11 KERKEN EEN IN STRIJD TEGEN DE ARMOEDE INDE WERELD Weer pendelbusje verongelukt Actie tot ontzet van Khe Sanh in voorbereiding Kabinetscrisis Bonn afgewend Samenwerking met Verenigde Naties, FAO en Wereldbank VIER DODEN, EEN VERMISTE OP MOERDIJKBRUG WAARNEMERS MENEN: Nederlander in Brussel gewond KOM OVER DE BRUG: 27 MILJOEN 1114111 Gevaarlijke soda op kust van Zeeuwsch- Vlaanderen DAGBLAD VOOR ZEELAND Bommen Gevechten Vijf doden bij botsing GENERAAL ABRAMS IN WASHINGTON vóór 1 april 1968 Droger Hoeveel nog Inhalen Tabletten Afwachten 108e JAARGANG No. 25773 yilgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandis OireeteurDr. W. A. J. M. Harkx HoofdredacteurL. Leijendekker RedactieraadJ AA. A. C. v. Dongen, C. J. van Hootegem, mr. dr. A. J. j, M. AAes, P. V. M. Vercauteren, I. J. v. Westende. Bureau s Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor Qod, Koningin en Vaderland W O E N S D A G 27 MAART 1968 Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (excl. 50 ct. incassokosten), 4,55 per maand (incl. 5 ct. incassokosten). Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 8030 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893). ROME/GENèVE (KNP). De Wereldraad van kerken en de ka tholieke kefk willen samen met deskundigen uit de internationale organisaties als de Ver. Naties, de wereldvoedselorganisatie FAO en de Wereldbank zoeken naar een gemeenschappelijk program voor ontwikkelingshulp en wereldvrede, waarachter de grote christenge meenschappen zich helemaal kun nen plaatsen en waaraan zij hun omvangrijke steun kunnen geven. In een gezamenlijke mededeling van de pauselijke commissie voor Gerechtigheid en Vrede (Justitia et Pax) in Rome en van de Wereld raad van Kerken in Genève wordt erop gewezen, dat daarvoor in Bei roet (Libanon) een internationale conferentie georganiseerd wordt van 21 tot 27 april. In een gisteren tegelijkertijd in Rome en Genève gehouden perscon ferentie hebben mgr. J. Gremillion namens de pauselijke commissie Justitia et Pax en dr. Max Kohn- stamm namens de Wereldraad van Kerken verklaard, dat de bedoeling van de studieconferentie in Beiroet zal zijn te komen „tot een wereld omvattend program, dat de open bare mening in beweging brengt en mobiliseert voor een concreet han delen teneinde de steeds breder wordende kloof tussen de arme en rijke landen te overbruggen". Deze studieconferentie zal onder voorzitterschap staan van de Neder landse prof. dr. Jan Tinbergen, pre sident van de commissie der V N. voor ontwikkelingsplanning en van dr. Bernard Chidzero, vertegen woordiger der Ver. Naties bij de re gering van Kenya. Om tot een voor allen aanvaard baar program van ontwikkelings hulp en vrede in de wereld te ko men hebben de pauselijke commis sie Justitia et Pax en de Wereld raad van Kerken een uitgelezen schare van internationaal erkende deskundigen uitgenodigd die de be- prekingen voorbereiden en inlei den. Deze deskundigen komen zowel lit de ontwikkelingslanden als uit Je rijke landen. In de wereld der internationale organisaties bestaat voor de confe rentie van Beiroet een zeer grote belangstelling. Topfiguren uit die organisaties zullen aan het overleg deelnemen. V.N.