oede Toezegging van Beernink na saai kamerdebat: B.V.D. NIET MEER ZO GEHEIMZINNIG BIJ SOLLICITATIES 00 MACHTSVERTOON IN PANAMA cestj |HpJS SUEZ ISRAEL DOET CONCURRENTIE AAN MET PIJPLEIDING DRAKA NIXON LIGT VOOR OP JOHNSON PLAN VOOR VREDE Kennedy zal Vietcong erkennen BENDER Engeland bereid tot meer sancties tegen Rhodesië k Eban acht actie preventief „TWEEDE" PRESIDENT TOEGANG TOT PARLEMENT ONTZEGD Hans van Z. is terug in Utrecht DORPSPOLITIEK PER ADVERTENTIE I Ie dichtbij: Gallup-enquête PIANO PER CENTIMETER deskundig in klank Benoemingen Narcotiseur van Mia Versluis veroordeeld Geruchten Russisch literair hlad: „schrijvers" verbannen Preventief Conferentie de matras waarop u werkelijk uitrust! Havenstaking in New York duurt voort 4 werden nieuwe ramen n gekapt. Er kwam in- ^rde en vierde hoofdal- eind van de negentien de kerk op de mees- bouwvallig geworden, ïalige pastoor Paquay het gebouw te vergro- lieuwen. Het werk werd ian Julius Goethals uit nkelijke stijl en kleur mogelijk teruggebracht, ramen werden open- afgeronde bogen wer- its gemaakt. terlijk werd weer in da ;ebracht. Aan de zuid- :en achthoekig torentje Aan de noordzijde werd ige doopkapel gebouwd, springende voorportalen irn ruime sacristie maak. werk compleet. Stekene ieze bewogen historie bezit van een fraai mo- door elke voorbijganger bekeken. imilieberichten it andere bladen) Geboren: Gathalijne-Micheline, d, echt. Vaandrager-Recter imburg 23 maart. Overleden: lohanna C. Dekker-Dees jaar, Sluiskil 23 maart; in P. A. Risseeuw, 85 jaar lamslag 25 maart; Elias ppeneer 76 jaar, Hoek, 24 aart; Eduardus B. Ronca. jaar. Middelburg, 26 aart; Huibje Danker, 18 aanden, Kruiningen, 26 aart; Neeltje de Nooijer- eerman, 57 jaar, Vlissin- ;n, 26 maart; Maarten ouwman, 84 jaar, Oosten nd, 25 maart; Adriaan bolenburgh, 84 jaar, Bus- im 26 maart. f en andere, maar sn. Daarom pro- feugeot... Tjonge, Lat een pit zit erin is de Peugeot- RT je leven nog niet srk van autocon- srk, waarmee ik fi If 419,50 laf 439,50 1469,50 1 onder de zadelpen fef 539,50 I achter, zweefzadel iPeugeot patent). Vanaf 599,50 lent-speedmotor. Extra: stuurslot ps met gereedschap en banden-^ DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 28 MAART 1963 11 torte Brugstraat 77 lichoolstraat 5 Iteenweg 46 lloerstraatseweg 9" redestraat 16 Kruisstraat 37 Molenstraat 4 Markt 20 dorpsstraat 47 Schoolstraat 13 dorpsstraat 196 Jlrote Kerkstraat 30 Raadhuisstraat 99 lloorstraat 110 ilolenstraat 23 fculsdonksestraat lofstraat 13 litoopstraat 75 Raadhuisstraat 7 liembrandtlaan 60 Kt. Bavostraat 64 lit. Bavostraat 27 llloosterlaan 30 D Kapelstraat 2B lianaalzicht 5 Lt. Janstraat 4 Krote Kerkstraat 1' [Lxelsestraat 16 „9 |)osterhoutsestraat f dorpsstraat 105 kerkstraat 14 t 181 29 ltucphensestraat 4 [tadsendijk C 65 Bergsestraat 96 L. Vrouwestraat i lan Steelandstraa |7ilh. Pastoorstraat lonsedijk 1 RICHARD NIXON de meeste (Van onze redactie buitenland) Voor het eerst in 18 maanden is oud-vice-president Richard Nixon president Johnson voorbijgestreefd in populariteit bij het Amerikaanse volk. Volgens een enquête van Gallup, in heel het land gehouden, heeft Nixon 41 procent en Johnson 39 pro cent achter zich. De derde keuzemo gelijkheid, oud-gouverneur George Wallace van Alabama, kreeg niet meer dan 14 procent. In de vier voorafgaande enquêtes, sinds oktober 1966, was Nixon John son nooit voorbijgestreefd, hoewel hij begin