in Shell! Prijzenslag op binnenlandse vrachtenmarkt te verwachten Open discussie over opvolging van Novotny MINDER STEUN VOOR JOHNSON JAMIN GROEIENDE CRISIS IN BONNER COALITIE Economisch vooruitzicht weer gunstig sttewinkel NLM breidt dienst uit SOCIALE UITKERINGEN NOG NIET OMHOOG VERNIEUWING ZET DOOR NA „DRESDEN": Harris-polF over Vietnam wt-mottd TfvfeV t \Wl' m. toste?üMfvh t I Voor Ooi, Koningin en Vaderland DAGBLAD VOOR ZEELAND DOOR HET PLAN-LEBER mat .--«A»- Zonnig er Emotie Vliegen in 1967 veiliger weer DE ZWARTE YIERLING VAN TEXEL WWV I GERUCHT WIL: Mindszenty ivil toch naar Rome Arbeiders Controle Klie Sanli ANDAAG IN Mexico ageert tegen deelname Zuid-Afrika aan Olympiade zachte toffees vóór 1 april 1968 1114111 16 zen 108e JAARGANG No. 25772 in het teken staat van Shell kunt verzilveren. jen Dupli-kaart bedrukt met een één biljet voldoende. U lost de afgebeeld staat op de joker* i indien uw oplossing goed is. op het Shell-Station meteen nee! Speel mee! Win mee! UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandi» DirecteurDr. W. A. J. AA. Harkx HoofdredacteurL. Leijendekker Redactieraad: J AA. A. C. v. Dongen, C. J. van Hootegem, mr. dr. A. J. j. AA. Mes, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 DINSDAG 26 AAAART 1968 Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (excl. 50 ct. incassokosten), 4,55 per maand (incl. 5 ct. incassokosten), Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Kloksfraat 1, telefoon 8030 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraaf 41 telefoon 2893). (Van een onzer verslaggevers) BREDA. Het plan-Leber zal, naar men in kringen van vrachtvervoerders aanneemt, niet alleen de op Duitsland gerichte ondernemingen ernstig treffen, maar ook be langrijke gevolgen hebben voor de binnenlandse ver voersmarkt. Veel vooral kleine vervoerders, die hun activiteiten m Duitsland door het plan-Leber per 1 april a.s. drastisch zien beperkt, zullen na melijk alles in het werk stellen om het vrijkomend materieel op de binnenlandse vervoersmarkt in te zetten. Zij kunnen hun vracht auto's moeilijk in de garage laten staan. (Van onze redactie buitenland) BONN De crisis in de West- duitse regeringscoalitie (christen democraten en socialisten) is op nieuw verscherpt. Gisteren eiste de CDU van haar coalitiepartner de SPD dat deze zich houdt aan de bij de vorming van de coalitieregering gemaakte afspraken. Na afloop van een bijeenkomst van de CDU-parlementsfraetde liet het fractiebestuur maandag weten dat op het de vorige week in Neurenberg ge houden congres van de SPD politieke verklaringen zijn afgelegd die af wijken „van de politieke richtlijnen van de coalitie en de beloften van de socialistische leiders". De directe aanleiding tot deze stel- lingname is de verklaring die de christen-democratische minister van Binnenlandse Zaken, Paul Luecke, zondag heeft afgelegd. Luecke zei in diening van zijn ontslag te over wegen omdat de sociaal-democraten de herziening van het kiesstelsel wil len uitstellen tot na de algemene verkiezingen van 1969. Er zijn echter nog andere menings verschillen tussen de twee coalitie partners. Zo heeft minister van Bui tenlandse Zaken Willy Brandt, die voorzitter van de SPD is, gepleit voor „eerbiediging van de Oder- Neissegrens" en is op het congres van de SPD in Neurenberg besloten te streven naar meer medezeggen schap van de arbeiders in alle on dernemingen behalve die in de mijn bouw. Een regeringswoordvoerder zei maandag in Bonn dat het streven naar medezeggenschap „maar moei lijk of zelfs helemaal niet te rijmen valt met de door de coalitiepartners gemaakte afspraken". Hij zei voorts dat Luecke zo be langrijk als minister is dat er om hem een ernstige coalitiecrisis kan ontstaan. Daarom zou men al het mo gelijke doen om hem als minister te kunnen handhaven. (Van onze correspondent) SCHIPHOL Per 1 april zal de N.L.M., dochtermaatschappij van de K.L.M., drie maal per dag