auiïifjHoofdkantoor Schelde Montagebedrijf n.v. komt naar Vlissingen Maaike, als Frank vanavond komt... pas dan goed op je Noilly Prat! lachen of huilen om buddjnghs poëzie Nog geen regeling ongedekte risico's -emeen gedoe gestraft met 100 gulden boete Cees Kayser bouwde stadsmolen precies na MET INGANG VAN JULI BESTUUR VAN Z.L.M. Vlooienmarkt en discussie in Zilveren Schor Huurprijzen gaan rustig omhoog autoband )G WATER MAANDAG POLITIERECHTER MIDDELBURG Meei nieuws ui stad en streek 3-5 op pag. Turkse Don Juan uit land gezet EFFICIENCY Minister Schut: VVD'er Toxopeus: Geen districtenstelsel, desnoods kabinetsval 7F.T.DZAME HOBBY VAN HULSTENAAR PET ONBEGRIJPELIJK TUINBOUW GEEN NIEUWE CAO E. v. d. Berg DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 6 APRIL 1968 (ADVERTENTIE) VOLIWEG 63 HULST Telefoon 01140-2461 ij leveren ook particulier, gen, zondag 7 april: 9.35 en 22,13 uur; Ternêiu n 21.43 uur; Vlissingen' 18 uur; Wemeldinge 9,jj jur. ndag 8 april. Hansweert' lil 1.31 uur; Terneuzen 103(1 uur; Vlissingen 9.58 en jij (Vemeldinge: 11.28 en OO.Odj (ADVERTENTIE) e rentetarieven 01140 - 3456 Tel. 01150 - 3553 fUZEN 14.30, 17 en 20 uur Royal 14 jaar »URG 14, 16.30 en 20 uur and in on (t) roerend goed iM 5TERZANDE 'an Kruyssen 15 uur Schietiwl ËNBURG 1 Avaan 18 uur Prijsbowling r ybaart 15 uur Bekerschietin» I kopgebouw 17.15 en 20 uur double man 14 jaar uur De onzichtbare tegens aar vieren 15 uur Schieting T Vogel 15 uur Schieting ACHT Thijs 15 uur Schieting Aapdorp 15 uur Schieting BERG l^eeraert 15 uur Schieting STDIJK an Dijk 15 uur Schieting HERPEN icopen: Als onder vandaag. 14.30 uur Madame Butterfjl lur De vogelhandelaar 1 15 en 20 uur nne, prinses van Bourgondië C 20.30 uur lelie van de donkere dalen HOUT saai De ontsnapten van de A 14 jaar um De goede, de harde, en d« ond 18 jaar ice Het zand was rood 18 jan .vang vanaf 13.3020 uur. T scopen: Als onder vandaag, Opera 17 uur Martha S 15 en 20 uur id van twee dames IKLAAS scopen: Als onder vandaag iGE mlinc 15 en 20 uur ;ino Royal 18 jaar art Huis 15, 17.30 en 20 uur tembare Angélique 18 jaar •um 14.15, 17 en 20 uur ias addio 18 .jaar Hij drinkt geen vermouth. Zégt hij. Maar als ie vermouth Noilly Prat is moet je wel opletten. Want als hij die één keer geproefd heeft, is je Hes tweemaal zo gauw leeg. Haal er nég één, Maaike. Hij kómt terug NOILLY PRAT. VERMOUTH VAN GROTE KLASSE. (SUL0I Frats Verbunt 4 Co. N.V. Tilburg - Importeur Korenbeurs 20 uur -keersa vond Verbo-nd voor ■keer, district Zeeland. neuzen xor 20 uur Casino Royal H tburg del 20 uur Cabaret Pepijn ST rscoopgebouw 20 uur double man 14 Jaar werpen rscopen: Als onder vandaal JS 20 uur onne. prinses van BourgonB CT 20.30 uur lelie van de donkere daim nhout t. d irsaal De ontsnapten van ne n 14 jaar lace Het zand was rood 1» invang 20 uur oscopen: Als onder NIKLAAS oscopen: Als onder vandaag. 'GGE ,o smlinc Casino Royal 18 J" vart Huis Ontembare Angel"" ,rum Texas addio 18 jaar invang 20 uur IVan een onzer verslaggeefsters) I MIDDELBURG „Een dergelijk raffinement zou ik niet in Hoek ver wachten", zei politierechter mr. F. van Empel gisteren op de zitting in Middelburg tegen de 21-jarige ver koopster A. C. V. uit Hoek. Deze Whom.' heeft kans gezien in d, wintel in Terneuzen, waar ze werk fa lethaalde malen geld weg te ne men uit de kassa. De juffrouw deed dat door van di «pulletjes die zij verkocht niet dt verkoopprijs, maar een lager bedrag op de kassa aan te slaan. Zo stal, de verkoopster V. ongeveer 100 gul den in haar eigen portemonnee. Maai de baas van juffrouw V. gaf haai in een dreigbrief te kennen dat zi zeker 1000 gulden moet hebben weg- êaiomen. Mr. van