ROTTERDAM MOET GEEN EIGEN SPEL SPET EN Veerpont kon spoorbrug nauwelijks passeren Een hondje in het Zeeuwse wapen Zeeuwse staten-leden over zeehavenoverleg Schoonheid Aardappelhandelaar kocht 'sakken zieke aardappelen papier voor uw pen Even uitblazen mevrouw van Parijs H. Koekoek spreekt in Koewacht IK_ voelde me een gesublimeerde mezelf, toen ik via de wit-goud beloverde trap terugkeerde in het boetiekje vol bizarre bijous. Achter de met Frans vernuft verdoezelde kassa was de wand volgemetseld met een royale schakering schoon- heidsprodukten van het eigen ge renommeerde merk. ENTREE-BILJET VAN DE GROND Plattelandsvrouwen van Walcheren bijeen J. v. Andel sprak over contact ouderen-jeugd Toenemend» vervoer over Westerschelde Gemengd huwelijk II Veldkamp terug II Schouwburgbezoek Luchtverontreiniging in Sas van Gent minder geworden BAÖBLAD BE STEM VAN ZATERDAG 25 MAART 1965 (Van onze correspondent) KOEWACHT Door de Platte lands jongeren Gemeenschap (PJG) afd. Axel-Zaamslag en de Christe lijke Plattelands Jongeren (C.P.J.) wordt dinsdag 26 maart a.s. een po litieke avond gehouden, in de zaal van de heer A. C. de Schepper, Nieuwstraat 103 te Koewacht. Tij dens deze bijeenkomst zal komen spreken de heer H. Koekoek voorzit ter van de Boerenpartij en lid van de Tweede Kamer. Deze avond is openbaar en voor iedereen toegan kelijk. Aanvang is om 19.00 uur. Het ligt in de bedoeling van de PJG en CPJ in de toekomst meer van dergelijke avonden te houden, waarbij andere politieke figuren zul len worden uitgenodigd. i TCEN andere keer zal ik graag als prijsbewuste vrouw op de bres gaan staan. Dan zal ik in een pro testmars met spandoeken pleiten voor nationalisering van alle fabrie ken van schoonheidsmiddelen, waar door de crèmes en lotions als een heidsworst van de band rollen. Al lemaal in dezelfde zo economisch mogelijke saaie verpakking. Maar nu, met de eerste krokussen boven de grond en af en toe een vleugje lente in de lucht, wil ik niet praktisch zijn. Ik voel mij slechts ge roepen met dankbaarheid en gene genheid te getuigen van het ene pot je crème, dat ver boven de begro ting lag. Maar dat in uiterlijk en geur en vorm van de flacon zo ver trouwenwekkend was, dat ik me al meteen hupser en darteier voelde, zonder nog maar één likje over de ruwgewinterde wangen gesmeerd te hebben. Het potje crème was er niet zomaar een, dat zult u al hebben begrepen. Het was in Parijs, in het land van herkomst, dat het potje in mijn tas terechtkwam in ruil voor een flinke som franken. En er was een nog in grijpender aderlating aan voorafge gaan. Toch blijf ik er bij, dat na zo'n ingeschulpte winter een bezoek aan een schoonheidssalon in het voorzich tig uitbottende Parijs een verant woorde bezigheid is. Het woord be zigheid is paradoxaal: een drie kwar tier verrukkelijk ontspannen op een donzig-zacht rustbed liggen kan nau welijks als arbeid aangeduid worden. De blonde Parisienne met bruine o- gen in het fragiele kabinetje aan de Rue Faubourg St.-Honoré werkte wèl aan mij. Haar gebaren en oogopslag verdoezelden die harde werkelijk heid van alledag. Zij deden mij ge loven, dat zij bezig was een lief feestje te bouwen voor mij alleen. IJ ET zou alles overtreffen, dat voelde ik al bij het op lichaams bouw afstellen van het rustbed met de gediplomeerde maar charmante druk van de vingertoppen bij 't vast- gespen van de handeau om mijn ver weerde hoofd. In de verontschuldi ging bij het wegwissen van een in alle vliegtuighaast aangebrachte ma- ke-up zat een hoofs complimentje in gebouwd ten aanzien van mijn ca