Ste in 11 KvK Rotterdam kraakt regionaal industrialisatiebeleid Morgen debat in Tweede Kamer over bouw-c.a.o. anstruffa WIE VAN DE DRIE IN GIESSEN? ei-in" bij Jamin met 63.000.000 paaseieren. JAMIN krant ZUIDWEST-NEDERLAND GESCHOKT fassale betoging in druilerig Den Haag kinvn; mum wem in «Blums, m mm (mm Verbazing in Saigon vliegtuigen blijven bombarderen tot bij Hanoi TV LANDAU OVERLEDEN kze week blijft iet koud DAGBLAD VOOR ZEELAND EERSTE RESULTAAT PROTEST: Km W6rd nog 12 tot 15 MOSKOU-HANOI-LONDEN-PARIJS - Noord- Vietnam bewaart tot nu toe het stilzwijgen over de voorstellen van president Johnson om vredes onderhandelingen over Vietnam te beginnen. NIET INGENOMEN -jlHiiflbm Pc Amerikaanse senaat aanvaardt belastingverhoging VOOR MODERN HUISHOUDEN 108e JAARGANG No. 25779 rpen. Aanmelden: L40-3519 b.g.g. 01140-2518 [ER, Rapenburg 27, I■■■■■■■■■■■■I, Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandis DirecteurDr. W. A. J. M. Harkx HoofdredacteurL. Leijendekker RedactieraadJ M. A. C. v. Dongen, i c. J. van Hootegem, mr. dr. A. J. j M, Mes, P. V. M. Vercauteren, I, J. v. t Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 voor Ooi, Koningin en Vaderland bUl W O E N S D A G 3 APRIL 1968 Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (excl. 50 ct. incassokosten), 4,55 per maand (incl. 5 ct. incassokosten), Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage t 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. j^TVoor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 8030 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). t Zweden). Kompleet Dennen en houtskool. Amsielprijs f48,75. 5 met 24 Fliptoppers. zakmes. e U Winkelwaarde f 6-, Bespaar f 1,75 met3 Fliptoppers. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN BREDA ROT TERDAM Geschokt en verbijs terd heeft Zuidwest-Nederland ge reageerd op de gisteren verschenen nota van de Kamer van Koophan- BECHT gebrek aan begrip dei in Rotterdam. In deze nota wordt een felle aanval gedaan op het regionaal industrialisatiebeleid. Drs. D. Roemers, burgemeester van Vlissingen, noemde de nota een staaltje overtrokken Rotterdams chauvinisme, eenzijdig van visie, 'n verhitte demagogenstunt en „ge trompetter om in Den Haag indruk te maken". Burgemeester mr. C. Becht van Tilburg noemde de nota nauwelijks geloofwaardig, „eng randstadsgeredeneer" en getuige van een ontstellend gebrek aan be grip voor het feit, dat Rotterdam een deel van Nederland is en niet omgekeerd. Zowel burgemeester drs. L. J. M. van de Laar van Ber gen op Zoom als de heer Roemers vroegen zich af of een zeehaven- overleg met een zo merkwaardig manoeuvrerend Rotterdam nog wel zin heeft. In de nota noemt de Rotterdamse K.V.K. het regionaal industrialisa tiebeleid een „minipolitiek", die bi Europa niet meer past. De kamer is van mening dat het geen zin heeft stimulerende maatregelen toe te kennen aan bepaalde streken in het land. In de nota wordt nadrukke lijk gezegd dat industrieën met groeikansen, die voor de welvaart van het land van het grootste be lang zijn, het oog laten vallen op agglomeraties waar iedereen al zit en niet op gebieden, die de regering prefereert. De Kamer van Koophandel blijkt het volgens de nota belachelijk te ROEMERS eenzijdig einden dat in het westen van Ne derland, waar vijftig procent van de Nederlanders woont en werkt, geen plaats voor verdere economi sche groei meer zou zijn. N.