Mr. Van der Stee: „Vrij onschuldig" VLIEGEND PAARDENSPAN VELEN VERONTRUST DOOR K.V.P.-BRIEF Israëlische actie gericht tegen „El Fatah DE ;.BEDELBRIEF" VAN DE K.V.P. MERTENS (N.K.Y.): Vertrouwen werk nemers aangetast Steun gevraagd voor positieve voorlichting „NAVO voert geen kruistocht tegen communisme Johnson wil 3,3 miljard dollar extra voor Vietnam HERMINE VAN WIERINGEN w Wm& K.V.P.-bedelbrief Jongen maakt val van 15 meter in haven AFWIJZEN „NIKS ACHTER" Westmoreland voorspelde in januari nog grote V.S.- overwinning *3,95 Wedloop om bevoorrading booreilanden Terreur Mislukte coup in Zuid-Jemen Wistduitse uitgever vermoord MANLIO BROSIO IN DEN HAAG: DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 22 MAART 1968 11 3. MERTENS as® Oud-premier De Quay gaat met de hoed rond. Als voorman van de in het geheim opge richte stichting „Politieke Studie en Voorlichting"'heeft hij een aantal r.-k. grootondernemers aangeschre ven met het verzoek geld op tafel te brengen voor de K.V.P. Dit soort brieven wordt wel meer rondgezon den, ook bij andere partijen. Toch heeft deze bedelbrief voor nogal wat opschudding gezorgd. Uit dit schrijven blijkt namelijk dat het geld met name nodig is voor een pro- paganda-actie „ter voorbereiding van de verdergaande samenwerking tus sen de K.V.P., A.R. en C.H.U.". In heel de brief wordt echter met geen woord gesproken over het conse quent vooruitstrevend beleid, dat die samenwerking zou moeten kenmer ken. Prof. De Quay schrijft letterlijk: „Het gaat primair om de bundeling van de chr.-democr. krachten in alle ge ledingen van het Nederlandse volk, die momenteel de belangrijkste sta biliserende factoren vormen en daar om dan ook met alle kracht gesteund dienen te worden". Dit klopt echter niet met het hoofdartikel van het of ficiële K.V.P.-partij-orgaan van deze week („K.V.P. '68"). Daarin staat: „De resoluties van Arnhem moeten zonder voorbehoud worden uitge voerd". Anders gezegd: het gaat pri mair om een consequent vooruit strevend beleid. Pas als de partij raad aan de K V.P. op dit punt zeker heid heeft zal de partijraad van de K.V.P. beslissen over een nauwer samengaan met de A.R. en C.H.U. Hef A.R.-blad Trouw verwacht dat de brief van prof. De Quay, die onder steund wordt door o.m. de heren Aalberse en Schmelzer „de gemoe deren in de K.V.P. opnieuw op kook hitte zal brengen". Dat is nogal een krasse uitspraak. Erkend moet echter worden dat de radicalen, die in de K.V.P. zijn gebleven, zich door deze brief zwaar gegrepen zullen voelen. Geloofden zij nog steeds dat het enige doel van de K.V.P. een hervor ming in vooruitstrevende zin zou zijn, de brief van prof. De Quay wekt opnieuw de indruk dat het de K.V.P.-top voor alles om te doen is een C.D.U. tot stand te brengen, om daardoor „stabiliserende" factoren te handhaven. Maar Is stabilisatie in de politiek dan niet in het belang van het land? Na tuurlijk. Het probleem is echter dat een samenvoeging van de drie chris telijke partijen zonder meer geen sta bilisatie bewerkt, tenzij Tenzij die partijen zich wezenlijk hervor men. En daarover zwijgt de brief van prof. De Quay. "Tr°uw" verwacht dat ook oe A.R. „pijnlijk" getroffen zal zijn door deze brief. „Nu de voormannen van de K.V.P. zonder Aarden alleen nog maar van stabiliteit reppen, wordt net voor de A.R. nog moeilijker het toenaderingsberaad met de K.V.P. voort te zetten", oordeelt het prot.- ehr. dagblad. Die verwachting zou wel eens bewaarheid kunnen wor den. 'n de K.V.P. zijp vele mensen van goede wil en van een groot geloof n e mogelijkheden van hun partij. De K.V.P.