Empel vond het alles bij eikaar maar een „gemeen gedoe" van de dame. Hij veroordeelde de verkoopster, conform de eis van de officier van justitie, mr. Th. Lebret, totllOO gulden boete. De 100 gulden, die juffrouw V. naar haar zeggen heeft weggenomen heeft ze inmid dels terugbetaald. ^Bveneens verdacht van diefstal rond stuurman H. V. uit Vlaardin- gen terecht. Ongeveer een week ge leden, toen het schip waarop hij voer injHansweert lag, brak hij in in de roef. v. deed dat volgens zijn zeggen ia t ,(lonSer had en bijna geen leid. Hij nam ongeveer 10 gulden aan spullen weg. ^Bplgens de officier van justitie ^Bt de drank de oorzaak zijn ge elst, van dit wangedrag van V. BBeistG 2 weken gevangenisstraf, waarvan 1 week voorwaardelijk met ^■proeftijd van een jaar. De po- jgerechter vonniste conform deze vi»ep zaben' waarin drankmisbruik sA. waren trouwens weer n L°.rd? van de daë- ue 40-jarige voorman E. J. D. uit yavscheen voor het hekje om- dra i onder invloed van sterke ank m een auto reed, daarbij een ®®miiur ramde en zonder te stop zyn reis vervolgde. hlag van geluk spreken dat u Pemand op de stoep liep, toen naar met een vaart overheen reed" merkte de officier van justitie op. „Want dan was er een afschuwe lijk drama gevolgd". Hij eiste 1 week gevangenisstraf er 1 jaar niet rijden. De politierechter maakte ei t week gevangenisstraf en 6 maan den ontzegging van. Een 25-jarige heer uit Sas vai Gent. N. J. F. B. stapte toch achtei het stuur van een auto nadat hij t' veel glaasjes op had. B. was me een buurman naar Philippine ge weest om een boodschap te doei De terugtocht ging langs diverse ca fé's. Het eind van het liedje was de de buurman die heen gereder, ha- door B. naar huis moest worden g bracht. B. weigerde aanvankelijl omdat hij 4 glazen bier had gedror ken. „U bent met een allerongelukkig: persoon op stap geweest", conch deerde de politierechter. „U woor pas kort in Sas van Gent en onder schat waarschijnlijk welke lieden daar kunt tegenkomen", voegde h er aan toe. De politierechter ver oordeelde hem tot 1 week gevangr nisstraf, 7 mnd. ontzegging, waar van 4 maanden voorwaardelijk me 2 jaar proeftijd. De officier van justitie eiste i week gevangenisstraf en 1 jaar ont zegging. Bij verstek veroordeeld werd df 20-jarige matroos P..W. uit Terneu zen. Hij reed dronken op een brom fiets. Hij kreeg, conform de eis, 80 gulden boete en mag drie maanden niet rijden (Van onze correspondent) MIDDELBURG De 31-jarige Turk S. S. is gisteren in Middelburg op de trein gezet met bestemming Turkije. Zijn verblijfsvergunning werd ingetrokken in verband met het feit dat de man herhaaldelijk vrouwen lastig viel en hen trouw beloften deed, terwijl hij in Turkije een vrouw had met twee kinderen. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN In verband met het streven naar een doel matigere bedrijfsvoering zal het in De Meern (Utrecht) gevestig de hoofdkantoor van Schelde Montagebedrijf N.V., worden overgeplaatst naar Vlissingen. Het hoofdkantoor wordt onderge bracht in de reeds bestaande vesti ging van het Schelde Montagebedrijf aan de Prins Hendrikweg, dat enige uitbreiding zal ondergaan. Een en ander zal in juli zijn beslag moeten hebben. Achttien personen, waaronder de directie, zullen van De Meern naar Vlissingen komen. Het Schelde Montagebedrijf, zo vertelde ons een woordvoerder van de Kon. Mij. „De Schelde", is voor 100% een dochteronderneming van laatstgenoemde onderneming. In to taal heeft het Schelde Montagebedrijf 250 personeelsleden, waarvan er ruim tweehonderd overal in Nederland, maar ook daarbuiten, betrokken zijn bij de montage van ketels en staal constructies, die op de produktie- afdelingen