HM. alle zes ALLEEN AMERIKA EN FRANKRIJK HEBBEN VOORDEEL BIJ DEVALUATIE Dollar weer onder druk Buitenlander komt niet aan vrienden Eva, als Lodewijk vanavond komt... pas dan goed op je Noilly Prat! 590,- i968achtste VASTENACTIE De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! I: 3-3233 XNNENSET 01155-1565 OOM PIP Vriendjes en vriendinnetjes: 82 GOES FICTIEVE SCHONE LEI DE VRIENDEN Reeds meer geld op giro vasten actie dan in 1%7 SOLIDARITEIT GIRO 5850 UTRECHT CONTACT IN MOSKOU VERBODEN O DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 16 MAART 1968 33 Hier volgen nog wat tips voor geluiden die jij op de bandrecorder zelf kunt namaken. Een roeiboot: roer met een houten lepel in een schaal met water. Hou de microfoon vlak bij de schaal. Waterval: neem de microfoon mee naar de badkamer, zet de douche aan en je hebt de Niagarawater- val op je band. Een zaag leg een stuk ruw ma teriaal op de tafel en wrijf daar rit misch met je hand overheen. Een smidse Sla met een hard voorwerp op de verwarming. Stem door de telefoon Er zijn vele mogelijkheden. O.a. laat een vriend opbellen en hou de micro foon tegen de hoorn van de tele foon. Hetzelfde effect krijg je als je met dichtgeknepen neus in de mi crofoon praat of in een bierglas spreekt. Windvlagen hou de microfoon dicht bij een langharige borstel en strijk met je hand over de haren van de borstel heen. Een pistoolschot Leg twee le ren riemen op elkaar. Pak de uit einden vast. Laat de riemen wat slap hangen en trek dan plotseling hard de uiteinden van elkaar. Je krijgt dan precies het effect van een pistoolschot. Het nu al lang geleden, dat ik jullie een briefje heb geschreven. Erg lang misschien. Ik heb namelijk een soort winterslaapje gehouden, maar nu het einde van de winter nadert, begint er bij mij iets wakker te worden. Misschien is dat bij jullie, ook zo en gaan jullie nu met her nieuwde activiteit een mooie teke ning of een aardig verhaaltje voor de Kleine Stem maken. Onderwer pen zijn er natuurlijk genoeg. Denk bijvoorbeeld maar eens aan de na derende paasvakantie waarin je weer heerlijk buiten kunt spelen en ravot ten. Of de bloemen die overal uit de grond schieten. Daar zijn toch wel „Laten we proberen het vrouwtje van de wintermot te vinden". leuke tekeningen van te maken, dacht ik zo. Onderwerpen voor een verhaaltje of een gedicht zijn er ook volop. Een spannend a ontuur dat je gelezen' hebt of een mooi sprookje. Je kunt ook iets vertellen over de liefhebberijen en de sport die je beoefent. Kortom, onderwerpen te over. Denk maar eens goed na en stuur gauw een verhaaltje of een tekening op. Wat de tekeningen be treft doe je er goed aan alleen met potlood te tekenen want dan komt je tekening namelijk veel mooier en duidelijker in de krant. Ik ben be nieuwd. Dag. José je polo-pull in i crèpe-garen, o.a. In igeei, zachtgroen of d gebruikt voor deze et ajou'r fantasie in e pasteltinten. nsje 1 Blazer-vest met trig afgebiesd Leacril. iuwe Pegaso-garen als, elegante i charmant ceintuurtje. ïeerd en uniek van ledrukte wol/crylor mouw, hals pullover in r voorpand, iten. streeppuliover met de rok in 3 exclusieve n zomerse Astrafil M „Kijk, daar is ze, daar op die boom tak". „Maar ze heeft geen vleugels, oom Pip?" Dat is waar, Pat, die heeft ze niet en ze zal er ook geen krij gen. Want de tuinman let erg goed op deze insecten. Hij smeert wat Hjm op de takken van vruchtenbo- men, zodat het vrouwtje van de wintermot niet omhoog kan krui pen om haar eieren in de boom te leggen. Want je moet weten, dat de larven erg veel schade aan richten aan de vruchten". Deze twee tekeningen zijn niet he lemaal hetzelfde. Op de onderste te kening ontbreken zes voorwerpen, die wel op de tekening erboven te vinden zijn. Vergelijk ze goed met elkaar en probeer die voorwerpen te vinden. •iajet -atstAotsf ap uba [ai.