maart van dit jaar met 39 procent op gelijke hoogte kwam. De meeste democratische gouver neurs in Amerika blijken vóór John son te zijn, n.l. 14 van de 24. Slechts één gouverneur, Philip H. Hoff van Vermont, is onvoorwaar delijk voor Kennedy, terwijl een an dere, Harold E. Hughers van Iowa, zowel op de hand van Kennedy als op die van McCarthy zou kunnen zijn. Zes van die gouverneurs blijken niet gebonden. Twee anderen hou den zich afzijdig van de partij. NEW YORK Engeland is bereid nra uitbreiding en verplichting van ile sancties tegen Rhodesië te over wegen, zo heeft de Britse vertegen woordiger Lord Caradon dinsdag de veiligheidsraad verzekerd. O Lord Caradon heeft de besprekin gen met Afrikaanse en Aziatische leden van de raad over de kwestie- Rhodesië, die door de nieuwe crisis in het Midden-Oosten waren onder broken hervat. De raad heeft het openbaar debat over Rhodesië ge schorst om verder beraad achter de schermen mogelijk te maken. Jn het debat van dinsdag had de minister van buitenlandse zaken van Zambia, Kamanga, opgeroepen .tot ge bruik van geweld tegen het blanke bewind in Rhodesië. (ADVERTENTIE) Muzikale flatbewoner 'of concertpia nist. Wij streven naar maatwerk in onze adviezen. Daarom nemen wij de t'jd ons in Uw problemen te ver diepen. En daarom hanteren wij naast de stemvork ook de duimstok. Uw woonruimte, budget of extreme eisen Prikkelen ons tot het vinden van een passende oplossing. Neem bij Bender 15 tijd om dit zelf te ervaren. -# (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. „Ik betreur dat er over de werkzaamheden van de Binnenlandse Veiligheidsdienst in het openbaar weinig gezegd kan worden. Maar ook in Nederland speelt zich op het terrein van de spionage het nodige af. Men jaagt niet op spo ken en schimmen, maar op staatsgevaarlijke elementen, daarvan komt echter slechts weinig in de openbaarheid". Dit zei de voor de BVD verantwoordelijke minister Beernink (bin nenlandse zaken) gisteren tijdens een debat over de BVD met de Tweede-Kamercommissie voor binnenlandse zaken. Het was voor het eerst dat een dergelijk openbaar debat plaatsvond en wel n.a.v. een verslag over de B.V.D. van de vaste commissie voor de inlichtingen- en veiligheidsdiens ten, die bestaat uit de fractievoor zitters van K.V.P., A.R., C.H.U., P.v.d.A., V.V.D. en D'66. Het hoofd van de B.V.D. drs. A. Kuipers en andere hoge B.V.D.-func- tionarissen woonden het debat bij. Op de woordvoerders van de P.S.P. en C.P.N. na bleken alle sprekers het bestaan van de B.V.D. noodzakelijk te achten. Het zou prettiger zijn als de B.V.D. niet nodig was, maar we leven nu eenmaal niet in Utopia, al dus mej. Goudsmit (D'66). Het is een plicht dat de B.V.D. er moet zijn, meende de heer Wiegel (V.V.D.). De K.V.P.'er Fievez wees erop dat de openbaarheid over een dergelijke dienst toch nog nergens ter wereld zover gaat als in Nederland. Hij vond met minister Beernink dat er aan die openbaarheid grenzen moeten blij ven, anders kan men de B.V.D. maar beter opheffen. Dit laatste bleek een vurige wens te zijn van de P.S.P.'er Wiebenga die met ellenlange betogen en eindeloze reeksen vragen het de bat alle levendigheid ontnam. Hij vond dat de spionage-bestrij- ding een politiezaak zou moeten zijn en dat alle andere activiteiten de B.V.D. tot een onduldbaar en onaan vaardbaar instituut maken. De com munist Van het Schip sprak in ge lijke zin. De P.S.P.'er was de enige