Maxim Gorki eeuw geleden geboren 16001 vel ineens x Het zilveren fluitstuk van de doedelzak Hoe de knecht weer bij zijn baas terugkwam REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN Schrijver van De Moeder HET VOSJE DE KRANT LENTE DE REE JENNEKE Jawel. Zestienhonderd vel. Zestienhonderd keer com fort, luxe, zachtheid, hygiëne uit een vierrolpak, en dat is heel wat meer dan in bijna alle andere vierrolpakken. Van Edet nota bene... Kijk. Zo'n leeg kokertje zaait nu geen paniek meer in het kleine kamertje. Al thans na de aanschaf van een Edet -altijd -papier -in- huis-pak niet meer. Een rus tig idee is dat. En nog voor delig ook. Het Edet vierrol pak kost alles bij elkaar maar f 1.75. In groen of geel of rose. Als U een rustig gebruiker bent en vier rollen ineens te veel van het goede vindt, ligt de Edet King Size wel licht wat beter voor U. Vijf honderd vel voor 55 cent. Zacht en hééééél veel papier. Onmiddellijke verlichting van Debuut Nachtasiel KYP-Y oorburg blijft Aarden zetelbehoud kwalijk nemen Gotisch Europa in Parijs geëxposeert DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 27 MAART 1968 (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Morgen, 28 maart, is het ionderd jaar geleden, dat Uexeï Maximowitscb 'eschkow als zoon van ;en behanger te Nisjni Vowgorod werd geboren. Rij had geen prettige jeugd en heeft wellicht laarom de schrijversnaam Gorki. d.w.v. de Bittere, langenomen. Hij was nog •naar negen jaar toen hij il ais wees alleen op de wereld stond. Dit deerde tiem niet, want later schreef hij in zijn auto biografie: „Ik heb altijd /an de eenzaamheid ge- touden." Maxim Gorki was een man van twaalf ambach ten en dertien ongelukken. ri(j begon bij een schoenmaker, die hem ontsloeg, nadat zijn handen door brandend pek gewond waren. Daarna was hij tuinknecht en leerling bij een ikonenschilder. Vervolgens werd hij koksmaatje op een Wolgaboot. Dit was een belangrijke periode in zijn leven, want de hofmeester leerde hem, de autodidact, lezen en schrij ven. Weer aan wal ging Gorki de boer op met heiligenbeeldjes, ver kocht limonade, was sjouwer in Odessa, spoorwegarbeider Tiflls en bakkersknecht in Kazan. In deze laatste plaats kwam hij in aanraking met radicale arbeiders, die zijn poli tieke richting bepaalden. Hij werd zwaar ziek. doordat zich de eerste symptomen van longtuberculose open baarden en leidde een armoedig le ven. Toen Gorki 21 jaar was werd hij in zijn geboortestad klerk bij de ad vocaat Lapin, die veel tot zijn ont wikkeling heeft bijgedragen. Drie jaar later publiceerde hij in het plaatselijk blad van Tiflis zijn eerste novelle „Makar Tsjoedna". Spoedig kreeg hij meer bekendheid, o.a. door zijn omgang met Wladimir Koro- lenko, die een kort verhaal opnam in het invloedrijke tijdschrift Roess- koje Bogatstwo (Russische Rijkdom). In 1898 kwamen twee delen met zijn verzamelde novellen uit. Hij was toen al een beroemd man. Hij zocht vooral het gezelschap van het proletariaat, sloot zich aan bij de socialistische partij en nam deel aan de revolutie van 1905. Hij geraakte in gevangenschap en moest na zijn vrijlating het land ontvluchten. In verband met zijn zv ikke gezondheid vestigde hij zich op Capri. Hier on derhield hij voortdurend contact met de revolutionairen, o.a. met zijn vriend Lenin. Bij al zijn andere schrijverij was hij ook nog redacteur van het anti-militaristische tijdschrift Ljetopis (De Kroniek). Na de vie ring van zijn zestigste