Sint-Vincentius en f!@ les voor -de ontwikkelingshulp Wegvervoer moet over hobbels heen El-Fatah-terroristen misleid door propaganda I )esrelHü PROMOTIE OVER „BEDELING" EN „VERHEFFING" m ARABIEREN VLUCHTEN IN DAGDROMERIJ Dajasjes 199.- TOINE Ontwikkeling Overeenkomst -j STAATSSECRETARIS KEIZER OVER GEVOLGEN PLAN-LEBER: Aansluiting gemist Leerzaam juwelier-goudsmid van coothplein27-29 breda Gering resultaat Mentaliteit Geen vertrouwen Misleiding Feodaal Propaganda Protestant vice-voorzitter van Radicalen Aanpassing sociale uitkeringen J e; \z> Burg Thomassen: Grote kans op staalindustrie Maasvlakte DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 22 MAART 1968 TELEFOON 01717-2010 SWAutMAKfcRS, Kor^ STBURG: ADRIAANSB ER HENDRIKS KINDER^' CLINGE: BOGAERR sn heren emenmarkt 2 en (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Met zijn proefschrift „Van Bedeling naar Verheffing" staat de 27-jarige Bossche socioloog dr. Th. A. Wouters, die gisteren aan de Katholieke Hogeschool te Tilburg door prof. dr. H. F. J. M. van den Erenbeemt ge promoveerd is, midden in misschien wel het zwaarste probleem van deze tijd, de ontwikkelingshulp. Merkwaardig genoeg overigens, want zijn grondige studie, waarvan nu het eerste deel verschenen is in een uitgave van de Stichting Zuide lijk Historisch Contact te Tilburg, handelt over de „evolutie in houding tegenover de behoeftige mens te 's-Hertogenbosch in de periode 1854— 1965". In het vijfhonderd pagina's tellen de eerste deel van zijn studie, dat als proefschrift is verschenen, be spreekt dr. Wouters de tijd tussen de armenwetten van 1854 en 1912. In het tweede deel heeft hij de pe riode 1912-1965 beschreven, die ligt tussen de afkondiging van de tweede armenwet en de invoering van de Algemene Bijstandswet. Deze twee de uitgave, die thematisch één ge heel uitmaakt met de dissertatie, gaat binnenkort ter perse. Dr. Wouters stelt in zijn proef schrift zonder enige restrictie, dat „het recht op bijstand van over heidswege voor iedere Nederlander, die hier te lande in zodanige om standigheden verkeert of dreigt te geraken, dat hij niet over de mid delen beschikt om in de noodzake lijke kosten van het bestaan te voor zien" tot de belangrijkste sociale verworvenheden van de jongste tijd behoort. „Maar", zo zegt hij in de vierde bij zijn proefschrift behorende stel ling, „het recht op bijstand, zoals geformuleerd in de algemene bij standswet, vindt zijn oorsprong niet zozeer in de evolutie van de sociale opvattingen als wel in de feitelijke ontwikkeling van de maatschappij. Het is met name een gevolg van het gedeeltelijke falen van het particu lier initiatief". Met zijn studie beoogt dr. Wou ters een gedeelte van de voorge schiedenis van dit „recht" op bij stand te beschrijven. Niet van bo venaf, dus vanuit de wetgeving, maar getoetst aan de feitelijke gang van zaken in een doorsnee-leefge meenschap: 's-Hertogenbosch. Vertoont de evolutie in de hou ding van de rijke landen tegenover de hulpbehoevende ontwikkelings landen niet veel punten van over eenkomst met de sociale ontwikke ling, die sinds het midden van de negentiende eeuw in Nederland (alsook in andere Westeuropese lan den) heeft plaatsgehad? Wij denken dan aan wat de naam genoot van dr. Th. A. Wouters, de Tilburgse socioloog drs. Ad Wou ters, vorige week in dit blad vertel de over zijn ervaringen in het Ke- nyase bisdom Kisumu. Hij zei hierover: „Mijn globale indruk is, dat de missie in Kisumu sinds jaar en dag een aantal activiteiten ont wikkelt, waarvan