„Als ik een goede tekening heb kan ik elk schip bouwen Dronkemansrit leidde tot twee weken celstraf Voorwaarts nam te Axel vaardigheidsproeven af Wie zal de beste zi«'n? Jongeren metselden in Roosendaal om prijzen 55 Belastingschuld leidde tot koperdiefstal L.O.M.-SCHOOL IN GOESE GEMEENTE RAAD WILKING A TWEEDE MAALI KAMPIOEN Model boot bouwer G. Vennix te Hulst: GEBOORTEHUIS MGR. BEKKERS WORDT GESLOOPT Gedeputeerde Staten van Zeeland Gedeputeerde Staten van Zeeland Coudkoo neemt t< Roolvink dre Radiografisch Geld ZITTING VAN DE POLITIERECHTER Passagieren Koopvaardij Culturele centra in vier plaatsen Bedrijf svolleybal JAGBLAD de stem Een beste krant in elk opzicht 1 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 15 MAART 1968 Modelbootbouwer G. Vennix in Hulst bezig met een reparatie aan de twee meter lange zeesleper Ziuarte Zee, die hij volledig op schaal nabouwde. Alle onderdelen vervaardigde hij zelf. Zelfs ballpoints en ballpointstiften zijn er in verwerlct. (Van een onzer verslaggevers) HULST „Een dubbeldeksveerboot bouwen? Daar heb ik wel eens aan gedacht, maar het is niet mogelijk een model te maken, om dat ik domweg niet kan beschikken over de nodige tekeningen. Hier in Nederland geven de werven hun tekeningen niet gemakkelijk uit handen. Toch heb ik de Zwarte Zee gebouwd. Het is gek. Misschien was dit wel toegestaan. Van andere boten kan ik geen tekeningen te pakken krijgen. Dat is jammer, want als ik maar een goede teke ning heb, kan ik elk schip bouwen." De Zwarte Zee van de heer G. Vennix in Hulst bedekt het hele op pervlak van de salontafel in de huis kamer. Zijn vrouw „zwabbert" het dek even, want een laag stof heeft het schip tijdens zijn lange verblijf op een van de slaapkamers, bedekt. Het model is ongeveer twee meter lang en volledig op schaal gebouwd. „Ik bouw trouwens alle schepen op schaal. Dat is eenvoudiger al klinkt het misschien gek dan zo voor de vuist weg iets maken, wat op een schip lijkt". De Hulstenaar die deze hobby reeds een achttal ja ren intensief bedrijft, heeft in totaal al zo'n twintig schepen groot en klein gebouwd in zijn werkplaats je achter het huis, dat vroeger dienst deed als volière. „Ik heb dit werk ook al in mijn jeugd gedaan", zegt hij, „maar op een gegeven moment hield ik ermee op. Een jaar of twin tig heb ik er niet meer naar omge keken. Ik ben nu een twee jaar met pensioen en kom gewoon tijd tekort. Het is het liefste wat ik doe. Daar naast schilder ik nog". Onder de prachtige collectie, die in de loop der jaren in huize Vennix is ontstaan zien we behalve de Zwarte Zee, de Oranje. Dit schip bouwde hij in 1934. Verder de sleepboot Amerika, de Mayflower, Le Shébec (een oorlogs schip uit de achttiende eeuw) en het atoomschip Savanah. „De Savanah", vertelt de heer Ven nix, „is het eerste schip, dat ik heb uitgerust met radiografisch bestuur bare apparatuur. Ik heb er wel eens een demonstratie voor de jeugd mee gehouden. De Zwarte Zee heeft eens op een tentoonstelling in Terneuzen gestaan". De schepen zijn niet alleen volle dig, op schaal nagebootst, maar en dat is toch wel een bijzonderheid bij deze modelbouwer de onderdelen worden volledig door de heer Ven nix zelf vervaardigd. Hij heeft daar voor een uitgebreid arsenaal gereed schappen. Op een kleine draaibank kan hij zelfs de piepkleine koperen kanonnen van de oude oorlogssche pen namaken. „Alleen de zeilen van de schepen worden door mijn vrouw