n-v- 3 M-1 In ontwerp voor Griekse grond wel: KONING GEHANDHAAFD, PARLEMENT BESNOEID AANDACHT VOOR BLINDEN Goudkoorts naar waanzinnige top Weer twee politici ontslagen in Praag S.E.R.-advies werkstaking F.van Lanschot In 't kort IN DUITSLAND 400 SPIONNEN WAAR U OOK WOONT >istent £1 ortina 1500 combi 1965 301 OCCASIONS tedrijf - Goes EOT KLM Lof van A.N.O.F. voor minister Veringa „Con traspi onage slech t Novotny Polen Parlement Protest Labour vernederd bij verkiezing MEISJE RICHT CENTRAALBUREAU VOOR FIETSEN OP Man berooft lijk KENNEDY niet achter Johnson 4 Van uw geld maakt u bij Van Lanschot 614% op een beleggingsboekje, 5%% fjj-f op een termijnboekje, 4%% op een bankboekje en 41/4% op een spaarboekje. m' Met de spaar-girorekening 3%% kunt u sparen en gireren: deze rekening is zeer geschikt voor uw salaris en andere inkomsten. Cliënt zijn bij Van Lanschot is heel een voudig en prettig. U kunt storten en opnemen in contanten, maar ook per giro of via een postkantoor. Met een spaar-girorekening kunt u ook contanten opnemen en betalen met betaalcheques. Vraag onze folder: „Me'e'r rente van uw geld". F. VAN LANSCHOT - BANKIERS - 's-Hertogenbosch - Hoge Steenweg 27-31 - Telefoon 04100 -22321 - Giro 1117570 Eindhoven - Keizersgracht 17 - Limburglaan 20A - Telefoon 040-27442 - Giro 1130570 Tilburg - Stationsstraat 17 Telefoon 04250-30300 - Giro 1140570 Vught - Van Voorst tot Voorststraat 1 - Telefoon 04100-34775 - Giro 1104500. VERMEER CO.-BANKIERS-Amsterdam-Herengracht 199-201-Tel.020-248486-Po5tgiro3656-GemeentegiroA13656. de hal van ht* agen wij r. v. bftnlrfifi r»nil- an boeken, cou- n en diverse 1—26 JAAR E WERKTIJDEN AGSD1ENST. taties te richten Personeelszaken n.v. LT 7, UTRECHT km - 5103 - 5298. DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 16 MAART 1968 1965 g gelopen en van eerste 1965 its bizonders. telwagen 600 kg, o, weinig gelopen, stuks, 1961 en 1963 164. k, prima staat, als nieuw. 1966. ige wagen. 4-deurs, 1963. zeer goede staat. 2. 102, 1965, in staat van 1 de Luxe, 1964, prima, ifdak, slechts 13.000 km. m. Nieuwe auto. anden tel. 01100 - 6588 tel. 01100 -5705 t iURG 'el. 5851 (01180) «-K-17J-3 VERVOLG VAN PAGINA 1 Door dit alles heeft de rechter zo hem een geval wordt voorgelegd een vrij nauwkeurig omschreven be oordelingsnorm gekregen. Zijn marge voor eigen interpretatie is zeer ge ring. De S.E.R. zegt in zijn advies voorts, als logisch gevolg van het voorgaande, dat een werknemer, die deelneemt aan een door zijn vakbond uitge schreven staking, niet in rechte kan worden aangesproken tot nakoming van zijn arbeidsverpliehting en in be ginsel ook niet tot betaling van de schade, die hij door zijn niet-werken veroorzaakt. De stakende werknemer pleegt dus geen wanprestatie. Zodra een staking begint, wordt een staker in feite geschorst. Tijdens de schor sing mag hij niet worden ontslagen, maar hij krijgt ook geen loon. Een deel van de S.E-R. (de werk gevers) is het hiermee niet eens. Het blijft staking' in beginsel een wan prestatie vinden, waarop ontslag staat, al wil het de staker niet laten opdraaien voor de schade, die een sta king veroorzaakt. De vraag komt dan op, of de werk gevers tegenover de „macht" van de vakvereniging nog een verweer moe ten hebben. Ontslaan mag hij de sta kers niet, loondoorbetaling is niet no dig. Dan zou er nog de'mogelijkheid van „uitsluiting" zijn, dat wil zeggen als er in een deel van het bedrijf wordt gestaakt, de niet-stakers van de andere afdelingen naar huis stu ren. De meerderheid van de S.E.R. heeft dit punt omzeild door te stellen, dat nog niet gebleken is, dat er be hoefte bestaat aan een wettelijke re geling van uitsluiting. Een deel van de raad (opnieuw de werkgevers) wil het uitsluitingsrecht wel introduceren met name om het evenwicht in de krachtsverhoudingen te herstellen. Dit deel wil zelfs zover gaan, dat in bepaalde gevallen uitsluiting mo gelijk moet zijn binnen een bedrijfs tak. Wanneer een vakvereniging bij een onderneming een staking uit roept omdat geen overeenstemming