Gemeentebesturen zien het (geld) nog niet Einde aan wachttijd voor de bruggen Het ABC-prentenboek van Charley Toorop IMIMall Export Nog maar op halve sterkte gereed Zakelijke Matthaus- Passion in Hulst Prudent Freijser Beveland ATER in waar? IDAAG ORGEN JE nieuws uit en streek pag. 3 - 5 Misverstand Leerlingstelsel Zeeland kent groeiende belangstelling Opbouworgaan krijgt geen tweede opbouwwerker Koning Leopold kocht hondje in Terneuzen REACTIES OP PLAN-BEERNINK Taak Verruiming" Twee granaten gevonden in uitbreidingsplan Breskens an Burgemeester en lien de raad tijdens de m donderdag 28 maart bedrag van 23445 gul- 'kken voor de verbete- raatverllchting. Aan de erder het ontwerp-be- voor de kom van Co- en nieuwe verordening winkelsluitingswet, rgaderlng begint om sdag 27 maart. Hans- 4.44 uur; Terneuzen iut; Vlissingen 1.11 en imeldinge 3.01 en 15.25 ien 14-17 uur Itenstentoon stelling I Expositie (hart nje 14.30, 19 en 21.15 uur |ow -k. lagere school 20 uur ling PSKERKE 19.30 uur Raadsverg. 114.30, 16.50, 19.10 en 21.30 Leekend 14 jaar lo, 16.50, 19.10 en 21.30 uur [ie park a.l. 16.50, 19.10 en 21.30 uur tor moord 14 jaar 16.30. 19 en 21.30 uur leeks 14 jaar 12, 14.30, 16.50, 19.10 en Ie heat of the night 18 j. p, 16.50, 19.10 en 21.30 uur Lt 18 jaar 114.30, 16.50, 19.10 en 21.30 Izijn tijd a.l. 115.45, 18.30 en 21.15 uur |4, 16, 18, 20 en 22 uur li a.l. ig en vrede (deel 2) 14 j. [een vakantie 14 jaar |mde feeks 14 jaar k la carte 18 jaar [en te vissen 18 jaar Dood van twee dames iemdelmg in huis 18 jaar llijker dan mannen 18 j. p Raspoetin gedood 18 j. Sder vervloekten 18 jaar lijft er buiten a.l. Idozijn ploerten, 18 jaar Een man te veel 18 jaar [bekende 18 jaar^ ^ijn ploerten 18 jaar 2 en 14-17 uur lutenstentoonstelling ■20 uur Nieuw Rotterdams Interview' I Expositie |hart Lur Raadsvergadering 119 uur Raadsvergadering onder vandaag Mime van René Quellet onder vandaag onder vandaag 20 uur lantie, 14 j. p.30 uur De pendule onder vandaag DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 26 MAART 1968 "bïnnënvaartsluis te terneuzen in gebruik Misverstanden rijzen soms snel ler dan zij worden opgeruimd, óók tussen twee buurprovin cies als Noord-Brabant en Zeeland. In de jongste vergadering van de Zeeuwse staten heeft de A.R.P.- woordvoerder Van Bennekom ver klaard dat de Brabantse staten de Zeeuwse reserve ten aanzien van het Reimerswaalplan zouden delen. Hij maakte dat op uit hetgeen de voor zitter van de P.v.d.A.-fractie in de Brabantse staten, Joh. Willems, ge zegd zou hebben. Deze zou in Den Bosch hebben verklaard dat het Rei merswaalplan voor Brabant geen entreebiljet voor de Nederlandse havenclub zou zijn. De conclusie van de heer Van Benne kom is onjuist, even onjuist als de weergave van het betrokken citaat in de Provinciale Zeeuwse Courant van zaterdag 16 maart. De heer Wil lems heeft op 15 maart in Den Bosch juist het omgekeerde gesteld I Spre kend over het oude Kreekrakplan, het Reimerswaalplan dat daarvoor in de plaats gekomen is, en het nieuwe Baalhoekplan van Antwerpen, zei hij dat beide eerstgenoemde projecten, hoe dan ook, Brabant een entree biljet tot de Nederlandse havenclub verschaft hebben. Over het Baalhoekplan en de indu strialisatie van het Land van Saef- tinge, die daarvan misschien het ge volg zou kunnen zijn, heeft de heer Willems gezegd dat het Brabantse provinciale bestuur er goed aan doet de gang van zaken nauwgezet te volgen. Er is geen sprake van dat de Brabantse staten Reimerswaal al voor het Land van Saeftinge zouden heb ben ingeruild Dat kan ook moeilijk, want over zeehavenaanleg in het Land van Saeftinge is nog niets be kend en alvorens een keuze te ma ken zullen beide mogelijkheden toch vergeleken moeten worden. De Zeeuwse staten hebben zich zeer argwanend opgesteld tegenover Rot