die tenslotte nog een motie indiende waarin gezegd wordt dat het lidmaat schap van een Nederlandse politieke partij geen belemmering mag vor men bij de benoeming of bevordering van personeel in overheidsdienst. De B.V.D. zou dienovereenkomstig moe ten worden geïnstrueerd. Zou deze motie t.z.t. door de Tweede Kamer verworpen worden dan wil de heer Wiebenga stemming over een tweede motie die dit alles alleen t.a.v. het lidmaatschap van de P.S.P. beoogt. De heer Wiebenga zei namelijk geen zekerheid te hebben gekregen, dat het P.S.P.-lidmaatsehap geen belem merende factor is. Minister Beernink heeft de beide moties gisteren reeds ten sterkste ontraden. Positieve geluiden kon de minister laten horen t.a.v. de wens van de commissie voor een andere werk wijze van de B.V.D. bij sollicitaties. Zo zal er een lijst gepubliceerd worden met functies waarvoor een antecedentenonderzoek door de B.V.D. nodig wordt geacht. Dit aan tal functies zal dan tevens vermin derd worden. Voorts zal men alleen de antecedenten onderzoeken van de genen die bij een aanvankelijke se lectie het eerst voor een benoeming in aanmerking komen. Minister Beernink zei voorts zeer positief te staan tegenover de wens van de commissie om betrokkenen in staat te stellen zich te verweren te gen gegevens van de B.V.D. die ertoe zouden leiden, dat men niet aange steld of bevorderd zou worden in een bepaalde functie. Een rapport van een interdepartementale werk groep over deze materie is momen teel bij de ministerraad in behande ling. Minister Beernink wilde nog niet ingaan op de suggestie van de reeds genoemde commissie van zes fractie voorzitters om haar de bevoegdheden van een parlementaire enquêtecom missie te verlenen. Daardoor kan men klagers, getui gen en deskundigen verplichten te verschijnen om onder ede gehoord te worden. De minister wil eerst het standpunt van de Kamer als geheel hierover vernemen. (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM Het Israëlische parlement (Knesseth) heeft een plan goedgekeurd om een oliepijpleiding aan te leggen van de Golf van Akaba naar de Middellandse Zee. Dit plan vormt een ernstige concurrentie voor het Suez-kanaal, dat immers vooral belangrijk is voor het transport van Arabische olie. Temeer, omdat de vracht tarieven via een pijpleiding een derde lager zullen zijn dan via het Suez-kanaal. Voor 100 miljoen dollar gaat Israël de havensteden Eilath aan de Golf van Akaba en Asjkelon aan de Mid dellandse Zee, een afstand van 300 km, met een pijpleiding verbinden, die een capaciteit heeft van 60 mil joen ton olie per jaar. Mammoettan kers zouden hierdoor in de toekomst geen omweg hoeven te maken via B[edf. Veemarktstraat 40 - tel. 30164 *ffl8terdam Arnhem - Leiden - Rotterdam UTRECHT (ANP) De vader van Mia Versluis, 't meisje dat twee jaar geleden in het ziekenhuis „Zieken zorg" in Enschede een hieloperatie onderging en sindsdien niet meer bij bewustzijn is gekomen, die destijds een aanklacht heeft ingediend tegen de narcotiseur, de heer B. P. de P., heeft nog steeds geen bericht ontvan gen van het gerechtshof in Arnhem. Dit hof behandelde op 7 maart in hoger beroep de civiele zaak tegen de narcotiseur en het zou binnen drie weken uitspraak doen. Het feit, dat de heer Versluis niets meer heeft vernomen, en de andere betrokkenen wel, betekent dat de narcotiseur is veroordeeld. De medische tuchtwet bepaalt, dat een uitspraak alleen maar