kan worden bereikt voor een c.a.o. voor de bedrijfstak, zouden de andere ondernemingen in die tak, hoewel daar niet gestaakt wordt, het perso neel naar huis moeten kunnen stu ren. Eén staking,'die niet door een vak vereniging wordt georganiseerd of wordt uitgeroepen door een vakver eniging die nog geen twee jaar be staat (wilde staking, dus) blijft in de gedachte van de S.E.R. een onrecht matige daad, tenzij men in redelijk heid het voortzetten van het werk niet kan vergen. LONDEN, PARIJS, SCHIPHOL - In Parijs heerste ook gisteren een ware goudkoorts. Alsof de dag des oordeels was aangebroken be stormden de handelaren en kopers de goudmarkt in de beurs. De drukte op de vloer was zo groot, dat politieagenten moesten assisteren bij het doorgeven van orders. Het lawaai was oorverdo vend en de temperatuur was er als in een Turks bad. De Franse kranten meldden met sombere zwarte koppen: „Goud: de dramatische strijd van Johnson om de dollar te redden." Een krantejongen schreeuwde „Pa rijs laat Washington vallen". Tijd, het kostbaarste goed in de gro te goudcrisis, is gisteren dankbaar door de Britse bankiers en goudhan delaren aanvaard. De adempauze, ont staan door de noodsluiting van 's we relds grootste goudmarkt, te Londen, hebben de dollar en het pond en hun beschermers, de tijd gegeven rust te vinden na een van de opwindendste avonden, die dit financiële centrum ooit heeft beleefd. Het begon donderdag met een run op het goud, de basis van het mone taire stelsel van de wereld, en die run was zo snel, dat de handelaren superlatieven tekort kwamen om hem te beschrijven. Daarna volgden de beslissingen van Washington om het bankdisconto tot 5 procent te verhogen en tien en een half miljard dollar vrij te geven om het hoofd te bieden aan de speculatie, uitvaardiging in Londen van een bankvakantiedag, waardoor de goud markt en de effektenbeurs gisteren gesloten bleven. Tenslotte kwam de climax door een bericht, dat de Brit se minister van buitenlandse zaken, George Brown ontslag had genomen. Maar daarna veranderde hij zijn be sluit en bleef toch. Naar wordt aangenomen is gisteren weer een grote hoeveelheid goud ver zonden van de basis van de Ameri kaanse luchtmacht in Mildenhall naai de Bank van Engeland. De Amerikaanse schatkist beves tigde deze week dat eerder al 450 miljoen dollar aan goud overgedra gen was om de internationale goud- pool in Londen te voorzien. Nadat de Algemene Bank Neder land, die op Schiphol drie wisselkan toren beheert, reeds de gehele dag met het aannemen van buitenlandse valuta een voorzichtige koers had be varen, werden na sluiting van alle andere banken in Nederland gister middag voor een zestal valuta maxi ma ingesteld. De drie wisselkantoren mogen per persoon slechts 10 pond sterling aan nemen (tegen een koers van 8,50 per pond), 50 dollar, 1000 Portugese escudo's en 200 Scandinavische kro nen. Een zegsman van de bank ver klaarde deze maatregel met de me dedeling: „We hebben vandaag hele maal geen officiële notering van het pond ontvangen, vermoedelijk omdat in Londen de goudmarkt en de ef fectenbeurs gesloten zijn gebleven. Ook al in verband met de geruchten over mogelijke devaluaties menen wij voorzichtig te moeten zijn/Het week einde staat voor de deur. Wij zijn met enkele andere wisselkantoren de eni ge instellingen waar men gedurende het weekeinde zijn buitenlandse geld tegen Nederlandse guldens of andere valuta kan inwisselen. Het is een hopelijk overbodige voorzorgsmaatre gel, die wij menen te moeten nemen in afwachting van wat er maandag gaat gebeuren." Evenals de wisselkantoren op Schiphol is de KLM voorzichtig met het accepteren van buitenlandse va luta. Om 5 uur gistermiddag werd besloten dat vliegbiljetten alleen nog maar worden afgegeven tegen beta ling van Nederlandse guldens. De enige uitzondering' die daarop gemaakt wordt geldt niet-ingezetenen die een reisbiljet komen kopen om daarmee te vertrekken. Deze reizigers mogen in buitenlandse valuta betalen echter niet voor biljetten, waarmee zij een vlucht reserveren, die pas over enkele dagen of weken wordt uitgevoerd. De Zwitserse banken weigerden gis termorgen pond-sterling bankbiljet ten en chèques. De nationale bank in Zürich maak te dat de dollarkoers stabiel blijft en dat de frank-goudpariteit gehand haafd wordt. Er is geen sprake van, dat de Zwitserse frank zal worden gerevalueerd of gedevalueerd, wordt verder in het communiqué gezegd. HET DORP Loehonga op de grens van Kongo en Rwanda is bijna volle dig van de aardbodem verdwenen door een aardverschuiving. 