-VIETNAM ZWIJGT NOG (Van onze redactie buitenland) MOSKOU De beroemde Russi- natuurkundige Lev Landau is naandag op GO-jarige leeftijd in Mos kou overleden aan de gevolgen van het ernstige auto-ongeluk, dat hem in 1962 overkwam, Dit heeft het Russi sche persbureau Tass gisteren meege deeld. In januari 1962 kreeg Landau een zeer ernstig auto-ongeluk en Rus- ands bekwaamste artsen moesten i gevecht van maanden leveren om leven te redden. Vier maal stierf Landau een klinische dood, doch tel ken.' slaagde men erin, de levens feesten weer op te wekken. Ook Teeg de natuurkundige zijn geheu- len weer terug, dat hij bij het onge val had verloren. (ZIE OOK PAGINA 7) (Van onze parlementaire redactie en verslaggevers) DEN HAAG Op voorstel van de heer Schmelzer (KVP) zal de Tweede Kamer morgen om elf uur een debat houden over de beslissin gen van minister Roolvink (Sociale Zaken) inzake de bouw-cao. Dit is het eerste resultaat van het massale protest van de bouwvakkers, die gisteren met 25.000 tot 30.000 man, leuzen schreeuwend, door het drui lerige Den Haag (foto) trokken. Zoals bekend heeft minister Roolvink zijn goedkeuring geweigerd aan de door partijen van werkgevers en werknemers in de bouw overeengeko men loonsverhoging en werktijdverkorting met een half uur per dag per 1 november. WVan onze weerkundige medewerker) DE BILT Dat april doet wat **^tl wil zal de komende dagen te nerken zijn. Gelokt door het zo- nerse weer van eind vorige week ■f "e lente duidelijk in een hinder ing gelokt. Een sterk hogedrukgebied boven proenland blaast al twee dagen veel foude poollucht naar het zuiden met IJsland strenge vorst en op de t eH®nden temperaturen ook "verdag om het vriespunt. In deze udere luchtstroom, die gisteravond hi„ refen en natte sneeuw ons land --wrong komen buien met hagel de ï166™ voor- De thermostaten in »elrt mers worden weer bijge- F.™ ®n de winterjas gaat nog niet te ir j stomerij. Het zal deze week EA°r blijven, want de luchtdruk- ■ffdelmg blijft deze dagen alleen Leht rpV?or aanvoer van koude de i-e, Ij^ens opklaringen kan in nde nachten nachtvorst wor- b>rst^aargenomen en overdag tem- feS" van 7 tot 9 graden. Dins- De 18 kilometer lange stoet van bouwvakkers torste gisteren ette lijke spandoeken mee, waarop kre ten stonden als: „Te veel krotten, te weinig werk", „Roolvink betutte laar", „Johnson en Roolvink een paar apart", „Liever korter werken dan langer Roolvink". Talloze ordecommissarissen bege leidden de monster-optocht. Luid scholden de spreekkoren: „Weg met Roolvink", „Roolvink, ha, ha, ha", en meer subtiel „Rioolvink". Om half elf het tijdstip dat men zou vertrekken was het Malieveld omlijnd door popelende bouwvakar beiders, dubbele rijen autobussen, die uit alle windstreken mensen hadden aangevoerd en honderden geparkeer de auto's pp de pas aangelegde as- faltstroken. De Boorlaan was wit van de omhoog gestoken spandoeken. Toen klonk als een soort startschot het verlossende „ja" en de voorste gelederen draaiden de Koningskade op. Onder het spandoek met het op schrift: „Wij zijn een vrije vakbewe ging" liepen aan het hoofd de voor zitter van de algemene bouwbedrijfs- bond, de heer A. Buys, en de voor zitter van de Nederlandse katholieke bond van werknemers in de bouw nijverheid „St.