het ontwikke lingsperspectief een illusie is. Het grote probleem van de ontwikke lingsprojecten is, dat ze veel te pa ternalistisch zijn opgesteld." De conclusie van de Tilburgse socioloog over de huidige ontwik kelingshulp tonen een frappante overeenkomst met die van dr. Th. A. Wouters over de vroegere so ciale hulpverlening in Nederland. „Ook in Den Bosch waren het ker kelijk en particulier initiatief niet bij machte aan hun taak volledig te beantwoorden," is een van zijn ge volgtrekkingen. Dit,- alhoewel vol gens de armenwet van 1854 „het ondersteunen van armen een zede lijke, geen burgerlijke plicht" was. De hulpverlening behoorde vol- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Het wegvervoer zal blijven draaien ondanks de Duit se beperkende maatregelen. Ze zul len wel over een paar hobbels heen moeten, vooral de eerste weken zal het nieuwe systeem administratieve problemen opleveren. Gelukkig be staat de mogelijkheid dat het ons toe gewezen contingent van 1950 vergun ningen op 1 juli met 240 zal worden uitgebreid". Staatssecretaris Keizer heeft dit gisteren gezegd in een uiteenzetting over de manier waarop de Duitse verkeersminister Leber het Neder landse wegvervoer in de tang heeft genomen. Zoals bekend zullen vanaf 1 april aanstaande niet meer dan 1950 Ne derlandse vrachtauto's tegelijkertijd in Duitsland mogen rijden. De Duit sers hebben dit besluit genomen ten gerieve van hun havens en spoorwe gen. t De heer Keizer is van mening, dat het Duitse vergunningstelsel uit de tijd is. „Het is afschuwelijk dat we in Europa met dit achterlijke terrein opgescheept zitten. Als de heer Le ber zijn zin kreeg, zou het trouwens nog erger worden", aldus de heer Keizer. Het uiteindelijk bereikte contingent van 1950 biedt, naar het oordeel van de heer Keizer, redelijke waarborg voor de toekomst. Hij baseert dit op het feit, dat in 1966 gemiddeld 1600 vrachtauto's per dag in Duitsland kwamen, terwijl een maxmum aan tal van 1953 op één dag werd ge teld. Al met al verwacht staatssecreta ris Keizer dat het vervoer op Duits land behouden kan blijven mits er een soepele samenwerking tot stand komt tussen verladers en vervoer ders. Vooral op de eersten deed de heer Keizer een klemmend beroep alle medewerking te verlenen. Nederland is overigens niet het enige slachtoffer geworden van de Duitse protectiedrift. Volgens de heer Keizer zit België momenteel uitzon derlijk krap, terwijl Luxemburg min of meer ten einde raad zou zijn. Op 29 en 30 april zal in een verga dering van de raad van ministers van verkeer van de EEG-landen de Euro pese vervoerspolitiek andermaal aan de orde komen. Dit onder reserve van de komende Belgische verkiezingen. (ADVERTENTIE) gens die wet met andere woor den geheel een taak te zijn van het kerkelijk en particulier initiatief; de overheid had zich in dit opzicht zoveel mogelijk te onthouden. Maar in de praktijk bleek, dat de burgerlijke armenzorg, de van over heidswege uitgeoefende armenzorg dus, steeds een grote pjaats innam. Wat overigens niet wegneemt, dat bijvoorbeeld de St.