Met bouw in Terneuzen wordt ndag onnen TROMMELTJE MET BABBELAARS Moderne keukens Zeeuwsch-Vlaanderen GROOTSTE FRUIT IN EE.G.-GEBIED Belg met auto over de kop en gedood Huisvrouw in de plooi y.y.y. siuis geeft mededelingenblad uit papier voor uw pen Honderd jaar Zeeuwse lijn uitblazen mevrouw Bewondering Gunstig Schurftbestrijding fruitteelt AXEL OOSTBURG TERNEUZEN Modeshow van Kinky Boetiek IJzendijke vraagt lening aan voor reconstructie stratenplan Scheuring in KVP VI LOUWERSE DE PRIESTER N.V. TENTOONSTELLING TE MIDDELBURG Zoeken naar opvarenden „gezonken schip gestaakt Caravan tM. voor 5-ivers. Bine Piod, Oude Antwerpsepostbaan 88, Hoeveti. Nieuwe caravan te huur by Cadzand juni-juli-augustus. cel. Simpelveld, Zuid-Lünburg part, pension. Logies met ont bijt f 6,. Volledig pension f 10,- p.p.p.d. K. en w. str. water. Prima keuken, goede verbin ding naar België en Duitsland Itü. J. Huntjens, Diddenstraat 13, Simpelveld. Bezoekt de V S kampeer- hal, Bovenstraat 53 te Hoeven. Wij hebben een uitgebreide collectie tenten en kampeerar- tikelen nu nog tegen speciale prijzen. Tevens dealer van 6e bekende Dick Wissink Adria Caravans en Tago-vouwwagens Vakantie en Sport. tel. 01659 - 457. Nieuwvliet. Camping „Interna- tional", tel. 01171 - 233. Te huur caravans en zomerhuis jes. Delpfin Caravan import Neder land le show terrein rechts aan de grote weg Tilburg-Den Bosch. Wij brengen touT, ~ta caravans en kantoorwagens. Ook verzorgen wij alle trans porten van caravans en auto's door heel Europa. Beleefd aan bevelend, T. v. Qinueken. Ho- venierstr. 2. Udenhout, Tel. 04241-219 b.g.g. 04242-3290. 6 Pers. caravans te huur te Renesse. Mooiste strand van Zeeland. Nog vrij tot 29 juni en na 3 aug. caravanimport Den Ridder n.v., Mariastraat 15, Dordrecht. Tel. 01850-31971 Mauritsweg 25, Dordrecht, te], 01850-43332. Te koop 5 pers. merk caravan Bernaards, Iepstraat 13, Bergen op Zoom. Te huur 3-4-5-6 en 8 pers. ca- ravans, compl. inger. voorz. v. gas en elektr. Stan dpi. te West- Kapelle. Prijzen v.a. f 35,- p, w. Bernaards, Iepstraat 13, Bergen op Zoom. Xe huur: 4 en grote 5 pers, caravan. Met gesloten voortent Camping Vos Zoutelande. Pink- sterweek f 75,- Juni 2e en 3e week ook f 75,-. 4e week f 100, Na 10 augustus f 75,- per week. Direkt aan zee. Tel. 01105-223. gem. kamers of zomerhuisje. Qf Wie wil en kan ons helpen aAu evt. woningruil voor 4 volv/, en 2 meisjes 16 jaar van 13 tot 27 juli a.s. Brieven aan: D. Beumer, Esdoornstr. 3, Krom menie. Te koop mooie gebr. tour. en sta-caravans. vanaf f 900. Ber gen op Zoomse Caravanhahdel Showterrein Moerstraatse. baan, 1000 m voorbij „Vrede rust". Te koop sta-caravans èn rljca- ravans, 2v 4 en 6 pers., kunnen gefinancierd worden, staan] aanwezig, spotprijs, zondags ook;terecht, v. Boxtel, Putse. weg 26, Ossendrecht. tel. 14 dagen of langer naar het fijnste plekje aan het zonnige Gardaaneer! Vanaf f 75. per 14 dagen. Nu snel een bungalow, tent of -huisje reserveren op Recreatiecentrum Ideal, La- zise. Gerieflijk en voorzien van alle comfort. Complete trein- en vliegreizen, of reis per eigen gelegenheid. Belangrijke reductie in voor- en naseizoen! Bel, of schrijf even een kaartje voor uitvoerige inlichtingen en kleurrijke brochure. Recreatie, centrum Ideal, Groenendijk 16, 'Lage-Zwaluwe, tel. 01684-447 en 01090 - 489. Huwelijken DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 16 MAART 1968 R.K. we dn. 57 jaar zond. bind. flink bem. eigen woning zoekt kennismaking met dame of ed. een kind'geen bczw 45-55 iar. Bt. onü. no. 11372. Heer middelbare leeftijd, goe de positie'. fc.k.m. met nette serieuze vrouw, kind geen be zwaar. Br. ond. no. SK 108978, Breda. Sportieve jongeman, 31 jr., ongeh., r.