mouflagetechniek. Aan het eind van de drie kwartier zou blijken, dat zij die techniek vele malen beter be heerste dan ik. Maar dat tijdstip leek nog onafzienbaar ver weg. In tussen werden watten, lotion en mas sagecrème met vaste hand aan mij besteed. Er viel geen aarzeling bij de keuze uit de vele flessen en potjes, die klaarstonden. Tussen de basis- crcme en de afwerking belandden we hij het piepkleine vakantietje in Holland van mijn Parisienne, twee jaar geleden. In dat vluchtige werk bezoek van twee dagen annex boot tocht en Volendam was haar het meest opgevallen dat in. Amsterdam bijna voor elk huis weelderig een boom stond te groeien Toen ik weer in de Rue Faubourg meedeinde met m'n Franse gezicht, droeg ik dat potje crème mee. Nog staat het steeds op mijn toilettafel als tastbare herinnering. Het ont leent z'n waarde aan de bereidheid n,ij bij speciale gelegerheden een, twee streekjes van z'n wonderlijke substantie af te staan. Samenstel ling en sfeer wedijveren om mij te restaureren. De sfeer wint royaal. COKS VAN EYSDEN (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Rotterdam moet geen eigen spelletje in het zeehavenoverleg spelen. In een rap port is door alle partners duidelijk gesteld dat Voorne en Putten onge rept gebied zouden blijven. Nu zou de Rotterdamse havendirecteur Post- lluma alsnog willen nagaan of dit gebied bestemd dient te worden voor uitbreiding van het Rotterdamse in dustrieareaal. Deze suggestie had Rotterdam in het overlegorgaan moeten doen". Dat zei vrijdag in de vergadering van de Zeeuwse staten A.R.-fractie- voorzitter J. van Bernekom bij de behandeling van het rapport „Ver kenning van enkele aspecten van de ontwikkelingsmogelijkheden voor zeehavens in het Deltagebied". Ook de voorzitter van de C.H.U.- fractie, de heer C. van der Peijl zei later, dat Rotterdam het overlegor gaan niet mag negeren. „Zeeland zal toch ook niet op eigen houtje zonder overleg met de partners een bepaald industrialisatieplan ontwikkelen, al dus de heer Van der Peijl, die het een vreemde zaak vond dat de ver tegenwoordiging van Rotterdam later van een andere opvatting blijk gaf dan tijdens het overleg. Hij achtte het de taak van de Zeeuwse vertegenwoordiging erop _aan te dringen dat Rotterdam zijn eigen plannen in het overlegorgaan inbrengt. De heer Van Bennekom zag in het door de heer Wïllems in de Brabantse statenvergadering gestelde, dat het Reimerswaalplan de provincie Noord- Brabant geen entreebiljet meer zal bezorgen tot de Nederlandse haven club een bevestiging van de juist heid van de gereserveerde houding waarmee de Zeeuwse staten zich in de septembervergadering t-a.v. het Reimerswaalplan hebben opgesteld. De blik die men daar nu richt naar het gebied van Saeftinge .als „uitweg naar zee" gaf hij meer kansen, voor al nu de minister heeft verklaard medewerking te willen verlenen aan een studie van het Baalhoekplan. Een partner, die de heer Van Ben nekom node in het overleg miste, was België. Hij achtte het een onont koombare zaak dat in een gezamen lijk overleg met de Belgen de gouden Delta wordt ontplooid. De heer Van der Peijl wees in dit verband op de omstandigheid dat er hoe dan ook sprake is van keihar de concurrentie tussen Rotterdam en Antwerpen „In Rotterdam zal men Terneuzen als een verlengstuk van de Antwerpse linker-Sehelde-oever kunnen zien en dat zou de Rotter damse houding t.a.v. het Baalhoek plan wel eens kunnen bepalen," al dus de heer Van der Peijl, die be nadrukte dat Zeeland niet te een zijdig op de randstad mag zijn ge oriënteerd en dat Zeeland wei eens een