-Viricentiusver- eniging, die in 1847 in Den Bosch werd opgericht, in het begin zeer oorspronkelijk uit de hoek kwam en veel goed werk gedaan heeft op het gebied van volksvoeding, huisves ting, gezondheidszorg en geestelijke en morele ontwikkeling. De vernauwing van de oorspron kelijke gecombineerde doelstelling persoonlijke heiliging èn ehari- tas leidde er evenwel toe dat de vereniging na 1870 de aansluiting miste op de ontwikkeling in de maatschappij. Daartoe behoorden onder andere de zelfbewustwording en de betere vorming van de werk nemers en de ontwikkeling van het solidariteitsprincipe. Dit laatste heeft er vooral toe geleid, dat de ouderwetse bedeling, waarbij de hulpbehoevenden welis waar op velerlei manieren geholpen werden, vervangen werd door een hulpverlening, die de mens uit zijn sociaal zwakke toestand probeert op te heffen en hem hierdoor tot een volwaardig individu in de maat schappij tracht te maken. DR. TH. A. WOUTERS •Er is n.l. een wezenlijk verschil tussen de neerbuigende charitas, die bijvoorbeeld een gehandicapte voed sel én kleding verstrekt en een al gemene bijstandswet, die nu diezelf de gehandicapte een modern ver voermiddel verstrekt, dat hem in staat stelt als „volwaardig" mens aan het arbeidsproces deel te ne men. Terugkerend op ons uitgangspunt zouden wij willen stellen, dat de sociale evolutie in Nederland, die onder andere gecodificeerd is in het sociale monument, dat algemene bijstandswet heet, veel leerzaams kan bieden in de evolutie van de wereld-ontwikkelingshulp. De studie van dr. Th. A. Wouters toont ook aan, dat deze evolutie tijd vraagt. Men behoeft zich dus niet te laten ontmoedigen door het moei zame verloop van bijvoorbeeld de wereldhandelsconferentie in New Delhi. Na de twee boeken, die dr. Wou ters thans doet verschijnen over de „evolutie in houding tegenover de behoeftige mens" zal ongetwijfeld (over twintig, dertig of misschien vijftig jaar) nog wel een derde boek worden geschreven, waarin staat hoe goed en hoe slecht deze gene ratie de wereldontwikkelingshulp heeft aangepakt. C. de B. Gouden trouw- en verlovingsririgen... als ring het symbool van liefde en trouw. Uw, ring moet een mensenleven lang mooi en karakter vol blijven, koop daarom vertrouwd bij: (Van onze correspondent) TEL-AVIV Zelfs de cynische Israëli's verbazen zich over de moed waarmee de El-Fatah-ter roristen dag in dag uit aanslagen in Israël plegen, Israëli's vragen zich af met welke geestesgesteld heid de El-Fatah-mannen hun le ven voor de Arabische zaak op het spel zetten. Want ondanks de aanhoudende activiteiten van de El-Fatah op Israëlisch grondge bied moet de organisatie deze duur betalen. Vaak is de prijs: de dood. I's nieuwe Israëlische opperbevel hebber, generaal-majoor Chaim Bar Bev zei mij tijdens een gesprek in zijn werkkamer in het militaire hoofdkwartier in Tel-Aviv, dat de bl Fatah-terroristen bij het over steken van de rivier de Jordaan gro- 'e kans lopen onmiddellijk door een Israëlische patrouille of hinderlaag re worden onderschept of na enkele hogen door verraad van de Arabi- j scne bevolking op de westelijke over van de Jordaan te worden I opgerold. I w°®efs. bewijzen, dat deze stel- Fl lu's'heid berust, Het aantal |i raïr '^u-terroristen dat zich in Is- tiisT gevangenissen bevindt of ..p vuurgevechten met Israëli- 'ogende 1400, omgekomen looPt l dan h*rhelische legerkringen wordt leei>M Jespl:oken van het langzaam I De =3? ?n van de E1 F*tah. I de ?aïiV.lteiten van de El-Fatah van od dat weken duiden er echter I I Fatav, 6r van leeSbloeden van de EI- «eer jili?