POPULAIRE SMRKOVSKY OF MET-COMMUNIST NU TSJECHISCH PRESIDENT? Heilige oorlog in Barneveld over sport op zondag ALLE BOUWMATERIALEN Verlegh helpt u Bouwen! Gemeenten kunnen putten uit 300 miljoen extra Flat in Genua ingestort: 30 doden? Oppositie partijen gewenst Oranje Nassaumijnen n.v. gaan boren op Noordzee „Kamer valt ons lelijk tegen BRUG BIJ FLORENCE BEGEEFT HET Tans vraagt aktie SCHOOLVAKANTIE VALT SAMEN MET DUITSE Rij k s vergoeding voor hengel sport mogelijk GOD DEED WEEGSCHAAL DOORSLAAN Bloemlezing Middagslaap Nadruk Oppositie Polen JOHNSON VAN PLAN KATHOLIEK TE WORDEN? Jordanië krijgt morele steun van Rusland BEERNINK EN WITTEVEEN: Vermaak Toezicht Dr. Veldkamp: ,Sociaal klimaat moet beter" Niet de oplossing Protest tegen behandeling bouw-c.a.o. Reisbureau FIT stopt Israël reizen KLEUTERLEIDSTERS: 11 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 23 MAART 1968 11 e Een flatgebouw in Genua is donderdagavond gedeelte lijk ingestort als gevolg van een aardverschuiving, waar door tonnen aarde cn rotsgesteente op het gebouw terechtkwamen. Twee lijken zijn geborgen, maar een 30-tal mensen zouden nog onder het puin liggen. Zeven tien personen werden gewond. Donderdag is bij Santa Croce, ten westen van Florence, een brug over de Arno ingestort. De 183 meter lange brug had bij de ernstige overstromingen van 1966 cn bij de hoge waterstand van enkele weken geleden schade opgelopen. Zes arbeiders konden zich bijtijds in veilig heid brengen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Het Tweede Kamer lid dr. J. Tans (PvdA) heeft de re gering gevraagd de nodige stappen te doen bij de Duitse regering om te komen tot gezamenlijke vakantie spreiding. Bovendien meent de heer Tans te weten dat de subsidie voor de stich ting recreatie is ingetrokken. Hij meent dat de stichting weei subsidie moet worden toegekend om alsnog iets aan de in de knoei geraakte va kantiespreiding te doen. Toen in september vorig jaar be kend werd dat de schoolvakantie voor Noordrijn-Westfalen voor Npderland de belangrijkste toeristen bron evenals in Nederland in juli zouden vallen, reisden drie leden van de Coördinatiecommissie vakan tiespreiding naar Düsseldorf. Bij die gelegenheid ls over maatregelen voor 1969 gesproken, omdat praten ov»r 1968 toen al geen zin meer had. Als gevolg van dit gesprek zal in Noordrijn-Westfalen een enquête worden gehouden ove. de meest wen selijke vakantiedata. DEN HAAG Onder zekere voor- Waarden kunner sportvissersorgani saties, die met eigen middelen en met van derden verkregen bedragen verbeteringen financieien, welke de hengelsport bevorderer ook dit jaar voor een overheidsbijdrage in aanmerking komen. Dit blijkt uit een beschikking van de minister van de landbouw en vis serij, gepubliceerd in de staatscou rant van 20 maart 1968. Bijdragen zullen slechts worden verleend voor viswateren, waarvan een hengelsportvereniging of fede ratie van hengelsportverenigingen rechthebbende op het visrecht is, dat wil zeggen huurder of eigenaar is. IN ljl van 21 op 22 naari heeft het niertransplantatieteam van de katholieke universiteit te Nijme gen een derde niertransplantatie ver richt De nier was ditmaal afkomstig van een patiënt, die kort tevoren el ders was overleden. HONDERD officieren en onderoffi cieren van de Griekse vloot zouden onlangs zijn gearresteerd door het militaire bewind in Athene, zo meldt de „Guardian". PHILIPS' fonografische industrie (Ptv belanS verworven in Trutone HTY) Ltd., grammofoonplatenim- Porteur en verkoopmaatschappij neett n belang verworven