Johnson: De kracht van Amerika wordt nu op de proef gesteld King in laatste rede: „Ik ben nergens bezorgd om" wéér een f.lOOOwinnaar NOG KOUD WEEKEND AMERIKAANSE PRESIDENT GAAT NIET NAAR HONOLOELOE j Sovjet-Unie steunt Hanoi's bereidheid tot besprekingen Met auto naar Engeland nu goedkoper LOU-GROEP VAN MISDADEN BETICHT Politie zit de moordenaar van King op de hielen [Mn in <0> prijzen-parade DAGBLAD VOOR ZEELAND wordt? tot 159.] Doodstil Verbijsterd ROOD-CHINA: VREDESTRUC Aanvallen Nederlanders in Brussel voor botersmokkel veroordeeld MEMPHIS-WASHINGTON-NEW YORK - Duizenden woedende Amerikaanse negers ne men plunderend en brandstichtend wraak op de moord van hun leider, dominee Martin Luther King. ANDAAG IN HaflMa» Pc Stcm| Japan krijgt Iwo Jima terug Ir. Otten treedt af flinke kans dat u morgen de gelukkige bent! vraag een paradekaartje 1089 JAARGANS No. 25782 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia 'Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx ofdrodacteurL. Leijendekker RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C, J. van Hootegem, mr. dr. A. J. i j_ Mes, P. V. M. Vereauteren, T J, v. 't Westende. 3iraau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor Qod, Koningin en Vaderland ZATERDAG APRIL 1968 Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (excl. 50 ct. incassokosten), 4,55 per maand (incl. 5 ct. incassokosten), Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. jüréau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 8030 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3^telefoon^2601 -^^O^BURG^J^Iieuwstraat^41^^telefoon^2893^ (Van onze redactie buitenland) MEMPHIS - „Er wordt gespro ken van bedreigingen van de kant van onze zieke blanke broeders. Ik wil graag nog lang leven, maar ik ben daar niet bezorgd om. Ik ben nergens bezorgd om. Ik weet niet wat er gaat gebeuren. We hebben een paar moeilijke dagen voor ons. Maar het komt er voor mij nu niet meer op aan, omdat ik al op de top van de berg ben geweest". Dit waren de woorden van domi nee Martin Luther King uit zijn laatste rede. Ds. King had donderdag, de dag van de moord, (gisternacht Ned. tijd), het grootste deel van de dag doorgebracht in zijn kamer op de tweede verdieping van het hotel „Lorraine" in Memphis. In een tele visie-uitzending over de activiteit van de predikant was het nummer van zijn kamer bekendgemaakt. De negerleider, gekleed in een zwart kostuum met een wit over hemd, kwam op een gegeven ogen blik op het balkon. Hij boog zich over de rand om iets te zeggen tot enige van zijn medewerkers op de binnenplaats, toen hem een kogel in de hals trof. Volgens een van de personen, die onder het balkon stonden, zou de kogel geen doel hebben getroffen als de predikant zich niet voorover had gebogen. Ds. King viel neer op de betonnen vloer van het balkon. Een man snelde toe met een handdoek om de bloedstroom te stelpen. Hij boog zich over hem heen en vroeg: „Kunt u mij horen?" Kings ogen waren geopend, maar hij gaf geen antwoord. Ongeveer een kwartier later bracht een ambulance-auto hem naar een ziekenhuis, waar de zwaargewonde direct in een ope ratiezaal werd gebracht, maar hulp kon niet meer baten. Jesse Jackson, een van de mede werkers van ds. King, die zich op de binnenplaats van het motel be vond, verklaarde dat er na het schot overai politiemannen waren geweest. „De politie kwam ook uit de richting vanwaar het schot was gevallen. Wij behoefden de politie niet te roepen, zij was overal", aldus Jackson. De enigen die de aanslag hebben gezien waren twee predikanten die naar ds. King stonden te kijken. Toen deze zich voorover boog, om hun iets toe te roepen, viel een schot en werd hij in het gelaat ge troffen. Volgens de plaatsvervan ger van de negerleider, Young, moet King nagenoeg onmiddellijk dood zijn geweest. De tengere, knappe vrouw