Zwendel in kentekenbewijzen maakt van veel kneusjes enkele jaren „jongere auto's ONZE PUZZEL KEURING IN ONS WASSEN één set handjesklappen vernietigen afwegen winst schroot DAOBIAO- De-STtM- VA'N2AfTEKDAl3- 6' APRIL 1963- „Lus je nog peultjes?" De goede zijn 1.500 gulden waard". (ADVERTENTIE) de hand van Bovag-lijsten. Zij be palen de prijs van een kneus meest al door de nieuwwaarde te vermin deren met de schade en een bedrag voor de ouderdom. De prijzen zou den nu nogal eens gunstig uitval len voor de handel. „Heel veel rommelaars", zegt Fred, „zouden hun vrachtwagentje, waar mee de kneuzen uit Duitsland wor den opgehaald, kunnen afdanken als men mèt het kentekenbewijs de nummerplaten zou moeten inleveren, zoals in Duitsland verplicht is. Doet men het niet, dan volgt een fikse boete en bovendien moet men dan maar aan een nieuw kenteken ko men als men een nieuwe wagen koopt. Als men het helemaal goed zou willen doen. zou de overheid kentekenbewijs, belasting- en ver zekeringspapieren in één set moe ten onderbrengen. Van enig ge scharrel zou dan geen sprake meer zijn. De mensen hier geven hun kente ken maar af als ze hun auto van de hand doen. Niemand weet wat er mee gebeurt evenmin als met de auto die bij het kenteken hoort. In Engeland kun je niet klauwen, in België evenmin, waarom bij ons dan wel?" Volgens Fred is de keuring in Ne derland maar een wassen neus. Als ik een kentekenbewijs kwijt ben, zit ik daar niet mee in. Ik vraag een nieuw aan in Den Haag. Binnen vier dagen krijg ik dat. Op de keuring, wordt soms niet eens naar het mo tornummer gekeken". Toen rond 1963 de conjunctuur een stootje kon velen, zijn uit alle moge lijke beroepen kerels naar de grens gereden om voor een prikje 'n kneus op te halen. De handel daarin bleek al gauw lucratief. Nu zijn er hande laren die vier, vijf garages hebben vol staan met kneuzen die op een of andere behandeling wach ten. Grensplaatsen, waar gebruikte au to's mogen worden ingevoerd zijn o.a. Eijsden, Glanerbrug. Keulse Barrière (Venlo), Roosendaal - Nis pen, Sas van Gent, Bergh (het vroegere Elten), Goirle en Ittervoort. De Keulse Barrière en Bergh-auto- weg zijn de knooppunten in deze duistere handel. Urenlang moeten handelaars, die drie tot vijf keer per week een vrachtje halen (vooral in het Roer gebied), bij de grens wachten alvo rens alle formaliteiter zijn afgehan deld. Ondertussen proberen de koop lieden elkaar een wrak te verko pen. Het wachten is de mannen aan hun postuur aan te zien. De enige opwindende beweging die ze zich zo nu en dan permitteren is het hand- jesklappen in een grenscafé. Soms maken ze wat ruzie met een verifi cateur over de prijs, maar dat is dan ook alles. Even later slepen ze met een dure Mercedes hun vracht jes naar kneuzenhospitalen over de grens. Daar zit men overigens nogal eens verlegen om „prothesen". Uit eigen ervaring weet Fred hoe dergelijke problemen worden opgelost. Zo'n handelaar rijdt naar een autokerk hof en gaat daar een wrak kopen. De eigenaar van het kerkhof kent zijn pappenheimers en verdubbelt on middellijk de prijs. De au<o wordt gekocht. Er komt een monteur bij die er een paar onderdelen uithaalt. De Hangen en afwachten welke prijs vandaag gemaakt zal worden. Per dag wachten zo'n 30 handela» ren gelaten af wanneer ze het ge» vecht met een verificateur moe» ten gaan leveren. handelaar biedt het wrak weer aan de eigenaar van het kerkhof aan. Deze koopt het terug voor de halve prijs. Meestal is er een chassispootje af gezaagd, toevallig met- een num mer erop. Voor andere type auto's (Peugeot) heeft men belangstelling voor de cilinderkop (met motornum mer). Die chassispoten en cilinderkoppen worden ook heel vaak gebruikt voor auto's die zogenaamd in opdracht van het rijk „vernietigd" moeten worden. Bij de rijksdienst van Do meinen worden op gezette tijden ver kopingen gehouden van inbeslagge» nomen voertuigen. Ais zo'n auto vernietigd moet worden, houdt men het kentekenbewijs achter. De opko per moet in het bijzijn van een politieman de auto vernietigen, wil hij zijn geld krijgen. „We halen er een draagarm uit of snijden de vloer weg. Die agent is dan allang overtuigd. Een half uur later hebben we er een bodemplaat van een andere wagen ingelegd. Die