11 ZIJLSTRA: DEVALUATIE LANG NEET ZEKER TEGENAANVAL V.S.-TROEPEN KOMT OP GANG S.E.R. adviseert wetsregeüng voor stakingen JAMIN Dollar dit weekeind: buigen of barsten? „Circus Knie" van Mieke en Max Vijftig bataljons in actie Slachtoffer botsing Zeelandbrug overleden li#jfefr&soep...d8e is pas lekker! U141U Provincie kan Rotterdam desnoods in toom houden DAGBLAD VOOR ZEELAND (Van onze redactie buitenland LONDEN/WASHINGTON/PARIJS - Vandaag vergaderen in Washington de gouverneurs der centrale banken van de goudpool-landen. Geen paniek vóór 1 april 1968 Invasie Regenachtig GEEN WANPRESTATIEZONDER MEER NORMEN Zeeuwsch-Vlaanderen Volgende week besluit ontslagen Waterleiding Uitbreiding Maasvlakte Hoogleraren bepleiten toelating studenten uit Noord-Vietnatn ,03e JAARGANG No. 25764 Uitgave! N.V. Uitg. Mil- Neerlandi» Directeur! Dr. W. A. J. M. Harkx HoofdredacteurL. Leijendekker RedactieraadJ M. A. C. v. Dongen, C. J. van Hootegem, mr. dr. A. J. j m. Mes, P. V. M. Vercauteren, L, J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor Qod, Koningin en Vaderland Mal fflc Z A T E R D A G 16 MAART 1965 Abonnementsprijs: 13,40 per kwar; taal (excl. 50 ct. incassokosten), 4,55 per maand (incl. 5 ct. incassokosten), Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. ^au voot de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen; HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). (Van onze correspondent) SCHIPHOL. Met een lijntaeste) van Lufthansa vertrok dr. J. Zijl stra, president van de Ned. Bank gistermiddag in gezelschap van een der andere directeuren van de bank van Schiphol naar Washington om daar vandaag deel te nemen aan de beraadslagingen over de goudsitua tie van de actieve deelnemers aan de goudpool: de V.S., Engeland, Nederland, België, Duitsland, Italië en Zwitserland. Gevraagd naar zijn inzicht ten aanzien van de onder het publiek veel besproken vraag of de dollar mogelijk zal devalueren, zei de heer Zijlstra: „De goudkoorts is in de eerste plaats een weerspiegeling van de algemene mening, dat het goud in vergelijking met alle ande re valuta heel billijk te koop is en dat er in termen van alle valuta gemeten dus wel een verhoging van de goudprijs in de lucht hangt. Maar als dat zou gebeuren betekent het nog geen devaluatie van de dollar of het pond, want dan ver andert er immers niets In de on derlinge verhouding tussen alle valuta. Overigens denken de V.S. er niet aan de goudprijs te verho gen, dat zou trouwens door het con gres moeten worden goedgekeurd. Het pond sterling is kort geleden ai gedevalueerd en volgens alle des kundigen is de graad van die deva luatie juist voldoende gebleken. Op de vrije goudmarkt magdan mis schien als gevolg van een toene mende vraag de goudprijs tussen particulieren omhoog gaan, maar dat kan niet zo maar tussen de cen trale banken onderling gebeuren. TOPBERAAD GOUDPOOL Verwacht wordt dat de Europese deelnemers aan het ge sprek zullen voorstellen een vrije goudmarkt op te richten, zoals er ook een vrije kopermarkt is in Ziirich. Steun voor een dergelijk plan is inmiddels al door West-Duitsland toegezegd. De regering in Bonn zei in een ver klaring: „Het oprichten van een vrije goudmarkt zou in de toekomst spe culaties tegen de reservemunteenhe- den beter kunnen voorkomen dan nu het geval is". Onder een dergelijk plan zou het goud, dat op de officiële markten wordt verhandeld, vastgesteld blijven op 35 dollar per troy ounce. Op de vrije markten daarnaast zou het me taal echter een eigen prijsniveau krij gen. Handelaren in Ziirich geloven, dat dat ergens tussen de 45 en 