-leiding zou. wat zuiniger °P die mensen moeten zijn. De brief van prof. De Quay, volgend vlak op «e befaamde t.v.-uitzending van drs. vchmelzer, brengt opnieuw alleen maar verwarring. iar^eTr rHT (ANP) D* 18- teren vó Y311 de Veluwe is gis- straatTnDiwf b?!kon aan de Voor- t«l»»fecht 111 het viiftien ">e- "it ^°hagvTnankomeneChter °ngedeerd (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In en rond de K.V.P. zijn de gemoederen weer da- pig in beroering gebracht door de „bedelbrief", waarin een aantal R.K.-grootondernemcrs om financiële steun wordt gevraagd voor de christen-democratische samenwerking tussen K.V.P., A.R. en C.H.U. Met name de radicalen binnen de K.V.P. zijn zwaar teleurgesteld, omdat in de brief het begrip „consequent-vooruitstrevend" met be trekking tot het nieuw te formerén christen-democratisch blok. Geheel in tegenstelling met de Arnhemse resoluties wordt dit blok n.l. de belangrijkste „stabiliserende factor" in de Nederlandse poli tiek genoemd, dat daarom dan ook met kracht dient te worden gesteund, aldus de brief. Ook N.K.V.-voorzitter J. Mertens heeft zich verontrust getoond. er niets achter zoeken. Het is onbe grijpelijk dat enkele kranten zich om de inhoud van de brief druk schijnen te maken. Dat is schromelijk over dreven. Er worden wilde veronder stellingen geuit over wat er achter kan zitten", aldus mr. Van der Stee. Dr. Aalberse heeft inmiddels in overleg met dr. De Quay meegedeeld dat de stichting „Politieke voorlich ting en studie" een afzonderlijke rechtspersoon is en haar taak los van het partijbestuur van de K.V.P. ver richt. De enige taak van de stichting is: het inzamelen van gelden eu het verlenen van subsidies voor taken van de K.V.P. op het gebied van voor lichting en studie, verklaarde hij. Het schrijven is uitgegaan van de stichting „Politieke studie en voor lichting" en is ondertekend door oud premier dr. J. de Quay, voorzitter, en mr. F. Nederveen, secretaris. De heer De Quay heeft de brief mede namens de aftredende K.V.P.- voorzitter dr. P. Aalberse, Tweede- Kamer-fractievoorzitter voor de K.V.P. drs. W. Schmelzer, mr. R. Breukers, YV. Dreesmann en drs. G. Horbach, die samen het bestuur van genoemde stichting uitmaken, onder tekend. N.K.V.-voorzitter Mertens heeft gis teravond gezegd bezwaar te hebben tegen het feit dat aan de ondernemin gen wordt gevraagd partij-politieke activiteiten te financieren. Hiermee wordt volgens hem een financiële band gelegd tussen een politieke par tij en een belangengroep, in dit geval tussen de K.V.P. en de werkgevers. Dit blijkt naar het oordeel van de heer Mertens duidelijk uit het ver zoek aan de ondernemers om, „voor zover de economische toestand van uw bedrijf dit toelaat, een bijdrage te leveren aan de stichting politieke stu die en voorlichting, zulks ter verlich ting van het K.V.P.-budget". •De heer Mertens, die sprak in Hen gelo, stelde dat deze ontwikkeling vergaande consequenties heeft voor de belangen van de werknemers. Het is duideljjk, zo zei hij, dat het ver trouwen van de werknemers in de politieke partijvorming hierdoor kan worden aangetast. Het N.K.V. heeft destijds het idee van een werkne merspartij met beslistheid van de hand gewezen. „Een binding van een politieke partij met een andere be langengroepering", aldus de heer Mertens, „moet om dezelfde redenen worden afgewezen". Voelen de radicalen, die na het ont staan van de groep-Aarden, binnen de K.V.P. zijn gebleven, zich door het in de brief gestelde gegrepen, omdat er nu van een verandering in voor uitstrevende zin binnen de partij bar weinig sprake meer kan zijn, ook in C.H.- en met name in A.R.