ïeteringen 1.75.00 ha goed bouwland ruilen WILKING'S Warenhuis r KOOPT BETROUWBAAR! 175.- 330,- DE BARONIE ll Elly Ameling samen met Norma Procter in Hulst Duitsers werken zonder verblijfsvergunning voor industrie in Sloe I Ij II ij Substation in Tilburg-west C.N.V. wil overleg met Duitsland over vakantiespreiding Midden-West-Nederland majorette W. Griep STUDENT DOET KALMER AAN Koopt bij de erkende vakhandel mmi BRUIN Staat van bel tn Guatemal MATTHaUS PASSION IN BASILIEK „Rooie Sien" in Oostburg en Terneuzen Veel belangstelling voor 10-jarige avondschool in Goes Ja DE sim Actie tegen Belgische stoorzender INDRUK POLITIE VLISSINGEN: Districtsconsulent Verbond voor Veilig Verkeer Zeeland Beroepingswerk Kunstwerk voor Middelburg-zuid is gereed f afwezig HULST Express-trein voor containervervoer Automatische Zig-Zag naaimachine Elektrische Zig-Zag naaimachines Besluit nu meteen en ga naar SPECIALE AANBIEDING NAAIMACHINEBEDRIJF Tu inbou wlaa n 77- Win keishowroom nabij st. ksnattuszibkenhuib Breda, m. «mo-i m I l l ij l l l l l l l l| l I I I I I t U UB I Zware prijs 4 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 20 MAART 1968 4 9 (Van een onzer verslaggevers) HULST Het is zo langzamerhand een gewoonte aan het worden, dat in de Hulster basiliek elk jaar de sopraanpartij wordt vertolkt in de Matthaus Passion door Elly Ameling, die in Rotterdam werd geboren. Men komt hierdoor wellicht in de verlei ding om te vergeten, dat zij thans be hoort tot de allerbeste sopranen in West-Europa. Bekend is het verhaal, dat Karl Münchinger, de beroemde Bach-dirigent, op zoek was naar een ideale „cast" voor een opname van de Matthaus Passion. Als sopraan zocht liij naar iemand, waarvan hij wel de stem kende van een radio uitvoering, maar de naam was hem vreemd. Het enige, dat hjj wist, was dat zij in Nederland woonde. Elly Ameling heeft voor haar aandeel in deze opname van de Matthaus Pas sion en voor opnamen van Schubert, liederen in 1965 de Edison verwor ven. Zij kreeg haar opleiding van Jo Bollekamp in Rotterdam, Jacoba Dresden in Scheveningen en van Bo- di Rapp in Amsterdam. De Franse liedkunst bestudeerde zij in Parijs bij Pierre Bernac. Zij won eerste prijzen op de internationale vocalistencon coursen te 's-Hertogenbosch en Ge neve. Elly Ameling treedt regelmatig op met grote orkesten in ons land, Engeland, Spanje, Duitsland en Zwit serland, met o.a. de volgende diri genten: Colin Davis, Carlo Maria Giu- lini, Bernard Haitink, Eugen Jochum, Istva Kertész, Rafael Kubelik, Bru no Maderna, Karl Münchinger, Karl Richter en Kurt Thomas. Klassieke, moderne en romantische muziek be horen tot haar repertoire. Zo vertolk te zij de partij van Maria in Frank Martin's Le Mystère de la Naticité bij de wereldpremière in Genève en later in Buenos Aires. Als men ooit een ideale combinatie van sopraan en alt wil horen, dan heeft men hier dit jaar in Hulst ge legenheid voor. Als alt komt de be roemde Engelse zangeres Norma Procter. Zij is een van Engelands meest geliefde zangeressen. Zij zong met alle bekende orkesten en was een graag geziene gaste op de festi vals, zoals b.v. het Festival in Edin burgh. Ook op het continent heeft zij een grote carrière gemaakt. Zij zong onder directie van o.m. Pierre Boulez, Kubelik, Markevitch en Stokowsky in de grammofoonopname van „The Messiah". (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG P Morgen 21 maart wordt in het concertgebouw te Ter- neuzen een voorstelling gegeven van het toneelstuk „Rooie Sien" door het Amsterdams Volkstoneel. Vrijdag vindt een uitvoering plaats in het Le- deltheater te Oostburg. Op zaterdag 9 maart werd in de stadsschouwburg te Groningen de 1300e voorstelling gegeven. Na vele verzoeken besloot het gezelschap in enkele plaatsen een herhaling van de afscheidsvoorstelling te geven. Ver moedelijk zal „Rooie Sien" na april niet meer in de Nederlandse schouw burgen te zien zijn. De sopraan Elly Ameling, die dit jaar samen met de Engelse alt Norma Procter sal zingen in de Matthaus Passion te Hulst op zondag 24 maart a.s. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES De avondschool in Goes van het Nederlands genootschap tot opleiding van leerkrachten voor het nijverheidsonderwijs heeft het 10- jarige bestaan gevierd. In het pas verschenen jaarverslag van de avond school over 1967 wordt hiervan mel ding gemaakt. De school heeft in de loop der jaren ook belangstelling getrokken buiten de provincie. De leerlingen die de school bezoeken komen o.a. uit Bra bant, van Goeree-Overflakkee en zelfs uit België. De resultaten die de leerlingen boeken zijn volgens di recteur C. J. Kooman niet onbevre digend. Toch zou volgens hem het aantal geslaagden kunnen worden opgevoerd. (Van onze correspondent) TILBURG De Nederlandse Spoor wegen zijn voornemens, uiteraard met volledige instemming van het gemeentebestuur, in Tilburg-West een spoorweghalte op te richten. Zij willen daarmede een dermate grote spoed betrachten dat de nieuwe hal te nog in de dienstregeling 1969 zal kunnen worden opgenomen. Een nauwkeurige plaatsbepaling is nog niet uit de bus gekomen, maar het is niet moeilijk te veronderstel len dat dit Tilburgse substation zal worden gesitueerd vlak bij de tunnel in de Statenlaan. In de loop van een tiental jaren is in dit westelijk gedeelte van Tilburg woonruimte geschapen voor bijna 50.000 inwoners. Ten gerieve van deze mensen en stellig ook voor een aantal uit de nabuurgemeenten is de nieuwe toekomstige halteplaats van enorm belang. Stellig mag worden verwacht dat de gemeente tijdens de nog komende gedetailleerde planbesprekingen tege lijkertijd zal spelen met de idee het traject tussen hoofd- en substation tevens dienstbaar te maken aan het openbaar interne vervoer. Een der gelijke gedachte leeft trouwens al geruime tijd bij het gemeentebestuur, dit mede ter ontlasting van de stra ten en wegen waar het busvervoer menigmaal stagnerend werkt. HEB IN DEZE GROND WIL IK TEGEN SLECHTE,' HOOGGELEGEN ZANDGROND Brieven onder no. 6049—20/3 bur. van dit blad. UTRECHT (A.N.P.) Het Chris telijk Nationaal Vakverbond vindt het dringend noodzakelijk dat de va kantieregelingen in Duitsland en Ne derland op elkaar worden afgestemd. Het meent dat Nederland het initia tief moet nemen om op korte ter mijn te komen tot overleg met de Duitse overheid, om te voorkomen dat de vakanties in beide landen vol gend jaar weer samenvallen. In juli worden, vooral aan de Ne derlandse kust, grote moeilijkheden verwacht, omdat grote' stromen va kantiegangers uit het Roergebied waar voorheen augustus de vakantie maand bij uitstek was dan ons land zullen overspoelen, terwijl in juli juist ook talloze Nederlanders vakantie hebben. Het C.N.V. vreest dat vooral Nederlandse vakantiegan gers met een smalle beurs aan het kortste eind zullen trekken. „Nog steeds kunnen de Duitsers 'zich ge middeld grotere uitgaven voor de va kantie veroorloven dan de Nederlan ders en bij het dreigende plaatsge brek zal het geld in vele gevallen de doorslag geven". De vakantiespreiding, die in ons land de afgelopen jaren aardig op gang kwam, is, volgens het C.N.V., door een Duitse maatregel op een kwalijke manier doorkruist. De Stichting Recreatie heeft weinig mid delen om met propaganda voor de na zomer alsnog te proberen te redden wat er te redden valt, aangezien de regering de ton subsidie voor 1968 heeft ingetrokken. In het licht van de ontwikkelingen in Duitsland zou er naar de mening van het C.N.V. veel voor te zeggen zijn dat de over heid de stichting in 1969 in ieder geval weer subsidie toekent. ANTWERPEN Met man en macht wordt geprobeerd de illegale zender op te sporen die in het Ant werpse en in de Kempen de t.v.