gemaakt. Die doet dat graag en helpt me geweldig goed mee". De teke ningen, die in ons land zo moeilijk te verkrijgen zijn, kan hij des te gemak kelijker, zij het dan tegen een hoge prijs, bemachtigen in Parijs bij de Association des amis des Musées de la Marine. De beschrijvingen zijn uiteraard in het Frans gesteld. „Maar", zegt hij „mijn zoon is missio naris. Hij spreekt goed Frans en zoekt dat allemaal voor me uit". De heer Vennix is zijn hobby begon nen met het bouwen van vliegtuig modellen „De meeste", zegt hij, „vielen bij het uitproberen kapot. Dat is geen aardigheid meer. Het model ben je kwijt en bovendien je geld, want er kruipen zoetjesaan heel wat centjes in. De schepen hebben voorin een luchtzak. Als die zinken, blijft altijd nog wel een deel van de voorsteven boven water hangen. Je kunt natuur lijk altijd een ongelukje hebben. Ik heb een grote zeilboot gebouwd, die ook radiografisch bestuurbaar is. Ik heb het wel eens gehad, dat plotse ling de mast het begaf. Mijn zoon moest het water in om de boot te redden". Het ligt eigenlijk voor de hand, dat een Zeeuwsch-Vlaming ook als modelbouwer wel eens denkt aan een veerboot. De heer Vennix lacht. „Ik zei het al", zegt hij. „Zoh- der tekening begin ik niets. Eerlijk gezegd is een veerboot, ook al is het een dubbeldeks, voor een modelbou wer niet zo'n aantrekkelijk object. Voor een tentoonstelling is dat wel (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Een vonnis van een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van twee weken en een ontzegging van de rijbevoegd heid voor de tijd van twee jaar is, wegens het rijden onder invloed, donderdagmorgen door de politie rechter te Middelburg uitgespro ken over het hoofd van de kelner N.J. uit deze plaats. Rechter mr. P. van Empel wees de verdachte erop, dat hij die nacht zoveel had gedronken (een bloed proef had een pro mille van 2 aan gewezen) dat hij het zelfs als voet ganger nog moeilijk zou hebben ge had. De zaak was aan het roller, ge komen toen chauffeur De W. bij het uitrijden van Middelburg de vreem de gang van de auto voor hem ge waar werd. Die auto reed slingerend, soms uiterst links van de weg. Op een gegeven ogenblik gelukte het hem toch de auto, die door J. werd bestuurd, te passeren. Toen maakte J. zich op zijn beurt kwaad omdat hij meende door De W. te worden gehinderd. Toen deze laatste in een Souburgse straat halt hield om een mede-in- ztttende te laten uitstappen, stop te J. prompt acher hen. Hij wenste zijn gemoed te luchten. Het werd een geregelde vechtpartij. De twee mede-inzittenden van J.. onder wie een Turk, zouden na een paar fer me klappen te hebben gekregen, de benen hebben genomen. J. werd ook tenlastegelegd. De W.'s auto aan zienlijke schade te hebben toege bracht door er tegen te trappen. De officier, mr. P. Roscam Abbing had drie weken onvoorwaardelijke ge vangenisstraf geëist. De Turk, die Inmiddels naar zijn vaderland is te ruggekeerd, kreeg een „formele boe te" van 50 gulden. Bij verstek stond de Engelse stuur man R. terecht. Terwijl zijn schip in Vlissingen lag, was hij met een vriend gaan passagieren en had daarvoor een auto gehuurd. Door te veel drank kwam het op de rijks weg tot brokken. R. liep daarbij een gebroken schouderblad op. Een bloedproef wees een pro-mille van 1,50 aan. Bij „wijze van hoge uit zondering" werd R„ die zich thans in Engeland bevindt, voor een feit als dit tot een voorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld en wel veertien dagen mej een boete van 250 gulden en een jaar ontzegging- van de rijbevoegdheid. Vooral het feit. dat hij in een brief zijn schuld grif had toegegeven gold als ver zachtende omstandigheid. De caféhouder G. K. uit Middel burg werd veroordeeld tot een boete van 150 gulden omdat hij in zijn woonplaats na het veroorzaken van een aanrijding was doorgereden zonder de politie te waarschuwen. Voor de aanrijding zelf kreeg hij een boete van zestig gulden. Tot een gevangenisstraf van zes weken waarvan vier weken voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar werd L. H. uit Middel burg veroordeeld omdat hij een rit was gaan maken in een auto, die niet van hem was terwijl hij ook een stopteken van de politie had ge negeerd. H. had de joyriding ge pleegd omdat hij naar Rotterdam wilde. Overmatig gebruik van drank was de belangrijkste oorzaak van zijn daad. aardig. Er zit niet zo veel franje aan. Dat maakt het juist interessant" Momenteel zoekt hij ijverig naar een model van een oud koopvaardij schip, dat in het verre verleden op Hulst voer. Intussen is hij bezig met het vervaardigen van een race bootje, dat voortgedreven wordt door een elektromotor. „Ik kan het wel met een benzinemotortje doen", zegt hij, „maar ik wil met een elek tromotor hetzelfde resultaat berei ken". Stapels tekeningen puilen uit zijn werkkast. Het lijkt op een mini- werf. „Mijn werkplaats is eigenlijk te klein geworden", vindt hij. „Ik denk erover om iets groters te bou wen". Het huis is te klein geworden om alle modellen een waardig plaatsje te kunnen geven. „Daarom krijgen mijn kinderen, als ze het ouderlijk huis verlaten", zegt hij, „een boot als aandenken mee". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - AXEL Op vra gen van de commissies voor onder wijs en culturele zaken en van fi nanciën uit de provinciale Staten, hebben G.S. laten weten, dat de Cul turele raad vier plaatsen heeft op genoemd, die in aanmerking komen voor een cultureel centrum. Deze plaatsen zijn: Zierikzee, Axel, Goes en Hulst. Voor Axel zijn de plannen thans in een stadium van uitvoering gekomen naar blijkt uit een subsidievoorstel dat G.S. de Staten op 20 maart wil len voorleggen. Het plan voor het culturele centrum te Axel vergt een bedrag van f 894.000,- aan stichtings- kosten. De netto investering van de gemeente Axel zelf komt neer op f 726.980,-. De provincie draagt f 50.000,- bij- De exploitatiekosten, geschat op f 20.000,- per jaar, worden door bijdragen uit de Axelse schat kist opgevangen. De provincie ver bindt aan haar subsidie geen bijzon dere voorwaarden, maar de moge lijkheid daartoe wordt opengehouden. Het centrum, dat door een stichting zal worden beheerd, krijgt een type- sche streekfunctie voor o.a. Koewacht Overslag, Zuiddorpe, een deel van Westdorpe en een deel van Zaam- De officier, mr. P. Roscam Abbing, had er in zijn requisitoir op gewezen slechts wegens de gezinsomstandig heden van beiden tot een eis van voorwaardelijke gevangenisstraf te zijn gekomen. J. vertelde dat de diefstal, o.m. kra nen en gasgeisers van de Zegam in Vlissingen, een noodsprong was ge weest omdat hij in geldnood had ge zeten. Hij had nog geprobeerd geld te lenen om aan zijn belastingschuld te voldoen. Dat was echter niet ge lukt. Mevrouw M. v. d. B. uit Vlissingen werd veroordeeld tot een boete van 50 gulden, nadat de officier een boe