Wemeldinge krijgt een oud-Hollandse campin; PFAFF Felle discussie in Oostburgse raad heeft nieuwe hakken, nieuwe neuzen... A. C. den Doelder Man verwondt Haven Hoechst Vlissingen n.v. officieel open vriend van zijn dochter met bijtend znur Tob niet langer. Ruil uw oude naaimachine in. Schaf u de moderne Pfaff aan. Pfaff Naaimachinehuis W. RIKKEN N.V. en waar? BOSCH OPTIEK /AN DAAG MORGEN ei nieuws uit id en streek d pag. 3-5 Schuld Onelegant Bewijzen Even wennen Opzet of ongeluk Van of Von? Dow-directeur Bollen verlaat Nederland Beginstadium HET HUIS VAN ST. ELOY Horloges Patek Philippe Genève. Hoogste precisie sinds 1839 J. van der Loo Juwelier Lijnbaan 69 Rotterdam Dit is mode, dit is lente. i Geweldig leukepump I metrechteblokhak. I Modieuze trio - kleuren. Bij aankoop van een Pfaff zigzag-machine kan immers in de meeste gevallen uw oude naaimachine, ongeacht welk merk, worden ingeruild! Bespreek deze mogelijkheid eens in een Pfaff-zaak. ONS ZIGZAG-PROGRAMMA LOOPT VAN 248.- tot798- ELEKTRISCH, COMPLEET MET KOFFER BERGEN OP ZOOM: Kortemeestraat 17 tel. 01640-5878 TERNEUZEN: Nieuwe Diepstraat 23 tel. 01150-2294 Verder verkrijgbaar bij: A. C. BAST1AANSE, Papagaaistraat 4 Goes, tel. 01100-7476 H. A. DE BREUCK, B. F. van Daesberghestr. 16, Hulst tel. 01140-2215 G. HEMELAAR, Nieuwendijk 29, Vlissingen, tel. 01184-3729 G. HEMELAAR, Lange Viele 52, Middelburg, tel. 01180-5241 ADVERTENTIE) ilst Terneuzen BAGBLAB Bt 3l±M VAN VRIJBAG 29 AAAART 1968 iodieus gekleed steed u dan ook idacht aan uw 'kleding ed zien, maar er Ier uit zien met 'n iderne bril. 'w mode-adviseur voor moderne oogkleding. kg 1-12, 14-17 en 19-21 uur Boutenstentoonstelling skweekschool 20 uur Film. N 34: Expositia egenhart EEN tigingsgebouw 20 uur Porg door Ned. Marionettenthea- Bert Brugman ZAND 15 uur Raadsvergadering (af- rgemeester) e 19.30 uur Toneeluitvoering nigingen E huis 16 uur Raadsvergadering J. Dierikx) huis 20 uur Raadsvergadering tZANDE Linde Discobal RT ck 20 uur Lezing Willem van 18 j. rg 10-17 uur Boutenstentoonstelling SN 34: Expositie Degenhart ;e Lozanne 20 uur Jongeren- ST.-JOOSLAND 19.30 uur Uitvoering Nieuw- neskoor r r 19.30 uur St. Giles' System NDKERKJE s 19.30 uur Toneel: „De onbe reid" T ïepper 13.30 uur Koningschle- Jebastiaan rt v k 20 uur Instuif rebouw 20 uur -end goed. 14 j. Milder Prijskafn-ting E ïuis Kipstraat 19.30 uur Judo- en tZANDE 3 Huis 15 uur Schieting jr uur De getemde feek» IJK Ük 15 uur Schieting •ero 19.30 uur Bal ïuis 19.30 uur. JongerensoM, (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) OOSTBURG Een te laat inge diende begroting, waaraan de bege leidingsbrief ontbrak, heeft in de Oostburgse begrotingsvergadering een felle kritiek uitgelokt van. de KVP-fractieleider, W. C. A. M. van Dongen. Hij vroeg of het college van b. en w. „de moed kon opbrengen" om excuses aan te bieden voor wat hij noemde „pertinente leugens en beledigingen die gericht waren aan het adres van de onderwijsinspecteur Brants en de heer Waalwijk" (rector lyceum). De h»er Van Dongen bracht daar mee het beleid inzake de vorming van een scholengemeenschap volgens de mammoetwet, waarover in no vember en december 1967 gestreden werd,' weer in discussie. Maar wet houder D. Geuze (protestants chris telijk) verzekerde hem: „Ik heb geen enkel schuldgevoel". Burgemeester J. L. van Leeuwen was dezelfde me ning toegedaan: „Wij komen er niet op terug. Nu niet en nooit niet. De strijd is voorbij". De heer Van Dongen verweet het college „dat het heeft opgehouden een beleid te voeren". „De laatste tijd heb ik enige symptomen menen te ontdekken van een zeke-e matheid van dit college", aldus de heer Van Dongen. „Het is, dachten we, een unicum een droevig unicum tot de ontdekking te komen, dat een geheel college in gebreke blijft lei ding te geven", zo zei hij, sprekend namens zijn fractie. Terugkomend op de roerige raadzittingen in de winter van 1967, verweet hij het col lege, dat, waar zijn fractie in deze onderwijskwestie een stap terug had gedaan om scherpe tegenstellingen tussen het college en de raad te ver mijden, het college zoekt naar een verscherping van de verhoudingen. Met klem ontkende de heer Van Dongen dat de r.