Gedeputeerde A. Kaland over waterdrama: W aterstaat-studie oeververbinding moet er komen Herindeling nog steeds een onheldere zaak Gevaarlijke pillen verloren Tien kleine nikkertjes Pentekening van Toorop in Middelburgs familiebezit Zeeuwen kwamen „Over de brug" GS BANK MAANDAG V\ee» nieuws uit j stad en streek op pag. 3-5 Waterdrama Dubbeldekkers: Uitgave niet overbodig GEDEELD T TTTEEN7ETTTNG TWEEDE KAMER OVER WESTERSCHELDEPROBLEEM: Vlissingse raad maakte excursie Vijf eenden en 25 postduiven omgekomen Jong KVP Terneuzen: Twee Ylissingsen al een week spoorloos Kinderzangwedstrijd Zeeland niet in halve finale Officieel afscheid R. Burggrave-Boon DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 23 MAART 1968 'IE) nde rentetarieven *el. 01140 - 3456 Tel. 01150 - 3553 jeuzen erie J 34: Expositie irge Degenhart l\s van Oranje 19.30 uur holieke Instuif jT scoopgebouw 14.30 uur de hel volgde hem na 14 jaar j en 20 uur Weg van elkaar 14 jaar Lan Helsland 15 uur Schieting \nsteen enigingsgebouw 19.30 uur Dansen Doolegem 14 uur ieting staande wip ellebrug De Kroon 15 uur Schieting STDIJK an Dyk 15 uur Schieting kvacht ie Guchteneire 15 uur Schieting J. Thijs 15 uur Schieting GE ie Vylder 15 uur Schieting 5eke-paal de Bakker 15 uur Schieting dorpe de Cock 15 uur ieting staande wip verpen scopen: Als onder vandaag 0 14.30 uur macht van het noodlot uur Der Vögelhandler S 15 en 20 uur )nne, prinses van Bourgondië mbrowicz) T 20.30 uur ie van René Quellet scopen: Als onder vandaag fi. Opera 14.30 uur De lustige boer uur Hamlet S 15 en 20 uur dood van twee dames (Vrekhem) gge mlinc 15 en 20 uur dozijn ploerten 18 jaar art Huis 15, 17.30 en 20 uur man te veel 18 jaar um 14.15, 18 en 20 uur onbekende 18 jaar ,1a 15, 18.30 en 20 uur dozijn ploerten 18 jaar iklaas scopen: Als onder vandaag vhout psaal Een dozijn ploerten 18 jaar nTopend van 13.3020 uur um Geheime opdracht 18 jaar >rlopend van 13.30—19.30 uur ace Texas Addio 18 jaar nTopend van 13.3020 uur >elburg eshal 11-12 en 14-17 uur C. Boutens tentoonstelling ïeuzen erie J 34: Expositie Jrge Degenhart >T scoopgebouw 20 uur g van elkaar 14 jaar ;kens neentehuis 19.30 uur idsvergadering and-bath neentehuis 19.30 uur idsvergadering werpen scopen: Als onder vandaag 1 Conservatorium 20.30 uur fde in transit en Wat een bruiloft itw. Kameropera) ,0 20 uur T met .,De filosoof van Hagem" heirs) S 20 uur mne. prinses van Bourgondlö imbrowicz) T 20.30 uur ne van René Quellet scopen: Als onder vandaag ge nlinc Een dozijn ploerten 13 jaar irt Huis Een man te veel 18 jaar um De onbekende 18 jaar la Een dozijn ploerten 18 jaar ïvang 20 uur iklaas scopen: Als onder vandaag ïHOUT •saai 20 uur dozijn ploerten 18 jaar ice 20 uur Texas Addio 18 jaar //V iOEAD MAA/&ULCH... 9LS DE BLIKSEM... ?EEAJ STAPEL BUBELS AU JEWEL KBUar!... )ÓA/EA/ /A/JE AOBPC/S. 'O ZJA/EEB JE JE P/STOOL -&TLUKE. 1/ JE l/AA/ EE/J BEBOEBDL MAT HETADEMHALEA/.J ~EAJBAMEB /AJ EEA/ HOTEL 'EBA/HOE SLAPEAJ.. -EB OPS TA A A/, H/ HL LUCI/yLUBEj GESTOBVEAJ AA/y{O MD AT HU ZUA/ AJEC/S KEAJ HEEFT O ES TOXEA/. FOUT MOEDIG ERKENNEN Gedeputeerde Kaland heeft op een manier, die wi| van hem gewend zijn, de situatie rond de N.V. Industriewatervoorziening 2eeuwsch-Vlaanderen in de verga- dering van de Staten van Zeeland geschetst. De diepe stilte tijdens het debat verried, dat de statenleden volledig beseften, dat zij het scena rio van een economisch drama hoor den voordragen. Het duizelde hen wellicht een beetje. Het is ook geen kleinigheid als een nutsbedrijf 100 miljoen investeert