oed bij liggen! VERVREEMDING, AFSTAND, ONTLUISTERING Schilder George Degenhart in IJzendijke HOE WORDT U DIKKER? Huidenprijzen zijn gestegen Brandweerauto blussen SKISPORT ZONDER AMATEURS'? Ontluistering Communicatie Even uitblazen mevrouw Jongetje (2) verbrand Van der J en voorzitter papier voor uw pen Aartsbisschop Guatemala vrij jedrukt met een )ende. U lost de Je joker-kaart, op is, ontvangt u op Doe mee! Speel oranje toetje Pk";' LAKEN§SÉÉ EN W SLOPEN 250 cm L-A-N-G ROCKEFELLER GEEN KANDIDAAT Burg. R den Boer in IJzendijke geïnstalleerd Generaal Soeharto: „Soekarno moet terecht staan 13 doden bij lawine ongeluk in Polen Ajax-Feijenoord opwindender in kleuren NIEUWE FRANSE GELDDEKKING? FRANSE LOF VOOR KATECHISMUS Technische Commissie van de KNSB O v Vakantietoeslag Uit het ongerijmde DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 22 MAART 1968 5 TERNEUZEN. In de tuin achter het huis met de afschu welijke gevel van knalrode steentjes heeft George Degen hart een Sint-Jozefbeeldje neer gezet. Het beeldje stond bij zijn ouders nog op een console, on der een beschermende stolp, met een lichtje ervoor. Degen hart heeft Sint-Jozef in de kou gezet, op een vreemde plaats voor zo'n klein beeldje van gips met veel blauw en rose. Het hoort daar niet thuis in de ogen van ons, die zijn opgevoed in eerbied voor heilige voorwer pen. ,,De jeugd kent geen eer bied meer", zeggen de ouderen. En ze hebben gelijk. Zoals die man gelijk heeft, die niet naar de Terneuzense expositie van Degenhart wil kijken, omdat hij was de reproduktie op de uitnodigingskaart al zijn buik vol had (zei hij). Hij vond het gereproduceerde „afstotend". Dat klopt helemaal. De 31-jarige Amsterdams-IJzendijkse kunst schilder George Degenhart hoort tot die modernen, die afstotend werk leveren en ze willen niet anders. De schilderijen en tekeningen die van hem in Galerie J 34 (Grenulaan 34) tot en met 4 april aan de wand hangen, zijn niet mooi. Wie bij een kunstwerk als maatstaf aanlegt: „Ik zou het niet of wel in mijn huiskamer willen hebben" komt (ook) bij George Degenhart van een koude kermis thuis. Waarmee niet gezegd wil zijn, dat dit een verdienste is van „modern" werk. Het is eenvoudig een feit, dat het kunstwerk geen „gewijd voorwerp" meer is en de kunstenaar niet lan ger een gezalfde. Wie dezer dagen het Amsterdams Stedelijk Museum binnenloopt om 't pop-werk van de Amerikaan Rauschenberg te bekij ken, heeft eerder het gevoel bij een happening dan in „de heilige hallen der kunst" verzei.d te zijn geraakt. De eerbied heeft plaatsgemaakt voor de ontluistering. Daarover zijn sommigen boos. Het werk van De genhart is (op zijn niveau, waar over straks) even ontluisterend als „De Thuiskomst" van Pinter, waar over driekwart van de Nederland se t.v.-kijkers schande hebben ge sproken. Die ontluistering is ech ter geen spel dat de kunstenaar voor zijn plezier speelt. Die ont luistering is het gevolg van een vervreemding. Zoals Degenhart vervreemd is van de functie die een heiligenbeeld vervulde bij zijn ouders, zo is Pin ter (en wie eigenlijk niet?) ver vreemd van de oude waarden, die de maatschappij van onze jeugd in stand hielden. Op zoek naar nieu we waarden, naar een nieuw huis om weer in thuis te zijn, gaan de oude waarden onder de slopersha mer: „Bewijs maar wat je waard bent", zeggen ze tegen de in puin vallende beelden. Op Degenharts schilderijen vallen de beelden letterlijk van hun voet stuk. De linksdenkende schilder ziet ook de beelden van Lenin (een laatste houvast?) van hun voet stuk tuimelen. En ze komen terecht in zacht gras, waarin opvallend mooie bloemen bloeien. „Ik werk vanuit symbolen", zegt hij zelf. „Van de figuren die ik schilder kun je niet