Belgische zeehavens horen bij Gouden Delta Ook in Vlissingen dienstencentrum voor bejaarden Eenvoudig boek blijkt kapitaal waard te zijn BRABANTSE STATEN OVER GROENE BOEKJE Man (20) uit Koewacht krijgt 18 maanden Scholieren bekennen reeks van diefstallen SÉlllliillet Rath s Doodeheefver L. van Campenhout GWOOD [MAANDAG DG WATER [eet nieuws uitj itad en streek 'P pag- 3 5 Mr. H. A. Maeijer: „Antwerpen en Gent horen bij overleg" Drs. Y. P. van der Werff: „Geen kr uideni ersm entalitei t" Notities bij een congres Twee kinderen onder vrachtauto Te gek Shell Chemie ,.A"T"V V Let op! 't is bijna lente Offers Baalhoek Moerdijk Felicitaties Beide schippers schuldig aan aanvaring in het Keeten KLANDESTIEN PRIJS VOOR DODELIJKE STEEKPARTIJ „Dierenbescherming'* Kennelhoudster had vervolgd moeten worden TE MIDDELBURG DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 16 MAART 1968 ADVERTENTIE) S'ieuwstraat 21 Hulst 2478-3558 b.g.g. 2209 ibeurs 19.30 uur Tieneravond sbouw 14.30 en 17,15 uur Lok. Istanboel, 14 j.; 20 uur Ge- |van haar hartstocht, 18 j. rt 15 uur Schieting |rt-Nijs 15 uur Schieting EEN gsgebouw 19.30 uur Dansen 16.30 en 20 uur Je leeft maar 14 j. ■vZANDE Kruiissen 15.30 uur Soeieted». .DEN [helde 15.15-18.15 uur Zee- ;dstrijd JT ijs 15 uur Schieting en 19.30 uur Dokter Zjivago SN 15 en 19 uur Bertram ia fend goed, 14 J. dagvlinder Lrde Iriessche 15 uur Schieting lURG Palingkaarting lEN p: Als onder vandaag pO uur De favoriete; 20 uur Der lid Ier Ln 20 uur Man is man Brecht) fen 20.30 uur Kent u de melk- fittlinge) Als onder vandaag Sn: Als onder vandaag Bera 14.30 uur Hamlet; 20 uur Ime en 20 uur De getemde feeki iieare) 1.15 uur Het lied van ander» I (Berkeman) I!T fcn: Als onder vandaag JJURG |l 11-12 en 14-17 uur C. Boutenstentoonstelling J uur Ihter van Baltimore, 18 j. |ZEN J 34 Expositie CJeorg® lart J20 uur len van de zon, 14 J. Lpgebouw 20 uur Gevangene van prtstoeht. 18 j. tG SO uur maar twee keer, 14 jrEN pra 20 uui pder 119.30 uur Dokter Zjivago |[ET Intehuis 19.30 uur Raadsverg. lïPEN fcen: Als onder vandaag [o uur Man is man (Brecht) Jfïen: Als onder vandaag fielder 20 uur De vernederden en Urenkten pen: Als onder vandaag |>UT ben: Als onder vandaag zondag 17 maart: lert 4 41 en 17.06 uur ben 4.00 en 16.23 uur ten 3.29 en 15.53 uur Binge 5.25 en 17.49 uur pg 18 maart: fert 5.16 en 17.39 uur 4.34 en 16.58 uur ben 4.04 en 16.29 uur Hinge 6.03 en 18.27 uur \n ZUM 8UUBMAM SLAAPT- MR. H. A. MAEIJER DRS. Y. P. W. VAN DER WERFF n Gent is donderdagavond, zoals u hebt gelezen, een congres gehou den, dat ten doel had de gedachte van een vaste oeververbinding over (of onder) de Westerschelde weer wat leven in te blazen. Wie gedacht mocht hebben dat dit congres - omdat het in Gent werd gehouden - wijst op een vitale Belgische be langstelling voor een Westerschelde- tunnel, zit er naast. Goed, men erkent in ons buurland dat er een gemeenschappelijk eco nomisch belang in een Westerschel- deverbinding ligt, maar de econo mische werkelijkheid daarvan (de noodzaak van innige verbinding van de Randstad met Gent eri, doorge dacht, Calais), is nog niet aanwezig. Met andere woorden: in theorie is de bewering dat de Westerschelde een hinderlijke sioot in West-Europa vormt, een waarheid als een koe. Maar de praktijk zegt, dat die ver binding voor de Westeuropese groei polen er pas zal komen als de echte belanghebbenden (Rotterdam, Gent, Calais, Londen - op het moment dat Engeland zelf een tunnel naar de Franse kust graaft), er oni schreeuwen. Hoe hard schreeuwt nu een direct- belanghebbende, zoals België Als het slecht georganiseerde Gentse congres een symptoom mag zijn, dan zouden wij zeggen: het interes seert de Belgen (nog) geen laars. Het is de vraag of België bereid en in staat zal zijn om de middelen op te brengen, die nodig zijn om de fak kei van een doorgaande weg van de Randstad naar Calais verder te dra gen. Wie ziet hoe krampachtig Bel gië tracht zijn huidige levensader, de E-3, te financieren, krijgt koude rillingen als hij, zoals te Gent, een Vlaams belanghebbende losjes hoort gewagen van een autostrada op de westelijke oever van het Kanaal Gent-Terneuzen Zou België werkelijk warm lopen voor een wissel op de toekomst, als het zijn eigen lijdenswegen nog niet «ens betalen kan En dan nog dit. De internationale proporties van een verbinding over de Westerschelde vormen een gege ven feit, zoals het ook een feit is, da» de Zeeuwse belangen bij zo'n oever verbinding nooit de doorslag kun nen geven bij een beslissing op re geringsniveau Zeeland speelde bij de bouw van de Zeelandbrug een hoofdrol. In de proporties, waarin men de Westerscheldetunnel moet zien, is Zeeland (hoewel hevig ge ïnteresseerd), slechts een toeschou wer. Erg is dat niet. Je kunt betei door een locomotief dan door een caard worden voortgetrokken. Wij zouden de bewindsman wel eens willen zien, die de inderdaad ge durfde visie, die men in Zeeland op de mogelijkheden van een Wester scheldetunnel heett, met klinkende munt durft honoreren en die zoveel onderscheidingsvermogen heeft, dat ,'i "ef werkelijke probleem buiten et regionale aspect kan beoordelen. et kwalijke van al het Zeeuwse 'iveren voor een tunnel is namelijk, a de buitenwacht denkt: o, dat is e®and weer! Wat dit laatste be- zijn we blij dat bekende argu- enien voor een Westerscheldetun- naiinU sens vanuit Gent hebben adesT Maar d8t is dan ook Wssenkerke Twee sehoolkin- van ongeveer 9 jaar zijn vi-y- ™der een rijdende vracht- stonai chtgekomen- De kinderen ttacut" een bushokje op de bus te ODrma H?n ZÜ P'otseling de straat dooj. r E?n vrachtauto, bestuurd nipt UA' .Wissenkerke, merkten daniro °p Beida meisjes liepen dus- een 7iocerH'0.n(JinSen °P> dat z« naar <kn ""nis in Goes moesten wor- en overgebracht. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Bij de bespreking van het Groene Boekje (het rap port van het overlegorgaan zeehavenontwikkel'ng Zuidwest-Neder land) is gisteren in de Brabantse staten door de KVP'er mr. H. A. Maeijer, de liberaal drs. Y. P. W. van der Werff en de socialist J. M. Willems krachtig gepleit voor inschakeling van de Belgische zeeha vens Antwerpen en Gent in het Gouden Delta-overleg. De statenvoorzitter, commissaris van de koningin dr. C. N. M. Kortmann, verklaarde het voor negenennegentig procent met mr. Maeijer eens te zijn, maar vroeg tevens enig geduld te be trachten. Hij zei dat de Brabantse le den van hei algemeen bestuur van het overlegorgaan van meet at aan gesteld hebben dat Antwerpen en Gent erbij horen. De Brabantse staten toonden zich tevreden dat het overleg in minder dan een jaar tijds geleid heeft tot de publikatie van het Groene Boekje, maar zij gaven tevens te verstaan dat zij het overleg veel te vrijblijvend achten. Mr. Maeijer legde de volgen de drie suggesties op tafel: Betrek in het overleg zo spoedig mogelijk Antwerpen en Gent door de ze havensteden een zetel aan te bie den in het algemeen bestuur; zo lang het slechts om studie en overleg gaat, kan hiertegen staatsrechtelijk geen bezwaar bestaan. Maak van het overlegorgaan een publiekrechtelijk lichaam met be voegdheid van regeling en bestuur.; in eerste instantie zouden daarin de Nederlandse belanghebbenden (Zee land, Zuid-Holland, Noord-Brabant, Rijnmond en Rotterdam) kunnen deelnemen. Betrek in dat publiekrechtelijk orgaan ook de Belgen: het moet mo gelijk zijn dat zo'n orgaan ingesteld wordt door een verdrag tussen Ne derland en België. In dit verband wees mr. Maeijer nog op artikel 69 van het Beneluxverdrag dat de lan den verplicht tot actieve samenwer king tussen hun zeehavens. „Het is al te dwaas', zei mr. Maeijer, „dat wij in onderling geharrewar en ruzietjes die èn tijdrovend èn kost baar zijn, in 1968 nog werken zonder dat we dit doen in één groot ver band." Hij stelde nadrukkelijk dat de streek tussen Rotterdam en Antwer pen de beide regeringen onder druk moet zetten om het Benelux-verdrag na te komen. Drs. Van der Werff over de con currentie tussen de Nederlandse en Belgische zeehavens: „Dat is toch te gek: twee hele kleine staten kunnen zich ln de tweede helft van de twin tigste eeuw dit soort wangunstige kruideniersmentaliteit toch niet meer veroorloven?" Hij zei met klem dat het hem niet gaat om „een herleving van de Bourgondische kreits, maar om de concrete Inlossing van Bene- lux-beloften." puteerde P. Coppes voorspelde dat deze Rotterdamse steun niet de laat ste vrucht van het Delta-overleg zal zijn. Commissaris Kortmann deelde mee dat het Moerdijkterrein wellicht ook voor kleinere zeeschepen bereikbaar gemaakt kan worden. Daarvoor zou de Dordtse Kil „opgerekt" moeten worden, een zaak die thans bij rijks waterstaat in studie is. Zoals destijds gemeld, overweegt Shell-Chemie op het Moerdijkterrein een nieuw bedrijf te stichten. Dr. Kortmann zei dat dit een arbeidsin tensieve industrie zou zijn, die een belangrijke bijdrage kan leveren tot de oplossing van de Westbrabantse werkgelegenheidsprobiematiek, mede omdat chemische bedrijven weer an dere aantrekken. Gedeputeerde Coppes stelde tevre den vast dat het industrieterrein aan de Dintelmond geheel verkocht is, mede dank zij provinciaalse tussen komst. Of de provincie in het haven schap Moerdijk financieel zal deelne men, liet hij min of meer in het vage. (ADVERTENTIE) /y v\ Nog 4 dagen. Dan begint het lieve leventje weer. 't Kwetteren en fwin- keleren. 't Uitbotten en bloeien. Dan is 't lente! Wat doet ü?.Nü de winter wegsturen! Uit uw huis ban nen! Met stralend nieuw behang in fixa-color kwaliteit. Van Rath Doodeheefver. Uw vakman heeft de nieuwe R D-Staalboeken 1968 al klaarliggen. Bekijk 't. Kies het behang van uw stoutste lente dromen. Dan bent u straks 't voor jaar vóór als 't komt. En komen doet het! ontwerpers en fabrikanten van behang i r Ervan uitgaande dat de verwezen lijking van de plannen in de Gouden Delta meer geld zal kosten dan het Deltaplan, vroeg de liberale woord voerder zich af hoe de Nederlandse burger duidelijk gemaakt kan wor den dat hij zich financiële offers zal moeten getroosten. Andere vragen: stelt Rotterdam zijn know-how ter beschikking, wordt nu al gedacht aan de noodzakelijke scho ling van de Westbrabantse beroeps bevolking, en waarom wordt in