voor f.118,37 in de maand AMRO-LENING DEMOOIEVERJ AARDAG VAN LIEVE KATRIEN ESTEC-Noordwijk klaar Prinses opent vandaag Europa's grootste ruimtevaart-centrum V.S. NALATIG BIJ JODENMOORD? 38*10 Rosa wilde niet HET MUSJE meer oefenen DAT ZO MOOI HET KLEINE BEERTJE KON ZINGEN KATSOERA (als u in 24 maanden zou aflossen). Spanning Mundiana tapijt-informatie met handige kleurenkiezer gratis! Het leek wel oorlog Brandgeweld in centrum van Twello Boek van Arthur Morse It DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 3 APRIL 1968 Er woonde eens een jonge smid in een bosrijke streek. Hij besloeg er de paarden, maakte allerhande gereedschap en herstelde het. Maar bovendien smeedde hij de prachtigste uithangborden, waarop je duidelijk kon zien, wie in het huis van dit uithangbord woorde en wat er te doen was. Zag je een vergulde laars tussen ijzeren krullen en bloemen, dan wist je: hier woont de schoenmaker en hij maakt herenlaarzen en damesschoentjes met bloemen erop. Zag je een ver guld mannetje met gekruiste benen boven een schaar, omgeven door krullende draden, dan begreep je: dit is het huis van de kleermaker. En waar een vergulde druiventros tussen ijzeren bladeren en ranken hing, daar moest de herberg wel wezen. Op een dag stapte bij de smid een prachtig uitgedoste ruiter van zijn vurig paard. „Een nieuw hoefijzer voor mijn paard. En vluggebood de ruiter. De smid be sloeg het paard dat nauwelijks stil kon staan: de zadeltassen schom melden op en neer en de smid zag een kort ogenblik goud schitteren onder de klep van een tas. Toen het werk klaar was, sprong de ruiter in het zadel, wierp een geld stuk op de grond, en gaf het paard de sporende cape van de ruiter wapperde op en een glimp van pis tolen en dolken kwam te zien. Er zwierven in die bosrijke streek ro versbenden rond, die reizigers plun derden en boeren bestalen. De jonge smid vertrouwde deze prachtige rui ter niet, steeg op zijn muilezel en zette hem heimelijk achterna. De tocht ging door dichte bossen. Nu en dan hield tde ruiter halt. Dan kwa men kleine roversbenden uit het struikgewas te voorschijn en droe gen de ruiter onderdanig geld en goederen af. Op een afstand volgde de smid tot diep in het woud waar nooit iemand een voet durfde te zetten. Daar sprong de rover bij zijn hoofdkwar tier van het paard en riep over zijn schouder: „Stijg maar af, dappere smid! Ik heb je al die tijd gezien en nu kom je mij goed van pas!". "et viel de smid tegen dat hij niet zo verborgen was geDieven als hij acht. Er stond hem niets anders te "oen idan te gehoorzamen. De rover- oofdman zou korte metten met em gemaakt hebben, als hij niet zo 'ringend verlegen zat om een knap- ije smid! En zo gebeurde het dat al gauw in et binnenste van het bos de slagen p het aambeeld weerklonken. Alle "overwapens werden hersteld, ver fijnd en verfraaid. Alle paarden kre gen het beste beslag. Alle geldkisten egen nieuwe sloten. Er was werk 'oor jaren Toen de smid een jaar lang in ge vangenschap had gewerkt, trok de overhoofldman weer op inspectie- cht. Al lang kampte de smid met het ver langen eens een uithangbord te ma- en. Nu werd dat verlangen hem te achtig en hij maakte het mooiste Istuk dat hij ooit gesmeed had: in et midden blonk een verguld stel erend paard met een gemaskerde uiter in een wapperende cape waar der pistolen en dolken glansden, aarom heen waren rapieren en sa- els, touwen en knotsen gerang- rhikt. De