te van 80 gulden had geëist. Haar werd ten laste gelegd uit een winkel een bankbiljet van tien gulden te hebben meegenomen, dat aan een meisje, eveneens een klant, behoor de. Voor de rechter zei verdachte: „Ik dacht dat het mijn eigen tientje was". Een boete van 80 gulden kreeg de lasser H. K. uit Vlissingen opgelegd wegens mishandeling van mej. Van H. uit Vlissingen. Hij had haar geld geleend en kreeg dat, ondanks her haald aandringen, niet terug. Hij had haar toen eens stevig bij de arm gepakt. Zij had daarbij „geforceerde spieren" aan de bovenarm opgelopen. De elektromonteur J. de J. uit Groe- de kreeg in een dansgelegenheid in Breskens ruzie. Dat stond de eige naar niet aan en deze werkte hem, met hulp van ander personeel, naar buiten. De J. had daarna een ruit kapotgeslagen. De politierechter ver oordeelde hem tot een boete van 40 gulden. (Van onze correspondent) AXEL In de gymnastiekzaal van de Marijke-school aan de Ma- rijkestraat namen 180 van de 300 le den tellende sportvereniging „Voor waarts" deel aan de vaardigheids- proeven. Deze werden beoordeeld door een deskundige jury, waarin onder lei ding van mej. Hoeve voorzitster van de technische commissie van de kring Zeeland, zitting hadden de he ren Th. Klein, voorzitter van de sportvereniging „Voorwaarts", Weg- gemans, directeur, Loeve, Van Doe- selaer, Vermeulen, Vinke, Jansen, Meisjes van 9 en 10 jaar, 3e Schreuders en de dames mevrouw Risseeuw, mevrouw Hazelhoff en me juffrouw De Dreu. De uitslagen waren: graad: 1. Elly de Feyter, 38,5 punt, 2. Jolanda Schippers, 35 p., 3. Em- meke Buursma, 34 p. Meisjes van 11 en 12 jaar, 3e graad: 1. Anja den Hamer, 37,5 p., 2. Ineke De Feber, Els van Gink, Marjan Oppeneer, Els Overdulve, al len 36,5 p., 3. Trudie Loeve, 35 p. Meisjes van 12 en 13 jaar, 2e graad: 1. Marjan Bolleman, 40 p., 2. Ella Bolleman, 37,5 p., 3. Addy le Feber, 36,5 p. Meisjes van 12 en 13 jaar, 3e graad: 1. Annette van der Wege, 36 p., 2. Elly Bareman en Rian Fol- mer, 34,5 p., 3. Judith de Jonge en Janneke Goossen, 34 p. Meisjes van 13 en 14 jaar, Ie graad: 1. Gerda Beeldens, 35,5 p. Meisjes van 13 en 14 jaar, 2e graad: 1. Marijke Dieleman, 39,5 p„ 2. Tilly Verstraten, 39 p., 3. Sini de Feyter, 37 p. Meisjes van 13 en 14 jaar, 3e graad: 1. Wilma Hoogstraate, 34 p., 2. Ineke van Wijck, 32,5 p., 3. Ma rijke Goossen, 31 p. Jongens van 10 en 11 jaar, 3e graad: 1. Piet van Driel, 35,5 p., 2. Peter Snoodijk, Ko de Blaay en Jan Verlinde, 34,5 p., 3. Gerard Koo- man en Johan Eckhardt, 33,5 p. Jongens van 12 en 13 jaar, 2e graad: 1. Peter Goossen, 36,5 p„ 2. Sjaak Goossen, 36 p., 3. Jaap Bak ker, 33,5 p. Aspirant-dames, 3e graad: 1. A- nita Wesepoel, 40,5 p„ 2. Gorry Ver poorten, 39,5 p., 3. Jetty dr Caluwé, 38,5 p. Dames: 1. mevrouw K. Roelse, 38,5 p., 2. E. J. W. Weststrate, 34 p. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Tot voorwaarde lijke gevangenisstraffen van vier we ken met een proeftijd van twee jaar zijn donderdag de havenarbeiders P. J. en A. van D. uit Roosendaal we gens diefstal veroordeeld door de politierechter te Middelburg, mr. P. van Empel. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES Burgemeester en wethou ders van Goes zullen de raad woens dag 20 maart voorstellen de stich ting Samenwerkingsscholen voor kin deren met leer- en opvoedingsmoei lijkheden in Zeeland medewerking te verlenen bij het stichten van een z.g. 1.o.m.