-k. hbs schuld zou hebben aan het mislukken van de poging om in Oostburg tot een scho lengemeenschap te komen, waarin alle middelbaar onderwijs zou zijn opgenomen. „Ik wens hier in alle duidelijkheid te stellen, dat, zo er schuldigen zijn,'deze in de kring van burgemeester en wethouders gezocht moeten worden. Hij herhaalde het verwijt aan het college te hebben ver zuimd tijdig contact op te nemen met de r.-k. hbs. De heer Van Dongen betreurde het, dat de christelijke mavo nu apart is gebleven. Burgemeester Van Leeuwen zei het onelegant te vinden, dat de persver tegenwoordigers wel over de rede van de heer Van Dongen beschikten en het college niet. Hij zei te menen, dat de heer Van Dongen het college heeft willen overvallen. De heer Geu. ze trok een vergelijking tussen het college van b. en w. en het college van Gedeputeerde Staten, „dat met de toestand bij de waterleidingmaat schappij al jaren bekend was, ter wijl de Statenleden er niets van wis ten". De heer Geuzen zei, dat de r.-k. hbs zich al vroeg in het isole ment had opgesloten en dat het col lege steeds heeft getracht een scho lengemeenschap te vormen. Hij be treurde het, dat de heer Van Dongen in december met zijn motie was ge komen, zonder eerst contact te heb ben opgenomen met hem. De heer Geuze deed het voorkomen, dat deze daad er de oorzaak van was geweest dat de beleidsnota ontbrak, maar hij bekende later, dat hjj zich dit in het vuur van de discussie ten onrechte had laten ontvallen. De heer Van Dongen verduidelijkte enkele punten van zijn rede en zei het te betreuren „dat de wethouder zelfs nu geen kans ziet de aantijgin gen te herroepen". Burgemeester Van Leeuwen zei hierop: „Ik heb er bewijzen van, dat de heer Brants achter dé schermen een politieke rol heeft gespeeld en ik heb er bewijzen van, dat wij door de heer Waalwijk bewust buiten spel gezet zijn". De strijdbijl werd daarna zonder woorden begraven en de zitting verliep verder in alle pais en vree! (ADVERTENTIE) SLUIS MEESTER A. C. den Doelder is, na zes jaar werken op de oude, toch wel gezellige Terneuzense sluizen, beland op de splinternieuwe binnen- martsluis, die maandag werd open gesteld. Voor hem een hele omscha keling. ,,Het valt erg mee. Het loopt goed. We krijgen pluimpjes van de overheid. Er moeten nog een paar dingen gebeuren. De geluidsinstalla tie b.v. moet nog worden aange bracht. Het gaat veel sneller. Een schutting duurt 35 tot 45 minuten. Er wordt nu zoveel mogelijk geschut op het uur van aankomst. Vroeger moesten de schippers hun beurt op geven om te schutten. Ze komen niet meer aan de wal, want ze moeten bij de draad blijven". ,,OP de sluis kunnen praktisch geen zaken meer gedaan worden. De sluis is er tenslotte om te schutten, niet om zaken te doen. En als je ziet, hoe ver die schepen naar beneden gaanHet zou levensgevaarlijk zijn om daar met een mandje met levensmiddelen naar beneden te gaan. Er zouden ongelukken gebeu ren. We zitten nu in een overgangs periode. We moeten even afwachten welke mogelijkheden er zullen zijn als de remmingswerken klaar zijn". ,,OOK voor de schippers is het een overgang. Sommige zeggen: het was toch wel gezellig. Ze hielden van in kopen doen in de stad. Maar vroe ger was de nachtrust vaak totaal verbroken. Nu is het bij aankomst gelijk schutten en dan in het kanaal vastmaken en rustig slapen. En daarbij: het was te bekrompen. De schippers gaan er op vooruit". ,,WE werken nu met de helft van de kolk. Zo gauw mogelijk zal de hele sluis in gébruik