154 dor pelingen kwamen om, 54 mannen verloren hun vrouwen en kinderen; 53 vrouwen waren op slag weduwe. IN MADRID zijn ongeveer duizend studenten uiteengeknuppeld, die de monstreerden tegen Amerika en por tretten meedroegen van Ho Tsji Minh en Che Guevara. In Santiago de Compostella kwamen drieduizend studenten bijeen om een staking te bespreken, die haar tweede week in gaat. Men eist het aftreden van de deken van de faculteit van natuur wetenschapen en het herroepen van een schorsing tegen enige studenten. DE. COMMUNISTEN in Amerika zul len op een partijconventie, die waar schijnlijk in juli wordt gehouden, een kandidaat stellen voor het president schap. VIJF NEGERS zijn gisteren in Salis bury, de hoofdstad van Rhodesië, ter dood veroordeeld. In de Rhodesische gevangenissen wachten ruim 65 ne gers op de executie. De Zuidafnkaan- se premier John Vorster heeft giste ren voor de tweede maal een resolu tie van de Veiligheidsraad, waarin vrijlating van 30 „terroristen" in het voormalige mandaatgebied Zuidwest- Afrika wordt geëist, van de hand ge wezen. ZESENTWINTIG mensen zijn giste ren om het leven gekomen bij een treinongeluk bij Madrid. Een passa- gierstrein reed op een reparatiewa gen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Graag willen we hulde brengen aan minister Veringa, die in zijn nog zo korte loopbaan de nieuwe regelingen tot stand heeft weten te brengen- Hij heeft zich daar mee in gunstige zin onderscheiden van zijn ambtsvoorgangers, die in gebreke bleven tijdig de nodige voor bereidingen te brengen". Dit schrijft de voorzitter van de Algemene Nederlandse Onderwijzers federatie, de heer E. Steenbergen, namens het A.N.O.F.-bestuur in „het Katholiek schoolblad". Deze woor den van lof betreffen de wijze waar op minister Veringa het moeizame overleg over de salarissen van de onderwijzers tot een goed einde heeft weten te brengen. Frater Marcel de Groot van het St. Henricusinstituut voor blinden in Nijmegen schreef vorig jaar een brief aan prins Bernhard, waarin hij vroeg om een afgedankt vlieg, tuig. Hij was er niet in geslaagd zijn blinde jongens duidelijk te maken wat vliegtuigen zijn, die de jongens zo vaak hoorden overvlie gen. Prins Bernhard schreef on middellijk alles voor het plan te voelen. Door zijn bemiddeling be schikt het instituut in Nijmegen nu over een Beechcraft van de lucht macht. Op de foto betasten de jon gens het vliegtuig. Links op de foto frater Marcel de Groot. In het Koninklijk Instituut voor Blinden in Bussum nam men een ander opmerkelijk initiatief. Er werd een modeshow voor blinde tieners gehouden. De meisjes kre gen modellen geshowd van Sophie van Kleef en Dick Holthaus. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) ATHENE. De Griekse minister-president Georges Pape- dopoulos heeft gisteren hei ontwerp voor de nieuwe grond, wel van het land gepubliceerd. In het ontwerp, dat voorziet in een constitutionele monarchie, zijn de bevoegdheden van de koning gehandhaafd. De macht van de volksvertegenwoor diging is echter aanzienlijk besnoeid in vergelijking met de huidige grondwet. De premier deelde mee, dat het referendum over de grondwet ge houden zal worden op 1 september. Op een persconferentie zei hij verder, dat koning Constantijn naar Griekenland zou terugkeren, „wanneer dat in overleg met de regering nuttig zou blijken".