terdam, omdat het de mogelijkheden tot havenuitbreiding op Voorne en Putten toch gaat bestuderen, tegen de afspraak in het Gouden-Delta- overleg in. In datzelfde overleg zijn ook afspraken omtrent Reimerswaal gemaakt. Moet Brabant nu boos zijn op Zeeland, omdat blijkens de uit latingen van de heer Van Bennekom in Zeeland aan die afspraken ge tornd wordt Wij vinden van niet( al is het wel be grijpelijk dat de uitlatingen van de heer Van Bennekom in Brabant niet zo best gevalien zijn. Wij vinden dat tussen beide Delta-provincies niet die misverstanden moeten ontstaan en voortbestaan als tussen Rotterdam en Antwerpen nogal eens voorko men. Vandaar deze rechtzetting. vr -v' (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN. De nieuwe Terneuzense binnenvaartsluis is in gebruik. Gistermiddag om acht minuten over drie drukte ir. La- grou, hoofdingenieur-directeur van de „directie bruggen en we gen in het district Gent", als eer ste (althans officieel) op de knop, waarmee de nieuwe brug bij het benedenhoofd naar boven ging. De sluisdeuren van het beneden hoofd vouwden zich langzaam open en de eerste schepen konden gebruik gaan maken van de 24 meter brede en 290 meter lange binnenvaartsluis. De sluis is nog niet helemaal klaar. Niet alleen dat de afwerking nog ont breekt, o.a. met praatpalen, maar de sluis zelf is nog maar op halve sterk te gereed. Beneden- en middenhoofd zijn klaar, het bovenhoofd (de schut sluizen aan de Scheldezijde) moeten nog worden aangebracht. Voor de scheepvaart levert dit geen verdere moeilijkheden op. Die scheepvaart kan nu voor het eerst in Terneuzen onbelemmerd schutten, zowel bij hoog- als bij laagwater. Twee Terneuzense olieleveranciers kwamen gistermiddag als eersten met hun bootjes de sluis binnenvaren, di rect gevolgd door twee Belgische mo- torspitsen. Voor de kanaalwerken zelf kwam van de Scheldezijde af even later de belangrijke klant van die dag: het eerste draaiende brugdeel voor een van beide bruggen over de nieuwe zeevaartsluis. Om zo snel mogelijk te kunnen ver der gaan met de bijbehorende wer ken in de Terneuzense binnenstad, heeft men de binnenvaartsluis in ge- (Van een medewerker) MIDDELBURG In ons artikel van zaterdag j.l. over een vroege pen tekening van Toorop, voorstellende zijn dochter Charley op jeugdige leeftijd, werd vermeld dat het in teressante werk niet gedateerd was. Het zou niet alleen interessant, maar uit een oogpunt van kunsthisto rie ook belangwekkend zijn, om te weten wanneer Toorop zijn doch tertje portretteerde. Er is een algemene benadering te vinden. Neemt men een beroemde ets als „De drie bruiden" daterend uit 1893 als uitgangspunt, dan heeft men een werk dat als het ware mid den in de symbolische periode van de schilder valt, dat wil zeggen, niet lang nadat hij met de inpressionis- tische groep van de zogenaamde „vingtisten" (de „twintigers") mee werkt. In dit tijd woonde hij met één der twintig, Henry de Groux, samen in Mechelen. Men zou zeggen; heel lang daarna kan de tekening van Charley Toorop niet ontstaan zijn. Het moet in elk geval in de negentiger jaren van de vorige eeuw geweest zijn. Weet men nu dat Charley Toorop in 1891 ge boren werd, dan heeft men al vast een „terminus post quem". Bekijken we het prachtige meis jesportret nauwkeuriger, dan valt er van dat plaatwerk waarin Charley zo aandachtig kijkt, wel iets naders te zeggen. Het lijkt alsof er grote hoofd letters op staan aangegeven, die op de een of andere wijze versierd zjjn. Het is niet moeilijk om er een soort ABC-prentenboek voor kinderen in te zien Er bestaat zo'n geïllustreerd alfabet, waarvan elke letter van een verklarend rijmpje is voorzien. Het begint met; A is een aapje dat eet uit zijn poot. De letter G heeft als verklarende tekst: G is een Geit en Gijs staat erbij. De volgende letter: H is een Held met een Houwer opzij En kijk: de twee laatste letters staan op de tekening afgebeeld! Hoe oud is een kind dat gecon centreerd zo'n ABC-prentenboek be kijkt? Ik zou zeggen: bijna rijp voor de grote school. Dus zes jaar. Welnu, die tijd viel voor Charley Toorop, op 24 maart geboren, ergo in de eerste helft van 1897. Curieus aan het portret is nog, dat het tweemaal gesigneerd is. De eerste signatuur moet van 1897 zijn, dus na de voltooiing aangebracht, de tweede veel forser is in 1911 geplaatst, toen de schilder het portret aan de vader van de tegenwoordige Middel burgse bezitster schonk. dr. H. A. de Graaf bruik willen stellen, ook al kan voor lopig alleen de zuidelijke helft van de sluis gebruikt worden. Men wil na melijk zo snel mogelijk de Axelse- en de Ribbensbrug gaan afbreken en de eronder door stromende kanaalarm dempen. Voor Terneuzen en voor het doorgaande verkeer betekent de in gebruikname van de sluis echter nu al direct een enorme verbetering. Aan de verkeerschaos en aan de eindeloze wachttijden voor de veel gesmade bruggen is een einde gekomen. Met een officiële opening van de kanaalwerken wacht rijkswaterstaat tot de zeesluis gereedgekomen is. De plechtigheid van gisteren droeg een zeer sober karakter. Boven de toch nog talrijke belangstellenden woeien maar twee vlaggen. Onder de autori teiten bevonden zich de heren Van den Daele, schepen van de stad Gent, J. Zuurdeeg, hoofdingenieur-direc teur van het district Zeeland van rijkswaterstaat en ir. H. van Rossum, hoofd van de Terneuzense kanaal werken. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES. De belangstelling voor het volgen van een vakopleiding via het leerlingstelsel in Zeeland stijgt. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1967 van de Stichting leerlingstelsel Zeeland. Het totaal aantal in het leerling stelsel ingeschreven leerlingen was in 1967 5 procent hoger dan in 1966. Deze stijging staat In tegenstelling tot het landelijk beeld. In het voorwoord van het jaarver slag wordt opgemerkt, dat op grond van de „wet tot regeling van het leerlingwezen", die in augustus 1968 in werking treedt, voortaan ook op wettelijke basis zal worden samenge werkt met die landelijke opleidings organen, waarmee tot op heden geen overeenkomst van samenwerking is. Het aantal leerlingen, dat aan de zorgen van het leerlingstelsel is toe vertrouwd, zal als gevolg hiervan tot ongeveer 200 toenemen. (Van onze correspondent) HULST De praktisch geheel be zette basiliek kreeg een naar onze smaaak enigszins koel en zakelijke Mattheus-passie voorgezet, waarbij men deels kon genieten, maar die toch niet de indruk achterliet, die we de vorige jaren kregen toebedeeld. Het Rotterdams Philharmonisch Or kest, het Philharmonisch koor „Toon kunst" en de jongenskoren Sint-Wil- lebrord, Rotterdam en Zingende Jeugd, Hulst kweten zich over het algemeen goed van hun taak, maar mede door een wat nonchalante lei ding van dirigent Kees Stolwijk, kreeg men geregeld een gevoel van onbehagen bij ongelijke inzetten, tempoverschillen tussen solisten en dirigent, te vroege inzetten van de clavecinist en onzuiverheden bij de blazersgroep. Wat de solisten betreft hebben we echt weer genoten van de sopraan Elly Ameling, die haar soli op inge togen en soms stralende wijze bracht. Naast haar mogen we zeker noemen de bas Peter Eykenboom. Zijn sonore geluid en zijn overtuigende wijze van de passiemuziek brengen, hebben grote indruk achtergelaten. Serge Mauer (tenor), was een wat zwakke schakel, Naan Pöld, een so bere evangelist. Ernst Sandleben ruim voldoende en de alt Norma Proctor wisselde prachtige momen ten met minder goed af. De eerste klanten maken ge bruik van de nieuwe sluis. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De staten van Zeeland zijn niet overtuigd geraakt van de noodzaak om een tweede op bouwwerker in dienst van de „stich ting Zeeland" aan te stellen- Een lange inleiding van de directeur van de stichting Zeeland, een gedegen verdediging van het voorstel van ge deputeerde v .d. Bos en krachtige hints uit de P.v.d.A.-fractie waren niet voldoende om de meerderheid der statenleden te overtuigen. Het opbouworgaan Stichting Zeeland, dat een provinciaal subsidie had ge vraagd om een opbouwwerker en een sociaal onderzoeker aan te stel len, krijgt nu alleen het geld voor het aantrekken van 'de laatstgenoem de functionaris. De heer Van Benne kom! a.r.) had als eerste voor de ze halvering gepleit en hij won me destanders bij de vleet. Bij zitten en opstaan bleken dat er 21 te zijn. Elf statenleden gunden de stichting Zee land zijn opbouwwerker wel. (Van onze correspondent) TERNEUZEN De heer E- Popelier, leraar m.o. aan het Petrus Hondiuslyeeum te Terneu zen kreeg bezoek van een Bel gische heer, die zei belangstel ling te hebben voor een van zijn twee maanden geleden geboren Bassethounds. De bezoeker zei, dat het „voor iemand anders" was en vertrok met de mede deling, dat hij nog nader be richt zou sturen. De volgende dag kreeg de heer Popelier een telefoontje, waarin werd mede gedeeld dat hij zaterdagmorgen tussen elf en twaalf uur bezoek kon verwachten van de heer en mevrouw De Rethy. De volgende morgen stopten inderdaad op de afgesproken tijd bij de heer Popelier, Wil- helminaplantsoen 18, Terneu zen twee auto's, waaruit een klein gezelschap stapte. De be zoekers, een dame en een heer, meldden zich, bekeken de negen hondjes eens nauwkeurig en ko zen er een uit. Tijdens het kof fiedrinken vroeg de heer "Pope lier de naam van de heer in verband met het opmaken van de stamboom. Hij schreef op een blocnote „Koning Leopold, do mein Argenteuil, Waterloo". Men kan zich de verbazing van de heer en mevrouw Pope lier gemakkelijk voorstellen. Te gen twaalf uur verlieten koning Leopold en prinses De Rethy de familie Popelier, met de me dedeling, dat het hondje over ongeveer een week zal worden afgehaald. Volgens de heer Po pelier, die zo'n beetje amateur- hondenkweker is, is de basset- hound een in Nederland vrij zeldzaam voorkomende jacht hond. Zijn hond heeft uitsteken de papieren en werd gedekt door de kampioen van Nederland, ei gendom van de heer Nelemans te Loosdrecht. Ongeveer twee maanden geleden werden elf jongen geboren. Waarvan een bij de geboorte en een na enke le dagen stierf. (ADVERTENTIE) I - >v; V 7' 7 - - j - r urn, rook met Iedereen tan een tange sigaret maken. Maar daar gaat het niet om. En de echte selectieve roker weet dat. Die aarzelt niet en vraagt meteen om King Size Pall Mali Export. Want met of zonder filter. King Size Pall Mali Export is het echte waarmerk van veel meer kwaliteitl 20 Pall Mali Export f.1.50 (Van een onzer verslaggevers) GOES-ROOSENDAAL Het wets ontwerp tot verruiming van de ge meentelijke belastingen van de mi nisters Beernink en Witteveen wordt door de grote gemeenten in Zeeland en West-Brabant erg rustig ontvan gen. Men wist volgens sommige woordvoerders „al jaren", dat een dergelijk ontwerp in de maak was maar het feit, dat niemand wist wat de details zouden worden en dat nog niet weet, omdat de stukken nog bestudeerd moeten worden heeft de gemeentebesturen er van weer houden om vooruitlopend op het van kracht worden van de wet alvast voorbereidingen te treffen voor nieu we belastingverordeningen. In Middelburg, Terneuzen en Goes nam men een afwachtende houding aan. „We hebben nog geen officieel stuk gekregen", aldus wethouder J. Roose van Goes, „en dan wordt het wel heel moeilijk om een nieuwe be lastingverordening te maken". Een zelfde geluid was te beluisteren in Breda, waar men zich nog allerminst druk maakte rver nieuwe belastin gen. Gemeentesecretaris