in projecten, die, als zij gereed zijn, een loopje nemen met.de prognoses. Er zullen pijnlijke dingen gaan gebeu ren, zoals ontslag voor enkele tien tallen werknemers; wellicht een prijsverhoging voor de kleinverbrui kers; wellicht betalingsmoeilijkhe den bij de N.V. Waterleidingmaat schappij Zeeuwsch-Vlaanderen; een streep door de fusieplannen die de N.V. Waterleidingmaatschappij Mid den-Zeeland koesterde. Toch heeft dit hele drama een posi tieve kant en deze betreft de nu acuut geworden noodzaak van stichting van een waterleidingbe drijf, dat de gehele provincie omvat en waarin de provincie Zeeland een grote stem zal hebben. Immers: het rijk heeft 20 miljoen gul den opzij gelegd om die te zijner tijd in de bodemloze waterput van Zeeuwsch-Vlaanderen te storten, maar het rijk doet dit pas als de waterleidingmaatschappij deel uit maakt van een provinciaal bedrijf. Dit gegeven treft evenwel op pijn lijke wijze de N.V. Waterleidingmij. Midden-Zeeland, die zo onvervaard op weg was om door fusies naar die Zeeuwse eenheid toe te groeien. Ook voor de N.V. in Midden-Zee land geldt nu namelijk dat zij slechts rijksbijdragen kan vragen als zij deel uitmaakt van één provinciaal bedrijf. Wat in Zeeuwsch-Vlaanderen is ge beurd kan gezien worden tegen de dramatische werkelijkheid van een gewest in ontwikkeling. Problemen van ongehoorde proporties stormen op de mensen af, die gewend waren •te denken in kleinere verhoudingen. Soms worden zij door de enorme overmaat van problemen sterk ge ïnspireerd. Soms ook, zoals in dit geval( blijkt hun visie te weinig ge fundeerd om gedurfde plannen tot werkelijkheid te maken. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Een tweede dub beldeks veerboot zal op de eerste plaats worden bestemd voor het veer KruiningenPerkpolder omdat op dit traject bij het uitvallen van de eerste dubbeldekker een grote ver keerschaos zou ontstaan. Aldus gedeputeerde J. van Dongen tijdens de statenvergadering van vrij dag naar aanleiding van opmerkin gen van o.m. de heren J. Stenvert (PvdA) en G. Coppens (B.P.) De heer Van Dongen ontkende dat de aanschaf van de dubbeldekkers een overbodige uitgave zou beteke nen want wanneer nu tot een vaste oeververbinding werd besloten, zou het nog minstens vijftien jaar duren voordat die gereed zou zijn, aldus de heer Van Dongen. De heer Van Dongen vertelde ver der, dat thans de veerboot Prinses Irene (later zullen de andere prin- sessenboten volgen) geschikt wordt gemaakt om ook in de dubbeldeksfui ken van Kruiningen en Perkpolder te kunnen meren. De dubbeldekkers zullen op hun beurt in de fuiken van vlissingen en Breskens kunnen la den, zonder dan natuurlijk gebruik te kunnen maken van het bovenste dek. (Van onze correspondent) MIDDELBURG - Op de route uentrum-Lange Viele is een doosje, inhoudende twintig pertofra-tablet- len verloren. Deze tabletten kunnen du inneming door kinderen gevaar- ÏJn; "®n'dder wordt bij eventueel ntreffen van de tabletten, verzocht gemeentepolitie hiervan in ken- hts te stellen. 'Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Er zijn fouten gemaakt. Wij moeten de moed hebben om dat te erkennen. Maar: wie zonder zonden is werpe de eerste steen. De huidige situatie betreffende de watervoorziening is pijnlijk voor de waterleidingmaatschappij „Zeeuwsch-Vlaanderen" en voor haar evenknie: „Midden-Zeeland". Wij zullen dan ook alles doen om overheidsgaranties te verkrijgen die de watervoorziening in de provincie beveiligen. Wij zullen ook krachtig streven naar één organisatie voor de