bemiddelende rol zou kunnen spelen tussen Rotterdam en Antwer pen. De heer Van der Peijl vroeg zich af of de Zeeuwse inbreng in het Del ta-havengebied op dit moment wel de juiste vorm heeft. Het havenschap Vlisslngen-oost is nog steeds niet van de grond geko men terwijl er in de Zeeuwsch-Vlaam se kanaalzone nog helemaal geen sprake is van een havenschap. De heer Van der Peijl achtte voor een juiste nortuur in het overlegorgaan, de vorming van één havenschap voor de gehele Westerschelde een besliste noodzaak. De heer .J Stenvert (P.v.d-A.) drong aan op een gezamenlijk in- dustrie-wervingsbeleid voor de ze venduizend hectare zeehaventerrein dat het rapport aangeeft. Naar zijn mening mocht er van onderlinge con currentie geen sprake zijn, terwijl hij zich zelfs voorstander toonde van de ombouw van het overlegorgaan tot een publiekrechtelijk lichaam. De heer C. Vercauteren (KVP). meende dat er bij de regering op dient te worden aangedrongen dat toestemming wordt gegeven om de provinciaal niveau met de Belgische provincies overleg te mogen plegen. Herhaaldelijk wees de heer Vercau teren op het belang van het Land van Saeftinge, dat bij uitvoering van het Baalhoekplan op „een presen teerblaadje" wordt aangeboden. Hij waarschuwde ervoor dat kaarten, zoals bij het rapport gevoegd, bij velen onrust kunnen wekken. O.m. zullen landbouwers in vele gevallen voor onzekerheid beducht zijn voor verdere investeringen. De heer Ver cauteren drong ook aan op zuinig heid met cultuurgrond. Ook vroeg hij de industriële ontwik keling naar de noord-Sloe af te grendelen ten gunste van recreatie en landbouw. Gedeputeerde Jhr. mr. T. Schorer wees erop dat men niet alleen ln de Delta moet denken aan bestuurlijke schaalvergroting maar op den duur ook aan territoriale schaalvergro ting. In die bestuursvorm mag men niet terugdeinzen voor bv. een bestuur lijke eenheid zonder controversiële partners. Ook een gezamenlijk selec tief uitgiftebeleid achtte hij van het grootste belang. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De jaarlijkse contactavond van de Walcherse Plattelandsvrouwen was in de „Gou den Poorte" te Middelburg. Dit jaar trad de afd. Middelburg en omge ving op als gastvrouw. De presiden te mevrouw Hack-de Feijter verwel komde allen, in het bijzonder de dames uit Westkapelle en Koudeker- ke. Door eigen leden werd het to neelstuk „Toneel-carrière" gebracht dat onder regie stond van mej. P. M. de Wilde. Toneelspeelster Cecile Penrose (mevr. Segboer) was het boeiende middelpunt, als moeder van 4 dochters. Deze werden vertolkt door mevr. Bogaard, mevr. Koster, Krientje Castel en Corrie Pauwels. Vooral de laatste was een grappige tiener, die speelse stunts uithaalde. Mej. P. M. de Wilde was voortref felijk in haar rol als dienstbode en kleedster. De zakelijke tante was mevr. S. Wouters. Allen, de speel sters en souffleuzes maakte de avond tot een succes. Voor de stand van de Plattelandsvrouwen op de Z.L.M. tentoonstelling deze zomer worden oude boeken en tijdschriften ge vraagd, ook foto's en negatieven van het onderwerp „Vrouw en vrije tijd". Het Nationaal Rheumafonds vroeg voor de collecte op 28 maart a.s. collectanten. Mevr. Hoogstrate-Kloet gaf een toelichting op de Kinder- kledingshow, die wordt -gegeven op de 'a.s. voorjaarsvergadering te Goes. De volgende bijeenkomst is op 19 april met een lezing over edel stenen. (Van onze correspondent) HULST Door de lerarenvereni ging St.-Bernardus werd in de aula van de huishoudschool St.