NGEN loks ONTWIKKELINGS HULP EIST RADICALE DADEN r TARVO Mtarvi JUBILEUM VAN DAF KOST F 3 MILJOEN t! Prof. dr. R. Kwant voor Bedrijfsapostolaat: Slowaken eisen federatie naar Joegoslavisch voorbeeld I )e^e!Hd Binnen 15 tellen klaar: EEN „VERGETEN PROBLEEMIN TSJ ECHOSLOM/AKI JE Op 1 april veertigjarig bestaan Initiatief Natuurwetenschap Schuld Politiek© deuk Et* - Moutbrood morgen nemen», self proeven! VERBITTERD UITGEHOLD ONTSLAG Verloting Verdediger van „Ouwe NoF' trekt zich terug /rroostprijs' voor Hans Arnold: als ambassadeur naar Nederland ZILVERSTOP IN ZWITSERLAND NEW YORK TIMES: Johnson sterk op conventie DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 26 MAART 1968 '9 ingskantoor J48 jn op Zoom 'erken, .iw juwelier, nu ook op een Keltum-Bank io Bank. Hoe desteen kom- kwart van de in - en de rest Ie Amro bank. maand weer betalen als u (één gebruik- is er immers v juwelier ligt Daar staat al- IC. met parels van ver- geven de strakke lassieke model een het. In juweliers- \ar. Incl. dressoir- twaalfpersoons: oersoons: f 817,50. f637,50 toelopende lijn Oncerd benadrukt filetranden waar- mooie couvert zijn heeft. In zilver, ju in edelstaal ver welfde 6-])ersoo7is !s Hollands Glad, ver f1732,-. Juwe- Edelstaal: f323,65 (Van een onzer verslaggevers) BREDA Alleen een radicale aanpak van de structuur van de hulp- ontvangende landen kan de brandende kwesties, waarvoor de ontwik kelingshulp staat, tot een oplossing brengen. Charitas-acties en schepen met graan voor het Indiase Bihar zijn nodig en nuttig, maar langs deze weg komt men er niet toe de problemen van de ontwikkelingslanden in de grond aan te pakken. Dit was een van de conclusies, die prof. dr. R. C. Kwant zondag morgen etaleerde in zijn lezing voor de gezamenlijke gespreksgroepen van het Bedrijfsapostolaat Breda en andere geïnteresseerden uit de kringen van de industrie. Prof. Kwant, hoogleraar in de filosofie aan de universiteit te Utrecht, hield zich niet strikt aan liet verzoek, dat hem gedaan was, te komen spreken over de encycliek „Populorum Progressio" (de ont wikkeling van de volken), die een jaar geleden door paus Paulus VI is uitgegeven. „Want", aldus de augustijn, „het waren de socialistische kringen, die het initiatief genomen hebben tot ontwikkelingshulp. Zij hebben het economische structuurprobleem het eerst onderkend. „Hadden de katholieken dit pro bleem niet het eerst kunnen stel len, gelet op de lange ervaringen van de missionarissen in de ont wikkelingsgebieden?". Met deze re torische vraag richtte de spreker zich tot de circa 250 toehoorders, waaronder de heer Ernst, bisschop van Breda, die op de zonnige zon dagmorgen naar Bouvigne waren gekomen in Breda om zich te be zinnen op de wereldontwikkelings hulp. Dit onder leiding van hoofd aalmoezenier drs. J. J. van der Meer. Volgens prof. Kwant heeft de kerk echter het initiatief gemist, omdat twintig jaar geleden de op leiding van de missionarissen met name nog niet de juiste gesteld heid toonde voor deze taak. Ver der merkte hij op, dat de encycliek „Populorum Progressio" evenmin nieuw als origineel is. Reden waar om hij zijn lezing allereerst richtte op een filosofische benadering van het ontwikkelingsprobleem, zoals dit al geruime tijd gezien en erkend wordt, en zich verder beperkte tot enkele kanttekeningen bij de nogal late pauselijke brief over dit on derwerp. „Maar", zo voegde hij hier later aan toe, „de ontwikkelingsproble matiek gaat naar zijn structuur de omvang van het missione- ringswerk te buiten. De economi sche herstructurering van een land vraagt bijvoorbeeld de opbouw van een wegennet en industrieën, alsook een deugdelijke energievoor ziening. Dit alles behoort niet tot de directe taken van de kerk". Bedrijfsaalmoezenier M. Gies- bers had kort daarvoor in zijn toespraak tijdens de eucharistievie ring gezegd, „dat het liturgisch ge stoei in de kerk in het niet zinkt bij de problemen van de ontwikke lingshulp". In het begin van zijn betoog stelde prof. Kwant, dat historisch gezien het probleem van de ont wikkelingshulp pas kort geleden is gesteld, alhoewel de problemen