® geen sPrake is' Steeds i 1 het S a Arabieren bereid orn II kader van de El-Fatah hun le ven op het spel te zetten voor de Arabische zaak. Toch is de Israëlische opperbevel hebber van mening dat het resultaat van de activiteiten van de El-Fatah- terroristen, ondanks de verliezen die zij de Israëlische burgerbevolking en het leger toebrengen vanuit militair standpunt gering is. Generaal Bar Lev vertelde mij, dat gevangengenomen El-Faitah-teroris- ten een merkwaardige bereidheid aan de dag leggen om met de Israëli sche autoriteiten samen te werken bij het oprollen van andere El-Fatah- groepen. Volgens de Israëlische opperbevel hebber zien zij op het moment van gevangenneming de betrekkelijkheid van hun acties in en komen zij tot de werkelijkheid. Dit gedragspatroon werpt een duidelijk licht op de bij zondere Arabische mentaliteit welke meer dan welke factor ook bepalend is voor de hartstocht en uitzichtloos heid van het Arabisch-Israëlische conflict. De Israëli's zijn steeds meer geneigd de oorzaken van de verrassend snelle Arabische nederlaag in juni van vo rig jaar te zoeken in het karakter van de Arabische maatschappij. De ondervraging van Egyptische krijgsgevangenen heeft voor Israëli sche begrippen tot ontstellende con clusies geleid. Volgens Israëlische sociologen is het gemis van een vertrouwensband tus sen officieren en manschappen in het Egyptische leger de voornaamste oorzaak van het in elkaar storten van het zeer goed uitgeruste Egyptische leger in de Slnaï-woestljn. De Egyptische officieren dachten In de eerste plaats aan hun zelfbehoud en lieten huri soldaten In het heetst van de strijd alleen. Zonder orders of meerderen is de Egyptische sol- Tel-Aviv brandde en de Israëlische luchtmacht vernietigd was. Het Egyptische leger werd door deze overwinningsberichten van Radio- Kairo danig in de war gestuurd en voerde manoeuvres uit die strijdig zijn met de elementairste militaire begrippen. Het bericht dat Amerikaanse en En gelse vliegtuigen de Israëlische lucht macht geholpen zou hebben bij het vernietigen van de Egyptische lucht macht, werd de Arabische massa's voorgehouden om te voorkomen dat zij er enig idee van zouden krijgen dat het kleine Israël Egypte deze tische leger in 1956 (tijdens de Suez- campagne) door Israël in de Sinaï- woestijn was verslagen. Hij was ervan overtuigd dat Egypte de oorlog toen gewonnen had. GENERAAL CHAIM BAR LEV daat in de nabijheid van een Israëli een verslagen soldaat. De Israëli's ontdekten ook, dat de Egyptische officieren die zich in Is raëlische gevangenschap bevonden, er zich voor schaamden de namen van hun soldaten te kennen en abso luut niets met hun ondergeschikten te maken wilden hebben. Volgens Israëlische sociologen liggen de oorzaken van dit gedrag, dat re gelrecht indruist tegen de gedrags regels bij het Israëlische leger, in het feodale karakter van de Egypti sche maatschappij zelf. Eveneens be„ palend voor de Arabische nederlaag van vorig jaar is de Arabische trek de werkelijkheid in dagdromerij te ontvluchten. Terwijl de Israëlische troepen al aan het Suez-kanaal lagen vierde Kairo nog steeds de overwinning. Radio- Kaïro bleef berichten verspreiden dat Enkele dagen geleden zond onze correspondent in Jeruzalem ons nevenstaand artikel over de El- Fatah-beweging. Deze terreur organisatie heeft liaar activitei ten in Israël de laatste weken zo opgevoerd, dat de Israëlische re gering besloot krachtig in te grij pen, nadat diverse waarschuwin gen niet geholpen hadden. In dit artikel zet onze correspondent de achtergronden van de El-Fatah- lieweging uiteen. Het is deze aanhoudende misleiding van de Arabische massa's door hun leiders, die de Arabieren zo gemak kelijk tot oorlogsextase brengt. President Nasser van Egypte noemt de nederlaag 'van juni 1967 nu een „tegenslag" en houdt zijn volk de volgende ronde als beslissend voor. De waarheid is nog steeds niet in zijn volle