Goudkoorts in Europa naar climax BEGERING VS, GOUDEN HORLOGE VOOR PIPO Staten van Z.-Holland kritiek op vergroting Maasvlakte Stikstofmij Sluiskil ontslaat 45 man Constantijn terug naar Griekenland HEATH NU POPULAIRDER DAN WILSON Drie miljard winst door links voorrang Brazilië rampgebied Bendix wasautomaten Win 2S gulden met Spie Span DAGBLAD VOOR ZEELAND „Alternatieven genoeg in Zeeland en Brabant Leefbaarheid „Gezellige" huishoudster maakt oude man vijf mille armer Harde wind ANDAAG IN Door automatisering RECORD Gesprek over c.a.o. voor schilders vastgelopen Truman Capote in Nederland Pater Krekelberg: 15 f m 24 maart Slapen alleen Is nog geen uitrusten. 108e JAARGANG No. 25763 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker RedactieraadJ. M A. C. v. Dongen, C. J. van Hootegem, mr. dr. A. J. j, M. Mes, P. V. M. Vercauteren, L, J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor Ooi, Koningin en Vaderland ajiMaiP V R IJ D A G 15 MAART 1968 Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (exd. 50 ct. incassokosten), 4,55 per maand (incl. 5 ct. incassokosten), Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven .en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893). DOLLAR HOUDT (nog) STAND DE HAAG. (ANP). Van de zijde van provinciale staten van Zuid-Hol land is kritiek geuit op de geplande uitbreiding van de Maasvlakte ten behoeve van de zeehavens. Dit ge beurde in het debat over het rapport „Verkenning van enkele aspecten van de ontwikkelingsmogelijkheden voor zeehavens in het Deltagebied." De sprekers betoogden dat er vol doende alternatieve mogelijkheden voor de aanleg van zeehavens zijn, met name in het Sloegebied ten oos ten van Vlissingen. Ook Noord-West- Brabant komt als havengebied in aan merking. De belangrijkste reden van de kri tiek was de bezorgdheid over de leef baarheid op Voorne en Putten, die door de geplande uitbreiding van de Maasvlakte (met 800 hectare) in het gedrang komt. De nationale economie wordt ongetwijfeld door de industrie- en in het Deltagebied gestimuleerd, maar belangrijker is het woonklimaat zo zeiden enige statenleden, Vandaar ook de kritiek op de Rijnpoorthaven, die op de noordelijke oever van de nieuwe Waterweg geprojecteerd is. Gedeputeerde staten zullen van daag op de kritiek ingaan. Pipo de Clown, Mammalou en hun vrienden Klukluk en de Dikke Deur zijn onderscheiden met de tv- prijs van slechthorenden „uit dankbaarheid van alle slechthoren den en dove grote en kleine men sen". Zij kozen Pipo's avonturen uit als de beste en meest begrij pelijke tv-serie van het jaar 1967. Als tastbare beloning kreeg Pipo een gouden horloge met inscriptie, dat hij hier trots Iaat zien. Weersverwachting meegedeeld door het KNMI, geldig tot van avond: Opklaringen, maar ook plaat selijk een bui. Matige tot krach tige, aan de kust harde zuidwes telijke wind. Later ruimend naar ™est tot noordwest. Dezelfde temperaturen. Zon onder 18.45 en op 6.52 uur; maan op 19.55 en onder 07.19 uur. Wegeninformatiedienst KNAC— ANWB 070—814391; Wegeninfor matiedienst België: 0932-2133855; jbdend in België onder nummer (Van onze correspondent) NIJMEGEN De'Nijmeegse po litie is op zoek naar een onge veer 50-jarige vrouw, van wie voorlopig alleen bekend is dat zij een heel gezellig type moet zijn en een stevige borrel kan drinken. De vrouw belde aan bij een 81- jarige Nijmegenaar en stelde zich voor als de nieuwe huis houdster van zijn beste vriend, een nog kranige weduwnaar in Druten. De Drutenaar had haar gevraagd de hartelijke groeten te gaan overbrengen in Nijme gen. De bejaarde baas in Nijmegen kon wel waarderen dat zijn vriend de huiselijke aanwinst op zicht had gezonden en nodigde haar uit om even binnen te ko men. Er kwam een liter cognac op tafel, die tot de laatste drup pel opging. Intussen waren ook de tongen losgekomen en had de Nijmegenaar in ver trouwen verteld dat hij nog wel wat centjes achter de hand had. „Eerst zien. Anders geloof ik het niet", zei de jolige huishoudster. Zij werd meegetroond naar de slaapkamer en mocht daar een blik op een stapeltje van 5000 gulden werpen. Wat verder gebeurd is, herinnert de bejaarde zich als gevolg van de cognac niet goed meer. Vast staat alleen dat de dressoirlade later grondig overhoop was ge haaid en de 5000 gulden was ver dwenen. Evenals de feestelijke huishoudster, die overigens nog nooit een bordje heeft afgewas sen voor zijn Drutense vriend en bij hem zelfs totaal onbekend is. - He Sterol In de nieuwe uitbreiding van Middelburg hebben de stede bouwkundigen vele kansen ge mist. Pagina 3. De Buma is geen boeman, al dus de heer P. W. van Lienden, die na 43 jaar in dienst van alie componisten met pensioen gaat. Pagina 7. J Een op twee batterijtjes wer kend beveiligingsapparaat voor kampeerders, is een van de nieuwtjes van de Hiswa. Pa gina 11. In september 'start de NCRV met de uitzending van een in ons eigen land spelende t.v.