50 dol lar per troy ounce zou liggen. Het grootste bezwaar tegen het plan is, dat er geen manier be staat de centrale banken te verhinde ren heimelijk hun goudreserves te verkopen op de vrije markt met een winst van tien tot vijftien dollar per troy ounce. Als de speculatiekoorts blijft voortduren zou de verleiding voor sommige centrale banken wel eens te sterk kunnen worden. Het Amerikaanse goud in Fort Van de goudkoorts, die Londen, Parijs en Zürich hebben aange tast, valt in ons land weinig of niets te bespeuren. Het feit dat Ne derland geen vrije goudhandel kent - slechts enkele handelaars mogen met vergunning van de Nederland- sche Bank het edele metaal in- en verkopen maakt speculatie in baar goud onmogelijk. Maar ook bij de juweliers en munthandelaars is geen sprake van extragrote vraag. De Nederlander is nuchter en laat zich niet zo gauw meeslepen in paniek. Er is ook voorshands geen rejden toe. De reserves bij de centrale bank luiden voornamelijk in goud en in veel mindere mate in dollars. Een devaluatie van de dollar zou recht streeks de financiële positie van ons |and dan ook weinig aantasten. Al. en a's de devaluatie in Amerika gevolgd zou worden door devalua tie in vele andere landen, met name 'i onze voornaamste handelspart- ners, zou Nederland er ongunstig v°or komen te staan. Zo ver is het er nog lang niet. En daarom kun- nen wij nog rustig slapen. Indien U de incassokosten en not onnodig aanbieden van een kwitantie wil voorkomen, maak dan not abonnementsgeld 2de kwar taal 1968 over op onze post- tekening VOOR ABONNEMENTSPRIJZEN Z|t RECHTER BOVENHOEK. U tot incassogiro wenst over e gaan zenden wij U daartoe 9aarne een machtiging. DAGBLAD DE STEM afd. administratie. Knox zou op die manier snel opraken, In financiële kringen in Zuid-Afrl- ka, welk land meer zal profiteren van een verhoging van de goudprijs dan van het scheppen van twee goud- markten, werd gisteren de verwach ting uitgesproken, dat een dergelijk voorstel grote bezwaren zal ontmoe ten van de Europese vertegenwoordi gers op de conferentie van bankpre- sidenten. Een verkeerd besluit zal tot de volledige instorting van het fi nanciële stelsel kunnen leiden, aldus de zegslieden in Johannesburg. De voormalige Westduitse kanse lier, Ludwig Erhard, verklaarde gis teren van mening te zijn, dat presi dent De Gaulle met vuur speelt en zijn handen kan branden door te trachten verhoging van de goudprijs te forceren. Erhard zei dit in de loop van een persgesprek in een militaire club, waar hij gedurende een bezoek van vier dagen aan Bogota verblijft. Erhard zei verder: „Ik geloof niet, dat een verhoging van de goudprijs succes zou hebben Een onmiddellijk gevolg zou massale devaluatie zijn en dat is geen oplossing". Zo'n systeem zou niet kunnen wer ken tenzij de centrale banken de toe zegging geven geen goud in Washing ton te zullen kopen om het met een aanzienlijke winst op de vrije markt in Londen door te verkopen. Men acht het onmogelijk, dat alle centrale banken deze toezegging zul len doen. De Britse conservatieve schaduw- minister van financiën, Reginald Maudling, verklaarde gisteren op een politieke bijeenkomst in Bath, dat de goudcrisis tijdens het weekend zou kunnen opgelost worden. „Maar dan moet iedereen doen wat hij kan en dat geldt ook voor Frankrijk", aldus Maudling. In Engeland is men ervan over tuigd, dat De Gaulle de man is, die achter de schermen de crisis en de run op het goud aanwakkert. De Daily Telegraph zette dan ook boven zijn hoofdartikel: „Gaullefin- ger". In financiële kringen in Milaan wordt rekening gehouden met een