bekend wordt gemaakt aan de beklaagde en in dit geval aan de genees kundig hoofdinspecteur in Overijssel. De heer Versluis zou als klager al leen maar bericht hebben ontvangen als hij in het ongelijk was gesteld. Van de straf die de narcotiseur is opgelegd, is hij niet op de hoogte ge steld. (Van onze redactie buitenland) PORTLAND-SAIGON In een verkiezingsrede in Portland heeft de Amerikaanse senator Robert Kenne dy dinsdag gezegd, dat de Vietcong wel een rol móet spelen in de iVet- namese politieke leven wil men een einde maken aan het conflict. Kennedy voegde eraan toe, dat een vreedzame regeling met Noord-Viet- nam de beste waarborg zou kunnen zijn tegen expansionistische plannen van China. Senator Kennedy heeft een vier ledige oplossing voorgesteld: Elke regeling moet uitmonden in rechtstreekse verkiezingen met de strijdkrachten van de Vietcong de voornaamste tegenstander op 't slag veld evenals met Hanoi. Hieruit volgt, dat de Vietcong het recht heeft deel te nemen aan het politieke leven van Zuid-Vietnam. Wij moeten -ons ervan verzeke ren, dat de regering van Saigon, die door ons (Amerikanen) is opgebouwd en ondersteund, een werkelijke rege ring van nationale eenheid wordt, die religieuze militaire en vakbonds leiders omvat, die thans uit de rege ring zijn gehouden of zelfs gevan gen zitten- Terwijl wij aan de ene kant de nodige strategische maatregelen tref fen om onze militairen te bescher men, moeten wij tezelfdertijd op houden met de steriele bombarde menten van Noord-Vietnam en aan de conferentietafel gaan zitten. ROBERT KENNEDY In Vietnam, evenals elders, moe ten wij de bankroetpolitiek vaarwel zeggen, die bestaat uit het zoeken van militaire oplossingen van vraag stukken van politieke of diploma tieke aard. Zuidvietnamese troepen hebben dinsdag in de Mekongdelta 100 Viet- congstrijders gedood. Tweehonderd meter van de rand van het marinekamp Khe Sanh moes ten mariniers dinsdag zonder steun vanuit de lucht slag leveren met Noordvietnamese soldaten. De Noordvietnamese stellingen rond Khe Sanh werden later op de dag gebombardeerd door zware b-52 bommenwerpers. In Saigon doen geruchten de ron de dat president Thieu een ingrij pende kabinetswijziging wil doorvoe ren. Hij zou onder andere overwe gen premier Ngoeyen Van Loc en het hoofd van de politie, generaal Loan, te vervangen. MOSKOU (AP) Het meest in vloedrijke literaire blad in Rusland, de „Literatoernaya Gazeta" drong er dinsdag op aan dat de vier intellec tuelen die in januari werden ver oordeeld voor anti-Russische activi teiten naar het Westen worden ver bannen- „In plaats van deze mensen op kos ten v.d. gemeenschap in onze gevan genissen of werkkampen te voeden zou het beter zijn ze te laten steu nen door de belastingbetalers in A- merika, Engeland of West-Duitsland". schreef hoofdredacteur Alexander B. Tsjakowski. Kaap de Goede Hoop, maar hun la ding olie in Eilath kunnen lossen. Minister Abba Eban van Israël heeft gisteren in Den Haag verklaard dat de actie van vorige week don derdag tegen de El Fatah-basissen in Jordanië een preventief karakter droeg, omdat men wist dat El Fatah haar terreuracties wilde vervangen door georganiseerde agressie. „Sedert weken werden leden van deze Arabi sche terreurorganisatie in groepen van honderd bij elkaar gebracht". Hij zei verder dat hij met minister Luns ook heeft gesproken over het Israëlische verzoek om associatie met de E.E.G. Hij