- roman. Pagina 15. Het is niet onmogelijk dat Ne derland weer texiielprodukten aan Indonesië gaat leveren. Pa gina 23. (Van onze redactie buitenland) LONDEN/PARIJS/WASHINGTON. De goudkoorts in Europa bereikte gisteren een haast nachtmerrie-achtige om vang en dreigt nu uit te lopen op een volslagen monetaire anarchie. De massale aankopen van goud, zilver en platina wijzen er op dat ook ,.de kruidenier op de hoek' zoals een goudhandelaar liet uitdrukte, zijn papiergeld nauwelijks nog vertrouwt en zich in de goudhandel heeft gestort. De kopers van het goud speculeren er op dat de goudprijs verhoogd zal worden. Dit zal een devaluatie van de Amerikaanse dollar met zich mee moeten brengen. In dit verhand heeft de Amerikaanse mi nister van financiën, Henry Fowler, gisteren voor de senaatscommissie van financiën uitdrukkelijk verklaard, dat van een devaluatie geen sprake zal zijn. In Europa zijn bankiers, economen en beurskenners het er over eens dat alleen doeltreffende, positieve maat regelen door de Amerikaanse rege ring de wereld kan behoeden voor de ineenstorting van het publieke ver trouwen in het geld. Een Zwitserse bankier' zei: „Wat wij nu willen zijn geen geruststellende verklaringen, maar directe maatregelen". Er is ln Europa veel kritiek op, het Amerikaanse Congres dat de afhande ling van de jongste belastingvoor stellen van de regering ernstig ver traagt. Minister Fowler die het Con gres hetzelfde verwijt maakt, zei in de senaatscommissie dat de Federal Reserve Board (de Amerikaanse cen trale bank) voorbereidingen treft voor beperkende maatregelen op mo netair gebied, nu het Congres niet meewerkt. Volgens de minister moet het Con gres het voorstel voor een toeslag van tien procent op de inkomstenbe lasting binnen dertig dagen aanvaar den, willen de dollar en de wereld economie gezond blijven. In Parijs was gisteren de goud paniek het grootst. Daar bereikten de verkopen driemaal het peil van woensdag (15 ton dat al een record was) gisteren werden 45 ton goud plus 50.000 gouden Napoleons ver kocht. In Londen werd meer dan 200 ton verhandeld, in Zurich meer dan •100 ton. Zelfs de anders weinig be langrijke goudmarkt van Frankfort meldde 'n bijzonder hoge omzet. Cij fers hierover zijn niet bekend. Ook de handel in zilver, platina, palla dium en zelfs koper bereikte record hoogten. (Van onze correspondent) SLUISKIL De directie van de Nederlandse Stikstofmaatschappij te Sluiskil zal aan het gewestelijk ar beidsbureau vergunning vragen aan 45 werknemers ontslag te verlenen. De werknemers zijn overbodig ge worden door verregaande automati sering van het produktieproces. Volgens een mededeling van de di rectie heeft de snelle technologische ontwikkeling in de chemische indus trie er in de laatste 2 a 3 jaar toe ge leid dat produktie-eenheden van zeer grote capaciteit moesten worden toe gepast, ook al teneinde haar concur rentiepositie te behouden. Na het in bedrijf komen van deze nieuwe grote eenheden konden ver ouderde produktie-installaties met een grote personeelbezetting worden stilgelegd. Hoewel de totale stikstofproduktie bijna werd verdubbeld is het aantal arbeidsplaatsen aanzienlijk terugge lopen en bestaat er reeds zeer ge ruime tijd een overbezetting. De directie hoopte dat deze over bezetting door natuurlijk verloop bin nen een redelijke termijn zou zijn verdwenen. Waarschijnlijk onder in vloed der algemene werkgelegen heidssituatie ook in Zeeuwsch- Vlaanderen Voltrekt deze aanpas sing zich helaas niet in het tempo als aanvankelijk mocht worden ver wacht. Alhoewel ook na het vertrek van de 45 werknemers nog sprake is van een overbezetting, zullen hiervoor geen nadere maatregelen noodzakelijk zijn, aangezien dit overtollig perso neel tijdelijk voor uitbreidingswerk zaamheden kan worden ingezet om geleidelijk aan door het natuurlijk verloop te worden opgevangen. Over de te nemen maatregelen heeft overleg met de ondernemings raad plaatsgevonden en voor betrok kenen is aldus de directie een in alle opzichten sociaal verantwoor de afvloeiingsregeling getroffen. DE VERKOPER A. O. (28 j.)'wordt ervan verdacht bij zijn werkgever, een autobedrijf in Amsterdam, ruim f 13.000 