de dienst Amsterdam - Eindhoven - Maastricht gaan uitvoeren (alleen op de werk dagen). Daarmee krijgt het zuiden van ons 'and hetzelfde aantal vliegverbindin gen als Enschede en Groningen, waarop de N.L.M. reeds vorig jaar «Idens de zomer het aantal diensten 'ot drie uitbreidde. Ij] Weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Zonnige perioden, maar ook hier on daar een bui. Weinig wind. hezelfde of iets hogere tempera turen. Zon onder 19.02 en op 6.26 uur; [naan onder 16.14 en op 06.18 uur. wegeninformatiedienst K.N.A.C. :A.N.W.B. 070 - 814391; Wegen- mtormatiedienst België 0932 - j "'855 en rijdend in België on- nummer 133855. De grotere vervoersbedrijven kun nen de moeilijkheden door een straf fere organisatie wellicht enigszins ontlopen. De verwachtingen op dit punt zijn echter niet hooggespannen. Hoe dan ook: men vreest dat een groot aantal vrachtauto's op de bin nenlandse markt zal worden losge laten. Insiders verwachten dan ook dat er een grote druk op de Neder landse vervoersprijzen zal ontstaan. Men acht het voor de hand liggend dat de vervoerders een prijzenslag zullen ontketenen om hun vracht auto's rijdende te houden. Men spreekt van een alarmerende situatie, temeer omdat de spoeling op de binnenlandse vervoersmarkt toch al vrij dun is. Het is bekend dat veel vervoersbedrijven grote moeite heb ben een rendabele exploitatie te ver krijgen. Onderzoekingen hebben uit gewezen dat veel eigenaren van klei ne ondernemingen met een zeer raag persoonlijk inkomen genoegen moeten nemen Intussen wordt de stemming onder de op Duitsland en Oost-Europa ge oriënteerde vervoerders met de dag onrustiger. NOB Wegtransport, de nationale organisatie voor het beroeps-goede- renvervoer, heeft voor donderdag a.s. een vergadering uitgeschreven voor alle leden, die vrachtwagens in het buitenland hebben lopen. NOB Wegtransport heeft al maan den lang tegen de plannen van de heer Leber geageerd. Vele vervoer ders staan bovendien zeer sceptisch tegenover de geruststellende mede delingen, die staatssecretaris Keijzer met betrekking tot het plan-Leber heeft gedaan. Tijdens de vergadering van donder dag, die in Bemmel (Gelderland) zal worden gehouden wordt groot vuur werk verwacht. Er zal hard met de vuist op tafel geslagen worden. De toekenning van vergunningen, -eind vorige week, heeft een golf van te leurstellingen losgeslagen. Het wordt zelfs niet uitgesloten geacht dat de vervoerders tot provocerende acties zullen besluiten. Gedacht wordt bij voorbeeld aan het blokkeren van de grensposten met pmte vrachtwagen combinaties. Hoe de stemming onder de interna, tionale vervoerders is kan misschien het best worden geïllustreerd met de emotionele uitlating van een Zeeuw se vervoerder, die tegenover een ver tegenwoordiger van NOB-wegtrans- port heeft gezegd: „Ik monteer een machinegeweer op mijn vrachtauto en ga er dwars doorheen". Intussen is ook grote onrust ont staan in de kring van aan de ver voerssector gebonden bedrijven. Een groot aantal orders voor nieuwe vrachtauto's bijvoorbeeld is in de laatste dagen geannuleerd. Ook caros- seriebedrijven en bandenimporteurs zien de toekomst somber in. Meer achtergronden over het plan- Leber en de verwachte gevolgen vindt men op pagina 9. MONTREAL (ANP) Het aantal passagiers, dat verongelukte in vlieg tuigen van de 116 landen aangesloten bij de internationale organisatie van de burgerluchtvaart (ICAO), is vorig jaar met 37 procent gedaald, zo meldt deze organisatie. Er kwamen 674 mensen om het leven en dat is 252 minder dan in het bijzonder ongunstige 1966, toen 926 passagiers dodelijk verongelukte. De daling van het aantal doden wordt relatief nog gunstiger, indien men bedenkt, dat het passagiersver voer volgens een ICAO-opgave vorig jaar met 20 procent is toegenomen, lïlB 1 4 „is xw .sw TEXEL: Op de schapenboerde rij van de heer S. Zijm in de buurt schap De Westen heeft een 2-jarig schaap een kerngezonde vierling ter