verjaardag in 1928 bleef hij voorgoed in Rusland en werd hij een der grootsten onder de Sovjet-literatoren. H(J was uitermate produktief. Tal rijke romans, toneelspelen, dagboe ken en autobiografische werken staar op zijn naam. In ons land is hij he'. meest bekend geworden door de op voeringen van „Nachtasyl" en dooi zijn sterke roman „De Moeder". Ir vele van zijn werken komt hij naa: voren als een godloochenaar en me rijn opvattingen over moraal zal nie iedereen zich kunnen verenigen. Zij- beschrijvingen van het leven de arbeiders, boeren, zwervers, enz. i meestal zwaarmoedig, maar soms oo zeer geestig. In 1932 vierde Gorki zijn veertig iarig feest als schrijver. Hij wer gehuldigd als de eerste Sovjet-au teur, grote bibliotheken en ander nstituten kregen zijn naam, zijn ge boortestad werd in Gorki omgèdoop: er verschenen postzegels met zijl beeltenis en hij werd benoemd to lid van de Communistische Acade mie. Toen hij in 1936 te Moskoi overleed verloor Europa een van zijr grootste kunstenaars. WILLEM v. d. VELDEN (Van onze parlementaire redactie) VOORBURG De afdeling Voor burg van de KVP blijft het de uit de KVP getreden radicaal drs. Aar den kwalijk nemen dat hij zijn zetel in de Tweede Kamer is blijven be zetten. Dit des te meer, omdat men destijds in Voorburg via een speciale actie voor drs. Aarden een plaats in de kamer heeft helpen veroveren. Rosemarie Kieboom, Poeldijk 30, Sas van Gent. Op een bijeenkomst van de K.V.P.- Voorburg, waarop drs. Aarden over deze zaken „geen verantwoording, maar een toelichting" kwam geven, bleek met name ook ontstemming te bestaan over het feit, dat drs. Aarden de kwestie van zijn zetelbehoud niet met de Voorburgse K.V.P.'ers had bepraat. „Als wü voor u geen actie hadden gevoerd was de zetel voor de K.V.P. behouden gebleven en had burgemeester Kolfschoten van Leid- schendam hem nu bezet", aldus een der opposanten Drs. Aarden stelde echter, dat er ook veel kiezers zijn die het zitten blijven van de radicalen in de Twee de Kamer toejuichen en dat zijn politieke opvattingen tevoren bekend waren. Nergens in de wereld wordt mooier op de doedelzak gespeeld dan ]n Schotland. Maar nergens duurt het ook zo lang voor de mensen zeggen: ja hij is een echte doedelzakspeler! Zeven jaar lang moet je gespeeld hebben, dag in dag uit. Alle vrolijke en treurige, opwindende entrage liederen en dansen, die al honderden jaren worden gespeeld, moet je leren kennen en begrijpen om precies zo vrolijk of treurig of opwindend of traag te kunnen spelen, als de componist heeft bedoeld. Maar dat alleen is niet genoeg. Je vader moet dat ook al gedaan heb ben. En voor hem je grootvader. En voor hem je overgrootvader. En voor hem je betovergrootvader. En voor hem de vader van je betover grootvader. En voor hem de grootvader van je betovergrootvader. En voor hem de overgrootvader van de je betovergrootvader. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS De Nederlandse toeris en, die voor een weekeind of voc le vakantie naar Frankrijk komen lunnen er nu al vast rekening me ouden: in het Pavilion de Flor Louvre) zal van 2 april tot 1 jul nder auspiciën van de Raad var Europa een tentoonstelling worden gehouden over „gotisch Europa". De zalen van het. Pavilion de Flor' zijn ruim genoeg om grote beeld houwwerken te kunnen bevatten. Men zal er stukken kunnen zien uit de kathedralen van Laon, Reims, Rouaan, Bamber, Bazel, Leon, Pisa, Florence, Winchester. Upsala en Trondheim, graftomben