LIVIT delïger. SiLGBEE goot zondog politieke innen I ereiy GEEN VERDRAG V.S. NEDERLAND OVER BEZETTING VAN NEDERLAND ekker! vla-flip it ontspringt! Verkiezingen keerpunt in historie van VlaanderenWallonië en Brussel «me Geprikkelde premier De Jong: PAUL HENRI SPAAK: DE GAULLE IS EEN EGOIST BONZO VLEES BROKJES BONZO DINER BONZO RITSBLIK Kampioenen Hoofdstad Schrikbeeld Burgemeester Leuven Vijf jaar Binnen 15 tellen klaar: Spreid vakantie voor scholen Arbeidsonrust in Spanje |ding I en fuwe alles Ikten lgen jteen fr uw voor uw hond voor 'n sterk gebit het lekkere warme hondefldinif voor gezonde variatie DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 28 MAART 1968 geen blikopener nodig N 'WIJ- (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL De verkiezingsstrijd in België verloopt, tegen de ver wachtingen in, rustig. Nog nooit is er zoveel onzekerheid geweest over de uitslag van de verkiezingen. Nog nooit zijn zovelen het ant woord schuldig gebleven op de vraag wat er na de stemmentellerij moet gebeuren. Luidt de uitslag van de verkiezingen een periode in waarin België onregeerbaar zal blijken? Krijgen de pessimisten gelijk, die nu al beweren, dat het nodig zal zijn op korte termijn nieuwe ver kiezingen uit te schrijven, omdat die van 31 maart geen uitweg zul len bieden voor de oplossing van de problemen die dit land ver scheuren? Of zal het ondanks de op essentiële punten ver uiteenlopende verkiezingsprogramma's, toch lukken een regering te vormen van de drie traditionele partijen of van een combinatie van twee van hen? Is de betrekkelijke rust van de verkiezingsstrijd gelijk aan de stilte die de storm voorafgaat? Zondag 31 maart, de dag waarop 6.170.167 Belgen hun stemplicht moe ten vervullen, kan een keerpunt worden in de geschiedenis van Vlaan deren, Wallonië en Brussel, drie totaal verschillende landsgedeelten, die sinds 1830 onder de verzamelnaam België voortleven in een bouwvallig huis de Belgische staat vormend waarvan de muren gaten en scheuren vertonen, veroorzaakt door de vele en steeds heftiger wordende familieruzies. Slechts weinig leden van de fa milie België willen dit huis tot de grond toe afbreken en het nooit meer opbouwen. Het zijn de sepa ratisten ..aansluiting bij Neder land, aansluiting bij Frankrijk, weg met België" een kleine en te verwaarlozen familie: steeds meer plaats in het huis eisen de federa listen op. Zij willen de sloop van het huis. Daarin worden ze bijge vallen door de grote groep familie leden die de regionale decentrali satie willen. Maar als federalisten en decentralisten het gaan hebben over de nieuwbouwplannen, lopen de meningen ver uiteen. Ook tus sen de decentralisten onderling. Onbetwiste kampioenen van het federalisme zijn de Vlamingen, die zich in de Volksunie een partij met groeiende aanhang verenigd hebben. In Wallonië vinden de echte federalisten elkaar in de „Rassemblement Wallon", een zo pas tot stand gekomen soort Waalse Volksunie. Vreemd is echter, dat deze partij zich in Brussel verbon den heeft met het „Front Démo- cratique Francofones" (FDF) waar in uitgesproken anti-federalisten de dienst uitmaken. De drie traditionele partijen Christelijke Volks Partij, Belgische Socialistische Partij en de Liberale Partij voor Vrijheid en Vooruit gang verwerpen, althans in naam, het federalisme. Zij zien in, dat de unitaire staatsvorm zoals die tot nu toe gefunctioneerd heeft, ver anderd moet worden. Uitgangspunt van die verandering is de grond wettelijke erkenning van het be staan van de twee taalgemeenschap pen. De C.V.P. spreekt vooral over de culturele autonomie van Vlaande ren en Wallonië, over regionale ge zagsorganen en gemeenschapsorga nen die beslissingsmacht zouden hebben. Zoals het allemaal in het C.V.P.