-Josef", de heer L. Brouwer. Beide bonden organiseer den de protestmars. Een ijverige politieman telde in middels de langsschuivende mannen die hun werk in de steek hadden ge laten om protest aan te tekenen: hij kwam tot 400 demonstranten per mi nuut. Het duurde drie kwartier tot een uur, voordat iedereen van het Malieveld was vertrokken. De Haag. se politie had in feite weinig men sen ingezet. De korpsleden, die naar de binnenstad waren gedirigeerd, hadden tot taak het verkeer nog enigszins in goede banen te leiden. De belangstelling van het Haagse publiek was niet bijster groot. Op het moment dat de bouwvakkers in drommen de Kneuterdijk opkwamen, stonden op het Binnenhof slechts 100 mensen. Eenmaal op het Binnenhof schreeuwden alle kelen luider: „Vijf, zes, zeven, acht, gooi die kerel in de gracht" en klonken schrille fluitcon certen. Toen daalde voor de eerste maal een fijne, maar vieze motregen op Den Haag en de demonstranten neer. Op het Binnenhof ging een depu tatie het gebouw van de Tweede Ka mer binnen om een adres aan te bieden. Op bouwwerken in Brabant was gisteren weinig verlet. Vanuit Mid delburg, Souburg en Vlissingen re den twee bussen met 85 bouwvakkers naar Den Haag. (ZIE PAGINA 7) (Van onze redactie buitenland), Pers- en radiocommentaren uit Hanoi, aangehaald door het Rus sische persbureau Tass, zijn echter weinig bemoedigend. Radio- Hanoi zei gisteren dat de gedeeltelijke stopzetting van de bombar dementen op Noord-Vietnam nog niet overeenkomt met de door Noord-Vietnam gestelde voorwaarden om tot vredebesprekingen te komen. Het officiële orgaan van het Noordvietnamese leger beschuldigde gisteren de regering-Johnson ervan dat zij „nog steeds zoekt naar wegen en middelen om de publieke opinie te misleiden". Het blad merkte op dat Johnson de bombardementen op Noord-Vietnam niet definitief en onvoorwaardelijk heeft stopgezet. Het blad repte met geen woord van de toespraak die Johnson zondagavond heeft gehouden. \- Intussen blijft de Britse regering alle moeite doen het geschil in Viet nam naar de conferenitietafel te brengen. Premier Harold Wilson heeft, maar van bevoegde zijde in Londen is vernomen, via de „rode telexlijn" met het Kremlin een be roep op zijn Russische ambtgenoot Kosygin gedaan, zijn invloed bij Hanoi aan te wenden om van pre sident Ho Tsji Minh een positieve reactie te verkrijgen op het vredes aanbod van Johnson. Ook de „rode lijn" tussen Londen en Washington is de afgelopen dagen gebruikt. Een gunstige reactie van Noord- Vietnam kan naar het oordeel van Londen een geschikt klimaat schep pen voor het bijeenroepen van de Geneefse conferentie over Indo- China. De Britse regering ziet, vol gens welingelichte kringen het ant woord van het Kremlin niet pessi mistisch tegemoet. Volgens V.N.-kringen is secretaris generaal Oe Thant niet met het vre- desgebaar van Amerika ingenomen. Hij zou dit niet zien als een vervul ling van zijn voorstellen. De Noordvietnamese vertegen woordiger in Parijs, Mai Van Bo, heeft gisteren een bezoek gebracht aan het Franse ministerie van bui tenlandse zaken. President Van Thieu van Zuid- Vietnam heeft gisteren gezegd dat hij achter de bombardementspauze staat en gelooft dat zij tot vrede kan leiden. Inmiddels is gebleken, dat de noordelijke grens van het gebied, waar de Amerikaanse vliegtuigen krachtens Johnsons besluit tot ge deeltelijke beperking van de lucht oorlog mogen blijven opereren, zich tot tenminste 335 kilometer ten noor den van de gedemilitariseerde zone uitstrekt. Amerikaanse vliegtuigen hebben gisteren namelijk doelen aan gevallen tot op 135 km van Hanoi hetgeen de verwondering heeft ge wekt van waarnemers in Saigon. Toen president Johnson zondagavond een beperkte bombardementspauze bekendmaakte zei hij, dat de aan vallen daar zouden doorgaan waar voortdurende vijandelijke verster. kingen de voorste geallieerde posi ties direct bedreigden. Men had ge dacht, dat hij hiermee aanvallen be doelde binnen een twintig tot vijf tigtal kilometers ten noorden van de gedemilitariseerde zone tussen Noord-Vietnam en Zuid-Vietnam Men gelooft nu, dat de militaire be velhebbers