ireskansky dood gevonden 75 125 Belangrijk werk voor raketten belgiE diep in moeilijkheden nt \tsjechen en polen gaan door met zuiveren van de partij VISSTICKS Onaanvaard- 'iaar minimum Verkiezingen brachten geen oplossing SIAM RUST PIEPHAAS EN ZAKJE SCHUIM! BONDSDAG-INCIDENT Extremisme in Duitsland is toegenomen vergrote ite eschuïtje OKEE REPEN 4 stuks WESSA pak pak 6 stuks bouwbonden tot Staten-Generaal: Noodzakelijk Deviezenpot je Actie Ontslag Beschuldigd ERNST BENDA volgt Lücke op Studenten Korte staking in Europoort Binnenlandse Zaken: Protest arbeiders in Spaanse rechtszaal Twee KVP-fracties in Utrechtse raad NATUURKUNDIGE LANDEN: Gered Boeken Lindsay vraagt bevoegdheden maMkoJetmf£ Nieuwe order voor SES5& »«busse„" ton jullie tomen W- Verliezen Federalisnie Centrale figuur Nieuwe verkiezingen? Pistolensmokkelaars in Vaals gegrepen Confrontatie distantieert zich van Michaellegioen li 87 87 3 AG: sla 52 119 3AG- n Delicious 109 (Vervolg van pagina 1) De drie bouwvakbonden zijn diep geschokt door het optreden van mi nister Roolvink tegen de bouw.c.a.o. In een adres aan beide kamers van de Staten-Generaal, dat de drie bonden stermorgen tijdens de grote protest- monstratie in Den Haag hebben aangeboden, wordt de minister van Sociale Zaken verweten, dat hij de bijl heeft gezet aan de voet van de vrije loonpolitiek. „Door het afwijzen van de pensioenverho ging en van de kortere werkweek in de bouw brengt de minister de c.a.o.- verbeteringen terug tot een onaan vaardbaar minimum", aldus de alge mene, de katholieke en de christelijke bond van bouwvakkers. In het adres aan de Staten-Gene raal leggen de drie bonden er de na druk op, dat de onderhandelingen over de c.a.o. en de resultaten ervan voor verantwoordelijkheid van het Üdrijfsleven zijn, sinds de vrije loon politiek ingevoerd is. De bouwnijver heid heeft in volledige overeenstem ming tussen werknemers en werkge vers besloten een kortere werkweek toe te passen van een half uur per dag. Verder onder meer om pensioen premie per 1 januari 1969 te verhogen met 1 procent. Deze twee overeengekomen ver gingen zijn door de minister on- bindend verklaard, omdat hij van repercussies verwacht in an dere bedrijfssectoren. De bonden be nadrukken echter, dat bijvoorbeeld de verhoging van de pensioenpremie overeengekomen is mede met de ge dachte de besteding in de consump tieve sfeer te beperken. De arbeidstijdverkorting is volgens debonden noodzakelijk gezien de bij zondere situatie in de bouw zoals re latief zware weersomstandigheden en de lange werkdagen met inbegrip van de reistijden. Bij dit alles speelt de niet rooskleurige situatie voor de bouwvakarbeiders op de arbeids markt een grote rol. „De arbeidstijd verkorting kan een verantwoorde bij drage leveren tot eliminatie van de sinds enige tijd bestaande over-capa- dteit", aldus de drie bonden. Tijdens de bijeenkomst op het Ma lieveld in Den Haag werden de de- monsterende bouwvakkers toege sproken door N.V.V.-voorzitter KIoos, N.K.V.-voorzitter Mertens en door de voorzitter van de bouwbonden van deze twee vakcentralen, namelijk de heren Brouwer en Buys. Zij legden er allen de nadruk op dat de protest manifestatie vooral gezien moest wor den als een drukmiddel op de publie keopinie en op het parlement. De heer Kloos: „Ieder kabinet geeft een eigen kleur aan wat het als alge meen belang ziet. De zorg om de be talingsbalans van het kabinet en de gedachte aan een toekomstige belas tingverlaging mogen niet tot gevolg hebben dat de werkloosheid op een onverantwoord hoog niveau komt", volgens de heer Kloos is de regering te bang om haar deviezenpotje aan te tasten N.K.V.