l erneuzen verandert op spectaculaire wijze Chefarine „4" doet wonderen bij pijn of griep! Botersmokkelaars staan voor hete vuren na vangst Toekomstige leiders bezoeken Zeeland Even uitblazen mevrouw Wat doen vitaminen-C? rpapier m voor uw L-pen Particuliere rattenvangers zeer actief Prijsslag N.V handhaaft lage broodprijzen \NDEREN 'J Afvalwaterleiding OZVO wil reglement vastleggen De vser middelen, verenigd in Chefarine ,i4" - eik afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. In Breskens Kritiek op raad van bestuur regionale werkplaats Marionetten: Porgv and Bess PHILATELICA MIDDELBURG 25 JAAR Opening van zaken W aterleidingmij liclit voor in besloten kring Tob niet langer. Ruil uw oude naaimachine in. Schaf u de moderne Pfaff aan. 248.- "798.- Pfaff Naaimachinehuis W. RIKKEN N.V. Douane Wuustwezel te nonchalant Oplichters: ton boete Collectenvloed 5000 brillen Winst DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 27 MAART 1968 ■I (Van onze correspondent) TERNEUZEN. Nu sinds maan dagmiddag drie uur de nieuwe bin- nenvaartsluis in gebruik is genomen, staat niets meer in de weg om „full speed" door te gaan met de werken, die uiteindelijk tot een totaal veran derd beeld van Terneuzen en omge ving zullen leiden. Nauwelijks was de sluis geopend en had bet laatste schip de Midden- sluis verlaten, of de slepers begon nen met het werk de brug af te mon teren. Het komend weekend zullen de weekendtoeristen alleen nog het wegdek zien van deze fraaie brug. Gistermorgen (dinsdag) om 10 uur werd weer een belangrijk gebeuren aan al het voorbije toegevoegd. Toen werd de brug die het noordelijk hoofd van de nieuwe zeesluis moet overspannen ter plaatse aangebracht. De sleepboten en de bokken, die de brug ter plaatse legden, uitten door middel van de stoomfluiten, hun vreugde. Tot veler vreugde en in het bij zonder van de weggebruikers is het al merkbaar, dat het verkeer nu zonier oponthoud kan doorstromen, zodat de Axelse en Ribbensbrug hun dienst voor het doorlaten van sche pen hebben afgesloten. De eerste brug over de nieu we zeesluis te Terneuzen werd dinsdagmorgen ter plaatse aan gebracht. (Van een onzer verslaggevers) SINT JANSTEEN Aan de raad van bestuur van de „Afvalwaterlei ding Oost Zeeuwsch-Vlaanderen-oost, die maandag 1 april a.s. te Sint Jan steen (16 uur) vergadert, wordt voor gesteld een reglement van orde vast te stellen voor de vergaderingen van de raad van het bestuur. Benoemd dienen te worden een se cretaris-penningmeester en een ad ministrateur. Voorgesteld wordt verder om een opdracht te geven aan het N.V- Ad viesbureau Witteveen en Bos te De venter voor het opmaken van di verse bestekken. Tenslotte krijgt de raad ter vast stelling aangeboden de begroting voor het dienstjaar 1968 met eerste wijziging. (ADVERTENTIE) Vier middelen in één tablet - waaronder het betrouwbare maagmiddel Chefarox - helpen snel en... doen wonderen! Velen geloven dat vitamine C be scherming kan bieden tegen ver koudheid, zodat men minder vaak Verkouden is en bovendien gelooft Men dat het een therapeutisch effect kan hebben waardoor de verkoud heid korter duurt. Vitamine C-tablet- ten en vitamine C-rijk fruit woi'den worden vaak bij wijze van preventie gebruikt, maar ook wanneer zich de eerste verschijnselen van verkoud heid voordoen. Er zijn echter weinig of geen duide lijke bewijzen dat vitamine C bij per sonen van wie de lichaamsreserve aan deze vitamine niet is uitgeput, enig profylactisch of therapeutisch effect heeft. Weliswaar zijn