-k. bemiddeld, vaste werkkr., z.s.k.m. lieve eenv. jongevrouw; ik ben modern, serieus, eerlijk, heb alg. be- langst., en gevoel v. humor. Neemt u eens cont. met mij op via Trait-d'Union. kantoor Til burg: Wandelboslaan 62, tel.. (04250) 73026. Sportieve jongeman v. 26 jL ongeh r.k. z.s.k.m. eenv. jon gevrouw uit net milieu; ik neo een goede vaste werkkr., oen serieus, modern, huiselijken doe aan jeugdwerk. Schrijn u mij eens via Trait-d'Union, kantoor Breda- Delbergen os, tel (01600) 44946. Huisdieren Splendid parkieten br. 'W buiten volière. C. v. Meer, Populierstr. 23, Breda. Te koop zwarte dwergpoedel; tjes. pekingeesjes. Duitse ders, huishondjes. Ampere 29, Roosendaal. Te koop wegens omstandigj16" den een jonge herdershond f 25. A. v. Dooren, Hondsej" 12, Ossendrecht, tel. Leu- In oe- lOW- iani- ivan :fa Een rashond kopen Is een kwestie van vertrouwen, week: jonge boxers,lang" korthaar teckels, pinc«®f malthezer leeuwtjes, dwerg poedels, dwergpekmgeesjes, goudspaniels, enz- enz. -- to". Kasteeldreef 91. TilP 04250 24795, ook op zonQfg^ net {250.- T. k. witte en zwarte dw«f poedeltjes, middelslagP0 deltjes. Duitse herders, J setter 8 mnd. en mooie hondjes. Zondags ook v. Boxtel, Putseweg 26. v drecht. tel. 488. „De Vogelgids", Box Leiden. Veel gelezen I blad voor vogelliefhebbe Vraag gratis proefnummer inl. gratis vogelboeken. eg 1601 da- van ra- lak- 106- Diversen res- >ers. of aar. B95,- 300,- uit Den 25, 5 Sou- rij voor raak voor •4365 n de ater. 070- :r te va- (Van een onzer verslaggevers) PHILIPPINE. Vrijdagavond om circa acht uur is de heer K. J. Vlees houwers uit Zelzaete (België) bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. De heer Vleeshouwers was met zijn personenauto op weg van Philippine naar de Belgische grens, toen zijn auto op de kasseien, die door regen en slijk glad geworden waren, in een slip geraakte en enkele malen ovef de kop sloeg. Het slachtoffer was op dood. De heer Vleeshouwers was 34 jaar en gehuwd. Ziekenhuisverzekering tot acht kwalen. Vo°T JantieW»' honderd jaar. Assura toor G. H. Vijgeboom, zand. tel. 01179-268. Tele* Taxi D B Terneuzen. foon 01150-4010.-Jj Grote schieting z0£',}+ bij G. Lijbaart. Hulst- 3 uur- f 4,25. Terug f 3,- Begin Het bestuur Schutters .Graauwse Poort „Graauwsc poon- --7. 71 16 Binnenschieting zat',he,.g. W' bij P. Leenazrt. Zandberg j,, leg f 4,25. Terug 6 17 Grote schieting zon. -r^t- bij P. Leeraert-Nijs. fM30 -ir Vooruit op 2 wipp'en ]ieS ïtü* leg 2,75 per W P 81168 grepen. Begin 3 u»j—gjc. in nei lOKaax «y -- 70* Hulst. Begin 8 gratis. Geen enkeie mag deze fdm rn Schieting zond. *Ja^nstfaa Th. v. Driessche, Lam Aanvang 3 uur. Wanneer wij 's maandags onze zes kilo vuil goed naar de wasseret te dragen, of we besmeurde textiel thuis al dan niet machinaal schoon- flodderen, voelt niemand zich doen de met een wereldschokkend feit. Dat is het ook allerminst. Opzienba rend is wel dat een groot deel van de huisvrouwen jaarlijks via die wasdag de hoogte toppen van het geluk bestijgt. De maandag begint met een ge voel van onvrede, omdat elke week dat zelfde werk terugkeert. Gaande weg komt de arbeidsvreugde om een hoekje kijken, schuchter aanvanke lijk: „Ik schiet lekker op, eerst maar even een lekker kopje koffie". Na dat opschieten sluipt er iets brutaal- uitdagends in het plezier van het be- zigzijn. „De droogdoeken uit de keu ken kan ik ook wel even meewassen, en als ik op de meisjeskamer de bed den gauw afhaal kunnen die lakens er ook mooi bij. Dan heb ik het maar gehad". Het hele echte zalige doortintelde geluksgevoel vol zelfgenoegzaam heid wordt pas 's avonds bereikt na die nog op het bed in de