-voorzitter Mertens zei dat het N.K.V, niet om politieke doelein den aan deze protest-meeting mee ueed, maar omdat het om redelijke ®aa'' waarover men het de Werkgevers eens was gewor De heer Brouwer (St.-Joseph) zei j e w™'6" en dividenden ook chaden, maar dat men daar geen protesten tegen verneemt. De heer s,? jS ^slotte zei „dat het parlement Ulaelyk zal moeten maken of het ae bouw in een hoek wil bljjven trappen of de plaats wil geven die naar toekomt". demonstratie zei N.V.V.- vis®^1 u Kloos nog in een inter- "5et n'et uitgesloten, dat tiA .-ï" op douwwerken wat ac tio wÜ ontstaan na het afkeuren van uw"U.a.o. Er wordt wel gespro- hillfu stakingeiy maar dat zou on- zava, Z1]^ *en oP^obte van de werk- 6aT. e, met 6venveel kracht als verii(,lf\2iaïï?onden de c.a.o. hebben lltiAbA i zaak moet op het po- honri j worden uitgevochten. Ik hun t°°?' dat de bouwvakkers cUlJfita?d zullen gebruiken en dit zullen uitoefenen, waar Ipehooi't te geschieden". (Van onze redactie buitenland) PRAAG/WARSCHAU Nog steeds verdwijnen invloedrijke commu nisten in Tsjechoslowakije en Polen van het politieke toneel. Gisteren hebben weer enkelen in beide landen ontslag uit hun functies ge kregen of genomen. Daarbij kwam nog dat het ontzielde lichaam van de al dagen verdwenen Tsjechische rechter Breskansky aan een boom hangend werd gevonden. Men neemt aan, dat Breskansky zelfmoord heeft gepleegd. Volgens betrouwbare bronnen heb ben studenten van opgeheven fa culteiten van de universiteit te War schau opdracht gekregen hun ka mers in studentenhuizen te ontrui men, nadat zij vorige week aan ver boden demonstraties hadden deelge nomen. Zij moeten nu opnieuw aanvragen indienen voor inschrijving aan de universiteit als voor toelating tot de huizen. De autoriteiten zouden op deze wijze de onwilligste studenten de toegang proberen te ontzeggen. Dr. Breskansky was donderdag in het hooggerechtshof, toen collega's hem telefonisch op de hoogte stelden van aantijgingen door de oud-rech ter mevrouw Olga Hoffmannova- Novomeska. Zij beschuldigde Bres kansky ervan een gefingeerd proces te hebben gevoerd tegen de directie van een chemische fabriek. Breskansky liet na het gesprek niets merken. Hij pakte zijn tas en zei naar het ministerie van justitie te zullen gaan. De rechter ging ech ter met een taxi naar het 20 kilo meter van Praag gelegen Babice. Breskansky is de tweede hoge functionaris in Praag, die zich van het leven heeft beroofd. De eerste was generaal Janko. Hij sloeg de hand aan zichzelf, omdat men hem wilde verhoren naar aanleiding van generaal Sejna's vlucht naar Ame rika. In Praag heeft Vladimir Koucky, een van de voornaamste leiders van het voormalige „Novotnyistische" bewind, zijn functie van secretaris van het centrale comité van de com munistische partij neergelegd. Ook presidium-lid Jiri Hendryck heeft zijn ontslag ingediend. Jaroslav Kladiva, faculteitshoofd van de universiteit in Praag, stelde voor dat de functionarissen die nu uit hun ambten waren ontzet een eerlijke behandeling zouden krijgen in „overeenstemming met de status van de partij en met de principes van de sommunistische ethiek." Hij stelde tevens Behuslav Lasto- vicka, voorzitter van het parlement, aan de kaak, omdat deze net als Koucky verantwoordelijk was voor de onvolledige herziening van de (Stalinistische) processen tegen de zogenaamde bourgeois-nationalisten in Slowakije. Kladiva vroeg om rehabilitatie van de Slowaken Gustav Husak en La- dislav Novomesky en anderen die nog niet gerehabiliteerd waren. In Warschau is Stanislaw