-school in Goes. De bedoeling is, dat na de zomer vakantie met dit onderwijs wordt be gonnen. In verband hiermee zal een tijdelijke huisvesting voor de school gezocht moeten worden. Volgens b- en w. is de enige reële mogelijkheid sepii-permanente lokalen te plaatsen op het braakliggende terrein aan de Bergweg, naast het christelijk ly ceum. Het blijkt b. en w. het meest gewenst deze lokalen, althans voor lopig, te huren. IN HET GEBOUW van de konings gezinde krant El Correo Espanol in Bilbao is in de nacht van woens dag op donderdag een bom ontploft. Een man op de drukkerij raakte ge wond. De regionale wedstrijd metselen leverde een derde prijs op voor A. v, d. Hoever uit Bavel, leerling van de l.t.s. in Breda. (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL In het nieuwe praktijkgebouw van de l.t.s. St.-Joseph I te Roosendaal is woensdag de regionale voorwedstrijd van het Nederlandse kampioenschap metselen met baksteen gehouden. Dergelijke selectiewedstrij. den worden nog gehouden in Grootebroek, Ede en Zutphen. De prijswin- naars komen tijdens de Beroepenmanifestatie in april in Utrecht uit in de landelijke finale om de Zilveren Troffel. (Van een onzer verslaggevers) ST.-OEDENRODE Het geboortehuis van mgr. W. Bekkers, de boerderij „Sluitappel" in St.-Oedenrode, is op verzoek van de familie Bekkers door de gemeente St.-Oedenrode aangekocht. De toestand van de oude boerderij bleek niet langer geschikt voor de hengstenhouderij van Shetland-pony's. Het ter rein van de boerderij, die binnen enkele jaren zal worden afgebroken, krijgt een functie in het uitbreidingsplan van de gemeente. Het ligt in de bedoeling op de plaats waar de boerderij staat een bejaardenhuis te bouwen. Burge meester J. Werner achtte het niet uitgesloten dat dit bejaardentehuis naar mgr. Bekkers genoemd zal worden. Zoals bekend is er in mei 1966 een actie comité opgericht om een „monument" voor de overleden bisschop op te rich ten. Het wordt een nationale actie ten behoeve van de bouw van vakantie huizen voor geestelijk gestoorde kinderen, die thuis verzorgd worden. In de loop van de maand mei zal een nationale inzamelingsactie worden gehouden. Aan de wedstrijd in Roosendaal deden leerlingen van 24 technische scholen in Zuidwest-Nederland mee. De deelnemers moesten een werk stuk vervaardigen, waarin diverse profielen en ornamenten aan de orde kwamen. Na zes uur metselen stelde de jury, onder aanvoering van de heer C. J. Groen ing., een totaalbe oordeling op. Roosendaals wethouder voor on derwijszaken, mr. W. Braat, kon aan de Valkenswaarder Th. v.an Ham de eerste prijs uitreiken. Deze leerling zag zijn werkstuk gehonoreerd met 333 punten. De technische school in Valkenswaard heeft de voorbije twee jaren de Zilveren Troffel gewonnen Met 314 punten kwam F. J. Quay- taal uit Zevenb.Hoek, leerling van de r.-k. ITO-school in Breda, als tweede uit de bus. Hij kreeg o.a. een geld prijs van veertig gulden, een diploma en een herinneringsspeld. De verdere prijswinnaars waren: tweede orijzen J. v. d. Bliek Eindhoven 308 p. en F. Scheyven Den Bosch 301 p. Derde prijzen: H. van Rooy Zeelst 297 p., A. van de Hoever uit Bavel, leerling van de l.t.s. De Blauwe Kei uit Breda 287 p., J. v. d. Schoot Oirschot 284 p. en W. Kleyn Hesselink uit Dor drecht 280 p. Tot de deelnemers behoorden ver der o.m. J. Sips uit Breda, A. Egge- been Wolphaartsdijk (l.t.s. Goes), A. Dierks uit Fijnaart (l.t.s. Ouden bosch), J. Schepers