te Vlissingen zijn vervaar digd. De concentratie van de administra tieve staf van het Schelde Montage bedrijf betekent een verhoging van de efficiency. Tot dusverre zetelt 50% van de staf in Vlissingen terwijl het overige deel in De Meern werkt. De produktie-afdelingen bevinden zich daarentegen in Vlissingen. Bovendien betekent het vertrek van het personeel dat in De Meern zat, dat er daar meer bedrijfsruimte vrijkomt voor een andere dochteron derneming van de Kon. Mij. „De Schelde", namelijk de N.V. Landaal- De Schelde, een bedrijf dat gespecia liseerd is in luchtbehandeling en koeltechniek. Het Schelde Montagebedrijf heeft een goedgevulde orderportefeuille, waarin de plaatsing van ketels voor elektrische centrales een voorname plaats inneemt. Onder andere mon teert deze Schelde-dochter de groot ste stoomketel van de Benelux, een reus die in de PNEM-centrale te Geertruidenberg wordt geplaatst. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De huurprijzen in le zogenaamde geliberaliseerde ge ileden ontwikkelen zich rustig. Een steekproef van het Centraal Bureau zoor de Statistiek heeft aangetoond, lat het gemiddelde huurniveau in ^oord-Brabant slechts met 0,4 pro- lent is gestegen. Minister Schut ïeeft dit aan de Tweede Kamer neegedeeld. Het C-B.S. heeft per provincie on geveer tweehonderd huurwoningen in een steekproef betrokken. Aan de resultaten verbindt minister Schut de conclusie, dat „de verhogingen over het geheel genomen niet bui tensporig zijn geweest". In Limburg Groningen, Friesland en Drente steeg het huurniveau wel meer dan in Brabant en Zeeland, maar over de 345 gemeenten in ons land, waar het huurbeleid eind vorig jaar werd losgelaten, tezamen gerekend komt de stijging gemiddeld niet boven de 0,6 procent. Voor wat het aantal in huur gestegen woningen lag Noord- Brabant met 6 procent boven het al gemene gemiddelde van 5 procent. Zeeland bleef met 3 procent eronder. (Van een onzer verslaggevers) BREDA AVRO's Televizier heeft VVD-fractievoorzitter mr. E. Toxo peus desgevraagd verklaard de even redige vertegenwoordiging een kabi netscrisis waard te vinden. (Van een onzer verslaggevers) HULST Het is donker in één van de kleinste straatjes in Hulst: de Kreupelstraat. De gordijnen achter het raam op nummer zeven zijn half dicht geschoven. De aandacht van de voorbijganger wordt ge trokken door een merkwaar dige lichtflikkering in de huis kamer van het lage woninkje. „Zo af en toe", zegt de bewo ner Cees Kayser (57) „laat ik dat ding eens draaien. Vindt U het geen pracht stuk? Ge ziet wel, het zijn geen leugens. Op scheppen doe ik niet. Voor leugens ben ik niet. Het is de oude stadsmolen. Ik ben één keer op de wallen wezen kij ken, toen ben ik eraan begon nen. Zonder tekening. Daar begin ik neit aan. Dat is geen kunst, vind ik. Bij mij is het zo, als ik iets zie maak ik het. het zijn geen leugens, want -laar ben ik niet voor". De natuurgetrouw nagebootste Hulsterse stadsmolen heeft een waardige plaats gekregen naast het televisietoestel. Door een kleine, ingenieus weggewerkte motor worden de wieken aange dreven. Hierop heeft Cees kleine lampjes aangebracht. „U ziet", wijst hij, „ze gaan echt aan en uit. De mensen, die hier voorbij lopen denken wel eens, dat het bij ons nog steeds Kerstmis is. Ze zeggen wel eens tegen me: „Cees, staat bij jou nog steeds de kerstboom te branden, of wat is dat nou?" Het knipperlicht wordt uitgescha keld met een knopje onder het ta feltje, waarop het pronkstuk ruim een meter hoog is ge plaatst. De heer Kayser is in Hulst een algemeen bekend figuur. Iedere morgen kan men hem vinden in de buurt van het marktplein met handwagen en bezem. De