auto kan dezelfde week weer wor den verkocht." Fred heeft nog een mooi voorbeeld: „Een kennis heeft eens een soortgelijk grapje uitgehaald met een Taunus. Hij had alles piekfijn in orde gemaakt en rolde er bij de keuring uiteraard door. Een maand later kwam de man die de trot- se bezitter was geworden van de wa gen terug. „Die auto lekt olie". De kennis gaat alles na, maar kan niets vinden. Een paar dagen later is die man er weer. Hij zei: „Als mijn auto enkele uren stilstaat ligt er een duidelijk plasje olie onder. Het mankement werd na een diep gaand onderzoek gevonden. Douane, ambtenaren en autohandelaar had- den een honderdtal pakjes boter tus sen het plaatwerk niet opgemerkt. Toen de auto in het felle zonlicht kwam te staan begon de boter te smelten Op nog geen honderd meter van de douanepost aan de grens bij Ven lo zien we langs de weg een Mer cedes met FH-plaat. Het gras groeit uit de portierstijlen. Dagelijks ko men hier tientallen douaneambtena ren langs, maar er is kennelijk nog niemand op het idee gekomen dat hier iets niet klopt. Wanneer men met douanemensen spreekt over al deze vormen van zwendel, krijgt men ten antwoord: „We moeten er van uitgaan dat 90 of 95 procent van de samenleving te vertrouwen is. Weegt het opsporen van de onregelmatigheden van die 5 procent wel op tegen alle kosten die daaraan zijn verbonden? Het is een afwegen van belangen. Daar komt het op neer!" PIM GAANDERSE Hor. 1 venster, 4 vloeistof, 8 stad in Belgie, 11 edelsteen, 12 scherm wa pen, 13 bloedhuis, 14 hoog bouwwerk, 16 meisjesnaam, 17 gevangenis, 19 Uand in de Ierse zee, 20 blauwe boe- nkiel, 22 zuster, 24 zelfkant, 26 rsoort, 29 plaats in Limburg, 32 od der liefde, 33 onb. telwoord, 34 Vilslang, 35 bedrog, 36 mandje, 37 roedplaats v. vogels, 40 oudtijds: uit- ngteken van de drogist, 41 vogel, 13 kruisnet, 45 liniaal, 47 kippenloop, 19 zandheuvel, 51 vriend (Fr.), 52 land in Europa (afk.), 54 insektje, 57 heilige taal der boeddhisten, 58 plaats in Drente, 60 beest, 61 oude Vlaktemaat, 62 verfstof, 63 schoor- ■ilteenzwart. 64 bedelaar, 65 onbep. Voornaamw. Vert. 1 getroffen, 2 bijb. figuur, 3 harige schapen, 4 kleur, 5 overal, 6 lusthof, 7 kippenloop, 8 liggende, 9 zoon van Seth, 10 aarden vuur- potje, 15 munt in Zwitserland, 18 mannelijk beroep, 20 haag, 21 ho ningbij, 23 stad in Gelderl., 24 doen of iemand er niet is, 25 zoek, 26 gemeenschappelijke weide, 27 slaap- Iglaats der hoenders, 28 koninkrijk in het midden van de Himalaya, 29 ri vier in Italië, 30 adreskaartje, 31 ne vens, 38 myth, figuur, 39 witte mier. 41 zangwijs, 42 eikeschors, 44 Turkse titel, 46 kleefmiddel, 48 plechtige ge lofte, 50 boom, 51 wiersoort, 52 re kening, 53 dunne overjas, 55 tel woord, 56 werpanker, 58 latwerk 59 buitendijks land. OPLOSSING PUZZEL VORIGE WEEK Hor. 1 To, 3 Haarlem, 9 RM, 11 hel, 13 brein, 14 toe, 15 Oran, 17 ee' 18 does, 19 pols, 21 toet, 23 af, ge 27 ha, 29 sim, 31 dia, 33 leg, eenre, 35 kraam, 36 att, 37 mos, sek, 41 as, 42 pl, 44 en, 46 la, 47 pi 49 Sion, 51 Tiel, 53 olm, 55 kee 57 Ede, 58 reëel, 60 Poe, 61 na, - kapstok, 63 Sn. Vert. 1 Thomas, 2 oer, 4 AB, Ares, 6 ree, 7 lint, 8 en, 9 roe, Mesdag, 12 lap, 14 tot, 16 nog, 18 dt 20 le, 22 om, 24 fiets, 26 ei, 28 hem1 30 met, 31 dem, 32 aks, 33 las, Aalten, 38 Ot, 40 Kampen, 42 p 43 le, 44 ei, 45 nok, 47 pee, 48 roe 49 smet, 50 nep, 52 Ida, 54 les, - Eos, 58 ra, 59 LO, (Van een onzer verslaggevers) BREDA „Lus je nog peultjes?", lacht de man tegenover ons. Hij heeft zojuist met enige bravoure en wat gewurm een la uit zijn bureau getrokken en de inhoud ervan vervol gens over het bureaublad uitgestort. Honderden kenteken bewijzen en renversals (de documenten, waaruit moet blij ken dat een auto op regelmatige wijze is ingevoerd) klappen op tafel. „Daar ligt voor een kapitaaltje. Die papiertjes zijn zonder auto net zo goed geld waard", zegt de handelaar in derde-, vierdehands en andere auto's. Om bepaalde re denen wil hij onbekend blijven. We zullen hem met „Fred" aanduiden. Fred wil mij wel iefs vertellen over bepaalde uitwassen in de auto handel. Toen de controles aan de grens steeds slapper werden zagen minder bonafide jongens geld in het stichten van een „filiaal" in België. Meestal niet meer dan een