goede OW RT NDEL ANT Twee kinderen komen om in vlammen Zeven gezinnen dakloos na brand Zestig hectare vrije natuur verwoest Man doodt gezin daarna zichzelf T sjechoslowakije kan partners niet geheel overtuigen JZU1M 26 mts fÜ harry verschuren ICTIES KENNEDY'S AUTO „OVERSPOELD" Nederland had eerste lentedag Nederlander doodt Dnits vriendinnetje Artillerieduel aan de Jordaan Uitstel nieuwe bijstandregeling OP COMMUNISTISCHE TOP CONFERENTIE IN DRESDEN: RBC SCHAKELDE FEIJENOORD UIT anaf 3275 3451. :N DAGBLAD VOOR ZEELAND (Van onz redactie binnenland) WILDERVANK/RUSTENBURG - Door de straffe wind aangewakkerde branden hebben in Nederland het afgelopen weekeinde de le vens van twee kinderen geëist en tientallen mensen dakloos gemaakt. WEINIG HOOP MEER Vliegtuig met 61 man in golven verdwenen DAKLOOS UNCTAD VERLENGD BUITENLAND Bewolkt PLEIDOOI VOOR „LEEFBAARHEIDSRECHTEN" Pact van Warschau Geen avonturen Roemenië Polen volle maantjes verschillende statieven De meest makkelijke verf heet vóór 1 april 1968 1114111 108e JAARGANG No. 25771 Voor Qod, Koningin en Vaderland GRATIS gemon- de meest moderne pnste uitvoering rende prijzen. 01140-2675 UitgaveN.V. Ultg. Mi|. Neerlandia DirecteurOr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur L. leijendekker RedactieraadJ M. A. C. v. Oongen, C. J. van Hootegem, mr. dr. A. J. j. M. Mes, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. BureauBreda Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Al bUl MAANDAG 25 MAART 1968 Abonnementsprijs: 13/0 per kwar* taal (excl. 50 ct. incassokosten), 4,55 per maand (incl. 5 ct. incassokosten), Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op-aanvraag gaarne verstrekt. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). WIND WAKKERT VUUR AAN In het buitenland kwamen eveneens mensen om in hun brandende huizen. Bij Herkenbosch, aan de Nederlands-Duitse grens gingen zaterdag zestig hectare dennen en heide verloren. Volgens de politie had een bezoeker van het natuurreservaat „Meinweg" een bran dende aansteker uit zijn handen laten vallen. Vijftig brandweerlieden hebben de hele zondag verwoed tegen het vuur gevochten. In Wildervank kwamen vrijdag nacht het 7-jarige Zwaantje Klein en haar 12-jarig broertje Jan-Geert om het leven. LONDEN Reuter/AFP). Een vliegtuig van de Ierse luchtvaart maatschappij Aer Lingus is gister ochtend bij Pembrokeshire in zee gestort. Het toestel, een Viscount had zevenenvijftig passagiers en vier be manningsleden aan boord. De Viscount was om 11.32 u. N.t. in Cork opgestegen. Het moest om 12.48 u. ip Londen aankomen. Kort voordat het vliegtuig zich in de buurt van de kust van Wales moest bevinden zond het een radio boodschap uit waarin werd gezegd dat de Viscount tot een hoogte van duizend meter in een vrille was ge raakt. Het telegram stond echter niet in S.O.S.-vorm. Zes uur na het ongeluk hadden de oorlogsschepen, vliegtuigen, helikop ters en reddingsboten slechts 4 S.O.S.- seinen (de zwemvesten zijn uitgerust met automatische S.O.S.-zenders) op gevangen en veel hoop op overleven den is er niet. Een vaartuig heeft 40 mijl uit de kust van Wales een olie vlek waargenomen, die van het toe stel afkomstig zou kunnen zijn. Er zijn geen Nederlanders aan boord. Vader D. Klein slaagde erin zijn 4-jarig dochtertje Alie en het tien jarige Geesje van de vliering van het brandende huis te halen. Bij een po ging zijn twee andere kinderen te redden raakte hij bewusteloos en kon slechts op het laatste nippertje overdekt met brandwonden door de brandweer worden gered. De dubbele arbeiderswoning