het Groene Boekje niet gesproken over de inbreng van de technische kennis van Gent en Antwerpen? Met grote nadruk vroeg drs. Van der Werff ook om verbetering en uitbreiding van het wegen-, spoorwegen- en waterwe gennet, omdat de delta anders „een fuik" zal blijken te ziin, zoals hij zei. De socialist Joh. Willems haakte daarop in met de suggestie om in West-Brabant („bij Woensdrecht?") een grote luchthaven voor vrachtver keer aan te leggen. Dr. Kortmann antwordde dat de rijksluchtvaart- antwoordde dat de ri.jksluchtvaart- evenals een Brabantse instantie. Over het Baalhoekplan zei de heer Willem dat hij verwachtte dat dit project op vrij korte termijn gerea liseerd zal worden. Hij adviseerde Ge deputeerde Staten de mogelijkheden die „industrialisatie van het Land van Saeftinge" ook West-Brabant biedt goed in het oog te houden. Tussen de Brabantse wal en Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen zal een vaste oeververbinding over of onder de Schelde tot stand gebracht moeten worden, meende hij Mede met het oog daarop moet het Brabantse pro vinciaal bestuur de contacten met Antwerpen verstevigen. Dr. Kort mann verklaarde dat hij de visie van de heer Willems geheel kon delen. Van de zijde van vrijwel alle frac ties werd aangedrongen op bestuurlij ke én financiële steun van provincie- wege aan het havenschap Moerdijk. Zoals bekend wordt bij Moerdijk in samenwerking met Rotterdam een industrieterrein aangelegd dat uitge breid kan worden tot 2000 ha. Gede- (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN. Ook in Vlissin gen worden thans activiteiten aan de dag gelegd om te komen tot een al gemeen dienstencentrum voor bejaar den. Souburg bezit reeds een derge lijk centrum, terwijl in Middelburg, in het voormalige Schuttershof, de inrichting van een dienstencentrum nagenoeg gereed is. In de loop van volgende week zal de commissie, waarin de Vlissingse instellingen op maatschappelijk ge bied samenwerken, de aangeiegen- bied samenwerken, de aangelegenheid bespreken. De gedachte gaat uit naar het vormen van een stichting. Een en ander werd meegedeeld door de wethouder van sociale zaken G. Janse tijdens de opening van de Vlissingse bejaardensociëteit aan de Nieuwendijk. De heer Janse herin nerde eraan, dat medio vorig jaar het bestuur van de algemene bejaarden- bond het gemeentebestuur om mede werking verzocht voor het stichten van een sociëteit. Aanvankelijk gin gen de gedachten uit naar de boven zalen van het voormalige weeshuis aan de Badhuisstraat dat overi gens spoedig zal worden afgebroken doch de noodzakelijke voorzienin gen zouden voor een sociëteit op die plaats een te hoog bedrag vergen. De sociëteit heeft men nu kunnen onderbrengen in een tweetal zalen, gehuurd door de gemeente, op de eerste verdieping van het pand van de firma Loontjens aan de Nieuwen dijk. De heer Janse toonde zich er kentelijk voor de smaakvolle manier waarop de twee vertrekken, een bil jartzaal en een conversatiezaal, door de heer Loontjens werden ingericht, Burgemeester drs. D. Roemers, die vervolgens de sociëteit voor geopend verklaarde, wees erop, dat het be jaardenprobleem vooral in de laatste jaren gegroeid, nog lang niet op alle punten is opgelost. Weliswaar zijn er allerlei pensioenvoorzieningen, maar ook de jaren aan het eind van het leven dient inhoud te worden gegeven, aldus de heer Roemers. Hij stelde tenslotte, dat vooral op het gebied van de dienstverlening aan bejaarden in Vlissingen nog lang niet alles is bereikt wat er te bereiken valt. bejaardencentrum „Ter Reede", W. de Wolf namens het dienstencentrum voor de bejaarden in Souburg, F. Leenhouts, namens het landelijk be stuur van de bejaardenbond en de heer Y. van Putten namens Humani- tas. Tenslotte werd een in de muur ge plaatst t.v.