benadrukte de wil van vrede in Israël: „Wij hebben in verhouding tot onze bevolking meer mensen ver loren in de zesdaagse oorlog dan de V.S. in Korea of Vietnam. Daarom moet er een definitieve regeling ko men". Minister Eban reist vandaag naar Luxemburg, morgen naar België, en zal verder nog bezoeken brengen aan Noorwegen, Zweden en Finland. Op Syrië en Tunesië na hebben alle Arabische landen ingestemd met het verzoek van koning Hoessein van Jordanië om een Arabische topcon ferentie. Volgens het Egyptische dagblad El Achram heeft Israël van de 300 ge vangenen van de wraakexpeditie van doiiderdag er zestien op staande voet neergeschoten, In Cairo heeft de procureur-gene raal van het revolutionair tribunaal de doodstraf geëist tegen ex-minister Sjams Badraan van oorlog en de ex- niinister van binnenlandse zaken, Abbas Radwan, voor hun aandeel in de mislukte staatsgreep van hoge of ficieren naar de macht, vlak na de nederlaag tegen Israël. (ADVERTENTIE) c Leden van de nationale garde van Panama verspreiden demon stranten tegen president Marcos Robles. Daarbij wordt traangas gebruikt. (Van onze redactie buitenland) PANAMA De nationale garde van Panama heeft dinsdag zowel de leden van het parlement als de door het parlement benoemde nieuwe pre sident Max Devalle verhinderd het parlement binnen te gaan om te luis teren naar een rede van de president. Op last van het ministerie van bin nenlandse zaken was er een kordon getrokken rond het gebouw. Groepen jongeren begonnen met stenen naar de soldaten van de garde te gooien, maar door traangasgranaten en scho ten in de lucht wist de nationale garde de rel snel te bedwingen. Max Devalle is door het parlement tot president benoemd, nadat de opposi tie onder leiding van dg vergade ringsvoorzitter Carlos Agustin Arias de toenmalige president Mareos Ro bles wegens het pousseren van een opvolger had afgezet. Marcos Robles heeft echter de steun van de natio nale garde. NEW YORK (Reuter) De sta king van havenarbeiders in NeW York heeft tot dusver dertien miljoen dollar gekost. Een oplossing is nog niet in zicht. In de haven wordt sinds negen dagen niet gewerkt, waardoor al meer dan honderd schepen met volgestouwde ruimen op lossing liggen te wachten. De arbeiders zijn tegen het plan van de havenautoriteiten extrapersoneel aan te nemen. UTRECHT (ANP) De „tournee" van Hans van Z. is geëindigd. In de loop van woensdagochtend is hij van het huis van bewaring in Arn hem naar Utrecht overgebracht. Het onderzoek naar het aandeel van Van Z. in de moordzaak Eist en Olst is evenals in de Rotterdamse zaak en die in Amsterdam negatief uitgeval len. Hans van Z. ging op 16 februari van Utrecht naar Rotterdam. Hij werd hier gehoord omdat de politie vermoedde dat hij iets te maken had met de moord op de 26-jarige le rares Elly Hagers in 1964. Het on derzoek leverde echter niets op en Van Z. werd overgebracht naar Am sterdam. Daar werd hij aan de tand gevoeld over de nog onopgeloste moord op de filmregisseur Claude Berkley in 1965. De Amsterdamse recherche was na dit onderzoek over tuigd van de .onschuld van Van Z in aeze zaak. De tournee van de Utrechter werd vervolgens voortgezet en hij kwam op 13 maart in het Arnhemse nuis van bewaring. Van Z. werd hier ge hoord in verband met de moord op de 87-jarige landbouwer Goosje van Piggelen in Eist (bij Rhenen) in 1967. De Arnhemse officier van justitie, mr. J. H. G. Boekraat, die