van het ge zin Klein werd totaal verwoest. (Van onze redactie buitenland) BREMEN De 43-jarige Neder lander W. K. heeft zaterdag in Bre men voor de ogen van de politie met een jachtgeweer zijn vijftienjarige Duitse vriendin Iugrid Ratke doodge schoten. De politie kon nog juist voorkomen dat de man zichzelf neer schoot. De ouders, die eerder via de rech ter gedaan hadden weten te krijgen dat de Nederlander hun dochter niet meer mocht zien. tipten de politie dat hun dochter weer naar de kamer van de Nederlander was gegaan. Het paar had reeds een grote hoeveelheid slaaptabletten ingenomen om zelf moord te plegen Toen een politie man via het balkon de kamer tracht te binnen te dringen schoot de Ne derlander het meisje dood. De politie man sprong door het raam en wist de Nederlander van zelfmoord te weer houden. NIEUW DELHI (Reuter) De We reldhandelsconferentie, die vanavond zou eindigen, is met een etmaal ver lengd om de afgevaardigden een laatste kans te bieden tot overeen stemming te komen. Het gaat om drie kwesties: hulp verlening, preferentie en wereldhan- - Misprijzen. Zeven gezinnen, samen 45 perso nen, uit de Noordhollandse buurt schap Rustenburg zijn in de nacht van zaterdag op zondag dakloos ge worden, toen een brand in de wo ning van de groentewinkelier N. Koppes oversloeg op vier boerderijen en een woonhuis. Niemand werd ge wond, maar de schade is zo groot dat de burgemeester van Ursem, waar onder Rustenburg valt, een beroep zal doen op het nationale rampen fonds. Burgemeester H. J. de Njjs coördineerde de urenlange strijd te gen de brand van de brandweren uit Alkmaar, Hoorn, Heerhugowaard, Schermerhorn en Avenhorn. Maar de krachtige zuidenwind speelde de brandweerkorpsen parten. De sterke wind deed ook een brand in een autowerkplaats aan Rijksweg Ib in Baarn overslaan op twee woningen. Er was slechts mate riële schade, die wordt geschat op 50.000 gulden. Gistermiddag brandde het houten huis van een 70-jarige bejaarde vrouw in Krommenie af, nadat een petroleumstel onklaar was geraakt. Een belendende woning liep schade op. Bij een eerste heidebrand bij Rheden ging dezelfde middag 2,5 hectare heide verloren. ln het Canadese plaatsje Beresford ging een huis in de nacht van vrijdag op zaterdag in vlammen op. Zes men sen kwamen om. In Trier kwamen ook zes mensen om bij een brand. Zondagmorgen begon de brand ge lijkvloers, aar acht mensen woonden en kroop snel langs de trappen om hoog. Vijfentwintig mensen konden met de automatische ladders van de brandweer gered worden. In de polder Burghorn nabij het Noordhollandse Sint Maarten is za terdagmiddag de door het echtpaar Bijpost bewoonde kapitale boerderij van de heer Bührmann uit Alkmaar door brand verwoest. De schade be loopt 160.000. (Van onze correspondent) TURNHOUT. Opnieuw zijn de bewoners van de Belgische Kem pen opgeschrikt door een afschuwelijke moordzaak. Zondagmorgen vonden buren alle leden van het gezin van G. in Meerhout dood in hun huis. De moeder, de 39-jarige Julienne van G., de 15-jarige dochter Louisa, de 5-jarige dochter Karina en de 18-jarige zoon oJs bleken allen met een bijl te zijn gedood. De vader (47) werd even later gevonden in een schuurtje. Hij had zich opgehangen. Buurman Victor Poons was zondag smorgen zeer verbaasd toen hij om half negen nog steeds geen leven bij de buren had opgemerkt. De fa milie van G. die een kleine boer derij bewoonde (de vader was bo vendien mijnwerker) stond in het hele, tot Meerhout behorende ge hucht Vittaart, bekend als vroege op staanders en harde werkers. De heer Poons vertrouwde