gehele provincie, waarin alle belangen zowel van de verbruikers als van de gemeenten en de provincie op doelmatige en financieel verantwoorde wijze worden behartigd". Dit zei gedeputeerde A. Kaland aan het slot van een even openhartig als indrukwekkend betoog in de sta tenvergadering van gisteren. Hoewel negentien vragen gesteld door de heer C. van de Peijl (CHU) aan dit ant woord ten grondslag lagen, had de heer Kaland toch maar vast een re devoering voorbereid, die bijna an derhalf uur duurde en waarin de lij densweg van de N.V- Industriewa tervoorziening „Zeeuwsch-Vlaande ren", een dochtermaatschappij van de N.V. Waterleidingmaatschappij „Zeeuwsch-Vlaanderen" Uitvoerig werd geschetst. Ofschoon de heer Kaland sprak over gemaakte fouten, bleef de vraag wie er precies voor die fouten ver antwoordelijk zijn aanvankelijk in het duister. Pas indringende vragen van meer dan een statenlid, maak ten dat er heel vaag één figuur in het bijzonder naar voren kwam aan wiens al te optimistische prognoses een deel van de misère te wijten is: de directeur van de N.V. Waterlei dingmaatschappij „Zeeuwsch-Vlaan deren". Direct, daarop moest de heer Ka land echter vaststellen, dat de raad van commissarissen der waterlp'<R"'»- meatsehanroi, deze verantwoordeliik- heid van de directeur deelt, nade- maal zii aan de plannen haar goed keuring heeft moeten verlenen. Dat er bii de waterleid'ngmaatschaonii een beleid in de trant van: ,.Na ons de zondvloed" zou ziin gevoerd, be streed de heer Kaland overtuigend. Kr ziin wissels oo de toekomst ge trokken, maar daarover achteraf te oordelen is eenvoudig. Er waren te genvallers. hef bedrijf h»d een dis cutabele instelling ten aanzien van zijn taak inzake de industrialisatie en al is de directeur dan in persoon verant.woordeliik voor de prognoses waarop de miljoenen investeringen van de laatste jaren waren geba seerd: dit betekent niet dat men nu in hem de zondebok gevonden heeft. De heer Kaland gaf een uitvoerige uiteenzetting van de opeenvolgende norzaken van het financiële debacle De verwachtingen ziin naar twee kanten te optimistisch geweest. De kanitaals'asten ziin hoger dan ge raamd: de gedachte afzet is lager dan verwacht werd. Als er geen rijksbiidrage wordt gegeven zal er iaarlüks een verlies van viif milioen worden geleden. De twintig miljoen die het rijk in de zaak wil stoppen (mits de provincie een dikkere vin ger in de nap kriigt) is niet voldoen de om de exploitatietekorten op te vangen. Hoe groot de tekorten pre cies zullen worden is, aldus de heer Kaland, niet te zeggen. Al met al is er ruim honderd mil joen in de Zeeuwse waterprojecten geïnvesteerd. De waterleidingmaat schappij „Zeeuwsch-Vlaanderen", moedermaatschappij van de N V. In dustriewatervoorziening, heeft alle leningen tot een bedrag van 65 mil joen gegarandeerd en is derhalve aansprakelijk als er geen redding van andere zijde komt Voor de le ningen van vóór 1962 zijn de Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten ga rant. Liquiditeitsmoeilijkheden ziin er evenwel nog niet en, aldus de heer Kaland, we hopen ze te voor komen. De rijksoverheid is bereid om de put te helpen dempen, maar er wor den voorwaarden gesteld. Er zullen interne maatregelen moeten worden genomen Aan een prijsverhoging voor de klein-ver- bruiker zal wellicht niet te ontko men zijn; dertig veertig werkne mers zullen onder voor hen gunstige voorwaarden moeten afvloeien en de belangrijkste voorwaarde er zal één waterleidingbedrijf voor geheel Zeeland tot stand moeten ko men. Nu komt ook