OUD STUK HOUT DEED WON- X vkT Weterschap wijdt studie aan alcohol in verkeer VERLIEST MOSKOU ZU!N GREEP OP OOSE-ELRQPA? ELSEVllRS oor het nd wee in iafti automobilisten profiteer, voordeel Wash and shine Kerk in .beweging 255 Gereformeerde kerken en zendingswerk S I III t Doel Engelse journalist veroordeeld christelijke °P synode werd (Van een onzer verslaggeefsters) Van een oud stuk hout, dat ik tien Jaar geleden op de rommelzolder vond, eten nu 28 gezinnen", zegt meester Essers en op zijn gezicht straalt de triomfantelijke glimlach' van de goochelaar, die ten aanschou- we van een duizendkoppige menig te het onmogelijke waar heeft ge maakt. Die triomf is op zijn plaats. Al leen zijn publiek is wat kleiner in aantal: in plaats van de duizen den zijn het er op de kop af 455, maar die mensen zijn hem dan ook al tien jaar lang diep dankbaar, want wat hij hen voortoverde was geen klatergoud, maar reëel Duits geld. Het dorp Rupperath in het hartje van de Duitse Eifel had tien jaar geleden alle gegevens in zich, om een Grimm of Andersen aan het werk te zetten- Het decor hyperroman tisch: donkere wouden, kronkelige weggetjes, rustieke huisjes en de men sen arm. Vooral arm. Alleen de gro te weldoener ontbrak. Die ontpopte zich echter in de welgedane figuur van de dorpsmeester Esser. Zijn to verstaf was weliswaar niet elegant en bestond uit 'n dik stuk hout, een laatste overschot van een oud spinne wiel, maar, en dat is het belangrijk ste, hij wist die stok te hanteren. Waar vroeger gedurende de winter maanden de inwoners van het dorp de dag afwachtten, waarop het land weer te bewerken was, staan nu snor rende spinnewielen en klepperende weefgetouwen. De bushalte, die vroe ger het paspoort was om in de be woonde wereld te komen, is opgehe ven. Iedereen heeft een auto. Met de oude ambachten spinnen en weven, bezigheden die tachtig jaar geleden in Nederland een zekerheid boden op een armetierig bestaan zon der uitzichten, heeft meester Esser in het hypermoderne Duitsland voor zijn hele dorp een gouden toekomst opgebouwd. Hij staat midden in een zaal van minstens vijftig meter, die is volge stouwd met spinnewielen en weefge touwen en lacht. De dr. Anton Phi lips van Rupperath. Hij vertelt zijn verhaal, alsof het inderdaad een sprookje was, door spekt met romantiek, een heel erg happy end en in termen die terug zijn te vinden in de reclamefolders. Maar daar tussen door neemt hij telefoontjes aan, ontvangt mensen en sorteert post. Het stapeltje orders voor de met-de-hand-geweven misge waden en tafelkleedjes is aanmerke lijk dikker dan dat van de rekenin gen. Dit alles lijkt helemaal niet op een sprookje en het einde is ook nog lang niet in zicht, want de coöpera tieve onderneming, waarvan alle me dewerkenden van „het bedrijf" lid zijn, draait op volle toeren. Nog steeds glimlachend vertelt hij, dat er in het dorp al verschillende jonge mannen het beroep van wever hebben geko zen- Dat er ieder jaar een grote ver kooptentoonstelling in het schoolge bouw wordt gehouden, dat de gemaak te misgewaden voor een groot ge deelte naar het buitenland worden geëxporteerd. Maar alleen het woord „getallen" is nodig om die glimlach te laten verdwijnen. Daar moet niet over ge praat worden" knort hij en gaat dan snel over tot de mededeling, dat een Nederlands kunstenaar de ontwerpen voor de kazuifels maakt. Dan overwint zijn trots het toch en tussen twee zinnen door praat hij even over de achtduizend mark die iedere maand naar de belastingen verdwijnen. Later vertelt een vrouw uit het dorp van achter haar weefgetouw, waarvoor zij een kamer heeft ont ruimd, blij over haar welvaartsma nager: „Aan meester Esser hebben wij alles te danken. Dit jaar bijvoor beeld hebben wij met zestig mannen en vrouwen aan de tentoonstelling meegewerkt. En iedereen heeft er drieduizend mark mee verdiend." Meer zegt ze niet. De tijd is kost baar. Ze heeft