Bus kan in Z.-Vlaanderen eindelijk op tijd rijden L PARADE I met Niet akkoord afvloeiingsregeling ieuw benoemingenbeleid in bisdom Breda Souburg op gang sluiskilbrug r0rdt niet ;ebruikt PA pakt Starfighter ECTOR N. NOOREN ADVISEUR VAN DE BISSCHOP Soeharto nu Indonesisch president at en waar Z.V.T.M. slaakt (in nieuwe dienstregeling) een zucht van verlichting. CENTRUM VOOR 12.000 -15.000 MENSEN A. de Feijter roepingswerk KJGWATER VANDAAG fc Niet duurder Nieuw-Hulst V8EUX Bonden veroordelen Waterleidingmij. scherp In '71 verkiezingen Naam misbruikt REY BOOS OP BELGISCHE LIBERALE PARTIJ P.V.V. Overleg Dienstverlening Herv. kerk Benoemd t godsdienstonderwijs chr, i ;e Arnhem: H. Jagersmj :n, vrijdag 29 maant: veert 3.27 en 15.55 "uur; :uzen 2.43 en 13.12 uur; ngen 2.16 en 14.38 uur; ïldinge 4.12 en 16.33 uur. BAGBLAB BÉ STEM VAN BÖNBERDA® 28 MAART 1963 ELBURG shal 11-12 en 14-17 uur P. C. Boutenstentoonstelling EU ZEN :rie J 34; Expositie rge Degenhart is van Oranje 20 uur Lezing dr. G. van Niftrik over „Moi ilogie" 'HILIPSLAND neentehuls 19.30 uur Raadsverg l ÏDE neentehuis 19 uur Spoedraads VERPEN 10, 12.10, 14.30, 16.50, 19.10 en Bloedig weekend 14 jaar zon 12, 14.30, 16.50, 19.10 en 21.J efoot in the park a.l. hé 12, 14.30. 16.50, 19.10 en 21,3). ireiging door moord 14 jaar hens 12, 14. 16.30. 19 en 21.30 getemde teeks 14 jaar ibassades 12, 14.30, 16.50, 19,1[| 10 uur In the heat of the night ;oy 12, 14.30, 16.50, 19.10 en 21.3) ordsyndicaat 18 jaar trid 10. 12. 14.39. 16.50, 19.10 e» Alles op zijn tijd a.l. ellin 13.30. 15.45. 18.30 en 21.1! llie a.l. pitole 12. 14. 16. 18, 20 en 2! rloren vallei a.l. IT 20.30 uur Mime van René bitole Oorlog en vrede (deel 2) ijestic Wat een vakantie 14 jai iza De getemde feeks 14 jaar lect Hold-up a la carte 18 jaai voy Verboden te vissen 18 jaai •fS 20 uur De dood van twee dj rekhem) MIKLAAS [en Een vreemdeling in huis 18 ntury Dodelijker dan mannen I lace Ik heb Raspoetin gedood Het bal der vervloekten 18 ala Jerry blijft er buiten a.l, GGE mlinc Een dozijn ploerten, 18 •art Huis Een man te veel 18 rum De onbekende 18 jaar ala Een dozijn ploerten 18 jaai| invang 20 uur jpitool 15 en 20 uur it een vakantie, 14 j. (Van een onzer verslaggevers) 1RNEUZEN De bussen van de Zeeuwsch-Vlaamse Tramweg- aatschappij zullen eindelijk op |jd kunnen rijden. Het opont- toud bij de twee Terneuzense iruggen bij de Minister Lelybrug in Sluiskil behoren tot het verle- len. De eerste twee zijn. sinds aandag buiten gebruik, en van de nieuwe brug, die de oude [uiskilse vervangt, zal de ZVTM in gebruik maken. Nu al gaat ize zo'n twintig maal per etmaal en. Het risico van oponthoud ij deze brug wil de maatschap- .pij vermijden door de bussen van Sas van Gent naar het oosten via irneuzen te laten rijden. De ieuwe, nogal drastisch verander- 4 dienstregeling gaat a.s. zater- I,De steeds toenemende oponthou den in Terneuzen en Sluiskil hebben ocze busdiensten zeer sterk bena deeld", aldus ir. J. F. Denie, direc teur van de ZVTM, tijdens een pers- Miferentie in hotel Rotterdam. „In zeer veel gevallen was het onmogelijk voor de chauffeurs om op tijd te rij den. Een gevolg hiervan was het mis sen van verbindingen, wat al erg .genaam is. Maar nog onaange- r vonden wij het, dat verschei- reizigers onderweg en dikwijls bij slecht weer, lang op de bus moes- ■I va.va.iuB Sn wachten. We konden goed begrij- rrekcldor 20.30 uur De