reeds vroeger leefden. De termino logie is pas tien a vijftien jaar oud, zei hij. Het ontwikkelingsprobleem kwam eerst duidelijk naar voren bij de zelfstandigwording van de ontwik kelingslanden in Afrika en Azië. Maar deze stelling gaat niet op voor Latijns-Amerika. „De oorzaak van de ontwikke lingsproblematiek ligt bij ons, ont wikkelde landen", redeneerde prof. Kwant. Want „onder"-ontwikkeling veronderstelt een vergelijkingsmo gelijkheid met landen, die meer ontwikkeld zijn. Deze is er dan ook inderdaad. Door de informatiemid delen, radio (transistors!) televisie en pers worden de mensen in de ontwikkelingslanden op de hoogte gebracht van de situatie elders in de wereld. Dus ook van de economi sche ontwikkelingen daar. Deze vin den hun grondslag in de opkomst van de natuurwetenschappen. De grote mogelijkheden voor de ver betering van de economische wel vaart werden pas duidelijk door de verwetenschappelijking van de ar beid. „Onze handen werken nu in het licht van onze wetenschappelijke hersenen", aldus prof. Kwant. De produktiviteit van de arbeid, waar van de mensheid in zijn dagelijks bestaan afhankelijk is, is hierdoor enorm gestegen. Vooral de laatste vijftig zestig jaar is de sprong omhoog bijzonder groot geweest. Veel groter dan in de duizenden jaren ontwikkeling van het mense lijk bestaan, die hieraan vooraf zijn gegaan? De welvaart is daardoor in het bereik gekomen van grote mas sa's. Sterker nog, de produktie van goederen voor de massa (bijvoor beeld televisie-apparaten) is nu zelfs een economische noodzaak ge worden. PROF. DR. KWANT encycliek niet origineel Een bijkomend verschijnsel bij deze ontwikkeling is, dat de „af fluent society" - de van overvloed steeds verder uitdijende samenle ving in de ontwikkelde landen - de achtergebleven landen afgunstig heeft gemaakt. Een afgunst, die een zekere overeenkomst vertoont met die van sommige oudere men sen die zelf opgegroeid in armoede - niet goed kunnen verwerken, dat de jeugd van nu zo rijk bedeeld is. Vroeger was het verschil in wel vaart tussen de generaties en tus sen de verschllende volken niet zo groot als thans. Daarom was de tra giek ook niet zo hevig. Hebben wij schuld aan de situatie? vroeg prof. Kwant. Uit de op de le zing volgende discussie bleek, dat sommige aanwezigen deze vraag met „ja" meenden te moeten be antwoorden. Niet alleen vanwege de uitbuiting van grote gebieden in de wereld door de koloniserende en slavenhandelende landen van voor heen maar ook nu nog door de prijsdiscriminatie in de handel met de grondstoffen producerende ont wikkelingslanden. Prof. Kwant meende echter, dat dit zelfverwijt in het algemeen niet juist is. Want, zo betoogde hij, de ontwikkeling van bepaalde landen is op de eerste plaats veroorzaakt door de verbetering van het eigen arbeidsbestel. Het is maar gedeel telijk waar dat ze omhoog is ge gaan door zich af te zetten op de rug van de kolonies, waar nu nog steeds - evenals tot voor kort in de ontwikkelde landen - het regiem van de schaarste heerst. Het is in ieder geval wel merk waardig, zei hij, dat bijvoorbeeld grote koloniserende landen als Spanje en Portugal achter lopen bij een land als Duitsland, dat vrijwel nooit kolonies heeft gehad. Desondanks, aldus prof. Kwant, is het verschil in welvaart een on aanvaardbare situatie. Vooreerst, al is dit dan niet het fraaiste motief vanwege het eigenbelang der ont wikkelde volken. „Een niet ge spreide welvaart is namelijk een bedreigde welvaart". Maar vooral ook vanuit het oogpunt van mede menselijkheid en evangelische be wogenheid. De hoogleraar stak de lont in het kruitvat, door een toelichting op het volkomen juiste principe, dat de ontwikkeling en de ontwikke lingshulp moeten gebeuren vanuit de plaatselijke omstandigheden. Deze zijn bijvoorbeeld in Latijns- Amerika geheel anders dan in In dia. Sociale patronen, zo constateerde hij, staan de vooruitgang in som mige ontwikkelingslanden in de weg. Bijvoorbeeld de feodale struc tuur van de Arabische landen, die zo rijk zijn aan olie. Prompt kwam hierop uit de zaal de vraag of het niet hoog tijd is, dat er