-toestel getoond, dat ter beschikking is gesteld door de heer W. van der Grift te Vlissingen. Dat het de sociëteit financieel toch nog niet bepaald voor de wind gaat, bleek uit de oproep van voorzitter Leclercq om een „oud radiootje" ter beschik king van de sociëteit te stellen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Aan een aanva ring tussen twee binnenschepen in het Keeten waarbij het motorschip Anna zonk, zijn door de rechtbank te Middelburg beide schippers schul dig bevonden. De schippers waren in hoger beroep gegaan van een von nis van de kantonrechter te Zierik- zee. De Duitser E. J. kreeg een boete van dertig gulden. De schipper R. S. uit Dordrecht kreeg een zwaardere boete, honderd gulden, omdat hij o.m. geen navigatielichten zou heb ben gevoerd. Het kostbare boekje ln de hand van mej. A. Schouten. Een zeker der bezit dan oude munten (Van een onzer redacteuren) GOES Als de bibliothecares se van de openbare bibliotheek te Goes, mej. A. Schouten, leest over een muntenvondst in een grindhoop, dan haalt zij haar schouders even op. Zij heeft bin nen handbereik een „schat" die ongeveer tienduizend gulden waard is en die nooit ontdekt zou zijn, als een Goesenaar, dr. D. A. de Graaf, kenner van de Franse literatuur, er mej. Schouten niet attent op had gemaakt. De schat bestaat uit twee op het oogonbeduidende boekwerk jes, daterend uit l®5®- Het zÜn ge dichten van Victor Hugo, uitge- gegeven bij Michel Léyy in Brus sel. Tot hiertoe nog niets bijzon ders aan de hand.- Drie woordjes op de titelpagina maken deze boekjes tot kostbare exemplaren. Daar staat namelijk „Interdit en France" (In Frank rijk verboden). Wij vroegen dr. D. A. de Graaf, de eigenlijke ontdekker van de boekjes, naar de achtergrond van het verbod op Hugo'3 werken. Dr. De Graaf licht toe: „Zoals men weet, bracht Victor Hugo de periode tussen 1852 en 1870 dus die van het tweede keizerrijk in ballingschap door. Het was hem verboden om enig geschrift van zijn hand in Frankrijk in te voeren. Niettemin slaagde hij er in om belangstellende iezers in zijn vaderland klandestien met zijn geschriften te bereiken. Op het bezit van Hugo's werk stond in Frankrijk echter een fikse geld boete. Een exemplaar van Hugo's „Lé gende des Ciècles", dat in bal lingschap is ontstaan, en waaraan de zeldzame eerste druk in 1859 verscheen, is nu op onbekende wijze in het bezit van de Goese openbare bibliotheek gekomen. Een soortgelijk exemplaar is kort geleden in Londen geveild (bij Sotheby) waar er een bod van tienduizend gulden op werd uit gebracht. Zodra ik dit hoorden, bracht ik mej. Schouten op de hoogte, die het boek tersond ui de rekken haalde en het veilig weg sloot". Over de inhoud van het zeld zame boek zegt dr. De Graaf: „In dit eerste deel van Hugo's hel dendicht, betoont de auteur zich bij tijden een ware visionair, waagd treffen wij zelfs een vlie- delaire en een Rimbaud. Onder de uitvindingen waarvan hij ge- waafd treffen wij zelfs een vlie gende schotel aan, waarmee Hu- go zelfs de grootste technische