zeggen: 't is meneer die of mevrouw die. Ik zoek namelijk niet naar psycholo gische doordringing, maar naar symbolische aanduiding. Ik werk van buiten naar binnen. Niet de psychologie van mensen, maar van toestanden interesseren me. Ik zoek helderheid in de situatie." Wie werk wil zien dat (psycho logisch) ontroert, kan nog terecht in zijn atelier, waar een groot, donker schilderij, de laatste uit een serie, een grote debiele jon gen Iaat zien naast een kachel. Permeke-achtig en ontroerend. U wilt het graag in uw huiskamer hebben? Maar het is voorbij. Kunst is een communicatiemiddel. Dat is het altijd geweest, maar de communicanten zijn veranderd. Ze hebben elkaar iets anders te ver tellen dan vroeger. Ze zijn har der geworden en banger. Wie op Degenharts schilderijen die losse mensenhoofden ziet staan, opgesloten in glazen kastjes, weet dat de schilder iets anders bedoelt dan de blije of sombere gevoels- expressionisten van toen Hij vindt, dat we in een beklemmende wereld leven. Zijn angst ervoor en zijn afkeer ervan geeft hij prijs in Over 't algemeen wordt er veel en vaak aandacht besteed aan de voe ding van hen die te zwaar zijn voor hun leeftijd, lengte en lichaamsbouw en aan de talrijke bezwaren die een te hoog lichaamsgewicht met zich meebrengt. Ditmaal zullen wij echter eens aandacht besteden aan hen die te ma ger zijn. Het is niet erg om wat aan de magere kant te zijn. Denkt u ech ter dat u té mager bent, ga dan niet zelf experimenteren met allerhande middeltjes, maar vraag raad aan uw dokter. Dat is niet zo vreemd als u misschien denkt: niet alleen te dikke mensen hebben in verband met hun gewicht medisch advies nodig. Daarnaast zou het goed zijn uw voe ding eens heel nauwkeurig na te gaan. Wie het alléén zoekt in het ge bruik van extra vet en suiker is op de verkeerde weg. U kunt alleen op 'de juiste manier aankomen, wanneer u een ruim gebruik maakt van melk, kaas. vlees of vis. groente en fruit naast voldoende brood en aardappe len. Het is raadzaam dat u van deze Produkten dagelijks het volgende ge bruikt. a 1 melk, yoghurt of kar nemelk; 2 dikke plakken kaas; zo mogelijk 100 g vlees of 200 g vis; 250 g groente, liefst gedeelte lijk rauw; 1 a 2 vruchten; brood en aardappelen zoveel als u wilt en 3 eieren in de week. Deze levensmiddelen leveren u de bouwstoffen voor het nieuw te vor ®en lichaamsweefsel. Zorg ook dat 'J'doende variatie in uw menu aanbrengt, want verandering van spijs doet eten. Voorts is het ge- enst dat u voldoende lichaamsbe weging neemt. a haagt het er bij de verwerking »an de voedingsmiddelen in uw me- vüiV?)r een sroot deel van af. of u r.da" we' weinig eetlust hebt. h„J™ ceH«sf goed, dan kunt u pro- 0en aardappeltje meer te eten hntineer dunne sneetjes brood met, margarine en zoveel moge- Jk eiwitrijke beleggingen. ?lces, kaas en ei kunt u over meiir f verdelen. Bijvoorbeeld de oe kaas, eventueel een ei en de hm61?5 van het vlees of de vis bij vi dr™dr?aaltijden; de rest van het tiidpnin bU de warme maal- te ziin -r,ees en vis behoeven niet vet dan TuSsendoor kunt u zo nu en een extra boterham nemen. Laat uw eetlust veel fe wensen over, dan kunt u beter de hoofdmaaltij den klein houden en tussendoor klei ne hapje gebruiken zoals: een kom metje yoghurt met suiker met of zonder vruchten (eventueel kant en-klaar gekoeht). een restje vla of pudding een hompje kaas of worst een cracker, beschuit of sneetje rog gebrood met kaas, vleeswaren of jam een plak koek met boter of marga rine een handvol noten, studentenhaver, krenten, rozijnen of gedroogde vij gen. Het is vaak moeilijk om in gewicht toe te ïemen. Maar wanneer gezonde mensen zich er helemaal voor inzetten en hun voeding goed verzorgen, kan