deze zaak leidt, verklaarde dat het onder zoek is afgerond en negatief is uit gevallen. STRIJEN (ANP). Een gemeenteraadslid uit het Zuidhollandse dorp Strijen, de heer A. G. Voordendag (ARP) heeft de volledige tekst van een van zijn redevoermgen in de gemeenteraad als advertentie laten opnemen In het advertentieweekblad .Kompas", dat huis aan huis in de Hoekschewaard wordt verspreid. De ongebruikelijke advertentie beslaat ongeveer drie vijfde deel van een pagina. Het raadslid hield de lange redevoering vorige week b(j de algemene be schouwingen over de gemeentebegroting 1968. Daarbij deed de heer Voor dendag een aanval op het „Nieuwsblad voor de Hoekschewaard, IJssel- monde en Putten", dat eerder kritiek had geleverd op het gemeentebestuur m verband met de afwerking van bejaardenwoningen. De redactie van deze streekkrant weersprak die aanvallen daarop in een commentaar Het raads lid besloot vervolgens tot publikatie van zijn volledige redevoering als advertentie, omdat, naar hij meedeelde, verschillende bladen slechts een gedeelte van zijn redevoering in hun berichtgeving hadden verwerkt, „niettegenstaande het feit dat ik op hun verzoek de volledige tekst ter be schikking stelde". (Van cmze Parijse correspondent Lucas Kleijn) T)e grote zaal van een Parijse rechtbank zat stampvol, toen drie beklaagden binnen werden ge bracht, beschuldigd van muiterij in de gevangenis op het eiland de Ré in november van het vorige jaar. Het waren Talbotier, Clement en Conde, alle drie jongemannen in de leeftijd van 25 jaar. En toen dat proces, in de ochtenduren gehouden, afgelopen was, kwamen nog vier beklaagden binnen, voor wie de mid dagzitting was bestemd: een gevan gene, luisterend naar de naam van Vargas en drie cipiers. Vargas werd er van verdacht, dat hij een medege vangene had laten ontsnappen een zekere Claude Tenrte en de drie cipiers kregen op hun boter ham, dat zij met het bewaken van Claude Tenne veel te nonchalant waren geweest. Waar wel wat van imar is. Om te beginnen met Claude Ten ne, die levenslang voor êe boeg had wegens moord op een commissaris van politie tijdens de Algerijnse oor log. Claude Tenne is een handige jongen, die misschien wel eens naar de film ,,La grande illusion" heeft gekeken, waarin een van de hoofd personen zegt, dat een gevangenis gemaakt is om er uit te ontvluchten. Die woorden heeft hij goed in zich opgenomen en er nfiar gehandeld. Telkens als op het eiland de Ré ge vangenen hun straftijd hadden uit gezeten, mochten ze naar huis.. Ze pakten hun spullen in een ijzeren kist, zij en de kist gingen op de boot naar het vasteland, begeleid door gendarmes en eenmaal vaste grond onder de voeten waren ze vrij. Clau de had al verscheidene malen gezien, dat zijn maats naar huis mochten, maar hij had tevens gezien, dat de ijzeren kisten, waarin officieel de bagage van de gevangenen behoorde te zitten nooit door de gendarmes of door de cipiers werden gecontroleerd. Claude's besluit tvas toen snel ge nomen. Een half jaar lang alle respect voor zulk een uithoudings vermogen oefende hij zich om in een ijzeren kist van een van zijn maats te kruipen en daarin een kwartier, een half uur, een uur en nog langer bewegenloos te blijven liggen. Na zes maanden oefenen sliep Claude, opgevouwen in zijn kist, even best als languit in zijn ijzeren ledi kant. En toen het eindelijk zo ver was, dat Vargas naar huis mocht, kroop Claude Tenne in