ïnburg en. X Roolvink wil schrappen in c.a.o. 30 IRATIS WIEL SU FRIONOR Verdachte van roofmoord houdt zich met yoga over eind JAM IN BRAADKUIKEN 258 VERKORTING WERKTIJD STRUIKELRLOK KABELJAUW Zonnen aan de voeten van Rubens «JAARS SOEP- GROENTEN Zesde dode ongeluk met pendelbusje iffissfigp 1,1 tri «»,!";fiü tMi 1 r ifcrlt' K i I Oostenrijkse Rode Kruis misbruikt tb.v. nazi's Boter wordt zeven cent duurder 1114111 5EKOOPJES DAGBLAD VOOR ZEELAND Dreggen gestaakt DE HELFT FIJN 450 GRAM 448* 100 GRAM 46 Warmer mm IR. WIESENTHAL: Engels bootje met dode visser op strand gelopen 4 ND A AG IN TERREUR IN DE KEMPEN TIPGEVER Kiesinger: geen erkenning grens Oder-Neisse vóór 1 april 1968 850 GRAM ZWAAR ATA 12 [lOBe JAARGANG No. 25774 Voor Qod, Koningin en Vaderland s van een prima .kwaliteit. Moderne "feet. Fanfasiedessins in arskleuren. 6 prijs maat 9 7.90 maat b.v. maat 13 9.90 >or de prijs hoeft u straat 24-26 - Breda sestraat 2 Bergen op Zoom d gulden? Duizend? nel en plezierig ge ile privé-doeleinden! Voorbeeld: u leent taalt dan per maand 1.727,46. U betaalt" usief rente, admini- s slechts f. 12,63 per ordelig en snel geld ids grootste en mo gen. ook op vrijdagavond ituurlijk kunt u ook 0] 3454 Tilburg, Uitgaves N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur! Dr. W. A. J. M. Harkx HoofdredacteurL. Leijendekker RedactieraadJ M. A. C. v. Dongen, C. J. van Hootegem, mr. dr. A. J. M. Mes, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Al bla» DONDERD A G 28 MAART 1968 Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (exd. 50 ct. incassokosten), 4,55 per maand (incl. 5 ct. incassokosten). Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1. telefoon 8030 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). ONRUST DREIGT IN BOUW (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Indien minister Roolvink voet bij stuk houdt en in de bouw-c.a.o. gaat schrappen, dan dreigt onrust in de bouwwereld. Vooral in Amsterdam en in de Zaanstreek geven de bouwvakkers nu al blijk van weinig sympathie voor en nog minder geduld met de heer Roolvink. Toch ziet het er r naar uit dat de minister de overeenkomst, zoals de werkgevers en werknemers die na acht weken hard onderhandelen hebben [opgesteld, niet onverkort zal accepteren. Gisteren nadat de minister ge sproken had met afgevaardigden van werkgevers en werknemers in het bouwbedrijf bleek dat vooral de paragraaf over de arbeidstijdver korting (met een half uur per week) voor de minister onverteerbaar is. De vakbonden wezen de minister er op dat schrappen in de cao „een dot spanning en onrust zou kunnen veroorzaken, die wel eens een pro- duktieverlies zou kunnen veroorza ken, dat groter is dan de gewraakte arbeidstijdverkorting". De minister verklaarde op zijn beurt alle consequenties ook de politieke voor zijn rekening te zullen nemen. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Het ernstige ongeluk dat dinsdagmorgen plaatsvond op de Moerdijkbrug, heeft een zesde slacht offer geëist. Gistermorgen overleed in het St.-Ignatiusziekenhuis te Bre da de 18-jarige mej. J. J. Verhagen, die bij het ongeval zeer ernstige ver wondingen had opgelopen. Zij is evenals alle andere slacht offers afkomstig uit Roosendaal. De rijkspolitie heeft gistermorgen het i dreggen naar het lichaam van de 19- Ijarige C. J. van Hopstaken, die tij dens de botsing over de brugrand Iheen in het Hollandsch Diep werd geslingerd, gestaakt. „Gezien de stromingen en de breedte van het water hebben ver- Idere dregwerkzaamheden geen nut Smeer", aldus werd ons van de zijde van de rijkspolitie te water medege- Ideeld. (ADVERTENTIES) NOG VERSER DAN VERS KWALITEITS DIEPVRIES Voorde handel: Diepvriesunie. Utrecht,030/13341. De bewindsman heeft nog een po ging gewaagd, partijen over te halen tot een vrijwillige herziening van de e.a.o. Gevraagd naar de punten, die eventueel niet door de beugel kon