worden genomen, du- over een week of drie. Dan zul len ook de schepen, die nu nog door de zeevaartsluis gaan, naar deze sluis komen. Nu gaan er ongeveer zestien spitsen in. Je hebt een vloed schutting en een ebschutting. Als de vloeddeuren dicht zijn, is de ruimte iets kleiner. Maximaal is de schut- lengte 280 meter. Dat is geen flauwe, kul. En bovendien kunnen de sche pen veel sneller in- en uitvaren, om dat we hier een breedte van maar liefst 24 meter hebben". DRIE man werken er op de sluis. Een heeft de leiding, eed voor de bediening en een die alles noteert voor de statistieken. Vroeger waren we wel meer vrijgevochten. Maar van het geklets van de schippers hebben we nu geen last meer. Vroe ger hadden de jongens nu en dan een blaasje. Dat is er niet meer bij Vicaris-generaal H. Ruygers, die nog maar kort geleden zijn hoogleraarschap verwisselde voor zijn huidige ambt, is blijkbaar zeer geschrokken van de manier waarop de kranten verslag hebben gemaakt van de discussie over de Vastenbrief tijdens een studenten bijeenkomst in Tilburg. Vicaris Ruy gers zat daarbij en gaf zijn visie. WEMELDINGE Je moet met je tijd meegaan, vinden twee mensen uit Wemeldinge, ook als je een camping exploiteert. Het publiek zoekt steeds het nieuwe. En „nieuw" is tegenwoordig die hele stijlvorm die men samenvat onder de naam ,,uit grootmoeders tijd". Daarom kwamen die twee op het idee om een Oudhollandse camping op te richten. Zij hebben".ook al zouden zij géén Oudhollandse, maar een moder ne camping hebben ingericht goed gemikt. Sinds enige tijd blaast Zuid- Beveland zijn partij in recreatie en toerisme dapper mee. In januari van dit jaar is als een zichtbaar bewijs daarvan, een plaatselijke V-V.V. in Wemeldinge opgericht. Het officiële kantoor voor inlichtin gen is gehuisvest in zeilmakerij Flo- russe aan de West-Kanaalweg. Een folder van Wemeldingse toeristenat tracties is nog niet verkrijgbaar. De vraag: Hoeveel-campings zijn er hier? wordt beantwoord met: „Tja er is een camping, 'die Linda" heet, En dan is er nog één, maar eh daarvan weet ik de naam niet. „Dat zijn de startmoeilijkheden", denkt de kandidaat-kampeerder en hij trekt welgemoed het nieuwe toe ristendorp binnen. Massatoerisme zal men hier voorlopig nog niet vinden. Er zijn vier pensions, vijf vakantie woningen en de camping „Linda" van de heer J. W. Davegos, die tach tig caravans een plekje onder de helderblauwe hemel kan bezorgen. En dan is er die camping waarvan de VVV nog maar nauwelijks gehoord had. Hij heet „Klein Stelle" en hij ligt direct aan de Zeedijk, een fraai gedeelte van de Midden-Zeeland en Westerschelderoutes van de ANWB. Deze camping is voorbestemd een Oudhollandse sfeer te scheppen. Hoe doe je dat nu? We, het oud- nollandse zit hem in de vaste gebou wen op deze camping. De kantine is dan van 't belangrijkste. Een uit 1700 daterend huisje, dat in enkele maan den tijds magnifiek is gerestaureerd, vormt het hoofdmotief. Het interieur is in overeenstem ming met de stijl van de woning. Fraaie stukken antiek vormen kost bare elementen in het geheel. Er hangt een sfeer, die beslist niet al leen toeristen zal aantrekken. Klein Stelle is een particulier project. De firma Pieterse (manufacturen) en Hoogesteger (een aannemersbedrijf) werken er in samen. Kamphouder wordt de heer M- J. Hoogesteger. (n een artikeltje in het bisdom-week blad „Onderweg" stalt hij zijn ont steltenis over de verslaggeving uit. Enerzijds beklaagt hij zich erover dat slechts twee kranten, waaronder Dagblad De Stem, met een eigen verslaggever aanwezig waren, zodat de verslagen in de andere bladen, ook de landelijke, naar zijn mening uit de tweede hand zijn. Anderzijds meent hij, dat ook de kranten die een eigen verslaggever gestuurd hebben, in hun verslag een karika tuur van de discussie gegeven heb ben. Blijkbaar neemt de vicaris