11968 woordiger reacties uit alle landen op dood ds. king Toxopeus: C.D.U. is geen oplossing sympathie voor cognac Philips neem weer meer mensen aan Op veel plaatsen herdenkingsbijeenkomsten TOP 40 Nieuw kabinet van Tsjechen is bekend listrateur pfacturen ;ÏÏD en P. v. d. A. polen voor concentraties DE REDENAAR DS. KING DGESCHOOL n.v. ®C=0(?£\R]eD3 ke jongeman N'MEVIIU Niet-socialistisch Jenö Fock: „Mindszenty mag Hongarije uit" Militant Monsterachtig Kalmte Moskou Kennedy Extra uitzending t.v. over ds. King Europees echec in Luxemburg CHARME EN CHIC in onze lente en zomercollectie NA AFVLOEIINGEN VORIG JAAR Verkoop van computers Bovag ANWB en politie werken samen en nog veel meer MH9 ÜOXTFilL heeft ze allemaal 1 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 6 APRIL 1968 11 CLBURG N.V. uratoren wordt op kor- t worden met het zelf- >rrespondentie, het ma lt ontvangen van bezoe- ng van deze funktie is :nkomstige funktie re schoolopleiding de secretaris van curato- EEDSCHAPPEN I verder uitbouwen van een rage-uitrusting, industriege en- en West-Brabant. guur met min. middelbare gewend is op directie- ke functie. t te zijn van rijbewijs B-C, overeenkomstig deze «;n gebruik van auto. ling door de binnendienst. lanmerking meent te komen, eda. e gaarne de letters SG2. te Drunen aar afdeling financiële ad- een bepaald verantwoordelijks ordt gedacht aan iemand snger is dan 27 jaar, over ontakteigenschappen be- in staat is aan een kleine i/aar veel werk verzet moet iding te geven. jtheid, gepaard aan een ktempo en ervaring in een ke functie in een groot be- onmisbaar. Een opleiding inste ULO is noodzakelijk. ig: overeenkomstig de be- ;id van de functie. Een rian- zinswoning is zonodig bin- e maanden beschikbaar. 20 april ingewacht op de .V. Drunen. MOORD SCHOKT WERELD (Van onze redactie buitenland) NEW YORK - De wereld toonde zich gisteren geschokt door de moord op ds. Luther King. Bij velen kwam de vraag op hoe het nu verder moet met de binnenlandse vrede in de Verenigde Staten. Vice-president Hubert H. Humphrey heeft gezegd, dat de moord „schande brengt over ons land. Een apostel van de geweldloosheid is het slachtoffer geworden van geweld". De vice-president voegde hieraan toe, dat King's dood echter de zaak waarvoor hij streed, slechts krachtiger kan maken. Een woordvoerder van de nationale beweging voor de verbetering van het lot der kleurlingen (NAACP) verklaarde: „Deze moord zal zeker geen problemen oplossen maar zal de afschuw opwekken van de negers in ons land en van allen die geloven in geweldloos protest". t j l,1 V./^rvfVlc-f r>r-i (Van onze parlementaire redactie) MAASTRICHT De voorzitter van de liberale Tweede-Kamer- (fractie, mr. E. Toxopeus gelooft niet in een snelle oplossing voor de partijvernieuwing. Op de jaarvergadering in Maastricht van de V.V.D. zei hij gisteravond er niet erg optimistisch over te zijn. In plaats van politieke duidelijkheid krijgt de kiezer vier nieuwe partijen voor geschoteld. „De verbrokkeling neemt toe, in plaats van af en de gren zen van de verschillende politieke opvattingen zijn zo genuanceerd en vaag, dat men wel een aparte specialist moet zijn om dit allemaal bij te kunnen houden", aldus mr. Toxopeus. Staande op het balkon van dit motel werd ds. King neerge schoten. De foto werd kort na de aanslag gemaakt, terwijl politie de tuin en de omgeving van het motel onderzoekt. Hij vroeg zich in dit verband af Jwie nog precies het onderscheid weet tassen een onafhankelijk socialist, «en echte radicaal, een D'66'er, een K.V.P.-radicaal, een A.R.-spijt- stemmer en een progressieve C.H.U.