het belang van de waterleidingmaatschappij „Mid den-Zeeland" in het geding. Als de ze maatschappij om rijksbijdrage vraagt, dan geldt ook voor haar: toe treding tot één, de gehele provincie omvattend bedrijf. „Uiteraard ligt dat daar wat moeilijk", aldus de heer Kaland. Er vielen in re- en dupliek scher pe woorden. De heer Van de Peijl sprak van zachte heelmeester - stin kende wonden, van een ontaarde dochter (de dochtermaatsch-'^sjj van de N.V. Zeeuwsch-Vlaande f m). De heer Stenvert (PvdA) miste de ant woorden op de kernpunten uit de vragen van de heer Van de Peijl: met name deze: Wie maakte de verkeerde prognoses? Tenslotte kwam er uit: de directeur had de prognoses ge maakt en ze zijn voor zijn rekening. Maar voor het totale beleid is er ge deelde verantwoordelijkheid van di rectie en raad van commissarissen, waarvan ook de heer Kaland zelf deel uitmaakt, al blijft de provincie juridisch volkomen buiten schot. De directeur moet speelruimte hebben, hield de heer Kaland de Sta ten voor om een slagvaardig beleid mogelijk te maken. Maar uiteraard speelt de figuur van de directeur hier een rol. Bij de waterleidingmaat schappij „Zeeuwsch-Vlaanderen" be kleedt hij een dominerende positie. Hij is een man die zich in het ver leden zeer grote verdiensten voor de watervoorziening heeft verworven. Toch zal dé raad van commissarissen hem ervan moeten overtuigen, dat een interne reorganisatie van het be drijf noodzakelijk is. Inmiddels heeft dr. ir. A. P. Oele (P.v.d.A.) schriftelijk bij de minis ter vragen gesteld over deze affaire. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES „Ik kom voor „Kom over de brug", zei het meisje op de stoep, een beetje hijgend, terwijl ze ter verduidelijking een aantal zakjes in de hoogte hield: „Ik kom om het geld". En weg was ze weer, na een haastig dank je wel. Op naar het volgende adres. Ze was één van de ongeveer 3500 Zeeuwen, die gisteravond de straat opgingen, om alle goede gever», die over de brug wilden komen, tege moet te komen. Maandagavond al is men in het postdistrict Zeeland (dat Zeeland plus een gedeelte van West-Brabant omvat) begonnen om in het kader van de interkerkelijke actie „Kom over de brug" ongeveer 70.000 fol der-sets uit te delen. Het enige dat de mensen thuis hoefden te doen was het geld er in stoppen, hoe meer hoe liever, en het zakje klaar leggen, totdat één van die 3500 er om zou komen. In vele gemeenten fungeerden de Amro-banken als „verzamelplaats" van de bijdragen. In verschillende plaatsen werd de actie door klokken gelui letterlijk ingeluid. In het Goese Amro-bankgebouw was het gisteravond even na acht uur al een drukke bedoening, ter wijl vijf mensen achter de loketten hun best deden zo vlug mogelijk het geld te innen, werd door een andere ploeg geteld. Alleen al in Goes heb ben 250 mensen in de loop van deze week 4000 enveloppen uitgedeeld en gisteravond weer opgehaald. De uitslagen van de plaatselijke actie werden verzameld op het Am- ro-kantooir in Middelbturg, terwijl daar steeds maar weer een driftige telefoon belde, lieten ongeveer 100 Middelburgers de huisbellen rinke len. Ook zij hoefden nauwelijks uit een te zetten waarvoor zij kwamen. Een.: „Ik kom voor Kom over de brug", was meestal wel voldoende. (Van een onzer verslaggevers) In een Informele zitting van de Provinciale Staten gaf dr. Smal- legange, directeur van het Pro vinciaal Opbouworgaan (Stichting Zeeland) gisteren een inzicht in doelstelling en werkwijze van het apparaat dat hij aanvoert en dat, om zijn werk te kunnen doen, twee