wereld gebracht. Het moeder- dier is zwart en heeft de spruiten dezelfde vachtkleur meegegeven. Zelfs op Texel, het schapenland bij uitstek, is, voor zover men kan na gaan, nog nooit een zwarte vierling geboren. WENEN (K.N.P.) Volgens nog niet officieel bevestigde berichten uit Boedapest is kardinaal Mindszenty thans bereid om zonder enige voor waarden Hongarije te verlaten. Hij wenst slechts een vrijgeleide tot aan de grens. Kardinaal Mindszenty werd op 8 februari 1949, na een wereld-opzien barend proces, tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld, zogenaamd wegens deviezensmokkel. Bij de Hon gaarse opstand in 1956 was hij en kele dagen vrij, maar toen de opstand werd neergeslagen nam hij zijn toe vlucht tot de Amerikaanse ambassade in Boedapest. Daar is hij sedertdien geweest. Kardinaal Mindszenty zou thans het land willen verlaten, omdat hij tot inzicht zou zijn gekomen, dat hij vrij in het buitenland meer voor zijn land kan doen, dan als vrijwillige gevangene in de ambassade. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De bijdragen van de kinderbijslag zullen aan het einde van deze maand, tevens einde van het kwartaal, niet hoger zijn dan die van begin 1968. Er mag niet op wor den gerekend dat zij alsnog, met te rugwerkende kracht, zullen worden verhoogd, evenmin als dat met de uit- keringen van andere sociale voorzie- ningen (A.O.W., A.W.W., W.A.O) het geval zal zijn. De wettelijke bepaling omtrent herziening van de uitkeringsbedragen luidt, dat herziening geschiedt tel kens wanneer gedurende een aaneen gesloten periode van zes maanden na de laatste herziening het indexcijfer va.n, de lonen een afwijking van ge middeld tenminste drie percent heeft vertoond van het indexcijfer, waarop de laatste herziening is gebaseerd. Een woordvoerder van het ministerie van Sociale Zaken kon ons medede- dut aan deze voorwaarde niet wordt voldaan, zodat verhoging van de uitkeringen op dit moment uitge sloten ls. MR. P. H. VALENTGOED heeft gis teren afscheid genomen als direc teur-generaal van de arbeid. Bij deze gelegenheid heeft minister Roolvink (Soc. Zaken) meegedeeld dat mr. valentgoed is benoemd tot comman deur m de orde van Oranje-Nassau. (Van onze redactie buitenland) PRAAG Het Sein voor liberalisatie en vernieuwing in Tsjechoslo- wakije staat nog steeds op groen. Maar ook zijn er tekenen dat het nieuwe regime de ontwikkeling meer onder controle wil krijgen. De in alle haast in Dresden belegde topconferentie van communis tische landen heeft daarin geen verandering gebracht. De Tsjechische partijleider Dubcek schijnt zijn collega's in Dresden voldoende over tuigd te hebben van de noodzaak van vernieuwing en tevens van het feit dat Tsjechoslowakije daardoor niet per se een koevoet in de socialistische eenheid behoeft te zijn. In het land is intussen een ware openbare discussie ontstaan over de vraag wie Novotny als president moet opvolgen. Enkele dagen geleden al noemde de bond van strijders tegen het fas cisme drie kandidaten: de 73-jarige oorlogsheld generaal Ludvik Svobo- da, die commandant was van de Tsje chische brigade in het Russische le ger tijdens de oorlog en minister van defensie is geweest, maar enkele ja ren na de communistische machts overname in ongenade viel; minister van bosbouw Josef Smrkovsky, tij dens de stalinistische processen in het begin van de jaren vijftig ter dood veroordeeld, maar later begenadigd, en de Slowaakse dichter Ladislav No- vomesky, die ook gevangen heeft ge zeten. Het jeugdblad „Mlada Fronta"- schreef maandag evenwel dat de bond nu wel „haastig" met deze na men was gekomen, maar dat het zelf ook nog enkele kandidaten wilde noe men: de schrijver Jiri Hanzeelka en professor Ota Sik, een hervormings gezind econoom, die populair is bij de studenten. De nieuwe president moet, naar het oordeel van „Mlada Fronta", iemand zijn die zowel bij de Tsjechen als de Slowaken bekend is, hun vertrouwen geniet „en