-Marta te Hu'st een causerie-avond belegd. De hoofdinspecteur van politie te Den Haag, de heer J. van Andel, sprak tijdens deze bijeenkomst over één van de belangrijkste huidige proble men: „Het contact en conflict tus sen ouderen en jongeren". De conflicten die ontstaan tussen de ouderen en jongeren, aldus spre ker, vinden vaak hun oorsprong in het te weinig contact tussen de ou dere en de jongere generatie. Hij zag vooral in een goede sa menwerking met de pers, goede per spectieven om tot meningsuitingen te komen. De heer Van Andel besloot zijn inleidingswoord met te stellen, dat de ouderen, de fout van deze con flicten, niet altijd bij de jeugd moes ten zoeken. Na de pauze hadden de aanwezigen de gelegenheid om vra gen te stellen. Hiervan werd druk gebruik gemaakt en er ontstond dan ook een levendige discussie. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Ik kon de zak ken niet meer teruggeven. De aard appelen die erin zaten waren ziek. Ik heb alles op de mestvaalt moe ten gooien en daardoor een schade geleden van 1800 gulden". Dat vertelde voor de politierech ter te Middelburg, mr. P. van Era- pel, de aardappelhandelaar A. J. uit s-Heer Arendskerke. Hij had van een commissionair uit Cadzand een par tij aardappelen gekocht. Nadat J. de aardappelen had verkocht moest hij ze terugnemen omdat ze slecht bleken te zijn. Volgens de commissionair was het niet teruggeven van de zakken dief stal (180 in getal, die hem per stuk 10 Belgische franken hadden gekost). De officier, mr. P. Roscam Abbing, wilde dit niet zo zwaar zien. Hij meende dat er meer sprake was van onbedachtzaamheid en eiste een boe te van vijftig gulden. Mr. Van Empel ging nog verder en schorste de zaak. Commissionair en handelaar zullen, als ze dat no dig vinden, hun belangeri via een ci viele procedure moeten behartigen. Wel gestraft werd de chauffeur J. G. uit Scheveningen. Hem werd ten laste gelegd samen met een zekere G. ruim 1200 liter afgewerkte olie, voor de verwerking tot stookolie, te hebben gestolen uit een garage in 's-Heer Arendskerke. Ze waren met de tankauto bij de garage gekomen. Die zekere G„ niet ter zitting aan wezig, had toen tegen een monteur gezegd: „Ik kom om de afgewerkte olie". De auto werd volgezogen en het tweetal vertrok om later door de gewaarschuwde 'politie te worden achterhaald- De chef-werkplaats, die als getui ge optrad, zei nergens iets van te hebben geweten. „Ze hebben de monteur misleid", zo verklaarde hij- J.G. werd, conform de eis, veroor deeld tot een boete van 100 gulden. W.B. uit Hilversum, die tijdelijk in Koudekerke verbleef, werd ver oordeeld tot een gevangenisstraf van twee weken, omdat hij in die plaats had gereden op een bromfiets, ter wijl hém, bij een eerdere veroorde ling de rijbevoegdheid was ontno men. Wegens een ruzie wild# de cafe- tariahoudster N. de timmerman L. K. uit Middelburg uit de zaak zet ten. K. bood weerstand, waarbij hij de trui van N. kapot trok. Omdat hij zijn das had vergeten was hij later nog eens teruggekeerd. Toen hij er niet in mocht sloeg hij een ruit kapot. K. werd donderdag, con form de eis van de officier, veroor deeld tot een boete van 100 gulden. De visser H. M. uit Arnemuiden kreeg voor de gevolgen van een caféruzie een heel wat zwaardere straf: een week voorwaardelijke ge vangenisstraf, met een proeftijd van twee jaar en een boete van 200 gul den. De officier had zelfs een week onvoorwaardelijke gevangenisstraf geëist- M. had H. uit Souburg in en voor een snackbar aan het Vlissingse Bel- lamypark, die zich van geen. kwaad bewust was, met een bierglas zo ern stig toegetakeld, dat wegens de ver wondingen aan zijn gelaat 28 