verschrikkelijke omvang tot het Egyptische volk doorgedron gen en de tragische vraag is of dit ooit zal gebeuren. Evenmin hebben de El-Fatah-terroristen er een idee van wat hen in Israël te wachten staat, als zij eenmaal de Jordaan zijn overgestoken. zware slag alleen zou hebben toege bracht. Met de hoogste Egyptische officier in Israëlische krijgsgevangenschap, generaal-majoor Jakoet, had ik voordat hij naar zijn land terugkeer de over dit tere onderwerp een langdurig gesprek. Ondanks mijn argumenten (koning Hoessein van Jordanië had zelf toen de onjuistheid van dat bericht er kend) bleef de Egyptische generaal erbij dat Amerikaanse en Engelse vliegtuigen Egypte hadden aangeval len. Wellicht nog meer tekenend voor het Arabisch zelfbedrog is het verhaal wat een jonge Egyptische jood die sedert zes maanden in Israël is, me deed. Hij vertelde dat hij voor het eerst in Israël vernam dat het Egyp- Via Radio-Damascus gaan dagelijks de zogenaamde successen van de El- Fatah-terroristen de lucht in. Sneu velen bij een vuurgevecht met een Israëlische eenheid vier El-Fatah-sa- boteurs, dan is Radio-Damascus er als de kippen bij om te verkondigen dat de „helden van het Arabisch be vrijdingsfront tijdens een glorieuze actie op vijandelijk grondgebied vier joodse soldaten hebben gedood". Deze propaganda brengt vreugde in de harten van de Palestijnse vluch telingen, die graag aan dergelijke roemrijke acties willen deelnemen. Zonder zich ervan bewust te zijn, worden deze eenvoudige mannen door de Arabische propaganda de dood ingedreven. Hebben ze geluk en worden ze gevangen genomen, dan komen ze wonderlijk snel tot de werkelijkheid. De droomwereld stort in elkaar en uit louter verbolgen heid werken zij dan met de Israëli's samen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De heer W. van Dam, cursusleider van het protes tants-christelijk vormingscentrum in Renkum, is benoemd tot vice-voor zitter van de partij in de Radicalen. Dit werd bekendgemaakt tijdens de oprichtingsvergadering van een „stuwgroep" voor Zuid-Holland, waar reeds diverse actiecentra zijn opge richt. Fractievoorzitter drs. Aarden zei tij dens deze bijeenkomst, dat allereerst gestreefd moet worden naar 'n stem busakkoord met gelijkdenkende po litieke groeperingen. Tijdens de vergadering werd weer legd, dat de Radicalen een soort schaduwpartij van de K.V.P. zou zijn. Er werd meegedeeld dat de leden voor 10 procent uit A.R.P.'ers en C.H.U-ers bestaat. Ook hebben zich ex-P.v.d.A.'ers en P.S.P.'ers aange meld. Op 27 april zal in Dronten het eerste congres van de partij gehou den worden. In totaal heeft de partij Radicalen in de drie weken van haar bestaan 1500 leden ingeschreven. DEN HAAG (ANP) Een meer derheid van de Tweede-Kamercom missie voor sociale zaken gaat ak koord met het voorstel van de re gering, uitkeringen krachtens de so ciale verzekeringswetten te herzien zodra het indexcijfer der lonen een afwijking van tenminste drie procent vertoont van het indexcijfer waarop de laatste herziening is gebaseerd. Dit blijkt uit het vanavond gepubli ceerde verslag van het beraad van de commissie over dit wetsontwerp. IN DE EERSTE twee maanden van dit jaar is de totale personeelsbezet ting van de Staatsmijnen verminderd met 675 man en daardoor terugge bracht tot 23.600 man. Tot mijn schande moet ik beken nen, dat Ik eergisteren Iets verteld heb, dat niet waar is. Ik heb nl. de prestatie van een caféhouder uit Beerta, die 61 uur aan een stuk bil jartte, vermeld als een wereldrecord. Een zeer pientere