slaapkamer de afwas. Dangaan de stapeltjes lagen uit te drogen keurig in de lin nenkast. De hele was aan kant, dat is 'wat. „Nu sta ik voorlopig niet op. Wat heb Ik gesjouwd vandaag". Dat laatste moet er vooral hij, ter- wille van het effect. glke hulsvrouw weet uit ondervin- dat niemand haar zal geloven, omdat ze de hele dag In touw Is ge- I weest. Geen van de huisgenoten ra ken in extase bij de bundeltjes schoon ondergoed op de plank. De sleutel van het geluk ligt verscholen 'n die klacht over het zwoegen en sjouwen. Tien tegen een dat een moegewerkte, onderuitgezakte echt genoot als een goed afgestelde com puter feilloos reageert met: „Mens, maak je dan ook niet zo druk", Daarop kan zo'n nijver miertje voor »e zoveelste keer opdreunen, dat die was tegenwoordig niet zo'n ramp meer is. Maar na de centrifuge, daar begint pas die ellende. Met de natte Mei naar de zolder, balkon of tuin 'n alles er na een paar uur weer af. Pn dan nog strijken, dat breekt je de neu. De Nederlandse man wordt verwe ten, dat hij zich te weinig met het huishouden bemoeit. Alles blijft maar foor zijn (huis)-vrouw liggen'en die stakker krijgt zodoende nooit de ans z'ch lekker vlot geëmancipeerd n het arbeidsproces te storten. Maar p wasdag is de a-huishoudeiijke in stelling van een echtgenoot onont eerlijk. Weet hij veel van al die ai~*> droog- en baddoeken, die ge makkelijk glad te vouwen zijn, maar n»?ii een kout overheen gaat maat het zo keurig staat en van de die slechts voor één kwart i-IÜ i op hcd komen, maar waar- tot en met de laatste vierkante „Ste'er energie en elektriciteit wordt gebruikt. In 'le' 't°ofd van zo'n onwetend, dol- Sozeurd man begint een oplossing jrlifj" "d a,s arbeider in een be- dat steeds .zwaarder mechani- cfmM c'e V00r de hand liggende r -strijkmachine. Net als dat im.ni over de lippen wil ko- nviim 'n de krant dat trico- s, i,„i0verhemdcn Dij de Nederland- dat 'svrou)fen niet geliefd zijn, om- kunt ni.et met de bout overheen ties wfiim eige" en alle 1 ndere 'mier- 'eit """..Potige ontlenen van het striiif. 7IJ de edele kunst van het Dat h ™achti* z'in. bi|Cer "a"den ze nu niet moeten pu- regeu "Jl. klein Derichtje van vijf lijk i„ de Nederlandse vrouw le- 'en sri>llaar. Demd. Natuurlijk, het is de hun!0" mtl, witter dan dat van "teken »»ifUW en krakend stijf ge- hemas'maar het Dlijft toch een COKS VAN EYSDEN (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Maandag start in Terneuzen de bouw van wat straks het grootste fruitkoelhuis in Nederland en waarschijnlijk zelfs van het gehele EEG-gebied zal zijn. De Terneuzense veiling zal dan beschikken over een koel- capaciteit van 11.000 ton. De Goe- se veiling beschikt als grootste in Nederland over een koelcapaciteit voor fruit van 6200 ton. Zoals we reeds uitvoerig hebben bericht, loopt de Coöperatieve Vruch tenveiling' „Zeeuwsch-VIaanderen" een jaar voor op de aanvankelijke planning. Vorig jaar kwam het nieu we veilinggebouw gereed, waarmee men de beschikking kreeg over een koelcapaciteit van 5000 ton. Niet zo als gepland in 1969, maar nog dit jaar begint de aanbouw van een koelhuis met een capaciteit van 6000 ton. Men hoopt dat de bouwers al in september (nog voor het nieuwe be- waarseizoen) het koelhuis zullen op leveren. De inmiddels 225 leden van de vei ling hebben, zoals gemeld, besloten tot een verdubbeling van de koel capaciteit onder voorwaarde, dat de inviduele leden koelcontracten zou den willen afsluiten tot de helft van deze capaciteit. Onder die voorwaar de, waaraan de leden inmiddels royaal hebben voldaan, was de Coö peratieve Boerenleenbank te Eind hoven bereid geldleningen te ver strekken tot een totaalbedrag van ƒ5.800.000,-. Voor