago, Detroit, Memphis en At lanta, die in het weekend overspoeld werden door geweld, is de rust weergekeerd» Het terrein van plundering en brandstichting heeft zhic verplaatst naar de steden Nashville, New Orleans, Pittsburgh, Baltimore en Joliet (Illinois). In Nashville staken negers een op leidingscentrum voor reserveofficie ren in brand. De politie moest een levend cordon studenten uit elkaar slaan, voordat de brandweer de brand kon blussen. Ook in Joliet wis ten jonge negers de brandweer een half uur tegen te houden door op de weg te gaan liggen. Drie waren huizen stonden er in brand. In New Orleans werd een negerwijk van de buitenwereld afgesloten door politie, toen brandweer en politie er met ste nen bekogeld werden. Baltimore werd geteisterd door rondzwervende plunderaars. Zelfs in Pitssburg waar 22.000 man van de Nationale Garde met bajonet op het geweer patrouilleren, kwam het nog tot plunderingen. De steden Fort Pierce en Gainsville maakten gisterochtend voor het eerst kennis met het zwarte geweld. Bij de onlusten in het weekend in twaalf Amerikaanse steden waar thans een gewapende vrede heerst, zijn 27 personen gedood, 1200 gewond en 6000 gearresteerd. Aan een schat ting van de schade waagt men zich nog niet. Naast de Nationale Garde zijn 22.000 man van 't Amerikaanse leger ingezet. Het Pentagon deelde gisteren mee dat nog 22.000 man ge reed worden gehouden. In de strafgevangenis van Hageds- town gingen de blanke en zwarte ge vangenen elkaar te lijf. Een bewaker en enk'e-le gevangenen werden ge wond. Mevrouw King heeft gisteren aan het hoofd van duizenden deelnemers in de rouwmars in Atlanta meege lopen. Duizenden mannen van de na tionale garde stonden tot in de tan den gewapend langs de stoet om de orde te bewaren, maar er deden zich geen ongeregeldheden voor. Er werden borden meegedragen „Eer aan King. Maak een einde aan de rassenongelijkheid", maar staken de arbeiders van de gemeentelijke De bewoners van Vlissingen kunnen hun nieuwe dubbeldeks veerboot nu met eigen ogen zien. Pagina 3. Vijftien |aar geleden startte de Bouworde met haar eerste pro ject. Nu zijn 1564 projecten in 22 landen voltooid. Pagina 7. Waarheen gaan we dit jaar met vakantie? Zali het Spanje zijn of Joego-Slavië? Of misschien Bul garije? Pagina 11. Esther en Abi Ofarim verdienen miljoenen in Duitsland, maar in hun vaderland Israël geen cent. Pagina 17. Oud-schaatscoach Anton Huiskes kiest voor de recreatieve sport en blijft In Nederland. Pag. 19. Het N.K.V. hecht meer waarde aan een staalproject op de Maas vlakte dan aan sporthallen en rijwielpaden her en der. Pag. 21 NIEUWE PEKELA (ANP) We gens een te kleine orderportefeuille, heeft de N.V. Machinefabriek Oost Groningen te Nieuwe Pekela voor 59 werknemers ontslagvergunning aan gevraagd. Met de vakorganisaties is een over eenstemming bereikt over een af vloeiingsregeling. (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT Het pas toraal concilie heeft ook het tweede rapport over het gezag in de kerk niet aanvaard. De stellingen en aan bevelingen over de functie van het gezag, die in opdracht van het con cilie waren samengesteld, nadat het rapport-Loeff in de eerste zitting on der de tafel geschoven was, werden gisteren op de tweede zitting van het concilie te licht bevonden. Vooral de niet-katholieke waarne mers vonden het stuk beneden de maat. Ze misten volledig de gelovige kijk op de kerk als mystieke ge meenschap en vergeleken de stellin gen met het reglement van een voet balclub. De grote aanval kwam van prof. dr. J. C. Groot. „Het is een karakterloos stuk" zei hij, sprekend namens de oecumenische commissie en de vèr- tsgenwoordigers van de andere ker ken. Hij vond de stellingen volkomen onbruikbaar voor het oecumenisch gesprek. Prof. van Holk, vertegenwoordiger van de Remonstrantse broederschap, noemde het stuk te onduidelijk, te algemeen en te mat. Ook prof. Bronkhorst, namens de Nederlands- Hervormde Kerk, vond het stuk bij zonder teleurstellend. „Ik zie niets van een evangelische blijdschap, van gelovige hoop en verwachting" aldus prof. Bronkhorst. Tevoren hadden de vertegenwoor digers van de verschillende bisdom men heel wat minder kritiek gele verd. Een uitzondering hierop was prof. Tans uit Groningen, die vond, „dat de profeten volkomen onder tafel waren gevallen". (ZIE OOK PAGINA 9)

de Stem | 1968 | | pagina 1