-kringen is men door de brief zeer pijnlijk ge troffen. Immers, in de brief wordt gezegd dat nu zeer recent een zodanige op lossing is gekomen, dat het „gezicht" van de K.V.P. naar buiten duidelijker is geworden. Wanneer dit* „gezicht" inderdaad, .zoals de brief stelt, de „politieke stabilisatiefactor" zal blij ken, wordt het voor de A.R. wel zeer moeilijk het gesprek over toenadering in de „groep van 18" zonder meer voort te zetten. Mr. A. van der Stee, kandidaat voorzitter van de K.V.P., vindt dat er onnodig kabaal wordt gemaakt rondom de bedelbrief. „Die brief is op zichzelf vrij onschuldig. Men moet (ADVERTENTIE) Een ongewone opname van twee paarden die tijdens de woensdag ge houden Steeple Chase te Cheltenham in Engeland, over een hindernis springen. imp. mr, BoomsiM toeuwarden NEYV YORK (Rtr). Volgens de New York Times heeft de Amerikaanse opperbevelhebber in Vietnam, generaal William Westmoreland, op 1 januari jongstleden, nog geen maand voor het grootscheepse Tet-of- fensief van de Vietcong, in een rapport aan Washington grote militaire overwinningen voor speld voor 1968. Het blad was gedeelten uit de inhoud van dit geheime document te weten ge komen. Te oordelen naar het rapport van Westmoreland kwam niet alleen het offensief onverwacht, maar hield de Amerikaanse le gerleiding ln het geheel geen rekening met de mogelijkheid van een terugslag op zo'n grote schaal, aldus het blad. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De bevoorrading van bestaande en komende booreilan den in de Noordzee lijkt dp inzet van een wedloop tussen Scheveningen, Beverwijk en mogelijk ook de KLM. Twee hoofdpartijen van het ogenblik zijn de Norfolk Line te Scheveningen en het Voorburgse Ingenieursbureau Dullink N.V. Deze laatste maatschappij wil, zoals bericht, in Beverwijk een bevoorra dingscentrale voor de booreilanden stichten van waaruit het vervoer met helikopters, vliegtuigjes en kleine zeeschepen zou worden verzorgd. De Norfolk Line die vanuit Schevenin gen een lijndienst onderhoudt met het Engelse kustplaatsje Great Yarmouth heeft al een proef genomen met de bevoorrading van de booreilanden via schepen. De KLM zou met een speciaal vliegtuig de bevoorrading ter hand willen nemen. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. In kringen van het Amerikaanse congres ls vernomen dat de regering-Johnson binnenkort om een bedrag van 3,3 miljard dollar extra zal verzoeken voor de oorlog in Vietnam. Verwacht wordt dat het verzoek wederom een fel debat over het Vietnam-beleid van de president zal ontketenen. Vernomen werd dat ook het zenden van een versterkingsmacht van 35.000 man naar Vietnam (waarover wij al berichtten) zal worden besproken. Dit plat is reeds in het congres scherp aangevallen. In januari had het ministerie van defensie het congres laten weten geen aanvulling nodig te hebben van het bedrag dat verleden jaar reeds is toe gekend aan defensiekosten, afgezien van onvoorziene noodmaatregelen. Deze verzekering kwam echter enige dagen vóór het grote Tet-offensief van de Vietcong en de Noordvietna- mese strijdkrachten. Enige honderden Belgische kunste naars en intellectuelen hebben in een open brief aan de aan het bewind zijnde partijen geprotesteerd tegen het Amerikaanse optreden in Viet nam. Ook een vijftigtal Belgische geestelijken heeft in een brief aan president Johnson tegen de oorlog in Vietnam geprotesteerd. Premier Esjkol deelde intussen het Israëlische parlement mee dat de troepen dezelfde dag nog naar Israël zouden terugkeren. Hij zei dat ten zuiden van de Dode Zee drie politie posten waren vernietigd, die