ROBERT KENNEDY ALSNOG KANDIDAAT? Voorverkiezingen in New Hampshire stellen oorlog in Zuid-Vietnam ter discussie Rooivink dreigt met algemene loonmaatregel Rotterdam in verzet tegen Rijnmond JAMIN spinazieI.15 sperziebonen ko NEDERLANDS - DEENSE VREDES POGING? Gratie voor 35 ter dood veroordeelde Afrikanen in Rhodesië DAGBLAD VOOR ZEELAND (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON - Senator Robert Kennedy lieeft gisteravond, naar aanleiding van de sensationele verkiezingsuitslag in New Hamp shire, verklaard „alle voor hem openstaande mogelijkheden opnieuw te bestuderen". Teken aan de wand Man uit Cliaam dood na val in asfaltmolen Kans op regen Luns actief Werkgevers Werknemers CONFRONTATIEPOLITIEKTUSSEN DE WATERWEGMACHTEN OP KOMST? Basis ANDAAG IN jjlaaMag Ste Jftcro Duitsers in kampen? pindarotsjes ZOO gram van 92 750 GRAM m 450 GRAM «5-^fl 108e JAARGANG No. 25762 Uilgeve N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Or. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. leijendekker RedactieraadJ AA. A. C. v. Dongen, C. J. van Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, P. V. M. Vercauteren, l. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor Ood, Koningin en Vaderland DONDERDAG 14 MAART 1968 Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (exd. 50 ct. incassokosten), 4,55 per maand (incl. 5 ct. incassokosten), Losse nummers 0,25. Post-abf. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steensfraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN Potgieterstraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). ROBERT KENNEDY nieuw beraad z EUGENE MC-CARTHY tegen de oorlog LYNDON B. JOHNSON niet belangrijk NELSON ROCKEFELLER weinig stemmen Dit was tot nu toe de sterkste aanwijzing die hij zelf ooit heeft gegeven over een zich mogelijk beschikbaar stellen voor de democratische presidents-kandidatuur. De kiezers van de kleine staat New Hampshire, berucht om hun eigengereidheid in politieke zaken, hebben hun reputatie van „kandi- datenkrakers" alle eer aangedaan. De Democratische anti-oorlogskan didaat Eugene McCarthy sleepte voor zover gisteravond bekend 42 procent van de Democratische stemmen in de wacht. President Johnson bij deze voor- verkiezing geen kandidaat maar wiens naam men op het stembljet kon invullen haalde niet eens de helft van de democratische stem men (49 procent). Waarnemers en commentators, zowel in Amerika zelf als in Europa, zien in het succes van de tamelijk onbe kende McCarthy een bevestiging van het feit dat de discussie over de oorlog in Vietnam voor het eerst, werkelijk de massa's begint te be roeren. In Europa ziet men de uit slag ais een mogelijk begin van een nationale kruistocht tegen de oorlog. Vast staat dat tegenstanders van het Vietnambeleid sterk zijn aange moedigd. Verwacht wordt dat zelfs tegenstanders uit op overige terrei nen zeer bevriende kring thans de tijd rijp achten hun stem luider tegen de oorlog te doen klinken. Het Moskouse blad Isvestia sprak van een „massaal protest" tegen de oorlog in Vietnam. Intussen blijft het feit dat in het republikeinse kamp de „eeuwige ver liezer" Richard Nixon 79 procent van de stemmen haalde en dat terwijl Nixon zich geen vredes- of anti-oor- logskandidaat kan noemen, maar voor het overige wel zijn hele campagne laat steunen op anti-Johnsonleuzen. Gouverneur Nelson Rockefeller van New York haalde slechts 11 procent. Hoewel het Witte Huis blijft voor geven weinig belang te hechten aan de voorverkiezingen, zal president Johnson zijn tegenkandidaat McCar thy toch serieuzer moeten gaan ne men dan hij tot nu toe deed. Waarne. mers zijn weliswaar nog steeds van mening dat McCarthy tegen Johnson geen schijn van kans heeft, maar wel kan hij een door Johnson niet meer te negeren anti-Vietnamstemming losslaan in Amerika. Op een persconferentie zei McCarthy gisteren dat hfj „wellicht de nomina tie toch zou kunnen krijgen". Hij zei dat zijn eerste daad als president zou zijn: onderhandelingen aanknopen met Hanoi en de Vietcong. Hij