functionarissen meer nodig heeft. Daarvoor is een provinciale subsidie gevraagd, maar in de na jaarszitting van 1967 wilden de staten daarin niet meegaan, om dat naar hun zeggen de Stichting Zeeland een soort sfynx voor hen was. Dr. Smallegange heeft de sfynx nu laten spreken, maar of het allemaal overgekomen is valt te bezien. Wordt gezegd: het opbouw orgaan probeert model te bren gen in de maatschappelijke struc turen en tracht de ontwikkelingen op dit gebied vooruit te blijven, waarvoor allerlei wetenschappe lijk werk, consultaties, onderzoe kingen, e.d. nodig zijn. Duidelijk was wel dat bij het opbouworgaan het lied van de tien kleine nikkertjes de hit van de dag is. Dr. Smallegange zette uiteen, dat zijn apparaat vijftien personen telt. Daarna ging hij aftellen: zes hebben er dienende functies, zoals typewerk, koffie zetten, een deur open doen, maar ook: documentatie bijhouden e. d.; toen waren er nog negen Daarvan is er één belast met de supervisie op de stagiaires. toen waren er nog maar acht.. Drie man hebben beleidssecreta- riaten en kunnen weinig prak tisch werk doen. toen waren er nog maar vijf. Eén is er de directeur. toen waren er nog maar vier. Eén is er belast met de registratie. toen waren er nog maar drie Twee daarvan zijn met het prak tische werk „te velde" belast. Zij hebben echter hun eigen aftelsom. Zij kunnen slechts 154 dagen per jaar aan hun onderzoekingswerk besteden. Dr. Smallegange ging niet verder in op hun dagindeling, omdat dan stellig iemand uit het gehoor de pijnlijke vraag zou heb ben gesteld: hoe wordt er dan eigenlijk gewerkt.,..? (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer wacht nog steeds op het antwoord van minister Bakker op vragen, die de woordvoerders van de grote frac ties gesteld hebben over de vaste oeververbinding over de Wester- schelde. De vragen werden in febru ari gesteld, maar de minister van Verkeer en Waterstaat moest de Ka mer op 13 maart laten weten, dat hij zijn antwoord op deze vragen nog steeds niet had kunnen formuleren. Hij heeft daarmee 21 dagen uitstel gekregen en moet dus op 23 april kunnen zeggen of Rijkswaterstaat vooruitlopend op definitieve beslis singen een studie gaat maken over de problemen en de mogelijk heden van een brug over de Wester- schelde. Het wachten is onder meer nog op een veelheid studentengegevens, die land het ministerie zullen verschaf- de provinciale instellingen van Zee- fen. Daarbij zal die minister tevens VLISSINGEN De Vlissingse ge meenteraad heeft zich vrijdag tij dens een door b. en w. georganiseer de excursie door Vlissingen o.m. een bezoek gebracht aan de chemische fabriek -Hoechst in Vlissingen-oost. Dr. Friedrichs vertelde dat de fa briek reeds 800 ton fosfor heeft ge produceerd. Van groot belang achtte hij verdere uitbreiding van de kademuur tot een lengte van 300 meter, zodat in de haven grotere schepen van 50.000 ton kunnen worden gelost. In de fabriek, waarin voor 100 mil joen gulden is geïnvesteerd werken momenteel 289 mensen, waaronder slechts vier Duitsers. Het ligt in de verwachting dat de totale perso neelsbezetting in 1972 ongeveer 1000 man zal omvatten waaronder 75 stafleden. De meeste van deze werk nemers zullen uit Zeeland betrokken worden. (Van een onzer verslaggevers) MDDELBURG Mejuffrouw C. Warnau aan de Noordweg in Mid delburg is in het bezit van een schit terende originele pentekening van Toorop voorstellende zijn dochtertje Charley, de bekende Nederlandse schilderes van sociale onderwerpen, bezig met het bekijken van een groot