de spoel weer opge pakt en werkt verder. Ieder huis in het dorp toont het- Het „bedrijf" draait op volle toeren zelfde beeld. Overal werken de man nen en vrouwen achter de weefge touwen en spinnewielen. Overal lig gen restjes wol: overal wordt ge werkt om de meters die hen nog scheiden van een nog grotere wel vaart, zo snel mogelijk aan elkaar te weven. En meester Esser doet dit vanuit zijn werkruimte ook. Hij telt de lan ge rijen kazuifels, die op het eerste gezicht de indruk van een groot mo demagazijn geven, hij telt de orders, hij denkt aan de toekomst en telt sinds enkele maanden in gedachten het aantal toeristen, die Rupperath te verwachten heeft. „Toeristen" glimlacht hij „die zijn interessant. Vanaf 1 februari starten wij hier met wekelijkse cursussen, die een tientje in de week kosten, exclusief verblijf- en materiaalkosten. Ik heb nu al een hele stapel aanmeldingen binnen. Beneden aan de brug staat sinds een paar jaar een hotel, mis schien komen er nog meer bij- Ik zal de toeristen leren om verder te rijden dan Munstereifel of Monschau. Ik maak het dorp uniek". Hij draait zich om, zijn verhaal is verteld en hij vindt de tijd te kost baar om te verpraten, tijd, die hij nodig heeft om van wol goud te spin nen. FOTO BOVEN Meester Esser glimlacht: meer or ders dan rekeningen. Het is een goede dag vandaag. Voor het eerst na een wel niet strenge, maar bijzonder vervelen de en aan ongemakken rijke win ter, vindt u de toeristische tips voor het weekeinde weer in onze krant. Dat betekent, dat het jaar getijde van bloemen, groene struiken en bomen, lange avon den en milde temperaturen (en nu en dan een onweertje) weer in aantocht is. Misschien hebt u na plezierig snuffelen in verlei delijke folders de plannen voor de zomervakantie al rond en denkt u bij wijze van voorpret ai met welbehagen aan al die klei ne en wat minder kleine uitstap jes, die u tijdens de weekeinden wilt gaan maken. Hebt u de tent al eens voor de dag gehaald om te controleren hoe uw linnen huis heeft overwinterd, de caravan al eens bekeken, uw boot opgezocht of na een onder breking van enkele maanden de wegenbelasting weer voldaan? Of behoort u tot degenen, die maar zo nu en dan vrouw, kroost en proviand inlaadt voor een tochtje naar een niet te ver ver wijderd doel? Het doet er alle maal niet zoveel toe, er zijn ve le manieren om in lente, zomer Crocussen kondigen het voorjaar aan, ook voor de allerkleinsten. en nazomer de mogelijkheden, die de vrije dagen voor plezierige uit stapjes bieden, te benutten. Wij zullen er naar. streven u in een wekelijks overzicht een opsom ming te geven van een aantal mogelijkheden, opdat u naar ei gen believen en instelling een keu ze kunt doen uit hetgeen al die genen, die om commerciële rede nen uw komst op prijsstellen, aanbieden. Behalve deze terugkeer van de toeristische weekendtips is ook de zogenaamde sneeuwklokjes-confe rentie een betrouwbare lentebode. Bij die gelegenheid stelt de di rectie van Keukenhof (Kojkenhof, zei de Engelse dame, die ons eens de weg naar Lisse vroeg) de pers op de hoogte van wat 's werelds grootste bollen tuin in het voorjaar te bieden heeft. Vorig jaar kwa men daar ruim achthonderddui zend bezoekers. Die zullen er ook dit jaar wel weer komen. Er zijn vijf miljoen bollen in de grond gestopt. Dat betekent één bezoe ker per zes bollen- Het zal dus wel met de fei ten overeenstemmen als de voor zitter verklaart, dat de financiële positie van Keukenhof goed is. Het parkeerterrein is vergroot van tien tot zestien hectare, café restaurant, theehuis en koffiepa- viljoen zijn belangrijk uitgebreid en gemoderniseerd. De bezoekers kunnen komen. Keukenhof is ge reed. Woensdag 3 april wordt het ge opend. Dan staan natuurlijk al die vijf miljoen bollen nog niet in .bloei. Ook onder de bollen zijn er vlugge en luie. Maar mooi is het er altijd. Dat is maar goed ook, anders zouden die