-programma geformuleerd staat, blijft het vooralsnog vaag. Men ontkomt niet aan de indruk, dat het voorgestelde hervormings plan voor de staatsstructuur een slap aftreksel is van wat men on der federalisme moet verstaan. Duidelijk is, dat er ook in de C.V.P. steeds meer leden gewonnen wor den voor het idee van het federa lisme. Datzelfde geldt voor de socialis ten. De term federalisme komt in hun verkiezingsprogramma niet voor. Maar wat zij aan structuur hervormingen voorstellen, gaat dui delijk in de richting van het fede ralisme. Het programmatiebureau moet een echt planbureau worden en de voorbereiding van de plan ning moet opgedragen worden aan de gewestelijke planbureaus. Er moeten drie gewesten komen Vlaanderen, Wallonië en Brussel, die elk bestuurd moeten worden door een gewestelijke economische ''raad. De liberalen tenslotte voeren hun verkiezingsstrijd onder de slogan: „Zij breken af, wij bouwen op". Zij schermen met de nationale eenheid, zwaaien te pas en te onpas met de Belgische driekleur en zeggen de kiezers, dat ze alleen goede Belgen kunnen zijn als ze op deP.V.V. stemmen. Die campagne voor de nationale eenheid heeft de Partij voor Vrijheid en Vooruitgang ver leden keer heel wat stemmen winst gebracht. Maar sindsdien is er wel wat veranderd in de verhouding tussen de gemeenschappen. Dus moest ook nu de P.V.V. komen met een uitgebreid programma van structuurhervorming. Het federalisme wordt door de liberalen verworpen met onbewe zen stellingen als „Federalisme schokt het vertrouwen in binnen- en buitenland, investeringen zullen verminderen, de munt zal niet meer hetzelfde vertrouwen genieten, le ningen zullen moeilijker of niet meer te bekomen zijn. Maar het eerste en voornaamste gevolg zal hieruit bestaan dat de werkloos heid op een angstvallige manier zal toenemen en onze levensstandaard bijgevolg zal instorten." der zich ook maar de moeite te geven zijn beweringen door het leveren van goede argumenten kracht bij te zetten. De PVV wenst een nationaal pact der Belgen, waarin opgenomen een taalvrede voor twaalf jaar. In feite opteert de P.V.V. voor de traditionele eenheidsformule, die, zoals de recente gebeurtenissen in Leuven toch wel duidelijk be wezen hebben, zichzelf overleefd heeft. De liberalen koketteren er mee zoals ze ook op een bijna wal gelijke manier schermen met C.V. P.'ers die naar het liberale kamp zijn overgelopen. De federaliserende tendensen in de Belgische politieke partijen zijn duidelijk te onderkennen. Hoe de uitslag van de verkiezingen ook zal zijn, het land van onze zuiderburen zal in de eerstkomende jaren nog geen federale staat worden, maar een groei naar federale vormen is niet meer te stuiten. Er zal, ook bestuurlijk gezien, een nieuw Bel gië moeten komen. Dat is het schrikbeeld, dat P.V.V.- voorzitter Omer Vanaudenhove, super-schoenfabrikant uit Diest, de argeloze kiezers voorhoudt. Zon- neemt geen duidelijk standpunt in, maar het is algemeen bekend dat hij voorstander is van een uitbrei ding. Hij ziet zichzelf trouwens in de toekomst al als opvolger van de huidige Brusselse burgemeester Cooremans, maar dan van een ver groot Brussel. De socialisten spreken zich in hun eenheidsprogramma niet over de omvang van Brussel uit, de Frans talige socialisten in Brussel willen de agglomeratie uitbreiden en heb ben voor dit streven voorzichtig de steun van de Waalse socialisten ge kregen. Lijsttrekker van de Frans talige socialistische lijst in Brussel is de burgemeester van Anderlecht, (de grootste agglomeratie-gemeen te), Simonet. Een naam om te ont houden als. er een regering met socialisten gevormd gaat worden. De liberale partij is voor uitbrei ding van de agglomeratie na 1971. Een groot stadsgewest Brussel is ook het ideaal van de Waalse P.S.C., de Brusselse P.S.C. en het F.D.F. Inzake de taalwetgeving voor Brus sel heerst dezelfde verdeeldheid Vormen de institutionele proble men belangrijke punten in de ver kiezingsstrijd, en in de onderhan delingen die daarna zullen begin nen, de toekomstige positie van de hoofdstad Brussel is bij deze ver kiezingen in het geding gebracht als nooit tevoren. De vewarring rond Brussel is groot. Niet minder dan elf partijen en scheurlijsten din gen in het kiesdistrict Brussel naar de gunst van de kiezer. De Vlamingen en Walen