zeker het gewenste resultaat bereikt wor den. voor 4 personen 60 g (3 eetl.) Californische blauwe rozijnen 1 el 1 doosje kwark 200 g) 3 eetl. sinaasappel- limonadesiroop 1 pakje vanillesuiker 2 sinaasappelen Wel de rozijnen 5 minuten In heet water en laat ze daarna uit lekken. Splits het el. R°er de kwark, de eierdooier, de limonadesiroop, de vanillesuiker en de rozijnen door elkaar. Spatel er op het laatst het stljfgeslagen eiwit doorheen. Schil de sinaasappelen en anijd ze In plakjes (dus geen partjes), leg deze op eon (glazen) schaal en doe op leder plakje een beet- je van het kwarkmengsel. olieverf op wit linnen. Dat je op die manier geen „mooie" schilde rijen vervaardigt, wisten we al. Maar de vraag mag gesteld of de kracht van dit werk niet groter zou zijn als de bedoelingen erachter wat minder nadrukkelijk zouden worden prijsgegeven. „Voor mij is er te veel een toneelspeler", zegt Degenhart. Hij zou meer de dichter moeten zijn, die weet dat schrijven voor een groot deel ook schrappen is. Misschien laat hij te weinig te raden over. Maar boeiend is dit werk onge twijfeld. Want het legt een contact tussen de maker en de beschouwer. Het vertelt wie de maker is en het houdt de beschouwer de spie gel voor: wie ben je zelf? En ik denk, dat dit het belangrijkste is, dat we van een kunstwerk mo gen vragen: het moet ons de an der en ons zelf leren kennen. Deze wijze van mens-worden kenden de oude Grieken al. Wie zijn buik vol heeft van „moderne kunst", voelt zich wellicht beschaamd over zijn eigen beeld in de spiegel. Volgens de Pinters en de Degenharts: Terecht! I JAN HüSKEN (ADVERTENTIE) NEW YORK (AFP RTR) Nelson Rockefeller, de gouverneur van de staat New York, heeft donderdag bekend gemaakt, dat hij niet zal dingen naar de Republikeinse kandi datuur voor het presidentschap. Op een persconferentie in New Yorkj verklaarde de 59-jarige gouverneur dat hij noch direct nog indirect als kandidaat zal streven naar het pre sidentschap. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) IJZENDIJKE „Hte verlies van onze zelfstandigheid zou voor ons een ramp zijn. Ik verzoek u om ons bij ons streven naar behoud van zelf standigheid bij te staan", zo begroette wethouder P. J. van Heyfte gister avond IJzendijke's nieuwe burge meester R. A. J. den Boer, die reeds burgemeester van Sas van Gent is. Burgemeester den Boer zegde die bij stand toe. Eerste wethouder A. Termote zei in zijn welkomstwoord dat hij de komst van een nieuwe burgemeester vooral toejuichte omdat er belangrijke pro jecten in voorbereiding zijn. Hij noemde de reconstructie van alle straten in de kom van de gemeente, aanleg van een aardgasnet, het uit breidingsplan Kleine Jonkvrouw I en de aanleg van enkele openbare voor zieningen. De ethouder, die tot dan toe het voorzitterschap van van de raad had waargenomen, installeerde ?r Den Boer door hem de ambtsketen om te hangen. Ook de heer Hendrikse, die per 1 april tot secretaris benoemd, feliciteerde en verwelkomde burgemeester Den Boer De burgemeester dankte de sprekers. Ik vond het een eervolle en boeiende opdracht zo zei hij. Hij zal voorlopig de maandagen, woens dagen en vrijdagen aan zijn nieuwe gemeente besteden. Burgemeester den Boer volgt bur- gefieester Ficq op die tevens burge meester van Schoondijke was. GUATEMALA (RTR) Mgr. Ca sariego, de vorige week ontvoerde aartbisschop van Guatemala, is be vrijd. Dit werd donderdag in Guate- maia-stad bekendgemaakt. De ontvoerders lieten de aartsbis schop en zijn eveneens ontvoerde chauffeur achter in een afgelopen wijk van Guezaltenernango, onge^ veer 200 km van Guatamala-stad. In kerkelijke kringen werd ver klaard dat mgr. Casariego om reli gieuze redenen de identiteit van zijn ontvoerders niet zal onthullen. 