het tenslotte niet meer en samen met de juist passe rende melkboer ging hij eens kij ken. Alle deuren bleken te zijn ge- barriceerd, maar door de ramen za gen zij de ljjken liggen in de met bloed besmeurde slaapkamer. Onmid dellijk werden de rijkswacht en Turnhoutse justitie-autoriteiten ge roepen. Het staat zo goed als vast dat de vader in een vlaag van verstands verbijstering zijn gezin vermoordde. Niemand uit de kleine buurtschap begrijpt waarom. Hoewel het gezin hard moest werken, waren er voor zover bekend toch geen echte finan ciële zorgen, te meer niet omdat de vader pas vorige week van de mijn bericht had gekregen dat hij voor volledig pensioen in aanmerking kwam, hoewel hij op enkele werk dagen na net de vereiste tien mini- mumjaren niet had gehaald. Tevo ren had de man daarover wel wat zorgen gehad. Het boerenbedrijfje dat gezien moet worden als een bijver dienste, floreerde redelijk. Ook van spanningen in het gezin is de buren niets bekend. Man en vrouw deden alle werk altijd samen. Zij stonden gunstig bekend. De 18-jarige Jos was een verdienstelijk scholier van de technische school. Louisa zat op een huishoudschool en Karina was de lie veling van heel de straat. Vier jaar geleden was Meerhout ook al het toneel van een dergelijke gezinsmoord Toen vermoordde een ingenieur van het atoomcentrum in Mol zijn vrouw en drie kinderen waarna hij zichzelf doodschoot. In Turnhout werd zaterdag door de politie-autoriteiten meegedeeld dat het zo goed als zeker is dat de reeks roofovervallen van de laatste jétren in de Kempen zijn gepleegd door de eerder gearresteerde P. V. en J. v. R. Zij werden aangehouden in verband met de driedubbele moord in Turnhout. Weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Toenemende bewolking en kans op een plaatselijke regenbui. Ma tige tot harde naar zuidwest krimpende wind. Lagere middag- temperaturen. Zon onder 19.02 uur en op 6.29 uur. Maan onder 14.55 uur en OP 6.07 uur. (Van onze redactie binnenland) BREDA De eerste echte zon nige en warme dag van het jaar heeft gisteren velen naar buiten gelokt. Op de wegen, vooral die van en naar de grote woongebieden, was het druk. Iedereen wilde genieten van het eerste groen en van de rust, die men veelal niet naast de deur kan vinden. Degenen, die zich in opgewektf stemming op weg begaven, zijn op de eerste lentezondag al weer pijn lijk herinnerd aan de toenemende verkeersdrukte, die de vorige jaren tijdens de weekeinden de wegen onbegaanbaar en het uitstapje tot een ergernis maakte. En de lrewo ners van de stille streken begrepen, dat het voor de komende maanden weer met hun rust is gedaan. „Het overlasteffect van de groeien de welvaart", noemt de Engelsp professor dr. E. J. Mishan dit. Hij vindt, dat er nodig iets gedaan moet worden voor de slachtoffers van ver keerslawaai, uitlaatgassen, draagba re radio's, gemotoriseerde grasmaai- machines evenzo als voor degenen, die te lijden hebben van geluids hinder en water- en luchtverontrei niging. Ieders „leefbaarheidsrech ten" dienen wettelijk gewaarborgd te worden, aldus prof. Mishan, wiens boek „The Costs of Economie Growth" (De kosten van de econo mische groei) niet alleen in zijn ei gen land grote belangstelling heeft getrokken. Het onderwerp van Mishans boek vormt het uitgangs punt voor de Economen Conferen tie, die van 8 tot en met 10 april in Rotterdam wordt gehouden. SACRAMENTO (V.S.)Dat zijn de perikelen van de populariteit van een presidentskandidaat in Amerika: IJ zult het niet willen ge loven, maar er zit toch echt nog een auto onder Bobby Kennedy. De