een brede uitleg aan de verklaring van de Amerikaanse pre sident geven hetgeen het minder waarschijnlijk maakt, dat Hanoi po sitief op de bombardementsbeper- king zal reageren. Een aantal Zeeuwsch-Viaamse gemeenten wil de recreatie ontwikkeling gezamenlijk gaan aanpakken. Pagina 3. Met de olieverontreiniging aan de kust bij Cadzand valt het nogal mee: Het strand is al weer schoongespoeld. Pagina 4. De voortgaande zuiyering in Tsjecho-Slowakije brengt ver scheidene hoge leiders in pa niek. Pagina 7. De kritiekprijs gaat dit jaar naar C. .1. E. Dinaux, „een van onze allerbeste kenners en rech ters van de letterkunde". Pa gina 9. Harry Steevens was de beste Nederlander in de eerste etappe van de Ronde van België. Pa gina 13. De koffie-producerende en -ver bruikende landen zijn het weer voor vijf jaar eens geworden. Pagina 17. WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse senaat heeft gisteren zijn goedkeuring gehecht aan het voorstel van de Amerikaanse rege ring tot het instellen van een toe slag van tien procent op de inkom stenbelasting van personen en maat- schappijen. Er waren 53 stemmen voor en 35 tegen. Het voorstel dat de senaat heeft aangenomen houdt tevens een ver mindering van de Amerikaanse over heidsuitgaven met zes miljoen dollar in. De belastingverhoging is de eer ste die met Amerikaanse volk wordt opgelegd sinds zestien jaar. (ADVERTENTIE) WH _r. (Van een onzer verslaggevers) GIESSEN Op het moment dat wij dit schrijven is Giessen, gele gen nabij de Maas in het Land van Heusden en Altena, de enige ge meente in Brabant met minder dan duizend inwoners. Om precies te zijn, het zijn er 999. Maar dat zal niet lang meer duren, want op de gevel van het gemeentehuis prijkt een ooievaar met de spreuk: „Giessen in 'verwachting". Het moet ai gek gaan, wil Bra bants kleinste gemeente niet vóór Pasen haar duizendste inwoner kunnen verwelkomen. Wie dat zal zijn en waar deze geboren gaat worden is nog een groot geheim. Men wacht vol spanning. Want volgens de geruchten onder de bevolking zijn er drie aanstaande moeders, „die er naar doen", zoals men in Giessen zegt. Voor de Giessenaren een soort quiz „Wie van de drie?" Gemeentesecretaris J. A. Nieu wenhuizen hoopt dat de duizend ste inwoner maar gauw komt. De middenstanders van het dorp zit ten namelijk al tien dagen lang met feestelijke etalages, opgesierd met ooievaars, babypoppen, vlag getjes en andere attributen. Dit in verband met een onderlinge wed strijd. Die is natuurlijk heel erg belangrijk, maar zij kunnen in verband met de komende paasda gen hun handelsbelangen toch ook moeilijk uit het oog verliezen. Op de scholen liggen de be schuiten met muisjes al klaar om op het eerste teken aan de jeugd uitgedeeld te worden. En zodra de duizendste inwoner er is, roept burgemeester mr. J. N. Scholten, die tevens burgervader is van An- del en Rijswijk, de zeven leden tellende gemeenteraad voor een bijzondere vergadering bijeen. Bo vendien hoopt hij dan met een spaarboekje in de hand de nieu we burger te gaan bewonderen. Burgemeester Scholten maakt in deze uithoek van de provincie, in het vlakke land tussen de rivie ren, bepaald historie. Nauwelijks was hij vier jaar geleden voor het eerst tot burgemeester benoemd, of de gemeente Rijswijk kondigde zijn duizendste inwoner aan. (VERVOLG OP PAGINA 3) (ADVERTENTIE) Nederland wordt met Pasen een "ei" land. 'n Jamin paasei-land. Meer dan 63 miljoen eieren liggen er in de Jamin-winkels klaar. Eieren in alle soorten en maten. Eieren voor alle mensen en smaken. DaaromKom naar de "ei-in" bij Jamin. LA

de Stem | 1968 | | pagina 1