- (Van onze redactie buitenland) PRAAG WARSCHAU In Tsjechoslowakije blijft de liberalisa tie op volle kracht doorgaan. Presi dent Novotny, die zelf onder zware druk staat, heeft gisteren twee pro. minenten ontslagen: dr. Joseph Kudrna, de minister van binnen landse zaken, en dr. Jan Bartuska, de procureur-generaal. Het parlement had de president geadviseerd de twee te ontslaan, om dat het geen vertrouwen meer in hen had. Het gebrek aan vertrouwen ontstond vooral na de vlucht van ge neraal Sejna. Van diverse kanten wordt heftige pressie uitgeoefend op de minister van defensie, generaal Bohoemir Lomsky, om ontslag te nemen. President Novotny zelf heeft deze week zijn paleis niet verlaten. Hij schijnt ernstig geschokt te zijn door de felle kritiek, die de laatste dagen over hem is uitgestort. Volgens een zegsman zou de president zich zeker neerleggen bij een motie van wan trouwen, uitgesproken door het pre sidium van de partij. Dit presidium heeft donderdag in Praag vergaderd. Over de zitting zijn geen bijzonderheden bekendgemaakt. Wel is medegedeeld, dat het centrale comité van de communistische partij nog deze maand zal bijeenkomen. Men verwacht dat het comité zich zal scharen achter de liberalisatie. Over de zelfmoord van de onder minister van defensie, generaal Jan- ko zijn enkele details bekend gewor den. De generaal heeft zich op de achterbank van zijn auto, die door Praag reed, door het hart en het hoofd geschoten. In Polen is de situatie rustiger ge worden. Een schrijver, Stefan Ki- sielewski, die zich achter de stu dentendemonstraties had gesteld, is gisteren op straat overvallen en af geranseld. GENERAAL JANKO Het nieuwe ontwerp gaat uit van een „liberale constitutionele monar chie". Dc huidige grondwet spreekt gewoon van een „constitutionele mo narchie". Volgens het ontwerp behoudt de Griekse vorst het recht om de eerste minister te benoemen en te ontslaan en op voordracht van deze de andere leden van de regering. De monarch heeft voorts het recht het parlement te ontbinden. De koning staat verder aan het hoofd van de strijdkrachten. Maar de benoeming op militaire sleutelposten kan de koning alleen doen na aanbe veling van de nationale defensiestaf. Het nieuwe ontwerp bevat verder belangrijke beperkingen van de grondrechten, vooral op het gebied van de persvrijheid en de vrijheid van vereniging. Er zal een hoogge rechtshof ingesteld worden, dat de bevoegdheid heeft om politieke par tijen, die tegen de regering zijn, te ontbinden. Het parlement zal aanmerkelijk verzwakt worden door een drastische vermindering van zijn voorrechten. De volksvertegenwoordigers zullen voorts niet meer onschendbaar zijn. Zij kunnen vervolgd worden voor het beledigen of belasteren van een per soon of van de autoriteiten. Premier Papadopoulos deelde mee, dat er tot eind mei via de pers en de radio over het ontwerp gediscus sieerd kan worden. In juni zal een nieuw ontwerp worden vastgesteld, op basis van de tot uitdrukking gebrachte meningen. Over dat nieuwe ontwerp kan even tueel in juli en augustus weer ge discussieerd worden. In september volgt dan het referendum. Papadopoulos vatte de doelstellin gen van de nieuwe grondwet, zoals de regering die ziet, in de volgende punten samen: volledige garantie van de indivi duele rechten en omschrijving van de verplichtingen van de burgers omschrijving van de inrichting van de uitvoerende macht, zodanig, dat geen enkele handeling van deze macht betwist kan worden. „De revolutie zal haar taak vol brengen, want het gaat om Grieken land", zo zei de premier. „De eerste etappe is het land een grondwet te geven. Dat is het bewijs, dat wij geen tirannen zijn, maar mannen die zich opofferen voor hun vaderland", aldus Papadopoulos. Oud-premier Papandreou heeft al tegen het ontwerp geprotesteerd. De 80-jarige staatsman zei, dat zijn par tij, de Centrum-Unie Partij, niet aan de discussies zal deelnemen. „Onder een dictatoriaal regime zijn discussies over een grondwet niet mogelijk, evenmin als stemmen. Het zou een parodie zijn", zo verklaarde Papan dreou. KEULEN (Reuter) De vorig jaar naar het westen uitgeweken Russische spion Jewgeny Roenge heeft de Westduitse