EN Opgravingswerk bij kasteel van Maelstede zal lang kunnen duren Papier voor Zeeuwse koorschool Fraai beeldhouwwerk voor Kloveniersdoelen Waterleidingmij leefde op veel te grote voet'5 emmer Ernstige teruggang in on derwijs vanuit landbouw? - Hulst papier voor uw ^pen Provinciaal centrum hervormde kerk officieel geopend T 21 HULST Seb. Blom maa rt Bierkaaistraat 14-16 HELST. Tel. 01140-2293 èn toch goedkoper Ml GRATIS JNGZEGELS, LERT'S DDE IN STOFFEN TOFFENHUIS Rivaliteit Geslacht Mr. E. Wage over jaar 2000: IN 1" Nieuwe Tsjechische opera bij K.V.O. Eredoctoraten voor Schmook en Gehrels Geen losse melk meer op Schouwen- Duiveland Informatiecentrum Bouwfonds in Terneuzen Nieuw clubhuis van interkerkelijke stichting Terneuzen Advies aan priesters over gemengd huwelijk zonder eucharistie Kamerleden Werkloosheid ZAAMSLAGS RAADSLID FLORUSSEN: Drie branden in Antwerpen onafhankelijk van elkaar ontstaan Postzegelexpositie Wenselijk ST.-ALOYSIUS2 VOOR PROMOTIE WEDSTRIJD DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 6 APRIL 1968 (ADVERTENTIE) tij 5 «se {rille oao siï.Blemmaarh Dce[t-_ eer7 h fcplel&ec (Van een onzer verslaggevers) HULST De resten van het kasteel van Maelstede bevinden zich op het weiland bij het tweede Moerschans-bolwerk (gemeente Clin- ge). Het is evenwel niet uitgesloten, dat zich in de directe nabijheid nog meer resten van het kasteel bevinden. Dat zou men kunnen af leiden uit de geschiedenisbronnen, die zeggen dat de burcht „dight jnder de stadt" lag en uit foto's van de grondsoorten bij de Liniedijk. De aanwezigheid van zand tussen het eerste en tweede Moerschans- Jwerk kan duiden op meer resten. lei' on' De ilJ Ofi. dealer jwielhandel List. Tel. 01140 - 2185 Nieuw - Exclusief Prachtige stoffen voor mantels, pakjes, rokken) in Shetland, kamgaren Tweed enz. enz. Uni (effen) stoffen voor japonnen en blouses B Diolen, Trevira, Terlen- ka, Dralon. Ruit- en streepdessin Dralon (ook voor kinde ren), Trevira, Scheerwol. Zomerstoffen, fraai do- drukt in de nieuwste dessins in Tergal, Terlenka, Satin, bot Naturel. ISTRAAT 18 - HULST igs geopend van 26 uur. Luclitfoto's van dit gedeelte geven de contouren van het torentje weer. Het is zeer onwaarschijnlijk dat het opgravingswerk in de loop van dit jaar de resten van het hele kasteel bloot zal geven. Het project „Kas teel van Maelstede" kan daarom zeer 'nteressant, maar tevens langdurig lorden. Dit is de conclusie van de Neder landse Jeugdbond ter Bestudering van de Geschiedenis, afdeling oost- Zeeuwsch-Vlaanderen na een uitge breid vooronderzoek naar de resten van het kasteel van Maelstede. Dit jaar nog zal begonnen worden met het opgravingswerk. De afdeling Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren heeft contact opgenomen met de afdeling van de N.J.B.G., die onlangs is! opgericht. Voorgesteld werd om samen het project „Kasteel van Mael stede" uit te voeren. Van het hoofd bestuur kreeg de afdeling Oost- j&euwsch-Vlaanderen inmiddels te horen, hoe de houding van de af deling Terneuzen was tegenover de (afdeling Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Een samenwerkingsvorm werd niet §ogeli,ik geacht door de grote riva liteit, die al jaren bestaat tussen het l<pnseniuslyceum te Hulst en het Hon- diuslyceum te Terneuzen. De afdeling Oost-Zeeuwseh-Vlaanderen vindt dit geen argument en zal opnieuw con tact met Terneuzen opnemen om als nog medewerking voor het project te vragen. Niet over de ligging van het kasteel wordt momenteel door geschiedkun digen getwist, wel over het uiterlijk van het kasteel. teob van Lans- berglie (1692) schrijft over de lig ging yin het kasteel in zijn „Be- schrijvinghe van de Stadt Hulst": „Het light onder de stadt en nevens de Nwervaert." Elders in het boek werk schrijft hij: „In dees vervallen staet bleef het vernoemde Huus veel jaoren rlaer nae, tot dat de verzoe ning van deszelfs Heeren met de Graef wierd te weeg gebragt, wan neer het zelve als van tevoren is herbouwt geworden". Het kasteel is herbouwd na 1326. Dat staat wel vast, maar Van Lans- berghe zelf noemt geer historische bronnen. De heer J. Adriaanse, ar chivaris van de gemeente Hulst (1930) beschrijft de ligging als volgt: „In de nabijheid van zijn watermo len". Maar blijft weer de vraag, waar deze watermolen gestaan kan heb ben. In het gedenkboek der Hulsterse stede schrijft hij, dat de Heeren van Maelstede sinds 1326 niet meer in Hulst woonden, maar in Temsche (de stadsrekening van 1341 vermeldt in derdaad, dat Simon van der Mael stede woonde op zijn burcht te Tem sche, evenals later Lodewijk). Adriaanse schrijft: „De heren van Maelstede konden hun burcht niet meer volledig hersteld krijgen". In de „Poort van Hulsf", eveneens van Adriaanse, staat te lezen: „De burcht moet ge'egen hebben aan de bestaande weg naar Clinge tussen de Koolstraat en de noordelijke arm van de buitenvest." Begrijpelijkerwijze, zo menen de onderzoekers van de N.J.B.G., is Adriaanse misleid (de ligging was toen immers nog niet bekend) en heeft hij dt burcht gedacht aan de andere zijde van de Kooistraat. Het geslacht Van der Maelstede was oorspronkelijk afkomstig van de Zeeuwse eilanden en had daar vele bezittingen. Naar mag worden aan genomen is de naam afgeleid van het feit, dat de familie op de eilanden en later in Zeeuwsch-V laander en het maalreclit hadden. De bóeren waren verplicht hun graan te laten malen typ hun molens. De eerste heer op het Hulsters kasteel van Maelstede was Wulfard, in 1228 schout van Hulst. Hij deed veel om Hulst groot te ma- Ken. Hij bevorderde de bouw van de basiliek en deed veel schenkingen aan kloosters. Hij overleed in 1256 en iet de hand geplukt werden, teaux gebeurt. wijn, natuurlijk egenkomt pi bleven blakeren en stoven te staat proeft U terug bu- riginal.Abfiillung jronkelijke, onge- Duitse wijnwetgeving be gingen: Auslese en Sp ijn uitsluitend op de klass Ier oude kastelen er Sehwarze Katz t45 le tradities der wÜn"pSuuosS riginal-Abfüllung van Sen uw tafel. j5 LWIJNEN pimer rosengarten 4-'j 5imer krotenbrun- 'her propstberg ;r schwarzlay ;RSE ALPEN 5.50 5.25 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „De toekomst gedachten van de heer Mansholt en de zijnen, over bedrijven van duizend hectare en vierhonderd koeien, doen ons afvragen hoevelen er in dat fa buleuze jaar 2000 nog wel in de land bouw werkzaam zullen zijn. Als het inderdaad zo hard zou gaan met de uittocht van ondernemers in de land bouw, dan zou het onverantwoord zijn om in geheel Nederland een zo groot aantal onderwijsinstituten voor de opleiding en coaching van de toekomstige agrarische ondernemer, in stand te houden". Dat zei vrijdagmorgen de voorzit ter van de onderwijscommissie van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij, mr. E. Wage, bij de opening van de leerkrachtendag 1968 in de Christe lijke Lagere Landbouwschool te Mid delburg, De lieer Wage zei voorts, dat wan neer deze voorspelling zou uitkomen met! name het land- en tuinbouw- onderwijs binnenkort veren zal moe ten laten. „Uit niets blijkt evenwel, IK) onze overheid deze gedachten over zou willen nemen", aldus de heer Wage, die voorts zei niet on- Vbprwaai delijk