er vele onderzoe kingen gedaan naar het heilzame ef fect van ascorbinezuur op het beloop van de verkoudheid. De beoordeling Van dat effect is echter niet eenvou dig omdat verkoudheid over het al gemeen een kortdurende ziekte is en het moeilijk is objectieve maat staven aan te leggen voor het thera peutische effect. Bovendien is ge bleken dat elke willekeurige stof bij de behandeling van verkoudheid een duidelijk placebo-effect heeft, name- lift °ok gunstige resultaten geeft. Tebrock en medewerkers stelden een onderzoek in bij 1900 personen en vonden dat een groot percentage re ageerde op placebo's. Hoe suggestief het toedienen van oen tablet wel is toonden Walker en medewerkers aan. Aan twee groepen vrijwilligers, die verkouden waren, werd gezegd of ae ascorbinezuur kregen of niet. In de behandelde groep was de duur Van de verkoudheid korter. Een der de groep vrijwilligers werd niets me degedeeld De duur van de verkoud heid van degenen die ascorbinezuur ontvingen was even lang als bij de placebo-groep. Personen met een vitamine C-ge- brek, b.v. door 't langdurige gebruik van een onjuiste voeding, reageren wel degelijk gunstig op een extrahoe- veelheid ascorbinezuur en bij hen blijkt de duur van de verkoudheid af te nemen bij een extradosis vita mine C. Van de vele onderzoekingen die er over het effect van ascorbinezuur op verkoudheid gedaan zijn, is dat van Walker en medewerkers belang rijk. Zij toonden door middel van waarnemingen in vitro en waarne mingen bij mens en dier aan, dat ascorbinezuur geen enkel effect heeft op de virussen die de verkoudheid veroorzaken. Bij hun onderzoek in vitro had het toevoegen van ascorbi nezuur geen verhoogde weerstand, tegen de virusinfectie bij de cellen van het kweekmedium tot gevolg. Ook toen vrijwilligers en dieren be smet werden met deze virussen wer den geen aanwijzingen gevonden voor een algemeen profylactisch ef fect tegen verkoudheid. Bovendien bestond er in vergelijking met de placebogroep ondanks de grote do sis ascorbinezuur, geen enkel ver schil in frequentie en ernst van de verkoudheid. Bij beide groepen was de gemiddelde duur van de incuba tieperiode en van de verschijnselen dezelfde. Alle laboratoriumgegevens toonden bovendien aan dat er geen bescher mend effect van het ascorbinezuur tegen verkoudheid uitging. Uit de proeven kan geconclu deerd worden dat er geen overtuigen de aanwijzingen zijn dat bij het ont breken van een ernstige ascorbine zuur depletie van het lichaam toedie ning van vitamine C enig effect heeft op het voorkomen, beloop of de duur van de verkoudheid. (Van onze correspondent) BRESKENS Naar aanleiding van de notulen van het algemeen bestuur van de Regionale Sociale Werkplaats West-Zeeuwsch-Vlaanderen, hadden de heren Van Schaick en Vergouwen in de raad van Breskens zeer kriti sche opmerkingen. Uit deze notulen was gebleken, dat op deze vergade ring een groot absentisme was, ter wijl een zeer belangrijke beslissing moest worden genomen. Er zal in Oostburg een nieuwe werkplaats ko men, waarmee een vrij groot bedrag is gemoeid. Men vroeg zich af. of men wel voldoende belangstelling had als gemeentelijk afgevaardigde naar de ze vergadering. Het jeugdwerk bracht de heer Van Schaick wederom ter sprake. Hij vroeg, of de Stichting Streek-jeugdcentrale mee kan wer ken voor het op gang brengen van het jeugdwerk in de gemeente. Wet houder Zegers wist te vertellen, dat een oriënterende bespreking met en kele ingezetenen reeds had plaatsge vonden. Het opnieuw vaststellen van