verdere devaluatie van het Britse pond in het komende weekend. Een dergelijke devaluatie zou opnieuw andere valuta's zoals de Spaanse pe seta, kunnen meeslepen. In deze kringen houdt men er ech ter rekening mee, dat de Amerikaan se regering er in zal slagen de dollar te redden. Een financiële waarnemer zei: „Dins dag wordt, naar verwacht, de Britse begroting in Londen bekendgemaakt. Tegen die tijd zal de toestand mis schien duidelijker zijn dan nu". Aan de bewering, dat Amerika zijn dollar niet zal devalueren, wordt in Londen echter geen overdreven ge loof meer gehecht. Het vertrouwen is er te diep ge schokt sedert de regering-Wilson, die maandenlang beweerde, dat zij het pond sterling niet zou herwaarderen, daar desondanks toch toe overging in november 1Ö67. Deze devaluatie heeft het internationale vertrouwen in pa pieren geld diep geschokt en wordt beschouwd als een van de voornaam ste factoren, die aanleiding gaven tot de nog steeds voortdurende goudrush. HONDERDEN levensmiddelenwin kels in Moskou hadden gisteren geen melk voor hun klanten. De transport organisaties eisten een minimumbe stelling van 600 halve-literflessen. Toen de winkels weigerden, werd er helemaal niet geleverd. HET BESTUUR van de theologische faculteitsvereniging in Groningen heeft geprotesteerd tegen de strek king van de brief van minister Polak van Justitie aan prof. Delfgaauw en vijf andere hoogleraren. (Van een onzer verslaggeefsters) BREDA Een nogal „krukke- rig" cabaret kreeg het Bredase schouwburgpubliek gisteravond voorgezet. Niet omdat de kwali teit te wensen overliet, maar maar omdat twee van de vier artiesten gehandicapt waren aan een been. Max Tailleur, onlangs geopereerd aan zijn knie, ver toonde uiterlijk weliswaar geen gevoel van de ingreep, maar zan geres Mieke Telkamp, vorige week gewond bij een auto-onge- val, trad op met haar been in het gips. Voor moppentapper Max Tailleur alle aanleiding om er een witz aan te spenderen. Op zijn eigen geinige wijze sprak hij in de kleedkamer al voordat de voorstelling begon over een op treden door Circus Knie. Aan de zaal vertelde hij even later dat Mieke Telkamp geen been kon bewegen, omdat het ene in het gips zat en het andere in Dreft was gewassen. Mieke zong, on danks haar gebroken knieschijf, even enthousiast ais anders. Het was de honderdste voorstelling van dit seizoen en de eerste voor stelling sinds zij het ongeluk kreeg. SAIGON (Reuter/AFP/AP) Amerikaanse en Zuidvietnamese troepen voeren de grootste gecom bineerde opsporings- en vernieti gingsactie uit de oorlog in Viet nam uit in een poging de vijf pro vincies rond de hoofdstad Saigon van tegenstanders te zuiveren. Naar een Amerikaanse woordvoer der gisteren in Saigon meedeelde, nemen eenheden van drie Ameri kaanse en twee Zuidvietnamese di visies aan de operatie deel die „Quet Thang (besloten tot overwinnen) heet en die 11 maart is begonnen. Naar verluidt zijn 50 Ameri kaanse bataljons gevechtstroepen bij actie „Quet Than" betrokkij, maar van officiële zijde wilde men dit niet bevestigen. De omvang is slechts te vergelijken met „Operatie Junction City" in de lente van vorig jaar, waaraan 31 Amerikaanse en drie Zuidvietnamese bataljons deelnamen. Tot nog toe is bij Ben Cat, 40 km van Saigón, contact met de vijand ge maakt. Er werden door 28 Vietcong- soldaten gedood. In de provincie Hau Nghia werden twee grote wapen- en munitie-opslagplaatsen ontdekt, In het geheel zijn tot nog toe 215 tegen standers gedood en 22 gevangen ge nomen. De Amerikanen hebben elf doden_ en 94 gewonden, terwijl de Zuidvietnamezen hun verliezen licht noemen. Gisteren liep bij Phan Thiet, aan de kust ten zuiden van Saigon, een autobus op een mjjn, waardoor 19 Zuidvietnamese burgers omkwamen. Operatie „Quet Thang" omvat de provincies Gia Dinh, Long An, Hau Nghia, Binh Dong en Bien Hoa en de randgemeenten van Saigon en Cho- lon. De hoofdstad zelf blijft buiten het operatiegebied van de Zuidviet namese troepen. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft gezegd dat de Verenigde Staten gekant blijven tegen een invasie van Noord-Vietnam zoals vice-pres. Nguyen Cao Ky zou overwegen. Er werd verder op gewe zen dat Zuid-Vietnam „officieel" ook tegen dergelijke stappen is. Het „plan" om een guerrillastrijdmacht naar het .noorden te sturen zou ook geen regeringsvoorstel zijn maar een psychologische .stap om de burger- steun, speciaal onder de anti-commu nistische katholieken die zwqar gele den hebben onder het recente Tet- offensief, te coördineren. Weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I.: Toenemende bewolking met kans op regen. Matige tot krachtige wind uit richtingen tussen zuid en noordwest. Temperatuur on veranderd. Sl&aMa9 Pc Stem I WW WW III III! mil'li.f MIWKP8WWB—nJ Het Zeeuwsch-Vlaamse fruit krijgt uitstekende kansen, te meer omdat maandag in Ter- neuzen met de bouw van het grootste fruitkoelhuis in het E.E.G.-gebied wordt begonnen. Pagina 5. Da oliereuzen krijgen hun schat ten niet zo maar uit de Noord- zeebodem. Pagina 7. Een Stalinist verliest zijn macht. Pagina 11. Niet iedereen kan het Cocktail trio betalen, zegt de Ooster- houter Martin Zopfi. Pagina 13. Scheepsbouwers zuchten onder de belastingdruk, zo blijkt op de Hiswa. Pagina 19. Robert Rauschenberg, een in ventieve vernieuwer in de beel dende kunst. Pagina 21. Geen enkele fabrikant zal er aan denken uw vakanties te beta len. Pagina 23. Het belangrijkste militaire steunpunt van de V.S. in het Verre Oosten is de inzet van een stille strijd. Pagina 25. IN TOTAAL zijn nu 6800 enquête formulieren van de priesters ont vangen. Dit is 72 procent van het aantal uitgezonden formulieren. Op verzoek van priesters, die wegens tijdgebrek hun formulier nog niet hebben kunnen invullen wordt de inleveringstermijn verlengd tot en met 20 maart. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Sociaal-Economische Raad heeft de minister van justitie het opstellen van een wettelijke regeling voor de werksta king aanbevolen. Staken moet toelaatbaar worden, zo vinden werk gevers en werknemers in dM hoogste ontmoetingsorgaan van het bar drfjfsleven, maar dan alleen als de staking wordt uitgeroepen door een vakvereniging, die tevoren een aantal gedragsregels in acht moet nemen. Tegenover het stakingsrecht zal voor de werkgevers geen recht van uitslui ting in de wet opgenomen behoeven te worden. De wet moet wel een in formatie- en bemiddelingsorgaan in stellen, dat nog eens een poging kan wagen, de strijdende partijen tot elkaar te brengen. De kwestie van het stakingsrecht is ontketend door een uitspraak van de Hoge Raad van januari 1960, die erop neerkwam, dat in het algemeen staken het verrichten van een on rechtmatige daad (wanprestatie) is en dat degenen, die een staking pro pageren (vakbonden) strafbaar zijn omdat zij een onrechtmatige daad uitlokken. Sindsdien zijn verschillen de stakingen ze komen in Neder land overigens weinig voor door de rechter onmogelijk gemaakt. Iri 1966 vroeg de toenmalige minister van justitie Samkalden dan ook aan de S.E.R. een advies over een even tuele wettelijke regeling van de sta king. De S.E.R. heeft zeer lang over dit advies gedaan, wat uiteindelijk het voordeel