achthon derdduizend bezoekers ongeveer gelijktijdig komen. Als u nog niet eerder een bezoek aan de Keuken hof bracht, dan moet u het toch eens doen. Omdat er ook onder weg veel te genieten valt, kan het een welbestede dag worden. Wilt u, daar het nog wat lang duurt eer u aan uw grote vakan tie toe bent, er toch eens een weekend tussenuit, dan biedt Knokke wel een mogelijkheid. Men heeft daar, om ook in de stil le periode gasten en dus in komsten te hebben, indertijd verademingsweekends ingesteld. U kunt er twee, drie of vier da gen welverzorgd verademen te gen voorseizoenprijzen. Tijdens halfvasten worden de showpro gramma's, die anders voor het amusement zorgen, eens afge wisseld met het „kikkersbal", 'rij carnavalsfeest in het Casino, dat, ondersteund door drie orkesten, zeven uur duurt. Als dat geen verademing is weten we het niet meer! U behoeft er de banden van uw fiets nog niet voor op te pom pen, maar 't is goed, dat u het alvast weet: van 9 tot en met 12 juli wordt In Drente weer de rijwielvierdaagse gehouden. Dat gaat (het is de derde keer) na tuurlijk langs mooie wegen, weg getjes en paden en langs prach tige plekjes over veertig, zestig of honderd kilometer per dag. Wie viermaal honderd uitgezochte kilometers door Drente heeft ge fietst, kent de provincie dan op haar best- Maar ook aan vier keer veertig kilometer kunt u al veel vreugde en gezelligheid be leven. Bij de provinciale V.V.V. in Assen en overigens bij alle V.V. V.-kantorein in ons land, kunt u inlichtingen'krijgen en zelfs al inschrijven. 't Is nu al weer een kleine vier weken geleden, dat we car naval hebben gevierd. Mocht u van mening zijn dat het hoog tijd wordt om weer eens even uit gelaten te doen, dan is daar hier en daar wel gelegenheid voor. Zo als bijvoorbeeld in Antwerpen, waar, zoals de „inrichters" het aankondigen: „In het Sportpaleis drie dolle dagen van halfvasten" zijn te beleven. Het feest begint vanavond al en gaat dan morgen en zondag verder, telkens met een ander programma, maar ie dere dag met optreden van show orkesten, verklede groepen, fan fares en variété-artiesten. En dat allemaal in een feestelijk versier- :de zaal met draaitoneel, dansvloe ren en verder alles wat er aan zo'n feest te pas komt. BEN VAN ZEELAND (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Als er geen kink in de kabel komt zal er in ons land een praktijkonderzoek worden ingesteld naar de gevolgen van alcoholgebruik in het verkeer. Het onderzoek, dat uniek zou zijn in de wereld, wordt voorbereid door de stichting wetenschappelijk onderzoek verkeersveiligheid en het TNO-instituut voor zintuig fysiologie in Soesterberg. Opzettelijk onder alcoholinvloed gebrachte automobilisten zullen nauwlettend op hun verkeersgedragingen worden onderzocht. De proeven zullen worden geno men ter hoogte van Stroe op de toe komstige rijksweg randstad Twenthe, die geheel aan de te stellen eisen voldoet. Er is o.m. een obstakel- vrije vluchtstrook aangebracht. Het project, dat zich nog in het stadium yan voorbereiding bevindt, moet nog enige commissies passe ren vóór het fiat gegeven kan wor den. Verwacht wordt, dat er een be- ADVERTENTIE Het woelt en gist in Oost-Europa. De roep om meer vrijheid en democratie schalt uit de kelen van tienduizenden Poolse studentenBloedige botsingen met politie die het óók niet meer weetTsjecho- Slowakije rekent „en gros" af met stalinisten. Een hooggeplaatst generaal vlucht met een tas vol geheimen naar het WestenVerliest de Russische beer zyn greep, of speelt hij kat en muis Zal straks de wind keren en met hernieuwde kracht uit het oosten waaien? Lees Elseviers omslagartikel van deze week. Een scherpbelichte, uitgebreide momentopname van van roerig en hoopvol Oost-Europa mi. U vindt Elsevier bij een van de 3000 beste tijdschriftenverkooppunten in Nederland. Ook vlak bij Ui Elsevier Magazine f 1.