Neu- mark, directeur van het kabinet van het ministerie van cultuur, uit zijn functie ontslagen, nadat zijn zoon in de door de staat gecontroleerde pers ervan werd beschuldigd een studen tendemonstratie te hebben georgani seerd. Mevrouw Wanda Zaloeska, direc trice van de afdeling beeldende kunst van het ministerie, zal ook uit haar functie ontslagen worden. Zij is gis teren al, na een lidmaatschap van 20 jaar, uit de partij gezet, omdat zij niet verhinderd zou hebben dat stu denten in de beeldende kunsten deelnamen aan demonstraties. ERNST BENDA opvolger (Van onze redactie buitenland) BONN Ernst Benda (43) is be noemd tot minister van binnenlandse zaken van het Westduitse kabinet- Kiesinger. Hij was voorheen onder minister op hetzelfde ministerie. Benda (CDU-lid) volgt P. Lücke op, die vorige week ontslag nam. Tij dens de oorlog was Benda matroos radioman bij de Duitse Marine. Het regiem van partijleider Go- moelka heeft de schuld van de stu dentendemonstraties in hoofdzaak toegeschreven aan zionisten, intellec tuelen en voormalige stalinisten. Men neemt daarom aan dat de mees te ontslagenen jood zijn. ROTTERDAM (ANP) Onder 800 werknemers van het Amerikaan se aannemingsbedrijf Fluor N.V., dat op het ogenblik in het Rotterdamse Europoortgebied bezig met de bouw van de ammomakfabriek voor Esso, heeft gisteren enige arbeidsonrust ge heerst. Om negen uur 's morgens legden zij het werk neer om hun eisen inzake o..m, een loonsverhoging van 4,5 pro. cent en een werktijdsverkorting kracht bij te zetten. De staking ein digde rond het middaguur,, nadat de directie had toegezegd, de wensen van de Fluor-werknemers, indien mo gelijk, in te willigen. BONN (AP) Het rechtse ex tremisme kreeg in 1967 toenemende steun in West-Duitsland maar de toeneming was geringer dan 't jaar daarvoor zo berichtte gisteren het federale ministerie van binnenlandse zflkciii Het ledental van rechtse politieke partijen en organisaties nam in het vorige jaar toe met 4.000 tot 38.700. Daartegenover stond een toeneming van 8400 leden in 1966, zo zei het ministerie. Het aantal leden van link se organisaties nam toe met 4800 le den tot een totaal van 39.000. „Hoewel men ernstig rekening moet houden met de NPD „als een verschijnsel van Duits radicalisme van de rechtervleugel" zo zei men bij het ministerie „vormt de partij nog geen gevaar voor de Duitse de mocratie" door haar geringe invloed op de wetgeving. MADRID (Reuter) Honderden arbeiders in een volle rechtszaal in Madrid riepen „Lang leve de vrij heid", toen gisteren Marcelino Ca- macho, een van de leiders van Span- jes grootste ondergrondse arbeiders beweging, uit de zaal werd geleid wegens belediging van de recht bank. Camacho en Julian Ariza, ook led der van de clandestiene „arbeiders comités" in Madrid, stonden met elf anderen terecht in verband met be togingen, op 27 januari van het vorige jaar, voor loonsverhoging en een onafhankelijke vakbeweging. Toen Camacho, van middelbare leeftijd, de rechtszaal werd uitgeleid, riep hij „weg met de noodrechtban- ken die in dienst staan van een kwijnende dictatuur" en „leve de vrijheid". De 600 arbeiders en andere sym- pathiserenden in de zaal antwoord den met „leve de vrijheid" en de rechter liet de zaal ontruimen. Tegen Camacho, Ariza en een ze kere Antonio Munoz is een jaar gevangenisstraf geëist. Camacho zit al 14 maanden in voorarrest. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Utrecht heeft sinds gistermiddag twee KVP-gemeente- raadsfracties. Het verschil van inzicht in de gemeentelijke financiële poli tiek is ook binnen de KVP-fractie zo groot geworden, dat verdere sa menwerking onmogelijk is, zolang nog geen objectieve deskundige uit spraak is gedaan. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU -r De maandag over leden Russische natuurkundige professor Lev Landau, werd in 1908 in Bakoe uit joodse ouders geboren en behaalde op 19-jarige leeftijd de doctorsgraad. Twee jaar later was hij werkzaam aan het instituut van de natuurkundige Niels Bohr te Kopenhagen, waar hij een theoretische verhandeling over het magnetisme publiceerde. Vervolgens was hij vijf jaar hoog leraar te Charkov. In 1937 vestig de hij zich te Moskou. Hij was sinds 1946 lid van de Russische academie van wetenschappen. In januari van dit jaar kreeg Landau de Lenin-orde. Dat hij niet altijd in de gunst van het communistische bewind heeft ge- staan, onthulde hij zelf in een krante-artikel in 1964. waarin hij beweerde aan het eind van de ja ren dertig een jaar in de gevan genis te hebben doorgebracht op beschuldiging van spionage voor de Duitsers. „Ik bleef een jaar in de gevan genis en het was duidelijk dat ik zelfs geen half jaar meer te leven had", zo schreef hij. Zijn leven werd gered door de nestor van de Russische atoomgeleerden, prof. Peter Kapitza, die zich naar het Kremlin begaf en dreigde zijn we tenschappelijk werk te staken als Landau niet werd vrijgelaten. PROFESSOR LEV LANDAU Prof. Landau was lid van de Nederlandse koninklijke academie van wetenschappen, de Britse royal society, de Deense academie van wetenschappen, de Ameri kaanse academie van kunsten en wetenschappen en de Newyorkse academie van wetenschappen. Zijn bekendste werk is een in 1956 verschenen verhandeling over de kwantentheorie. Hij verrichtte met name belang rijk werk op het gebied van de behandeling van gekoelde vloei bare gassen, die gebruikt worden voor het aandrijven van ruimte raketten. Prof. Landau werd in 1956 als kandidaat voor het lidmaatschap van de koninklijke Nederlandse academie van wetenschappen voorgedragen, o.m. door prof. R. Kronig. In de aanbeveling werd opgemerkt dat deze voordracht ge schiedde tevens uit de overweging „dat het werk van Landau nauw verband houdt met theoretisch en experimenteel onderzoek, dat hier te lande op natuurkundig gebied is verricht" Landau, die had gehoopt boeken te schrijven over het doceren van natuurkunde en rekenkunde, laat een vrouw achter, Konkordia, voormalig scheikundige, een zoon van 22 jaar, Igor, en een klein dochter. TANKS en gepantserde vrachtwa gens met gevechtstroepen hebben gisterennacht in Rio gepatrouil leerd na een studentenoproer maandag in de metropool en vier andere steden. Het was de ernstig ste uitbarsting van geweld sinds de staatsgreep van het leger in 1964. NEW YORK (AFP) Burgemees ter John Lindsay van New York heeft gisteren de gemeenteraad om speciale bevoegdheden gevraagd, te gebruiken in geval van oproer of al wanneer er oproer dreigt. Als deze hem worden verleend dan kan hij de noodtoestand afkondigen voor de duur van twee weken en de ze periode desgewenst verlengen. Ge durende die tijd zou hij alle maatre gelen kunnen treffen die hij nodig acht voor handhaving van de orde. kaMSf'"1|,rL,<^'P) - D* Ameri- heeft nt>„ Lockheed vanren!Üu!.