ge bruikt werden door ,EI-Fatah'-leden. Esjkol onderstreepte dat de aanval len gericht waren tegen de basissen van de Arabische sabotage-organi- satie, en dat de Israëlische troepen opdracht hadden vrouwen en kin deren te ontzien. De Israëlische troepen bezetten volgens meldingen uit Tel Aviv Ka- rameh enige tijd en doorzochten de huizen op saboteurs. Installaties van waar volgens de Israëli's de Ara bieren herhaaldelijk aanvallen op Is raël ondernamen, werden opgebla zen. Bij de basis werden parachutis ten en artillerie door hefschroef- vliegtuigen neergelaten, terwijl an dere strijdkrachten versterkingen voor Karameh tegenhielden. De tweede Israëlische aanvalsgolf was gericht tegen sabotagebasissen ten zuiden van de Dode Zee, waar drie politieposten en terroristenba sissen werden vernietigd. De Israëli's zeggen dat de terro risten, van wie velen uit Syrië af komstig zijn, een eigen autonoom ge bied hadden geschapen even over de bestandslijn en dat de Jordaanse autoriteiten hen ofwel actief aan moedigden of niets tegen de over vallen deden. Premier Esjkol zei gisteren in het parlement dat de regering bevel tot de actie gegeven had om een eind te maken aan moord en terreur tegen Israëli's. De regering had verno men dat er een nieuwe terreurgolf tegen Israël ophanden was. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken veroordeelde don derdag de militaire actie tegen Jor danië. „Verdere gewelddaden kunnen niet tot vrede leiden", zei de woord voerder. Alle betrokken partijen we ten heel goed dat er wegen voor een vreedzame regeling bestaan. Militaire interventie kan de gemeenschappe lijke zaak alleen maar schaden. Het ministerie drohg aan op inachtne ming van het bestand en op inscha keling van de V.N. bij geschillen. De toezichthouder voor de V.N. op het bestand, generaal Odd Bull, ver zocht beide partijen onmiddellijk de strijd te staken. Israël antwoordde daarop dat het daaraan gevolg zou geven en een bestand op basis van wederkerigheid zou aanvaarden. Een Jordaanse t militaire woord voerder zei echter" dat de gevechten gisteravond nog steeds voortduurden. De Jordaanse posities werden door vliegtuigen en artillerie bestookt om de terugtocht van de Israëlische troe pen te dekken, zei hij. Bij de Allen- by-brug werd ook nog steeds ge vochten. Egyptische en Israëlische troepen aan het Suezkanaal hebben elkaar twintig minuten met artillerie be schoten. Koning Hoessein van Jordanië heeft in telegrammen aan de Ara bische staatshoofden aangedrongen op het houden van een topconferen tie van de koningen en presidenten van de Arabische landen. Hoessein verklaarde in zijn tele grammen: „Een van de redenen die het de vijand gemakkelijk maken de ene agressie na deander te begaan, en die de vijand aanmoedigen de agressie voort te zetten, is dat hij nauwkeurig en ten volle op de hoog te is van de realiteit van de Ara bische situatie. "De vorst zei dat hij al verscheidene malen een der gelijke oproep had gedaan en voegde eraan toe: „Wij doen voor de laatste maal een beroep op u onmiddellijk op het hoogste niveau bijeen te ko men, om de meest kritieke periode in de hele geschiedenis van onze na tie onder ogen te zien." CAIRO (Reuter) Tegenstanders van president Mohammed el Sjaabi hebben geprobeerd de macht in de jonge republiek Zuid-Jemen de vroegere Britse kolonie Aden in handen te nemen. Het komplot mis lukte echter na gevechten tussen aanhangers van de president en de opstandelingen. De republiek Zuid-Jemen kwam vorig jaar november tot stand na een langdurige en bloedige machtsstrijd tussen het NLF en de andere Arabi sche