pendtó' Pen> dat het reizend publiek minder icolajl gebruik ging maken van de autobus sen, hoe onaangenaam dit voor ons It/iriDPCM ook was. Hier kwamen nog de be- /V\kJKk7CIN iende factoren bij van het teruglo- van het openbaar vervoer door lemend particulier vervoer: dé 'M was wel heel sterk in het na- sen va dene r< DELBURG eeshal 11-12, 14-17 en 19-21 ui» P C- Boutenstentoonstelling Ua rijkskweekschool 20 uur 1 ond NEUZEN ilerie 34; Expositie lorge Degenhart JANSTEEN -k.verenigingsgehouw 20 uur d Bess, door Ned. Marionette r o.l.v. Bert Brugman NKENSZAND iveme 15 uur Raadsvergaderml reid burgemeester! Le'zl5.' RSEKE flanks een daling van het aantal igers, kan het aantal bussen tde Z.V.T.M. heeft er ongeveer 45 voor ■lijndiensten) niet verminderd wor den. De kosten stijgen nog steeds en deze worden vaak door de overheid ntoorzaakt: motorrijtuigenbelasting. Men t kent een grote loonintensiviteit, die schommelt tussen 65 en 70 pro cent. Door een betere dienstuitvoe- het ital reizigers tot staan te brengen en zelfs het aantal te doen toenemen. In elk geval is de Z.V.T.M. voorlopig aiet van plan, de tarieven te verho- ten. émeentehuis 20 uur Raadsvergl* De nieuwe situatie betekent voor 'SjWskil alweer een nadeel. Toch zul. in Sluiskil-Oost dagelijks dertien RVLIET Braoke 19.30 uur Toneeluitvtj ™>e hoopt men de afname van ugdverenigingen ENDIJKE j emeentehuis 16 uur Raadsverga^ fscheid J. Dierikx) DOSTERZANDE otel De Linde Discobal NSWEERT ay Munck 20 uur Lezing Wil» ipendaal, 18 j. Ben vanuit Axel bij het nieuwe lontje aankomen. Het is de be ing, dat vijf van deze bussen wijden naar Terneuzen. Door de 'kzaamheden aan het kanaal en de oude brug, ziet de ZVTM voor lig waarschijnlijk geen kans deze hst uit te voeren. Ook in Terneu zen echter zal het verkeer de komen- jejmaanden nog de nodige moeilijk en ondervinden door de kanaal- 'ken. o West-Sluiskil (ziekenhuis o.a.) tsi men pas van goede verbindingen Bzekerd zijn als het wegenplan vol ledig op orde gekomen is. De bussen *«1 en naar Sas van Gent en Terneu- zullen overigens hun weg gaan Sluiskil-West. Boewei van een echte stadsdienst Terneuzen geen sprake is, wordt W service van de Z.V.T.M. wel ver hoogd, juist omdat men nu van de" aangegeven tijden veel meer op aan kan. Binnen de stad geldt bovendien een speciaal eenheidstarief van der tig cent, voor reizigers die gebruik maken van de bus tussen Driewegen en de Westsluis. De verbinding Zaamslag-Axel- Westdorpe-Sas van Gent blijft voor de ZVTM een zorgenkind. Het is de enige lijn waarbij nog van een brug gebruik gemaakt moet worden, die in Sas van Gent. In deze verbinding heeft men een grote speelruimte ge nomen. Die acht men nodig, omdat de bussen in Sas van Gent in de rich tingen Terneuzen en Philippine-Bier- vliet-Oostburg, op tijd moeten ver trekken. Anders ontstaan er moeilijk heden met de aansluitende verbin dingen. Reizigers van Axel voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen wordt daarom geadviseerd via Terneuzen te reizen. Voor Hulst biedt de nieuwe dienst regeling enkele bijzonder prettige as pecten. In de eerste plaats komt er een rechtstreekse uurdienst op Perk- polder. In de tweede plaats is er goed nieuws voor Nieuw-Hulst, dat opge nomen wordt in de dienst van en naar Breda. Die Breda-dienst geeft al geruime tijd moeilijkheden, niet alleen door de brug in Sluiskil en moeilijke aan sluiting met een bus van Terneuzen en