-uit- zendingen stort en propaganda maakt voor de Volksunie. Bij de op sporingsactie zijn verscheidene radio wagens van de Belgische PTT inge zet. De stedelijke politie patrouilleert elke dag met een 5-tal patrouillewa gens. Ook de rijkswacht in het Ant werpse werd ingezet. De dagpatrouil les werden versterkt. ROTTERDAM (ANP) „Midden- West-Nederland wordt door het op dringen van het zeezout via de Nieu we Waterweg en het Noordzeekanaal in een verziltings-tangbeweging ge vat", zo meent de ingenieur-directeur van het hoogheemraadschap Rijnland, ir. H. de Groot. Hij sprak gisteren over de watervoorziening van Mid den-West-Nederland. De huidige situatie is, aldus ir. De Groot, voor West-Nederland niet aan vaardbaar. In een droge periode en bij lage rivierafvoeren zal het inlaat- water naar hoeveelheid en naar kwa> liteit ontoereikend of te zout zijn. Een van de oplossingen van rijkswa terstaat, het minder diep maken van de Waterweg en de Nieuwe Maas, moet, aldus ir. De Groot, tegelijkertijd plaats hebben met het op diepte brengen van de vaargeul voor mam moettankers voor de kust van Hoek van Holland. Tot dusver is er, zo zei hij, nog niets gedaan aan het vastleg gen en verondiepen van deze vaar wegen. EEN KETTINGBOTSING op rijks weg 26 (Den Bosch - Utrecht) bij de Lekbrug, in de buurt van Vrees wijk, heeft gistermorgen het verkeer bijna twee uur lamgelegd. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Bij de vreem delingendienst van de Vlissingse gemeentepolitie bestaat de in druk, dat er nog vele personeels leden van de Duitse bouwfirma's, die werken aan de bouw van de chemische fabriek van Hoechst in Vlissingen-Oost, niet in het be- (Van een onzer verslaggeefsters) GOES Het centraal Verbond voor Veilig Verkeer heeft voor Zee land een districtsconsulent aange steld. Deze consulent, de heer T. Phann zal maandag 8 april tijdens de Zeeuwse verkeersavond in hotel „De Korenbeurs" te Goes worden geïnstalleerd. De heer Phann zal ook West-Brabant voor zijn rekening ne men. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Yer- seke: J. Overduin te Oosterbeek. Ge- ref. kerken. Beroepen te Castricum en Den Helder: P. G. den Hengst te Grijpskerke. Chr. Geref. kerken. Be roepen te Veenendaal: Pniëlkerk, P. Sneep te Zaamslag. Geref. gemeen ten: Bedankt voor Nijkerk en voor Klaaswaal: P. Blok te Dirksland. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Het kunstwerk „Een speelbeeld" dat de beeldhouwer Nico van der Boezem voor Middel burg-zuid heeft vervaardigd is ge reed. Plaatsing is echter door bijzondere omstandigheden vertraagd. De plant soendienst heeft n.l. om uitstel ge vraagd omdat de bodem van het Mei veld nog te drassig wordt geacht. Naar verwacht wordt zal het beeld in april ter plaatse kunnen worden op gericht. Voorts is besloten om het cadeau van het gemeentepersoneel ter gele genheid van het 750-jarig bestaan van Middelburg een grote drie-armige lantaarnpaal op het Stadhuisplein een andere vorm te geven. Het zullen twee kleinere lantaarns worden die ter weerszijden van het bordes zul len worden geplaatst. Ook voor de oorlog stonden op deze plaatsen lan taarnpalen. zit zijn van een verblijfsvergun ning. In het jaarverslag 1967 van de politie wordt opgemerkt, dat deze Duitsers vaak hun onderdak hebben gevonden bij particulieren of zomer huisjes en bungalows hebben ge huurd, waar ze met verscheidene andere vreemdelingen vertoeven. Sommigen wonen zelfs in woon wagens vlak bij het werk. Aanvankelijk was het voor de vreemdelingendienst moeilijk om vat op deze mensen te krijgen.. Ofschoon door verscherpte controle een groot aantal kon worden geregistreerd, wordt, zoals gezegd, aangenomen dat nog een aantal ongecontroleerd