-A uaa qsE3f ap uba bi ap uba tBApueq faq 'ais;Aa{ -at ap uba auuatUB ap 'aftootnépaog -Xaads uaa 'afsiaui ;aq uba jeeq jaq ui quts ap 'qaoq uaa :uaqajq;uo uadaaAuooA apuaSjoA ap :piooA\juy MMML— Deze tekening werd gemaakt door Kees de Koning, van Voorst tot Voorststraat 34, Breda (Van onze financieel-economische medewerker) TILBURG Opnieuw staat de dollar onder zware druk. Speculanten, - waarvan de meesten uit Frankrijk afkomstig zijn - hebben in de laatste dagen een grote vraag naar goud uitgelokt, die er toe noopte, dat de landen van de zogenaamde goudpool voor de vierde keer in het laatste halfjaar een verklaring moesten geven, dat zij bereid zijn tegen de officiële goudprijs goud te verkopen. Deze verklaring houdt in, dat voorlopig de goudpolitiek ongewijzigd zal worden voortgezet en dat er geen embargo komt op Amerikaanse goudafgiften. De jongste golf van onrust hangt nauw samen met het uitblijven van passende maatregelen in de Verenigde Staten om haar tekorten op de betalingsbalans te keren. Deze zijn in het afgelopen jaar opgelopen tot ruim 3,6 miljard dollar. Voorts verzet het Amerikaanse congres zich nog tegen de doorvoering van belastingmaatregelen die de binnenlandse econo mie van het land in evenwicht moeten houden. In zeker opzicht bevindt de dollar zich thans in dezelfde situatie als het pond sterling voor de recente deva luatie. De druk op de dollar om te devalueren neemt hand over hand toe, vooral van de zijde van Frank rijk. De Fransen hebben er nooit doekjes omgewonden dat zij een ein de willen zien aan de monetaire he gemonie van de Amerikaanse dollar. De Fransen redeneren als volgt: het is niet langer acceptabel dat de rijkste natie ter wereld zijn buiten landse investeringen financiert door middel van enorme jaarlijkse tekor ten op de betalingsbalans. De be voorrechte positie van de dollar heeft het mogelijk gemaakt dat de Ameri kaanse ondernemingen een zeer groot deel van de Europese industrie heb ben kunnen overnemen. De Franse industrie is van dit economische im perialisme niet in de laatste plaats de dupe geworden. De Fransen stellen opophoudeiijk voor terug te keren naar de gouden standaard. Niet de dollar maar uit sluitend het goud komt volgens deze standaard in aanmerking als basis voor de internationale liquiditeit. In de Franse redenering zit een aantal punten, dat niet onjuist is, hoewel verwerkelijking van haar plannen geen oplossing geeft voor de gerezen moeilijkheden. De Verenigde Staten hebben in 1934 de goudprijs kunstmatig op 35 dollar per troy ounce vastgesteld. Deze prijs is nogal willekeurig; zij is geen resultante van de vraag en aanbod op een vrije markt bij een vrije prijsvorming. Deze fictieve prijs kon dan ook al leen gehandhaafd worden, doordat de Amerikanen zich keer op keer be reid verklaarden het goud tegen die prijs aan te kopen en te verkopen. Dus redeneren de Fransen: in wezen is de dollar geen op goud gebaseerde valuta, maar is het goud een dollar- valuta geworden. En aan dit mono polie moet snel een einde komen, omdat zij nadelig is voor de landen die veel goud hebben en weinig dol lars. Frankrijk is zo'n land. De Fransen hebben in de afgelo pen zeven Jaren geen gelegenheid voorbij laten gaan om verkregen dol lars tegen Amerikaans goud in te wisselen, hetgeen er mede toe heeft geleid dat de goudvoorraad van de Verenigde Staten in tien jaar tijd tot de helft is geslonken en nog slechts een waarde heeft van dertien mil jard dollar. De investeringen op korte termijn van de V.S. in het buitenland