dergelijke, maar eveneens door op onthoud bij de tunnel in Antwer pen. Aanvankelijk had men gehoopt, dat in de nazomer de moeilijkheden in Antwerpen wel achter de rug zou den zijn. Gevreesd moet worden, dat die moeilijkheden nog wel enkele maanden langer zullen blijven be staan. Om geen tien tot vijftien minuten durende opnthouden te moeten incal culeren voor de nieuwe Sluiskilbrug, heeft de ZVTM er de voorkeur aan gegeven ook op deze dienst geen ge bruik te gaan maken van de nieuwe brug. De lijn Sas van GentBreda loopt vanaf zaterdag via Sluiskil, Ter neuzen en Axel naar Hulst, Clinge, enzovoorts. Zoals gemeld, krijgt deze dienst verder een grote verandering in Hulst, waar de Bredabus doorheen gaat rijden, o.a. dus door Nieuw- Hulst, behalve op een van de zes rit ten, namelijk de tweede rit uit Breda. De heer Denie wees erop, dat de nieuwe dienstregeling „star" is op gezet, hetgeen betekent, dat zoveel mogelijk een strikte uurdienstrege- ilng is aangehouden. „Ik hoop," zei hij, „dat het ons personeel zal ge lukken om inderdaad na lange jaren van moeilijkheden weer tot tevre denheid van het reizend publiek de dienst te kunnen rijden." De negen nieuwe bussen, die de ZVTM dit jaar aan het wagenpark toevoegt, zullen hier waarschijnlijk eveneens hun bij drage aan leveren. (ADVERTENTIE) 10.85 per liter De Zachte Hollandse KONJAK (Van een onzer verslaggevers) Tijdens de druk bezochte vergadering van het georganiseerde personeel van de Zeeuwsch-VIaamse Waterlei dingmaatschappij met hun bon den in Bellevue te Terneuzen, werd door de bonden scherpe kri tiek geuit op de afvloeiingspro cedure welke de raad van com missarissen wil volgen. Zoals ge meld, zullen 37 van de 192 perso neelsleden binnenkort ontslag krijgen aangezegd. De heer A. van Aalst, districtsbe stuurder van de ABVA, toonde zich verontwaardigd over de uitspraak van de heer A. Kal and, gedeputeerde van Zeeland en commissaris van de Wa terleidingmaatschappij, dat in het ge organiseerd overleg van 19 maart niet zou zijn afgesproken, dat bij de af vloeiing van personeelsleden de over- heidsprocedure zou worden gevolgd. Deze uitspraak deed de heer Kaland vorige week tijdens de zitting van de Zeeuwse staten. De heer Kaland zei toen, dat de commissarissen niets hebben afgewezen, omdat er niets af te wijzen was. „Hiervoor heb ik twee verklarin gen", aldus de heer Van Aalst. „Of de afspraak in het georganiseerd overleg is zo onbenullig overgebracht, dat de raad van commissarissen ei niets van begreep, of men heeft de procedure laten varen als een onbruikbaar in strument." Het belangrijkste van de door de bonden geëiste overheidsprocedure is de vrijwillige basis waarop ontslag wordt verleend. Zoals dat bijvoor beeld bij een grote organisatie als de postcheque- en girodienst is gebeurd, wordt aan elk personeelslid afzon derlijk gevraagd hoe hij of zij tegen over een ontslag staat. Na deze vrij willigers volgen de gehuwde vrou wen, gevolgd door degenen die dertig of meer dienstjaren hebben. De raad van commissarissen wil echter een selectief ontslag toepassen, waarbij de minst waardevolle krach ten worden ontslagen. „Een zeer sub jectieve procedure", aldus de heer Van Aalst. „En dit terwijl in het ge organiseerd overleg reeds volledige overeenstemming was bereikt. Ook onze suggesties o.m. om doorbetaling te verzekeren aan oudere werkne mers, vonden volledig weerklank." Hij veronderstelde, dat de