te hebben verduisterd. O., die voortvluchtig is, inde van twee klanten die een nieuwe auto hadden besteld f 13.000. Vervolgens smeer de hij hem met een auto van zijn baas. Volgens schattingen heeft de inter nationale goud-pool al minstens 450 ton goud (waarde een half miljard dollar) beschikbaar moeten stellen in de loop van deze week, die een ab soluut record in de verkoop van goud te zien zal geven. Hoe lang kan dit zo doorgaan, en hoe moet er een eind aan worden ge maakt?, vragen handelaren zich af. In Londen en Parijs zijn zij zelf tot maatregelen overgegaan om aan de goudkoorts een einde te maken. In Londen verhoogden zij de prijs tot op het hoogste peil sinds de op richting van de goudpool in 196U: 33.26 doll. Orders voor kleine aan kopen werden geweigerd. In Parijs steeg de goudprijs tot 35.90 dollar, maar de vraag bleef groot. UTRECHT (ANP). Partijen in het schildersbedrijf zijn gisteren niet tot overeenstemming gekomen over een nieuwe c.a.o. De werkgeversorganisaties waren niet bereid een verhoging van de pensioenpremie met 1 pet. in over weging te nemen, terwijl de werk nemersorganisaties het voorstel van de werkgevers tot het invoeren van een spreidloon van 10 pet. in de Jeugdlonen afwezen. ATHENE (AFP) De Griekse re gering en koning Constantijn zouden overeenstemming hebben bereikt over de terugkeer van de vorst naar Griekenland, zo is donderdag uit be trouwbare bron in Athene vernomen. Een artikel van de nieuwe grond wet, die in de loop van het jaar aan een referendum zal worden onder worpen, zou bepalen, dat het politie ke stelsel in Griekenland dat van de constitutionele monarchie is. Als de ze grondwet door de kiezers wordt aanvaard zou de regering de naar Italië uitgeweken Constantijn vervol gens uitnodigen naar zijn land terug te keren. Deze oplossing zou de goedkeuring van de koning wegdragen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Links voorrang zou voor ons land een besparing kunnen betekenen van drie miljard gulden door kortere wachttijden en vermin dering van het aantal benodigde po litieagenten. Pater Ed Krekelberg s.j. heeft dit berekend op grond van een Londens verkeersonderzoek. Pater Krekelberg meent, dat met links voorrang de wachttijden met 97 procent zouden worden vermin derd. Op basis hiervan zou er een aanvangsbesparing worden bereikt van 2,9 miljard gulden, welk bedrag jaarlijks enorm zou toenemen. RIO DE JANEIRO (Reuter) Pre sident Arthur da Costa E Silva heeft verscheidene delen van Noord-Brazi- lië, die door ernstige overstromingen zijn getroffen tot rampgebied ver klaard. Alleen al in het stadje Espi- nosa, in de staat Minas Gerais, zijn dertig mensen omgekomen. Sommige berichten spreken van 200.000 daklo zen, maar een nauwkeurige schatting kan niet worden gemaakt daar vele verbindingen verbroken zijn. Al we kenlang komt er in Noord-Brazilië zware regenval voor. LONDEN (AP) De conservatieve oppositieleider Edward Heath is voor het eerst meer populair dan premier Wilson, aldus blijkt uit een enquête. De nationale opiniepeiling waarvan de uitslag in de Londense Daily Mail werd afgedrukt wijst tevens uit dat de conservatieven een voor sprong hebben op de regerende Labourpartij van 13.7 die drie procent lager is dan een maand geleden. Als deze cijfers bij algemene verkiezingen zouden gelden zouden de conservatieven terugkeren aan de macht met een overweldigende meer derheid in het Lagerhuis van ongeveer 250 zetels. De regering van Wilson heeft momenteel een meerderheid van 78 zetels. Een extravraag over de nieuwe Britse wet, waaronder beperkingen gelden op de immigratie van kleurlingen, wees uit dat 79 procent het een juiste maatregel vindt. 15 Procent is er tegen en zes had geen me ning. Uit een enquête die werd gedaan door de Daily Telegraph bleek dat de conservatieven 19 procent meer steun hebben dan de Labourpartij 72 Procent-keurde de regeringsmaatregelen met betrekking tot de immi gratie goed. WILSON uit de gratie HEATH populair De Amerikaanse schrijver Truman Capote (In koelen bloede) op de foto rechts is gisteren op Schip hol aangekomen in gezelschap van filmregisseur Richard Brooks. Zij zijn hier ter bijwoning van de Am sterdamse première van de naar Capote's beroemde boek gemaakte film. (ADVERTENTIES) geopend van 10*17 uur en van 1930*2230 uur zondagen van 10*18 uur toegang f 3.» AMSTERDAM speciaal Treïn-Toegangsbiljet met 3x reductie verkrijgbaar op 140 N.S.-staüons Vraag uw handelaar inl. Postbus 1320 Amsterdam OLGA KUK VANAVOND OM 19.57 OP NEDERLAND I T

de Stem | 1968 | | pagina 1