in Trutone van de Zuidafrikaanse grammofoon- Plaatenmaatschappij Gallo Ltd. P„E pRANSE regering heeft haar goedkeuring gehecht aan de benoe ming van Sargent Shriver tot ambas- p eur van Verenigde Staten in zo is uit betrouwbare bron vernomen. (Van onze redactie binnenland) BARNEVELD De oudste overtuiging heeft gezegevierd: de gemeen telijke sportvelden blijven op zondag gesloten, in naam des Heren. Teen dit besluit na urenlange discussie in de raad met een kleinst mogelijke meerderheid van 10 tegen 9 stemmen was gevallen, kwam de exodus, de grote uittocht van vele tientallen Barneveldse ingezetenen uit de ge meenteraadszaal, waar de vertegenwoordigers van het volk voortverga deren over minder omstreden besluiten tot heil van de plaatselijke samenleving. En de verdeeldheid onder het volk was niet minder dan die der raadsmannen. Barneveld is de laatste weken duidelijk in twee kampen ver deeld geweest, over het voorstel van b. en w. om de sportvelden open te stellen. Ook verschillen de dominees hebben er nog eens van hun kansels af een voorbede over gehouden. En ook zij ble ken het met elkaar oneens te zijn. En nu is het besluit ge vallen, ingeleid door een demo cratische stemming. „Tegen" zo hebben de raadsleden de een na de ander geroepen met iets van de triomf in de stemmen van de onverzettelijkheid, die iedereen duidelijk heeft gevoeld in deze heilige oorlog. Uiteindelijk bleek ook het col lege van b. en w. verdeeld te zijn, want er was een minder- heidsvoorstel van burgemeester Van Diepeningen (CHU) en wet- houdei Knoop (VVD) óm de He le bepaling van zondagsluiting der sportvelden te laten vervallen. En er was een voorstel van de drie overige wethouders (2 CHU-man- nen en 1 ARP'er) waarin aan tweeslachtigheid grenzende con cessies werden gedaan. De vel den zouden gesloten zijn, doch b. en w. zouden hiervan kunnen afwijken onder tal van voorwaar den. Beide voorstellen maakten geen enkele kans. Een bloemlezing uit de argu menten- „Openstelling is onaan vaardbaar want het zou lijnrecht indruisen tegen Gods wetten. De argumentatie van b. en w. is bij zonder zwak en het kan ook niet anders, warit God wil gewoon niet dat er op zondagen gevoetbald wordt. Het is zijn gebod en dat moet de overheid handhaven En dan kan er wel gezegd worden dat er woonkernen zijn met een structuur waarin de zondagheili ging toch niet wordt nagestreefd, maar structuren gelden niet bo ven Gods wetten". „Liefde is de sleutel tot de op lossing van dit probleem en bo vendien vult di zondag zich voor iedereen anders rondom de hoog tepunten van de kerkdiensten. Ie dereen moet de recreatie zoeken die hem past. Zo staat het ook in de nieuwe katechismus enigs zins Het maakt nief meeT zoveel uit hoe jf de zondag precies in deelt. Het is zinloos om daar wet jes voor te geven die leiden tot twist, tweedracht en farizeïsme. De zaak van de heiliging wordt niet gediend als we hier een machtspolitiek zitten te voeren. Zo'-ts kan niet meer bij de wet worden geregeld. Het zou ook een te goedkope en onvruchtbare ma nier zijn om christen te zijn. Ik verwacht niets van een geestelij ke dictatuur." „We hebben toch de hele za terdag voor de sport gekregen, laten we voorzichtig zijn en daar om vraag ik het college in aiie eenvoud om het voorstel in te trekken". „Met God en de bijbel zou je sport ook op zaterdag kunnen ver bieden". „De sportterreinen zijn voor 'n groot deel gesubsidieerd met rijks- gelden,' die door iedereen opge bracht werden. Dan moet ook ie dereen van de voorzieningen ge bruik kunnen maken op de ma nier die