schuurtje, waar precies één of twee auto's kunnen worden „gestald". Zoveel mogelijk proberen ze Ne derlandse kentekenbewijzen van re cente datum in handen te krijgen. Hiermee kan namelijk het „perso neel" aan de andere kant van de grens aan het werk worden gehou den. Het krijgt een bosje kentekens in handen met de opdracht „er au to's bij te zoeken". „Dat behoeft geen stelen te zijn", verklaart Fred. „Ge woon kopen levert ook voldoende op, al zijn er natuurlijk knapen die al tijd meer willen." Dat „zoeken" komt er in de mees te gevallen op neer, een auto op de kop te tikken die ongeveer twee jaar ouder is dan staat aangegeven op het toekomstig bijpassend ken tekenbewijs". Verder moet het per soneel er op letten dat het auto merk, type en kleur overeenkomen met de aanduidingen op dit bewijs. Als zo'n wagen gevonden is, wordt hij in het filiaal geplaatst." Er wordt een NL-plaatje op geplakt en nog een vignetje van een of andere puur- Nederlandse firma. Uiteraard is er voor en achter een keurig blauw ken teken aan de wagen bevestigd. In sommige gevallen is tevens het chas sis- en-of motornummer nog op ui terst vakkundige wijze veranderd. Deze moeite besparen de handelaren zich de laatste tijd overigens steeds meer. „Want", zo zegt Fred, „een klaargemaakte auto wordt door nie mand opgemerkt als hij de grens passeert. Controleren is er bij de douane tegenwoordig niet meer bij geloof ik. Die lui komen niet eens uit hun hokje, ze zwaaien maar wat uit de verte." „Men zou eens moeten weten hoe veel auto's op deze manier zijn ver jongd, want dat is het: verjongen, verjongen, daarin zit geld. Bovendien verdienen die mannen nog eens bij na de helft van de waarde aan niet- betaalde invoerrechten en omzetbe lasting. Daarvan wordt de aspirant koper niet de dupe, maar van die andere zwendel wel." Fred schat dat er gemiddeld een winst van 1.500 gul den wordt gemaakt op een kente kenbewijs met bijgezochte auto. Over het aantal wagens dat op deze manier Nederland is binnen gekomen durft hij niet te reppen. Het zit in elk geval niet in het aantal van 56.376 gebruikte personenwa gens, die in '67 in Nederland zijn in gevoerd. Daarvan kwamen 53.000 auto's uit Duitsland. Uit de aangiften bij de Nederlandse douane is op te maken dat de handel in totaal 40 miljoen gulden heeft neergeteld om die 56.376 auto's over de grens te krijgen. Dat de gemiddelde waarde slechts 720 gulden bedraagt kan nau welijks verbazen, wanneer men een paar uur de gang van zaken gade slaat bij een van de grensposten, waar gebruikte auto's mogen wor den aangegeven. Negen van de tien zijn kneusjes. „Daar wordt wat mee geknoeid. Onlangs nog had ik een '66'er Tau nus 17M die van achteren in elkaar zat. Een zakenrelatie heeft een '63 'er Taunus 17M, die total-loss was. Daar was niets meer van te ma ken. Toch hield hij er een '68'er aan over. De vitale delen van de jongste auto werden in de oudste wagen ondergebracht en andere bruikbare delen werden aan elkaar gesmolten. Een slechte auto uit 1966 ging als een achtenzestiger de deur uit. Bij het publiceren van de cijfers over de kneuzen heeft de RAI zijn verontrusting uitgesproken over het feit dat er jaarlijks weer meer schroot naar Nederland wordt gebracht. In acht jaar tijd is de aanvoer ver viervoudigd. Fred die we door zijn Jarenlange ervaring in het vak als deskundige mogen aanmerken, noemt een aantal factoren die wel licht mede tot deze verontrustende situatie hebben geleid. De douanemensen aan de grens zijn naar zijn mening niet voldoende deskundig. „Er moeten vakmensen aan de grens komen",, zegt hij. „Waarom staan er geen beëdigde auto-taxateurs? We hebben toch de KNAC en de ANWB. Die laten dit maar over hun kant gaan." Invoer op factuur lijkt hem ook fout. „Geen invoer meer op factuur, maar op expertise, dat is veel juister." Momenteel moet een verificateur van de douane een autowrak dat to tal-loss kan zijn, op waarde schat ten. „Een moeilijke zaak", vindt 'ook de hoofdverificateur bij de dou ane aan de grens bij Venlo, de zo genaamde Keulse Barrière. De douane-ambtenaren werken aan In Mercedes'en rijden de handelaren af en aan vanuit Duitsland. Hier bij Kaldenkirchen draaien ze de autohaan af vanuit het Roergebied.

de Stem | 1968 | | pagina 17