- Pismiers Weekblad voor de Zakenman f 0.65 .ir Wv ANIOE HpOGTEPEWTEN IN ELSEVIERS MAGAZINE DEZE WEEK: Kennedy II grijpt naar de macht Luchtverkeer op drempel van nieuw tijdperk Omstreden portret van prinses Beatrix Rome's zwarte adel Nieuw gezicht van de NCRV Jan Brusse: Antonia en de panter Nederlandse jeugdige voetballers Johnny the Selfkicker, de heilige huichelaar ELSEVIERS WEEKBLAD VOORDE ZAKENMAN DEZE WEEK: Noodverband voor de dollar Recordjaar voor Rotterdams graan Wim van Doome en de Daf EEG-landbouwbeleid in de knoop Waar het nieuws is, daar is Elsevier. Uw krant en TV geven de feiten; veelzijdig Elsevier vertelt de feiten en hun achter gronden. Dit maakt Elsevier zo boeiend en u zo goed geïnformeerd. Noodzakelijk in elk gezin. drag van ongeveer veertigduizend gulden mee gemoeid zal zijn- De automobilisten, die als-eersten ter wereld toestemming krijgen om onder (lichte) invloed een auto te besturen, worden van tevoren gese lecteerd op grond van hun medische en psychische hoedanigheden. Het onderzoek zal, uiterst behoed zaam worden geleid. Om ongelukken te voorkomen, moeten de geselecteer den eerst rijden op een stuk rechte weg. Pas later zullen zij hun alco holische capriolen mogen demonstre ren op een weggedeelte, waarin boch ten zijn opgenomen. Tenslotte zullen zelfs „tegenliggers" op de weg ko men, in de vorm van een soort op blaasbare auto's. Hun gedragingen worden bestudeerd door elektronische apparatuur, die is ingebouwd in een speciaal geconstrueerde auto van het instituut voor zintuigfysiologie. Ui teraard zal de „glaasje-opper" wor den begeleid door een instructeur, die in gevallen van nood handelend kan optreden. Met dit onderzoek worden diverse doelstellingen Nagestreefd. Men wenst o.m. te weten welke invloed de leef tijd heeft op de reactiesnelheid, in hoever het weggedrag wordt be- invloed door de rijervaring en welke de gevolgen zijn van duisternis op de visuele waarneming. Dit voorlopige plan moet eerst nog nader worden uitgewerkt en bestu deerd door een stuurgroep in de S.V.T.O.T. Als het eenmaal is goed gekeurd zal de uitvoering ervan in handen worden gegeven van het T.N O.-instituut, dat zo nodig ai in juni met de uitvoering kan begin nen. De proef zal dan worden uit gevoerd onder leiding van ir. Kout- staal en dr. Michon. (ADVERTENTIE) Voor de snelle was- en glansbeurt van uw auto. 2 flakons met JIQR speciaalspons tijdelijk slechts "f Voldoende voor 40 wasbeurten AMSTERDAM (ANP) De Am sterdamse rechtbank heeft gisteren de 60-jarige Engelse journalist Percy John H. B. uit Londen, die in Am sterdam naaktfoto's had verhandeld en pornografische tijdschriften ter verspreiding in voorraad had, con form de eis veroordeeld tot tien we ken gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. iiiiiimiiiitiiuiiiinij IIHIIMIIIIIIIIIII 2°als in deze week binnen de R.K.- Kerk de grote vastenactie aan de gang is, waarvan de opbrengst bestemd is voor de missie met name in de ontwikkelingslanden, zo ont- kete nde de protestantse kerken in Nederland deze week de actie Kom over de brug. Daarmee tracht men In één week aan contant gelid en aan toezeggingen de beschikking te krijgen over 20 miljoen gulden, voor welk gelid! 140 projecten kunnen wor den aangevat en uitgevoerd, waar voor in de normale zendings. en dia conale begrotingen geen geld be schikbaar Is. Over die actie Kom over die brug behoef ik niet te schrij ven, omdat door pers, radio en tv deze actie aan alle lezers van dit blad bekend zal zijn. Ik wil liever u iets vertellen over het gewone zendingswerk, dat de Gereformeerde Kerken In Noord-Brabant en Zee land verrichten. Het is misschien niet algemeen be kend, dat hef, zendingswerk van de Gereformeerde Kerken in 1948, dus na de Tweede Wereldoorlog, een an der karakter heeft gekregen. Vóór de Tweede Wereldoorlog was het zo dat de Gereformeerde Kerken in be paalde gedeelten van (toen) Neder lands Oost-Indië