bushal te krijgt een extra goede beurt. Daarna begint Cees zorgvuldig de straatrommel op te ruimen. „Iets laten liggen, ls er bij mij niet bij", zegt hij. Ruim 25 jaar is hij in dienst als gemeentewerk man. Zijn uniformpet zit als het ware op zijn hoofd gemetseld. Zelfs in het nauwe werkplaatsje achter zijn woning, blijft de pet waar hij de hele dag al heeft gezeten. „Je bent dat zo gewoon hè. Gewoon geen erg meer in", verontschuldigt zich Cees min of meer. De molen in de huiskamer is geen eenmalige creatie van hem geworden. Hij haalt nog enkele exemplaren voor de dag van ver schillende grootte. „Het boeit me zo, dat ik er nooit mee op zal houden. Het zijn beslist niet de laatste, die ik ge maakt heb. „Maar", zegt hij, „ik maak niet alleen molens. Er is nog meer." De felle kleuren, waarmee hij de molens heeft bewerkt, maken plaats voor een aantal orgels. Een straatorgel, dat met de hand wordt aangedreven en een wat groter mortierorgel. Cees verze kert ons, dat dit echt kan spelen. „Ook met lichtjes, die aan en uit gaan. Je zult het niet geloven. Maar voor leugens ben ik niet. Als het leugens waren, zou ik me schamen" In het volgepropte werkplaatsje begint het ergens te zoemen. Cees heeft een pick-up ingeschakeld, die op listige manier door een draad in het luidsprekertje achter het kleine mortierorgel, waar werkelijk niets aan ontbreekt, de vrolijke walsmuziek brengt. „Mooi geluid hé", glundert Cees. „Ge ziet wel, het zijn geen leu gens". Het ingewikkelde bouwsel is door de heer Kayser voorna melijk met een zakmes vervaar digd. „Ander gereedschap gebruik ik praktisch niet", verzekert hij. „Liegen doe ik niet". De grote trommen in de zijlui ken zijn piepklein. Het is onbe grijpelijk, waar hij het geduld vandaan heeft gehaald om een mortierorgel op zo'n kleine schaal nauwkeurig na te bootsen, zonder een tekening of foto. Niets ont breekt. Aan de beschildering kun je al'een zien, dat Cees beter met het zakmes kan omgaan, dan met verf en penseel. Maar als men nu denkt uitgeke ken te zijn op zijn verzameling, dan staat er al weer een andere creatie van Cees op de werkbank. Een echte carrousel met 10 paardjes. Verder nog een zweef molen en andere kermisattribu- ten, woonwagens, vrachtwagens, kruiwagens en allerlei auto's. „Ik heb al veel speelgoed ge maakt. Allemaal liefhebberij. Niks voor de verkoop. Ik geef het meeste weg. Om het allemaal in huis te zetten, heb ik veel te weinig plaats." Een jaar of acht is de heer Kay ser bezig met deze zeldzame hob by. „Ik knutselde al lang", zegt hij. „Zomaar ineens ben ik hier mee begonnen. Ik zag de oude stadsmolen en maakte hem na. Helemaal van hout. Er zitten zelfs lolliestokjes in verwerkt, die ik op de kermis heb gevonden." „Boten maken, of andere din gen, daar voel ik niets voor. Mo lens doe ik het liefste. Aan de grote molen heb ik drie maanden gewerkt. Ik kan er niet meer van scheiden. Het typische is", zegt Cees, „a's kind heb ik nooit iets in mekaar geknutseld.' FOTO BOVEN: Cees Kayser bij zijn „verzamel de werken" in de kleine werk plaats achter zijn huisje in de Hulsterse Kreupelstraat. (Yaneenor,7.„r voroiooaoofcioTOi hpzetten. lachen. Het is meer grin- Hij schrijft over een gekringeld elas- eens over een enorme dosis humor, al naamd een onzer verslaggeefsters) „Kleine gelijkenis" heet S.