platenboek. Het unieke kunst werkje, dat een formaat heeft van ongeveer 12 bij 17 cm, dateert nog uit de vroegere Toorop-periode. Het speelse en ragfijne lijnenspel geeft aan deze tekening een bijzondere be koring. Elk detail is meesterlijk op zich zelf het fijne meisjeskopje met de prachtige haarval een fragiel vaasje op tafel met enkele ranke le lies. Marinus Warnau, de vader van mejuffrouw Warnau, die van 1886 tot 1933 koster was van de Petrus- en Pauluskerk in Middelburg, kreeg het stukje van Toorop cadeau bij zijn 25- jarig jubileum als koster. Toorop, die elke zomer in Dom burg verbleef, kwam 's zaterdags bij de heer Warnau in de Middelburgse kosterjj aan de Lombardstraat de benodigdheden ophalen voor de eu charistieviering op zondag voor de Domburgse badgasten. Langzamer hand ontstond er een hechte vriend schapsband tussen de koster en de kunstenaar. Zij gingen zeer gemoede lijk met elkaar om. Bij het 25-jarig jubileum van Marinus Warnau kwam Toorop hem dan ook persoonlijk fe liciteren, waarbij hij hem als ge schenk het door hem zelf ingelijste en speciaal voor deze gelegenheid gemaakte portret van zijn dochtertje gaf. „Zorg vooral, dat nooit mijn naam eraf gaat en wees er zuinig op", zei Toorop tegen de jubilaris, die heel erg blij was met dit cadeau. Voor mejuffrouw Warnau is het stukje een soort relikwie geworden. „Er is al zo dikwijls gevraagd het eens af te staan voor een Toorop- expositie maar nee ik durf het echt niet stel je voor dat het zoek zou raken of verloren gaan bij een brand, ik zou het vreselijk vinden", zegt zij. Er zijn fabelachtige bedragen ge boden voor de tekening maar te vergeefs, want het enige commen taar van mejuffrouw Warnau blijft „Voor geen geld van de wereld zou ik het willen missen". De teke ning schijnt een unieke waarde te hebben, omdat het de enige is, waar op Toorop zijn dochter portretteerde. De datum op het kunstwerkje ont breekt, het is echter wel door de meester gesigneerd. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Gisteren zijn op het bouwland van de heer P. uit Nieuw- en Sint-Joosland vijf dode eenden aangetroffen. In Arnemuiden zijn circa 25 postduiven om het leven gekomen. Vermoed wordt dat deze dieren van de erwten, die op de vel den ingezaaid en ontsmet waren, hebben gegeten. Een aantal op het land liggende erwten is door de po litie in beslag genomen. Ook enkele dode dieren zijn meegenomen. Bij het gerechtelijk laboratorium in Den Haag zal worden onderzocht of de erwten debet zjjn aan de vogel sterfte. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De Jong KVP'ers in Terneuzen vinden de Zeeuwsch- Vlaamse herindeling nog steeds een onheldere zaak. „En nu het plan op het hoogste niveau gaat spelen, lijkt er een periode van stilzwijgen te zijn gekomen", aldus de Jong KVP. tijdens de jongste ledenvergadering, waarin het onderwerp „gemeentelij ke herindeling" uitgebreid in discus sie kwam. Men was van mening, dat een aan tal problemen rond de herindeling, die de uitvoering van het plan zoal niet belemmeren maar dan toch vertragen, onvoldoende in de publie ke belangstelling staan. In de eerste plaats vinden deze jongeren, dat veel van degenen lie een beslissende stem hebben bij de voordracht en de uitvoering /an het plan, daarmee tegelijkertijd moeten beslissen over de eigen functie die zij tot nu toe bekleden. Ze vinden, dat er nog steeds geen duidelijke uitspraak gedaan is over de plaatsen die het gunstigst zijn voor industrialisatie. Zo staat bij voorbeeld nog niet vast, aldus deze Terneuzense