een goe de naam in het buitenland heeft". Doorslaggevend zou kunnen zijn de mening van het centrale partij comité, dat donderdag onder voor zitterschap van Alexander Dubcek bijeenkomt. V olgens waarnemers kijkt de partij uit naar een kandi daat, die op grote steun van de ar beiders kan rekenen. Dit om de in druk te vermijden dat het land uit sluitend geregeerd wordt door een nieuwe, rond Dubcek verzamelde groep liberale intellectuelen. Het pre sidium van het parlement komt van daag bijeen om de datum vast te stellen van de parlementsbijeen- komst, waarop de nieuwe president moet worden gekozen. Tientallen vroegere aanhangers van de afgezette president Antonin Novotny hebben gisteren hun partij en regeringsfuncties neergelegd. Tot hen behoorde Karei Hroeza, direc teur van het secretariaat voor kerke lijke aangelegenheden, die ontslagen werd door de minister voor cultuur, Karei Hoffman. Intussen waren er maandag teke nen die erop wezen dat de partij de gisting in het land wat meer onder controle wil brengen. Het persbureau Ceteka meldde dat de hoofdredacteur van het Praagse avondblad „Vecerni PrahaZdenek Kozeluh, bij besluit van het gemeentelijk partijbestuur van zijn functie is ontheven en ver vangen door assistent-hoofdredacteur Jiri Kricensk. Een reden werd niet opgegeven. Het blad heeft de afge- lopen weken zijn kolommen openge steld voor de openbare mening, en daarbij o.a. een pleidooi voor een meerpartjjenstaat afgedrukt. In een tweede berichte meldde Ce teka dat een grote groep vakbonds leiders in Slowakije maandag haar volle steun had gegeven aan de pas gekozen voorzitter van de Tsjechoslo- waakse vakbondsraad, Karei Polacek. Enkele vakbondsleiders in Praag had den gedreigd 70.000 arbeiders tot een staking op te roepen als Polacek niet vervangen werd. GENèVE (A.P.) Het is nu vrij wel zeker dat aan de economische te ruggang in West-Europa een eind is gekomen, zo luidt de voornaamste conclusie van een rapport van de eco nomische commissie voor Europa, dat gisteren is bekendgemaakt. Bijzonder onder invloed van de toe genomen werkloosheid als gevolg van de deflatie is er sprake van een voor zichtige uitbreiding. Het rapport doet een beroep op de Amerikaanse rege ring geen maatregelen ten aanzien van de binnenlandse vraag te nemen om het tekort op de betalingsbalans weg te werken. In de tweede helft van 1967 was er sprake van „een duidelijke versnel ling" in de economische groei in West-Duitsland, Frankrijk, Italië en Groot-Brittannië. Het rapport ver wacht dat deze groei zich zal uit breiden tot de kleinere landen naar mate de importbehoeften, speciaal in West-Duitsland en de V.S. toenemen. De oorspronkelijke voorspelling van een stijging van vier procent van de totale Westeuropëse produktie in 1969, kan aan de pessimistische kant geweest zijn, aldus het rapport. Britse en Amerikaanse maatregelen zouden echter tot gevolg kunnen heb ben dat de ontvangsten van buiten landse deviezen van West-Europa met 2,5 a 3 miljard dollar zouden achteruitgaan en het afnemen van de liquiditeit zou kunnen leiden tot ho gere rentetarieven en een strikter monetair beleid dan de algemene eco nomische toestand vereist. HET PANAMESE m.s. „Geonick", dat begin deze maand wegens faillis sement van de eigenaren aan de ket ting werd gelegd en naar de nieuwe haven in Zaandam werd overge bracht, zal binnenkort onder de ha mer komen. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/SAIGON Nog slechts 54 procent van het Ameri kaanse volk zou nog achter president Johnsons politiek in Vietnam staan. Twee maanden geleden was dit percentage nog 74 procent. Het is een tweede „dieptepunt" in de Amerikaanse publieke opinie vorming over Vietnam, nadat in oktober vorig jaar met 51 procent steun een eerste dieptepunt was bereikt. Dit is de conclusie van een opinie, onderzoek, uitgevoerd door het be kende Harris-inistituut. De jongste „Harris-poll" heeft voorts te zien gegeven dat het vertrouwen in de verrichtingen van ,de Amerikaanse opperbevelhebber in Vietnam, gene raal Westmoreland (die in mei van dit jaar zal heengaan) dat in de cember nog door 68 procent werd uitgesproken, nu is gedaald tot 52 procent. Van welingelichte zijde in Saigon is gisteren vernomen dat generaal William Westmoreland in mei Viet nam zal verlaten om zijn nieuwe post op het Pentagon in Washington te gaan bezetten. Nog steeds is niet bekend wie hem zal opvolgen. Zoals gemeld worden twee namen ge noemd, die van vier-sterren-generaal Creighton Abrams en. die van drie sterren-generaal Bruce Palmer. Ongeveer 40 Amerikaanse mariniers deden zondag een uitval uit de be legerde vesting Khe Sanh, met steun van artillerie en geschutshelikopters. Na een felle strijd van vier uur, waarbij volgens Amerikaanse ge gevens vijf mariniers sneuvelden en vier werden gewond, werden de overgebleven Amerikanen, te zamen met de bemanning van een neer geschoten hefsehroefvliegtuig, per helikopter in veiligheid gebracht. Intussen werden op Khe Sanh zondtg ruim 100 mortiergranaten afgevuurd het laagste aantal sinds verschei dene weken. Bij twee operaties in het noorden van Zuid-Vietnam, waarvan tot dus ver geen melding was gemaakt, zijn volgens Amerikaanse gegevens in totaal 38 Amerikanen, gedood en 181 gewond. Aan de zijde van de Viet- cong en de Noordvietnamese troepen zouden 265 man zijn gesneuveld, veld. JOHNSON ...minder steun.. -||PafiMa9 Pc Jftemj Aan de eindeloze wachttijden voor de veel gesmade bruggen in Terneuzen is een einde geko men. Pagina 3. Met de val van president No votny lijkt ook het overwicht van de Tsjechen op de Slowa ken ten einde. Pagina 7. Ds K.V.P. en de C.H.U. verschil len met de A.R.P. van mening over de Groep van 18. Pag. 9. Minstens een miljoen televisie kijkers volgt elke maandag het kerkelijk programma Kenmerk. Pagina 11. PITTSBURGH (AP) Aluminum co. of America heeft gisteren meege deeld dat zij een systeem ontwikkeld heeft om zeewater in zoet water om te zetten waarvan de kosten de helft tot een derde zijn van de bestaande methoden. De firma heeft meege deeld dat het nieuwe proces ook be langrijk is om de vervuiling van het water tegen te gaan. Alcoa deelde mee dat voor het pro ces gebruik gemaakt wordt van de hitte van afvalwater van de industrie. Heet afvalwater komt overvloedig vrij bij chemische fabrieken, kunst- mestfabrieken en raffinaderijen. Er wordt gewerkt aan de proeffabriek met een capaciteit van ruim 1 mil joen liter per dag. De kosten worden geraamd op 0.80 a 1.60 gulden per 4.500 liter. MEXICO STAD (A.N.P.) De Mexicaanse organisators van de Olympische Spelen, die in oktober in Mexico worden gehouden, zijn vast besloten de deelneming van Zuid- Afrika te verhinderen. De Mexicanen zullen alles in het werk stellen bij het Internationale Olympische Comité een meerderheid voor hun standpunt te verkrijgen. Het organisatiecomité heeft hier mee stelling genomen tegen de brief van Avery Brundage, de president van het I.O.C., waarin deze vraagt meer begrip te tonen voor het besluit Zuid-Afrika toe te laten tot de spe len. Het meest ontstemd zijn de Mexi canen over de uitlating van Brun dage dat het „probleem Zuid-Afrika" slechts voorlopig is geregeld en dat de zaak voor de spelen van 1972 in München opnieuw zal worden bestu deerd. De president van het I.O.C., menen de Mexicanen, wekt hiermee de schijn dat voor oktober 1968 alles vaststaat en dat hij zich reeds bij een eventuele mislukking van de spelen heeft neergelegd. (ADVERTENTIES) morgen voordeel 250 gram van 85 voor 75 niet duur wel heerlijk Indien U de incassokosten en het onnodig aanbieden van een kwitantie wil voorkomen, maak dan het abonnementsgeld 2de kwar taal 1968 over op onze post rekening VOOR ABONNEMENTSPRIJZEN ZIE RECHTER BOVENHOEK. Zo U tot incassogiro wenst over te gaan zenden wij U daartoe gaarne een machtiging. DAGBLAD DE STEM atd. administratie.

de Stem | 1968 | | pagina 1