van bisschop pen uit Amiens en Burgos. Ook zullen delen worden getoond van een kort geleden blootgelegd klooster uit Chalons sur Marne uit de gotische tijd. Om het panorama te vervolmaken zullen tevens geëxposeerd worden kunstvoorwerpen, waaronder vele ivoren uit Frankrijk, Engeland en Italië en kerkversierselen in goud, zilver en emaille. Manuscripten en boeken komen uit Engeland, Duits land, Denemarken en Nederland. Uit ons land komt o.m. de bijbel van Jacob van Maerlant. Ür was eens een vosje lat had een hol bij ieder bosje jn het had een vriendinnetje nee heus geen klein dingetje sn op een keertje kwam er een beertje zo maar op het vosje aangewmt maar het verstand van die moeilijke klant was er ook niet uitgeslipt. OOSTERHOUT Rian Hooymaijei Abdijstraat 43 (Rian wou graag willen correspon deren met een meisje van tien jaar) ers aan te moedigen. Maar er stak een storm op, de golven sloegen over het dek, het schuim spatte als een sneeuwjacht om het schip. De vingers van Sandy's achterklein zoon, die het zilveren fluitstuk be speelden, werden nat. Eén toon trilde onzuiver één toon klonk vals Ondanks het gebrul van de storm, het klotsen van de golven en het kraken van de boot, hoorde het stamhoofd de onzuivere toon San dy's achterkleinzoon werd toornig en riep verontwaardigd: „Ellendige fluit! Je deugt niet als het water van de zee je van de wijs kan bren gen!!" Hij zette het mondstuk weer aan de lippen, liet zijn vingers over de gaten van het zilveren fluitstuk dansen en drukte met zijn arm de lucht door het instrument maar er kwam niet één zuivere toon meer uit de doedelzak. Vanaf die tijd heeft Sandy's ach terkleinzoon geen doedelzak meer aangeraakt. En niemand van zijn zo nen is pijper geworden. De familie van het stamhoofd moest nieuwe wedstrijden houden om een nieuwe pijpersfamilie te vinden. Wie toen de wedstrijd gewonnen heeft, weet ik niet meer. Maar het was niemand uit de familie van San dy. Op een morgen kreeg mevrouw Van der Broek geen krant en u begrijpt zeker wel, dat ze erg be droefd was. Ze zat de hele dag te huilen. Toen kwam er een klein man netje de kamer binnen en die zei: „waarom huilt u mevrouw?" Ze schrok hevig en zei vlug: „O, ik heb de krant vandaag niet gehad." Het mannetje zei: „Ik weet waar uw krant is, hij is nog op het kantoor in Breda, want de krant komt van daag niet, het is namelijk zondag. En het mannetje lachte. Toen moest mevrouw Van der Broek ook wel lachen. Het mannetje kreeg van mevrouw Van der Broek een lekker glas limonade met een grote koek. DONGEN Zelfverzonnen door Lucy Akkermans, 9 jaar Gemeenteweg 55 Getekend door Fino Wattimena, Terschellingstraat 20, Breda. Fino is 11 jaar. Er leefde eens een rijke boer. Hij had veel land en ook veel meiden en knechten. Wel 15 koeien stonden in de stal. Een grote waakhond stond in een ijzeren hok te biaffen. En een mooie grijze kat met 4 kleine poesjes liep over het «rf. De boer had ook vier varkens met tien klei ne biggetjes. Verder waren er nog een paar ganzen en een paar een den. En wei 50 kippen kakelden of de wereld verging. De knechten werk ten op de akker en de meiden zorg den voor de dieren en hielpen de boerin met het huishouden. Maar: één knecht was lui en sliep meer dan hij werkte. De boer was niet tevreden over hem. En op een goe de dag (eigenlijk een slechte voor de knecht) stuurde hii hem weg En daar liep hij nu. Stil liep hij naar huis. Zijn vrouw vroeg: „Waarom ben je zo vroeg