hech tingen moesten worden verricht. (Van een onzer verslaggeefsters) VLISSINGEN Het vervoer van passagiers en auto's over de Wester schelde is de vorige maand weer toegenomen, zowel in vergelijking met februari van het vorig jaar als met januari van dit jaar. Dit blijkt nit het vervoersoverzicht van de pro vinciale stoombootdiensten in Zee land. Alle bewoners van onze straat dromden zaterdag samen rond de nieuwe auto van Jaap Hollestelle. De brave borst stond met een verslagen gezicht naar het front van zijn voertuig te kijken. Ieder een keek mee, maar niemand zag wat. Vroeg buurman Van Hoepen eindelijk: „Waar kijk je toch zo naar, Jaap? Heb je brokken?" Zegt Jaap: „Een twijfelgeval. Ik vraag me af: is dat zwarte puntje daar nou een geval van plaatschade of is het een vliegestrontje?" -* - In Zierikzee heeft ir. L. Vellekoop, consulent te Goes, zwaar staan torsen aan het probleem van de bloembol. „Zeeland heeft enorme kansen op het gebied van de bloembollencultuur", sprak hij, „maar de telers moeten een vuist maken!" Laat ik nou altijd gedacht hebben dat zij een hol moesten maken? Wie denkt u, dat er in datzelfde Zierikzee de eer ste inleiding zal houden op het congres over de „Groene Kustweg"? U mag nooit meer raden. Het is inderdaad drs. M. C. Verburg van het ETI voor Zeeland. ijverde voor de komst van de Mobil-raffinaderij in Zeeland? Mobil-Dick - - - Mobil is overigens weggebleven. Die probeert nu aan het'Noordzeekamaal of je een emmer in een vingerhoed kunt leeggieten. - - De aluminiumfabriek Pechiney gaat de Zeeuwse neus óók voorbij, tenzij er nog een wonder ge beurt. Wij moeten nog even in Zierikzee wezen. Weet u waar deze Neptunus-stad onder lijdt? Onder de hondjes, die als bij afspraak allemaal tegelijk in het schemeruur op de openbare straat hun hondse souvenirs laten vallen. - - Het ergste is, dat de hondjes, als gevolg van het tekort aan geboomte in de stad, de meer palen aan de haven bezoedelen. Dat is een enorme last voor de schippers, die in het och tendlijk duister op de tast hun meertouwen moe ten losgooien. - - In de Zierikzeesche Nieuwsbode doet „Schier eilandman" dan ook de suggestie, de honden ge- broekt tot buiten de stad te leiden. - - En het onderwerp? - - Dat is niet eerlijk! U hebt gekeken. „De ont wikkeling van Zeeland". Het is trouwens hoogst ongebruikelijk om drs. Verburg van een conferentie, welke dan ook, te weren. Alle respect trouwens voor onze ETI-cus. Weet u hoe ambtgenoten hem noemden, toen hij zo Iemand in Borssele deed ons het voorstel, om de leeuw in het Zeeuwse wapen nu ook maar te vervangen dpor een hondje. Een péchineesje. - - En „Luctor et Emergo" zou dan vervangen moe ten worden door: „lek worstel voor 't Block". Opgevangen bij de verkeerslichtinstallatie voor de Middelburgse draaibrug: „Hé! Waarom rijdt u niet? Wacht u tot het licht nóg groener wordt?" ln Hulst kijkt een konijn naar de TV, meldt onze redactie aldaar. De eigenaar van het dier zegt: „Zo'n vaart loopt het niet. Hij doet wel net alsof-ie kijkt, maar hij leest alleen de onder schriftenI" -St ik wil „Schiereilandman" doen opmerken, dat op het punt van het wegleiden van gebroekte personen, de minister onlangs een kernachtige uitspraak heeft gedaan. „Verspreiden mag wèl, wegvoeren, niet!" zei hij. - St- Uit het aardijkskundeschrrift van een 14-jarig meisje uit Arnhem: „Welke rivier stroomt er langs Nijmegen?" Antwoord: „De Reimerswaal". - St - Over Reismerwaal gesproken, weet u waar de naam „Rilland Bath" vandaan komt? Rilland komt van „Rietland", en Bath komt van „Baete" (goed land). - St - De bejaarden van Nieuwe Tonge sparen al wer kend hun uitstapje bij elkaar. Elke dinsdag ko men de bejaarde dames samen in het dorpshuis om te breien, te borduren en te haken. De werk stukken worden verloot en van de opbrengst gaan de oude mensen in het voorjaar op pad. Waarheen? Misschien wel op excursie naar een textielfabriek. TOMASO (Van onze correspondent) HARDINXVELD/GIESSEN- DAM De grootste veerpont van de Provinciale Stoomboot Diensten in Zeeland, de Prinses Cristina, moest voor een laatste dok-beurt en het aanbrengen van het vóórroer worden versleept naar Rotterdam. Hiervoor kwam heel wat kij ken. Kort na vertrek vanaf scheepswerf De Merwede in Har- dinxveld, waar de pont is ge bouwd, moest het grote vaartuig de spoorbrug bij Baanhoek pas seren. Hiervoor moest weer voor de zoveelste maal een brugdeel worden verwijdert. Personeel van Penn en Bauduin uit Dordrecht verzorgden dit karwei met be hulp van een drijvende bok. Vier havensleepboten van P. Smit jr. uit Rotterdam manoeuvreerden daarna de dubbeldeks veerpont naar de doorvaartopening. Dit moest zeer omzichtig gebeuren, de vrije door vaart was 21 meter, de Prinses Chris tina 18,55 meter breed, er bleef dus aan weerszijden slechts één meter over Het sleeptransport onder leiding van wal-kapitein Blonk passeerde vervolgens de bruggen bij Papen- drecht, Alblasserdam, Brienenoord en de bruggen over de Koningshaven in Rotterdam. De heer W. de Gruyter van scheepswerf De Merwede voerde het commando op de veerboot. De Prinses Christina is 113,60 meter lang. De boot gaat dienst doen op het veer KruiningenPerkpolder. DE DEENSE inlichtingendienst heeft gisteren in Kopenhagen beves tigd dat een Oostduitse spion is ge arresteerd. In „De Sitem" van 21 maart jA werd mij dioor mej. L. v. D„ te Horatendsse, in verhand met een schrijven over de sterke toename van de onkerkelijkheid in ons land ten gevolge van de ge mengde huwelijken, de vraag gesteld: „Hoe zouden de cijfers liggen van de „afval" van gemengd gehuwden als de „kerk" deze mensen niet zo intens had „afgeschreven?" Tot onze teleurstelling blijf ik en zo mogelijk ook ieder ander daarop het antwoord schuldig. Maar een halve eeuw praktische zielzorg op onder scheiden plaatsen heeft mij tot de over tuiging gebracht, dat „in 't algemeen" een gemengd huwelijk geleidelijk, en soms vrij vlug, tot onkerkelijkheid en ongodsdienstigheid brengt, en dat een „menging" vian kerkelijke gezindten bij het huwelijk veelal tot ontbinding van de kerkelijkheid in zulk een gezin leidt. Heit godlsidienistig leven, als waar devol erfdeel van bat voorgeslacht, woridt daar in de regel min of meer venwaarfasd en gaat veelal vor het na geslacht verloren, OOSTBURG F Doens. pr. Ik ben het met de inzender C. J. P. geheel eens. Maar ik wil wat duidelij ker zijn. Een alleenstaand bejaarde ont vangt per maand A.O.W. 272,50. Daar moet per maand aan vaste lasten af (en die zijn niet te hoog berekend): Huishuur 65.-, ziekenfonds 14,-, gas, licht, water en vuilnisemmer 20,-, ver warming 25,-, begrafenisfonds 3,50 kerkfonris en viermaal naar de kerk het bisschopsmandje 2,50, krant „De Stem" 4,55, waispoedsr 3,-, dat is te samen dalt er af moet f 137,55 per maand, er blijft dus over 134,95 per maand. Dat is uitgerekend 31,14 per week. Van die 31,14 moet men leven, kleding en schoeisel kopen en repara ties laten doen enz. enz. Nu hoor ik al roepen, ja maar je hebt recht op de bijstandswet. En daar gaat heit nu juist om. De overheid adviseert: Be jaarde blijf zo veel mogelijk in je eigen woning. Goed, maar laat dan de b.s.w. aan