dit bedrag wordt een tweede koelhuis aangebouwd (ruim drie miljoen gulden), alsmede een sorteer- en' neerzethal, sorteer- en verpakkingsmachines, heftrucks en fust (kisten en laadborden), welke laatste post wordt begroot op 1.546.000,- gulden. Het bouwproject is door hel ministerie van Landbouw en Visserij voorgedragen voor sub sidiëring door het Europese Oriën tatie- en Garantiefonds voor de Landbouw van de E.E.G. te Brussel. Tijdens een persconferentie in het veilinggebouw sprak de heer J. P. van Dijke, voorzitter van de coöpe ratie, zijn bewondering uit voor de ondernemingslust van de Zeeuwsch- Vlaamse fruittelers. Hij zei: „Wan neer men in aanmerking neemt dat de Nederlandse fruitteelt twee jaar achter de rug heeft met minder goe de opbrengslen en soms zeer teleur stellende prijzen, dan moet worden vastgesteld dat het aangaan van nieuwe verplichtingen voor veel fruittelers een grote stap is geweest. Desondanks werden binnen vier we ken ruim 2800 ton koelcontracten met de leden afgesloten. „De Zeeuwsch-Vlaamse fruittelers hebben blijk gegeven van een grote eensgezindheid", aldus de heer Van Dijke, „en dat in een tijd waarin de afzet van fruit problemen met zich meebrengt. Ze zijn er echter van overtuigd, dat juist nu een goed af- zetapparaat meer dan ooit een kwes tie is Van staan of vallen". Van de Nederlandse fruittelers staan de Zeeuwsch-Vlamingen er het beste voor in de concurrentiepositie van Nederland met de rest van Euro- Ea. Het vellingbestuur dankt dit aan et zeer moderne assortiment, de eveneens uiterst moderne teeltmetho de, het nieuwste plantsysteem, het zeèr moderne apparaat voor bewa ring en sortering en niet in de laat ste plaats aan afzet in poolverband, waardoor een constante aanvoer verzekerd is. Modern is de veiling in Terneu zen al lang: stapelkisten en geme chaniseerd vervoer. De afzet van het Zeeuwsch-Vlaam- se fruit vindt op het ogenblik voor tachtig procent plaats op de binnen landse markt. België neemt tien pro cent van de Terneuzense afzet voor zijn rekening. Frankrijk en Duitsland de overige tien procent. Het frultareaal ln Zeeuwsch-VIaan deren, een van de jongste fruitteelt gebieden van Nederland, besloot op het ogenblik 905 ha, waarvan 695 ha vóór appels en 210 ha voor peren. De gunstige positie van de fruitteelt in dit gebied vindt ook hierin zijn oorzaak, dat er geen enkel gebied in Nederland is met zo'n hoog percen tage aan bewaarfruit. Door een nieuw plantsysteem stijgt de produktie per hectare jaarlijks nog steeds. De uit breiding van het areaal loopt echter terug van 100 tot ongeveer 30 ha nieuw areaal per jaar. Het nieuwe koelhuis met overdek te laadruimte zal een afmeting krij gen van circa 43 bij 98 meter bij een hoogte van ongeveer 9 meter. De bouw is, evenals de nieuwbouw vo rig jaar, opgedragen aan J. P. A. Nelissen aannemingsbedrijf n.v. te Venray, de hoofdaannemer, aan Lan- daal-Schelde n.v. te De Meern (koel installatie) en aan Gerrit de Jonge n.v. te Axel, de elektronische instal laties. (Van onze correspondent) GOES De waarschuwingsdienst voor de ziektebestrijding in de fruit teelt in Zeeland en West-Brabant heeft de fruittelers meegedeeld, dat in de week van 18 - 22 maart de pe rerassen het stadium bereiken waar in zij voor de schurftzwam infecteer, baar zijn. Door de lage temperaturen is de ontwikkeling tot nu toe vrij traag verlopen. Bij aanwezigheid van takschurft vindt, zodra aan de voorwaarden van temperatuur en voèhtighei'd is voldaan, schurftinfec. tie plaats, en de telers wordt aange raden hiertegen maatregelen te ne men. Wat de appels betreft wordt, meege- deedld dat de ascosporen van de schurftzwam op het ogenblik nog niet rijp