55 DJAKARTA (ANP) Generaal Soeharto heeft gisteren het volkscon gres toegezegd, dat president Soekar no zal moeten terechtstaan. Hij zei dit bij de opening van de vijfde ple naire zitting van het hoogste wetge vende orgaan, die een week zal du ren. Er komen drie kwesties aan de or de: de benoeming van generaal Soe harto, die nu waarnemend staats hoofd is, tot president, goedkeuring van een vijfjarenplan waarvan de uitvoering volgend jaar moet be ginnen en een voorstel tot uitstel van de algemene verkiezingen, mo gelijk tot 1973. WARSCHAU (DPA) Bij een lawine-ongeluk in het Poolse Reuzen gebergte zijn woensdag waarschijnlijk dertien toeristen om het leven ge komen. Negen lijken zijn geborgen. Vier personen werden gisteren nog vermist. Vijf geredden werden ge wond in een ziekenhuis opgenomen. De slachtoffers zijn voor het meren deel leden van een toeristengroep uit de Sovjet-Unie. Het reddingswerk ging de hele nacht door. Er namen 250 man aan deel. (Van onze radio- en t.v.-redacteur) HILVERSUM De afdeling stu die en onderzoek van NRU en NTS heeft zondag 10 maart een onderzoek ingesteld naar de betekenis van de factor kleur bij de tv-reportage van de wedstrijd Ajax-Feijenoord. Uit het onderzoek bleek dat de wedstrijd in kleur leidde tot grotere waarde ring, een emotionelere beleving en op verschillende punten anders ge richte waarneming. Aan het noderzoek namen 80 leer lingen van een middelbare school in Hilversum deel. De ene helft volgde de uitzending in kleur, de andere in zwart-wit. De groepen hadden geen contact met elkaar. (Van onze correspondent) WAALWIJK De prijzen van in landse huiden zijn in opmars. Er is iets meer vraag losgekomen zowel voor de inlandse looierij als voor export. Gecrouponneerde huiden zijn vrij duur, daar de afvallen enige tijd in de verdrukte hoek zaten. Thans is de vraag voor halzen wat beter en liezen zijn ook wat gemakkelijker te verkopen. Dat de verkoop is de schoenwin kels, bij voortdurend slecht weer nog niet beter is geworden valt te begrijpen. De paasverkoop kan ech ter spoedig op gang komen en daar op hebben niet alleen de winkeliers doch ook de schoenfabrikanten hun hoop gevestigd. Zeker is dat binnen kort het publiek zijn nieuwe voor jaarsschoenen gaat kopen en dan mogen de schoenfabrieken weer op aanvullende orders rekenen, welke de meeste van hen ook zeer welkom zul len zijn daar de orderboeken dun be ginnen te worden. In de schoenherstellersbranche is het werkaanbod iets beter doch de meeste hebben nog verre van een maximale bezetting. Schoenherstel lers die hun inkomsten uitsluitend uit reparatie-opdrachten moeten ver werven maken 'n moeilijke tijd door. Niet voor iedereen is het mogelijk de inkomsten te vergroten door het verkopen van allerlei artikelen, in ve le gevallen ontbreekt het ook aan moed en durf, of aan kapitaal, om hiermee aan te vangen. PARIJS (DPA) In Parijse fl nanciële kringen deden gisteren ge ruchten de ronde dat de Franse re gering binnenkort, waarschijnlijk reeds op de maandag a.s. in Brussel beginnende conferentie van minis ters van financiën der Europese eco nomische gemeenschap (EEG), een in drie fasen uit te voeren plan zal voorleggen betreffende de vorming van een nieuw monetair wereldstel sel. In Parijs stelt men zich dat sys teem als volgt voor: de pariteiten van de verschillende valuta's zullen wor den gebaseerd op een nieuw vast te stellen goudprijs en niet meer, zoals nu het geval is, in verhouding tot de Amerikaanse dollar. De goudprijs zou onmiddellijk worden verhoogd Verder dient een volgens strenge be palingen werkend kredietstelsel in het leven te worden geroepen voor het oplossen van tijdelijke betalingsba