wensen een onverbiddelijk halt toe te roe pen aan de ambities van de Frans talige kliek die Brussel beheerst en aan wie het voor een groot deel te wijten is dat de verhoudingen tus sen de beide taalgemeenschappen zo verziekt zijn. De Franstalige kliek van Brussel die ook de kwes tie Leuven geprovoceerd heeft tot het punt, dat voor de Vlaamse volksopinie het „point of no return" werd. Belangrijkste punten in de Brus selse verkiezingsprogramma's van alle partijen zijn de omvang van de agglomeratie Brussel en de taal wetgeving. Wat de omvang van de agglomeratie betreft, hebben de Vlaamse C.V.P. en de Volksunie zich duidelijk uitgesproken voor de huidige omvang van 19 gemeenten. Het kartel-Vanden Boeynants (Waalse en Vlaamse C.V.P.'ers) is over deze kwestie verdeeld: de Franstaligen willen uitbreiding, de Vlaamse kartelleden sluiten zich bij de Vlaamse C.V.P. aan op dit punt. Lijsttrekker Vanden Boeynants Tenslotte het probleem Leuven, In de verkiezingsstrijd is het wat op de achtergrond geraakt. Ook al vormde het de directe oorzaak van de val van de regering. In de on derhandelingen over de vorming van een regering zou het probleem opnieuw met al zijn geladenheid op tafel liggen. Voor een in de tijd gespreide en met financiële waar borgen omgeven overheveling van Leuven-Frans naar Wallonië en niet naar Brussel, zijn zonder dat er enige twijfel over mogelijk is, de Vlaamse C.V.P. en de Volksunie. Tegen zijn de Waalse C.V.P. en het F.D.F. Het socialistische standpunt: akkoord met de overheveling als de Walen het goedvinden. Een standpunt dat aan duidelijkheid niet overhoudt. Het kartel Vanden Boeynants is verdeeld: de Vlaamse leden (waar onder drie ministers uit de rege ring-Vanden Boeynants) zijn voor de overheveling, die zelfs als iets gesteld wordt overeenkomstig het verkiezingsprogramma van de Vlaamse C.V.P. De Waalse leden zijn voor de overheveling, als Leuven-Frans zich ook in Brussel mag vestigen. Dat is het ook het door Vanden Boeynants in de kieskreet verde digde standpunt, waardoor zijn kans leider van een nieuwe regering te worden, zeer verkleind is. De Vla mingen wensen geen nederzetting van Leuven-Frans in het Brusselse. Het zou de verfransing van-Brussel maar in de hand werken. In deze verwarring, in dit veld van tegenstrijdigheden, moet de kiezer zijn stem bepalen. Meer dan ooit ontbreekt hem de (betrekkelij ke) zekerheid, dat hij met het uit brengen van zijn stem meehelpt aan de oplossing van de problemen. Stemmen op de traditionele par tijen, altijd en ook nu nog gepro pageerd als de meest constructieve weg, biedt, de kiezer ook ditmaal geen garanties. De liberalen houden hun schijn- eenheid op. de Christelijke Volks Partij is uiteengevallen in Walen, Vlamingen en Brusselaars, de so cialisten zijn zo zeer verdeeld, dat een partijbonze als Simonet in alle openheid zegt, dat men niet moet verwachten, dat de breuk tussen Vlamingen en Walen in zijn partij na de verkiezingen hersteld kan worden. Stemmen op de kleinere partijen heeft evenmin veel zin. Zij schu wen vooralsnog regeringsverant woordelijkheid of stellen voor een eventuele deelname aan de regering zulke onverbiddelijke eisen, dat er met hen niet te praten valt. België, volgens oud-premier Theo Lefèvre, een land van kleine ideeën en grote onverdraagzaamheid gaat op 31 maart de politieke chaos hinnen. Uit die chaos zal het nieu we België opgebouwd moeten wor den ter vervanging van het ana chronisme dat de Belgische staat van nu is. „Het is duidelijk," zo heeft Lefèvre gezegd, „dat we nog niet aan het einde van de crisis zijn. De ontknoping zullen we op zijn vroegst pas over vijf jaar be leven." De komende zondag kan dank zij de chaos een keerpunt zijn in de geschiedenis van onze zuider buren. (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Tussen Amerika en Nederland bestaat geen verdrag over het eventueel optreden van Amerikaanse troepen bij onlusten in een NAVO-Iand, in dit geval Nederland. Kort en bondig heeft minister president De Jong mede namens minister