hem zelf goeddunkt." „Ik heb de juiste maatstaf ge vonden. Zondag is des Heren dag, de mijne is het dus niet." „Discussies over dergelijke in stellingen zijn in een raadszaal niet op zijn plaats. Wij hebben in Nederland vrijheid van gods dienst." Het was aan wethouder Rebel (CHU) van sportzaken om de grote verdedigingsrede van het voorstel af te steken. En hij deed dit duidelijk bewogen met argu menten als: „Een vader, die zich op zondag na een borreltje voleet en dan een middagslaapje doet, en een zoon die minder eet maar gaat sporten. Ik weet niet wie van hen de zondag beter heiligt." En „omdat we nooit iets willen toe geven en altijd gelijk denken te hebben, kregen we in Nederland zoveel verschillende kerken en politieke partijen. Ik doe een drin. gend beroep op u om nu eens ein- deliik verdraagzaam te zijn" Maar met hoeveel tact men de zaak vanachter de colleeetafel ook aannakte, uiteindelijk sloot de mccril„vtio',f} /jcp „.,n Viïï de laatste woorden van W. Verwey (S.G.P.) die vrstsVld*»: ,.VVi' ei sen geen sluiting'van de velden, maar God eist het. En hii zal mii eens r»kenschan vragen wat ik met het voorstel heh aertaan". De heer Verwey stemde tegen. (Van onze redactie buitenland) PRAAG Nu Antonin Novot- ny is afgetreden als president der Tsjechen gaat het gerucht dat de populaire Josef Smrkovsky .de nieuwe president zal worden. De naam van de niet communis tische generaal Jan Svoboda wordt ook genoemd als opvolger. In zijn ontslagbrief aan het pre sidium van de nationale vergade ring zegt Novotny, dat zijn be slissing „voortkomt uit de huidige toestand in het land". Het Tsjechoslowaakse persbu reau Ceteka heeft in een officiële verklaring gezegd: „Het presi dium heeft ingestemd met het verzoek van Novotny om hem te ontheffen uit zijn functie van president. Antonin Novotny zal zich met het oog op zijn gezond heidsfoestand terugtrekken". In Praag gaat echter het gerucht dat deze verklaring een dooddoe- nertje is, want Novotny heeft zelf in vraaggesprekken met twee in Praag verschiinende bladen verklaard, dat hij aan galstenen leed en ook nog last had van griep. De toespeling op Novotny's gezond heid is in Wenen uitgelegd als een mogelijkheid voor de ex-president om waardig af te treden. Communis ten van de oude stempel die eerder ontslag hadden gevraagd, kregen hiertoe niet de kans: zij werden ont slagen. Bij het bekendmaken van de offi ciële instemming met het verzoek tot aftreden van Novotny legde het presidium van de partij er de nadruk op, dat de democratiseringscampag- ne strikt socialistisch van aard is. „De partij zal de lijn van de op bouw van het socialisme en van vriendschap met socialistische lan den, boven alles de Sovjet-Unie, ver dedigen", aldus de verklaring. De gezonde ontwikkeling van de Tsjechoslowaakse maatschappij zal niet uit het rechte spoor raken. Het presidium verwerpt alle pogingen om de progressieve socialistische po. gingen te verzwakken of te doen splitsen". De verklaring van het presidium gaf aan dat de Tsjechoslowaakse leiders vastbesloten zijn het huidige liberalisatieproces in de hand te houden. De Tsjechoslowaakse socialisten, die tot nu toe in het nationale front werden gedomineerd door de com munisten, hebben zich gisteren uit gesproken voor de stichting van op positiepartijen in het land. Zowel communisten als socialisten zijn nu verenigd in de frontpartij. Het blad „Svobodne Slovo" heeft in een open brief aan partijleider Dub- cek gepleit voor het bestaan van meer dan een politieke partij. Een partijstelsel zou niet te verenigen zijn