zending dreven. Ze werden daarbij wel enigermate ge holpen door de Inheemse kerken van Java en Soemba, maar het zwaarte punt van het werk lag toch hl Ne derland. De beleidsbeslissingen lagen hier en over de besteding van de zendingsgelden werd in Nederland besloten. In 1948 is dat helemaal veranderd, In dat jaar werd een generale syno de van 'die, Gereformeerde Kerken in Nederland gehouden en wel te Eind hoven. Tussen Haakjes: dat was de Nieuwe eerste keer en tot mcjvva nu toe de enige keer dat een generale sy- Ull prOI." node in Noord-Bra- bant gehouden werd. besloten en dat Irerifon lag natuurlijk In de lijn der ontwikkeling van Indonesië dat in het vervolg ide zendingsarbeid zal uitgaan van de inheemse kerken. Het is hun taak aan hun eigen volk het evangelie te verkondigen. Natuurlijk hebben ze daarbij hulp nodig. Hulp bij de op leiding van eigen predikanten en on. derwijzers. Vandaar dat aan de the ologische scholen in Indonesië o.m. Hollandse docenten werken. Hulp ook in financieel opzicht Daartoe brachten de Gereformeerde Kerken in 1967 een bedrag bijeen van bijna 7 miljoen gulden. Ook in de hospita len, in het onderwijs, bij de sociale opbouw van landen en volken wor den vanuit Nederland mannen en vrouwen ingezet. Maar de kerken in Indonesië zelf bepalen het beleid en besluiten tót allerlei arbeiid. ,Na 1948 kwam er nog een verande ring bij. Werkten de Gereformeerde Kerken in Nederland vóór de Twee de Wereldoorlog alleen maar op Mid- iden Java en op Soemba, na de Twee de Wereldoorlog is dat ook allemaal verandert.. Niet alleen is het werk terrein op Java veel vergroot, er zijn ook totaal nieuwe gebieden bijgeko men. Thans hebben de Gereformeer de Kerken ook zendingsopdrachten aanvaard in Pakistan, in Ruanda, in Brazilië en in Argentinië. Wanneer u de eerste letters van deze nieuwe gebieden achter elkaar zet: PA RU B A, dan ontstaat een woord waar mee men in het algemeen deze nieu we gebieden aanduidt: Paruba. Woor de Gereformeerde Kerken in Noord-Brabant en Zeeland heeft deze verandering ook verstrekkende gevolgen gehad. Het noorden van Midden Java werd vóór de Tweede Wereldoorlog bewerkt door de (duit. se) Salatiga-zendlng. Deze kon daar aan niet opnieuw beginnen na de oorlog. Zij vroeg aan de Gerefor meerde Kerken of deze dat gebied wilden overnemen. Dat Is geschied en de zorg voor dat gebied: een groot gebied rondom Blora, het noordelijk deel van Midden Java, is nu toege wezen aan de Gereformeerde Ker ken van Noord-Brabant en Zeeland. Maar daarmee is het niet opgehou den. Ook van de geheel nieuwe ge bieden moesten de kerken in Noord- Brabant en Zeeland een deel ter verzorging op zich nemen. En dat werd Ruanda in Afrika, waarvoor de zorg verdeeld werd over de ker ken van Brabant en Limburg en de kerken in en rondom Rotterdam. Natuurlijk is het niet zo dat iedere kerk afzonderlijk die zorg kan uitoe fenen. Daartoe hebben die kerken een samenwerking aangegaan onder leiding van de Gereformeerde Kerk van Middelburg. Samen noemen ze zich de Zuiderzending, waarvan het bureau gevestigd is in Middelburg. Vandaaruit wordt het contact onder houden met de inheemse kerken van Indonesië in en rondom Biora en met die van Ruanda. Voor al die arbeid moeten de toch meestal maar kleine Gereformeerde Kerken in het Zuiden van het land in 1968 een be drag bijeenbrengen van een kleine 1 ton. Merkwaardig is dat er plaat selijk wel eens moeite is om het kerkgeld binnen te krijgen, maar dat het geld voor zending en ont wikkelingshulp er altijd met een ze- ker gemak komt. Zouden we daarin onbewust misschien iets bele ven van het bijbelwoord: het is zali ger te geven dan te ontvangen? En er staat ook in de bijbel: Werp uw brood uit op het water, want ge zult het vinden na vele dagen. Be langrijk dit te weten tijdens de vas tenactie en bij de actie Kom over de brug. TILBURG Ds. P. VISSER

de Stem | 1968 | | pagina 17