de verordening bankgeld werd na enige discussie en vragen van de heren Cambier en Van Schaick tot een vol gende vergadering teruggenomen. De huur van een tiental bejaai denwoningen in het bejaardencen trum Goedertijt zal worden verlaagd mits men aan de. gestelde eisen vol doet. De Westlandstraat zal worden geasfalteerd- De raad verleende een krediet van 42.000 voor dit werk. De vragen gesteld door de heren Van Schaick, Cambier en de fractie van de P.v.d.A. zullen in een volgen de vergadering worden behandeld. Eerst zal nog een oriënterende be spreking worden gehouden met de Waterleiding Mij. De heer Vergouwe drong er echter wel op aan, dat voor het personeelsbestand zeer zorgvul dig maatregelen zullen worden geno- Breskens Vismijn Aan de vismijn te Bres kens zijn in de week van 17 t.m. maart aangevoerd: 2375 kg export garnalen 5,78-8,57; 523 kg bot 0,16- 0,24; 243 kg schol 0,70-1,47; 34 kg tong 5,50-8.00; 742 kg gul 0,83-1,51; 1 kg kommeraal 0,51; 119 kg onver kochte bot. Groede Aanrijding Op Rijksweg 53 on der de gemeente Groede is een trac tor, bestuurd door G. uit Groede, in aanrijding gekomen met een perso nenauto bestuurd door C. L. uit Bres kens. G., die vanuit de richting Bres kens kwam, wilde ter plaatse zijn boerenbedrijf opdraaien, toen hij werd ingehaald door L. Uitwijken mocht niet meer baten; de personen auto raakte de tractor en sloeg over de kop. De personenauto werd zwaar be schadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. St.-Jansteen (Van onze correspondent) Het bekende gezelschap het Neder lands Marionettentheater „Bert Brugman" zal, onder auspiciën van de Stichting Cultuurspreiding Zee land en in samenwerking met het ge meentebestuur van St.-Jansteen, op vrijdag 29 maart a.s. in het Vereni gingsgebouw de opera „Porgy and Bess" opvoeren. In hoofdzaak is het aan burge meester mr. J. Reuser te danken, dat St.-Jansteen als eerste gemeente in Zeeuwsch-Viaanderen dit stuk zal zien opvoeren. Schieting Aan de schieting op de staande wip in café Sport werd door 51 schutters deelgenomen. De hoge vogels werden afgeschoten door le hoge vogel: Eug. de Wit te Hei kant: 2e hoge vogel: J. Waterschoot te Kloosterzande: le zij vogel: G. Buysrogge te Graauw; 2e zijvogel: E, Jonkheym te Kloosterzande: le kal: Alf. Ongheae te Kapellebrug; 2e kal: J. v. Remortel te Kapellebrug. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De afdeling Mid delburg van de Internationale Vereni ging Philatelica viert op 31 maart haar 25-jarig bestaan. Dit zilveren ju bileum, dat in Middelburg uniek mag heten (geen enkele andere vereniging van postzegelverzamelaars behaalde een dergelijke leeftijd) wordt vrijdag 29 maart op sobere wijze gevierd tij dens de maandelijkse vergadering in De Schakel te Middelburg. Het hoogtepunt van de jubileum viering zal de eerste lustrumtentoon stelling zijn, die in de Vleeshal van het Middelburgse stadhuis wordt ge houden. Deze uitgebreide tentoonstel ling, die wordt ingericht door het rayon Zeeland van Philatelica, wordt woensdag 3 april officieel geopend door mr. J. Drijber, burgemeester van Middelburg, zelf lid van deze afde ling, De tentoonstelling zal 192 ka ders beslaan met 79 inzendingen van 47 verzamelaars. Onder deze inzen dingen bevinden zich een jeugdinzen ding, 20 inzendingen van beginners, 47 van gevorderden en 11 in de ere klasse. De inzendingen meestal slechts een gedeelte van een bepaal de verzameling zullen achter glas worden tentoongesteld. Voor de in zendingen zijn een aantal prijzen be