ïers- Het gaat over een oude do- n- die heel zijn leven lang ho»r, 'lad- 'n de hemel kwam en M01 vroeg: Heer mag ik roken jS he' bidden? Maar de Heer zei t,e monnik ging zonder mor een met bidden- Totdat hij op wolk 2 juzuïeten zag, aan enor- zei- jren lurhend. De dominikaan dat i J dan' Heer. De Heer sprak: j Wat anders: die hebben aa8d of ze onder het roken "en bidden... den mensen> die met scheve hoof- stoe,.ea Besloten ogen de gehuurde m de Goese bibliotheekzaal bezetten, lachen. Het is meer grin- neken. „Lach er maar om", zegt de maker en "lezer van het gedicht, Cees Bud- dingh' H- bedoelt: lach maar terwijl deze toestanden dagelijks voorkomen. Eigenlijk is het om te huilen. De auteur heeft dat proberen uit te leggen op die bijeenkomst in de bibliotheek. Zijn onderwerp was: poëzie. Hij bespaarde zich de moeite, hier algemene beschouwingen aan te wijden. Hij confronteerde zijn gehoor met zijn eigen, voor velen nog onbekende, poëzie. Drie-kwart van de avond vul de hij met het voorlezen van zijn ver zen. Rozegeur en maneschijn is ver te zoeken in het werk van Buddingh'. Hij schrijft over een gekringeld elas tiekje, dat net een brilmontuurtje lijkt, maar toch een doodgewoon elastiekje is. Hij schrijft over de maat in een kinderschoentje, en over de kachel. Daar wordt zelfs een ode op geschreven, puntsgewijs. De kachel die kan uitgaan en toch thuisblijven, die je noodzaakt om te gaan kolen scheppen. En kachel kan je worden als je te veel drinkt! Buddingh' wordt beschreven als iemand met een onafhankelijke wer kelijkheidszin, als iemand die bevrijd is van het heilig ontzag voor taal en dichterschap. Behalve over werkelijkheidszin, be wondering voor het alledaagse en fantasie, beschikt Buddingh' even eens over een enorme dosis humor, al of niet een beetje bitter. Hij schreef een serie gorgelrijmen. Daarin worden woorden gebruikt, die in de dikke Van Dale niet te vinden zijn. Buddingh' zelf vindt het altijd nog aardig dat de meeste van deze 24 rijmen geschreven zijn in opdracht van het (toen nog) ministerie van on derwijs, kunsten en wetenschappen. Hij dichtte grafschriften op nog le vende Nederlandse letterkundigen en een reeks verzen met allemaal Engel se titels. Dat van die rokende domi nikaan staat in de bundel „Zo is het dan ook nog weer eens een keer". Een ander boek (voor Stientje, Erica Diana, Bianca, Sacha en Wiebe), dat vorig jaar verscheen, bevat zoge naamde pop-poëzie. Daarin vindt men de tien geboden voor het gebruik van de uniforme vuilnisemmer, en „Het gedicht dat men niet uit het hoofd hoeft te leren". De inhoud? Desola- toren! Dit boek heet „128 vel schrijfpa pier" Eén half velletje is voor het 3-regelige versje „De nieuwe stem". Het gaat over 10-jarige Michael die tegen zijn vader zegt „De lagere school maak ik nog af, en dan ga ik naar een rusthuis". Er wordt om gelachen als Cees Buddingh' dat voorleest. Is het wer kelijk om te lachen. Moeten we la chen of huilen? Buddingh' wil dat de lezers van zjjn „poëzie" zich dat af vragen. Dat is het ideaal dat hem voor de ogen zweeft, zegt hjj. (Van onze correspondent) GOES Het Dagelijks Bestuur van de Zeeuwse Landbouw Maat schappij heeft zich uitvoerig beraden over de mogelijkheid tot financiële dekking van risico's in de land- en tuinbouw, die niet of nauwelijks ver zekerbaar zijn. Door een werkgroep, die eerder door het bestuur was ingesteld, wa ren verscheidene alternatieven naar voren gebracht. Het bestuur achtte het evenwel vooralsnog niet oppor tuun om nu reeds stappen te onder nemen. Het wees in dit verband op het nog steeds bestaan van het „Hulp fonds Agrarische Noodgevallen", dat een aantal jaren geleden door de standsorganisaties in het leven werd geroepen. Het bestuur besloot de mo gelijkheden te onderzoeken om te ko men tot een bredere financiële basis voor dit bestaande fonds, dan momen teel het geval is. De heer J. B. Becu deelde mede dat de situatie in de aardappelsector nog steeds slecht is en dat er op dit moment geen uitzicht op verbetering bestaat. De afrekenprijs