te geloven in de prognoses van Mansholt. Toch heeft zich in de laatste jaren ontegenzeg gelijk een teruggang en verschuiving in 't landbouwonderwijs en het land- bouwhuishoudonderwijs voorgedaan, die zich nog steeds voortzet, aldus •fïheer Wage, die stelde, dat deze teruggang in de behoefte aan land bouwonderwijs zal voortgaan totdat er een zekere stabilisatie zal optre den. Hij noemde het mede een taak van de Zeeuwse Landbouw Maat- schapp. om de tendensen naar con centratie en schaalvergroting, die ook in het landbouwonderwijs door werken, tijdig te onderkennen en in haar onderwijsbeleid tot uiting te brengen De heer Wage zei dit alles bepaald niet te zeggen als inleiding op een mededeling, dat de Z.L.M. nu een aantal scholen zou gaan sluiten. „In tegendeel, de huidige situatie wet- Igons inziens volkomen de conso lidering van onze bestaande scholen on |de uitbreiding van bijvoorbeeld de Hagere land- en tuinbouwschool te Scherpenisse en de nieuwbouw van de landbouwhuishoudschool te Twneuzen", zo zei de heer Wage, <j% er eerder op had gewezen, dat 7 r ,0I1derwijs onder vlag van de u i a.°te landbouwhuishoud- «cjiolen en vijf lagere land- en tuin bouwscholen bijzonder onderwijs werd opgevolgd door Jan van Mael- siede. Hij bezat alle molens en vijvers uan de landstreek Hulst. Op het eind van de veertiende eeuw was het geslacht van der Mael stede hier in mannelijke lijn uitge storven. Het kasteel van Maelstede idat er waarschijnlijk uitzag als een versterkte boerderij) raakte om streeks 1400 in verval. Aangenomen wordt, dat dit na 1326 is herbouwd. De geschiedenis van het geslacht van der Maelstede begint rond het jaar 1000. Waarschijnlijk waren zij de eerste vertegenwoordigers van de Vlaamse markies Boudewijn met de Baard. De in verval geraakte burcht ligt in de tegenwoordige polder van Clin ge aan de Liniedijk. Deze Liniedijk met de Moerschansbolwerken date ren van veel later (1645). Uit de tijd dat Hulst een begin maakte met an dere vestingwerken. Omstreeks 1700 waren de resten van het kasteel nog te zien. Thans zijn alle uiterlijke sporen verdwenen. Aan de voet van de burcht strekte zich het gehucht uit, dat later de versterkte vesting Hulst zou worden. Toen was nog slechts sprake van een verzameling armoedige hutten. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Een interessante ge- neurtenis in de K.V.O. te Antwerpen is de Nederlandse creatie van een nieuwe Tsjechische opera: „De Wervelstorm" (oorspronkelijk: „Krut nava"). Het is een werk van de Slo waakse componist Eugen Suchon. Het is de dramatisering door de componist zelf, van een novelle van M. Urban. Een fel bewoegn drama tische episode uit het Slowaakse volksleven, zoiets als de nieuwe „Je- noefa". In Tsjecho-Slowakije, Duits land en Oostenrijk kende het werk reeds een uitgesproken bijval. Diri gent Jan Valach, regisseur K. Jer- nek, solisten: Marie-Louise Hen- drickx, Rita Lafaut, Gerda Tilman, Christiane Plessis, Maria Verbrug- gen-Verhaert, Julien de Resky, Pier re Geyskens, Marcel Ost, Jan Ver- beeck, Piet van den Berg, Robert van Helvert. Data der voorstellin gen: 6, 11 april te 20 uur, 14 april te 14.30 uur. is, oek in de zin der wet, omdat het wordt gegeven vanuit 't bedrijfs leven. De Zeeuwse Landbouw Maatschap pij zal zich in de snel veranderende samenleving, dienen te realise ren of het bijzondere karakter van het onderwijs nog wel past in de tijd waarin het gegeven wordt en of het bijzondere karakter gerechtvaardigd is, met andere woorden of het in het belang is van de leerling, aldus de heer Wage. Na deze inleiding werd door de deelnemers, verdeeld over de ver schillende vakgroepen, gediscussi eerd over onderwerpen als de ge meenschappelijke examens. Vervolgens hield de heer ir- A. Vercauteren, inspecteur van 't land bouwonderwijs een inleiding over het onderwerp: „Inrichting van het eer ste leerjaar bij het lager land- en tuinbouwonderwijs en de consequen ties voor volgende jaren. 