de zaak zo hoog op, dat hij een klacht bij de raad van de journalistiek heeft overwogen. Nogal kernachtig waardeert hij de betreffende ver slaggeving als „hedendaagse tiran nie". Dat enkele uitspraken van de vicaris op genoemde bijeenkomst, zoals men die in onze krant heeft kunnen lezen, aan duidelijkheid niets te wensen overlieten, staat wel vast. Hij nam deel aan een studentenbij eenkomst, waarin nu eenmaal niet alle woorden op een goudschaaltje gewogen worden Maar dat neemt niet weg, dat de vicaris wist, dat pers en t.v. tot de genodigden be hoorden. En als die komen zijn ze er om hun werk te doen. Nu is het denkbaar, dat vicaris Ruy gers, de kranten lezend zijn eigen woorden plotseling anders ervaren heeft dan toen hij ze tijdens de dis cussie voor een hem vertrouwd ge hoor van studenten uitsprak. Kran ten schrijven nu eenmaal geen dicta ten voor intern gebruik. Ze trachten voor hun lezers zo goed mogelijk de sfeer van zo'n bijeenkomset te bena deren en geven daarbij de interes santste uitspraken weer. Wie dan het woord voert moet zich daarvan bewust zijn en hij dient te weten dat zijn woorden meer bete kenis krijgen naar gelang zijn func tie belangrijker is. In het geval van vicaris Ruygers is dat misschien nog even wennen. Het gemeentebestuur van Vlissin gen heett zich uitbundig bezig gehouden met de vraag of een nieuwe laan in de stadswijk Paau- wenburg II, nu „Van Beethovenlaan" of „Von Beethovenlaan" moest gaan heten. Het gemeentebestuur dacht er uit te zijn door de nieuwe laan een- voudig „Beethovenlaan" te noemen. Een bewonderaar van de grote com ponist liet het gemeentebestuur evenwel weten, dat er van twijfel over „Van" of „Von" .geen sprake hoefde te zijn. De toondichter héétte van Beethoven, nademaal hij uit Vlaamse ouders is geboren. Dat >/Von', is een titel, maar „Van" is oen deel van de naam. Opnieuw beraad in b. en w. „Wi| eren de componist alleen dan, als Zljn naam op de goede manier wordt gespeld", vonden de vroede vade men. Zij kwamen tot het voorstel aan °e raad, om de'nieuwe laan „Van Beethovenlaan" te noemen. Oeze zorgvuldigheid getuigt van gro- te piëteit jegens de prins der com ponisten. Daaraan dankt Vlissingen straks iets unieks, want vrijwel ner gens in den lande, waar men de reus u't Bonn in straatnamen eert, komt 2lln neem zó volledig op de straat naambordjes voor. Zelfs in het Am sterdamse Concertgebouw ziet men °P de eregalerij in gulden letters staan: „Beethoven". Want als „Beethoven" en niet als ene feneer „Van" Beethoven, is hij tot oen begrip geworden. What is tn name?, zou je zeggen.... (Van een onzer verslaggeefsters) MIDDELBURG De commissaris van de koningin, mr. J. van Aart- sen zal donderdag 11 april de offi ciële opening verrichten van de ha veninstallaties van Hoechst-VIissin- gen N.V. in Vlissingen-Oost. Aan de plechtigheid, die om half elf begint, zal een feestelijk karak ter worden gegeven. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De directeur van Dow Chemical Nederland, de heer R. F. Bollen, zal in mei Nederland vaar wel zeggen. Hij heeft een benoeming aanvaard in Columbia. De heer Bollen is een van de wer kers van het eerste uur van de Ne derlandse vestigingen van de Dow in Botlek en Terneuzen. Hij zal worden opgevolgd door de Amerikaan J Watkins. Nadere bijzonderheden kon- ons nog niet worden verstrekt. (ADVERTENTIE) Heel gezellige slingpump, chique blauw met V,, zomerswit. Staat heel charmant. Alfa heeft veel sportieve pumps. Nieuwe kleuren:beige/bruin, \u... blauwwit en i mcncanrcd Nieuw zijn deronde neuzen met leuke perforatie. Kies uit modieus beige/coeosnut of blauw/appelgroen Tilburg Heuvelstraat 70 Breda Karrestraat 27, Dordrecht Voorstraat 262, Rotterdam Binnenweg 10, Nieuwe IvifGroene Hilledijk 262-264 Putselaan 230-234 Katendrechtse Lagedijk 428, Den Haag Spuistraat 14 Leiden