-secretaris-generaal Oe Thant laat zich vertegenwoordi gen door zijn vice-secretaris-gene- raal Philip de Seynes. Verder zul len aanwezig zijn de Wereldvoed selorganisatie, de Wereldbank, de afdeling ontwikkelingshulp der Ver. Naties, enz. George H. Dunne s. j. secretaris van de studiecommissie Justitia et Pax en tevens secretaris van de conferentie van Beiroet, vindt de betekenis van de conferentie vooral hierin liggen, dat voor de eerste maal de kerken der refomatie, de orthodoxe kerken en de katholieke kerk van Rome haar krachten en middelen gemeenschappelijk in brengen in een wereldomvattende actie om het geweten wakker te schudden voor de kloof, die de rijke cn arme landen scheidt. (COMMENTAAR OP PAGINA 11) (Van onze redactie buitenland) SAIGON Steeds meer tekenen wijzen er volgens waarnemers in Saigon op dat in het noorden van Zuid-Vietnam een grote Ameri kaanse actie op komst is. Men denkt daarbij in de eerste plaats aan het ontzetten van de 6000 belegerde mariniers dine in Khe Sanh dagelijks beschietingen door Noordvietnamese artillerie moeten trotseren. Een ontzet van Khe Sanh zou te-" vens een opgeven van de basis bete kenen. Dit zou echter minder zwaar wegen omdat de basis als punt van- waaruit de infiltraties vanuit hpt noorden, moeten worden gecontro leerd, door de belegering van de ba sis en de verovering van de buiten post Lang Wei door de Noordvietna- mezen, toch al ineffectief en waarde loos is geworden. Bovendien schijnt volgens militaire deskundigen niet meer zo vast te staan dat generaal Giap inderdaad van plan is van Khe Sanh een twee de „Dien Bier Phoe" te maken. Militaire waarnemers wijzen er voorts op dat een loslaten van Khe Sanh wellicht tevens het vertrek punt kan zijn van een nieuwe Ame rikaanse strategie in Zuid-Vietnam: namelijk het zich concentreren op de steden en de dichtbevolkte streken. Daardoor zouden meer militairen be schikbaar komen voor het herstel van de verdere ontwikkeling van het nu lelijk in verval geraakte pacifica- tjeprogramma. Dat er in het noorden in elk geval actie op komst is, meent men vooral te mogen afleiden uit het zich ophopen van luchtmachtsteunpunten en vliegkampschepen. Generaal Westmoreland heeft bij na tweederde van zijn totale vloot bommenwerpers tegen de aan Noord- Vietnam en Laos grenzende provin cies ingezet. Rond Khe Sanh worden dagelijks 500 ton bommen en napalm uitgeworpen door de luchtreuzen, de B-52's en de jachtbommenwerpers. De gehele vloot B-52-toestellen is ge concentreerd op dit gebied en van de 496 jachtbommenwerpers, die zon dag in de grensprovincies operaties uitvoerden, wierpen er 303 hun last af bij Khe Sanh. De militaire waarnemers verwach ten dat het Amerikaanse opperbevel zal trachten het weggedeelte tussen de basis Khe Sanh en het grote artil leriekamp Camp Caroll open te leg gen, om zijn belegerde troepen uit de basis te halen. Eenvoudig zal dat ze ker niet zijn, want de Noordvietna- mezen hebben alle bruggen opgebla zen en zich aan beide zijden van de weg ingegraven. De zware bomaanvallen moeten haast wel, zo meent men, hun zware tol onder de belegeraars hebben ge- eist en nu na de moesson het weer beter wordt kunnen de Amerikanen de luchtaanvallen nog verhevigen. Twee tot drie bataljons Noordviet- namezen, uitgerust met vlammenwer pers, slaagden er maandagnacht in door te dringen binnen de veilig heidsgordel rond een Amerikaanse artilleriebasis. De gevechten duurden tot gisteravond. Toen begon de tegen stander zich terug te trekken, met achterlating van 112 doden. Ameri kaanse verliezen waren nog niet be kendgemaakt. Bij de felle gevechten ongeveer 45 kilometer ten noordwesten van Sai gon, om welke stad de grote zuive ringsoperaties aan de gang zijn, zijn tot nog toe 284 Vietcong-soldaten en 10 Amerikanen gesneuveld en 71 Amerikanen gewond. Verliezen aan de zijde van de regeringstroepen wor den licht genoemd. BRUSSEL (A.N.P.) Een auto botsing bij de Louizatunnel in Brus sel heeft maandagnacht