terug?" Piet ant woordde (want zo heette hij) op ver drietige toon: „Ik ben weggestuurd". Zijn vrouw schrok. Piet had nooit gezegd dat hij zo lui was. En hoe moesten ze nu geld verdienen? „Kom kom, vrouw, ik vind er wel wat op." „Echt piet? Ik ben benieuwd of het gelukt". Die avond gingen ze vroeg naar bed. De vrouw sliep rustig in, maar Piet dacht er over na hoe hij weer bij de boer terug kon komen. Hoe zou hij dat doen? En met die vraag sliep hij in En hoe was het ondertussen op de boerderij gegaan? Wel, de ijveri- Het is lente, het is lente. De paasbloemen en crocussen staan al in bloei. Opsommige plaatjes lo pen de schapen met almmetjes, de koeien met kalfjes. Ze gaan alle maal naar buiten want het is lente geworden. De knoppen van de bomen staan ook al wat open. De vogels komen ook weer terug van hun tocht die ze in de herfst gemaakt hebben. Het is lente, het is lente. ETTEN-LEUR Riet Hendrikx Bollenstraat 5 Meneer wilt u mee? dan mag u op een ree. De ree nam een pil meneer gaf toen een gil. De ree holde weg maar ze hadden pech eindelijk holden ze weer weg. Meneer was het fijn of was de ree te klein? KLOOSTERZANDE Evert Kuypers Cloosterstraat 101 Er was eens een meisje. Het heette Jenneke. Maar ze werd Jennie ge noemd. Toen ze negen jaar werd kreeg ze mooie cadeautjes. Weet je wat ze kreeg? Nee? Luister dan. Ze kreeg een vulpen, multoblaad- ies en nog veel meer dingen. Op ;chool mocht iemand naast haar zit- :en. Wij zongen op school allemaa reel erg mooi. 's Avonds mochter ïaar vriendinnetjes komen- Het wat en fijne midda" voor Jennie. van der Beemo ge knecht moest maar voor twee werken. Allemaal spraken ze er over dat Piet weggestuurd was, ook de meisjes. Om 7 uur waren alle nknech- ten en meiden naar huis. De boer dacht er 'over r.a om weer een an dere knecht te krijgen, want die knecht kon toch niet altijd voor twee blijven werken? „Kom nou man, het is al tien uur. Er komt heus wel een andere knecht". Toen gingen ze naar bed en allebei sliepen ze rus tig m De volgende morgen werd Piet vroeg wakker. Hij dacht vijf minu ten na en.in eens had hij het. Hij schudde zijn vrouw wakker en riep: „Vrouw, vrouw, ik heb 't!" Zijn vrouw zei slaperig: „Wat heb je?" „Nou, een plan om bij de boer terug te komen!". En toen herinner de de vrouw zich weer, dat haar man weggestuurd was. „Wat is het dan?". „Nou, moet je horen, vrouw Ik ga me vermommen als een knecht die bij de boer vraagt of hij mag ko men werken. Dan doe ik een jas een broek, een overhemd en eer stropdas aan, die de boer nooit ge zien heeft en ik smeer m'n gezich' ook in". „Ja", zei de vrouw, „maar hO' denk je nu weer een gewone knech als vroeger te worden?" „Nou, i' doe gewoon niet m'n best er ik slaa veel meer dan dat ik 't echt doe. Da stuurt-ie me vanzelf weg. 's Mo» gens dan verkleed ik me weer ar ders en doe precies hetzelfde. En da stuurt-ie me weer weg. Zo doe ik df tien keer achter elkaar en dan ko> ik niet meer en dan vraagt hij rr> vanzelf weer terug, omdat er toe geen andere knecht meer komt e dan doe ik heel goed m'n best ei ben niet lui meer". „Prachtig, prachtig, Piet", riej z'n vrouw. „Zou 't lukken denk je?' „Ik denk van wel hoop', zei Piet Om 8 uur ging hij naar de boer zo goed vermomd, dat d» boer her- niet herkende, 's Avonds kwam hij terug, ,,'t Is prachtig gelukt" zei d( knecht. „De boer heeft me wegge stuurd". 