met de ideologie van de sociaal democratie. Het blad schrijft verder: „Wij geloven dat de staatsburgers terech* geen beslissingen meer wen sen, die over hen heen of zelfs te gen hen worden genomen". In het weekblad „Literarni Listy" vraagt Rudolf Battek zich af of de communistische partij zich over het democratiseringsproces zal verstaan met niet-communistische vertegen woordigers. Battek acht het verstan dig om nu een dergelijke gedachten- wisseling te beginnen, (viervijfde van de bevolking is niet bij de com munistische partij aangesloten). De bevoegdheden van de afgetre den Novotny zijn overgegaan op de regering, zo heeft de voorzitter van' het parlement gisteren tegenover het presidium van de nationale verga dering verklaard. Zij zal de bevoegd heden uitoefenen totdat een nieuwe president gekozen is. De Tsjechen hebben officieel ont kend, dat de toestand in hun land gelijk is aan die in Hongarije in 1956. Inmiddels ls het in een ander com munistisch kamp (Polen) niet zo rustig. In Polen demonstreren de studenten nog altijd tegen onvrijhe den. Zij willen vrijheid van menings uiting, vergadering en massabijeen komsten en demonstraties. De Poo-lse oproerpolitie heeft gis teravond in de straten bij de poly technische hogeschool te Warschau een duizendkoppige menigte ver spreid. De menigte juichte de stu denten toe. (Van onze correspondent) WASHINGTON In de Ame rikaanse hoofdstad heeft deze week het gerucht gecirculeerd dat president Johnson van plan is katholiek te worden. Dit naar aanleiding van een berichtje dat de president vorige zondag vroeg in de ochtend in de kerk van St.-Franciscus Xaverius, op drie kilometer van zijn ranch in Texas, de mis heeft bijgewoond. Een goede bekende van presi dent Johnson is pater Gibert Hartke, een dominicaan, die do ceert aan de katholieke univer siteit te Washington. Deze pater vergezelt LBJ soms tijdens diens privébezoeken aan de St.-Domi- nicuskerk in Washington, waar ook Johnsons katholieke dochter Lucy geregeld komt. Voor het eerst zijn de presi dent en zijn dochter daar gezien op de avond toen Amerikaanse bommenwerpers hun eerste bombardementen op Hanoi en Haiphong uitvoerdetf. Hoewel een overgang van Johnson tot het katholicisme in dit verkiezingsjaar tot de onmo gelijkheden behoort, en daarom ook door het Witte Huis nadruk kelijk wordt ontkend, wijst toch alles erop dat Johnson zich sterk tot het katholicisme voelt aan getrokken. Sedert het begin van dit jaar woont Johnson vrijwel wekelijks in een of andere kerk de mis bij. Als mogelijke reden wordt hierbij opgegeven dat de katho lieke priesters in Amerika de Vietnam-politiek van Johnson openlijker steunen dan de pro testantse dominees. Bovendien wordt erop gewezen dat de pre sident zich steeds weer in zich zelf keert en steeds meer troost zoekt in meditatie en gebed. JOHNSON na de verkiezingen AMMAN, Jordanië, (AP) Jor daanse soldaten en Arabische guer- (illastrijders zijn gisteren begonnen puin te ruimen en de schade te her stellen die aangericht werd door de Israëlische aanval van donderdag op de oostelijke oever vat- de Jordaan. Westelijke journalisten maakten een rondrit door sommige gebieden die getroffen werden. Maar de gebie den waar het zwaarst gevochten werd kregen zij niet te zien. Van de 42 Israëlische tanks en halftanks die vernietiga zouden zijn door de Jor- daniërs, zagen de journalisten er maar twee. De Sowjet-Unie heeft Israël er gis teren voor gewaarschuwd dat zijn po gingen om een politieke regeling in het Midden-Oosten te verijdelen, niet ongestraft kunnen