ontkende dat hjj als kandidaat zou terugtreden indien ook Robert Kennedy zich alsnog in de strfjd zou werpen als presidentskandidaat der Democratische Partij. Robert Kennedy verklaarde gister avond op het vliegveld van Washing ton dat uit de uitslag der „primaries" in New Hampshire blijkt dat een aan zienlijk deel van het volk bezorgd is over de binnen- en buitenlandse po litiek van president Johnson. Dit is een van de factoren die hij aanvoer de voor de herziening van zijn posi tie. De andere zijn: De schijn, opgewekt door de „hea. rings" over het Vietnambeleid van de senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen, dat de re gering niet van plan is haar be leid inzake Zuidoost-Azië te ver- anderen of aan te passen, noch overweegt het congres te raadple gen alvorens tot zending van meer troepen naar Vietnam te beslui ten. De uitslag van de „primary", de eerste voorverkiezing in Ame rika, moet voor Johnson een teken aan de wand zijn. De democraat Eugène McCarthy, die zich tegen Johnson keerde uit pro test tegen het Amerikaanse Viet- nam-beleid, kreeg 42 procent van de stemmen der democraten, ruim het drievoudige van het aantal dat was verwacht. Men kan niet zoveel conclusies ver. binden aan de uitslag van een Amerikaanse voorverkiezing, maar de conclusie (gesteund door de laat ste opinie-onderzoeken in Amerika), dat Johnson met zijn Vietnam-poli- tiek op de verkeerde weg is, lijkt ons alleszins gerechtvaardigd. (Van een onzer verslaggevers) BREDA. Gistermiddag is de heer H. Koijen uit Chaam in een asfalt molen gevallen. Hij werd hierbij op slag gedood. Het ongeval gebeurde tijdens werk zaamheden aan de asfaltmolen op het terrein van het aannemersbedrijf Dijkstra aan het Stenen Hoofd in Breda. De heer Koijen was 45 jaar en ongehuwd. Weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Opklaringen, maar ook kans op een bui. Matige tot krachtige, naar noordwest ruimende wind. Dezelfde of iets lagere tempera turen. Zon onder 18.43 en op 6.54 uur; maan op 18.27 en onder 07.07 uur. Wegeninformatiedienst K.N.A.C. ;A.N.W.B. 070 - 814391; Wegen- mformatiedienst België 0932 - 2133855; rijdend in België onder nummer 133855. Richard Nixon lacht breed en tot nu toe heeft hij alle reden tot lachen; hij kreeg ca. 80 pro cent van de stemmen tegen zijn rivaal, Nelson Rockefeller slechts negen procent. •j; De reactie van de regering op het rapport over de rassenrellen van vorig jaar. Volgens Kennedy blijkt daaruit dat de regering geen nieu we aanpak van het rassenpro bleem overweegt. rj: Uit de uitslag der voorverkiezin gen valt op te maken dat Richard Nixon bijna zeker de republikein, se presidentskandidaat zal wor den, terwijl Nixon nooit te ken nen heeft gegeven dat hij het huidige beleid zal veranderen als hij tot president gekozen wordt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Denemarken staat volgens Deense berichten volledig achter de Nederlandse pogingen om met andere Europese landen vredes initiatieven voor Vietnam te onder nemen. De Deense minister voor ont wapening Petersen heeft dit gisteren verklaard. De officiële woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken had geen commentaar op andere Deense berichten, dat volgens minis ter Petersen zijn land met Nederland reeds een plan aan het uitwerken is. Zeker is intussen wel, dat druk di plomatiek overleg tussen verschillen de Europese landen en Nederland gaande is over de Nederlandse pogin gen met deze landen gezamenlijk vredespogingen te ondernemen. Mi nister Luns heeft hierover tijdens z(jn recente reizen naar West- en Oost-Europese landen met zijn ambt genoten in deze landen al officieel contact gehad. Een aantal landen heeft zich reeds bereid verklaard der gelijke intitiatieven graag te willen uitwerken en ondersteunen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Rooivink van Sociale Zaken heeft het be drijfsleven gedreigd met een algemene maatregel voor de lonen, als de loonsverhogingen, die hem via c.a.o.'s onder ogen komen, op de zelfde voet voortgaan. De