zijn. Waarnemingen in de laboratoria wijzen er op, dat dit in de week van 18 - 22 maart, te ver wachten zal zijn. Zodra er rijpe as cosporen zijn, zal dit via' de telefo nische ziektemelding voor Zeeland en West-Brabant worden bekendge maakt. Wanneer de ascosporen rijp zijn en de boom infecteerbare delen krijgt, vraagt de schurftbestrijding de voortdurende aandacht. „Verwachting" De duivenmeat- schappij „Verwachting" houdt don derdag om 19 uur een ledenvergade ring in haar clublokaal Molenstraat 2. Op de agenda staan o.a. bespreking van de vergadering afdeling Zeeuws Vlaanderen en Kring een voorstel om enkele inleggelden te verlagen, een voorstel van het bestuur inzake de verdeling der prijzen en bespre king van de vluchten en kampioen schappen.' Clubblad Met het verschijnen van het eerste nummer van een clubblad is een reeds lang gekoesterde wens in vervulling gegaan. Dit schrijft A.Z.V.V.'s voorzitter, de heer J. Deurloo, in z'n voorwoord van het eerste nummer dat dezer dagen uit kwam onder de naam „de zaterdag vlieger". Het streven van het blad is erop gericht nog betere onderlinge verstandhouding en ruimer begrip te kweken. De zaterdagvlieger zal voor lopig elke'twee maanden verschijnen. HOCRA In het café van de heer A. Baart, Molenstraat, werd een ver gadering gehouden door de leden van de HOCRA afdeling Zeeuwsch-Vlaan deren. De vergadering werd belegd ln ver band met het invoeren van de nieuwe Horeca-wet. Tevens ter voorbereiding van een landelijk congres, dat 1 en 8 mei in Leeuwarden zal worden gehouden. Het j/arlijkse uitstapje van de HOCRA/afdeling zal difjaar voeren naar Rotterdam. De datum van dit reisje is vastgesteld op dinsdag 26 maart. Haarkapselwedstrijd In een te Gouda gehouden nationale haarkap selwedstrijd werd door enkele Zeeu wen een bijzondere prestatie gele verd. In de afdeling avondkapsels voor senioren behaalde de heer P. Kruisifix te Axel een eerste prijs en mej'. Lensen te Zaamslag een 2e prijs. In de afdeling dag- en avondkapsels voor junioren behaalde mej. R. Lam bert te Boschkapelle een eerste prijs en dhr. Abr. Lensen te Zaamslag een tweede prijs. Botsing Op de rijksweg Oostburg Schoondijke ontstond grote materiële schade bij een aanrijding tengevolge van een inhaalmanoeuvre. Een per sonenauto bestuurd door P. H. uit St. Margriete in België haalde een voor hem rijdende vrachtauto in toen een bestelauto bestuurd door J. van S. uit Eede uit tegenovergestelde richting kwam aangereden. Ondanks krachtig remmen van de Belg kon een aanrijding niet worden voorko men. (Van een onzer verslaggevers) De firma Van Dixhoorn uit Ter neuzen heeft in „Porgy and Bess" een modeshow van kleding gegeven uit haar speciale jongeren-afdeling die sedert 1,5 jaar de speciale belangstel ling van tieners en twens heeft, omdat de Zeeuwsch-Vlaamse jeugd juist daar zijn kleding kan vinden. Model len uit Parijs, Londen en Stockholm werden in welhaast overvloedige ma te getoond. Zes dames en twee he ren vertoonden, met de explicatie door de heer De Meester kleding die dit voorjaar en deze zomer en voque zal zijn. Opvallend was de Bonnie en Clyde-kleding. De firma Van Dixhoorn had deze show wonderwel aangepast aan het speciale interieur van „Pary and Bess". Aantrekkelijk voor de vele bezoekers (veel jeugd) was de opstel ling van tv-toestellen in het etablis sement, zodat men de show van iedere willekeurige plaats kon volgen. Het Breda'se jazzquintet van Joop Hen- drikx zorgde voor de muzikale lei ding. Om het half uur was er een pauze, waarin het cabaret „Touw" optrad. Wij halen vandaag het trommeltje met echte Zeeuwse babbelaars uit grootmoeders gepolitoerde kast. Sabbelt u mee? Weet u trouwens hoe Zeeuwse