lansmoeilijkheden voor bepaalde lid-staten. (Van een onzer verslaggevers) MEERSSEN Op de standplaats voor woonwagens te Meerssen, bij Maastricht, is gisteren een woonwa gen volledig uitgebrand, waarbij het tweejarige jongetje Henkie van Es in de vlammen omkwam. De moeder en vader van het jon getje waren afwezig. Vermoedelijk heeft de kolenkachel, die in de wa gen stond, niet goed gefunctioneerd. (Van een onzer redacteuren) PARIJS In het zojuist ver schenen nummer van „Informations Catholiques Internationales" heeft de Franse catecheet, René Berthier, een zeer waarderend oordeel uitgespro ken over de omstreden Nederlandse nieuwe katechismus. Pater Berthier is adviseur van het Franse episco paat inzake het godsdienstonderricht op de scholen. Na een kort resumé van de nieu we katechismus gegeven te hebben, spreekt pater Berthier zijn waarde ring uit voor het feit, dat hier het woord „katechismus" in ere wordt hersteld: niet langer een boek voor kinderen, met vragen en antwoor den, met een schoolse inslag maar een „eenvoudige en diepe uiteenzet ting van de christelijke boodschap voor volwassenen". Bijzondere waardering heeft pater Berthier voor de stijl van het boek. „De Hollandse katechismus lijdt aan geen enkel triomfalisme, aan geen enkele ontwaarding van het woord. De stijl is eenvoudig, met een vleug je poëzie en soms zelfs een beetje humor. De godsdienstige ervaringen worden er in een aangepaste taal beschreven met vermijding van- vul gariteit aan de ene kant en van een valse vroomheid aan de andere. De atmosfeer van de nieuwe katechis mus is huiselijk, rustig, menselijk, met uitzondering misschien van het nogal traditioneel uitgevallen kerk historische gedeelte." (Van onze sportredactie) BREDA De 47-jarige heer H. 3. E. van der Ven uit Hilversum is ge kozen tot voorzitter van de landelijke Technische Commissie van de KNSB. Hij volgt in deze functie de vorige week afgetreden TC-voorzitter de heer J. van Dalfsen op. De heer G. J. Wolders werd benoemd tot secre taris. De nieuwe voorzitter krijgt door zijn functie een kwaliteitszetel in het bondsbestuur van de KNSB. Een tweede zetel krijgt de heer R Weitering uit Zuidhorn (Groningen) die in de Technische Commissie op treedt als korte-baanspecialist. Hij wordt geassisteerd door de heer J, Pomper (Zeeland). De heer Van der Vén verklaarde, dat besloten was, een kleine groep van 5 TC-leden op te dragen op zeer korte termijn allerlei belangrijke za ken voor te bereiden, waarover in de nabije toekomst door de gehele TC beslissingen moeten worden genomen Het kleine comité zal binnen twee weken enkele malen bijeenkomen en onder meer een gesprek hebben met een aantal rijders en het bondsbe stuur. Tot de belangrijkste kwesties behoren het aanstellen van een nieu we trainer voor de kernploeg en de wijze van begeleiding van de schaat senrijders. Xs het hoofdbestuur en het plaatse lijk bestuur van het NKV zich wed be wust van het probleem van die laagst betaalden aangaande de vakantietoe slag. Stel dat een werknemer ca. tus sen f 6000 - f 7000 2Juiver inkomsten per jaar heeft, dan zou hij f 390 toeslag ont vangen. Als hij dan vier kinderen tus sen de 10 en 16 jaar zou hebben, die allen nog schoolgaand zijn, dan ont vangt hij voor hen allen kinderbijslag. Deze hebben ca. 6 weken vakantie. Dat is te zamen 24 weken de werknemer zelf 2 weken dus 26 weken, deel dit bedrag f 390 door 26 weken dan is dat precies f 15 per week. Zijn de heren van mening dat hiervan gespaard kan worden voor de zomer vakantie. Als ik dit zo eens bekijk moet dit van de werkgever komen en daar zijn de werknemersbonden niet tegen opgewassen, want dit betekent voor het bedrijf minder winst. Ik zou voor willen stellen: geef aan deze kinderen een gratificatie van f 50 per kind. die voor de ouders alleen nog maar kosten hebben meegebracht. BREDA, J. L. ,,Een crisis kan niet uitblijven met die hoge lonen en ontevreden men sen", zeggen antieke economen, die zich de Colijncrisis en andere hoogtij dagen van het kapitalisme herinneren. „Bij goed bestuur, is een crisis in ons land, met zijn grootste zeehaven en gasbel en werkzame bevolking onmo gelijk", beweren onze moderne econo- men. 