belo pen een bedrag van ruim dertig mil jard dollar. De helft van de waarde papieren is echter in handen van bui tenlandse centrale banken, die de dollarwaarden zouden kunnen ver zilveren om vervolgens de dollars te gen goud om te wisselen. In een der gelijk geval blijft er van de goud voorraad van de Verenigde Staten niets meer over. Wordt nu de goudprijs verdubbeld - hetgeen een devaluatie betekent - dan verdubbelt ook de waarde van het Amerikaanse goudbezit. De schul den aan het buitenland zouden dan weer door goud zijn gedekt. Tot zo ver heeft de Franse redenering po sitieve kanten. De Verenigde Staten kunnen weer met een schone lei be ginnen en zullen niet meer zo ge makkelijk dollars investeren in bui tenlandse industrieën. Er is echter een ander aspect aan deze zaak die het voor de V.S. on mogelijk maakt de Franse wensen in te willigen. Immers elke devaluatie betekent dat de waarde van de schul den aan het buitenland in waarde dalen. Een goudprijsverhoging van honderd procent heeft tot gevolg dat deze waarde wordt gehalveerd, dat wil zeggen van dertig miljard dollar wordt teruggebracht op 15 miljard dollar. Een dergelijke manoeuvre is het zelfde als confiscatie. De buitenland se schuldeisers van de V.S. - zij die Amerikaanse waardepapieren en dol lartegoeden bezitten - worden in een klap vijftig procent armer. Omge keerd wordt de V.S. er beter van. Zij heeft haar schuld gehalveerd en haar goudvoorraad in waarde ver dubbeld. Een dergelijke situatie Is ondenk baar: de vrienden van de Verenigde Staten - die de goudpolitiek steeds hebben gesteund - zouden door de valuatie worden gestraft, terwijl de tegenstander Frankrijk - wordt be loond. Immers ook haar goudvoorraad stijgt in waarde. De Fransen hebben er wel voor gezorgd geen dollarte goeden aan te houden, zij wisselen die steeds snel om tegen goud. Ook een vrije goudprijs biedt geen oplossingen. De sterke vraag zou er toe leiden dat de prijs spoedig zou gaan stijgen, hetgeen voor dollar- bezitters soortgelijke nadelen zou op leveren. Met het oog op deze aspecten van een eventuele devaluatie is het te begrijpen dat de belangrijkste in dustriële landen - met uitzondering van Frankrijk - geen hervorming van het internationaal monetair systeem wensen, waarbij de goudprijs wordt losgelaten. Daarom hebben deze lan den op het einde van 1967 op een vergadering van het Internationeel Monetair Fonds andere maatregelen genomen, n.l. de introductie van spe ciale trekkingsrechten op het fonds, die het karakter hebben van additio nele monetaire reserves. Deze maatregel is op zich zelf on toereikend om het Amerikaanse be talingsbalanstekort op te vangen. Een betere oplossing voor dit probleem zou zijn dat de EEG-landen die over schotten op hun betalingsbalansen hebben, deze zouden wegwerken. Re valuatie van de betreffende valuta's is hiervoor noodzakelijk. De Duitsers zijn hiertoe eventueel wel bereid. Frankrijk onder geen voorwaarde, terwijl de Benelux-landen en Italië een bedenkelijk gezicht trekken als over dit idee wordt gesproken. Niets wijst er op dat de vijf van de EEG - buiten Frankrijk - bereid zijn een Europees monetair systeem te vormen, dat een tegenwicht kan geven aan de dollar. Meer dan ooit zou Europa - inclusief de Fransen - nu kunnen profiteren van solidariteit op dit punt. Aan de monetaire hege monie van de Verenigde Staten zou dan een einde kunnen worden ge maakt zonder dat de V.S. of een van de EEG-landen, eventueel inclusief Groot-Brittannië, enig nadeel zouden ondervinden. UTRECHT Zondag 17 maart wordt in de meeste parochies van Ne derland de eerste inzameling van de achtste bisschoppelijke vastenactie g houden. Momenteel is er op de giro