afwijzing van de eis van de bonden voortvloeit uit de haast die met name de gede puteerde Kaland heeft „Waarschijn lijk om aan het ministerie te laten zien, hoe voortvarend men wel is met het afwikkelen van deze zaak", al dus de districtsbestuurdei. Men wil de zaak rond hebben per 1 mei, hetgeen de bonden onmogelijk achten, temeer daar volgens de ge- eiste overheidsprocedure een ontslag termijn geldt van drie maanden. „Er gebeurt niets bij de Waterleiding maatschappij, het leidt niet tot een financiële catastrofe en niemand ver liest zijn gezicht", aldus de heer Van Aalst, „als wij die datum uitstellen tot 1 juli". Hij keerde zich fel tegen de ge heimzinnigheid, die directie en raad van commissarissen hebben betracht in deze gehele affaire. „Men zegt: nie mand is met die openbaarheid gebaat, maar men vergeet dan dat het een publieke zaak is, waarin men gemeen schapsgeld wordt gewerkt". Hij vond dat ook de staten maar flauwtjes op een en ander hadden gereageerd. „Alsof je met overheidsgeld kolos sale fouten mag maken, zonder dat je daarvoor verantwoordelijk kunt worden gesteld. De plannenmakers en de technocraten hebben gefaald, maar niet zij zijn het die de conse quenties dragen. Dat doen die veertig personeelsleden wel". De heer Van Aalst wilde nadruk kelijk niet alleen de directie, maar evenzeer de raad van commissarissen en de toezichthoudende instanties in Den Haag verantwoordelijk stellen voor de debacle bij de Zeeuwsch- VIaamse Maatschappij. DJAKARTA (ANP) Generaal Soeharto is woensdag in Djakarta beëdigd als president van de repu bliek Indonesië. Eerder op de dag had het volkscongres hem unaniem tot volledig president benoemd voor een termijn van vijf jaar. Zijn be noeming ging gisteren in. Generaal Abdoel Haris Nasoetion, de voorzitter van het volkscongres, had de leiding van de beëdigingsceremo nie. Met de benoeming van Soeharto tot volledig president is een einde ge komen aan een politieke verwarring die al ruim twee jaar duurt. De 43- jarige Soeharto, die sergeant in het voormalig Koninklijk Nederlands-In dische Leger is geweest, is nu de lei» der van een land met ruim 100 mil joen inwoners. Zijn benoeming is ook de bekroning van een lange en soms bloedige strijd die hij sinds 12 maart 1966 heeft gevoerd tegen ex- president Soekarno, die geleidelijk werd uitgeschakeld en mogelijk te recht moet staan. In februari 1967 dwong men Soekar no zijn regeringsbevoegdheden over te dragen aan Soeharto en op 12 maart 1967 moest Soekarno de func tie van president afstaan aan gene raal Soeharto die als waarnemend president ging optreden. Nadat Soe harto zijn positie versterkt had, daar bij de nadruk leggend op zijn tegen China gerichte politiek, onder meer door sluiting van de Indonesische ambassade in Peking en verbreking van de diplomatieke betrekkingen met China, vroeg de generaal het volkscongres een toestand die „tij delijk" was te „normaliseren". Dit is dan nu gebeurd. (Van onze correspondent in Brussel) BRUSSEL Naam, functie en foto van de voorzitter van de Europese Commissie, de Beïg Jean Rey, zijn door de Belgische liberale partij gebruikt om ver kiezingspropaganda te voeren. Rey heeft in een communiqué, uitgegeven door zijn kabinet, ge protesteerd tegen dit misbruik maken van zijn naam en func tie. „De Europese functies laten het de heer Rey niet toe", aldus het communiqué, „enige rol te spelen in de verkiezingscampag ne in