Haarlemmerstraat 53 Schiedam Hoogstraat 2 Vlaardinsen Liesveld 16a (Van een medewerker) De gebroeders Hoogesteger waren al enkele jaren eigenaar van drie zomer woninkjes op de plaats waar nu Klein Stelle wordt gebouwd. Drijf veer van hun ambities: het groote aantal dijkrecreanten in Wemeldinge. Dagelijks werkt een ploeg van 8 man aan het grappige project. Te gen de paasdagen willen de onderne mers tenminste de kantine klaar hebben. Kamphouder Hoogesteger hoopt toestemming te kaijgen om het huis ,-café" te mogennoemen. In een later stadium groeit er dan mis schien nog wei een café-restaurant uit. „We hebben al een goeie kok op het oog", vertrouwt de heer Hoo gesteger ons toe. De camping beslaat een oppervlak te van 2,5 hectare. Alles, buiten het 18e-eeuwse huis is nog in een begin stadium. Maar er komt in elk geval een royaal parkeerterrein, er is gras gezaaid voor de staanplaatsen en er komt een badlokaal, dat on dergebracht wordt in een houten schuur, die aan het allang opgehe ven spoorlijntje Goes-Wemeldingc gestaan heeft. Kamphouder Hoogesteger maakt zich geen zorgen over een eventueel gebrek aan belangstelling. Het ge meentebestuur van Wemeldinge ver leent alle medewerking aan dit par ticulier initiatief en speelt er zelfs bewust op in. Zo ligt er een bestemmingsplan „Stormezandepolder" klaar, genoemd naar een aan Klein Stelle grenzend, braakliggend poldertje. Daar wil de gemeente vijftig zomerwoningen bou wen en een parkeer- en speelterrein, benevens 'n camping aanleggen. Aan het rijk is al een aanloopsubsidie gevraagd. Bovendien ligt het in de bedoeling om op drie plaatsen aan de Zeedijk ruimte te maken voor liefhebbers van picknicken. Het gemeentebestuur heeft veel ver- (Van onze correspondent) MIDDELBURG De Middelburgse gemeentepolitie heeft dinsdag de vijf tigjarige garagehouder L. H. uit Nieuw- en Sint Joosland (gemeente Middelburg) aangehouden op verden king van zware mishandeling of een pogingdaartoe. De aanhouding ge schiedde nadat het de politie ter ore was gekomen, dat in Nieuw- en Sint Joosland een man een jongeman een hoeveelheid bijtend zuur in het ge zicht had gegooid. In het ziekenhuis te Middelburg trof de politie inder daad een jongeman, de 22-jarige M. C., wiens gelaat overdekt was met brandwonden. Aanvankelijk wilde de jongeman geen verklaring afleggen over de wijze, waarop, de brandwonden wa ren ontstaan. Later verklaarde hij dat hij in de nacht van zondag op maandag om half een een bezoek had willen brengen aan de dochter van L. H., waarmee hij een verhouding had. Toen hij enkele meters van het huis van H. af was, zo verklaarde het slachtoffer, hoorde hij zijn naam roepen, waarna hij werd overgoten met de vloeistof, waarvan hij aan vankelijk dacht dat het water was. C. is daarop door de weilanden weg gevlucht. Tijdens deze vlucht kreeg hij last van zijn ogen en bemerkte hij brandwonden over zijn gehele ge zicht en in zijn hals. In het Middelburgse ziekenhuis, waar hij direct werd opgenomen, con stateerde men dat zijn ogen niet noe menswaardig waren aangetast. De lezing van H. staat lijnrecht-tegen over die van de jongeman. Hij ver klaarde tegenover de politie, dat hij een geluid hoorde, dat naar zijn 'me ning mogelijk door inbrekers werd veroorzaakt. Op dat moment was hij in zijn garage bezig met het bewuste accuzuur. Toen hij de deur opende botste hij met het zuur in de han den tegen C. op, die een hoeveelheid over zijn gezicht kreeg. De verdachte H. wordt vandaag voorgeleid voor de officier van justitie in Middelburg. Be fraaie lSe-eeuwse kantine op de camping Klein Stelle- trouwen in het initiatief van de gloednieuwe WV. „Die mensen zijn reuze enthousiast. Wij geloven wel, dat zij het toerisme in Wemeldinge tot bloei kunnen brengen", zegt men op de gemeente. Kamphouder-in-spe, de heer M. J. Hoogesteger.

de Stem | 1968 | | pagina 3