voor de bie- tenoo-gst 1967 is thans bekend. Deze prijs mag niet onbevredigend ge noemd worden, gezien de verwachtin gen die in het algemeen bestonden. Volgens voorlopige schattingen ver wacht men dat dat uitzaai van sui kerbieten en aardappelen wat areaal betreft in 1968 niet belangrijk zal af wijken van dat in 1967. Het subsidie bedrag voor vlas is voor 1968 vast gesteld op 320,per ha; dit bete kent een verhoging van 90, In zijn tuinbouwoverzieht deelde de heer P. J. J. Dekker mede, dat de afzet van de glasprodukten nog steeds een gunstig verloop heeft. Er is een grote sla-aanvoer, die mede dank zij een sterke vraag voor export goede prijzen opbrengt. Ook komkommers blijven gevraagd. De toenemende aanvoer wordt tegen bevredigende UTRECHT (ANP) In het ont moetingscentrum voor jonge men sen „Het zilveren Schor" aan het Veerse Meer, een van de beide cen tra van de Stichting Zilveren Jeugd centra, zal met Pasen van 13 tot 16 april een bijzonder weekeinde worden gehouden. Iedereen tussen 15 en 25 jaar is welkom. Een bij die gelegenheid te houden „vlooien markt" waarvoor degenen die mee doen zelf allerlei spullen moeten mee brengen, vormt de gelegenheid tot ontmoeting van de deelnemers. Op het programma staat verder een dis cussie over oorlog en vrede en een modeshow van door de deelnemers zelf te maken kleding. Tijdens de samenkomst zal muziek, die geko zen wordt door een discjockey, ten gehore worden gebracht. Voorts zal de film „The war game" (de bom) worden vertoond. prijzen verkocht. Naar waspeen is veel vraag. Het aanbod van witlof loopt snol terug; de prijs blijft guns tig. Ook de afzet van spinazie, raap stelen e.-d. verloopt vlot. Tijdelijk was er meer vraag naar bewaarkool, doch met het warmere weer werd de ani mo weer snel minder. Wat het fruit betreft, werd opge merkt dat de voorraden appels nog zeer groot zijn, gezien de tijd van het jaar. Momenteel wordt de E.E.G.-in- terventieregeling toegepast. Een moeilijkheid is daarbij, dat de rege ling in Duitsland en Italië niet wordt toegepast en in België en Frankrijk onvolledig. Vaststelling van een hoge vergoedingsprijs zou daardoor tot ge volg hebben dat er invoer komt uit de buurlanden. Door het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen is derhalve besloten in principe geen klasse I uit de markt te nemen, doch alleen klasse II en mindere kwali teiten. Belangrijk is tevens dat bij overleg met België bleek, dat men daar dezelfde richtlijn wil volgen. De vergoedingsprijs voor Golden, klasse II 70 mm en op wordt (voor april) 35 cent per kg. Voor de andere ras sen en mindere kwaliteiten is de prijs naar verhouding lager. Zo wordt ten voordele van de telers een bodem in de markt gelegd, waar het betere fruit van kan profiteren. Voorzover kan worden beoordeeld, worden met deze regeling alle be langen gediend. De heer De Buck deelde mede, dat momenteel de aanvoer van slachtvee op de Nederlandse markt niet over weldigend groot is. De vette kalve- renaanvoer is stabiel, terwijl de prij zen wat gezakt zijn en de vraag van Italië wat minder is. De varkensprijzen zijn verlaagd en de aanvoer is groot. Vorige week zijn naar de Verenigde Staten 13.400 ge slachte en ruim 2000 levende dieren uitgevoerd. De binnenlandse con sumptie is bevredigend, want niet minder dan 150.000 varkens worden er elke week geslacht. In 1967 zijn er in Nederland volgens het Centraal Bureau van de Statistieken 6.000.770 stuks varkens geslacht en 112.000 le vend uitgevoerd. De fokkerij is nog groeiende, het aantal gedekte zeugen is nu opgelopen tot 80.000 per maand. De verwachting is dat voorlopig het aanbod van varkens groot zal blij ven en ook wat rundvlees betreft is voor de komende maanden voldoen de aanvoer te verwachten. De heer Kosten bracht verslag uit van de gehouden besprekingen. Be treffende het loonbeleid kreeg het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité-standpunt instemming van de zijde van de K.N.B.T.B. en de C.B.