ZWAARD VAN DAMOCLES BOVEN SPAARBEKKENS IN BRAAKMAN Geen vliegdienst NLM op Zeeland a Raad Aardenburg uit felle kritiek op W aterleidingmij Zeeuwsch- Vlaamse waterdebacle WERKEN OP VOLLE KRACHT VOOR OPENING OP 11 APRIL Rath Doodeheefver Toch droog Water uit België nm i Zinkers D.O.W. Miniatuur Walcheren KIM. RAAD GROEDE MET SPOED BIJEEN D'66 zou thans derde partij zijn volgens enquête Wanbeleid\..v knullig... nd t DAAG *GEN ieuws uit streek 3 - 5 terneuzen/brussel/mid- Alleen maakt behang in Fixacolor kwaliteit Provinciaal centrum hervormde kerk officieel open Het wat liefde op 'teerstegezicht C7 heetman Dure Bijstandswet P. van den Bergh estuiir 1 april sr verslaggevers) contactavond voor N.K.V. met het ge- in Hulst over de sa. an de binnenstad is ■den van donderdag ven naar donderdag ur Pa as- en handel*. 10 uur Raadsverg. 10 uur Raa daverg. 14-17 uur stentoonstelling ur Nieuw Rotterdam! t*view" positie Ra adsvergadering uur Raadsvergadering (O, 16.50, 19.10 en 21.50 eend 14 jaar 3.50, 19.10 en 21.30 uur bark a.l .50, 19.10 en 21.30 uur moord 14 jaar 5.30, 19 en 21.30 uur 14 jaar 14.30, 16.50, 19.10 en leat of the night 18 J. 5.50, 19.10 en 21.30 uur jaar 16.50, 19.10 en 21.30 tijd a.l. 15, 18.30 en 21.15 uur 16, 18, 20 en 22 uur .1. ime van René Quellet vrede (deel 2) 14 j, vakantie 14 jaar feeks 14 jaar la carte 18 jaar te vissen 18 jaar d van twee dame* ieling in huis 18 jaar er dan mannen 18 j, aspoetin gedood 18 vervloekten 18 jaar er buiten a.l. ijn ploerten, 18 Jaar man te veel 18 jaar ende 18 jaar ploerten 18 jaar uur 14 j. uur De pendule 14-17 uur stentoonstelling jositle 20 uur Lezing van iftrik over „Modern* 0 uur Raadsverg. ider vandaag xen ae, prinses van Bour- cz) ider vandaag ood van twee dame! der vandaag uur De pendule der vandaag DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 27 MAART 1968 (Van onze redacteuren en correspondenten) pELBURG Sedert gedeputeer de a. Kaland in het „Zeeuwse parlement" opening van zaken heeft gegeven betreffende het Zeeuwsch-Vlaamse waterdébacle, is officieel erkend dat er door de n.v. Industriewatervoorziening in Zeeuwsch-VIaamse waterdebacle ten zijn gemaakt. Deze hebben ge leid tot onverantwoorde investe ringen in werken voor de aan voer van water. Ietwat meesmui lend kon men vrijdag in Middel burg horen zeggen„Waar Zeeuwsch-Vlaanderen ook tekort aan mag hebben; in elk geval niet aan water Immers, de n.v. Industriewater voorziening heeft vooral geijverd voor het aanboren van „nieuwe bron nen". naast de bestaande in Sint- Jansteen. Op papier zou Zeeuwsch-Vlaan deren op dit moment verzekerd moe ten zijn van de volgende hoeveelhe den water; 1. De opbrengst van Sint-Jansteen: 3,5 miljoen m3 water per jaar. 2. Water dat door nrmervlaktewin- ning in België wordt verkregen en dat in de sna-rhekker-s "an de Braak man wordt vergaard: 8 miljoen m3 per jaar. 3. Drinkwater uit Brabant via de transportleiding door de Westersehel- de: 5 a 10 miljoen m3 per jaar. 4. Industriewater via een tweede transoortleiding door de Westerschel- de- 50 milloen m3 water per jaar. 5. In het najaar: de produktie van de zoetwaterfabriek C<»edeminerali- seerd water): tien miljoen m3 per jaar. In totaal maakt dat rond de 80 milioen kubieke meter .per jaar. Er is echter, wat de industriewatervoorzie ning betreft, nog geen vijfde van die beschikbare oceaan van zoetwater nodig. De belangrijkste grootverbrui- kei, Dow-Chemical, zal volgens de laatste berekeningen, in 1970 slechts 10 miljoen m3 afnemen, hoewel