België. Zijn naam en zijn titel werden in die campagne gebruikt zonder dat daarvoor toelating was gevraagd". Jean Rey was, voordat hij Europees commissaris werd, eni ge tijd (liberaal) minister van economische zaken. De liberale partij die een enorme kiescampagne voert, die volgens deskundigen van publi citeitsbureaus zeker 90 miljoen frank kost heeft ook met an dere moeilijkheden af te reke nen. Vijf dagen na de verkiezin gen moet de voorzitter van de partij, Omer Vanaudenhove, ver schijnen voor een politierechter van Brussel. Tegen hem is door enkele parlementsleden van de Volksunie een klacht ingediend omdat hij, bij het begin van de verkiezingsstrijd, deze parle mentsleden heeft uitgescholden voor nazi's. De scheldtirade van de libarele voorzitter duidelijk hoorbaar voor een aanzienlijk aantal om standers op straat was onder meer gericht tegen het Volks unieparlementslid Coppieters, juist een van de Volksuniemen- sen die kan bogen op een aan zienlijk verzetsverleden gedu rende de oorlogsdagen. BONN (D.P.A.) De Westduitse luchtmacht heeft gisteren haar 78e Starfighter verloren. Het toestel stortte direct na de start neer in de omgeving van het vliegkamp Büchel aan de Moezel. De piloot wist zich met de schietstoel te redden. t^an een onzer verslaggevers) ®j;DA De huidige rector van Diocesaan Pastoraal Centrum in oisdom Bceda, de heer N. A. Noo- jSjj ls door bisschop H. Ernst aan- yf 'd tot adviseur voor het benoe- 5®senheleid in het bisdom. De heer ■Wen gaat daarmee een functie be- |en die tot nu toe in het Bredase niet bestond. Zijn aanstelling -kent een begin van een nieuw yoemingenbeleid. Hij zegt er zelf dat i lle') er zin *n' want ik meen "'W werk zal beantwoorden aan 3? ^pefte die er bestaat. Het is r?r'i't, zowel voor de priesters in 'sdom als voor de gelovigen". rsnonSeveer tien jaar geleden wa- J^ioemingen een zaak van de nop en zyn vjcar;s Leidraad waren de vacatures, die zich Itkri ln van mg.r- De om "e' enige verandering in irle waakte een begin van 4 van r"6' betrokken priesters heveriee gingen persoonlijke kwaliteiten van de te benoemen priesters ook meer betekenen dan leeftijd. Van een echt gericht benoe mingenbeleid, dat rekening houdt met concrete mogelijkheden en be hoeften en dat afgestemd is op de toekomst, is op dit moment nog geen sprake. De benoeming van een adviseur zal daar verandering in kunnen brengen. De eerste taak die de heer Nooren dan ook op zich heeft te nemen is, in overleg met de betrokkenen, een be schrijving geven die duidelijk zal moeten maken wat voor priesterteam een bepaald dekenaat nodig heeft en wie de meest geschikte mensen zijn om dat team te vormen. Bovendien zal de vraag aan de orde komen, wat er te doen staat als het totale aantal beschikbare priesters af neemt. Niet alleen zal er dan een zo goed mogelijke spreiding over het bisdom moeten komen, maar er zal ook gezocht moeten worden naar aa- N. A. NOOREN overleg dere mogelijkheden om de zielzorg teams aan te vullen. Daarbij valt te denken aan afgestudeerden van de opleiding voor leken-zielzorgers in Maartenshof, aan priesters van mis siecongregaties, die om bepaalde re denen niet meer in hun missiegebied kunnen werken en er zal meege- zocht kunnen worden naar mogelijk heden van pastoraal werk voor pries ters die het ambt verlaten hebben. Dit laatste kan liggen in het gods dienstonderwijs, maar, als het kli maat binnen de kerkgemeenschap daar