- T.B. Met de werknemersorganisaties werd geen overeenstemming bereikt. Dit betekent dat er geen nieuwe c.a.o. komt. Wel werd een akkoord ge maakt dat de pensioenpremie met in gang van 1 mei a.s. met een gulden per week wordt verhoogd. De mo gelijkheid bestaat dat de overheid een bindend,, regeling voor lonen zal voorschrijven, doch 't is nog de vraag of dit gebeuren zal. Nu er geen nieu we c.a.o. is wordt de leden geadvi seerd voorlopig de oude lonen te blij ven betalen. „IK was erg ontroerd. Het is een on vergetelijke feestdag geworden. Tien tallen bloemstukken en vele ge schenken heb ik gekregen. Het ge- zellenhuis was omgetoverd in een feestpaleis. De kinderen droegen al lemaal fleurige feestmutsen. Dat was het werk van zuster Cunera. Ik zal deze dag nooit vergeten, ondanks de vele teleurstellingen die ik in mijn loopbaan heb gekend. Dezer dagen hebben de leerlingen en het onder wijzend personeel van de Axelse Sint Antoniusschool feestgevierd omdat de heer E. van den Berg veertig jaar aan de school werkzaam was als on derwijzer. „DE meeste tijd in de vijfde klas" ver telt hij nog nauwelijks bekomen van de feestelijkheden. „Ik irind het juist dat een onderwijzer zoveel mogelijk zijn eigen klas houdt. Je leert de kinderen in deze leeftijdsgroep op den duur door en door kennen. Je voelt precies aan waar de moeilijk heden zitten". „IK vond het geweldig leuk dat oud hoofdonderwijzer P. de Kort ook op het feest was. Ruim 31 jaar heb ik met hem samengewerkt. Van hem heb ik eigenlijk het vak geleeri. Een bijzonder begaafd mens". „De onder wijsmethoden zijn veel veranderd. Daar ben ik nooit tegen geweest. Maar, ook al verandert een methode, daarmede behoeft de instelling van de onderwijzer nog niet te verande ren. Hij zelf moet de beste methode zijn. Hij moet uiteindelijk de leerstof overdragen aan de leerlingen. Dat doe ik nog steeds zoveel mogelijk op dezelfde manier als twintig jaar ge leden. „IK voel, dat ik daar resultaat mee heb. De methode is louter hulpmid del. En wat de kinderen betreft, ze zijn wat vlugger afgeleid dan vroe ger. Je moet meer op de concentra tie hameren. Dat komt veel door de jachtige tijd en niet te vergeten de televisie. Er zitten aan de t.v. ook goede kanten, maar ik weet zeker dat de kinderen juist door wat ze gezien hebben op de televisie, mak kelijker afgeleid worden". AAN de opleiding van onderwijzer is ook wel het een en ander veranderd. Bij mij zit het strengere er nog meer in. Ik heb mijn opleiding gehad op Sint Louis in Oudenbosch. Orde en regelmaat vind ik erg voornaam. Er moet rust zijn in de klas, anders Kunnen de kinderen niet leren. Mis schien is het hij mij in de klas wel wat te stil. Sommige leerkrachten hebben graag wat geroezemoes om zich heen". DE opvoeding van de kinderen vind Ik erg voornaam. Daar ligt bij mij 4. °:ccent °P> zonder overigens de rest te verwaarlozen. Hoofdzaak is, dat een kind zijn stof leert beheersen en bekwaam is naar de volgende klas te gaan. Forceren op het eind van het schooljaar kan zich later wreken. Maar de leerling gaat boven de leerstofdat is een vaste regel van mif\ y „ALS ik voor de klas staook nu nog dan vergeet ik alle verdere beslom meringen. Het kan me niet schelen oj net regent of sneeuwt. Ik moet zeggen mijn kinderen helpen er veel aan mee dat ik mijn werk zonder doe" no9 steeds even graag

de Stem | 1968 | | pagina 3