eer der geraamd was dat het 24 miljoen m3 zou zijn. Die beschikbare oceaan Is het ge volg van een te optimistische prog nose over de waterbehoefte van de reeds gevestigde en nog te vestigen industrieën. Maar bij nadere analyse van de cijfers blijkt, dat ondanks de ge weldige investeringen, de industrie watervoorziening helemaal niet zo overvloedig verzekerd is als het schijnt. Bij het plaatsje Kluizen bouwen de Belgen aan een enorm waterspaar- nekken, met een Inhoud van vijf mil joen kubieke meter, dat in 1970 in bedrijf zal worden genomen. Zeer kort na 1970 zal begonnen worden met de aanleg van een tweede, even groot reservoir. De nooodzakelijke onteigeningen van gronden hebben hun beslag al gekregen. De totale kosten bedragen 350 miljoen Belgi schs franken. In de nabijheid van het spoorweg station van Boekhoute verrijst bin nen afzienbare tijd een pompstation, om het water uit de watering „De Burggravenstroom" naar de nieuwe spaarbekkens te pompen door een leiding van een meter doorsnee. Ver volgens wordt er een tweede leiding (van dezelfde diameter) gelegd, die de Isabellawatering met het spaar bekken verbindt. De Isabellawatering dient als reservecapaciteit voor de perioden van uitzonderlijke droogte. Een paar kilometer verderop wordt een pompstation voor de n.v. In dustriewatervoorziening Zeeuwsch- Vlaanderen gebouwd, dat Belgisch oppervlaktewater naar de Braakman bekkens zal moeten pompen. „Dat pompstation zal er niet lang staan" zei ons een Belgische functionaris. „Immers", zo voegde hij eraan toe, „de waterleidingmaatschappij heeft een contract dat met een jaar kan worden opgezegd. Wij kunnen de kraan op elk moment dat ons goed dunkt, dichtdraaien en dan krijgen jullie geen druppel water meer van ons J gallig NiyÉË Als de Belgen de kraan dichtdraai en, daalt de waterbalans tot 72 mil joen m3 per jaar. De 35 a 40 miljoen gulden die ln dit project zijn geïnvesteerd zouden echter ook bij een maximale benut ting over een periode van 40 jaai, nog zó zwaar op de waterprijzen drukken, dat van een verantwoorde exploitatie geen sprake kan zijn. Als België de kraan sluit kan Zeeuwsch-Vlaanderen nog wèl „kant en klaar water" uit België betrekken maar de prijzen zouden zo hoog lig gen, dat het met enige overdrij ving gesproken voordeliger zou zijn om bier te importeren.. Gedeputeerde Kaland heeft in de Statenvergadering van vrijdag J.l. verklaard, dat de n.v. Industriewa tervoorziening de pech had, dat kort nadat met plaatselijke overheden een akkoord was bereikt over win ning van water op Belgisch gebied, de regering in Brussel werd verrijkt met een „watercommissaris", die ui teraard het belang van de opkomende industrie in Vlaanderen scherp iu het oog hield en de regering sterk ontraadde om langlopende contrae ten voor de waterleverantie aan Ne derland aan te gaan. Nu de winning in België zo on zeker was, besloot de n.v. Industrie watervoorziening (een dochter van de n.v. Waterleidingmij Zeeuwsch- Vlaanderen) water van de Brabant se wal te betrekken, waartoe na elk aar twee zinkers door de Westei- schelde werden gelegd. In totaal kan er jaarlijks door deze zinkers 60 miljoen m3 water naar Zeeuwsch-Vlaanderen worden ge pompt, waarvan het grootste deel In dustriewater is. Momenteel stroomt er circa vijf miljoen m3 water per Jaar doorheen. Als men de kapitaallasten van de zinkers in de waterprijs, gemeten naar de huidige 5 miljoen m3 pei jaar, verwerkt dan is het woord „ex ploitatie" eigenlijk niet eens meer hanteerbaar. Technisch is