smid hing het uithangbord aan e stam van een dikke boom. Juist oen hij met trots naar zijn kunst- erk stond te kijken, kwam de ro erhoofdman terug. Hij dreef drie geboeide reizigers voor zich uit. Een aros met vier paarden en twee ge- poeide koetsiers volgld'e. Iedereen had het druk met de ge- angenen en de buit, de hele rovers- ende was in de weer. En zo kwam ~et dat niemand aandacht had voor e smid en zijn uithangbord. Nie- and behalve de drie reizigers: een ude monnik, een ijdel gravinnetje n haar strenge dienares, e smid voelde een razende woede "gen de rover die de drie weerloze eizigers had overvallen. Hij balde }]n vuisten en zou de rover te lijf n gegaan als de monnik hem niet egefluisterid had: „Handel nooit nder nadenkenMaak gebruik van e verwarring en vlucht!". Ook het gravinnetje fluisterde: >Aie ik er niet verschrikkelijk uit? jjn kleren zijn vuil en gescheurd, _i]n haar hangt in slierten. Kijk ns, al mijn mooie kleren halen zij :t de koffer! Zal ik nog ooit mooi ünen zijn?". e smid wist niet wat hij antwoor- """UIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIHIIIIIIIHI tondelijke tafereel getekend door Li- Eelants, Marijkestraat 23 Gilze en. Peter is tien jaar. den moest. Het meisje drong aan: „Je moet altijd de waarheid zeggen. Hoe zie ik er uit?". De smid keek haar aan. „Ook in ge scheurde en vuile kleren kunt u mooi zijn, maar dan moet u niet zo boos kijken," antwoordde hij. Ten slótte fluisterde ook de strenge dienares tegen de smid: „De schoon heid van mijn meesteres gaat een smid niets aan. Pak je biezen jonge man, en zorg dat je de rechte weg houdt". Toen graaide de snïid een pistool weg, sprong op een roverspaard en verdween tussen het geboomte. Het roverspaard wilde kleine bos paadjes nemen. Ofschoon de smid over die paadjes eerder zijn huis kon bereiken dacht hij aan de woorden van de strenge dienares en leidde het paard met moeite naar de grote rechte weg. Nu duurde de tocht zo lang dat hij in een herberg moest overnachten. Toen hij daar aankwam zagen de waard en zijn gasten onmiddellijk dat hij een roverspaard beree'd en zij wierpen zich op hem zodat de smid dadelijk naar zijn pistool greep. Gelukkig herinnerde hij zich juist op tijd de woorden van de monnik: Handel nooit zonder nadenken! Hij liet zich nu gewillig overmeesteren. Dit kalmeeilde de opgewonden men sen, en zo kon hij zijn geschiedenis vertellen. Diezelfde avond spraken allen, in de herberg af, de volgende morgen met list of geweld het reizigersgezel- schap te gaan verlossen uit de han den van de rovers. Toen zij zich bij het aanbreken van de dag hiervoor gereed maakten, kwam daar over de grote weg de ge havende karos, getrokken door de koetsiers aangerold. Het meisje, de monnik en de diena res stapten uit. „Ze hebben ons vrijgelaten omidat ze een aanval van de smid vreesden," zeiden zij, „en we hebben beloofd dat u niets tegen de rovers zult onderne men". Het ij dele gravinnetje zag diat de smid werkelijk op het punt stond te gen de rovers op te trekken. Zij kleurde over zoveel helfhaftigheid en zei edelmoedig: „Wij hebben aan u ons leven te danken. Mag ik u mijn hand schenken?" En d'at bete kent zoveel als: zullen wij samen trouwen Toen herinnerde de smid zich de woorden van de monnik: liandei niet zonder nadenken. En die van de die nares: houd de rechte weg. En die van het gravinnetje zelf: Spreek de waarheid.En hij zei: „Als ik goed nadenk, dan