schikbaar gesteld. Donderdag 4 april, de eerste dag dat de bijna 11.000 Zeeuwse Philate- lica-leden en andere belangstellenden in de gelegenheid worden gesteld de tentoonstelling te bezoeken, zal de uitslag van de door de jury toegeken de bekroningen worden bekendge maakt. Tijdens de laatste dag, op za terdag 6 april, zal in de aangrenzende stadhuishal tussen 10 en 18 uur een ruilbeurs gehouden worden. (Van onze correspondent) TERNEUZEN De directie en de raad van commissarissen van de N.V. Industriewatervoorziening „Zeeuwsch Vlaanderen" hebben de raden van de gemeenten in de kanaalzone gister avond een uiteenzetting gegeven over de financiële moeilijkheden van de vennootschap, de oorzaken en de ge volgen. Vandaag zullen de gemeente raden uit Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen in het gebouw van de N.V. bijeenko men om deze voorlichting te ontvan gen en maandagavond a.s. is de beurt aan West-Zeeuwsch-Vlaanderen. De bijeenkomsten zijn besloten. Mis schien zal er na de laatste bijeen komst, op maandagavond, een pers conferentie worden gehouden. (ADVERTENTIE) Bij aankoop van een Pfaff zigzag-machine kan immers in de meeste gevallen uw oude naaimachine, ongeacht welk merk, worden ingeruild! Bespreek deze mogelijkheid eens in een Pfaff-zaak. ONS ZIGZAG-PROGRAMMA LOOPT VAN ELEKTRISCH, COMPLEET MET KOFFER BERGEN OP ZOOM: Kortemeestraat 17 tel. 01640-5878 TERNEUZEN: Nieuwe Diepstraat 23 tel. C1150-2294 Verder verkrijgbaar bij: A. C. BAST1AANSE, Papagaaistraat 4 Goes, tel. 01100-7476 H. A. DE BREUCK, B. F. van Daesbergliestr. 16, Hulst tel. 01140-2215 G. HEMELAAR, Nieuwendijk 29, Vlissingen, tel. 01184-3729 G. HEMELAAR, Lange Viele 52, Middelburg, tel. 01180-5241 (Van een onzer verslaggevers) BREDA De Belgische botersmokkelwereld wacht angstig af. Wat weten de Nederlandse en Belgische douane-autoriteiten van hun activiteiten af? Men acht het niet uitgesloten dat binnen een paar dagen enkele heel grote bazen zullen worden ingerekend. jarige chauffeur van de Belgische zijn. Deze knaap, De B., reed de vrouw, die elk transport angstvallig bewaakte, in een dure auto rond. Vader De B. is een uiterst beruchte smokkelaar. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM/DEN HAAG De verlaagde broodprijs van de su permarkten van Jac. Hermans Prijs slag N.V. blijft gehandhaafd, aldus directeur mr. A. Muurling te Bergen op Zoom. Dit ondanks de bezwaren, die de Nederlandse Bakkerij Stich ting tegen lage broodprijzen heeft. Volgens de heer Buizen heeft ge noemde stichting hierover doorlopend overleg met de overheid. Speciaal wanneer men van mening is, dat de broodprijzen kunstmatig beneden de kostprijs worden verlaagd. Of dit met Prijsslag N.V. het geval is, staat volgens hem niet vast. De Nedei- landse Bakkerij Stichting vreest, dat door de lage broodprijzen de brood bezorging in gevaar komt. Veel con sumenten stellen het blijkbaar nog steeds op prijs, dat het brood thuis afgeleverd wordt, ook al moeten zij hiervoor extra betalen. Maar er zijn vooralsnog geen maat regelen, zoals bijvoorbeeld de vast stelling van een minimumprijs door de overheid, te verwachten. In de supermarkten van Prijsslag N.V. te Bergen op Zoom, Steenber gen, Made, Goes, Vlissingen, Axel en Terneuzen wordt luchtdicht verpakf gesneden bruin- en witbrood min stens twaalf cent beneden de gang bare prijzen verkocht. Ook het zoge naamde fijnbrood (o.a. broodjes en krentebollen) gaan er tegen zeer la ge prijzen weg. Het brood wordt avenwel niet thuisbezorgd. AMSTERDAM (ANP) De civiele kamer van de Amsterdamse recht bank heeft gisteren zes mannen, die in het tijdvak oktober 1963januari 1964 533 Westduitse postwisselformu lieren valselijk hadden ingevuld met 185 per postwissel en daarop totaal 98.605 hadden geïnd, veroordeeld te zamen dit bedrag ais schadevergoe ding terug te betalen aan de PTT. Het bedrag wordt vermeerderd met vijf procent rente per jaar vanaf 31 maart 1967 plu# 160Ó aan kosten, totaal 98.605. Met de regelmaat van de klok ver schijnen er de laatste tijd collectanten aan de deur, die voor een of ander doel geld inzamelen, althans dit trach ten. Dan nog maar niet te spreken over acties via televisie en radio. Men kan gerust spreken van een vloed golf aan collectes die ons momenteel overspoelt. Redenen om ons af te vragen, kan dat niet op een andere manier? Het valt niet te ontkennen dat er veel heel veel financiële nood heerst bij veel goe de en nuttige instellingen, deels door gedeeltelijk of geheel wegvallen der subsidies, deel door onvoldoende plan ning c.q. beleid. Ik geloof dat er een volledige reor ganisatie van velerlei collecterende in stellingen, dringend noodzakelijk is. Zoals het nu gaat wekt men bij heel veel mensen een negatieve houding op ten opzichte van allerlei collectes. Vele gezinnen kampen zelf al met veel fi nanciële moeilijkheden die voor velen onoplosbaar zijn. De vele instellin gen. die geld nodig hebben doen er goed aan, hun koers drastisch te wij zigen. BREDA fX Een paar weken geleden plaatste u, in uw rubriek Papier voor uw pen, mijn artikeltje over de aktie-brillen voor melaatsen. In 3 weken tijds ont vingen wij ruim 5.000 brillen. De stand is nu in 5 jaar en 12 weken ruim 63.000 brillen geworden, 't Is gewel dig. iJZENDIJKE Aktie Brillen voor melaatsen Jac. van Voorenberghe.. Dit zal uiteindelijk het gevolg zijn van de grote vangst die de Neder landse douane heeft gedaan. In de nacht van donderdag op vrijdag jl. is, zoals bekend, een tankauto met acht ton smokkelboter aangehouden, nadat de gedragingen van de perso nen die vrijdagnacht daarbij konden worden gearresteerd, al geruime tijd waren nagegaan. De douane was heel zeker van de zaak, het smokkelcomplot moest 30 ritten van Nederland naar België hebben gemaakt. Alle ritten voerden brutaalweg via Europa's drukste grenspost Wernhout - Wuustwezel. Uit de verhoren van een vijftal ge arresteerden. (een Belgische „zaak waarneemster," haar 18-jarige chauf feur, beiden uit Brussel), de chauf feur van de tankwagen, de expedi teur van wie de tankwagen was en een „stroman" uit Eindhoven, is naar voren gekomen dat een hechte or ganisatie de zaak .er de scher men leidde. Mr. P. van Benthem, officier van justitie in Breda, deelde mee dat de verhoren moeilijk vorderen. Maar dat het de justitie inmiddels bekend is, waarheen de boter verdween in België. Hij wil voorlopig niet meer zeggen dan dat de losplaats in de buurt van Gent is. Het zou ook be kend zijn wie de afnemers van de 100.000-den tonnen gesmokkelde bo ter zijn. Alleen door het prijsverschil per kg moeten de smokkelaars ruim 280.000 gulden hebben verdiend. De Neder landse autoriteiten die zich met het verdere onderzoek bezighouden (o.m. de douanerecherche) staan veelvul dig in contact met Belgische douane- en justitie-autoriteiten. Er zou mo men.teel nog geen van de betrokke nen in België onder aanhoudingsman daat zijn gesteld. Nadat mr. Van Benthem alle aange houden verdachten heeft gehoord, zijn de 45-jarige Belgische mevrouw M. A.