uit Wouw (l.t.s. Roosendaal), A. Hrijnen uit Zund^rt (l.t.s. Rucphen), Th. van Goethem uit Stoppeldijk (l.t.s. Terneuzen) en C. N. M. van Son uit Waalwijk (l.t.s. Waalwijk). Zij waren als beste leer ling van de metselafdeling van hun technische school naar de regionale wedstrijd afgevaardigd. HULST Het Wilking A-team I heeft in de bedrijfsvolleybalcompeti- tie opnieuw beslag weten te leggen op de titel. Ditmaal heeft het kam pioenschap echter aan een zijden draadje gehangen, want in de be slissende wedstrijd tegen Dalem heeft het op het nippertje een ne derlaag weten te voorkomen. De uitslagen zijn: Wilking A-Dalem: 2-2. Setstanden: 6-15, 15-2, 12-15, 15-13. Morres-T.C.II. A 2-2: Setstanden: 15-11, 14-16, 12-15, 15-10. Dalem-Mulo A 3-1: Setstanden: 15- 7, 14-16, 15-6, 15-10. Milock-T.C.H B 1-3: Setstanden, 15-9, 9-15, 9-15, 7-15. T.C.H. B-Wilking B 3-1: Setstan- j den: 15-9, 15-12, 15-9, 7-15. K.P.J.-Morres 3-1: Setstanden 15- 14, 15-12, 1-15, 15-12. De eindrangschikking: 1. Wilking A 11 10 1 0 21 I 2. Dalem 11 9 2 0 201 3. Mulo A 11 9 0 2 4. K.P.J. 11 5 3 3 13 I 5. Morres 11 5 2 4 12 I 6. Olmulo 11 4 3 4 11 7. Bondia 11 5 1 5 11 8. T.C.H.-A 11 2 4 5 9. T.C.H.-B 11 3 2 6 10. Mulo B 11 2 18 5 I 11. Milock 11 2 18 5 12. Wilking B 11 0 0 11 Op maandag 18 maart a.s hoopt mevr. WED. SEGERS- VERHOEVEN haar 80ste verjaardag te vieren. Dat zij nog lang mag leven is de wens van haar kinderen Hulst, Steensedijk 90 Familieberichten (uit andere bladen) Overleden: Tannetje Traas, wed. van Adriaan Zeevaart, 80 jr., Baarland, 13 maart; Johan na van Daele, 86 jaar, Vlis singen, 12 maart; Cornelia Catharina Davidse, 86 jaar, Middelburg, 13 maart; Ma- rinus Cornells Baarends, 80 jaar, Goes, 12 maart. Personeel gevraagd André van Hilst n.v. vraagt voor haar zelfbedieningswinkel Mgr. Nolensplein 21 te Breda; een nette verkoopster en eeri aankomende bediende. Gunsti ge arbeidsvoorwaarden. Bij ge bleken geschiktheid, goede toe komstmogelijkheden. De be drijfsleider de heer Cornel ver strekt u gaarne nadere inlich tingen. Auto's - Motoren T.k. Fiat 500 '64 i.z.g.s. Peugeot 404 diesel '65 Garage Sj. Hop mans Markt 26-28, Standdaar- buiten tel. 01652-3373 Ook voor al uw takelwerk zijn wij dag en nacht bereikbaar. Vakantie Te huur aan zee, originele 5 pers. caravan. Staande te Zou- telande (Camping Vos) Vrij van 27 juli tot 10 aug. en voor 15 juni, Caravan is na afspraak te zien. maken bekend, dat ter voldoening aan artikel 13 der Waterstaatswet 1900 ter provinciale grif fie te Middelburg, St.-Pieterstraat 42 en ter se cretarie der gemeenten op Zuid-Beveland van 18 maart tot en met 9 april 1968 ter inzage is gelegd hun ontwerp-voorstel aan de provinciale staten tot samenvoeging van de polders Anna- Maria en Völcker met het waterschap De brede watering van Zuid-Beveland. Belanghebbenden worden in de gelegenheid ge steld van dit voorstel kennis te nemen en hun bezwaren daartegen aan de provinciale staten schriftelijk in te dienen uiterlijk 9 april 1968. MIDDELBURG, 12 maart 1968 Gedeputeerde Staten voornoemd, J. van Aartsen, voorzitter D. van der Wel, Griffier Gedeputeerde Staten van Zeeland maken be kend, dat ter voldoening aan artikel 13 der Wa terstaatswet 1900 ter provinciale griffie te Mid delburg, St.-Pieterstraat 42 en ter secretarie van de gemeenten op Tholen en van de gemeente St.- Philipsland van 18 maart tot en met 9 april 1968 ter inzage is nedergelegd hun ontwerp voorstel aan de provinciale staten tot samen voeging van de waterschappen Tholen en St.