heeft gehad, dat werk gevers en werknemers in dit college, die aanvankelijk nadrukkelijk tegen over elkaar stonden, in de loop van de tijd met hun opvattingen naar elk aar toe zijn gegroeid. De S.E.R. aanvaardt nu een wette lijke regeling, die erop gericht is de mogelijkheid te scheppen, dat collec tieve werkweigering als uiterste mid del wordt gehanteerd om een belan- gengeschil op te lossen. De regeling moet volgens de S.E.R. alleen betrekking hebben op stakin gen, waarbij voor de werknemers ge zamenlijk wordt opgetreden door vakbonden. Alleen dan is een staking niet bij voorbaat onrechtmatig. Zo'n vakbond moet daarbij wel bepaalde rechtsnormen in acht nemen: hij mag geen wettelijk verboden stakingen or ganiseren of stakingen voor een wet telijk verboden doel, hij mag ook niet in strijd handelen met de verplich tingen. die in een c.a o. zijn vastge legd. Ook moet de vakbond een be hoorlijke procedure volgen voordat hij een staking uitroept (bereidheid tot serieuze onderhandelingen, aan zeggingstermijn). Tenslotte zijn sta kingen ontoelaatbaar als de inzet dui delijk onevenredig is aan de schade, die een staking veroorzaakt. ZIE VERDER PAGINA 9 (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In de loop van de komende week zal het definitieve be sluit worden genomen over het aan tal personeelsleden dat ontslag zal worden aangezegd In verband met de huidige financieringsproblemen bij de Zeeuwsch-Vlaamse waterleiding maatschappij. Overleg met het perso neel is volop gaande. De NV Everts en Van der Weijden heeft vergunning gevraagd voor het ontslag van 75 personeelsleden, in verband met de verplaatsing van het bedrijf naar het stimuleringsgebied Limburg. Naar verluidt zullen in de maanden juli-augustus in totaal 270 man ontslagen worden. (Van onze correspondent) ZIERIKZEE In het Rode Kruis- ziekenhuis te Zierikzee is gister middag overleden de heer H. M. Flikweert uit Nieuwerkerk. Zijn echtgenote overleed op zaterdag 2 maart bij het auto-ongeval nabij de Zeelandbrug, waarbij toen vijf doden te betreuren vielen. De heer Flick- weert is het zesde slachtoffer. DEN HAAG (ANP) De uitbrei ding met 800 hectare van het haven gebied in de Maasvlakte is het maxi mum. In het belang van de leefbaar heid in dit gebied kan men niet ver der gaan. Dit verklaarde vanmorgen dr. R. Eijsink, gedeputeerde van Zuid-Holland, tijdens de vergadering van Provinciale Staten waarin over het havengebied in Europoort ge sproken werd. Statenleden hadden hun vrees uit gesproken dat de opoffering van land aan de havens niet tot 800 hectare beperkt zou blijven. Dr. Eijsink zei echter: „de deur is nu op slot en de sleutel ligt in handen van provin ciale staten". Statenleden hadden er donderdag op gewezen dat Zeeland en Noord- Brabant meer dan voldoende alter natieven bieden. DE PARTIJLEIDING van de West- berlijnse socialisten heeft gisteren met tien tegen vier stemmen beslo ten twee leden uit het bestuur te stoten, die 18 februari deelnamen aan een anti-Amerikaanse Vietnam- mars. DEN HAAG (ANP). 250 hoogle raren van alle universiteiten en ho gescholen in Nederland hebben een adres ondertekend aan de minister van buitenlandse zaken, waarin ge vraagd wordt om toelating in Neder» land van studenten uit Noord-Viet nam. Het adres is heden aan de mi» nister verzonden. Het initiatief kwam tot stand nadat bekend wos geworden, dat twee door de studentenvakbeweging uitge nodigde studten uit Noord-Vietnam de toegang tot ons land was gewei gerd. (ADVERTENTIES) biscuits 300 gram 69 kersvers uit het blik niet duur iHel heerlijk

de Stem | 1968 | | pagina 1