-de S. en de 40-jarige Eindho venaar A. de S. (geen familie van de vrouw) die als contactman optrad in verzeke.rde bewaring gesteld. De andere drie zijn na opmaking van proces-verbaal vrijgelaten. De Eind- hovenaar, in de smokkelwereld be kend als „Toon", verzorgde de aan koop van de boter in Roermond. Eén van de machtige mannen achter de schermen zou de vader van de 18 Voor de Belgische douaneambtena ren aan de grens bij Wuustwezel zal de ontmaskering van dit komplot waarschijnlijk belangrijke interne ge volgen hebben. Volgens EEG-bepa- lingen zijn de Belgische autoriteiten in dit geval belast geweest met de controle op de invoer. „Het is ons een raadsel dat de Belgen 240 ton boter onder hun neus lieten door smokkelen. De ambtenaren op de post zullen de auto wel uit de verte hebben „doorgezwaaid", aldus de Bredase officier van justitie, mr. Van Benthem. De tankwagen is niet, zoals ons eer der was meegedeeld, op een erf van een boerderij in Nieuwerkerk aan de IJssel overgeladen, maar op het ter rein van de aangehouden expediteur. (Van een onzer verslaggevers) GOES-BREDA Een dertigtal particuliere rattenvangers is momen teel op pad om de bijna explosieve uitbreiding van de stroom muskus ratten in Zuid-Nederland in te per ken. Overal in Zeeland en Brabant zijn zij actief om de dijkratten tot staan te brengen. Zij doen dit werk op verzoek van de rijksdienst Faunabeheer, die on danks de eerder gedane toezeggingen van het ministerie van Landbouw en Visserij geen uitbreiding van het per soneel heeft gekregen. De laatste we ken zijn reeds honderden muskusrat ten gevangen tot ver in Brabant. Langs het Wilhelminakanaal in Bra bant staat 'n klemmenlinie opgesteld. Ondanks de grote activiteit van de vangers, die honderden klemmen en vallen hebben aangevraagd 'n ac tiviteit, die beloond wordt met 5 gul den per gevangen rat vreest men, dat de ratteninvasie niet volledig tot staan kan worden gebracht. (Van een onzer redacteuren) MIDDELBURG Negen toekom stige leidende figuren uit ontwikke lingslanden brengen op het ogenblik een bezoek aan Zeeland. Zij zijn deelnemers aan de cursus bestuurs wetenschappen van het Institute of Social Studies in Den Haag, dat veel belovende jongeren uit landen in Azië en Afrika de theoretische ken nis verschaft die zij nodig hebben om straks in hun eigen land leidende posities te kunnen bekleden. De negen kregen na hun aankomst op het provinciehuis een inleiding aangeboden van drs. M. C. Verburg, directeur van het E.T.I. voor Zee land, over enkele algemeen geografi sche en economische aspecten van dit gewest. Uit de vragen, na afloop van de in leiding bleek, dat zij in het bijzonder belangstelling hadden voor de func tie en werkwijze van het E.T.I. zelve, dat zij zagen als een uiterst belang rijk instrument voor de economische ontwikkeling van een jong gebied. Het uitvoerige antwoord dat drs. Verburg hun verschafte, werd daar door een inleiding apart, hetgeen nie mand van de aanwezigen betreurde. 's Middags gaf ir. W. de BeijL hoofdingenieur-directeur van de Provinciale Waterstaat, hun inzicht in de waterstaatkundige aspecten van Zeeland en het Deltaplan, waar na een ontvangst door Gedeputeerde Staten volgde. Vandaag zal gedeputeerde jhr. mr. T. A. J. W. Schorer hen voorlichten over bestuurlijke en planologische zaken, waarna een bezoek aan „De Scheldepoort" wordt gebracht. De negen bezoekers, afkomstig uit Iran, India, Pakistan, Ethiopië en Thailand, luisteren geboeid naar de inleiding van drs. M. C. Ver burg.

de Stem | 1968 | | pagina 13