het moge lijk om het Brabantse water naar de bekkens in de Blaakman te leiden als België werkelijk de „kraan" zou dichtdraaien. Er zullen, als dat gebeurt, echter opnieuw grote investeringen nodig zijn. De transportleiding tussen het Land van Saeftinghe en de spaarbek kens heeft namelijk een capaciteit die berekend is op een vervoer van 5 miljoen m3 per jaar. De topcapa citeit van de zinkers door de Wester- scheide (ca. 60 miljoen m3) zegt dus niets ten aanzien van de transport leiding. Wat er uiteindelijk in de spaarbekkens belandt, is niet meer dan vtif miljoen m3 per jaar, volgens de huidige toestand. De waterbalans wordt nu meteen veel onvii«st'""— 7-cuwseh-Vlaande ren kan jaarlijks niet meer dan 27 miljoen m3 water garanderen aan genomen dat de Belgen de kraan in derdaad dichtdraaien en dat niet voortijdig de investeringen worden gedaan om -de transportleiding te vergroten. Nu wordt ook zichtbaar dat het feitelijk een geluk is. dat Dow Che mical niet de verwachte hoeveelheid van 24 miljoen m2 afneemt (prog nose voor 1970) maar slechts 10 mil joen m3 In het ongunstigste geval (Van onze correspondent) MIDDELBURG Op Miniatuur Walcheren wordt momenteel op volle kracht gewerkt om bij de ope ning op 11 april alles tot in de punt jes gereed te hebben. Heel de win ter is men met restauratiewerk zaamheden bezig geweest en een twintigtal gebouwen is vernieuwd, omdat restauratie in sommige ge vallen nog veel meer werk zou be tekenen. De laatste vier weken heeft men Bijzonder hard moeten aanpakken- Bet plaatsen van de gebouwen, ma- Ben van de elektrische aansluitin gen en het verfraaien van grasvel den en bloemperken met nieuwe Beplantingen. In de zomer zal ook nog 't fabriekscomplex van Hoechst een plaats op het terrein vinden. De leiding van deze chemische fabriek heeft alle medewerking verleend door middel van technische advie zen, tekeningen en gegevens. Ook de Zeelandbrug zal weer een plaats krijgen in een aparte vitrine. Het vorig seizoen telde Miniatuur Wal cheren 225.000 bezoekers. Wat die bezoekers betreft, staan de Belgen en Fransen op de eerste plaats, daarna is de volgorde Engelsen, Ne derlanders en Duitsers. De verhou ding blijft ongeveer 2/3 volwasse nen en 1/3 kinderen. Verder blijkt, dat het Nederlandse bezoek een be hoorlijke stijging vertoont. Het weer blijft een belangrijke factor en hoe droevig ook voor de vakantiegan gers, maar een wat koelere zomer geeft voor Miniatuur Walcheren al tijd weer een topcijfer aan bezoe kers. Ook voor het komende seizoen zijn de verwachtingen zeer goed, te meer daar er nu al volop aanvragen uit binnen- en buitenland zijn bin nengekomen van groepen en gezel schappen. De reuzenmaquette van 7000 vierkante meter groot blijft nog altijd aantrekkelijk voor het toerisme. Zo wordt het kasteel Wester- hove op zijn plaats gezet in Mi niatuur Walcheren. zou vrijwel al het water waarover Zeeuwsch-Vlaanderen met zekerheid beschikken kan, aan Dow Chemical worden geleverd. De watervoorzie ning zou daardoor ernstig in gevaar komen. De vestiging van de zoetwaterfa- briek mag men dan ook niet zien ais een overdosering aan waterwinmoge- lijkheden, maar als de noodzakelijke aanvulling. Immers: de 10 miljoen m3 die de zoetwaterfabriek afstaat, hebben wij in de balans opgenomen. Zonder de zoetwaterfabriek zou Zeeuwsch-Vlaanderen slechts verze kerd zijn van 17 miljoen m3 water per jaar, waarvan Dow Chemical in elk geval 10 miljoen m3 afneemt. Overigens is het water dat de zoet waterfabriek levert niet zonder