blijven". De Russische regering zegt verder dat Israël de resolutie van de Vei ligheidsraad, waarin aangedrongen wordt op terugtrekking van de Isra ëlische troepen uit de bezette Ara- b'sche gebieden moet uitvoeren. De Arabische ambassadeurs bij de VN hebben gisteren pogingen gedaan steun te krijgen voor hun resolutie waarin de Veiligheidsraad wordt ver zocht Israël te veroordelen voor zijn vergeldingsactie tegen Jordanië en net land te waarschuwen voor „ef fectieve maatregelen" als het iets dergelijks herhaalt. De raad kwam gisteravond bijeen om de Israëlische acties te bespreken. De Israëlische V.N.-gedelegeerde neeft opdracht gekregen de bewijzen van Arabische sabotage aan de Raad voor te leggen. De Israëli menen in deze affaire sterk te staan. (ADVERTENTIE) HEERLEN (ANP) Eind mei zal de NV Oranje Nassaumijnen te Heer len beginnen met de eerste boringen op het Nederlands deel van het con tinentaal plat van de Noordzee. Daartoe heeft Oranje Nassau zich met vier .Amerikaanse maatschap pijen verenigd in de „Cloms-groep". Ginnekenweg 290 - Breda - Telefoon 01600-30300-39300 (ADVERTENTIES) (VERVOLG VAN PAGINA 1) Om ruimte te scheppen voor de nieuwe gemeentelijke belasting op onroerend goed zal het rijk een deel van zijn eigen belastingcapaciteit van ongeveer 100 miljoen gulden afstaan Samen met de reeds genoemde an dere 100 miljoen komt dit neer rp een offer van de schatkist van 200 miljoen gulden. Omdat hét wetsontwerp geen li miet bevat voor de totale opbrengst van de nieuwe belasting op onroe rend goed, is het niet exact aan te geven hoeveel deze belasting de ge meenten zal opleveren. De drukver- zwaring voor de belastingbetalers wordt door de ministers Beernink en Witteveen echter ruwweg geraamd op 100 miljoen gulden. Samen met de 200 miljoen van het rijk komt men dan op een financiële positieverbete ring van 300 miljoen gulden voor de gemeenten. In het wetsontwerp is het reeds eerder aangekondigde voorstel tot afschaffing van de vermakelijkheids belasting nog niet opgenomen. Daar over moet namelijk eerst nog advies ingewonnen worden van de Raad van Staten en de raad voor gemeente- financiën. Zoals bekend is het de be doeling de vermakelijkheidsbelasting voor bioscopen met ingang van 1 januari 1969 te laten vervallen. De vermakelijkheidsbelasting op andere vermakelijkheden vervalt ingaande 1 januari 1979. De vermakelijkheidsbelasting brengt in totaal 28 miljoen gulden per jaar op, waarvan de bioscoopbelasting 16 miljoen uitmaakt. Minister Beernink kondigde aan dat binnenkort ook een wetsontwerp te verwachten is, waarin een ver scherpt toezicht van de colleges van Gedeputeerde Staten op de gemeen tebegrotingen wordt voorgesteld. De minister zei voorts geen vrees te koesteren voor het ontstaan van belasting-„oasen" en belasting-,,woes tijnen" in Nederland, nu de gemeen ten een flink stuk zelfstandiger wor den terzake de belastingheffing. „Het toezicht en het goedkeurings- beleid van de kroon waken daar angstvallig tegen". Dat de belasting (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Oud-minister dr. Veldkamp vindt dat het sociale kli maat in ons land verbeterd moet worden. Over en weer zullen par- tijen, van werkgevers en werknemers elkaar moeten zoeken om' tot een goede samenspraak te komen. Dr. Veldkamp zegt dit in het boek: „Sociale triptiek, verantwoording en achtergronden van een beleid", dat bij de staatsdrukkerij is verschenen. Als zwakke plekken in het sociale beleid in Nederland ziet hij: de in komensverdeling, de pensioenvoor zieningen, de vermogensverdeling, de