de alleenstaande hetzelfde geven, als wat ze moeten bijpassen aan die bejaarden die alleen A.O.W. hebben en in een bejaardenhuis zijn opgeno men. Zo zal men vele alleenstaande bejaarden uit de put helpen. BREDA, J. A. R. Betekent kuituur in Rosendaal een stuk verworvenheid vain een kleine groepering, welke zich ten doel stelt deze kuituur zo duur mogelijk aan de gemeenschap te verkopen, of beo gen zij met hun doelstelling slechts een beperkt publiek aan te trekken? Het gedag (gelach?) dat 'de schouw burgbezoeker in Rosendaal moet be» talen, zal bij menigeen deze vragen wel oproepen. Wanneer men een ver- gelijking trekt tussen de schouwburg „De Kring" te Roosendaal en de stads» schouwburg „Concordia" te Breda, waar dezelfde opvoering werd ge bracht van „De barbier van Sevilla" door de „Opera Italiana de Milano" in een tijdsbestek van 5 dagen, tot een ontstellend resultaat. Als men dan constateert, dalt in Roosendaal de schouwburgbezoeker voor de laagste rang 8,50 méér moet betalen dan in Breda, mag men zich hierover wel ten zeerste verwonderen. Bovendien blijkt dan nog, dat een programmablad in Roosendaal nog 25% duurder is dan in Breda. Kan men dan nog spreken van kuituur voor de hele gemeenschap, wanneer men dan tevens een program mablad voorgeschoteld krijgt in de Duitse taal? Men kan toch zeker niet spreken van een kultuurspreidmg over alle lagen van de gemeenschap! Is het niet zo, dat de schouwburg een maat- schappelijk-recreatieve functie heeft? In Roosendaal wordt dit in feite nog nauwelijks erkend en zeker niet als uitgangspunt genomen voor het beleid. De schouwburg is toch wel een kul- turele taakstelling in het algemeen. Door te hoge toegangsprijzen kan slechts een klein gedeelte van de be volking van de gelegenheid profijt trekken en het creëren van een kul- tuur-élite wordt hiermede in de hand gewerkt. Men zal slechts dan tot een kulturele vorming van de gemeenschap kunnen komen, wanneer men deze hau taine en exclusieve houdingen laat va ren. Het zou het schouwburgbezoek in Roosendaal zeker ten goede kunnen ko men. ROOSENDAAL. A. L. H. Noot van de redactie: Dat eenzelfde voorstelling in Roosen daal tegen veel duurdere toegangsprij zen bijgewoond kan worden dan in Breda, heeft een bijna voor de hand liggende oorzaak. De Bredase schouw burg is een stadsschouwburg, die door de gemeente met een half miljoen per jaar wordt gesubsidieerd. De schouw burg in Roosendaal is eigendom van een particuliere stichting, die in ver gelijking mat de situatie in de grotere stad Breda, veel minder gemeentelijke financiële steun krijgt. De bedoelde Italiaanse Opera vergde een uitkoop, prijs van ruim zeven mille. In Roosen daal moet dat bedrag uit de entree prijzen komen. In Breda mag zo'n voor stelling verlies lijden. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De luchtveront reiniging door een industrie in Sas van Gent is minder geworden door dat deze fabriek een afwasinstallatie voor de bestrijding van chloor- afscheiding in gebruik heeft geno men. De directie blijft echter bereid, zoals dat tot nu toe het geval is ge weest, vergoeding te betalen voor schade aan gewassen en vee van landbouwers in de omgeving. Dat vertelde vrijdag gedeputeerd A. Kaland in de vergadering van Provinciale Staten n.a.v. een vraag van de heer G. de Waal (Boeren partij). De heer Kaland hoopte op vol doende belangstelling voor de con trole op vervuiling van de zijde der Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten omdat de meet-apparatuur in dit gebied nog te beperkt is.

de Stem | 1968 | | pagina 25