huidige bij hem liggende contracten zal hij nog doorlaten, met uitzondering voorlopig van die voor het bouwbedrijf. Laatstgenoemd contract is om advies naar het college van wijze mannen,gezonden. De maatregel zal waarschijnlijk be staan uit een verbod om dit jaar en in 1969 de arbeidstijd meer te bekor ten dan met een kwartier per dag. De maatregel wordt genomen uit zorg voor de situatie van vooral 1969, als de kosten van levensonderhoud („het wordt al gauw 4 pet", aldus minister Witteveen) zullen stijgen door allerlei overheidsmaatregelen, een stijging waarvoor in de loon- sector een compensatie moet komen. De dreiging van minister Rooivink' gisteravond uitgesproken na afloop yan de vergadering van een rege ringsdelegatie met de Stichting van de Arbeid, kwam nadat zowel werk gevers als werknemers in de stich ting hadden geweigerd een aanbe veling naaf hun achterban uit te doen gaan om arbeidstijdverkorting te beperken tot een kwartier per dag in 1968 en 1969 tezamen. Tijdens het gesprek met de stich ting heeft de regering haar bezorgd heid over de loonontwikkeling tot dit moment kenbaar gemaakt. De bouw-c.a.o., die een werktijd verkorting met een half uur per dag in november in het vooruitzicht stelt, heeft de verontrusting nog ver groot. „De Stichting van de Arbeid heeft met nadruk verklaard, dat zij in het leader van de vrije loonpolitiek niet de taak heeft de onderhandelende partijen richtlijnen te geven. Zij ko men in vrijheid voorzieningen over een en het is aan de regering om de overeenkomsten te aanvaarden of af te wijzen. Dit neemt niet weg, dat de werk gevers anders tegen de economische situatie aankijken dan de vakcentra les. De werkgevers hebben over de economie wel zorgen. De uitvoer mag in 1967 dan gestegen zijn, het was waarschijnlijk slechts een stijging in volume, niet in geld. Die stijging wordt dan verklaard door een slech tere afzet in het binnenland. Met de regering kijken de werkgevers zorge lijk naar de betalingsbalans, zo ver klaarde na afloop ir. J. Bosma. De vakcentrales vinden die balans niet zo slecht, zei de heer A. Kloos namens hen. „Misschien schrikt men even, als men eerst een gunstig saldo van 200 miljoen verwachtte en ver volgens een tekort ziet van 350 mil joen. Maar bij die raming was uitge gaan van een voorraadvorming (door import) van 100 miljoen, terwijl de feitelijke voorraadvorming 900 mil joen gulden is geweest. Er is dus eigenlijk sprake van een verbetering ten opzichte van de raming." (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Rijnmond en Rotterdam staan lijnrecht tegen, over elkaar en zullen de komende maanden aan confrontatiepolitiek doen. Het openbaar lichaam Rijnmond, dat sedert oktober 1965 in het Waterweggebied voor 23 gemeenten heeft geprobeerd te coördi neren op het gebied van ruimtelijke ordening en hier en daar nog wat te bemiddelen, wil nu wettelijk vastgelegde bestuursverantwoor- delijkheid. Rijnmond stelt zich daarbij voor een aantal taken aan de gemeenten te ontnemen en zelfs Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land van verantwoordelijkheden te ontlasten. Een en ander hebben Rijnmond voorzitter mr. V. Marijnen en zijn ge committeerden in een interimrapport over de Rijnmondstructuur neerge legd. Rotterdam, zo is o.m. tijdens de begrotingsbehandeling in de gemeen teraad gebleken, is het hiermee ab soluut oneens. Populair gezegd zou den burgemeester Thomassen en zijn wethouders het liefst zien dat Rijn mond zo snel mogelijk wordt opge doekt en de klok wordt teruggedraaid tot voor 1 april 1965 toen de wet op het openbaar lichaam Rijnmond offi cieel in werking trad. In het interimrapport dat na een reeks van besprekingen in de Rijn- mondraad zelf in de gemeenten van Rijnmond en weer in de Rijnmond- raad moet leiden tot een advies aan de regering wordt vurig gepleit voor meer bevoegdheden op het ge bied van de ruimtelijke ordening, het opstellen van ontwikkelingsprogram ma's, het aanleggen en verbeteren van wegen, het openbaar vervoer, de milieuhygiëne, de recreatie