- er. Al noemde de liberale fractie-voor- zitter de partijvernieuwing een kwes tie van zeer lange termijn, toch was bij er op dit ogenblik al van over tuigd dat de V.V.D. en de P.v.d.A. de polen zijn waar omheen in de toe kom -;t de politieke concentraties zich |gaan voltrekken. Hij had, zo zei hij i Maastricht, de socialist Den Uyl en de D'66-er Van Mierlo mede als getuige, gezien hun politieke uitin gen van de laatste tijd. noenjde het echter een ongun- politieke ontwikkeling, dat de Samenwerking op basis van een be ginsel begint af te nemen. Mr. Toxopeus had veel kritiek op «e"«kale Partij. Niet omdat deze partij het geloof als basis voor een K ïekeuze afwijst. Wel echter ,|1 het onjuist, dat drs. Aarden nüi nieuwe partij nog steeds nm ieen Partii van christe- r- Toxopeus noemde dit het (ADVERTENTIE) Onzacht en t°ch fel»L 5fcfer heeftHet hpafï de sympathie e van a/fe kenners van ats voor n het diploma LTS. ester assisteren b(j het be ukten. ld verantwoordelijkheids- vereiste. ;ies te richten aan de Pe' N.V. Loda, Teteringsedijk i MELCHERS WZ. - SCHIEDAM. willen eten van twee walletjes. De liberale fractie-voorzitter ver oordeelt het ook, da de radicalen vast op hun K.V.P.-zetels blijven zit ten. Ondanks hun uittreden uit de K.V.P. is de regerings-coalitie vol gens hem niet geschokt en kan het kabinet De Jong met, wat hij noem de, zjjn ambitieus program gewoon doorgaan. Van de socialist Den Uyl vroeg hij eindelijk eens antwoord op zijn allang geleden gestelde vraag, of de Partij van de Arbeid omgevormd wordt tot een niet socialistische par tij, of hetzelfde blijft. Voor D'66 geldt volgens hem hetzelfde. Deze partfj weet niet wie en wat te moe ten kiezen. En wanneer er nieuwe concentraties komen valt D'66 on herroepelijk uiteen. Van de eventuele samenwerking tussen A.R., de C.H.U. en de K.V.P verwachtte hij evenmin wezenlijke vernieuwing. „Niemand mag de C.H.U. Immers van radicalisme verdenken en de A. R. weet op dit moment niet goed wat te moeten doen. Uit vrees de radicalen of een ander deel van de achterban te verliezen". Wat de vernieuwing binnen de V.V.D. betreft zei mr. Toxopeus niets te voelen voor een avontuur met als uitslag dat het oolitiek liberalisme verloren zou kunnen gaan". Wij moe ten klaar en helder de vooruitstre vendheid van het liberalisme naar een betere samenleving tot uitdruk king brengen. Daar gaat het mü om". Evenals het liberale Eerste-Kamer- lid Van Riel onlangs, sprak ook mr. Toxopeus zijn bezorgdheid uit over de middelen in de politieke strijd, die volgens hem in strijd zijn met de wet en uitingen zijn van gebrek aan verantwoordelijkheid. Hij noemde in dit verband het op treden van de Groningse professor Pe'frasuw en van het pacifistisch Eerste-Kamerlid Boetes. „Zij hande len in strijd met hun verantwoorde lijkheid, wanneer zij in woord en daad meewerken aan de ondermij ning van de democratische rechts staat en daartoe zelf het, voorbe»ld geven", aldus de liberale fractie voorzitter. PARIJS (K.N.P.) De Hongaar se minister-president Jenö Fock, heeft in Parijs verklaard dat zijn re- eering bereid is kardinaal Mindszen- tv vrij het land te laten verlaten. Er zouden wel enkele voorwaarden aan verbonden worden. Welke dat zouden zijn, daarover weigerde pre mier Fock zich uit te laten. De Hongaarse regering weigert de Hongaarse bisschoppen echter toe stemming voor een bezoek aan Rome. Ds. King tijdens een van zijn talloze toespraken, waarin hij pleitte voor gelijke burgerrech ten voor negers. Hier in 1965 in Cleveland. De democratische senator, Eugene MacCarthy heeft verklaard dat de dood van ds. Martin Luther King in „onze gedachten is en op ons geweten rust". Senator Kennedy: „Hij wijdde zich aan rechtvaardigheid en liefde tussen de mensen. Hij gaf zijn leven voor dat principe en ik geloof dat wij zoals wij hier bijeen zijn die droom tot werkelijkheid moeten ma ken om te proberen een einde te maken aan de verdeeldheid die hier zo diep geworteld is In dit land." Kennedy zei de verleiding tot haat en wantrouwen voortkomend uit de moord te kunnen begrijpen en hij voegde er aan toe: „In mijn hart heb ik hetzelfde gevoel. Een lid van mijn familie werd vermoord, maar hij