rijp voor is, ook in sommige vormen van categorale zielzorg, zo als het milieu-apostolaat, en in niet al te sterk liturgisch gekleurde ziel- zorgvormen. Bij deze laatste catego rie zal overigens de financiële rege ling een probleem apart vormen. De heer Nooren gaat nu de leiding van het Diocesaan Pastoraal Centrum overdragen, na er negen jaar mee belast te zijn geweest. Zijn opvolger wordt drs. J. M. Roof s.s.c.c., tot nu toe directeur van het diocesaan in stituut voor huwelijk en gezin. De commandowisseling betekent ook enige verandering in het werk van het pastoraal centrum. De eerste taak van het centrum, introductie van jonge priesters in de zielzorg, is van lieverlee verplaatst naar de theolo gische opleidingen. Het pastoraal centrum zal nu meer gaan voorzien in alle dienstverleningen aan de priesters vanuit het bisdom, hetgeen een nauwe samenwerking vraagt tus sen de verschillende diocesane insti tuten, zoals het instituut voor huwe lijk en gezin, het instituut voor jeugdzielzorg en de diocesane com missie voor liturgie. De voorbereiding van benoemin gen in het godsdienstonderwijs komt in handen van de bisschoppelijk ge delegeerde voor het katholiek onder wijs in het bisdom, dr. J. W. C. Jan sen te Rijsbergen. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Het Burgplan dat Oost-Souburg eindelijk een hart zal moeten geven, zal nog dit jaar door het gemeentebe stuur aan de Vlissingse raad wor den aangeboden. In feite is dit het oude plan van de voormalige gemeente Oost- en West-Souburg, dat na een zich moeizaam voortslepen, thans ein delijk van de grond komt. De oorspronkelijke plannen zijn evenwel uitgebreid. Zo zullen ook de rond De Burg liggende straten, ais de Burgstraat, de Ritthemsestraat en de Faspoortstraat, aan het plan worden aangepast. i 4 De gemeente is thans nog bezig met het aankopen van panden, die binnen -deze aanpassingswerken val len Kern van de nieuwe De Burg, dat nu wordt gevormd door een, door huizen ombouwd, cirkelvorming ter rein met volkstuintjes, zal bestaan uit een groot winkelcentrum. Voor het tot stand komen van dit project is voor de gemeente natuur lijk de belangrijkste opgave een sluitende exploitatie te verkrijgen. Dat zal vooral moeten gebeuren door verkoop tegen lonende prijzen van gronden aan gegadigden. De gemeen te is momenteel bezig met het „uit kammen" van de lijst van gegadigden voor het oorspronkelijke plan. Intus sen hebben zich ook weer nieuwe be langstellenden aangemeld. Spoedige totstandkoming van dit centrum wordt vooral ook van belang geacht om de zeker binnenkort snel groPiende bevoling van Souburg ten oosten van het kanaal de nodige ser vice te kunnen bieden. Met het ge reedkomen van het plan Nagelenburg en Souburg-Noord wordt op een be volkingsgroei van niet minder dan 5.000 zielen gerekend, zodat de totale bevolking dan tussen de 12.000 en 15.000 zal komen te liggen. Voor de bewoners van Oost-Sou burg is geen enkel winkel-areaal van enige allure gemakkelijk bereikbaar omdat zowel voor de bereikbaarheid van de stad-Vlissingen als de stad- Middelburg, beide overigens nog op een respectabel aantal kilometers af stand gelegen, de te samlle bruggen over het Kanaal door Walcheren, een barrière vormen. Door het stedebouwkundig advies bureau Kuyken te Middelburg wordt op het ogenblik ook een plan ontwor pen voor de binnenterreinen in de bebouwde kom van Oost-Souburg, die nu nog „witte