lezer stuurde mij gisteren echter een brief, waarin hij een bericht citeerde uit Dagblad De Stem van 24 februari 1965, meer dan drie jaar geleden dus. In dat bericht stond, dat drie Amerikaanse jongens een nieuw we reldrecord gevestigd dhadden door zonder onderbreken 122 uur te bil jarten. Dat is dus precies twee keer zo lang als onze Groningse café houder. Tegen zo'n ijzersterk geheugen kan ik echt niet op. Mijn compli menten! Hebt u al een brief of wat van dc K.V.P. gehad? Er gebeurt heel veel, wat Je als buitenstaander niet in de gaten hebt.' In „Aangetekend", het perso neelsblad van de PTT, las ik, dat dit staatsbedrijf de prijzen van koper met de meeste aandacht volgt. Want de PTT is een grote afnemer van ko per. In 1967 gebruikte het bedrijf alleen al voor kabels en draad bijna zes miljoen kilo koper. Nu ik toch in de cijfers zit: er is vorig jaar driftig getrouwd in ons land, heel wat meer dan in 1966. In 1967 zijn er 115.100 huwelijken ge sloten tegen 111.900 in het jaar daar voor. Het geboortencijfer is vorig Jaar weer gezakt. Het daalde tot 19 per 1000 inwoners tegenover 19,2 in '66, 19.9 in '65 en 20,7 in '64. Van alle 100 levendgeboren kinderen stierven er vorig jaar 13,4. Dat is het laagste cijfer, dat in ons land ooit gehaald Tijdens een rechtszaak gisteren in Amsterdam moest een advocaat bij de president van de rechtbank verontschuldigd ivorden. Hij was even weggelopen om een kwartje in zijn parkeermeter te stoppen. Zo nijpend is dat probleem foc Amsterdam. -Even, later schorste de president de zitting zelfs enkele minuten om iedereen, ,,die daar behoefte aan heeft" de gelegenheid te geven par- keermaatregelen te treffen. Om Wim Kan te citeren: we heb ben hier in Nederland maar twee problemen meer: hoe val ik af er waar raak ik mijn auto kwijt. Minister van Buitenlandse Zaken schijnt een functie te zijn, die de bekleder nogal wat publiciteit ver schaft. In Engeland is George Brown helaas vind ik inmiddels afge treden, maar die kon er wat van. Onze Luns mag ook een leuke jon gen genoemd worden. En Willy Brandt van West-Duitsland heefl nu uit alle hoeken van het land bre. tels toegestuurd gekregen. Dat kwam zo: in een geïllustreerd tijdschrift stond een foto van een hele pagina, waarop Brandt een dansje maakt met de vrouw van een Afrikaanse diplomaat. Daarbij zakte zijn broek wat af. En daarom kon Brandt gisteren op het congres van zijn partij zeggen: ,,Wie bretels nodig heeft, moet zich bij mij ver voegen." Couve de Murville valt niet uit de plooi. Die is altijd heer. Net als zijn baas, Charles. Heeft u die ooit met afgezakte broek of zonder schoenen op een vergadering gezien? Dat zou niet passen bij de grandeur van Frankrijk. Ik geloof echt, dat NAC gadt de graderen. MERIJN. (Van een onzer verslaggevers) 's-GRAVENZANDE Burgemees ter W. Thomassen van Rotterdam heeft gisteravond tijdens een bijeen komst van de volksuniversiteit afde ling Westland in 's-Gravenzande meegedeeld, dat er nog steeds plan nen zijn voor de vestiging van een staalindustrie op de Maasvlakte. Het gemeentebestuur heeft hier over vorige week besprekingen ge voerd met minister De Block van Economische Zaken op basis van een onlangs gereedgekomen rapport van het Amerikaanse concern Koppers, waardoor de kansen gestegen zijn. Burgemeester Thomassen deelde mee dat er zich waarschijnlijk een buitenlands bedrijf of de Hoogovens zal vestigen. Een dergelijke basis industrie is voor de werkgelegenheid in Nederland van zeer groot belang.

de Stem | 1968 | | pagina 23