®en grote order ont- vanten "n ffrote order »nt- L-IOli iP ,aar m«uwste produkt, de üa's". TT a lu^«tuus schffln«mnrilPanse '"chtvaartmaat- deze aV audioes heeft 24 van •teil &°Wfi'ge Straalmachines be- 300)fei«i« Passagiers (max. rüim vlieitu?ifnK^U,nnen verv°eren De draéhf f t hee» een op- luchtbusscnCSen V°°r 'n t0taal 168 (Van onze correspondent in Brussel) BRUSSEL De vorming van een nieuwe regering in België zal, na de verkiezingen van zondag, die aan de drie traditionele partijen slechts verlies brachten, bijzonder moeilijk worden. Koning Boude- wijn begon maandag zijn reeks van raadplegingen. Hij ontving achter eenvolgens de voorzitters van de Kamer en de Senaat en de demissio naire eerste minister Paul van den Boeynants, die in het Brusselse geschiedenis maakte door een honderdduizend voorkeurstemmen te behalen. Een nog nimmer vertoond succes in de parlementaire ge schiedenis van België. tie zou gevormd kunnen worden door de christelijke volkspartij en de socia listen. Zij bezetten samen 128 zetels en zouden dus over een comfortabele meerderheid van 21 zetels beschik ken. Voortzetting van de over de kwestie-Leuven gevallen coalitie van christelijke volkspartij en liberalen zou een meerderheid opleveren van 9 zetels. Ten opzichte van het oude parlement zou dat een halvering be tekenen, want toen had de coalitie een meerderheid van 18 zetels. De definitieve uitslagen van de verkiezingen wijzen de Christelijke Volkspartij als de grote verliezer aan. Na de klap van 1965, toen de C.V.P. 19 zetels verloor, moest de in Vlamingen, Walen en Brusselaars uiteengevallen grootste partij van België thans nog een verlies van 8 zetels incasseren. Maandag rond het middaguur werd de officiële zetelverdeling voor de nieuwe kamer bekend. Dat leverde, ondanks de duidelijke tendensen, die de slechts zeer langzaam binnendrup pelende verkiezingsuitslagen hadden opgeleverd, toch nog een verrassing op. De socialisten, van wie aanvan kelijk werd aangenomen, dat ze zich lichtjes hersteld hadden van de in 1965 geleden verliezen, bleken in to taal toch vijf zetels verloren te heb ben. Het Belgische kiessysteem kan ertoe leiden, zo blijkt uit de volle dige uitslagen, dat een gering pro centueel stemmenverlies toch een aanzienlijk zetelverlies oplevert. De socialisten verloren 0,29 procent van de stemmen en daarmee vijf zetels. De liberalen daarentegen gingen in stemmenaantal 0,74 procent achter uit en verloren slechts één zetel- Uit de nieuwe zetelverdeling blijkt dat de vorming van een coali tieregering tussen liberalen en socia listen niet mogelijk is. Ze komen te zamen precies één zetel tekort om de meerderheid in de Kamer te verwer ven. Op de 212 Kamerzetels bezetten zij er samen 106. De sterkste coali- Hoewel met gezegd kan worden, dat de Belgische kiezers door het uitbrengen van hun stem kozen voor het federalisme is het opvallend feit van deze verkiezingen niettemin, dat het alleen de extreem Vlaamse en de extreem Waalse partijen zijn, die zich duidelijk voor federalisme hebben uitgesproken, naar wie de winst is gegaan. De C.V.P. is nog verder afgebrokkeld, na 17 jaar re geringsverantwoordelijkheid te heb ben gedragen. Het verlies van de CVP werd winst voor de Volksunie: Politieke waarnemers menen. dat de Volksunie met 20 zetels wel aan de top van haar kunnen is gekomen en dat de C.V.P. nu steunt op uit sluitend traditionele kiezers, die de christelijke partij wel trouw zullen blijven. In de nieuwe kamer zetelen 37 echte federalisten tegenover 175 vertegenwoordigers van de „natio nale" partijen. De uitslagen van de verkiezingen voor de senaat hebben vrijwel het zelfde beeld opgeleverd als de uit slagen voor de kamer. Echter met één belangrijk verschil: de socialis ten verloren niet voor de senaat, maar wonnen 2 zetels. Op de 160 rechtstreeks gekozen senators ko men er 35 C.V.P.-ers (verlies 9), 33 socialisten (winst 2), 22 liberalen (verlies 1), 9 vertegenwoordigers van de Volksunie (winst 5), 5 F.D.F.