van dominee King was beheerst, maar leek verbijsterd. Soms huilde zij en nam enkele telefoontjes aan; een van president Johnson. Mevrouw King is herstellend van een grote operatie. Zij lag op bed en keek naar de t.v., waar beelden gegeven werden uit het leven van haar man. „Ik geloof dat het de wil van God is", zei mevrouw Martin Luther King, enkele uren na de dood van haar man. „Wij wisten altijd dat dit kon gebeuren". Mevrouw King ontving donder dagavond alleen enkele intieme vrienden in haar slaapkamer. Vrienden en familieleden begroet ten de drommen rouwenden, die 15 politieagenten moesten passeren die het huis bewaken. In de kamer waren enkele vrien dinnen van haar en de oudste doch ter Yolanda (12). Zij lag op de grond en keek naar de t.v. Mevrouw King huilde zachtjes toen de stem van haar man weer klonk in een rede, die hij woensdag avond in Memphis gehouden had: „Ik ben niet bang de naam des Heren zij geloofd". Het was doodstil in de kamer toen King zich over liet scherm bewoog in zijn historische mars en in een rede in Washington de be roemde woorden sprak: „Ik heb een droom. We shall overcome De weduwe van dominee Martin Luther King vocht tegen haar tranen toen zij van de moordaanslag op haar man hoorde. Zij vloog in een door Robert Kennedy gehuurd vliegtuig van haar woonplaats Atlanta naar de plaats van de moord, Memphis. NEGERS NEMEN PLUNDEREND" WRAAK (Van onze redactie buitenland) MOSKOU De Sovjet-regering heeft gisteren verklaard, dat zij de ver zuring van Hanoi die een uiting van bereidheid bevatte tot besprekingen over het volledig stopzetten van de Amerikaanse bombardementen, ten volle ■wunt. De Sovjet-regering zei te geloven, dat de verklaring van Hanoi „een PWlistisrhe weg aanwijst om een einde te maken aan de oorlog in Vietnam, ■PjVoor een politieke regeling in het belang van het Vietnamese volk en Mb gunste van het herstellen van een normale situatie in geheel Zuidoost- Het stoffelijke overschot van de vermoorde negerleider dominee King is gisteren opgebaard. Honder den negers liepen nog eenmaal langs de man die de geweldloosheid had gepredikt. ^■olgens het Kremlin zou het niet tot beëindiging van de oorlog ^■Vietnam kunnen komen, maar ook H„etn „Politieke regeling in het be- van het Vietnamese volk en tot ?®tel van een normale toestand in Zuidoost-Azië". officiële persbureau Nieuw Chi- eft gisteren het bevel van pre- i "jjeiU Johnson tot gedeeltelijke stop- van de bombardementen op ttnv."(i nam "een nieuwe vredes- Senoemd. Beweerd wordt dat Bevel bedoeld is om het Vietna- fST; vo'k,0P de knieën te dwingen middel van een nieuwe truc BOver te geven aan de aanvallers". R' bericht onthield zich van com- Twar op het aanbod van Noord- nam een vertegenwoordiger te kfeii over vredesonderhandelin- de V.S. te spreken. deeld' j"^anoi heeft gisteren meege- wïran Amerikanen hun bom- ien r j "op honderden kilometers sone" Yan de gedemitariseerde ^■iJ vigen ondanks het besluit I vajt' esioent Johnson om deze aan- 'e beperken. Het radiostation1 zei niet waar de Amerikaanse vlieg tuigen nog steeds bombarderen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het in de vaart ko men van twee nieuwe autoschepen op de route Hoek van Holland-Har wich zal betekenen, dat automobilis ten minder gaan betalen voor het meenemen van hun wagen naar En geland. Het is echter niet waar schijnlijk, dat men deze zomer al van het verlaagde tarief zal kunnen profiteren. Dit blijkt uit de dienstregeling van ie Britse spoorwegen en de tarieven -an de nieuwe autoschepen. Voor- iidig aldus de Maatschappij Zeeland, tie met de Britse spoorwegen de 'dienst Hoek van Holland - Harwich exploiteert. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT De winterjas kunnen wij dit weekeinde nog niet missen, ai wordt het wel iets stabieler met zon nige periodes. De grens tussen war me en koude lucht trekt van Spanje over Frankrijk naar Midden-Duits- land en Polen. In onze omgeving komt de temperatuur overdag nau welijks boven de tien graden. Aan de Spaanse oostkust, in Noord- Italië, Zuid-Duitsland en Oostenrijk, wordt 's middags aan de warme kant van het front twintig graden geme ten. Tijdens het weekeinde zijn in de middag nog enkele buien mogelijk, doordat de lucht zeer onstabiel is. Bij een verwarming van ruim tien gra den kunnen zich al verspreide buien mogelijk vergezeld van hagel, ont wikkelen. In de nacht is de afkoeling sterk, waardoor er ook in Brabant lichte tot zware nachtvorst is te ver wachten. Wellicht dat na zondag een langzame verbetering intreedt. BRUSSEL (AP) Vier Nederlan ders en een Zwitser zijn gisteren tot een jaar en hoge boeten veroordeeld in een zaak van botersmokkel. P. van den S„ 41 jaar, uit Luyk- gestel, L. den H., 47 uit Venlo, A. K„ 38 uit Leusden, J. Z. 37 uit Am sterdam, en B. P., 48, uit Genève kre gen een jaar gevangenisstraf wegens hun aandeel in de smokkelarij. Twee Belgen, G. v. V„ 33 uit St.- Huibrechts, en T. K., 57, uit Gilly, kregen twee jaar. (Van onze redactie buitenland) Onmiddellijk na het bekend worden van de moordslag op King trokken de negers de straat op en in tientallen steden kwam het tot ernstige ongeregeldheden. Twee negers en één blanke kwamen om het leven: In Nashville, de hoofdstad van Tenessee, werd een 13-jarige negerjongen door de politie neergeschoten. In New York, in de negerwijk Harlem, werd een 41-jarige neger neer gestoken. In Washington werd een 29-jarige blanke door negers doodgestoken, toen hij benzine wilde tanken. Plunderingen en ernstige ongere geldheden werden verder gemeld uit: Hartford (Connecticut), Raleigh (Noord-Carolina), Jackson (Missis sippi), Memphis (Tenessee), Boston, Tallahassee (Florida) en Detroit. In vele plaatsen werden honderden ne gers gearresteerd. In New York is burgemeester John Lindsay persoonlijk naar de neger- wijk Harlem gegaan om de gemoede ren tot bedaren te brengen. Vele win keletalages werden in Washington en Harlem vernield en auto's in brand gestoken. De verdere ontwikkelingen na de moord op King: Na een bijeenkomst op het Witte Huis met leiders van de beweging voor gelijke burgerrechten heeft pre sident Johnson gezegd, dat blanken en negers nu „moeten en zullen sa menwerken om waar te maken dat Amerika wordt geregeerd door de stem van de kiezers, niet door de kogel (ruled by the ballot, not the bullet)De droom van Martin Luther King is volgens de president niet sa men met hem gestorven. De kracht van de natie wordt nu op de proef gesteld, aldus de president. President Johnson heeft gisteren zijn voorgenomen reis naar Honoloe- loe afgelast. Hij blijft in Washington om aan eventuele moeilijkheden ten gevolge van de dood van dr. Martin Luther King het hoofd te bieden. De president heeft ook bepaald dat zondag een dag van nationale rouw voor King zal zijn. Tot de dag van de begrafenis zal van alle openbare ge bouwen en oorlogsschepen de vlag halfstok hangen. De marsen en demonstraties in Memphis en Washington die door King waren georganiseerd zullen doorgaan. Stokely Carmichael, een militante negerleider, heeft gezegd dat blank Amerika donderdagavond de oorlog aan zwart Amerika heeft verklaard. In een gebarricadeerde winkel in een negerwijk van Washington zei hij verder: „Wat wij nodig hebben, zijn vuunvapens en nog eens vuurwapens gisteravond probeerden de jongens hier met stenen en flessen tegen ge weren te vechten, maar dat ging niet Wij zullen wachten tot we genoeg vuurwapens hebben, langer niet" Hij vervolgde: „Aan intellectueel gepraat is geen behoefte meer. Dat is voorbij. Toen dr. King werd gedood vervloog tevens de laatste hoop van op blanken (ZIE ELDERS IN DIT BLAD* DE AMSTERE)AMSE diamantair M. A. is gisteren in Muiderberg, terwijl hij