babbelaars in Duitsland heten? Daar heten ze „Seelandische Plauderknödeln". Gek. hé? Ik zou ze nooit eten als ze bij ons ook zo heetten. In Dirksland kunnen de ingezetenen op 1 april de show „India arise" (spreek uit: erais) bijwonen. Deze show laat zien wat de mensen in India alle maal te kort komen. Dirkslanders die hoopten in de contemplatie van o.a. de Beatles te w;o'rden ingewijd, zijn dus aan het verkeerde adres. Dat zijn trouwens geen Dirkslanders, vind ik, maar „Opgedirktlanders". Weet u wat Zeeland in het Nederlandse buiten land nodig heeft? Publik rieleetsjions. Reclame! Imago! En we gaan lekker op dat punt. De Zee- landbrug staat op de zomerzegel. Klacht van een mij bezoekende Rotterdammer: „Als je over de Zeelandbrug binnenkomt en je ziet die Cerberus van het tolhuisje in zijn hokkie zitten, dan krijg je het gevoel dat je een vijandige onderhorigheid binnenkomt." Ai! Idee: Kan de tolgaarder van de Zeelandbrug de passanten niet iets vriendelijkes toeroepen, zo in de trant van: „U krijgt waar voor uw drie gulden tjes tolgeld, mevrouw!" Of: „Bezoek ook Neder lands laatste overzeese gebiedsdeel: Zeeuwsch- VIaanderen!" Maar doodeenvoudig: „Goedemorgen, meneer," is ook voldoende. Al dat gezwam op die brug! Van een uitspraak als de volgende schrik je toch .wel even. „Dat gedoe met industrievestiging matigen met eten en drinken. Wie het niet doet komt vanzelf wel op dieet te staan Bruinisse adverteert: „Uw t-weede woning gtaat in Bruinisse." Zierikzee pareert: Zierikzee." „II* eewte woning staat ln doet mij denken aan „tafeltje dek je" (de gemeente waar de industrie komt), „ezeltje strek je" (pro vinciaal bestuur) en „knuppel-uit-de-zak" (de betrokken industrie). Het werd gezegd in de Staten van Noord-Holland door meneer Kemmink (PSP), maar het had ook in Middelburg gezegd kunnen zijn. In een fabriekskantine in Vlissingen staat een soepautomaat. Zei laatst een immigrant uit Utrecht, verbaasd kijkend naar zijn bekertje poeder-met water: „De ballegies gingen zeker niet door het slangetsjie, jochie?" Over snedige Zeeuwen nog even. Meneer M. A. Geuze van de ZLM: „Dr. Mansholt heeft het maar steeds over de landbouw in het jaar 2000, met mammoetbedrijven (8 man personeel, 400 koeien) en enorme akkerbouwbedrijven. „Wij Zeeuwen zijn geneigd hem te kenschetsen als een „bar straffen dokter". Uit het Zeeuws tijdschrift: uw dagdroom te realiaeren." .Recreatie is trachten Wat dacht u Zuid-Beveland?" van: „Kn)uppel-uit-de-zak-van- Die is toch wel Hoechst-actueel, nietwaar? Wie zei daar dat Zeeuwen niet snedig zijn? Uit een vastenpreek van de pastoor van Heinkens- zand: „Mensen, jullie moeten je in de vasten Laat ik nou altijd gedacht hebben, dat recreatie was: trachten je nachtmerries kwijt te raken? Denkt u dit weekeind hier eens op door: Minis ter Bakker van Verkeer en Waterstaat heeft weinig op met de veerdiensten over de Wester- schelde. Wat een wonder! Hij heeft zelf een bootje in Zeeland liggen TOMASO Geen voorrang gegeven De au tobestuurder S. J. W. uit Terneuzen verleende op het kruispunt Oranje- straat-Irenestraat geen voorrang aan de voor hem van rechts, uit de Irene- straat komende automobilist F. T. v. d. H., eveneens uit Terneuzen afkom stig. Beide auto's liepen zeer zware schade op. Hoofdplaat Gouden bruiloft Het echtpaar A. de Waebeeke-de Vulder heeft gisteren het feit herdacht dat het vijftig jaar geleden in het huwelijk is getreden. In café West-End maakten velen van de gelegenheid gebruik om het gou den echtpaar geluk te komen wensen. Sluis Bijeenkomst onderwijzers In ce grote zaal van het l.t.s.