de kist van Vargas, de onnozele gendarmes en cipiers zetten de kist aan boord, Claude deinde op de golven naar de overkant en toen hij aan de vaste wal was ging de kist open en Claude koos het hazenpad. Al die tijd, tij- dens de overtocht, had hij maar een angst: dat de sirenes van de gevan genis zouden begir^nen te loeien, maar dat gebeurde niet. Claude, ach tervolgd door alles wat in Frankrijk aan politie gemobiliseerd kon wor den, kwam met valse papieren over de Belgische grens en vandaar reis de hij door naar Rome, waar hij zijn intrek nam in een goed hotel. Geen sterveling deed hem meer wat, want uitlevering door de Italiaanse justi tie hoordé er niet bij. Dat alles gebeurde op 3 november verleden jaar. Vanzelfsprekend werd de gevangenisdirecteur van de Ré a la minute ontslagen en zijn opvolger kon voor zijn fatsoen niets anders doen dan het gevangenisreglement naar de letter toepassen. Wat onder meer betekende: de gevangenen moesten een uur vroeger naar bed. Dat kan men met kleine kinderen doen, maar niet met grote mannen. Op 7 november, toen Claude Tenne al hoog en breed in Rome zat, brak in de gevangenis uit, wat de kran ten mej; een groot woord muiterij hebben genoemd. De rechtbank moest in de ochtendzitting uitzoe ken, wie met vechten het eerst be gonnen was. Talbotier, in het gewo ne leven elektricien van zijn vak, kwam er rond voor uit, dat hij uit zijn cel op de vierde verdieping een tafel naar beneden had gesmeten, bijna op het hoofd van een cipier. Maar, zei hij, wij zijn door nieuwe bewakers en gendarmes, die wij he lemaal niet kenden, gejudast en ge provoceerd. De vorige directeur was een' braaf type, hij liet ons over dag rustig in ons tuintje werken, hij begreep ons en wij begrepen hem. Zijn opvolger was een bullebak, die ons de ontsnapping van Claude Ten ne zou inpeperen. Op die manier kwam het vanzelf tot vechtpartijen. De voorzitter van de rechtbank was een humaan man. Hij begreep best, dat de gevangenen geen koorkna pen en de cipiers geen missionaris sen waren. Hij liet de beklaagden zonder bpeien binnen brengen en in de pauze mochten zij in de wacht, kamer rustig met hun vrouwen en familieleden praten. Hij deelde lich te straffen uit. Talbotier, die de ta fel naar Heneden had gekeild, maar eerlijkgezegd had, dat hij het had gedaan, kreeg drie maanden, Conde en Clement werden veroordeeld tot een boete van 500 frank. In de middag kwam Vargas voor de groene tafel. Hij bezwoer bij alle heiligen, dat hij eigenhandig al zijn spullen in de ijzeren kist had gestopt toen hij in vrijheid werd gesteld. Hoe Claude Tenne in en uit de kist was gekomen, dat wist hij niet, ook al sloeg men hem dood. Bewijzen, dat hij het wel gedaan had, waren er niet, dus wat moest de rechter? Hij sprak hem vrij. Bleven nog over de drie bewakers, beschuldigd van onachtzaamheid. Een van hen kreeg 250 frank boete en de twee anderen profiteerden van de twijfel of het wel hun schuld was. Het publiek in de zaal applaudiseerde geestdriftig. Het handgeklap was tevens bedoeld voor de knappe advocaat die de rechters had weten te vermurwen door te zeggen, dat de politieke ge vangenen uit de tijd van de Alge rijnse oorlog al jaren lang blij ge maakt waren met de dode mus van amnestie. Waarschijnlijk is Vargas na zijn invrijheidstelling onmiddellijk door-, gereisd naar Claude Tenne in Rome. Wat zullen die twee daar gelachen hebben

de Stem | 1968 | | pagina 5