werd vermoord door een blanke." Red Meely, een. woordvoerder van de militante studentencoördinatie commissie voor geweldloosheid zei: „Er is geen commentaar te geven, iedereen weet wat er gebeurd is en iedereen weet waarom, en de zwarte -bevolking in dit land weet wat haar te doen staat. Meer wil ik niet zeg gen." Het Nederlands Auschwitz Comité in een telegram aan de Amerikaanse ambassadeur in Den Haag: „Wij ver, wachten dat uw regering direct maatregelen zal nemen, om het ras' senonderscheid tot in de kiem te smoren. Daarnaast strenge bestraf' fing van de moordenaars." Er zjjn gisteren vele telegrammen verstuurd. Zij waren gericht aan de weduwe King en aan de Ameri kaanse regering. Vanuit Nederland kwamen er telegrammen van konin gin Juliana en van de regering. De komende dagen houdt men op vele plaatsen in de wereld herden kingsbijeenkomsten. De Amster. damse Vrije Universiteit, waarvan dr. King ere-doctor Was, heeft gis teren de overledene reeds herdacht. In Duitsland wordt morgen een King, herdenking gecombineerd met de viering van de 70e verjaardag van neger-zanger Paul Robeson in de Duitse Staatsopera. De Belgische minister-president, Paul vanden Boeynants zei: „De moord op King is monsterachtig. De gevolgen zijn onmogelijk te voor zien. De krankzinnigheid van een paar onverantwoordelijke Lieden kunnen tragische gevolgen oproepen, voor de 200 miljoen Amerikaanse burgers." August Schou, directeur van het Noorse Nobelinstituut, zei: „Het toont duidelijk hoe gevaarlijk het nu is om een zegsman te zijn voor vrede en gerechtigheid. De dood van King komt bij de droeve lijst van namen als Gandhi, graaf Bernadotte, Dag Hammarskjold en John F. Ken nedy." De Deense minister van buiten landse zaken Poul Hartling ver klaarde in Kopenhagen: „Het is tra gisch dat zijn idealistische strijd voor vrijheid en aanvaardbare menselijke omstandigheden hem zijn leven moest kosten. Maar hij zal niet ver geten worden en de moord zal zijn werk geen halt toeroepen." Gouverneur Ronald Reagon van Californië noemde de moord schok kend. Deze zou volgens hem niets oplossen van de problemen van Amerika. Hij riep de bevolking van zijn staat op de kalmte te bewaren. Gouverneur Nelson Rockefeller van New York heeft opdracht ge geven van alle overheidsgebouwen de vlag halfstok te hangen. Voligens Rockefeller had dr. King zijn leven op dezelfde wijze gegeven als wijlen president Kennedy. George Wallace, de voormalige gouverneur van Alabama, die als fervent voorstander van de rassen scheiding als onafhankelijke kandi daat aan de presidentsverkiezingen meedoet, noemde de moord een „zin loze, betreurenswaardige en tragische daad." Premier mevrouw Indira Gandhi van India zei dat met King een der grote personen van deze wereld was heengegaan. De evangelist Billy Graham zei: „Deze moord vormt een dramatische aanwijzing daft wij tienduizenden geestelijk gestoorde mensen in Ame rika hebben. Het land maakt waar schijnlijk het ernstigste en gevaar lijkste jaar van de afgelopen hon derd jaar door." Ook radio-Moskou en het Russi sche persbureau Tass hebben aan dacht geschonken aan de moord. Het radiostation noemde de moord „een nieuwe^ misdaad van de Ame rikaanse racisten" en „een duistere bladzijde in de Amerikaanse ge- «chiedenis." In de belangrijkste hoofdsteden van het Midden-Oosten is het nieuws door alle radiostations doorgegeven. Op onopvallende wijze zijn daar maatregelen genomen ter bsecher- ming van de Amerikaanse amtoas- sades. In Engeland had de conservatieve oppositieleider Edward Heath het over een grote tragedie, die de Ame. nikaanse rassenproblemen alleen maar kan verscherpen. De filosoof Bertrand Russell noem de de moord „slechts een voorproef van het geweld dat in Amerika zal losbarsten, omdat de Amerikaanse regering geen volledige oorlog in Vietnam kan financieren en tegelij leertijd de ellende van haar meest verdrukte burgers kan