's Morgens ging hij weer (anders verkleed, natuurlijk), 't Was weer gelukt. Zo deed hii tien keer achter elkaar en altijd was het gelukt; toen ging hij niet meer. En ja hoor. Na een week kreeg hij bericht dat hij mocht terugkomen. De knecht en zijn vrouw dansten van blijdschap. En vanaf die dag was Piet een ijve rige knecht rx»worden. Zelf verbonnen door Rianneke Pertijs, Stationstraat 41, Etten (NB) 9 jaar. Carla Oomens 3 jaar. Oude Terheijdenseweg 114 Breda "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten fcgeumatische pijnen, spit, zenuwpijnen verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Ugesal diep op de weefsels in tot aan de laard van de pijn (zonder oppervlakkige .varmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt 1 Zorgt dat U thuis altijd een tube AlgesaJ bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. Zulke doedelzakfamilies zijn in dienst bij Schotse stamhoofden en zjj staan er in hoog aanzien. De pij pers spelen bij zonsopkomst en bij zonsondergang. Ze spelen tijdens de maaltijden en natuurlijk in het bij zonder bij bruiloften, geboortefeesten, begrafenissen en bij alle grote ge beurtenissen in een mensenleven. Eens was de meesterpijper van een Schotse stamhoofd gestorven en hij liet geen zoon na. Nu moest er een nieuwe pijper gevonden worden en daarom schreef het stamhoofd een wedstrijd uit, waarbij ieder, die meen de een meester te zijn, mocht komen spelen. Natuurlijk moesten hun zeven voor vaders al echte meesterpijpers zijn geweest, anders mochten ze niet eens aan de wedstrijd meedoen. San dy was een man die prachtig pijpen kon. Hij liet zijn instrument jubelen en treuren, zodat je hart meejubelde of meetreurde met de muziek. Maar iedereen wist, dat de overgrootva der van zjjn betovergrootvader nog geen doedelzak had: hij had dus geen zeven, maar slechts zes voorvaders, die pijpen konden. En daarom werd Sandy niet tot de wedstrijd toegela ten. Verdrietig zat hij op de hei bulten het landgoed van het stamhoofd, waar om het mooist gespeeld werd. Hij zuchtte zó diep, dat de heide takjes ervan bogen en de bloempjes rilden. Zo diep, dat een elfje mee boog met de takjes van de hei. „Sandy, waarom heb je zo'n verdriet?" vroeg het elfje. De onge lukkige pijper luchtte zjjn hart en het elfje was zo diep bewogen door zijn verlangen om zijn muziek te la ten horen dat ze hem te hulp kwam. „Hier krijg je mijn zilveren fluit stuk", zei het elfje. „Als je dit aan je doedelzak zet, zal het geluid mooi er zjjn dan enig mens ooit uit een instrument heeft kunnen halen. Maar mijn zilveren fluistuk moet heel voor zichtig gespeeld en zorgzaam beje gend worden. Het is zo gevoelig als wij elfjes zelf zijn. Spreek het altijd liefdevol toe en verzorg het alsof het je kind was." Sandy zette het zilveren fluitstuk aan zijn doedelzak en begon te spe len. De muziek was zo bovenaards schoon, dat alle spelers en luiste raars van het landgoed de hei op- stroomden om vol bewondering naar Sandy te luisteren. „Hij is de win naar", fluisterden de mensen. „Hij is de winnaar", zeiden de pijpers. „Hij is de winnaar", riep het stam hoofd. Vanaf die tijd was Sandy de vaste speler van het stamhoofd. Zijn zoon en zijn kleinzoon en zijn achter kleinzoon speelden bij de zoon en de achterkleinzoon van het stamhoofd en het zou zo zijn doorgegaan tot aan de dag van vandaag, als de ach terkleinzoon niet een ogenblik verge ten had, dat het zilveren fluitstuk zacht bejegend moest worden. Hij was met zijn heer op het schip uitgevaren en hij speelde om de roei-

de Stem | 1968 | | pagina 7