in Nederland verblijft. Verondersteld wordt, dat deze Duitsers vooral ver blijven in dorpen in de omgeving. Deze feiten zijn ter kennis gebracht 'van de dienst vreemdelingenzaken van het parket van de procureur- generaal te 's-Gravenbage. Op 31 december waren in Vlissin- gen niet minder dan 1216 vreemde lingen geregistreerd. Grootste aantal daarbij werd gevormd door de Bel gen (337), terwijl het aantal Duitsers 241 bedroeg. In de loop van vorig jaar werden 15 ongewenste vreemdelingen uit Nederland verwijderd. Bijna <j« helft O) daarvan waren Duitsera, Een klacht, bij de politie binnen, gekomen, dat op een bepaald punt in de gemeente een groepje homo. seksuelen „samenschoolt", bleek juist. Daar de betrokkenen allen meerderjarig waren en geen straf, bare feiten werden geconstateerd, was optreden hiertegen niet mogelijk. Het aantal processen-verbaal 05 grond van overtredingen steeg vorig iaar aanzienlijk, nl. van 2124 naar 3365. Dat was ook het geval met „transacties in handen van de politie" vooral met de boeten van 10 gulden. Deze namen, toe van 881 tot 1397. De afdeling recherche kreeg vorig jaar met in totaal 836 misdrijven te maken, 14 meer dan in het jaar daarvoor. Het aandeel van jeugdigen daarin nam toe tot 25,2 procent. Er konden 519 misdrijven tot een 'oplossing worden gebracht. Wegens omstandigheden eerst heden geplaatst. t Heden is geheel on verwacht van ons heengegaan, gesterkt door de genademidde len der H. Kerk, onze inniggeliefde schoon zoon, zwager en oom CORNELIS IMAN DIELEMAN op de leeftijd van 24 jaar. Uit aller naam: B. Voet-van den Dries 's-Heerenhoek, 16 maart 1968. Werrilaan 1. Wegens omstandigheden eerst heden geplaatst Enige en algemene kennisgeving Heden is geheel on verwacht van mij heengegaan, gesterkt door de genademidde len der H. Kerk mijn inniggeliefde man CORNELIS IMAN DIELEMAN op de leeftijd van 24 jaar. J. M. Dieleman-Voet Souburg, 16 maart '68. Spoorstraat 42. De gezongen H. Mis van Requiem zal wor den opgedragen heden woensdag 20 maart om 10 uur in de kerk van de St.-Martinusparochie te Souburg, gevolgd door de begrafenis op de algemene begraaf plaats aldaar om 11 uur. DANKBETUIGING Voor het vlot behalen van» mijn rijbewijs dank ik RIJSCHOOL TOON BIESBROECK Dubbele Poort 13 Hulst G. Hertogh-Vandenbroecke Dreef 44 Lamswaarde ARTS 21 maart Hebt u de Wala majorette al op de TV geziende lichte, soepele foun dation voor iedere vrouw die graag jong wil zijn? De Wala majorette blijft vormhoudend en elastisch, ook na tientallen wasbehandelingen. Wij zullen u ook graag de bijpassende panty en gaine tonen. DEN HAAG (ANP) Volgens de thans beschikbare gegevens van het C.B.S. over de studentengeneraties 1961 t.e.m. 1963 blijken de studiere sultaten voor het kandidaatsexamen - afgelegd binnen maximaal 5 jaar na het begin van de studie - bij ver schillende faculteiten ten achter te blijven bij die van de generaties 1954 t.e.m. 1957. UTRECHT (ANP) Met ingang van 21 maart zal een speciaal voor het vervoer van containers ingerichte expres-trein gaan rijden tussen de belangrijkste Noordzeehavens in Ne derland en België. Deze dagelijkse dienst in beide richtingen zal op werkdagen Amster dam, Rotterdam, Antwerpen en Zee- brugge in een totaaltijd van ongeveer 11,5 uur met elkaar verbinden. u koerst inderdaad I met het vete en veelzijdige rrieows, dat In zijn kolommen brengt* Met diepe droefheid geven wij u kennis dat plotseling geheel onverwacht in de Heer is over leden onze dierbare vader, behuwdvader en opa, de heer ADRIANUS VAN DAM weduwnaar van Antonetta Cornelia Fasen in de leeftijd van zeventig jaar. Raamsdonk: C. J. J. Schapers M. G. Schapers-Scheepers Rotterdam: Mevrouw N. Schapers-van Staveren Raamsdonk, Motorschip Tiberia: J. B. Schapers M. Schapers-de Wijs Haarlem: G. van Dam L. van Dam-de Gier Schiedam: J. van Dam M. van Dam-van Toorn Berkel: P. van Dam B. van Dam-Leeuwenburgh IJ. van Dam F. van Dam-Uitenbroek J. Uitenbroek E. Grootenboer-van Dam P. Grootenboer A. van Dam A. van Dam-Huisman J. van der Heiden-van Dam N. van der Heiden kinderen en kleinkinderen. Raamsdonkdorp, 17 maart 1968. Sint-Adrianusgesticht, Kerkstraat 10. De begrafenis zal plaatsvinden op woensdag 20 maart a.s, op de Hervormde Begraafplaats te Raamsdonkdorp om drie uur n.m. Vertrek van het St.