verlichten." De Israëlische minister van bui tenlandse zaken Abba Eban zei: „Dr King was een historische figuur in de strijd voor vrijheid en gelijkheid en zijn werk zal ons nog lang in gedachten blijven." De Franse radio vergeleek de dood van King met de moord op Kennedy en zei: Amerika beleeft een ogenblik dat gelijk is aan dat van 22 novem ber 1963. Jacqueline Kennedy heeft vrijdag gezegd dat zij treurde voor mevrouw Martin Luther King en haar kin- deren „om de zinloze daad van haat, die een man om het leven bracht, die liefde en hoop predikte." De weduwe van de vermoorde pre sident vroeg: „Wanneer zal ons land leren dat leven met het zwaard be tekent omkomen door het zwaard? In haar verklaring zei mevrouw Kennedy: „Ik bid dat de prijs die hjj (dr. King) betaalde, ruimte zal maken in de harten der mensen voor liefde, niet voor haat." „Sommige mensen zouden nooit doden, maar zelfs met haat over een ander spreken is hetzelfde en ver oorzaakt de dood." De Joegoslavische beweging voor vrede, onafhankelijkheid en gelijk heid der volkeren heeft bekendge maakt dat de dood van dr. King „grote verbittering en protesten heeft teweeggebracht in Joegoslavië. De Nederlandse bisschoppen zeg gen naar aanleiding van de moord: „Te midden van de blijdschap om de nieuwe perspectieven, die in de laatste dagen voor de vrede in Viet nam zijn opengegaan, wordt geheel de wereld plotseling verbijsterd door de laffe moord op dominee Martin Luther King. De bisschoppen in Ne derland roepen alle gelovigen op met name aanstaande zondag om te bidden voor hem, zijn nabestaanden en zijn volk." Ds. Kings vader, hulppredikant van de baptistenkerk in Atlanta, zei bij het vernemen van het tragische nieuws: „Nu weet ik hoe ziek Ame rika is." (Van ome radio- en t.v.-redacteür) HILVERSUM In verband met de moord op dominee Martin Luther King ligt het in de bedoeling van de KRO-televisie om vanavond om 19.30 uur op Nederland I hieraan een programma te wijden. Zoals bekend vertoeft momenteel een Brandpunt-ploeg in de Verenig de Staten. Deze ploeg heeft deze week nog een interview gehad met de ver moorde negerleider. Dit interview plus actuele filmopna men, gemaakt in Memphis, zullen vanavond in een extra-Brandpunt uitzending om half acht te zien zijn. Ook de normale Brandpunt-uitzen ding van 21.33 uur zal inhaken op de actuele situatie in Amerika- De NRU zal van de begrafenis van ds. King, die naar verwacht wordt maandagmiddag tussen drie en vier uur Nederlandse tijd zal plaatsheb ben, een rechtstreeks radioverslag verzorgen. Het IKOR zendt zondagavond op de televisie via Nederland I om 19.00 uur een interview uit dat de B.B.C. met ds. King heeft gehad en op 4 april j.l. zelf uitzond. LUXEMBURG (A.N.P.) De be spreking van de E.E.G.-ministerraad in Luxemburg over tussentijdse re gelingen van de Europese gemeen schap met Groot-Brittannië en ande re E.E.G.-kandidaten, is gisteren op een volledig echec uitgelopen. De Franse minister Couve de Mur- ville heeft zich verzet tegen elke re geling die gezien zou worden als voorbereiding of tussenfase voor een wezenlijke toetreding van Engeland en de andere kandidaat-landen Ier land, Noorwegen en Denemarken. MANTELCOSTUUMS waarin U zich plezierig voelt. In prachtige kamgarens - Shetland en Trevira. KOMT U VLUG LANGS KARRESTRAAT 13 - BREDA (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN De periode van personeelsafvloeiing bij Philips Gloei lampenfabrieken is thans voorbij, zo zegt de raad van bestuur in haar jaar verslag over 1967. Vorig jaar werden tienduizend mensen minder aangeno men dan er uit vrije wil weggingen, waardoor de personeelsbezetting daalde tot 241.000. In Nederland verminderde het aantal personeelsleden van 86.000 tot 82.000. Ondanks het feit, dat de directie dit jaar als gevolg van een verbetering in de conjunctuur en een groeiende belangstelling van kleurentelevisie een grotere