aan vijf men sen het leven gekost, o.a. de 41-jarige echtgenote van de Nederlandse am bassaderaad voor culturele zaken, H. J. J. van Loosdrecht. De heer Van Loosdrecht werd ernstig gewond. Het Nederlandse echtpaar keerde met de auto naar huis terug van een concert van het Concertgebouworkest in de Belgische hoofdstad. Zij werden bij het uitrijden van de Louizatunnel nagenoeg frontaal aangereden door een auto uit de tegenovergestelde richting. De vier inzittenden van die wagen kwamen allen om het leven. WASHINGTON (AFP) Generaal Creighton Abrams die waarschijnlijk generaal Westmoreland zal opvolgen als Amerikaans opperbevelhebber in Vietnam, is dinsdag onverwachts uit Vietnam in Washington aangekomen Het Pentagon heeft meegedeeld dat Abrams een onderhoud zal hebben met president Johnson. jüaaMa? Stem De waterdebacle der Zeeuwsch- Vlaamse Waterleidingmij. is wel haast volledig. Pagina 3. Temeuzen verandert met de dag nu de nieuwe binnenvaartsluis in gebruik is genomen. Wegge bruikers vooral zijn er blij om. Pagina 5. De Turken in ons land gaan bij de VARA protesteren tegen de uitzending over met Turken ge huwde meisjes. Pagina 9. Honderd jaar geleden werd de Russische schrijver Maxim Gorki geboren. Voor de jongeren: De Kleine Stem. Pagina 11. Herbert Joeks kan zich in de rol van Kluk-Kluk helemaal uitle ven. Pagina 12. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Tijdens een gis teren in Amsterdam gehouden pers conferentie is als voorlopig totaal van de actie „Kom over de Brug", (voor hulp aan christenen in onder ontwikkelde gebieden) een voorlopig totaal bekendgemaakt van f 26.962.646. De actie „Tientjes van Tieners", die speciaal op de jeugd was gericht, heeft 100.000 opgebracht. (ADVERTENTIES) Indien U de incassokosten en het onnodig aanbieden van een kwitantie wil voorkomen, maak dan her abonnementsgeld 2de kwar taal 1968 over op onze post rekening VOOR ABONNEMENTSPRIJZEN ZIE RECHTER BOVENHOEK. Zo U tot incassogiro wenst over te gaan zenden wij U daartoe gaarne een machtiging. DAGBLAD DE STEM afd. administratie. morgen voordeel melkhazelnootstukken 150 gram van 119 voor 35 niet duur we/ Weersverwachting, meegedeeld 00r het K.N.M.I., geldig tot Vanavond: Droeg weer. Matige zuidweste- 'bke wind. Hogere temperatuur. «j® onder 19.05 uur; op 6.24 uur. ""aan onder 17.30 uur; op 6.28 uur. (Van een onzer verslaggevers) MOERDIJK. Onder de duizenden Brabantse pendelaars en ook bij de Rotterdamse toffee-fabriek Gilda in Rotterdam heerste gisteren grote verslagenheid door het verongelukken van een pendelbusje op de Moerdijkbrug. Daarbij werden drie meisjes en een man op slag gedood. Eén meisje werd ver mist en drie anderen werden ernstig gewond. Alle slachtoffers waren afkomstig uit Roosendaal. Van bet vermiste meisje wordt verondersteld dat zij, na uit de auto geslingerd te zijn, over de brugrand in het water van het Hollandseh Diep is geslagen. Gisteravond was zij nog niet gevonden. De zwaar beschadigde pendelbus, zoals die door de mislukte inhaal manoeuvre tussen de brugspanten te pletter is geslagen. (Van een onzer verslaggevers) NIEUW-NAMEN OSSENISSE. In de schorren en tegen de dijken tussen Nieuw-Namen en Ossenisse is gisteren een grote hoeveelheid vaten, gevuld met latex en soda aangespoeld, die lange tijd op de Schelde hebben rondgedreven. De soda is bij gebruik zeer gevaarlijk. De vaten zijn, naar wordt aange nomen, afkomstig van het Braziliaan se schip „Para Nacura", dat op 28 februari j.l. op de Schelde 200 meter op het Belgische grondgebied in aanvaring kwam het het Pakis taanse schip „Manshorn" en is gezon ken. Vlak na de aanvaring dreef al een aantal vaten in het water rond. Op verzoek van de burgemeesters te Clinge, Hontenisse en Vogelwaar de, is een groep douanebeambten ter stond begonnen met het opsporen van de vaten. Gisteren werden twintig stuks van twintig kilo en acht van vijftig kilo geteld. Met het oog op de gevaarlijke situ atie die met name door de vaten soda is ontstaan, wordt er van diverse zij den op gewezen om bij het vinden hiervan melding te doen aan douane of politie. Dagelijks pendelen duizenden Brabanders en Zeeuwen naar het Rotterdamse havengebied. Vroeg op, laat thuis. Zij maken lange dagen. Vermoeiende dagen. Een deel van de pendelaars zou dich ter bij huis werk kunnen vinden, zij het dan dikwijls tegen lager loon. Voor velen echter is de pendel bit tere noodzaak: zij hebben geen an dere keuze dan de lange weg naar Rotterdam of werkloosheid. Opnieuw heeft die lange weg slacht offers geëist. Opnieuw, want er zijn «I heel wat ongelukken gebeurd op de pendelroutes van Zuidwest-Ne derland naar Rotterdam. Wij zouden ons kunnen voorstellen dat pendelaars, die ook in de eigen omgeving aan de slag zouden kun nen, zich gaan afvragen of de extra verdiensten wel opwegen tegen de risico's van het pendelen. Zelf vra gen wij ons af: hoeveel ongelukken moeten er nog gebeuren voordat er werkelijk iets gedaan wordt aan de werkgelegenheid in Zuidwest-Neder- lend. Het is een bittere vraag: maar een ongeluk als gisteren is gebeurd stemt een mens bitter. (ADVERTENTIE) Valdispert* Ook voor nerveuze kinderen! ffltjbaar bij H.H. Apothekers en Dropisten De slachtoffers zijn de bestuurder van het busje (een Ford-Transit), de 27-jarige F. J. Schietsch en de meis jes A. M. Seebregts (15), W. F. Oos tendorp (20) en M. D. A. van Sprun- del (18). De 19-jarige C. J. van Hop staken wordt als vermist opgegeven. Zij is vermoedelijk over de brugleu ning heen in het water gevallen. De rijkspolitie te water is gistermorgen onmiddellijk begonnen met dreggen. Tot nu toe echter zonder resultaat. De 18-jarige C. J. G. H. Verhagen werd bijzonder ernstig gewond. Voor haar leven wordt gevreesd. De 15-ja- rige C. J. van Hopstaken (een zusje van het vermiste meisje) en de 18- jarige K. J. H. Schijven werden ern stig gewond. Zij zijn overgebracht naar het St.-Ignatiusziekenhuis in Breda. Het ongeluk gebeurde toen het bus je, waarmee de Roosendaalse meis jes op weg waren naar hun werk in Rotterdam halverwege de brug een vrachtauto, bestuurd door H. Blan- chard (25) uit Eindhoven, inhaalde en daarna te snel terugweek naar de rechterkant van de weg. Het busje kwam daarbij met de rechterachter- kant tegen de linkervoorzijde van de vrachtauto, begon te slingeren en werd door de vrachtauto door het sta len hekwerk tussen de brugspanten gedrukt. De politie vermoedt, dat de bestuurder van het busje geschrok ken is van een tegenligger en daar door te snel naar rechts is uitge weken. Op de brug is een maximumsnel heid van 70 kilometer van kracht. Er is ook een inhaalverbod voor vracht wagens. In verband met dit laatste zijn destijds de meest rechts liggende rijstroken (de vrachtwagenstroken dus) iets verbreed. De slechts door een witte streep van elkaar „geschei den" inhaalstroken zijn daarom vrij smal. Het ongeluk gebeurde omstreeks kwart over zeven. Het (spitsuur) ver keer over de brug ondervond ruim anderhalf uur lang veel vertraging, vooral het verkeer in noordelijke richting. De chauffeur van de vrachtauto die door het busje werd ingehaald, liep een shock op. Volgens ooggetuigen reed hij zijn wagen na de botsing