Luns deze plannen naar het rijk der fabelen verwezen. De premier deed dit in een uiterst kort ant woord op vragen van het pacifistische Tweede-Kamerlid Van der Spek, die de premier uitvoerig gewezen had op geruchten van deze aard, die de ronde zouden doen. Het kamerlid haalde, deze geruch ten aan en wees de premier erop, dat, de Amerikaanse militaire poli tie in het gastland zelfs burgers zou kunnen arresteren en dat Amerika in dit land kernwapens zou kunnen stationeren. „De regering draagt geen kennis van plannen tot het aan gaan van een overeenkomst als hier bedoeld", aldus de minister - presi dent. Met dezelfde geprikkeldheid wees de premier tegelijk uit naam van de minister van Buitenlandse Zaken, van Defensie en van Justitie de vra gen van de hand; die het eerste ka merlid Van Wijk, pacifistisch collega van het Tweede-Kamerlid Van der Spek- gesteld had over een ontwerp verdrag tussen een deel van Europa en Amerika. Volgens dit ontwerp - verdrag, be schreven in het weekblad de „Groe ne Amsterdammer" zou Amerika eventueel tot het bezetten van dit deel van Europa mogen overgaan, inclusief Nederland. „Van het be staan van een ontwerp-overeenkomst van de onderhavige strekking draagt de regering geen kennis", aldus de minister. De vragen van beide parlementariërs hebben politiek dezelfde basis: het optreden van Amerika en Europa in de NAVO en de aanwezigheid van Amerikaanse troepen in Europa. De vragen veroordelen in wezen de hou ding van Nederland tegenover Ame rika, zoals ook de vragen van mr. Van Wijk over Nederlandse hulp aan Thailand bij de aanleg van een twee de zeehaven in bedoeld land. Hét pa cifistisch Eerste-Kamerlid wilde na melijk m dit verband van de minis ters Luns en Udink weten of de toe gezegde hulp van 750.000 dollar door Thailand niet gebruikt zal worden om ten bate van de Amerikaanse troepen in Vietnam een oorlogshaven aan te leggen, of de nieuwe haven er gedeeltelijk voor te gebruiken. De ministers wijzen deze sugges tie van de hand. Thailand heeft al een specifieke oorlogshaven aldus de bewindslieden. De aanleg van een tweede handelshaven is echter om wille van de ontwikkelingsplannen dringend nodig. De capaciteit van de haven van Bangkok is namelijk meer dan onvoldoende. ,,De vrees dat de nieuwe zeehaven gebruikt zal wor- nam is daarom ongegrond", aldus den voor de oorlogsvoering in Viet- de minister Luns en Udink. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) yoghurt BLOOMINGTON (AP) Paul Henri Spaak, oud-secretaris-generaal van de NAVO en oud-premier van België, vindt generaal De Gaulle een egoïst en een ernstige bedreiging voor het Atlantische bondgenoot schap en de eenheid van Europa. Spaak zei van hem: „Ik beschouw hem als de gevaarlijkste tegenstan der van twee ideeën, waarvoor ik 25 jaar heb gestreden." Spaak voerde het woord op de jaarlijkse Adlai Stevenson bijeen komst te Bloomington (Illinois). Hjj zei, dat De Gaulle weigert de Ver enigde Staten als leider van de vrije wereld te erkennen en dat hij een wrok tegen dat land koestert omdat, het het zijne overschaduwt. „Met geweld en ongerechtvaardigd valt hij het standpunt aan, dat de Verenigde Staten ten aanzien van Vietnam en het Midden-Oosten in nemen." „Hij heeft de diensten vergeten, die de Verenigde Staten Frankrijk hebben bewezen. Hij wil zich niet herinneren dat Frankrijk zonder de Verenigde Staten niet weer onaf hankelijk zou zijn geworden en dat hij dan niet de rol zou kunnen spelen die hij thans speelt." „Arrogant veroordeelt hij de hou ding van de Amerikanen en werpt hij zich op als verdediger van de Vietnamezen en hun onafhankelijk heid," zei hij. Stichting Recreatie: DEN HAAG (ANP) De Stich ting Recreatie heeft zich telegrafisch tot de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid en de staatssecreta rissen van Economische Zaken en van Onderwijs en Wetenschappen ge wend met het verzoek nog voor de maand april overleg met West- Duitsland te beginnen over een door de stichting beoogde schoolvakantie spreiding in beide landen. In