omzet en produktie verwacht, meent zij, dat de personeelsbezetting nagenoeg gelijk zal blijven. Wat de televisie betreft, bevindt Philips zich in de overgang van zwart/ wit naar kleuren. De vervanging is tot nu toe iets bij de verwachting achter gebleven. De zwart/wit verkopen zijn meer gestegen dan men zich had voor gesteld. Toch is men bij Philips niet ontevreden zoals het met de kleuren-t.v. loopt. De huidige rustige ontwikkeling acht men zelfs beter dan een storm loop, die men misschien moeilijk had kunnen bijhouden. In het wetenschap pelijk speurwerk op het gebied van de kleuren zitten nog vele mogelijkheden, die thans nog niet zijn te overzien. In 1968 zal de eerste serie „general purpose" computers voor intern ge bruik beschikbaar komen en in 1969 gaat Philips aan derden in Europa leveren. Dit vormt een belangrijke mijlpaal op de weg naar de toekomst. Men is er bij Philips van overtuigd, dat hiervan een stimulerende invloed zal uitgaan op de omzet in het totale gebied van professionele apparatuur en de onderdelen hiervoor De raad van bestuur spreekt verder zijn vertrouwen uit in de gezonde ontwikkeling van de onderneming in de komende jaren. Voor 1968 rekent men met een stijging van de netto-winst. (Van een onzer verslaggevers) RIJSWIJK Het is er dan ein delijk toch van gekomen. Drie in stanties, die in Nederland ten nauw ste betrokken zijn bij de hulpverle ning aan gestrande automobilisten gaan samenwerken. Gistermiddag hebben in Rijswijk vertegenwoordigers van de Bovag, de A.N.W.B. en de centrale politie- verkeerscommissie, waarin rijks- en gemeentepolitie samenwerken, een takel-alarmeringssysteem voor Ne derland bekendgemaakt, dat met in gang van vandaag van kracht wordt. Er is door de drie instanties in Ne derland een landelijk net van 166 ta kel- en bergingsbedrijven, alsmede een alarmeringssysteem in het leven geroepen, waarin liefst 300 takelwa gens, variërend van een tot 30 ton hefvermogen zijn ondergebracht. Elk uur van de dag of de nacht zijn er mensen die snel en met het juiste materieel op te roepen. (ADVERTENTIE) nieuw uitgekomen grammofoon platen in alle genres) Ginnekenstraat 55, BREDA Kerkstraat 11, OOSTERHOUT PRAAG (AP) Van goed Inge lichte zijde werd gisteren meege deeld, dat Jiri Hajek de nieuwe mi nister van buitenlandse zaken van Tsjechoslowakije zal worden volgens een zo goed als voltooide ontwerp- Iijst voor een nieuw kabinet onder de aangewezen premier Oldrich Cernik. Generaal Josef Pavel, die de sta linistische zuiveringen heeft over leefd, zal aan het hoofd staan van binnenlandse zaken, terwijl de kwar tiermeester-generaal Martin Dzur voorgesteld wordt als nieuwe minis ter van defensie. Volgens de zegslieden zullen de vijf vice-premiers worden: Ota Sik, de man van de economische hervor ming, Gustav Ilusak, de Slowaakse leider die onder Stalin vervolgd werd, Frantisek Hamouz, minister voor buitenlandse handel in de hui dige regering, Lubomir Strougal, voormalig partijsecretaris en pro fessor Perer Colotka. Andere benoemingen op kabinets- posten omvatten, Miroslav Galuska, eertijds ambassadeur in Londen, tot minister van onderwijs, Josef Bo- ruvka, tot minister van landbouw en Bohomil Sucharda, die zal aanblijven ais minister van financiën. Michal Staneel zal hoofd worden van het ministerie van pensioenen dat ingesteld zal worden in over- hervcwm™inë ec0110lnissche Vernomen werd, dat de ministeries van justitie en gezondheidszorg op nieuw bezet zullen worden door af gevaardigden van de twee niet- marxistische partijen in het door de communisten geleide nationale front. HET SCHIP „Queen Elizabeth" is aan een groep zakenlieden in Phila delphia verkocht. ZEKER DERTIG mensen zijn in de Westafrikaanse staat Sierra Leone om het leven gekomen, toen een snel trein enkele tientallen kilometers buiten de hoofdstad Freetown in bot sing kwam met een vrachtwagen.

de Stem | 1968 | | pagina 7