de brug af, zette hem toen langs de kant en bleef versuft achter het stuur zitten. De personeelchef van Gilda zei gis teren dat het gebeurde grote versla genheid wekte onder de werknemers, merendeels meisjes en vrouwen. Gilda laat dagelijks drie busjes van en naar Brabant rijden met pendel werknemers. Toen de inzittenden van de andere twee busjes gistermor gen hoorden wat er met hun colle gaatjes was gebeurd, moest er een dokter aan te pas komen om de meis jes met behulp van zenuwstillende tabletten te kalmeren. (Van onze correspondent in Bonn) BONN Op verzoek van bondskanselier Kiesinger heeft de West- duitse minister van binnenlandse zaken Paul Lücke (CDU) gister avond zijn schriftelijk verzoek om ontslag teruggetrokken. Daarmee is het acute gevaar voor een kabinetscrisis voorlopig bezworen. Hij zal de portefeuille blijven beheren. Aanleid >ng tot de ontslagaanvrage was het besluit van het SPD-partijcongres de vorige week in Neu renberg om pas in 1970 de kwestie van een wijziging van de West- duitse kieswet aan de orde te stellen. Minister Lücke zag hierin een breuk van de afspraken die de SPD bij het aangaan van de grote coalitie in december 1960 met de christen-de mocraten had gemaakt, namelijk nog in deze zittingsperiode van het parlement met de overweldigende stemmenmeerderheid der CDU/CSU en SPD het kiesstelsel naar An gelsaksisch systeem in te voeren, waarin een van de partijen de rege ring en de ander de oppositie zou vormen. Tijdens een vergadering van de christen-democratische fractie in Bonn was het gistermorgen gekomen tot een scherpe controverse tussen bondskanselier Kiesinger en minister Lücke. De kanselier zag namelijk de kwestie van de kieswetwijziging niet aan voor een zaak, waarvan het lot der coalitie afhing. De fractie deelde in meerderheid deze mening. Daarop volgde de ontslagbrief van de minister, die hier voor de kieswet wijziging heeft geijverd en de be treffende wetsontwerpen klaar heeft liggen voor indiening in het parle ment. Gistermiddag vergaderden nog de leiders van de parlementsfracties der christen-democraten en socialisten om alle punten te bespreken die tus sen de regeringspartijen controver sieel zijn geworden, waaronder ook minister Brandts uitlating over de OdeT-Neissegrens, de eis van de so cialistische vakbonden tot invoering vaa medezeggenschap der werkne mers in 350 grote Westduitse bedrij ven, de al dan niet aanneming van het atoomverdrag in Genève, en de herorganisatie van de financiën tus sen de federale regering en de rege ringen der Westduitse deelstaten. Dit gesprek is nog niet ten einde, maar de beide coalitiegenoten legden er gisteravond de nadruk op dat zij besloten zijn om de in de regerings verklaring van december 1966 afge legde gemeenschappelijke politiek voort te zetten. Er was trouwens geen andere mo gelijkheid dan deze regeringscoalitie voort te zetten. Elke andere partij combinatie is op het ogenblik on denkbaar. Blijkbaar wil de SPD eerst de resultaten afwachten van de bondsdagverkiezingen van september 1969, die nog volgens het huidige, evenredige systeem zullen plaats hebben. Tot dusverre heeft de regerings coalitie zich uitgewerkt ten gunste van de CDU/CSU. De socialisten hebben bij recente landdag- en gemeenteraadsverkiezingen steeds stemmen verloren. Dit heeft vooral bij de SPD het enthousiasme voor een kieswetswijziging zeer bekoeld. Vele waarnemers in Bonn geloven irouwens dat 'n kieswetswijziging in de bondsrepubliek ook ondanks minister Lückes ijver en ondanks zijn aanblijven volledig van de kaart is.

de Stem | 1968 | | pagina 1