den, zei minister Roolvink, aldus onze zegslieden, dat volgens hem het hele pakket van verbeteringen te waarderen viel op een 10 pet loon kostenstijging en dat dit pakket zo ongeveer gehalveerd zou moeten worden. De minister vond de loons verhoging van 4 a 4,5 pet sociaal ge zien wel aanvaardbaar en enkele kleinere verbeteringen eveneens. Het punt van de arbeidstijdver korting (een half uur per week van af 1 november) zou dan dus het struikelblok zijn. Om deze reden kre gen de partijen de indruk, dat de mi nister deze paragraaf wil schrappen. Tegenover het argument, dat ar beidstijdverkorting ertoe zou kunnen bijdragen de werkloosheid in het bouwbedrijf op te lossen, stelde de minister in feite, dat zijn bezwaren juist werden ingegeven door de werkloosheid als totaliteit. „Ons argument betreffende de werkloosheid werd gebagatelliseerd," verklaarde ons de heer L. Brouwer, voorzitter van de katholieke bouwbe- drijfsbond, die overigens de juistheid van de stelling, dat het totale pakket verbeteringen op 10 pet te waarderen valt, bestreed. „Niemand kan eigenlijk vaststellen, welke loonkostenstijging het gevolg is van de verbeteringen. Er zijn zo veel ongrijpbare factoren". Over de consequenties van een (gedeeltelijk) verwerpen van de bouw-c.a.o. bestaat nog geen duidelijkheid. „Dat moeten we nog eens bekijken," verklaarde ons de heer A. Buys, voorzitter van de Algemene Nederlandse Bouwbe- drijfsbond. „Maar het zal toch wel duidelijk zijn, dat wij het verwerpen van een resultaat van acht weken on derhandelen niet kunnen afdoen met het uiten van scherpe kritiek in de bondsbladen. We zouden ons kunnen beraden over de vraag, of er een mars naar Den Haag in zit." Minister Roolvink was gisteravond nog niet bereid commentaar te geven op het gesprek. Hij liet weten, dat hij eerst nog een wat duidelijker inzicht wil hebben in de materie, omdat er nog een aantal (kleine) contracten zijn, waarover hij met de betrokken partijen moet spreken. Hij heeft in tussen de hele problematiek van de loonontwikkeling in een nota voor de ministerraad vervat, maar het is nog niet duidelijk, of deze nota ook aan het parlement zal worden a; geboden. Te verwachten is dit als hij inder daad tegen de bouw-c.a.o. zou in gaan, want politiek Den Haag Is er van overtuigd, dat het parlement hem zal interpelleren zodra de be windsman ingrijpt in de vrije loon ontwikkeling. Er wordt ook nog re kening gehouden met de mogelijk heid, dat een algemene maatregel van bestuur wordt uitgeschreven, waarin wordt bepaald dat in con tracten slechts een arbeidstijdver korting van een kwartier per week voor 1968 en 1969 te zamen mag voorkomen. Over een dergelijke a.m.v.b. is gisteren niet gesproken. Weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Droog en zonnig weer. Matige, tot zwak afnemende wind, tussen zuidwest en zuid. Warmer. Zon onder 19.07 uur, op 6.22 uur. Maan onder 18.44 uur, op 6.37 u. J 3 f F' 11II 11 fff Wk-y, - if if m ,f fr aj-saifJUUllir- .IJS i' - WENEN (APA) Het Oostenrijk se Rode Kruis en zijn instellingen worden misbruikt om voortvluchtige oorlogsmisdadigers te waarschuwen. Dit heeft de leider van het joodse do cumentatiecentrum in Wenen, ir. Si mon Wiesenthal, gisteren op een persconferentie in de Oostenrijkse hoofdstad meegedeeld. Wiesenthal zei dat hij dinsdag mi nister van justitie dr. Klecatsky een uitvoerig schrijven had overhandigd waarin hij de bewindsman op de in Oostenrijk vastgestelde misstanden attent maakte. Nog de daarop vol gende nacht had hij de mededeling ontvangen dat de justitie al met de eerste stappen tegen verdachte per sonen was begonnen. KATWIJK (ANP) Gistermiddag omstreeks vier uur is op het strand van Katwijk aan Zee een Engels vis sersbootje op het strand gelopen. Het scheepje, de „Molly Lass"'uit Harwich, werd naar de politie in Katwijk van Scheveningen Radio vernam, al enige dagen vermist. Aan boord bevond zich