-gebouw vond een bijeenkomst plaats van onderwij zers. De directeur van deze school, de heer P. Deurwaarder, gaf daar een toelichting op de Mammoetwet, voor zover deze betrekking heeft op het technisch onderwijs. Met name de brugklas kwam daarbij ter sprake en de plaats, die de handvaardigheids- vakken in deze klas dienen in te ne- St.-Jansteen Teerdag De topbiljartclub „Zon- dagsvermaak" koppelde haar jaarlijk se teerdag aan het, spelen van wed strijden om het kampioenschap in topbiljart, pieken en tritsen. Kam pioen op het topbiljart werd: W. Ver straten; 2. A. Sturm; 3. Ch. Remoor- tere. Kampioen op het piekspel werd: J. Pieters; 2. A. Sturm; 3. O. de Moor. Kampioen in het tritsen werd: A. Sturm: 2. O. de Moor; 3. J. Pieters; 4. G. v. Dorsselaer; 5. P. Cooleghem; 6- W. Verstraten. Bespreking vakantiereizen -De Nederlandse katholieke invaliden- bond, afdeling Zeeland, heeft in de vglo-school te St. Jansteen een be spreking gehouden naar aanleiding van de verschenen landelijke reisgids. Besproken werden de verschillende mogelijkheden van het op vakantie gaan. De jaarlijkse reis van de afde ling zal ongeveer half augustus wor den gehouden. Verder werd nog ge sproken over wenselijkheid van de vorming van een gespreksgroep. Stoppeldijk Raadsvergadering De raad van Vogelwaarde heeft het besluit tot garandering van rente en aflossing van twee leningen voor de bouw van het St. Liduina-ziekenhuis te Hulst gewijzigd. Door deze wijziging zal de stichting St. Liduina-ziekenhuis de jaarstukken en de begroting enkele maanden later mogen overleggen aan de garanderende gemeenten Clinge, Grouw en Langendam, Hon- tenisse, Hulst, St. Jansteen en Koe wacht. De subsidiëring van de so ciale school van het N.K.V. te Hulst, die bij de opstelling van de begro ting over het hoofd was gezien, zal in de volgende b. en w.-vergadering aan de orde komen. Burgemeester Molthoff antwoordde dit op een vraag van het raadslid J. de Rijk. Zuiddorpe Prijsschieting In café „Cen traal" werd een grote prijsschieting gehouden op de liggende wip. Er na men 40 schutters deel. De uitslag is als volgt: De hoogvogel, de eerste en tweede zijvogels werden gescho ten door P. de Ricke uit Zuiddorpe. De meeste kleine vogels werden ge schoten door Cambrinus uit Assene de België. (Van onze correspondent) SLUIS De VVV te Sluis heeft be sloten om over te gaan tot de uitgave van een mededelingenblad, dat voor lopig op ongeregelde tijden in gesten cilde vorm zal verschijnen onder de naam ,,'t Sluisje". In de eerste aflevering wordt o.m. meegedeeld dat de jaarvergadering gehouden zal worden op 4 april op een nog nader vast te stellen plaats. Samen met de zusterorganisatie in W.-Z.-Vlaanderen zal er een propa- ganda-actie gevoerd worden in West- Duitsland, speciaal op die plaatsen waar de vakanties niet in juli val len. De administrateur van de VVV, de heer A. van Beijsterveld werd on langs, samen met enige andere perso nen in Brugge benoemd tot lid van de Europa-orde van de stad Brugge, dit op initiatief van het Algemeen Brugs Carnavalscomité. (Van onze correspondent) IJZENDIJKE De gemeenteraad heeft zich akkoord verklaard met het voorstel van b. en w. om ten behoeve van de aanleg van de aardgasleiding per 1 juli a.s. en de reconstructie van het stratenplan een geldlening van 580.000,te vragen aan de Bank Nederlandse Gemeenten. De raad ging eveneens akkoord met de overname van de provincie Zee land van het eigendom van het weg- vak Parkzicht-IJzendijke. Rekening houdende met de opmerkingen van Gedeputeerde Staten werd de nieuwe verordening op het verstrekken van sterke drank vastgesteld. Aan de heer J. J, M. Ficq werd eervol ontslag met dankbetuiging verleend als ambte naar de burgerlijke stand in verband met zijn benoeming tot burgemees ter