-ver- tegenwoordigers (winst 4) en 1 communist (verlies 1). Uit alles blijkt, dat de taalkwes tie deze verkiezingen in zeer grote mate beheerst heeft. Slechts daaruit is de winst van de zgn. extreme partijen als de Volksunie in Vlaan deren en Brussel en van het F.D.P. in Brussel te verklaren. In Brussel is de PW sterk terug gevallen, van 11 op 8 zetels. Slechts in Wallonië wisten de liberalen eni ge winst te behalen. Meest opvallen de feit van deze verkiezingen is ech ter de enorme aantrekkingskracht, die Van den Boeynants op de Brus selse kiezer heeft gehad. Zijn popu lariteit heeft de C.V.P. behoedt voor zetelverlies in het Brusselse. Geble ken is, dat Van den Boeynants po litiek juist heeft gehandeld, toen hij tegen de partij-instanties in besloot toch met een Waals-Vlaamse lijst on der C.V.P.-viag in Brussel uit te ko men. Het succes van de eerste minis ter stempelt hem tot de man, die in de christelijke volkspartijen de ko mende dagen een zeer vooraanstaan de rol zal spelen. Want voordat er onderhandeld kan worden over een nieuwe regering, zal er in de C.V.P. grondig gepraat moeten worden o- ver de vraag of Vlaamse en Waalse C.V.P-ers nog samen in een zgn. unitaire partij kunnen samenwonen. In dat gesprek zal Van den Boey nants, die de Vlaamse en Waalse C.V.P.-ers in Brussel bijeen wist te houden, dé centrale figuur zijn. De eenheid in de C.V.P. zal hersteld moe ten worden, wil België een regering krijgen. Immers, de liberalen en so cialisten beschikken piet over een parlementaire meerderheid. Deelna me van de C.V.P. aan een nieuwe regering is dus noodzakelijk. Dat alles neemt niet weg, dat er ook vooraanstaande politici zijn, zo als oud-eerste minister Theo Lefèvre, voorman van de christendemocrati sche vleugel van de C.V.P. en de demissionaire minister De Saeger, die de kiezers ondankbaarheid heeft verweten, die de mogelijkheid van nieuwe verkiezingen op vrij korte termijn niet uitsluiten- België zit na deze verkiezingen zeer diep in de moeilijkheden. De verkiezingen heb ben, zoals verwacht werd, de oplos sing van de problemen niet gemak kelijker gemaakt (Van een onzer verslaggevers) VAALS De douane te' Vaals heeft drie Hagenaars aangehouden. Zij hebben geprobeerd twaalf pisto len met munitie over de grens te smokkelen. Het drietal, dat terug keerde van een vakantie in Tsjecho slowakije had de wapens daar legaal gekocht. BONN (Reuter) Een vrouw van ongeveer 25 jaar werd gisteren van de publieke -tribune in het West duitse parlement verwijderd nadat ze „Nazi Kiesinger. treedt af" had geroepen, terwijl de kanselier in een begrotingsdebat het woord voerde. Ze zei later tegen journalisten: „Ik deed dat omdat ik niet kan uitstaan dat een nazi zo'n grote rol speelt aan het hoofd van ons land." EEN BERUCHT lid van de Maffia familie die eens onder leiding stond van „Joe Bananas" is om het leven gebracht door een kogelre gen. De schoten werden afgevuurd uit een auto enkele meters van zijn huis. VERTEGENWOORDIGERS van de politiebonden en de overheid heb ben overeenstemming bereikt over een nieuw systeem van toeslagen bij verrichting van onregelmatige diensten voor de gemeente- en rijkspolitie. Het nieuwe systeem wil men per 1 juli a.s. in werking laten treden. In het Algemeen Handelsblad van afgelopen maandag trof ik bij het verslag van de wedstrijd Xerxes- DHC tegen Ajax een merkwaardige kop aan: Coen Moulijn grote win- naar: 01". Mijn eerste gedachte was, uiteraard, dat hier sprake was van een pijnlijke vergissing. Maar in het verslag stond een passage, die misschien deze kop rechtvaardigt. Coen Moulijn had namelijk, aldus het Algemeen