profeet, Jules Verne, vooruit blijkt te zijn. (ADVERTENTIE) De voorzitter van de ordecommissie voor de sociëteit en tevens voorzit ter van de afdeling Vlissingen van de algemene bond van bejaarden, de heer J. Leclercq zei, dat de sociëteit nu reeds een groot succes is gebleken. Hij had een bijzonder woord van waardering voor het werk, dat me vrouw Van StrienHekhuis reeds voor de sociëteit heeft verricht. In de eerste week toen er nog geen cent in het laatje was, heeft zij zelfs de aanschaf van koffie e.d. eigenhandig gefinancierd, aldus de heer Leclercq Oud-wethouder L. van Oorschot gaf als zijn mening te kennen, dat de overheid hier een taak voor de oudewordende mens naar behoren heeft verricht. Felicitatiewoorden werden voorts nog gesproken door de heren E. de Friester namens het bestuur van het (Van een onzer verslaggevers» MIDDELBURG De fabrieksar beider W. T. uit Koewacht is vrijdag door de rechtbank te Middelburg ver oordeeld tot een gevangenisstraf van achttien maanden met aftrek van voorarrest. De rechtbank achtte bewezen, dat hij opzettelijk De N., eveneens uit Koewacht, zwaar lichamelijk letsel had toegebracht waaraan deze later overleed. De 20-jarige ongehuwde T. had op een avond, nadat het al eerder tot ru zie met De N. was gekomen, thuis een broodmes gepakt, om, zoals hij voor de rechter vertelde, zichzelf te verdedigen. De N. liep echter derma te verwondingen op, dat hij er tien dagen later in een ziekenhuis aan overleed. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In het maart nummer van „Dierenbescherming", het officiële orgaan van de Neder- landsche Vereeniging tot Bescher ming van Dieren wordt in een uit voerig artikel nog eens aandacht be steed aan de hondenaffaire in het Zeeuwsch-Vlaamse plaatsje Sint- Anna-ter-Muiden. Volgens de schrij ver van het artikel had er tegen de kennelhoudster, Marie de Rijke, een vervolging moeten worden ingesteld wegens het zich schuldig maken aan een misdrijf in de zin van de arti kelen 254 en 455 van het Wetboek van strafrecht. Het eerste van deze beide artikelen stelt o.m. dat degene die de gezond heid van een dier benadeelt, gestraft kan worden met een gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden of een geldboete van ten, hoogste 600 gulden. Artikel 455 handelt o.m. over het vervoeren of doen vervoeren van dieren zonder hen. het nodige levens onderhoud te verschaffen. Hiervoor kunnen straffen worden gegeven van maximaal 8 dagen hechtenis of 300 gulden boete. In het artikel in „Dierenbescher ming" wordt voorts nog gewezen op de afschuwelijke toestanden, die er in de „kennel" van Marie de Rijke heerste. Bovendien wordt belicht dat de kennelhoudster altijd tegen over de vereniging voor dierenbe scherming een vijandige houding zou hebben aangenomen en dat zij hulp van deze zijde telkenmale zou -heb ben geweigerd. Tenslotte wordt gewezen op het feit dat er in de kennel in alle ver trekken een dikke laag hondenmest lag, dat er een ondraaglijke stank hing en dat men honden had aan getroffen wier voorpoten waarschijn lijk als gevolg van inteelt misvormd waren. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De Middel burgse recherche heeft donderdag middag de 17-jarige scholieren P.V. en A.V. uit Middelburg aangehouden en op het politiebureau in verzeke ring gesteld. Beide scholieren worden er van verdacht in de nacht van 29 februari op 1 maart te hebben inge broken in de winkel van de coöp. Zeeland in de Lange Viele te Middel burg, waar zij een geldkist ont vreemdden met een inhoud van 1400,en een aantal sloffen si garetten ter waarde van 220, Bij de jongens thuis werd een be drag van 800,afkomstig van deze inbraak aangetroffen, alsmede nog 14 van de 22 gestolen sloffen sigaret ten. Bij een van de jongens werd een cassetterecorder aangetroffen, die naar de jongens bekenden, gekocht was van de opbrengst van de buit. Bovendien bekenden zij nog een aantal inbraken, dat zij in de loop van 1967 hebben gepleegd. In okto ber hebben beide jeugdige inbrekers bij een groentehandelaar in Middel burg een bedrag van 50,gestolen. Diezelfde maand pleegden zij een in braak in het kath. militair tehuis waar zij sigaretten, sigaren, aanste kers en snoepgoed buit maakten. Ook hebben zij ingebroken in de kantine van het zwembad te Middelburg. Hier werd echter niets vermist. Tegen de eveneens 17-jarige scho lier K.V. uit Middelburg werd pro cesverbaal opgemaakt voor heling. Hij werd naar verhoor huiswaarts gezonden. DINSDAG was het precies tien jaar geleden, dat de topbïljartvereniging „Zondagsvermaak" te St.-Jansteen werd opgericht. Gisteravond werd in café Sport in de Molenstraat het ju bileum op uitbundige wijze gevierd. „Dinsdag was voor ons allemaal een ongelukkige dag om feest te vieren. Vanavond zullen we tevens de prij zen uitreiken van het jubileumtoer- nooi, dat deze winter is gehouden. Vroeger heette om clublokaal ook Zondagsvermaak, maar toen. er an dere mensen in kwamen werd de naam veranderd in Sport." DE heer L. van Campenhout uit St.- Jansteen is al sinds de oprichting van Zondagsvermaak voorzitter. Hij kan precies vertellen hoe het top- biljart in Steen werd geïntroduceerd. „De vereniging is zo maar op een zondagmorgen opgericht tijdens een onderonsje. We hebben nu achttien leden. Tien zijn er al van het begin af bij. Een jaar of twintig geleden", vertelt hij, „heb ik deze sport in het Belgische Deinze leren kennen. Ik was daar toen in de kost omdat ik er mijn werk had. In St.-Jansteen was in die jaren nog geen sprake van topbiljart. Heel wat mensen uit St.- Jansteen gingen toen naar België, waar ze al gauw gewend raakten aan dit spel." „HET duurde niet lang of de café bazen in St.-Jansteen werden min of meer gedwongen om ook een top biljart aan te schaffen. Het is beslist geen- gemakkelijke sport, want een goede speler op het grootbiljart kon best een pak op zijn broek krijgen van een topbiljarter." „JARENLANG heeft onze club de bo ventoon gevoerd in de streek. Het is niet zo, dat we zijn verslechterd, maar de andere clubs in de omge ving zijn veel vooruitgegaan. Toch hebben we in de hele periode van ons tienjarig bestaan nog geen twaalf wedstrijden verloren. Een tijdje te rug hebben we wel een nederlaag geledendie we beslist nooit zullen vergeten. Dat was in een wedstrijd tegen Pa als Vermaak." „WE zijn van plan om de komende winter een competitie te spelenmet acht verenigingen. Het moet nog be sproken worden in een algemene vergadering, maar het idee is er in elk geval. We denken aan dezelfde vorm als de voetbalcompetitie, uit en thuis, afwisselend. Aan die com petitie kunnen alle topbiljarvereni- gingen uit het Land van Hulst mee doen. Het is het meest ideale wed strijdsysteem. Ik heb bij de andere verenigingen gemerkt, dat ze er wel iets voor voelen,"

de Stem | 1968 | | pagina 3