van Wittem. De Stichting Padvin- derskampeercentrum Zeeland te Mid delburg zag zich een subsidie van 50 gulden toegekend voor het stich ten van een kamphuis. Gaarne wil ik nog eenmaal reageren op de heer Van Rijkevorsel. Hij zegt dat de K.V.P. wel werknemers verte genwoordigers heeft, natuurlijk is dajt zo: verbeeld je, maar daar gaat het niet om. Ik heb echter geschreven: „In de K.V.P. heeft de werknemer zelfs niet bij benadering voet aan de grond gekregen en dat zal hij nooit krijgen ook". De gesteltenis van de Radicalen is van dien aard dat hij het bij hen wel zal krijgen, daar zijn het Radicalen voor. De rooms-rode coalitie heeft in de moeilijke naoorlogse jaren gere geerd en Nederland er boven op ge bracht: Toen zijn de grote sociale voor zieningen getroffen. De chrisiten-libe rale coalitie heeft geregeerd toen es overvloed was en niet moeilijk om te- regeren. Deze christen-liberale groep o.l.v. Sehmal'Zer heeft Veldkamp de grote strijder voor de kleine man en de uitstekende Bogaers gewipt, deze wa ren te sociaal voelend naar de heren hun zin. Het ging heus miet om die paar honderd miljoen. BREDA, J. Vayssier. (ADVERTENTIE) bezoekt onze showroom 1 BredaCrogtdijk 58, Tel.(0l 600)-23744 Middelburg: Vlissingse Singel 16-18* Telefoon (011 80) 5055 5? (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Op 1 juli 186S werd de spoorlijn van Bergen op Zoom naar Goes in gebruik genomen en reed de eerste trein van de Staats spoorwegen Zeeland binnen. Deze ge beurtenis, voor de ontwikkeling van Zeeland in de laatste eeuw van groot belang, zal worden herdacht met een tentoonstelling in de expositiezaal van het Rijksarchief in Middelburg. De tentoonstelling draagt de naam: „IJzeren wegen op dammen en langs kreken" en wordt op 18 april geo pend door de vroegere president-di recteur van de Nederlandse Spoorwe gen, dr. ir. F. Q. den Hollander. De z.g. Zeeuwse ljjn van de N.S. was bedoeld als verbindingsschakel in het grote internationale verkeer tussen Engeland en het Europese vasteland. Daarom zal ook aandacht worden gewijd aan de Stoomvaart Maatschappij „Zeeland", die in 1875 een geregelde djenst op Engeland be gon in aansluiting op het pas gereed gekomen spoorwegstation van de ha ven van Vlissingen. Bovendien zal geïluslreerd worden de geschiedenis van de spoorlijnen van Terneuzen naar Gent en Meche- len, de lokaalspoorweg op Zuid-Be veland en de Spoorbootmaatschappij. Deze laatste voerde reeds voordat Goes zijn spoorweg kreeg een dienst met schepen uit tussen Middelburg en Bergen op Zoom, aansluitend op de treinen van en naar Antwerpen, Moerdijk en Tilburg. Naast unieke historische documen ten en kaarten zullen een groot aan tal afbeeldingen van oude locomotie ven en boten te zien zijn. Het tentoongestelde materiaal is afkomstig van het Rijksarchief zelf en tal van particulieren en instel lingen in België en Nederland, waar onder het Spoorwegmuseum te Utrecht, de Atlas van Stoik in Rot terdam en de Maatschappij „Zee land" in Hoek van Holland. Deze bij zondere tentoonstelling zal het hele zomerseizoen geopend blijven. (Van een onzer verslaggeefsters! BURGH Het zoeken naar even tuele opvarenden, van het onbeken de scheepje, dat donderdagmiddag dertig mijl ten westen van Schou- wen-Duivcland gezonken zou zijn, is gestaakt. Gisternacht werd door verschillen de schepen, waaronder reddingboten uit Breskens en Burghsluis vergeefs urenlang gezocht. Gisteren werden geen speurtochten meer ondernomen. Uit mededelingen van verschillen de kustwacht- en politieposten bleek gisteravond, dat nog van geen enkele kant melding is gedaan van een zoek geraakt scheepje of vermiste opva renden.

de Stem | 1968 | | pagina 5