Handelsblad, aan de trainer van Xerxes, Kurt Linder, een maatkostuum beloofd, als Xerxes van Ajax zou winnen. Omdat Ajax gewonnen heeft, hoeft de Feijenoord- linksbuiten dat pak niet weg te ge ven. Maar ik denk, dat Coentje toch met meer genoegen een pak aan Lin der had gegeven, dan nu met zijn club op de tweede plaats te staan. Zou de kop dan toch fout zijn7 De krant Daily Star, die in de Li banese hoofdstad Beiroet verschijnt, schreef een waarschijnlijk uniek ar tikel in de persgeschiedenis. De kop luidde: „LBJ trekt zich terug". Het artikel zelf telde één woord! „Goed". Enige weken geleden had 11c het erover, dat vrouwen met rood haar in de middeleeuwen beschouwd wer den als heksen. Een lezer schreef mij echter, dat in een dorp in West-Bra bant een jongen niet met een meisje mocht trouwen omdat het rood haar had. „Die met rood haar, daar zit den duvel in" zei de vader van de jongen. De twee zijn toch met elkaar getrouwd, zonder toestemming van de ouders van de bruidegom.' En ze leven hopelijk nog lang en gelukkig. Terwijl de aandacht van de hele wereld gericht is op Vietnam gaan de oorlogen elders gewoon door, al leen in stilte. Uit Afrika met name dringt hier in het westen weinig nieuws door. In Nigeria vechten de Nigerianen nog altijd tegen het af gescheiden Biafra. De leider van deze staat, kolonel Ojoekwoe, heeft dezer dagen zijn landgenoten weer eens opgeroepen met nog meer ener gie te vechten. Als er in Vietnam vrede zou ko men, moet u echt niet denken, dat we in een vredelievende wereld wonen. „Ik geloof dat we van onze eerste minister kunnen zeggen, dat Kij een omgekeerde Midas is: alles wat hij aanraakt wordt vuilnis" (Engelse conservatieve politicus Reginald MaucUing). Ter verduidelijking: Midas was een mythologische figuur met de benij denswaardige gave om alles wat hij aanraakte in goud te veranderen. „Is het niet belachelijk die tram melant over marihuana? Dat is een heel gering kwaad in vergelijking met de consumptie van een pakje sigaretten per dag". (Prof. dr. E. J. Ariens uit Nijmegen). Omdat we nu midden in de Boe kenweek zitten een paar dingen over boeken: er is een boekje uitgekomen met allemaal heel cynische, bittere mopjes over de liefde. Een voor beeld: „Een dame tegen haar vrien din: „Ik hoor of zie nooit meer iets van Marcel. Weet jij hoe het met hem gaat?". „Hij is dood". „O, geluk kig, ik dacht al, dat hij kwaad was'. De Nieuwe Linie vroeg in zijn boekennummer aan 19 literaire cri tici welk boek op hen de meeste in druk had gemaakt. Er werd slechts één boek twee keer genoemd: „Kom 'mij niet te na" van Adriaan van der Veen. Johnson vlaflipper. Als Ho Tsji Minh ook chocolade pudding lust, kunnen hij en Johnson misschien daarover beginnen te pra ten. Wie weet komt de oorlog dan ook nog aan de beurt, 't Is maar een idee. Het lijkt mij, dat je over cho coladepudding best een interessant gesprek kunt voeren. Vandaar. MERIJN. (Van een onzer verslaggevers) HEERLEN Confrontatie is niet enthousiast over de oprichting van het Michaellegioen. Dit blijkt uit een mededeling in het zo juist versche nen maart-nummer van Confron tatie. Zij wijst iedere band met het Michaëllegioen af. Haar voornaamste bezwaar tegen het legioen is, dat dit legioen zich uit in protest tegen de bisschoppen, juist op een moment, dat dezen er blijk van geven „uiteindelijk toch de kerk in volkomen eenheid met de H. Stoel te willen leiden". In dit verband wordt gewezen op het besluit van kardinaal Alfrink, loyaal mede te werken aan de wens van Rome. de nieuwe katechismus op verschillends punten te herzien.

de Stem | 1968 | | pagina 17