nationalistische beweging (Flo- sy). (ADVERTENTIE) SOLINGEN (DPA) De uitgever van het Westduifse „Solinger Dag blad", tevens lid van de raad van be heer van het persbureau DPA, dr. Bernhard Boll (54), is woensdag avond op het terrein van zijn land huis in de buurt van Burg aan de Wupper vermoord gevonden. Van de dader(s) ontbreekt nog elk spoor. Boll was ernstig aan het hoofd gewond. Zijn polshorloge ontbrak. Hier volgt de volledige tekst van de brief die de KVP-„democraten", (met het briefhoofd „Stichting Poli tieke Studie en Voorlichting",) aan enkele bedrijven, hebben gestuurd: Mijne Heren, Het bestuur van de Stichting „Po litieke Studie en Voorlichting", be staande uit de heren mr. P. J. M. Aalberse, mr. R. M. J. Breukers, W. J. R. Dreesmann, drs. G. J. M. Horbach, mr. F. B. Nederveen, dr. J. E. De Quay en drs. W. K. N. Schmelzer, il gaarne hierdoor uw speciale aandacht vestigen op doel en werkzaamheden van de Stichting, die sinds haar oprichting enige tijd geleden, naar wegen en middelen zoekt om steun te verlenen aan stu die en voorlichting en christelijke grondslag in de politiek, zulks ter verlichting van het KVP-budget. Onder de huidige omstandigheden, waarin de grondslagen van de politie ke partijen en met name ook van de KVP als christelijk geïnspireerde volkspartij in beweging zijn, dient naar ons aller mening het accent van de studie en de voorlichting thans vooral gelegd te worden op de voorbereiding van de verdergaande samenwerking tussen de christelijke politieke partijen ARP - CHU - KVP. Het gaat hierbij primair om de bun deling van de christendemocratische krachten in alle geledingen van het Nederlandse volk, die momenteel de ■belangrijkste stabiliserende factor vormt in de politiek en daarom dan ook met alle kracht dient te worden gesteund. Het bestuur heeft wegens de inter ne moeilijkheden in de KVP enige tijd gewacht met de actie, maar nu daarin zeer recent een zodanige op lossing is gekomen, dat het „ge zicht" van de KVP naar buiten dui delijker is geworden, achten wij het moment aangebroken, u te verzoe ken, uw gewaardeerde medewerking te geven aan de bevordering van de samenwerking tussen voornoemde christelijke politieke partijen. Het verrichten van studie» en voor al ook het geven van goede voorlich ting over de toekomstige christelijke politieke samenwerking brengt veel extra-kosten met zich, die door de KVP zelf niet kunnen worden gefi nancierd. De interne moeilijkheden van de KVP in het verleden over de grond slagen van het te voeren beleid heb ben uiteraard hun weerslag gevon den in de financiële middelen, die dan ook nauwelijks voldoende zijn om de normale uitgaven te dekken, laat staan de extrakosten van studie en voorlichting inzake de voorberei ding van de christelijke politieke sa menwerking te financieren. Het wordt door ons tenslotte van het grootste belang geacht, dat te genover de vaak eenzijdige voorlich ting van de publiciteitsmedia pers, radio en televisie een be hoorlijke positieve voorlichting wordt gesteld, die gericht is op het behoud van de stabiliteit in de Nederlandse politiek door middel van christelijke democratische samenwerking in bre de lagen van ons volk. Om deze redenen menen wij een verantwoord beroep op u te mogen en te moeten doen, om het doel van de Stichting „Politieke Studie en Voorlichting" financieel te steunen. Wij denken hierbij aan bedragen, in de orde van grootte als voorheen door u aan de KVP geschonken uiteraard voor zover de economische toestand van uw bedrijf dit toelaat hetzij in de vorm van een schen king-ineens, hetzij door middel van periodieke bijdragen naar