ons land werd de laatste jaren op het gebied van. de vakantiesprei- dmg .een bevredigende voortgang geboekt, maar de voor dit jaar be reikte spreiding wordt echter te niet gedaan door vervroeging van de schoolvakanties in de Westduitse deelstaat Noordrijn-Westfalen. Tussen nu en het jaar 2000 staan er zééééér gekke dingen te gebeuren, weet u dat? Zo heeft een Canadese biologe ontdekt dat de groei van graan bevorderd kan worden door bepaalde hoge fluittonen te laten horen. Voor het menselijk gehoor zijn die tonen wel onverdraaglijk. Het menselijke aspect schiet er weer eens bij in, maar intussen kun je als boer tóch maar naar je graan fluiten. En dan dit. In ons eigen Neder» land zullen binnenkort alle melk koeien netjes naar leeftijd gerang schikt in een computer zitten. Dat i$ voor de melfccontrole, die straks feil loos en met een maximum aan ge gevens kan werken. Men kan met zo'n meesterbrein echter geen koe handel drijven. „De vergoeding voor hét plukken van kegels over 1967 is geheel uit betaald." (Uit een verslag van Staats bosbeheer in KABO-post). Dat ts geheimtaal uit de bosbouw, Kegels zijn vruchten van naaldbo men. Overigens, als u dacht dat bos sen bij uitstek oorden van rust en stilte zijn, moet u even uerder lezen* Uit een rapport voor Staatsbosbe heer vermeldt KABO-post: „Bij een onderzoek bij 93 bosar- beiders, ingesteld door de afdeling Arbeidsgeneeskunde, sectie Audiolo- gie, van het Nederlands Instituut voor Preventieve Geneeskunde, i3 geconstateerd, dat 25 procent aan een matig ernstig en 10 procent aan een ernstig gehoorverlies lijdt." Nu bevinden bosarbeiders zich, uiteraard beroepshalve alleen door de week in het bos. Verreweg de meeste amateur-bosbezoefcers ko men daar slechts in het weekeinde, Vandaar. Het regime van Fidel Castro heeft, deze week een van de meest popua laire sporten op Cuba, hanengevecht ten. verboden. Degenen die deze wed| strijden organiseren en ernaar kij£ ken, worden van officiële zijde „vjjk anden van de revolutie" genoemd. rk Ofwel: kemphanen. A Eicon or a Randolph Sears, die ruitrï 60 jaar geleden de weg heeft ge«ï baand voor het deelnemen van vrou« wen aan sportwedstrijden, is dinsdag* 87 jaar oud, in Florida overleden. In 1909 deed zij als eerste vrouw mee aan een polowedstrijd in Enge land. Tennis, squash en paardrijden waren eveneens favoriete sporten voor haar. In 1910 was zij de eerste vrouw ter wereld die een vliegtocht maakte. Mr. Cats gaat zich geheel inzetten, voor de EXPO-'ll in Japan. In H aap se kringen wordt hij nu „ex- politicus" genoemd De politieke vernieuwing blijkt zich steeds meer op het horecawezen te oriënteren. Na D_'66 gaan nu ook de PvdA-jongeren in Amsterdam hun heil zoeken in een politiek café. Vol gende maand wordt het geopend in de Pieterspoortsteeg aldaar. Als er een schaap over de dam, isBij de KVP zoekt men, naar verluidt, een ervaren restaurateur, Minister Udink heeft, zo lees ik, op een provinciale toogdag van de hervormde vrouwengroep CJFV in Vlaardingen gezegd: „Natuurlijk kost de samenwerking met de ontwikke lingslanden ons volk offers. Het zou bijvoorbeeld kunnen betekenen dat we over drie jaar niet vier auto's per gezin hebben, maar slechts twee." Ja, en da's nog niets. Over zes jaar is het offer nog veel groter Dan heeft ieder gezin maar vier auto's, terwijl het er acht zouden kunnen zijn I De minister zocht natuurlijk naar een voorbeeld, en dan neem je iets uit je eigen omgeving, dat ligt het meest voor de hand, nietwaar? MERIJN MADRID (Reuter) De Spaanse politie heeft gisteren ongeveer 2000 arbeiders uit één van de grootste vrachtautofabrieken van Madrid ver wijderd, die een zitstaking hielden. De moeilijkheden waren zondag be gonnen toen de politie een bijeen komst van metaalarbeiders in Madrid ontbond, die was georganiseerd door de illegale „arbeiderscomités". Maan- dag en dinsdag werden korte zitsta- kingen gehouden en toen vandaag een dergelijke demonstratie zou wor den gehouden, werd de politie geroe pen.

de Stem | 1968 | | pagina 27