Kuijpers van Bergen op Zoom wees op een moge lijke consequentie van de nieuwe wet. „Het wordt zonder meer duidelijk, dat de gemeenteraden een veel zwaardere taak krijgen, ook een meer verantwoordelijke: nu zullen zij moeten uitmaken welke belastingen zullen worden verhoogd. Tot nu toe hoefden ze slechts „ja" te zeggen op een voorstel tot het heffen van op centen op b.v. de personele belas ting", aldus de heer Kuijpers. „Het is daarnaast bepaald niet uitgesloten, dat de administratie voor de gemeen ten een stuk omvangrijker wordt, wanneer de centrale administratie voor belastingen als b.v. de personele belasting komt te vervallen". In Roosendaal zag men de verrui ming van de gemeentelijke financiën nog niet zo. „Wanneer personele be lasting en grondbelasting komen te vervallen derven de gemeenten rond de 200 miljoen gulden. Daarvoor komt in de plaats een „verruiming" met 300 miljoen, waarin het rjjk 200 miljoen bijdraagt( die we dus nu ook al hebben) en waarvan we zelf 100 miljoen bij elkaar moeten zien te krijgen". En dat dit zo eenvoudig zal gaan lijkt weinig aannemelijk als men de vrees van vele gemeenteraden kent om tot impopulaire belastingverho ging over te gaan. BRESKENS Bij graafwerkzaam heden in het uitbreidingsplan van Breskens zijn wederom enkele gra naten gevonden. In de Bernhardlaan bij de ratiowoningen werd één gra naat gevonden en nabij het Halve Maantje ook een. De rijkspolitie heeft de projectielen onschadelijk gemaakt en door de Hulpverlenings dienst zijn ze later verwijderd. VAN zijn tiende jaar af heeft Prudent Freijser gebiljart. Nu is hij zestig. Hij, een Terneuzenaar, is portier bij een grote fabriek. Zes van de zeven dagen oefent hij op het groene laken. ,,Een uur lang, met een kop koffie", zegt hij. „Eén wedstrijd in de week is veel te weinig". „MIJN vader had een café, daar ben ik begonnen. Ik biljartte in het pa tronaat. Later heb ik Richard Lam pa ontmoet. Dat was een goeie spe ler. Van hem heb ik de grondbegin selen geleerd. Ik heb het goed van hem afgekeken. Ook heb ik in d<e groep van Platjauw en Tieleman ge zeten". Hij is lid van de Hulster bil jartclub „De Kroon", die het café van die naam als oefenterrein heeft. Hij is kampioen tweede klasse kader en werd bij de laatste wedstrijd, die zijn club speelde tegen de Hulsterse Biljartclub, kampioen van de extra klasse lïbre. „IK speelde tegen Jo Blommaert op een wedstrijdtafel met afgeschreven hoeken; die had een totaal van 1111 caramboles. Zijn grootste serie was 376 caramboles. Ik had series van 222, 212 caramboles en verder van 183, 126 en 119. Ik heb mijn gemid delde gedrukt, anders had ik naar Brabant gemoeten. Als je promo veert, moet je naar Oss. Daar moet je dan drie dagen naar toe en ik vind dat veel te duur. Dat moet je zelf betalen, de bond doet het niet. En bovendien zijn de verbindingen met Oss erg slecht". „DE Ned. Biljartbond groeit steeds. Maar er zijn veel clubs die veel te veel wedstrijden tegen andere clubs spelen. Ze doen overal aan mee, zo dat ze bijna geen tijd meer over heb ben om hun eigen wedstrijden te spelen. De clubs schaden zichzelf daarmee". Freijser heeft in 50 jaar zijn eigen opvattingen over biljar ten gevormd. ,,Wij hebben in Hulst een wedstrijd van vier uur gespeeld. Maar ik vind de wedstrijd van 20 beurten eigenlijk prachtig". En over verenigingen: „Een club van 20 tot 25 leden is mooi. Veertig leden is eigenlijk te veel". HIJ kende de oude Standaart, kam pioen van Zeeland en uiteraard Lam- po. „Lampo was de matador". Maar hij weet wat cr nu gaande is. „Nu is de jeugd in opkomst. Picavet (18) en Frans de Rijk (19) die zijn een belofte voor de toekomst. Ze maken series van boven de 100. In Terneu zen is het Tonnie van Enennaam, die is kampioen hoofdklasse. Een goeie speler".

de Stem | 1968 | | pagina 3