jongeren, of in de ka naalzone de industriële ontwikkeling zal plaatsvinden in het gebied langs het kanaal of langs de Schelde, tus sen Hoofdplaat en Perkpolder. Belangrijk punt, dat niet uit de verf gekomen is. vinden zij ook de veelgehoorde opmerking, dat de men taliteit van de bevolking in de ver schillende gemeenten zo zou ver schillen, dat samenvoeging van deze gemeenten niet mogelijk zou zijn. De Terneuzense Jong KVP is van oordeel, dat de gemeentelijke instan ties in gebreke zijn gebleven ten aan zien van de voorlichting, vooral ook wat betreft de kwestie van de men- taliteitsverschillen. „Wil men een gunstig klimaat scheppen voor voor uitgang, dan zal men van een mis plaatst chauvinisme af moeten zien (Van onze correspondent) VLISSINGEN De Vlissingse recherche is er nog niet in geslaagd de verblijfplaats te ontdekken van de twee achttienjarige Vlissingse meisjes, S. L. en H. W., die sinds de vorige week spoorloos zijn. De meisjes zijn beiden leerlingen van. de kleuterkweekschool te Mid delburg. Doordat de twee vriendin nen weinig of geen contacten hadden met hun medeleerlingen zijn de ach tergronden voor het weglopen moei lijk te achterhalen. Vermoedelijk zijn zij vanwege de slechte studieresultaten op het avon- turenpad gegaan. In verband met de mogelijkheid van een verblijf in het buitenland (Antwerpen) is ook het opsporings apparaat van Interpol ingeschakeld. te komen, temeer daar de woorden „Europeaan" en wereldburgerbij iedereen op de lippen liggen", zeg gen deze Terneuzenaars. Ze vragen zich af, of de contacten op gemeentelijk niveau van dien aard zijn, dat daarvan nog geen con structieve bijdrage behoeft te wor den verwacht. Zij vinden dat het zelfde gezegd kan worden van de politieke partijen, die toch straks de bestuurders zullen moeten leveren van de toekomstige gemeenten. overwegen, of hij geen illussies zal scheppen, die later op een teleurstel ling kunnen uitlopen. Feit is echter, dat de meeste Twee de-Kamerfracties voorstanders zijn van een gedegen studie over deze vaste oeververbinding, niet alleen uit nationaal, maar vooral uit interna tionaal oogpunt. Minister Bakker staat echter voor de technische en financiële consequenties van dit gi gantisch werk, wanneer eventueel beslissingen zullen vallen ten gun ste van een brug. Allerbelangrijkst is echter de grote vraag in hoeverre de drukke scheepvaart op de Wester- schelde er voor- of nadelen van heeft ln de toekomst. Dit vooral met het oog op de bouw van steeds grotere tankers bijvoorbeeld. Daarnaast is er het internationale wegverkeer. Binnen niet al te lange tijd ligt Zeeland midden in het Eu ropees wegverkeer tussen noord-mid den—zuid-Europa. Snelle verbindin gen vanuit Scandinavië zoeken aan sluiting op west- en zuid-Europa. De plannen voor een Kanaaltunnel tussen Engeland en Frankrijk zijn voor een deel mede gebaseerd op zo snel mogelijke verbinding met Ne derland. Duitsland en de Scandina vische landen. Daarom ontkomt Rijkswaterstaat volgens deskundigen er niet meer aan een gedegen studie te maken van de problemen en de mogelijkhe den, die verbonden zijn aan de bouw van een brug over de Westerschelde. Zeker met het oog op de toekomst van de ruimtelijke ordening, waarin Zuid-West-Nederland een vooraan staande rol gaat spelen. (Van een onzer verslaggevers) DELFT De Theresia-school uit Den Haag is met de Onze Lieve Vrouw van Lourdes-sehool uit Rot terdam en Savio-school uit Vlaardin- gen winnaar geworden in de kwart finale van de KRO-kinderzangwed- strijd, die in de Stadsdoelen in Delft