het stoffe lijk overschot van één man. De geslaagde uitvinder van de Amphirol is dagelijks met zijn voertuig te vinden op de schor ren bij Paal. Pagina 3. De verkiezingsstrijd in België verloopt ongedacht rustig. Pa gina 7. Ook in Nederland speelt zich op het terrein van de spionage het nodige af, aldus minister Beernink. Pagina 9. Als de wet op de kampeerhy- giëne wordt aangenomen, zul len de bestaande terreinen voor bijna een miljoen gulden moe ten worden verbeterd. Pag. 11. De opvoering van Bredero's blijspel Lucelle zal een van de hoogtepunten vormen van het Holland Festival 1968. Pag. 15. Sidney van den Bergh: „Export bevordering is op den duur doeltreffender dan incidentele steun aan de werkloosheidsbe strijding". Pagina 23. DE WAARNEMEND stafchef van het Chinese leger, Yang Tsjeng Woe, zou zijn ontslagen. De voorzitter van het revolutionaire comité van de provin cie Kwantoeng, Hoeang Joeng Sjeng, zou de plaats van Yang Tsjeng Woe hebben ingenomen. Eindelijk is het voorjaar goed doorgebroken en al is het nog te vroeg om te hopen dat géén maart se bui ons nog deren kan, we gaan in elk geval de goede kant op. Op de befaamde Groenplaats in Ant werpen was gisteren geen bankje onbezet. Onbewogen door de sei zoenen echter staarde de grootste Antwerpenaar aller tijden, Petrus Paulus Rubens, uit over dit zomer- tafereel. iproducten! (Van onze correspondent in Brussel) BRUSSEL Boter wordt van af maandag in ons land 7 cent per pakje duurder, Op 1 juli volgt waarschijnlijk een prijsverhoging van 2,5 cent per pakje. Een pakje roomboter zal dan 1,70 gulden gaan kosten. Kaas wordt niet duurder.. Dit verklaarde minister Lardinois gisteravond in Brussel tijdens een on derbreking van een marathonverga dering van de Europese ministers van landbouw. De prijsverhogingen zijn het gevolg van de beslissingen die de ministers gisteren hebben ge nomen. Na 1 juni zullen de botertoheten naar Duitsland en de smokkeltochten naar BelgiN geen zin meer hebben, aangezien de prijzen in Duitsland en België dan praktisch op het Neder landse niveau zullen liggen. In Bel gië daalt de boterprijs per 1 juni met 12 frank per pakje. (Van een onzer verslaggevers) TURNHOUT In het Belgische Turnhout wordt criminele ge schiedenis gemaakt. Vorige week maandag arresteerde de politie twee zware jongens die van een ongekende reeks roof moorden en roofovervallen in de Kempen worden beschuldigd. Peerke V. (39) uit Averbode en Jef van R. (40) uit Turnhout. Onderzoeksrechter A. Boeckx uit Turnhout vertelde gisteren nog dat de mannen geen duimbreed wijken. Eendrachtig blijven ze ontkennen. Ook na dagenlange marathonverho- ren- Vooral Peerke is een keiharde. Hij is een fervent beoefenaar van yoga. In de gevangenis van Leuven heeft ijij dat geleerd. In de jaren dat hij in de gevangenis heeft geze ten (bij 'elkaar zeven) heeft hij er veel boeken over gelezen. Tijdens de verhoren vorige week kon V. op een gegeven ogenblik wanneer hij zich niet meer fris voelt gewoon stoppen met antwoorden. Hij concentreert zich op een be paald punt in de ruimte, waarin hij zich bevindt en blijft gedurende een, uur op dat punt staren. Als men hem probeert af te leiden door bij voorbeeld met de handen voor zijn ogen te zwaaien of hoe dan ook, blijft hij stoïcijns. Na een uurtje concentratie hervat hij weer fris geworden de beant woording van hem gestelde vragen. Een andere door Peerke V. toegepas te yogamethode: niet eten, alleen maar wat water en koffie drinken. Van maandag- tot donderdagmorgen toen hij dag en nacht is verhoord, heeft hij geen kruimel brood gege ten. Volgens de theorieën van yoga blijft men frisser wanneer men zo min mogelijk eet. V. past deze me thode met succes toe. Naar het schijnt is het vrijwel nog nooit voor gekomen dat een verdachte dank zij yoga weerstand wist te bieden aan een marathonverhoor. Van de zijde van de justitie heeft men echter meegedeeld dat er