ligt uw kasteel niet aan die rechte weg. En ais ik de waarheid spreek dan moet ik zeggen dat ik nooit de lust zal kunnen bedwingen uithangborden te maken. Maar het past toch niet dat men aan de kas teelpoorten kan zien wat daarbin nen zoal gedacht en gedaan wordt! Aan uw poorten zou ik uithangbor den maken met spiegels, linten en veren Met die woorden besteeg de jonge smid het roverspaard en spoedde zich naar huis. De gravin keek boos en was helemaal niet mooi meer. Toen de smid een jaar later de mole naarsdochter trouwde, maakte hij voor zichzelf een uithangbord met gouden aambeeld met twee ineenge strengelde handen. Hij had er lang genoeg over nagedacht om te weten dat zijn smidse aan de rechte weg lag en dat het uithangbord de waar heid sprak. An Mac Gillavry Getekend door Gerda van Brink, Eekhoornstr. 20, Breda. Gerda is 10 jaar. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Katrien is een werkster. Ze komt altijd bij een gezin van zeven men sen: vader, moeder, Joost, Floortje, Klaartje, Toon en Danni. Katrien komt vrijdags en woensdags. De ou ders van Katrien waren een week op reis. Katrien was enig kinid. Op een dag moest ze op haar ver jaardag gaan werken. Dat was op een woensdag. Joost wist dat de va der en moeder van Katrien weg wa ren en dat Katrien die dag jarig was. Hij zei tegen moeder: „Mag Katrien bij ons blijven slapen; ze is namelijk vandaag jarig en haar va der en moeder zijn een week op reis". „Goed", zei moeder, „voor een keer dan". „Maar als ze straks komt werken moet de kamer heel mooi zijn, dan hoeft ze niet alles te doen op haar verjaardag". Zo gebeurde het dat Katrien kwam en ze deed de kamer erg mooi. Iedereen feliciteerde Ka trien. „Goede morgen", zei Katrien. Opeens zei Klaartje wat ze afgespro ken had met moeder en daarna zei Floortje: „Katrien mag vanmiddag feestvieren" en Banni zei: „Katrien mag vanavond bij ons slapen". Va der en moeder lachten en zeiden: „hiep, hiep, hiep, hiep, hoera voor Katrien". Toen ging Katrien aan het werk. Aan de kamer hoefde ze niet zoveel meer te doen. Toen de morgen voorbij was hoefide ze niet meer te werken en ging ze spelletjes doen met de kinderen. On. dertussen was het al laat geworden en gingen ze eten. Daarna hebben ze nog een paar spelletjes gedaan en toen bracht Katrien de kinderen naar bed. En ze sliepen spoetdig in. Even la ter gingen vader en moeder en Ka trien naar bed. Katrien en de ande ren hebben gedroomd over de leuke verjaardag van Katrien. Marijke de Jong, 8 jaar, Pastoor van Weesstraat 24, Etben-Leur. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Er was eens een olifant die Rosa heette. Ze woonde in het circus en maakte kunstjes voor de mensen, 's Morgens moest ze dan oefenen en dat vond ze helemaal niet leuk. Op een morgen toen Joris de die ren te eten ging geven merkte hij, 'diat Rosa er niet meer was. De deur van de kooi was open. Hij ging naar de oppasser en zei: „ho mijnheer, heb jij de dieren te eten gegeven?" „Gisteravond Joris". „Ja, dat dacht ik wel en toen heb jij natuurlijk de kooi van Rosa laten openstaan. Ik zal eerst maar de politie bellen dat er een olifant vermist wordt". Een paar dagen later zat Rosa weer in haar kooi. Ze hadden haar met moeite gevangen. Ze oefent nu weer iedere dag enze kan het nog steeds niet fijn vinden. Truy de Hoon, 10 jaar Nijvelstraat 12, Prinsenbeek Ei- waren eens een vader en een moeder beer. Ze hadden ook