politieke druk uitgeoefend wordt op de landen, die met hun struc tuur de eigen ontwikkeling tegen houden. Alsook of er geen steun verleend dient te worden aan re volutionaire bewegingen in derge lijke landen. NOVOTNY (ADVERTENTIE) M (o](§ 0Q©©Cm (Van onze correspondent) WENEN Als een bom is in Praag het bericht ingeslagen dat de juristen van de universiteit van Pressburg het afschaffen hebben geëist van de huidige cen tralistische staatsstructuur. Deze juristen wensen een ombouw van het land in een federatie van twee gelijkgerechtigde delen, een Tsjechisch en een Slowaaks. In deze opzienbarende uitspraak heet het dat de Tsjechen tot nu toe eenzijdig werden bevoordeeld hetgeen niet in overeenstemming is met de socialistische principes. De grondwet zal dan ook zodanig veranderd moeten worden, dat voort aan alleen kwesties van buitenlandse politiek, defensie en constitutie ge meenschappelijk geregeld kunnen worden, terwijl de overige zaken tot de rechtsmacht van beide volken ho- Dergelijke eisen ongetwijfeld met toestemming van machtige Slo- waakse communistische leiders (de nieuwe Tsjechoslowaakse partijleider Alexander Dubeck is een Slowaak) naar voren gebracht kan men in de Slowaakse kranten geregeld tussen de regels door lezen sedert Novotny van zijn macht is ontheven. Maar in het Tsjechische landgedeelte heeft men tot nu toe van zorgen en wensen uit het oosten van de republiek geen notitie genomen, hetgeen duidelijk is als men weet dat Slowaakse kran ten in Praag nauwelijks verkrijgbaar zijn. Daarom is het ook aan maar weinig mensen bekend dat al gerui me tijd in Slowakije die stromingen de overhand hebben gekregen die het heil voor hun land zien in het bewan delen van eigen wegen. Daarbij wordt dan steeds weer Oostenrijk als voorbeeld genoemd dat buiten de grote blokken om toch goed kan voortbestaan. Het is dan ook niet toe vallig, dat de Slowaken zich de laat ste maanden steeds meer uit nationale overheidsorganisaties terugtrekken en zich op eigen land concentreren en dit niet op de laatste plaats omdat zij door de bureaucraten in Praag met de nodige neerbuigendheid worden behandeld. Bij de totstandkoming van Tsjecho- slowakijë in 1918 hadden president Masaryk en zijn minister van bui tenlandse zaken Benesj aan de Slo waken autonomie beloofd, maar deze beloften werden nooit ingelost. Dit zelfde spelletje heeft zich na de twee de wereldoorlog herhaald, terwijl Be nesj, toentertijd staatspresident, zelfs het bestaan van een eigen Slowaaks volk ontkende en de wens van de Slowaakse verzetsstrijders voor een federatieve oplossing verbitterd be streed. Karol Smidke, de eerste Slo waakse communistische partijleider werd in 1945 door een partijman uit Praag vervangen. Daarmee waren alle kansen voor gelijkberechtiging van beide volken in een nieuwe staat verkeken. Toch verklaarde Praag ermee ak koord te kurmen gaan Slowakije ten minste autonomie te geven. Vervol gens werd overeengekomen dat de nationale raad van Pressburg de wet gevende en uitvoerende macht in alle zaken zou krijgen die niet uitdrukke lijk aan de centrale regering bleven voorbehouden. Maar in de loop der laren en vooral na de machtsoverna me door de communisten werd deze autonomie steeds meer uitgehold en tenslotte in 1960 geheel tenietge daan, omdat het verdere bestaan van deze autonomie „de gemeenschappe lijke zaak slechts kon schaden". Zelfs het oude embleem van Slowakije, een dubbelkruis met drie bergen, ver dween uit het nationale wapen. Het gevolg van deze maatregelen was dat de Slowaken voortaan de centrale regering in Praag (4 Slowa ken op 30 Tsjechen) verantwoordelijk DUBCEK stelden voor ieder verzuim en elke mislukking in hun land. Een van de Slowaakse ministers, Krahulec, pleeg de in 1966 zelfmoord na een drama tische bekentenis zijn eigen land te hebben benadeeld. De anderen liepen volledig in de pas van Novotny. Dezer dagen nam het parlement van Slowa kije een tegenmaatregel: zijn eigen voorzitter Michal Chudik werd, be dolven onder smaad, van zijn functie ontheven. Ongetwijfeld zal de ombouw van de staat Tsjechoslowakije in een federa