-Adrianusgesticht om 2.30 uur. DANKBETUIGING Daar het ons niet mogelijk is om eenieder per soonlijk te danken voor de blijken van deelne ming, die wij mochten ondervinden bij het over lijden van onze goede moeder, behuwdmoeder en grootmoeder ELZA LAMMENS betuigen wij langs deze weg onze welgemeende dank. H. de Vliegherde Koster en kinderen A. de Vliegherv. d. Wiele Koewacht, maart 1968. Emmabaan 51. U zult verbaasd staan over de uitvoering van onze NIEUWSTE NAAIMACHINES MODELLEN 1968 Geheel compleet in luxe cassette met aanzettafel, ingebouwde verlichting, klemvrije grijper en dwarsetaande spoelbaan, tweelingnaalden en verdere mogelijkheden. Type ML C 1968. Speciaal voor naaisters Bjj /jfeiC# J Met 25 jaar garantie. Om knopen aan te zetten, knoopsgaten te maken, af te werken, borduren, tricot be werken. Ingebouwde verlich- ting. Gestroomlijnd type 1968. |j| Volautomjtische Zig-Zag Naaimachine met ingebouwde blindsteekautomaat met 2 naalden werken (tweelingnaal den), met 3 naaldstanden en ingebouwde sierjteekautomaat. Eén draai aan de knop en u bepaalt zelf welke sier- of borduursteek de machine automatisch voor u moet maken. Dus 1001 mogelijkheden. Ook knoopsgaten maken, knopen aanzetten en naden afwerken met zig-zag-steek, met dwars liggende spoelbaan en met de bekende klemvrije grijper. Geheel compleet in luxe cassette met aanzettafel. Type 1968. WIJ GARANDEREN U: Kwaliteitsmachines Wettig gedeponeerd handelsmerk Schriftelijk 25 jaar garantie Gebruikmaking van onze servicedienst Eigen reparatie-atelier Gratis les aan huis door lesdames, waar dan ook II Dr. R. KRUISINC sc: V r fMfMj gssBI r - ty u v,-: êmi - -p- nn\ I Voor de tweede keer een jaar neemt de ri Wilson bestedingsbej de maatregelen. De Britte aanzienlijk meer belasting: len, de extra opbrengst var acht miljard gulden per jaai een einde maken aan de durende inflatie-ontwikkeli De devaluatie van het pond niet kunnen voorkomen d Britse economie nog ongez is geworden. De regering-\ koesterthet ambitieuze plar het volgend jaar een ove: op de betalingsbalans te s pen van ruim vijfhonderd m pond. De maatregelen om dit te ken zijn impopulair. Daaroi tuigt de begroting van mi Jenkins van politieke moed. de sanering is een noodzak voorwaarde om de kans oJ houden tot het toetreden E.E.G. Engeland moet een prijs betalen voor zijn Eur aspiraties. De Britten zullen weer m leren werken. De produktiv verbetering in de laatste tit ren is sterk achtergebleve de loonstijgingen. Het was lang voor iedereen duidelij deze situatie niet langer voortduren. Na de vette volgen nu de magere jaren de Britten. Voor de export van Nedei naar Engeland zullen de ai kondigde maatregelen h< naamd geen nadelige geve hebben. GUATEMALA/STAD (A.F.P. f In verband met ontvoerin terdag j.I. van aartsbisschop Ca: sen de staat van beleg afgekoi gering van Guatemala voor derti fen_?e staat van belang afgekoi 'n die tijd zal uitsluitend het voor de handhaving van de ordi Jen' Tot dusver ontbreekt va aartsbisschop ieder spoor, om n'tgebreid onderzoek van de p Inmiddels is in alle dagblade# ne hoofdstad van deze staat (in .1? Amerika) een mededeling ïlu ïïen van de leiders der guei "bellenstrijdkrachten in het "term geven zij de verzekerin n'ats met de ontvoering ve "bisschop te maken hebber

de Stem | 1968 | | pagina 4