medezeggenschap van de werkne mers, het arbeidsmarktbeleid en de positie -van de jeugdigen in het be drijfsleven. Wat betreft de arbeids markt mist ons land een slagvaar dig beleid. Het ontbreekt nog aan een snelle opvang van de werklozen, meent hij. op onroerend goed de bezitsvorming in de knel zou brengen werd door minister Beernink ontkend. Hij zag „geen grote gevaren". Iedere gemeente moet nauwkeurig afwegen hoever men wil gaan en ze ker de belasting niet naar willekeur gaan verhogen. De minister wees nog op de mogelijkheid dat, grotere ge meenten bepaalde zonen kunnen creëren, waarmee het in betere wij ken duurder zal zijn om te wonen en in andere wijken goedkoper. De vereniging van Nederlandse ge meenten heeft in sobere bewoordin gen gereageerd op de indiening van het wetsontwerp tot verruiming van het gemeentelijk belastinggebied. „Op zichzelf is het verheugend dat het wetsontwerp er nu eindelijk is, maar of de vlag de lading dekt, of er in derdaad van verruiming sprake is, kan pas na zorgvuldige bestudering worden vastgesteld", aidns het com mentaar van de vereniging. Men herinnert er voorts aan dat de verwachte komst van het wetsont werp in het verleden aanleiding was om beperkingen in de financiële mo gelijkheden der gemeenten aanvaard baar te maken. Er wordt voorts ge steld dat het wetsontwerp geen mo gelijkheid biedt om inkomen, winst, vermogen, omzet en vertering als zo danig te belasten. Daarom kan men van dit wetsontwerp niet de oplos sing van de financiële moeilijkheden der gemeenten verwachten. Het blijft een randvoorziening. UTRECHT (ANP) De drie in de centrale commissie bouwnijverheid samenwerkende werknemersorgani saties hebben met verontwaardiging geprotesteerd tegen de behandeling waaraan de onlangs overeengekomen c.a.o. voor het bouwbedrijf door de regering wordt onderworpen. Deze verontwaardiging geldt in het bijzonder de achteloosheid waarmee de partijen die de c.a.o. hebben afge sloten buiten elk overleg zijn gehou den. Volgens de drie bouwbonden heeft de regering geen enkel contact met hen opgenomen en is hun mening in het geheel niet gevyaagd. Dit ter wijl, aldus de verklaring, de werk gevers- en werknemersorganisaties toch een eerste verantwoordelijkheid dragen voor het scheppen van een passende rechtspositie voor 250.000 bouwvakarbeiders. (Van onze correspondent) EINDHOVEN Het reisbureau FIT te Eindhoven heeft de 14 gecom bineerde Israël-Egyptereizen, die het op zijn zomerprogram had staan, af gelast. „Erg jammer", zei directeur A. van Gennip, „want het was ons stokpaardje, maar het zou me een miljoen hebben gekost, als ik er mee door was gegaan. De boekingen ble ven ver onder de maat. De reizen van „Interland" en de VARA gaan normaal door. 55 BEEKBERGEN (ANP) „De Tweede Kamer is ons lelijk tegengevallen". Een door en door voos argument is het, dat het kleuteronderwijs niet ver plicht is en daarom niet kosteloos behoeft te zijn. De behandeling van de zaak van het kleuterschoolgeld in de Tweede Kamer wijst uit, dat men mis schien nog wel het sociale nut van de kleuterschool ziet, maar niet de beteke nis van het kleuteronderwijs voor de persoonlijke vorming van de jonge mens en voor het rendement van het lager onderwijs. Het is van belang, voor de persoon en voor de maatschappij, dat zoveel mogelijk kleuters van het kleuteronderwijs profiteren. Dit zei gisteravond de voorzitster van de sectie kleuteronderwijs van de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel (A.B.O.P.), mej. M. A. VVeijer in Beekbergen.

de Stem | 1968 | | pagina 7