tieve staat niet zonder problemen verlopen, ook al heeft men het voor beeld van de Sovjet-Unie en van Joe goslavië voor zich. Maar de suprema tie van het Tsjechische volk in de staat Tsjechoslowakije behoort na de val van Novotny evenzeer tot het ver leden als die van de Serven in Joe goslavië na de val van Rankovic. (ADVERTENTIE) Lekker limonadesiroop (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Voor Doorne's Automobielfabriek (DAF) in Eindhoven bestaat maandag 1 april veertig jaar. Dit jubileum, dat op grootse wijze ge vierd zal wordén, gaat het concern meer dan 3 miljoen gulden kosten. Het 8496 man tellende personeel zal op 1 april niet werken en krijgt een dag extra betaald verlof. Deze produktiestop van een dag kost het bedrijf ongeveer twee miljoen gulden. Als jubileumgeschenk zal bo vendien 1 miljoen gulden onder het personeel worden verdeeld- Dit betekent, dat elke werknemer een bedrag van veertig gulden zal ontvangen, vermeerderd met f 7,50 per dienstjaar. De loonbelasting, die op deze uitkering drukt, komt voor rekening van het bedrijf. Onder het personeel zullen boven dien 5 personenwagens worden ver loot. Het betreft hier twee wagens van het type 33 de Luxe, een 44-de-Luxe, een 44 stationcar en een Daf - 55. Aan deze verloting waarvan de uit slag op 29 maart bekend zal wor den gemaakt, zuilen alle werknemers deelnemen, die op 29 maart van het vorig jaar in dienst van het bedrijf waren. UTRECHT (ANP) De Utrechtse advocaat, mr. G. A. van Straten, heeft zich gisteren genoodzaakt ge zien de verdediging van de 75-jarige R. neer te leggen. De bejaarde Utrechter (bijgenaamd „Arnhemse" of „Ouwe Nol") wordt ervan ver dacht de drievoudige moordenaar Hans van Z. te hebben aangespoord tot twee moorden en een roofover val. Desgevraagd verklaarde mr. Van Straten na een gesprek met zijn cli ënt, dat hij het niet langer verant woord acht de verdediging te voe ren. „Ouwe Nol", die sedert 18 de cember in voorlopige hechtenis is, heeft diepgaande meningsverschillen met zijn toegevoegde raadsman. Vol gens mr. Van Straten is er sprake van onvoldoende wederzijds vertrou wen, dat tot uiting is gekomen in verschil van technisch inzicht. De raadsman betreurt dit ernstig, om dat hij bijna alle verhoren in het ge rechtelijk vooronderzoek heeft mee gemaakt. Mr. Van Straten vindt de zaak te belangrijk om voorbij te gaan aan de geschillen. Hij heeft zijn besluit genomen een dag voor de datum, waarop de rechtbank over verlenging van de voorlopige hech tenis moet beslissen. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent in Bonn) BONN De chef van de kanse larij van minister van buitenlandse zaken Willy Brandt in het departe ment-met-de-1000-ramen aan de A- denauer. Alleen in Bonn, Hans Ar nold, staat op het punt om als am bassadeur naar Den Haag te wor den gezonden. Hij zal daar de te genwoordige ambassadeur Knoke af lossen. De post in Den Haag is voor Ar nold een soort troostprijs. Brandt was namelijk van plan geweest om hem als Westduitslands ambassadeur naar Joegoslavië te sturen, met welk land de Bondsrepubliek enige maan den geleden diplomatieke betrekkin gen heeft hervat. Arnold is een man die nog maar betrekkelijk korte tijd lid is van de S.P.D. en hij is nog korter werk zaam op het ministerie van buiten landse zaken- Het gebrek aan diplo matieke ervaring is vermoedelijk een van de oorzaken geweest waarom bondskanselier Kiesinger die ten slotte nog altijd de richtlijnen van de Westduitse politiek bepaalt en in laatste instantie alle beslissingen ne men moet aan Arnolds benoeming tot ambassadeur in Belgrado niet zijn goedkeuring meende te kunnen hech ten. Het S.P.D.