's Middags werd een causerie ge houden door de heer A. van Noort, leraar dramatische vorming te Mid delburg, over de zin van het creatief spel. AMSTERDAM (ANP) De se naat van de universiteit van Am sterdam heeft besloten om, ter ge legenheid van de reeds aangekon digde Brederom-herdenking in een plechtige senaatsvergadering van maandag 24 juni het eredoctoraai in de letteren te verlenen aan de heer G. Schmook uit Antwerpen en aan de heer Willem Gehreld uit Am sterdam. De heer G. Schmook was tot 1963 directeur van de Stedelijke Biblio theken te Antwerpen en van het ar chief en museum voor het Vlaam se cultuurleven aldaar. Als promo tor is prof. dr. G. Stuiveling aange wezen. De heer Willem Gehrels, is zijn loopbaan begonnen als onderwijzer. Hij leidde koren en werkte een tijd lang als violist in het orkest van de opera. In 1931 nam hij het ini tiatief tot oprichting van de thans naar hem genoemde Amsterdamse Volksmuziekschool, waarvan hij tot 1965 algemeen directeur was. Naar het voorbeeld van deze school, die momenteel ruim 3000 leerlingen heeft werden in den lande meer dan 150 volksmuziekscholen opgericht, die alle werken volgens de door Gehrels voor dit onderwijs ontworpen me thode. Als promoto ris prof. dr. K. Ph. Bernet Kempers aangewezen. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Aan de restauratie van de Kloveniersdoelen in Middelburg wordt hard gewerkt. Met alle ter beschikking staande mid delen is men bezig het fraaie gebouw van het Schuttersgilde, daterend uit 1610 weer in zijn oude toestand terug te brengen. Voor de achter topgevels is beeldhouwer Peter de Jong bezig een bijzondere versiering te maken. Vier koppen een man en een vrouw uit het grijze verle den en een dito paar van nu. Momenteel is Peter de Jong bezig de laatste hand te leggen aan een schitterende boerenkop (Walcheren). Van deze markante kop gaat een grote kracht uit en men ziet er in de verbetenheid van de historische strijd tegen het water maar ook het rotsvaste vertrouwen in een soms strakke en harde geloofsovertuiging. De twee koppen uit de vroegere tijd zijn reeds geplaatst. Na deze boe renkop zal De Jong aan de laatste sculptuur beginnen. De koppen zijn vervaardigd uit Mouschelkalksteen. Ook de adelaar, het Middelburgse stadswapen van oudsher prijkend op de hoogste top van de Kloveniers doelen, krijgt een grondige opknapbeurt. (Van onze correspondent) ZIERIKZEE Tijdens een gecom bineerde vergadering van de Coöpe ratieve Melk- en Melkproduktencen- trale en de Melkunie Rotterdam is bekendgemaakt dat de verkoop van losse melk op Schouwen-Duiveland zal worden gestaakt. De laatste ja ren is, zonder dat er speciale propa ganda voor behoefde te worden ge voerd, de verkoop van losse melk al enorm afgenomen. De verkoop van dagmelk in flessen daarentegen is op Schouwen-Duiveland vertien voudigd. Ongeveer één op de tien consumenten gebruikte nog losse melk. Aan de melkslijter worden ho ge eisen gesteld met betrekking tot de verkoop van losse melk, waar door de exploitatie van een wijk waarin veel losse melk wordt ver kocht, nauwelijks nog rendabel i: te maken. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Donderdag 11 april zal burgemeester J. C. Achoff in het Terneuzense stadhuis de of ficiële opening verrichten van het in- Vlaanderen vanuetaoinshrdlucmfwyp formatiecentrum voor Zeeuwsch- Vlaanderen van de n.v. Bouwfonds Nederlandse emeenten. De ope ningsplechtigheid begint om tien uur. Het bouwfonds informatiecentrum is gevestigd in de Noordstraat. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Woensdag 17 april om half vijf zal burgemeester J. C. Aschoff het nieuwe clubhuis van de interkerkelijke stichting voor jeugd- en volwassenwerk openen. De naam van het nieuwe clubhuis, dat gelegen is aan de Dijkstraat 80 tot 82 in Terneuzen, luidt „De Sluis". pier koorschool in Goes (tel. 01100-6169) maar eens op. tisering met behulp van T'cël chloroform' op een De sopraantjes van die school sjouwen stad en prop watten in een goed gesloten schoenendoos of land af om oud papier. De school verkoopt het en een goed sluitend blik. Wie het niet opbrengt (en van het geld kan de koorschool zijn onderkomen, wie zijn wij om u zulks te verwijten) vrage de dat erg onderkomen is, opknappen, riebt u partijen hulp van dierenarts of dierenbescherming, oud papier en woont u in Goes of directe omge ving, dan kunt u zich cultuurbcschermer noemen, door dat oud papier voor het welgestemde doel af te staan. Op Schouwen-Duiveland is een actiecomité ge vormd voor de bouw van een tehuis voor geestelijk gehandicapten. Daar zullen de oudere gehandicap ten een warm plaatsje bij de haard moeten vin den als hun ouders niet meer leven. Wie weet hoe wurgend de angst van vele ouders is als zij naden ken over het lot van hun gehandicapte kind na hun dood, die zal dat Schouwen-Duivelandse idee toejuichen. Het is weer de tijd van de jonge katjes en hond jes aan het worden. Ik leid dat af uit het gedrag van de aanstaande ouders. Wij treden helemaal in het voetspoor van de Dierenbeschermingorganisa- ties als wij u vragen: wees menselijk, als er weer zo'n nest ongewenste vreemdelingen in uw huis wordt geboren. Laat de moederpoes of moeder katholieken, behoefte aan een lotionnetje na het scheren. Schuimbaden en deodorants zijn taboe. Okselfris of niet de protestanten tekenen voor een flinke slok uit de vaderlandse cognacfles. Je never lusten ze niet, maar wijn weer wèl. Dat is allemaal uit het marktonderzoek gebleken. Om Dow-chemical kun je lachen. Het bedrijf in Terneuzen heeft 1,8 miljoen veilige manuren vol- gemaakt. Het vrije Volk bederft onze vreugde ech ter door te signaleren, dat „Dow" de niet al te zieke werknemers met busjes thuis laat ophalen tn Kenesse lopen de mannen er haveloos bij. ..- Kapper Moerland is ziek geworden en nu kan er om ze op de fabriek met de armen over elkaar te alleen 's morgens vroeg en 's avonds laat geknipt laten toekijken. Deze stilzitters tellen mee als de worden. De zoon van kapper Moerland steekt, als veilige manuren worden berekend, men het hem vraagt, een handje toe. Maar dan: na afspraak 1 Na de Ingebruikstelling van de Amsterdamse Sinds gisteren kennen wij de protestanten weer "-tunnel kan men gratis van de ponten over het wat beter. Er is een consumentenonderzoek inge- gebruik maken. (Krantebericht). steld, waaruit blijkt dat de protestanten (mits zij 1? v,an ."Prinses" en „De Spiegel" zijn), hun verfwerk binnenshuis minder dan andere christe- Zij wel I TOMASO (Van onze correspondent) MIDDELBURG Het gerestau reerde en uitgebreide provinciaal kerkcentrum van de Hervormde Kerk in Zeeland is vrijdag officieel in gebruik genomen. Op een bijeen komst in de foyer van de Middel burgse schouwburg werd de symbo lische opening verricht door H. F. J. Wesseldijk, secretaris van de gene rale financiële raad. Het gerestaureerde pand in de Sin gelstraat is modern ingericht. De uitbreiding van het oude gebouw, dat uit 1714 stamt, kwam tot stand door aankoop van een belendend pand, dat echter ook geheel opge knapt moet worden. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Alle priesters van het bisdom Breda hebben van het Pas toraal Beraad der Kerken in het Zuiden een advies ontvangen inzake een gezamenlijke sluiting en zege ning van een gemengd huwelijk zon der eucharistieviering. Het advies is opgesteld in afwach ting van een nadere regeling op lan delijk niveau. Aan het Pastoraal Beraad der Kerken in het Zuiden, dat Noord- Brabant en Limburg omvat, nemen deel: de Doopsgezinde Broederschap, de Evangelisch-Lutherse Kerk, de Gereformeerde Kerken., de Neder lands Hervormde Kerk, de Remon strantse Broederschap en de R.-K. Kerk. Deze week heb ik een verheugend be richt gehoord althans naar onze (hoog* geëerde) kamerleden. Die gaan met te rugwerkende kracht 5000 gulden meer verdienen. Maar de vorige week las ik in de krant dat de aow niet omhoog kon gaan, want de index was niet bo ven de 3,3 gestegen maar dat was toch ook voor onze (hoog geëerde) kamer leden zo. Waarom die wel en wij niet? De aow-trekkers moeten de buikriem maar weer wat strakker aanhalen dan kunnen onze (hoog geëerde) kamerle den weer een biefstuk en een fles wijn meer gebruiken. Het is met die heren zoals met velen: alles voor ikke en de rest kan sitikke. KOOSTERZANDE J. M. V. Dagelijks Kunnen we in de kranten lezen dat er weer honderden gastar beiders worden aangetrokken voor on geschoold werk in de Nederlandse fa brieken. Diverse fabrikanten kunnen niet aan voldoende personeel komen en zijn gedwongen buitenlandse ar beidskrachten in dienst te nemen. Dit moest toch niet mogelijk zijn in een land met zo'n hoog percentage werklozen. Waarom grijpt de regering hier toch niet in? Het is mij bekend, dat voor dit soort werk geen hoog weekloon gegeven kan worden. Mijn vraag is nu: Waarom laat men de werk lozen deze plaatsen niet innemen en geeft men deze mensen hetzij van re gering, hetzij van werkloosheddskassen mèt een aanvullende uitkering, zodat ze een aanvaardbaar weekloon hebben. Vele werklozen zouden op deze ma nier weer graag aan de slag gaan zo dat ze hun gezdn weer op een nor male manier kunnen onderhouden. Ook zou zodoende een grotere geld besparing mogelijk zijn voor de werk- loosheidskassen, want de uitkering die nu voor 1 persoon wordt gegeven zou dan b.v. in twee of drie aanvullende uitkeringen worden verdeeld. BREDa, J. H. (Van onze correspondente) ZAAMSLAG Tijdens de open bare raadsvergadering van Zaamslag heeft het raadslid L. Florussen felle kritiek geuit tegen het beleid van de N.V. Waterleiding Maatschappij „Zeeuwsch-Vlaanderen". „Er is hij deze maaschappij met miljoenen ge speeid, men leefde op veel te grote voet. De ontslagen zouden bij de top moeten beginnen", aldus de heer Flo russen die o.m. vreesde dat de ge meenten voor de kosten zullen moe ten opdraaien, wat voor Zaamslag zou neerkomen op een garantiebe drag van anderhalf miljoen gulden. Burgemeester J. de Pree kon het pes simisme van de heer Florussen niet delen en stelde nadrukkelijk, dat hij rich van kritiek op het beleid van de maatschappij wilde onthouden. De centrale dienst voor bouw- en woningtoezicht maakte een herzien exploitatieplan op voor het bestem (Van onze correspondent) ANTWERPEN Majoor Rombaut, commandant van de Antwerpse brandweer, heeft gisteren tijdens een persconferentie verklaard dat de drie branden in de nacht van 2 op 3 april in de onmiddellijke omgeving van de St.