een zoontje, dat heette Bertje. Het was een heel ondeugend beertje. Op een dag was hij weer eens ondeugend geweest. Hij had de gehele suiker pot leeggesnoept. Hij kreeg natuur lijk „traf van zijn ouders. Hij moest hout gaan halen voor het vuur. Maar hij ging geen hout halen, maar ging naar zijn vriendje toe. Dat was heel stout van hem. Maar wat gebeurde er nu. Onderweg viel hij onder een rotsblok. Hij was namelijk net op een hoge berg en dus viel hij naar beneden. Het klei ne beertje riep natuurlijk „help, help Dat hoorde vader beer, want hij was nog niet ver van huis. Toen vader daar aankwam zag hij dat Bertje niets mankeerde. Vader zei- „dat is je eigen schuld!" BREDA Elly Bruyns Oosterhoutseweg 33 Ik zie een tak van een boom. Daar op zit een mus. Die mus zingt heel mooi. Wel zo mooi dat ik er bij zou willen blijven staan. Maar dat kan niet, ik moet naar school. Toen ik op school was hoorde ik hem nog, zo hard zong hij wel en nog steeds o zo mooi. Ik kon er zo goed van leren. De meneer zei „wat leer jij goed"! Ja, dat moet ik van mama en dat doe ik. Het komt ook door de mus. Hoort u hem zingen?". „Ja mooi, nu hoor ik hem pas. O wat mooi kinde ren". Ja meneer, heel mooi". Margot Claessen, 7 jaar, Koele Mei 20, Breda. Er was een arme weduwe. Ze woonde in een hutje in het bos en ze had slechts een dochtertje. Het was acht jaar en heette Katsoera. Op een morgen was zij bloemen aan het plukken. Ja, want in het bos staan heel mooie bloemen, rode, paarse gele etc. Opeens zag ze een vleze ster', maar het bleef geen ster maar werd een lelijke heks. Katsoera beefde En weet je wat de heks zei: „Ik zal je vangen en als je dik genoeg bent, eet ik je op" Katsoera wilde weglo pen. Maar het ging niet want de heks had haar gevangen. Ze moest mee of ze wilde of niet. Ze moest hand werken van de boze heks De moeder was erg ongerust. Ze haalde de politie er bij. Maar ze vonden Katsoera niet. De heks had natuur lij k Katsoera goede verstopt Kat- soera vond gelukkig een potlood en schreef een brief aan haar moeder. Ze gaf het aan het duifje dat ze on- jTj.. aar JasJe had verstopt. Het duifje ontsnapte door het kelder- raampje. Moeder was blij toen ze de brief ontving. Ze vertelde het aan de politie. Heel moeilijk kon de politie de heks vangen. In het hutje vonden ze kostbare sieraden Al die dingen kregen Katsoera en moeder wfjar0n Ze heel rÜk en natuurlijk leefden ze nog lang en gelukkig Bianca Llnders, Rode Poort atten-Leur. (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJK Vandaag wordt in Noordwijk Europa's grootste en modernste ruimtevaartcen trum officieel in gebruik geno men, in het bijzijn van prinses Beatrix en haar echtgenoot. Het ruümtevaartcentrum (ESTEC, het Europees centrum voor Ruimte-Onderzoek en Technolo gie) is de belangrijkste vestiging van de Europese organisatie voor ruimte-onderzoek (ESRO), waar in tien landen samenwerken. Met het gereedkomen van het im posante, ietwat grimmige, gebouwen complex van ESTEC aan de voet van de duinenrij bij Noordwijk, is de opbouwfase van ESRO afgesloten, zo dat de organisatie zich van nu af uit sluitend kan richten op het realiseren van „operationele" projecten. ESTEC beslaat een oppervlakte van 40 ha. De gebouwen zelf beslaan een oppervlakte van 33.000 m2. Het complex werd opgetrokken in drie endertig maanden, zodat gemiddeld per maand 1000 m2 gebouw werd opgeleverd. Er werd gebruikgemaakt van de modernste