meer voor consumptie geschikt. Het is ty pisch industriewater. Het is niet verwonderlijk dat men in Zeeuwsch-Vlaanderen de situatie bij de n.v. Drinkwatervoorziening hoort vergelijken met de toestand die een aantal jaren geleden bij de KLM ontstond, toen men eveneens ten dele als gevolg van verkeerde prog noses onrendabele investeringen had gepleeegd, die het bedrijf in ern stige moeilijkheden brachten. Door diep ingrijpende maatregelen heeft men bij de KLM de zaak een wen ding ten goede kunnen geven. Men twijfelt er in kringen van inge wijden niet aan, dat maatregelen van gelijk kaliber ook in het water debacle moeten worden genomen. Aan het eind van deze week zul len 37 personeelsleden die ontslagen moeten worden, hun namen horen noemen. Daaraan vooraf vinden nog bijeenkomsten plaats, o.a. met ver tegenwoordigers van de ambtenaren bonden. Na 29 maart zal het georganiseerd overleg beginnen. Op die datum ko men namelijk de commissarissen voor beraad bijeen. Zoals bekend hebben de ambtena renbonden al bezwaar gemaakt tegen Spaarbekken in aanbouw nabij Kluizen (B.). de procedure die bij dit G.O. zal worden voorgesteld. Het zou, aldus de bonden, neerkomen op een selec tief ontslag, waarvan zij principiële tegenstanders zijn. (ADVERTENTIE) Fijn zo! Nu weet u tenminste zéker dat u werkelijk behang van topklasse koopt. Fixacolor. 't Staat op het staalboek. Samen met hef vertrouwde merk R&D. Fixacolor. Een garantie dat u voor 't zelfde geld het beste krijgt. Kwaliteitsbehang van Rath Doodeheefver. Vraag uw vakman. ontwerpers en fabrikanten van behang (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL De Nederlandse Luchtvaart Maatschappij, een doch teronderneming van de KLM, heeft geen plannen om haar luchtnet tot Zeeland uit te breiden. Ten eerste heeft de NLM daarvoor geen vlieg tuig beschikbaar, ten tweede beschikt Zeeland niet over een geschikt vlieg veld, ten derde zijn er in deze pro vincie te weinig grote industrieën, die behoefte hebben aan luchtver- vier en ten vierde wonen er te wei nig mensen. Zoals bekend heeft de NLM thans twee Friendships van de Luchtmacht in gebruik voor de lijnen Amster- dam-Enschede-Groningen en Amster. dam-Eindhoven-Maastricht. Op deze laatste lijn zal de NLM zoals be richt met ingang van maandag op werkdagen de dienst driemaal per dag gaan uitvoeren. Vorige zo mer werd het aantal diensten op de lijn Amsterdam-Enschede-Groningen al tot drie per dag uitgebreid. De NLM heeft niet de beschikking over een derde liegtuig ten behoe ve van de uitbreiding van haar lij- nennet, eventueel. Bovendien heeft Zeeland zo werd ons van de zijde van de NLM des gevraagd meegede'eld geen ge schikt vliegveld aan te bieden. Het vliegveld, dat mogelijk aangelegd wordt tussen Middelburg en Goes mist de uitrusting, die nodig is voor een vliegdienst. Het krijgt bijvoor beeld geen vaste landingsbanen, doch alleen een grasveld, dat slechts ge schikt is voor sportvliegtuigjes. Verder heeft een schatting, die destijds is gemaakt van de exploita tiemogelijkheden van een luchtlijn op Zeeland, ongunstige resultaten opge leverd. Er werd dientengevolge geen marktonderzoek ingesteld. Volgens de NLM is een binnenland se vlieglijn slechts intuessant voor reizigers, die binnen een straal van ca. 30 km van een vliegveld wonen. Binnen de actieradius van een vlieg veld in het dunbevolkte en weinig ge- industrialiseerde Zeeland wonen ech. ter nog geen 200.000 mensen. Dit aantal is te klein voor een renda bele exploitatie. Er bestaan ook nog