-Pauluskerk onafhankelijk van eikaar zijn ontstaan. In verschillende persberichten is gesuggereerd dat de tweede brand uit de eerste is ont staan en dat de brandweer de eerste brand onvoldoende heeft nageblust. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De Vleeshal van het Middelburgs stadhuis is van daag voor het laatst een waar Eldo rado voor de filatelist. In deze histo rische hal organiseert het rayon Zee land van de Internationale Vereni ging Philatelica ter gelegenheid van het vijfentwintigjarig bestaan van de afdeling Middelburg naar eerste lustrumtentoonstelling. De tentoonstelling, die is opge bouwd uit 79 inzendingen verdeeld over 192 kaders geeft een breed overzicht van de mogelijkheden op filatelistisch gebied. Zo zijn er naast de buitenlandse series inzendingen te zien met markante poststukken, die verstuurt zijn met bekende vliegtui gen van de vroegere Indiëlijn. Voorts zijn er postzegels te zien uit de twee de helft van de vorige eeuw, de tijd waarin de eerste postzegels uitkwa men. mingsplan Noord-Oost. De oude becij fering dateerde van 1963. De sinds dien gestegen prijzen en het voorstel van b. en w. het plan op eigentijdse wijze aan te passen door bredere stra ten, parkeerhavens en een groen- strook langs gedeelten van het plan aan te leggen, die werkten er toe mee dat de uitgifteprijs voor de bouw grond noodgedongen moest worden verhoogd. Zij varieerden van f 22.30 tot f 26.30 per m2. De heer Florussen klaagde ook hier weer zijn nood over de steeds stijgen de grondprijzen: „Waar moet dat naar toe?". De voorzitter stelde het alternatief: of parkeerverboden in stellen, of bredere straten en par keerhavens. De katholieke Zeeuwsch-Vlaamse Woningbouwvereniging, die al be gonnen is met de bouw van veertien middenstandswoningen aan de Adriaan Walravenstraat moet nu f 23.30 in plaats van f 19, zoals voor heen was besloten, voor de plm. 530 m2 grond betalen. Om de aanleg van de parkeerhavens en brandgangen achter de woningen mogelijk te ma ken is het wenselijk gebleken een ge deelte van de achter de Adriaan Wal ravenstraat gelegen tuinen te kopen. De tuineigenaars waren bereid een gedeelte af te staan voor de prijs van f 1.50 per ca. De raad ging akkoord met een voorstel tot het garanderen van een gedeelte van het door de katholieke woningbouwvereniging te sluiten geldlening. Tafeltennis (Van onze tafeltennismedewerker) TERNEUZEN In de promotie competitie voor een plaats in de Overgangsklasse gaat St. Aloysius 3 deze week zijn eerste wedstrijd spe len tegen de winnaar van de beslis singswedstrijd tussen Gispen en Wilskracht 3 uit Utrecht. De overige tegenstanders zijn: REA, Amster dam; Aviolanda 2, Dordrecht; Ger minal 2, Rotterdam; Wibats 6, Den Haag. In deze halve competitie gaan 2 teams over naar de Overgangs klasse. In de hoogste klassen van de Zeeuwse competitie resteren nog en kele inhaalwedstrijden, terwijl in de 4e klassen de competitie nog door draait. St. Aloysisus 6 gaat hier op bezoek bij WvZ 6 en zal de volle winst meenemen. Haringman 4 gaat winnen van RSV 2 en kan leider Middelburg-Zuid 1 gaan bedreigen. Programma: Gispen—Wilskracht 3 (Utrecht) St. Aloysius 2. Zeeuwse afdeling: 1B: WvZ 2 - Haringman 2" Haringman 2 - Big Smash 1. 2A' WvZ 3 - St. Aloysius 4; VSV - Goes 1. 3A: Haringman 3 - St. Aloysius 5. 3B: Wilno 3 - ONA 3. 4A: Ha- ringman 4 - RSV 2: WvZ 6 - St. Aloysius 6; Trefpunt 1 - Haringman 4 - MZ 2; MZ 4 - Pzem 4; MZ 3 - 4 - MZ 2: MZ 4 - Pze m4; MZ 3 - Big Smash 5.

de Stem | 1968 | | pagina 29