't Schijnt met die kapitalisti sche economie een troebele zaak te zijn, zoiets als een paling met een nat te staart, zo heb je hem, en zo is hij weg! Ik heb evenveel verstand van economie als de kat van onze buur man en andere deskundigen, doch zal trachten te bewijzen dat er geen cri sis komt, al moet ik het bewijs dan ook putten uit het ongerijmde. Ie Onze grootkapitalisten, O.W.'ers, bunkerbouwers, speculanten, enz. glij- den in hun Amerikaanse sleeën, veilig acht'er de ruggen van hun geüniform- de en bepette chauffeurs, voldaan over onze geplaveide wegen. 2e Onze middenstanders hebben hun snertzaakjes omgezet in drukke su permarkten, waar iedereen koopt, al was het alleen maar om de mooie verpakking ook zij zijn voldaan! 3e Onze boeren hebben hun grond verkocht aan speculanten of laten ont eigenen en zijn zodoende vrijgesteld van grondbelastingen. Hiet paard, dat edel, hoevig dier, is vervangen door een glimmende auto waarmede wei eens gereden wordt, de koeien wor den in een wip machinaal gemolken, en de eruit gemaakte boter wordt be waard in koelhuizen tot ze bedorven is, en geschikt voor zeepfabricage. Is de boer uitgeboerid dan kan hij kamerlid worden ƒ20.000 per jaar, en is ook weer best tevreden. 4e En onze arbeiders, die vroeger nogal eens ontevreden waren vooral als ze de theorieën van Marx en an dere wijsgeren hadden bestudeerd, zijn veranderd in medewerkers, die in hun vrije tijd, op een stuk zeil, vergenoegd] aan hun knutselauto's liggen te sleu telen. In de week wordt er heel democra tisch, een gezinsvergadering gehou den, waarin wordt gestemd of er zon dags vlees op tafel komt, of benzine in de tank. Ook deze mensen zijn nu heel tevreden. Ook met onze cultuur is het dik in orde nu deze onder super visie staat van kunstenaars die vaak „in" zijn, een geestesgesteldheid die men pas deelachtig wordt na het ge bruik van de nodige alcohol: „getikt" zijn noemde men dat vroeger. SEPPE S.V. STOCKHOLM (ANP) Het be stuur van de Internationale Ski Fe deratie (FIS) komt op 14 en 15 juni in Innsbruck bijeen om te praten over een nieuw wedstrijdreglement waarin geen plaats meer is voor het begrip „amateur". Sigge Berman de secretaris-generaal van de FIS die het reglement heeft uitgewerkt, verklaarde in Stockholm, dat wan neer het Internationaal Olympisch Comité wat zeer waarschijnlijk is de nieuwe bepalingen onaan vaardbaar zal vinden, tijdens de Olympische Winterspelen van 1972 in Sapporo geen ski wedstrijden op het programma zullen staan. Niet alleen de alpine nummers, waarvoor de industrie al vele jaren grote be langstelling toont, zullen van het Olympisch programma moeten wor den afgevoerd, ook de Noordse num mers (lange afstand, springen en biathlon) worden dan in Japan niet verwerkt. De Zaandamse brandweer, die met modern materieel is uitgerust, kan blijkbaar niet scheiden van een oude reserve motorspuit uit de dertiger jaren, Het beestje was ingezet bij een uitslaande brand in een grote loods met zaagsel en krullen van Fibra N.V. De motor liep spoedig heet. Terwijl een Van de brandweerlieden steeds maar weer water in de radiateur goot, hadden zijn collega's de brandslang op het motorblok ge richt om het zaakje draaiende te houden.

de Stem | 1968 | | pagina 21