-Bondsdaglid Peter Blachstein gaat nu in deze functie naar Joegoslavië. Voor Arnold werd daarvoor de post in Den Haag ge reserveerd. BERN (AFP) Blijkens een giste ren door het Zwitserse ministerie van financiën uitgegeven communiqué is het oppotten, het smelten en de uit voer van zilveren geldstukken in Zwitserland voortaan verboden. De krachtige stijging van de goudprijs, die omstreeks half maart een kritieke vorm had aangenomen, heeft gelijk tijdig een ongekende stijging van de zilverprijs tot gevolg gehad. Met name in de grensgebieden heeft men de laatste dagen op zeer grote schaal zilveren geldstukken ge kocht. Het schijnt dat de uit Zwitser land uitgevoerde geldstukken vooral zijn gekocht door smelterijen, die ze verwerken voor industriële doelein den. 1 \z> Ook zonder dat er nu direct een kabinet op springen staat hebben vlij als goed-geëvolueerde twintigste- eeuwers altijd wel onze mond vol over het een of ander. En dan moe ten ook allerlei min of meer officiële instanties zo nodig een verklaring uit geven. Dat is de kwaal van gans een volk geworden. Maar weet u wat het fijne van een „verklaring" eigenlijk is? Dat is de omstandigheid, vernam ik onlangs uit gezaghebbende kringen, dat zo iets altijd (pas) wordt uitgegeven als de deksel onmogelijk meer op de doofpot kan. Uit dezelfde bron hoorde ik dat „opheldering" geven alleen maar is: zoveel bijzonderheden vertellen dat de kwestie zelf op de achtergrond raakt. Zo wordt er gepraat, vrienden, tot dat onlangs ex-minister, AR-Eerste- Kamerlid prof. mr. P. J. Verdam over een of ander EEG-probleem dat hier niet terzake doet, zei: „Over de ze zaak is het laatste woord nog niet gesproken, al is het alleen maar omdat ik nog aan het woord ben." „Luxe is wat de volgende salaris klasse heeft bereikt" (uitspraak van dr. Dippel, tevens een denkertje Sinds de oprichting van de LKV, de Landelijke Korporaals Vereniging, drie jaar geleden, vechten de leden voor de feitelijke erkenning van kor poraals als gegradueerde militairen, In feite komt dit vooral neer op er kenning van hun eetzalen. De LKV vindt dat korporaals evenveel recht op een eigen „mess-room" hebben als onderofficieren. Voor eetzaal, koningin en vader land". Er sterven meer mannen dan vrou wen uit louter liefdesverdriet hebben twee Britse geneesheren van het Ta- vistockziekenhuis in Londen ontdekt na een onderzoek van zes jaar. Dit wil niet zeggen dat vrouwen bij het verlies van hun levenspartner minder verdrietig zijn, maar wel dat ze het langer uithouden. Nadat er vlakbij het Westduitse Of- fenburg een grote fabriek geheel was afgebrand, ontdekte de brandweer in een gespaard gebleven bijgebouw de portier, in diepe slaap. Hij had niets van de brand en van het blussings- werk gemerkt. Wat je noemt een vuurvaste slaap. „De Verheven Strijder heeft het werk van het Comité geopend met een oriënterende redevoeringenz." „De Verheven strijder heeft de opvatting over de democratiegeanalyseerd enz." Dit zijn citaten uit het maan delijks bulletin, genaamd „Nieuws uit Tunesië". De Verheven Strijder is president Bourguiba. Diezelfde Verheven Strijder heeft gezegd, aldus pag. 8 van hetzelfde nummer „Nieuws uit Tunesië" (ja nuari 1968): „De leerstelling die wij ons hebben gesteld is in essentie hu manistisch: voor ons is de mens een d°ei op zichzelf, wij geloven werke lijk in het gewijde karakter van zijn toestand." De Verheven Strijder geeft hier het gewijde karakter van zijn toestand zuiver weer. Kandidaat-voorzitter Van der Stee van de KVP vond vorige week de „bedelbrief" van prof. De Quay c.s. nog een „onschuldig" en gewoon iets, waar je niet zo'n drukte om hoefde te meken. Enkele dagen later, in het weekeinde verklaarde hij de brief te betreuren. De brief vond hij nu niet „consequent-vooruitstrevend." Als KVP'er moet je wel Stee-vast in je schoenen staan! MERIJN (Van onze redactie buitenland) NEW YORK Volgens een opi niepeiling van de New York Times onder 2.576 van de 2.622 gedelegeer den op de democratische conventie zou Johnson thans 1.725, Robert Ken nedy en Eugene McCarthy samen 790, George Wallace 61 stemmen ver overen. Time voorspelt voor de voorver kiezingen van Wisconsin (die op 2 april worden gehouden) dat de re publikeinen Nixon 73 proeent, Ro nald Reagan 9 en Rockefeller 5 pro cent van de stemmen zou geven. Bij de democraten zou president John son 36 procent, McCarthy 30 en Ken nedy 18 procent van de stemmen ha len. Beide laatste „vredeskandidaten" hebben zondag de steun gekregen van dominee Martin Luther King

de Stem | 1968 | | pagina 15