werd gehouden. De Zeeuwse scholen, die meededen hebben de halve finale niet gehaald. Volgende week dinsdag van tien over vijf tot zes uur worden de op namen via de KRO-radio uitgezon den. (Van een onzer verslaggeefsters) HEINKENSZAND Burgemeester N. W. Eisen van Heinkenszand zal vrijdag 29 maart officieel afscheid nemer, van de raad. Hij doet dit tij dens een raadsvergadering, die om 3 uur in „Taverne" begint. De heer Eisen is met ingang van 1 april benoemd tot burgemeester van Laren in Noord-Holland. ,flET wordt zondag de achtste keer dat ik naar de Matthaus-Passion ga. Acht keer in tien jaar tijd. Een'paar keer ben ik niet geweest. Toen was ik ziek. Vorig jaar was dat zo. De gehele middag dacht ik aan de uit voering. Ik vind de Mathaus zo ge weldig dat ik geen jaar voorbij wil laten gaan zonder een uitvoering te missen. Dit zegt Mevrouw R. M. Burggrave-Boon. Zij is een Hulsterse huisvrouw, die al sinds de oprichting in 1958 lid is van het beroemde Hul ster gemengd koor. Drie jaar geleden werd zij secretaresse van het be stuur. Behalve de activiteiten van het koor, vormt een belangrijk on derdeel van haar muzikale belang stelling de jaarlijkse uitvoering van de Matthaus Passion in de Hulster Basiliek. Voor de uitvoering die mor. genmiddag zal plaatsvinden, heeft ze zich tijdig van een plaats verze kerd. ,JK ga op de eerste plaats voor de muziek", zegt zij ,,De entourage speelt natuurlijk ook een rol". De basiliek is bij uitstek geschikt voor dergelijke concerten maar als de Matthaus Passion ergens in een zaal zou worden gespeeld, dan zou ik toch gaan luisteren. Ik zou me niet zo thuis voelen, maar wat ik hoor blijjt voor mij het belangrijkste". OM een geslaagd concert te hebben, spelen verschillende factoren een rol. Daar heb je de sfeer, de entourage, het orkest, de solisten en niet te ver geten de koren. Alle onderdelen heb ben een niet te verwaarlozen func tie. De totaliteit, daar gaat het om. Ik kan me voorstellen, dat er men sen gaan kijken of luisteren, alleen maar omdat de sfeer hen imponeert en anderen omdat ze alleen het or kest interessant vinden. Bij mij is de totaal indruk de eindfactor. ELLY Ameling is een fantastische so- sopraan. Dit jaar zingt ze samen met Norma Procter. Dat is een pri ma alt. Ik heb haar samen eens ge zien op de t.v. met Arjan Blanken. En niet te vergeten de evangelist Pöld, een Pool. Die is de laatste tien jaar altijd hier geweest als ik het wel heb. Het gehalte van elke uit voering in Hulst is volgens mij goed geweest. Ik snap gewoon niet hoe de stichting het iedere keer weer rond krijgt. De belangstelling is altijd groot. Veel Belgen komen naar Hulst. De laatste jaren is het nrnt verminderd. Dat komt natuurlijk door de televisie-uitzending van de Matthaus Passion. IN het Hulster Gemengd Koor zing ik als alt. Ik heb geen voorkeur. Alle stemmen vind ik mooi. Ik vind het heerlijk om zo maar te luisteren. Je neemt de muziek spontaan in je op. Ik heb wel eens een partituur erbij genomen maar dan ga je teveel op de techniek letten. De schoonheid proef je dan niet zo, omdat je te ge concentreerd bent". „Vroeger was het een hele opgave om in de Basi liek zo lange tijd stil te blijven zit ten. Er was totaal geen verwarming. Dat probleem is gelukkig opgelost. Het is overal behaaglijk warm. Hoe wel ik vind, dat je wel iets voor over mag hebben. Je let trouwens niet op die dingen als je door sfeer en muziek wordt geboeid. Ben jt ten keer geweest, dan blijf je een volgen de keer ook niet gemakkelijk weg".

de Stem | 1968 | | pagina 3