wagen werd evenwel op een mo ment „overspoeld" door enthou siaste supporters van Kennedy. (Van onze redactie buitenland) AMMAN/TEL AVIV Zaterdag avond is de artillerie aan de Israë- lisch-Jordaanse grens een half uur actief geweest. Beide partijen be schuldigen elkaar het eerst begonnen te zijn. Beide melden geen doden. Koning Hoessein van Jordanië ge looft niet dat de Israëlische aanval van donderdag een vergeldingsactie was, maar een poging Jordaans jsondgebied, nu aan de overkant van de Jordaan, te bezetten. „Een misre kening, want onze mensen stonden hun mannnetje. Het is tevens het einde van de legende van het vrede lievende Israël". In het kamp Kara- meh zouden vijftig, in de stad Safi zeven burgers om het leven zijn ge komen, waarvan slechts 22 Arabische commando's. In Tel Aviv werd een „definitieve" lijst van Slachtoffers op gemaakt: 23 doden, drie vermisten en 70 gewonden. De Veiligheidsraad heefa zaterdag avond geen overeenstemming kunnen bereiken over de door India, Pakistan en Senegal ingediende veroordeling van de Israëlische agressie. De weste lijke landen delen de mening van de Israëlische minister van buitenland se zaken, Abba Eban, die stelt dat de aanval van donderdag niet los is te zien van de terreur van de El Fatah. Zelfs veroordeling „van elke schending van het bestand" was niet haalbaar, omdat Algerije dit een be knotting van de „wettige" activiteiten van de Arabische „vrijheidsstrijders" achtte. (Van onze parlementaire redactie). DEN HAAG. Staatssecretaris Van de Poel (maatschappelijk werk) heeft zijn circulaire aan de gemeen ten ingetrokken, waarin werd be paald, dat bijstandsuitkeringen per 1 januari 1968 zouden worden onder worpen aan loonbelasting- en pre mieheffing. De intrekking is gekomen na pro testen van en overleg met de vereni ging van Nederlandse gemeenten, omdat de gemeenten technische moei lijkheden bij de uitvoering van de circulaire ondervonden. Nagegaan wordt nu, hoe die moeilijkheden om zeild kunnen worden. (Van onze redactie buitenland) DRESDEN/WARSCHAU Alle landen van het Pact van Warschau behalve Roemenië hebben zaterdag op een onverwachte topconfe rentie in Dresden overleg gevoerd over „buitengewoon belangrijke problemen". In een perscommuniqué, dat het Oostduitse persbureau zaterdag verstrekte, werd gezegd, dat er gesproken is over politieke en economische onderwerpen. Naar algemeen wordt aangenomen is de topconferentie belegd om over leg te plegen over de veranderde toe stand in Tsjechoslowakije. Volgens het communiqué heeft de Tsjechische delegatie de andere landen ingelicht over de toestand in haar land. „De Tsjechen verzekerden, dat de arbei dersklasse en alle arbeiders onder leiding van de communistische partij in Tsjechoslowakije verder zullen werken aan de socialistische opbouw van het land", zo vermeldt het com muniqué. In het communiqué wordt echter niet gezegd, dat de andere lan den het liberalisatieproces in Tsje choslowakije goedkeuren. Waarne mers leiden hieruit af, dat er over een aantal punten toch enig menings verschil bestaat. Volgens het communiqué zullen de landen binnenkort maatregelen ne men ter versterking van het Pact van Warschau en van de economische op bouw. Er zal spoedig een econo mische topconferentie gehouden wor den. Voorts is bijzondere aandacht besteed aan „de groeiende militaris tische en neonazistische activiteit in West-Berlijn". Het is volgens waarnemers niet zonder betekenis, dat men besloten heeft tot een versterking van het Pact van Warschau, terwijl een van de deelnemers, Roemenië, niet aan wezig