- Philipsland. Belanghebbenden worden in de gelegenheid ge steld van dit voorstel kennis te nemen en hun bezwaren daartegen aan de provinciale staten schriftelijk in te dienen uiterlijk 9 april 1968. MIDDELBURG, 12 maart 1968 Gedeputeerde Staten voornoemd, J. van Aartsen, voorzitter D. van der Wel, Griffier De goudkoorts in Eui toe; zij heeft een hoog punt bereikt, merhand moet men zie of de huidige goudpoli' ongelimiteerde goudafgi 35 dollar per troy-ounce kan worden voortgezet, lanten in ieder geval een verhoging van de Maar dit betekent dat kaanse dollar zal moete ren. Een dergelijke ope| zeer verstrekkende geve het internationaal mone en voor het economise! van de Westerse landen. I tie van de dollar betekei| andere valuta's eveneetf devalueren. Een van de landen, die dupe zou worden is En Britten zouden hun voot de devaluatie van het pc klap zien verdwijnen. W; betreft is de toestand r ongunstig; de monetaire r wij hebben, bestaat vooi grote deel uit goud, dat dollardevaluatie meer wa De Amerikanen zullen zich politieke redenen tegen d tie verzetten. Zij zouden 1 beeld de Sovjet-Unie mee i spelen. Deze heeft een raad, die geschat wordt J tien miljard dollar. Deva de dollar zou betekenei waarde van deze goudvoc gekeerd evenredig stijgt. Hierdoor zouden de Russen nomische positie ten aanzi Westerse wereld versterkt handelsmogelijkheden woi ter, hetgeen hun economi; ten goede komt. De Ar hebben er nooit een gehei: maakt dat zij geen voorst; van een krachtige econom plooiing van de Sovjet-U heeft immers ook politie! quenties, waartegen de Staten opzien. De ontwikkelingslanden, die netaire reserves voornam! ben opgebouwd uit dollars eveneens de dupe van c van de dollar. Deze lande toch al de grootste moeite reserve te vormen. Devalu tot gevolg, dat deze rei waarde zullen verminderer een periode, dat in New sproken wordt over verbet' de economische positie landen, zou een dergelijk gel wel bijzonder ongelu komen. i De vraag rijst evenwel of ei dering van de goudprijs n< kan worden tegengehou' prijs is sedert 1933 niet mi derd, terwijl de prijzen va deren- en dienstenpakket r verdubbeld zijn. Een nieuwe verklaring van d van de goudpool zal naar ning weinig geruststellend hoe veelvuldiger dergelijk; ringen worden gegeven, de der is hun effect. De spc zullen hun rush op het g staken. Devaluatie van de dus niet ondenkbaar. Minister Roolvink (Soc. heeft voor de twee binnen enkele waarschuwende vinger op tegen de werkgevers- en mersdelegaties, die de c.a.o.'s opstellen. Hij heeft gedreigd met maatregelen, de lonen in dezelfde mate stijgen als tot nu toe het geweest. De minister blijf erg geschrokken van de verkortingen, die in de ni; beidsovereenkomsten wor dongen, en waarvan recer bouw-c.a.o. met (in novem half uur per dag korter we de klap op de vuurpijl bete Natuurlijk heeft een kabinet waarschuwende geluiden horen, zoals deze week g in een nota van de regerin Stichting van de Arbeid. De heeft het recht, en zelfs de te spreken, wanneer zij, zo geval, van mening is dat on. ciële relaties met het buiten betalingsbalans) er nog niet rooskleurig uitzien. Da iets gedaan moet worden, ieder weldenkend mens. t\ althans wij niet begrijpen is meteen naar machtsmiddel worden gegrepen en dat pri verworvenheid als de vrije Gtiek in gevaar moet wo bracht.

de Stem | 1968 | | pagina 4