geen plannen voor een luchtlijn van de NLM op Woensdrecht, alhoewel dit een uit stekende accommodatie heeft en bo vendien aan de noordrand van de agglomeratie Antwerpen (een mil joen inwoners) ligt. Dit komt onder andere, omdat Antwerpen een eigen vliegveld heeft in Deurne. Hierop worden voor de KLM reeds vluchten uitgevoerd door Delta Airlines. (Van een onzer verslaggeefsters) MIDDELBURG Vrijdag 5 april zal het gerestaureerde en uitgebrei de provinciaal kerkcentrum van de hervormde kerk in Zeeland aan de Singelstraat in Middelburg officieel worden geopend. Dit zal gebeuren door ds. H. J. F. Wesseldijk, secretaris van de gene rale financiële raad. Voor clttt de opening plaatsvindt zal er om 2 uur een bijeenkomst zijn in de schouwburg. Daar zal ds. Wes seldijk een inleiding houden over het onderwerp „Hoe financiert onze kerk het provinciale en landelijke kerke- werk". Metéén toen ik die ring in de etalage zag liggen - een vonkenschietend sterretje in wit goud gevat - wist ik: dit is hem! De ring van mijn dromen, sierlijk, gracieus, met een echte brillant. Nog nooit heb ik iets gekocht waar ik zó blij mee was 1/4 karaat geel goud vanaf 380.- filiaal: edelsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a. UJHBAAN 82 tet. 116670 oostzeedijk 155-157 rotterdam (Van onze correspondent) AARDENBURG De gang van zaken bij de Waterleidingmaat schappij Zeeuwsch-Vlaanderen deed in de Aardenburgse raad heel wat stof opwaaien. Dit ge schiedde naar aanleiding van een schrijven van deze maatschappij, waarin beloofd werd opening van zaken te geven over de recente gebeurtenissen. De voorzitter stel de voor de uiteenzetting van za ken af te wachten op de beloofde vergadering. De heer L. J. de Clerck (PvdA) meende echter, dat men daar niet veel aan had. Er is een rigoreuze prijsstijging gekomen en daarvan wordt de kleine man de dupe. Er zijn ontslagen gevolgd zonder een be hoorlijke afvloeiingsregeling. En er is geen rekening en verantwoording af gelegd over 1966. De prognoses zijn verkeerd geweest. Nu de kat in het nauw zit, worden de raadsleden bij eengeroepen, aldus de heer De Clerck Wethouder E. Lansu (KVP) gaf in bewogen woorden zijn ongenoegen te kennen over de gang van zaken. Hij voelde zelfs veel voor een motie van wantrouwen tegen de raad van commissarissen. Er is een knullige prognose geweest en er zijn investe ringen gedaan zonder behoorlijke le veringscontracten. Nu kan de gebrui ker het gelag betalen. De verdediging van het G.S.-lid Kaland vond hij bij zonder flauw. Verontwaardigd waren ook de he ren Van BeUegem (KVP) en Pari- daen (KVP). De laatste zei, dat de particulier uitgelachen wordt als hij zo stuntelig zijn zaken voorbereidt. Mogen wij nu niet lachen over deze affaire? De heer Lampo (KVP) vond dat men met miljoenen smijt als met een zakje frites. Drie jaar geleden, aldus de heer Lampo, wist iedereen in Terneuzen dat Dow Chemical geen water ging afnemen. Wisten de com missarissen dat dan niet? Het gesprek werd hier en daar bepaald emotio neel. Men sprak van wanbeleid, knul lige bedrijfsvoering en een modderfi guur van de provincie in den lande. De heer De Clerck wilde van tevo ren stellen, dat men zich niet met een kluitje in het riet moest laten sturen en desnoods bij de Kamerle den aan de bel moest trekken. De voorzitter merkte aan het eind van deze bewogen discussie op, dat er verschil moest worden gemaakt tus sen levering van industriewater en drinkwater. Geïnformeerd zal worden in hoe verre de verhoging op het drinkwa