en het onderwijs. Het ligt zelfs in de bedoe ling om op die punten waarvoor Rijnmond verantwoording neemt de gemeenten zich absoluut terugtrek ken. Voor een enkel punt geldt dat ook voor Gedeputeerede Staten die de ruimtelijke ordening van Rijn mond (het enige terrein waarop het lichaam tenminste tot nu toe zeg genschap had) altijd nog kon goed- of afkeuren. Het is duidelijk dat van alle 23 ge meenten in het Rijnmondgebied Rot terdam het minst gelukkig is met de machtsuitbreiding van de Rijnmond, alhoewel Rotterdam de eerste is om met Rijnmond te zeggen, dat op basis van de huidige bevoegdheden dit or gaan niets kan doen en in feite alleen maar een lastige vierde bestuurslaag vormt. Het huidige meningsverschil tussen Rotterdam en Rijnmond ligt dan ook hierin dat Rotterdam zegt; Zie je wel, je had Rijnmond niet zelfstandig moeten maken maar een soort van groot Rotterdam, met de burgemeester van Rotterdam als voorzitter en Rijnmond probeert het gelijk aan zijn zijde te brengen met de listige opmerking, dat Rijnmond nu met de nieuwe wet precies zo sterk wil worden als Rotterdam al tijd gewild heeft. In tal van uitlatin gen hebben Rotterdamse gemeente raadsleden en stadsbestuurders in tussen laten uitkomen, dat zij ten tijde van de voorbereiding van Rijn mond een te optimistische kijk heb ben gehad op de bijdrage die een „bovengemeentelijk orgaan" voor het Waterweggebied zou kunnen hebben. Nu zeggen zij; spaar ons voor een dergelijke pottekijker en bemoeial. Wat de Rotterdammers nu nog hoog uit zouden wensen is een interge meentelijk orgaan, een samenwer- kingsclub van gemeenten die een aantal dingen samen doen en samen betalen. Dat betekent dan ook in de praktijk dat Rotterdam een heleboel doet en een heleboel betaalt en een heleboel te zeggen heeft. o ZIE VERDER PAGINA 5 Sinds 1939 is in ons land nie mand meer in de adel verhe ven. Pagina 7. De aanhoudende goudkoorts wekt in vele landen ernstige bezorgdheid. Pagina 9. De Nederlandse „Doornroosje" Maria Bovet heeft een voorkeur voor romantisch ballet. Pag. 11. De Jaarbeursdirectie denkt aan drie in plaats van twee beurzen per jaar. Pagina 17. SALÏBURY (Reuter/AFP) De re gering van Rhodesië heeft gisteren gratie verleend aan 35 ter dood ver oordeelde Afrikanen. Hun straffen zijn omgezet in gevangenisstraffen. Onder hen zijn er vier, die afgelopen maandag zouden worden opgehangen. Op deze dag werd het doodvonnis aan tweo Afrikanen voltrokken. De 35 mannen waren ter dood ver oordeeld op beschuldiging van terro ristische activiteiten. In een regeringsverklaring wordt ge zegd: „Met het oog op het tijdsverloop sinds de veroordeling van de betrok kenen heeft de regering alle lopende zaken opnieuw bekeken en voorrang gegeven aan die welke de sterkste aanspraken op toepassing van cle mentie hadden". Drieëndertig andere zaken, „waar onder de ernstigste", worden opnieuw bezien, aldus de verklaring, die een opsomming geeft van 85 gevallen van ter dood veroordeelde Afrikanen, waarin een hernieuwd onderzoek wordt ingesteld. Amerika heeft opnieuw een verzoek van de Rhodesische premier Ian Smith om een inreisvisum afgewezen, zo deelden functionarissen in Wash ington dinsdagavond mee. Smith, vorige maand al een visum geweigerd toen men daar namens hem monde ling om verzocht, had de tweede aan vraag enkele dagen geleden schrifte lijk ingediend bij het Amerikaanse consulaat-generaal in Salisbury. De Rhodesische premier wilde naar Amerika om een spreekbeurt te ver vullen aan de universiteit van Virgi nia. Volgens de voorzitter van het Zim- babwecongres van vakverenigingen, Francix Nehwati, zijn in de gevan genkampen in Rhodesië Westduitsers werkzaam. Hij verklaarde dit dins dag tegenover een speciale VN-com- missie voor kolonialisme (Zimbabwe is de Afrikanse naam voor Rhodesië). Volgens Nehwati bevinden zich in de kampen 20.000 tegenstanders van de blanke minderheidsregering van Tan Smith. (ADVERTENTIES) morgen voordeel wi- m niet duur we/ heerlijk NOG VERSER DAN VERS KWALITEITS DIEPVRIES

de Stem | 1968 | | pagina 1