vlekken" op de kaart vormen. Zolang een afgerond stedebouwkundig plan voor Sou burg nog niet gereed is en geaccep teerd, zal bijvoorbeeld woningbouw op deze binnenterreinen door het ge meentebestuur worden tegengehou den. Het gemeentebestuur van Vlissin- gen hecht grote waarde aan de uit bouw van een aantrekkelijk woonge bied in Oost-Souburg, omdat dit eigenlijk het enige stadsdeel is, dat vrijwel direct aansluit op het indus triegebied van Vlissingen-Oost. Dit was trouwens destijds een van de sterkste argumenten, die Vlissin- gen aanvoerde om Souburg bij zijn grondgebied te mogen voegen. ,,TOCH ben ik geen Terneuzenaar. Maar wij van Othene voelden ons daar altijd wel meer bij horen dan bij Zaamslag, onder welke gemeente het valt". Zestig jaar geleden werd de heer A. de Feijter geboren in het gehucht Othene, aan de Kreek, die straks een stuk van het Terneuzense recreatiegebied aal vormen. Sinds ons trouwen in 1935 hebben we ove rigens in Terneuzen gewoond, op de Koedijk. Jammer dat die moest ver dwijnen. En nu wonen we dan in het nieuwste stukje Terneuzen, op de Debussyhof'. DE heer De Feijter vertegenwoordigt een stukje Terneuzen. Maandag nam hij afscheid van de gemeentepolitie, waar hij sinds de bevrijding in 1944 deel van heeft uitgemaakt. „Dat ging heel vreemd. Na dolle dinsdag werd Othene beschoten en de ge wonden moesten worden overge bracht naar Sint-Niklaas. Mijn zwa ger lag daar ook in het ziekenhuis, maar als je hem wilde bezoeken, dan moest ie een bewijs van poli tieke betrouwbaarheid halen op het politiebureau. Daar vroegen ze mij: Ben je in militaire dienst geweest. En dat was ik. Toen zeiden ze: Dan ben je vanaf vanavond tien uur in politiedienst". ,1K had vroeger al graag bij de mare chaussee gegaan. Maar m'n ouders wilden het niet en dan gebeurde het in die tijd ook niet. Later ging ik schriftelijk studeren voor het po- litiediploma, maar het was gewoon te duur. Tja, wat wil je. Ik werkte toen als landarbeider. Maar ik kon wel studeren. Dat merkte ik op de lagere school wel. Ik heb daar maar tot mijn negende opgezeten en dan nog alleen maar in de wintermaan den. En toch hield ik de stof bij. Daar heb ik later veel plezier van gehad, toen ik na m'n veertigste nog politiediploma's moest gaan halen". „IN die bevrijdingsdagen kwamen we met veertien man in politiedienst. De Terneuzense politie bestond toen In hoofdzaak uit oude agenten. Daar kon men wel wat jong bloed gebrui ken. Van die 14 ben ik overigens als enige overgebleven. Ik begon voor 28 gulden in de week, maar vanwege dat oude korps had je wel promotie kansen. Dus ging ik studeren. Het eerste examen haalde ik al royaal. In '52 werd ik hoofdagent en in '54 brigadier, maar daar moest ik m'n diploma nog voor halen. Op m'n zes enveertigste. Maar het is gelukt". NATUURLIJK vind ik het wel Jam mer om nu al de dienst te verlaten. Ik zou bijvoorbeeld nog de leiding mogen houden van de reserve-ge- meentepolitie. Dat heb ik al negen laar gedaan. Toch is dat beter van aiet. Je kómt dan regelmatig op het bureau en uiteindelijk hoor je er aiet meer thuis. Nee, ik laat het er bij. Er is anders wel wat veranderd aan de politieman. Ook tegenover maatschappelijk belangrijke mensen durft hij nu met grotere zekerheid op te treden. Dat komt omdat de politieman van vroeger zijn gezag moest ontlenen aan zijn spierkracht, tegenwoordig gelukkig aan zijn ken nis".

de Stem | 1968 | | pagina 3