autoriteiten gis teren in een televisieinterview aan geraden meer aandacht te besteden aan de bescherming van geheimen en de Westduitse contraspionage dienst als tamelijk ondoeltreffend omschreven. Luitenant kolonel Roenge leidde een in Bonn gevestigde spionage- groep Hij zei zich nooit in het bijzon der bedreigd te hebben gevoeld door de Westduitse contra-spionagedienst. Na het interview deelde het hoofd van de contra-spionage van de West duitse binnenlandse geheime dienst, dr- Richard Meier mee dat op het ogenblik ongeveer 400 communisti sche spionnen in West-Duitsland werken van wie dertig tot veertig procent diplomatieke onschendbaar heid geniet. LONDEN (AFP) De Britse La- bour-partij heeft donderdag bij een tussentijdse verkiezing voor een la gerhuiszetel een vernederende neder laag geleden. Dit niet zozeer omdat de conservatieven zich in de „dure" Londense wijk South Kensington met gemak staande hielden, maar omdat de liberale kandidaat op de tweede plaats kwam. De verkiezing was nodig geworden door het aftreden van de vorige, ook conservatieve, afgevaardigde van het district. De conservatief sir Brandon Thys Williams kreeg 16.489, de liberaal Thomas Kellock 2.742 en de socialist Clive Bradley 1.874 stemmen. Een verschuiving van 10.8 procent van Labour naar de conservatieven in vergelijking met de algemene verkie zingen van 1966. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De twintigjarige typiste Gerry Hoeijenbos gaat de po litie een handje helpen bij het terug bezorgen van onbeheerd aangetroffen fietsen aan de rechtmatige eigenaars Daartoe heeft zij het „Centraal Bu reau voor Fietsen" opgericht, een in stituut dat van de fietsen van ieder een die dat wil het merk en frame nummer verzamelt en ter beschik king van de politie steld De herkomst van een fiets is voor de politie nau welijks na te gaan. Geen enkele in stantie registreert gegevens van rij- wielbezitters. Als gevolg daarvan zit de politie ieder jaar "met tiendui zenden „gevonden" karretjes die niet aan de eigenaren teruggegeven kun nen worden. Men kan zich voor f 2,50 per fiets in het kaartsysteem van Gerry Hoeijenbos laten opnemen. DELFT heeft nu ook zijn actie-cen trum van de Radicalen. Een van de initiatiefnemers is pater G. F. van Egmond, leider van het pastoraal oecumenisch centrum in Delft. Het bestuur van K.V.P.-Eindhoven heeft geprotesteerd tegen het aanblijven van de groep-Aarden als Kamerlid. ROBERT KENNEDY geen steun (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON In een inter view met de New York Times heeft Robert Kennedy te kennen gegeven in ieder geval de kandidatuur van president Johnson niet te zullen steunen. Volgens chef-redacteur Tom Wic ker liet Kennedy er geen twljlel over bestaan binnen de Democra tische partij deel t.e zullen nemen aan de strijd tegen het Vietnam-De- leid van Johnson. Hij zinspeelde erop dat hij de vredes kandidaat Eugene J. Mc. Carthy, die in New Hampshire verrassend 42 procent van de stemmen op zich verenigde tegen Johnson 48 procent, zal steunen. McCarthy zelf zei te verwachten dat Robert Kennedy ten minste deel zal nemen aan de voor verkiezingen in Californië, Oregon en Nebraska. Senator Edward M. Kennedy schijnt zijn broer geadviseerd te hebben zich kandidaat te stellen. Theodore C. So- rensen, een van de belangrijkste ad viseurs van de Kennedy's is er echter op tegen. Hij meent dat Robert Ken nedy op dit moment een verkiezings slag tegen Johnson zou verliezen. Vandaag zal Robert Kennedy be kendmaken of hij zich kandidaat zal stellen voor het presidentschap. - -i - - STADSKANAAL (ANP) De ge meentepolitie van Stadskanaal heeft de 39-jarige J. L. uit Musselkanaal gearresteerd wegens beroving van het lijk van de 60-jarige heer S. van der Flag uit Tweede Exloërmond. De heer Van der Flag was in de woning van J- L. aan een hartverlamming overleden. L. heeft het lijk met een tang de ringen van de vingers ge knepen en beroofde het ook van een horloge en een portemonnee met in houd-

de Stem | 1968 | | pagina 25