industriële bouw methoden. Het geheel heeft 110 mil joen gulden gekost: de gebouwen al leen al ruim 40 miljoen. De omvang rijke en uiterst moderne uitrusting kostte 70 miljoen. ESTEC-directeur prof. W. Kleen (Duitsland) zei gis teren, dat men van deze getallen niet achterover hoeft te vallen. Het Europese ruimteonderzoek kampt voortdurend met ernstig geldgebrek en op de vraag hoe bijvoorbeeld ES TEC zou kunnen bijdragen aan een versmallen van de veelbesproken „technologische kloof" tussen de V. S. en Europa, antwoordde prof. Kleen gevat: „Wat u nu zegt is om méér geld vragen!" De Fransman J- Din- kespiler (directeur planning en pro gramma's) typeerde de „kloof" door op te merken, dat alleen al het Ame rikaanse bemande ruimtevaartpro gramma 100 maal zoveel kost als alle ESRO-activiteiten te zamen. Geld is het waarom alles draait in «Je ruimtevaart en in het Europese ruimte-onderzoek. ESRO houdt zich uitsluitend bezig met wetenschappe lijk onderzoek. Er worden enkel sa tellieten gemaakt met dit beperkte doel. Geen ruimtevaart dus in de ei genlijke betekenis van het woord. De toekomst van ESTEC, met zijn 570 Europese werknemers (waarvan 220 Nederlanders) hangt voor een groot deel af van de bereidheid der rege ringen van de ledenlanden om geld te steken in de verschillende projec ten. Voorlopig is ESTEC bezig tot 1971. De eerstvolgende lancering ESRO-II met behulp van een Ame rikaanse Scout-raket hoopt men 15 mei a.s. te doen plaatshebben. Daarna volgt in september de ESRO- I. In december of januari hoopt men de HEOS-A in een sterk ellipsvormi ge baan om de aarde te brengen. Deze HEOS-satelliet zal speciaal het aardmagneetveld onderzoeken en op meten en zal zich daartoe regelma tig tot op 250.000 km van de aarde bevinden. In een later stadium vol gen dan nog de T.D.-projecten. Met de grootste spanning wordt thans uitgezien naar de bijeenkomst van ministers van de ESRO-landen in juli. Gehoopt wordt namelijk, dat dan een beslissing zal worden geno men over een Europese communica tiesatelliet, die een 24-uurs baan om de aarde moet beschrijven en der halve t.o-v. de aarde stil komt te hangen, ergens boven de Golf van Guinee. De satelliet zal dan heel Eu ropa en het grootste deel van Afri ka bestrijken. ESTEC wacht gespan nen af of de ministers een positief besluit zullen nemen en zo ja, of ESTEC dan de opdracht zal worden gegund. Gevraagd of dit alles geen kostbare doublure is, van wat de Amerikanen allang hebben verwezenlijkt, ant woordde prof. Kleen: „Al over en kele jaren zullen communicatiesatel lieten economisch rendabel zijn. Het etaat nu reeds vast, dat dan telefo neren en televisie-relayeringen per satelliet goedkoper zullen zijn dan via de huidige kanalen. Indien Europa niet in competitie gaat met de Ver enigde Staten, dan zal dit laatste land het monopolie op dit terrein hebben". Na het afkomen van een opdracht voor een dergelijke commu nicatiesatelliet te ontwikkelen en te bouwen zal het zeker vier tot vijf jaar duren eer de satelliet gelan ceerd kan worden. (ADVERTENTIES) Mundiana is kamerbreed tapij't van Balamundi. In 4 kwaliteiten: Paros, Milos, Calypso en Ceres. Vier meter breed. Voor een kamer van 4x5 meter hebt u al Mundiana van wand-tot- wand voor 500 gulden. (Exklusief leg- kosten). Wilt u meer weten? Vraag even het komplete Mundiana infor matie-pakket met heel veel wetens waardigheden overtapijt. Met staaltjes en de praktische