keuze over een tijdvak van twee of drie jaren. In dit verband wijzen wij u wellicht ten overvloede op de fiscale vrijstel ling van schenkingsrechten, die voor stortingen ten gunste van de Stich ting „Politieke Studie en Voorlich ting" geldt. Voor diegenen die het bezwaarlijk vinden, geldelijke steun rechtstreeks aan een politieke par tij te geven, behoeft dit bezwaar hier minder te gelden, nu het gaat om gerichte activiteiten op het gebied van studie en voorlichting, welke door de Stichting worden gesubsi dieerd. Het Stichtingsbestuur zal daarbij nauwlettend toezien op een verantwoorde besteding van de ont vangen gelden. Bijdragen kunnen worden gestort op girorekening 150024 van de penning meester van de Stichting „Politieke Studie en Voorlichting" te Wasse naar, of op de bankrekening van de Stichting bij de firma F. van Lan- schot te Den Bosch. Desgewenst zijn wij gaarne bereid, dit schrijven toe te lichten of na dere inlichtingen te verstrekken om trent deze actie van de Stichting. In het vertrouwen, dat u aan ons verzoek zult willen voldoen, tekenen. U bij voorbaat ten zeerste dankend voor uw gewaardeerde medewerking, namens het bestuur, met gevoelens van de meeste hoogachting, w.g. Dr. J. E. de Quay, voorzitter mr. F. B. M. Nederveen, secretaris M D E L L E Tricotmode van voorname allure. Exclusief voor Breda verkrijgbaar bij International knitwear Wilhelminastraat 18 Breda, tel. 32 459 99 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Bestaande bondge nootschappen kunnen in de toekomst volgens secretaris-generaal Manlio Brosio van de NAVO misschien plaats maken voor een algemeen verdrag van wederzijdse veiligheid in Europa. Daarbij zouden de bestaande legers teruggebracht kunnen worden tot eenheden bestemd voor de binnen landse veiligheid. „Maar van dit ideaal zijn wij nog ver verwijderd. In ieder geval zou dan ook nog als eis gesteld moeten worden: hetzij zeer zorgvuldig afgewogen garantiebepa lingen ondersteund door de Verenig de Staten en Canada, hetzij een echte en controleerbare ontwapening door alle partijen in een klimaat van een volledig vertrouwen". De secretaris generaal van de NAVO is er zich ech ter van bewust, dat ook dit nog lang geen realiteit is. Hij sprak gisteren op een gezamen lijk congres in Den Haag van de ka tholieke en christelijke officieren en onderofficieren. De heer Manlio Bro sio wees er op, dat de NAVO geen MANLIO BROSIO kruistocht tegen het communisme voert, dat het er niet op uit is com munistische regiems in de oostelijke landen omver te werpen, maar dat het atlantisch bondgenootschap even min voorstander is van welke bewa peningswedloop ook. Wel legt de NAVO de nadruk op het gevaar van eenzijdige ontwape ning door het westen of tot een een zijdige vermindering van de militaire krachtsinspanning. De NAVO, aldus Brosio is er nog steeds om de veilig heid en de vrede in Europa te ga randeren door het milifair evenwicht te blijven bewaren. De secretaris-generaal van de NA VO wees er in dit verband op, dat b.v. Sovjet-Rusland bij de leden- landen van de NAVO alles in het werk stelt, om uit dit bondgenoot schap te stappen. Dit houdt, zei hij, het gevaar in, dat Rusland in Europa de overheersende rol gaat spelen: „Wij zullen echter weerstand bieden aan iedere poging hetzij van buiten af of binnen uit, ons een totaliteit of onherroepelijk re giem op te leggen. Wij willen het recht behouden tot een vrije uiting van onze gedachten en wijzigingen van onze regeringen daartoe aanlei ding vinden. Wij hopen dat dit voor beeld op de lange duur aanstekelijk zal werken".

de Stem | 1968 | | pagina 5