naar een begrafenis was, voor een. waarde van 250.000 gulden aan diamanten bestolen. (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM/BUSSUM Enkele oud-aanhangers van Lou de Paling boer hebben gisteren in actualitei tenrubrieken van radio en t.v. ern stige beschuldigingen geuit aan het adres van de Lou-groep. Volgens een van hen is de Lou-groep niets meer of minder dan een misdadigers- groep, die mishandelingen, aanran dingen, ontvoeringen, chantage en moordaanslagen op het programma heeft staan. Mien, de vrouw van de vorige week overleden „onsterfe lijke" Lou, werd afgeschilderd als de kwade genius in de Lou-groep. Zij zou een banksaldo van ruim ander half miljoen hebben. Mien zou tegen een van de geïnterviewden ooit ge zegd hebben: „Gooi je kinderen in de vuilnisemmer; het zijn duivels". In de beschuldigingen werd bo vendien gesuggereerd dat de Lou- groep verantwoordelijk is voor de dood van Lou. De groep zou Lou, die daarom gevraagd zou hebben, doktershulp hebben geweigerd. Een interview met oud-minister Pieter Bogaers, de „partij-ideo loog" van de Radicalen op pa gina 19. Rotterdams bondgenoten in de Gouden Delta maken zich zor gen om de havenpolitieke ca priolen van de Maasstad. Peilin gen. Pagina 27. C. Kayser uit Hulst kuntselde een molen in elkaar. Pagina 3. Middelburg huisvest een we reldvermaarde pianiste. Mensen en Muzen. Pagina 25. De zwendel in kentekenbewij zen heeft een grote omvang aangenomen. Pagina 21. Lennaert Nijgh is een idealist, maar dan wel een met een za kelijke inslag. 20-WIJ. Pag. 17. Adèle Bloemendaal vindt een clown spelen de puurste vorm van cabaret. RTV-pagina. Jan Janssen is fel belust op een tweede zege in de klassieker Parijs-Roubaix. Sportpagina. VVD-voorzitter Toxopeus gelooft niet in een snelle oplossing voor de partijvernieuwing. Pa gina 9. (Van onze redactie buitenland) MEMPHIS De politie van Mem phis is de moordenaar van ds. King op het spoor. Men zoekt naar een blanke man in de leeftijd van 26 tot 32 jaar. Het signalement van de man is: pe per-en-zoutkleurig haar, 1.80 lang, lang, slank postuur. Hij droeg op het moment van de moord een don ker kostuum en een wit overhemd. De Amerikaanse minister van justi tie, Ramsey Clark, heeft gezegd, dat de moord op dominee King het werk van één man schijnt te zijn. Volgens Clark is er geen enkel bewijs van een samenzwering. Hij zei: „Wij hebben enige belangrijke aanwijzingen. Wij zijn optimistisch". Hieronder kan verstaan worden, dat op het moordwapen een nieuw remington-geweer met telescoopvi zier vingerafdrukken zijn gevon den. Een vraag hieromtrent heeft Clark ontwijkend beantwoord. Het onderzoek zou zich niet tot de naas te omgeving beperken. De directeur van politie in Mem phis, Frank Holloman zei dat het schot vanuit een badkamer in een kosthuis, recht tegenover het motel van King, was afgevuurd. Volgens hem had de moordenaar donderdag middag zijn intrek in 't kosthuis ge nomen en een kamer dicht bij de ge zamenlijke badkamer gehuurd. Van uit de badkamer 70 meter van het balkon waar King stond had hij een open schootsveld. (Van onze redactie buitenland) TOKIO Het eiland Iwo Jima, het toneel van een van de felste gevechten die Amerikaanse mari niers in de tweede wereldoorlog tegen de Japanners hebben geleverd, zal aan Japan teruggegeven worden krachtens een overeenkomst die van daag is getekend. Ook de nabijgelegen Bonin eilan den en het Mareus-eiland, verder naar het oosten, zullen aan Japan teruggegeven worden. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN De voorzitter van de raad van commissarissen van n.v. Philips en gedelegeerd commissaris, ir. P. F. S. Otten, zal in de algemene vergadering van aandeelhouders van vrijdag 26 april te Eindhoven aftre den. Ir. Otten heeft bijna 44 jaar de onderneming gediend. i Tamboerijnlaan 7, Rijswijk

de Stem | 1968 | | pagina 1