was. Aan de topconferentie namen deel de Russen Breznjev en Kosygin, de Oostduitsers Walter Ulbricht en Willy Stoph, de Bulgaren Todorov en Zjivkov, de Hongaren Janos Kadar en Janos Fock, de Polen Gomulka en Cyrankiewicz en de Tsjechen Dubcek en Lenart. De Tsjechische regering wil in haar beleid dè volgende punten voorop stellen: de burgerlijke rech ten en vrijheden, een aktieve en vredelievende buitenlandse politiek, versterking van de defensieve kracht en de consequente toepassing van het nieuwe economiche systeem. De Tsje chische delegatie in Dresden, zo blijkt uit een in Praag uitgegeven verkla ring, heeft met name Oost-Duitsland en Polen, die de scherpste kritiek hadden op de gebeurtenissen in het land, de verzekering gegeven, dat (Van onze sportredactie) ROOSENDAAL Dat Feijen- oord, kanshebber voor het lands kampioenschap, de laatste weken duidelijk uit vorm is, bleek gis teren weer eens duidelijk. In de bekerstrijd tegen de Roosendaal- se eersle-divlsieclub RBC kwa men de Rotterdammers niet ver der dan een 22 gelijk spel. RBC schakelde hiermee Feijenoord uit in de strijd om de KNVB-beker. Excelsior werd eerste in deze poule. In de Omloop van de Baronie ging Wim Prinsen als eerste over de eindstreep, maar de overwinning in deze belangrijke klassieker was voor de Haarlem mer Cor Baars. Prinsen had Baars in de laatste meters van deze boeiende wegwedstrijd opzij geduwd, waardoor Prinsen te recht door de jury werd gedis kwalificeerd. De Nederlandse zwemploeg toonde zich het afgelopen weekeinde in uitstekende condi tie tijdens de open Poolse kam pioenschappen in Warschau. Er werden zeer fraaie tijden ge maakt, waarvan van tevoren ze ker niet was gedroomd. Vlak na de zware wedstrijden in Minsk verwachtte men niet veel van het optreden in Polen, maar de zwemploeg bewees het tegen deel. Voor uitgebreide verslagen zie onze sportpagina's. Tsjechoslowakije op het gebied van de buitenlandse politiek geen avon turen zal ondernemen. De president van Roemenië, Ceau- sescoe, heeft zaterdag een beroep ge daan op regionale partijleiders om vrije discussies te organiseren over de partijpolitiek. Hij legde in een toe spraak de nadruk op de leidende rol van de partij, maar voegde eraan toe: „De burgers moeten vrij zijn om hun standpunt over problemen van par tijpolitiek naar voren te brengen." Het Poolse episcopaat heeft zich gisteren in de discussies van de laatste tijd gemengd door de onrust onder de studenten toe te schrijven aan een „streven naar waarheid en vrijheid". De bisschoppen van het voor 85% katholieke Polen stelden het regime van Gomulka voor de wensen van de jeugd te erkennen en een progres sievere politiek te volgen. De bis schoppen haalden de uitspraak van paus Paulus aan, dat de nieuwe naam voor vrede vooruitgang is. De politie van Warschau heeft za terdagmorgen in alle vroegte de 4000 studenten van de polytechnische ho geschool, die hun zitstaking vrijdag avond hadden voortgezet, met bussen weggevoerd, waarheen is niet be kend. (ADVERTENTIES) morgen voordeel 300 gram van 85 voor 75 niet duur wel heerlijk voor FOTO en FILM van 27,75 tot 155,— Kom kijken en vragen bij: ARENDSTRAAT23 OOSTERHOUT Film- dia- en doka-centrum voor West-Brabant vX indien U de incassokosten en het onnodig aanbieden van een kwitantie wil voorkomen, maak dan het abonnementsgeld 2de kwar taal 1968 over op onze post rekening VOOR ABONNEMENTSPRIJZEN ZIE RECHTER BOVENHOEK. Zo U tot incassogiro wenst over te gaan zenden wij U daartoe gaarne een machtiging. DAGBLAD DE STEM afd administratie.

de Stem | 1968 | | pagina 1