rekening van de vastenactie reeds aanzienlijk meer geld gestort dan vo rig jaar in dezelfde fase van de veer tigdagentijd. (ADVERTENTIE) SPAARBANKÉ 6W VOtC.N 998-1 Vw apawrrkemttg is bekend ckv sc*té> vojg»nctu»o*. Ve<«cl4 Of) <Jc fotmuiiercn wor inleg en Tkscvcn, welke u aan <k Uowh vsfl fts RgLsfxritsfwnhu'ik. zcikÜ. Or sr/i4T o axrlwrvl de wtfre tk/fte <fe fi&f/fjttjpaartHwf: <a. ftuotdwttf ktuctot&is <h 'At. 1 tan Je fwfrjtnorkaiA -m Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. MOSKOU (AP) De vreemdeling wordt in Moskou nog altijd met de grootste achterdocht gadegeslagen. Gewone Russen mijden hem, als dit maar enigszins mogelijk is. Als er contact komt, kan dit voor beide partijen boeiend zijn, maar het wordt in de regel anoniem gehouden en het komt nooit tot uitwisseling van bijzonderheden zoals adressen en telefoonnummers. Toeristen kunnen van een kort bezoek aan Moskou de oppervlakkige in druk overhouden, dat zij hartelijk zijn ontvangen, maar pogingen om een duurzame vriendschap te sluiten hebben zelden succes. Een jonge vrouw, die in Moskou werkzaam is als vertaalster, zei het in onverbloemde termen' „Geen Rus, die het ernstig meent met zijn loopbaan, houdt zich met buitenlan ders op". Dit schijnt in het bijzonder zo te zijn als het Amerikaner be treft. De Sovjet-pers publiceert bij na elke dag buitengewoon scherpe anti-Amerikaanse artikelen T.v., ra- (ADVERTENTIE) Hij drinkt geen vermouth. Zégt hij. Maar als je vermouth Noilly Prat is moet je wel opletten. Want als hij die één keer geproefd heeft, is je fles tweemaal zo gauw leeg. Haal er nög één, Eva. Hij kömt terug NOILLY PRAT. VERMOUTH VAN GROTE KLASSE. Frans Verirant Co. N.V. - Tilburg - Importeur. lil II dio, kranten, tijdschriften, films, schoolboeken en andere media ha meren voortdurend op het idee, dat de V.S. de leiders van „het impe rialistische kamp" en dus immoreel en vijandig zijn. De xenofobie of vreemdelingen angst bereikte een hoogtepunt gedu rende het schrikbewind van Jozef Stalin. Onschuldige gesprekken met buitenlanders waren vaak de oorzaak dat mensen voor lange tijd naar werkkampen in Siberië werden ge stuurd. Hiermee vergeleken heerst er tegenwoordig grote vrijheid. In Moskou is de toestand wat dit be treft meer gespannen dan in de mees te andere steden. Dit komt gedeelte lijk doordat zovele Moskovieten deel uitmaken van de bureaucratieën van de regering of de communistische partij. De sfeer wordt wat losser, als de reiziger uit Moskou vertrekt. De houding van de Russen heeft tot gevolg gehad, dat buitenlanders reageren met gelijk wantrouwen. De buitenlanders spreken voortdu rend over de geheime politie en over de vraag, of in de departementen en hotelkamers van buitenlanders een gedeelte van de dag, dag en nacht of in het geheel niet wordt af geluisterd. Naast de „gewone Russen" be staat in Moskou een speciale klasse van intellectuelen en anderen, die zich openlijk mogen mengen onder buitenlandse journalisten, zakenlie den en hier wonende diplomaten. Contacten met deze mensen, ofschoon vaak verdacht, geven een kijk op het leven in de Sovjet-Unie die men op andere wijze moeilijk zou kunnen krijgen. De buitenlanders zelf wonen in speciale flatgebouwen bewaakt door politieagenten, die beweren dat zij daar zijn geposteerd om kruimeldief stallen en het binnendringen van on gewenste personen te voorkomen. Maar een van hun voornaamste ta ken is, Russen buiten de deur te houden, die buitenlanders proberen te bezoeken zonder daartoe verlof te hebben. Deze omvangrijke combinatie van subtiele en openlijke maatregelen houdt de buitenlanders doeltreffend geïsoleerd van de inheemse bevol king.

de Stem | 1968 | | pagina 9