ter wordt beïnvloed door de moeilijk heden bij de investering voor het in dustriewater. Een nieuwe straat in het uitbrei dingsplan kreeg de naam Vermere- straat en een bedrag van f 50.000 werd beschikbaar gesteld voor het verbeteren van diverse straten in de gemeente. GROEDE De uitgaven die de gemeente heeft te doen krachtens de bepalingen vaji de Algemene Bij standswet zijn zo hoog, dat de reke ningcourant overeenkomst, die ge sloten is met de N.V. Bank voor Ne derlandse Gemeenten niet voldoende ruimte biedt deze uitgaven te finan cieren. Daarom zal de gemeente, volgens burgemeester en wethouders, een kasgelidlening moeten sluiten. Het gaat om een bedrag van 50.000 gul den. In verband hiermee zal de raad donderdag 28 maart 's avonds om 7 uur in een spoedvergadering bijeen komen. Daarin zal het voorstel wor den gedaan de lening te sluiten bij de Bank voor Nederlandse Gemeen ten. AMERSFOORT Ais er thans verkiezingen gehouden zouden wor den, zou D'66 de derde of vierde par tij van ons land zijn. Deze medede- dng deed mej. Anneke Goudsmit, ka merlid van D'66 tijdens een open bare discussie in Amersfoort. Mej. Goudsmit ontleent deze voor D'66 gunstige ontwikkeling aan een recent onderzoek van het bekende oureau Veldkamp. Volgens haar zou den D'66 en VVD bij eventuele ver kiezingen om de derde plaats strij den, achter de KVP en. de Partij van de Arbeid. „IK wilde wel eens wat anders. Er zit een tikkeltje idealisme bij en de rest is een beetje avontuur. Van zo'n reis steek je in ieder geval een hoop op". De 24-jarige Piet van den Bergh uit Kruisland vertrekt begin mei naar het Afrikaanse Opper-Vol- ta om er als landbouwkundige te gaan werken in een ontwikkelings project. Tijdens een speciale jeugd- mis in het gebouw van de Stichting Bedrijfsjeugd te Roosendaal, heeft hij z'n leeftijdgenoten iets over zijn inbreng in de ontwikkelingshulp verteld. ,,ALS ambtenaar van het ministerie van Buitenlandse Zaken, want dat ben ik nou officieel, ga ik voor twee jaar weg. Och, je hoeft het heus niet voor het geld te doen. Hoewel het natuurlijk wel fijn is dat je bij terugkomst vier mille in je handen krijgt. Maar het lijkt me gewoon leuk werk. Anderhalf jaar, veel te lang als je het mij vraagt, ben ik bezig geweest om uitgezonden te wor den. Het is dan nu gelukt. M'n baan. tje als chauffeur bij een Roosendaal- se ijzerhandel heb ik er aan gegeven. Hoe ik dan als landbouwkundige naar Afrika kan gaanNou, als boe renzoon heb ik de lagere landbouw school gevolgd en de groenteteelt vakschool. Bij ons thuis is het be drijf te klein om ook voor mij een goede toekomst te garanderen. Van daar dat ik toen maar chauffeur ben geworden. Hoewel dat ook niet alles is, heb ik het met veel plezier gedaan". ,,IK ga weg omdat het onbekende me trekt. Met een klein groepje worden we uitgezonden door de Stichting Nederlandse Vrijwilligers, die ook onze opleiding van drie maanden aan het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam verzorgt. We zijn gewoon in dienst. In Opper-Vol- ta beginnen we aan een project van 20 proefboerderijen. Als we er aan komen, nou dan zullen we de eerste tijd in een tent moeten slapen. Want ook onze eigen woningen moeten we eerst zelf gaan bouwen. Ik zie er evenwel niet tegenop. Ik verlang er steeds meer naar, om naar Opper- Volta te gaan. De voertaal is daar Frans, maar daarnaast komen er wel negentig andere talen voor. Af. fijn, maar afwachten wat het wor den zal. Vertrouwen heb ik er zeer zeker in".

de Stem | 1968 | | pagina 3