kleurenkiezer, om u thuis te helpen bij het vinden van har monieuze kleuren voor uw interieur. Briefkaartje naar Balamundi Nederland N.V., Huizen N.H. (Van een onzer verslaggevers) TWELLO Een door de harde wind aangewakkerde angstwekkend felle brand heeft gistermorgen vroeg tussen vijf en zes uur vier panden in het liart van Twello bij Deven ter volledig in de as gelegd. De brand ls. naar een mededeling van de politie, ontstaan in de keuken van hotel „De Harmonie". De heer H. Stavast, eigenaar van het hotel, en zijn vrouw konden al niet meer via de trap naar beneden toen zij hadden gemerkt wat er aan de hand was. Dank zij een ladder zagen zij kans het vege lijf te redden. De wind joeg het vuur ln luttele minuten naar de naast De Harmonie gelegen feestzaal, vanwaar de vlammen zich nietsontziend een weg baanden naar de kruidenierswinkel van E. G. Wen- sink. De juwelierszaak van J. Das- sel, liep zware waterschade op. De schade wera nog vergroot toen om streeks kwart over vijf twee acythe- leenflessen van constructiebedrijf Kamperman explodeerden. Zo gewel dig was de luchtverplaatsing, dat de ruiten van de tegenover de branden de panden gelegen boekwinkel J. B. Oonk, en van de Coöperatie in dui zend stukken op het trottoir vielen. Het centrum van Twello leek gis termorgen, nog voordat het och tendlicht boven het odrp kwam, wel getroffen door oorlogsgeweld. (Van onze redactie buitenland) BREDA Amerika heeft nagela ten vele van de zes miljoen joodse slachtoffers van Hitier te redden. De ze beschuldiging wordt gedetailleerd en met naam en toenaam geuit in een boek van Arthur Morse, tot voor kort directeur van een van de Amerikaan se tv-reuzen CBS, Het boek heet: „Terwijl zes miljoen mensen stier ven. Een kroniek van de Amerikaan se apathie". Aan de hand van documenten toont de heer Morse aan, dat in ieder geval het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken reeds in de herfst van 1942 op de hoogte was van Hit- Iers plannen om elke jood in Europa tut te moorden maar desondanks geen medewerking wilde verlenen aan uit gewerkte plannen van tal van joodse organisaties om joden uit Europa te emigreren. Pas in januari 1944 kreeg president Roosevelt een rapport over de joden op zijn lessenaar en toen eerst kwam een reddingsactie voor de joden op gang. Vanaf dat moment werd ook duidelijk hoeveel joden eerder gered hadden kunnen worden. Als U op korte termijn 2.500,nodig hebt, maar niet weet waar U die zo gauw vandaan moet halen, hebben wij een voor stel: leen ze van de AMRO Bank. U be taalt ons terug in bijvoorbeeld 24 maan delijkse termijnen van ƒ118,37. Rekent U nu even mee: 24 X ƒ118,37 2.840,88. In die twee jaar betaalt U dus 340,88 aan financieringskosten, waarin begrepen rente alsmede vergoeding voor administratiekosten en overlijdensrisico. Dat is gemiddeld iets meer dan 14 gulden in de maand. Waarom komt U niet eens langs bij de Amsterdam-Rotterdam Bank in Uw buurt? (Bellen of schrijven kan natuurlijk ook). Dan vertellen wij U alles over de bedragen die U kunt lenen en het aantal termijnen waarin U kunt terugbetalen. Over de gemakkelijke manier van terug betalen. Over het feit dat bij overlijden het nog niet terugbetaalde gedeelte van de AMRO-Lening wordt kwijtgescholden. Voordat we het vergeten: de AMRO- Lening-folder ligt voor U klaar, EEN SERVICE VAN DE AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK

de Stem | 1968 | | pagina 7