vol doende materiaal is om een rechts zaak aan te spannen tegen het duo Onderzoeksrechter Boeckx kan dit doen, dank zij een tip uit de onder wereld. De tipgever heeft bezoek gekregen van V. in de periode van 28 oktober 1967, de dag. waarop V. uit de gevangenis is ontslagen en de roofmoord in Herenthout, die in de nacht van 24 op 25 november '67 is" gepleegd- Zoals bekend zijn de twee mannen aanvankelijk aange houden in verband met de driedub bele roofmoord met brandstichting in Turnhout. De indicateur wiens identiteit angstvallig door de Belgische justi tie wordt geheim gehouden wist de gerechtelijke politie te vertellen dat Peerke V. hem heeft opgezocht met de vraag zijn compagnon te willen worden bij een reeks overvallen die hij voornemens was te gaan plegen. Bij die gelegenheid zou V. heb ben verteld, gewapende overvallen in heel de Kempen te willen gaan uit voeren. Luguber detail: V. zou heb ben gezegd dat hij geen enkel risico zou nemen dit keer: Alle slachtof fers die hij zou ontmoeten, zouden worden geliquideerd. Ook zou verdachte V. hebben ge zegd dat hij al een compagnon had. morgen voordeel diverse room boterkoekjes 250 gram van 145 IT niet duur wel heerlijk „Een keiharde kerel, die nooit zou praten," dat heeft hij al bewezen", aldus V. Achteraf blijkt dit Van R. te zijn, waarmee V. in de gevan genis in Leuven in contact was ge komen. De tipgever heeft de politie voorts gezegd dat hij van V. had ge hoord dat deze voor de overvallen long-rifle-geweren had gekocht. „Ver buiten de streek en in ver schillende winkels, zodat men nooit zal kunnen achterhalen, waar ik ze heb gekocht", zou V. hebben opge merkt. „Zal men dat toch achterha len dan zal ik onmiddellijk vertel len dat ik ze moest kopen in op dracht van een onbekende stroper", zou Peerke er aan hebben toege voegd. In de lijvige politiedossiers van V. duikend, ontdekte de gerechtelij ke politie dat Peerke met zijn broer al eerder gewapende overvallen in de Kempen heeft uitgevoerd- Deze tonen opmerkelijk veel overeen komst met de overval in Turnhout, zoaïs we al eerder schreven. De slachtoffers zijn waarschijn lijk in beide gevallen op hun bed vastgebonden en de sleutels van de gesloten deuren verdwenen. Na enig speurwerk kwam vast te staan dat V. in de gevangenis ken nis moest hebben gemaakt met Jef van R. en zo leidde het spoor naai de tweede verdachte in deze crimine le affaire van de eerste orde. Jef heeft een ellenlange straflijst. Een man die altijd ontkent, ook al wordt hij na confrontatie zeer duidelijk her kend door zijn slachtoffers. J. Peerke V. en Jef van R. worden nu verdacht van de roofmoorden in Turnhout, Herenthout, Heyst op den Berg en van roofovervallen in He rentals (drie maal) en in Beersel. BONN (AP) Kanselier Kurt Georg Kiesinger heeft gisteren verklaard dat zijn regering „zich verzetten zal tegen alle voorsteUen" dat West- Duitsland de Oder-Neissegrens er kent voordat een vredesverdrag on dertekend wordt. Maar hij voegde er in de Bondsdag aan toe, dat West-Duitsland nog steeds bereid is tot besprekingen met Polen over mogelijke toekomsti ge oplossingen van het grensvraag stuk. De verklaring kwam naar aanleiding van een rede van vorige week van de minister van buitenlandse zaken, Willy Brandt, waarin hij zei aar West-Duitsland de Oder-Neissegrens „moet erkennen of eerbiedigen". Kiesinger zei, dat de leiders van de beide partijen, de sociaal-democra ten en de christen-democraten, het eens zijn om vast te houden aan de politieke regeringsverklaring van 13 december 1966. (ADVERTENTIES) indien U de incassokosten en het onnodig aanbieden van een kwitantie wil voorkomen, maak dan het abonnementsgeld 2de kwar taal 1968 over op onze post rekening VOOR ABONNEMENTSPRIJZEN ZIE RECHTER BOVENHOEK. Zo U tot incassogiro wenst over te gaan zenden wij U daartoe gaarne een machtiging. DAGBLAD DE STEM afd. administratie.

de Stem | 1968 | | pagina 1