Eerste Kamer wil herziening van artikel 117 Rusk: „Vietnam" niet in congres In gebieden met werkloosheid zijn de meeste doe-het-zelvers maak een einde aan die dagelijkse narigheid van de kleine was "Mauri Kerk in beweging IN 'T KORT Meerderheid steunt Polak NYT: „GEBARSTEN GRAMMOFOONPLAAT" VRAAG NAAR GOUD BLUFT GROOT niet vet 1 Gemengde huwelijken en intercommunie Rechtszaak „Schelden' LUNS NAAR ZUID-SLA Vlë Wateroverlast Brazilië Grammofoonplaat Onveranderd KRITIEK VAN IR. LARDINOIS OP PLAN-MANSHOLT In opkomst Verschuiving Sterilisatie in India Zondag weer nieuwe harttransplantatie? Inbraak Spaanse kanselarij opgelost Het probleem van huisvrouwen ...en vrijgezellen. Eindelijk een elektrische "kleine was"-machine van een groot merk. Veel gemak - hoge kwaliteit. Hebt u al een wasmachine Nova miniwashf 149,50 zowel voor 110 als 220 volt. NOVA ELECTRO-APPARATUUR, BLOEMGRACHT 171-173, AMSTERDAM-C TEL020 - 24.9735. DAGBLAD DB STEM VAN WOENSDAG 13 MAART 1963 11 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Eerste Kamer heeft gisteren de actie van prof. Delfgaauw c.s. „Johnson is een oorlogsmisdadiger volgens de maatstaven van Neurenberg en Tokio" en de brief van minister Polak (Justitie) als antwoord hierop tot hoofdmoot gemaakt van de behandeling van de justitie-be- groting. Daarbij bleek dat alle fracties een spoedige herziening of zelfs afschaffing wensen van artikel 117 van het wetboek van strafrecht, dat handelt over het beledigen van bevriende staatshoofden. In afwachting daarvan achtten som mige senatroren het ongewenst over te gaan tot vervolging van studenten die Johnson in woord of geschrift tot oorlogsmisdadiger of moordenaar uitroepen. Vervolgt de justitie deze studenten toch, dan valt volgens een aanta senartoren niet in te zien waar om de justitie dan prof. Delfgaauw en andere prominenten niet zou aan pakken. Dit laatste vooral om iedere schijn van klasse-justitle te vermij den. Met de brief van minister Polak aan prof. Delfgaauw c.s. kon de senaat in meerderheid instemmen. „Een waardige, duidelijke brief", zeiden prof. Verdam (AR) en mr. Van Meeu wen (KVP). De heer Brongersma (PvdA) noemde echter de hand van minister Polak in deze affaire niei altijd even gelukkig. Strikt voor zichzelf sprekend zei dr. Brongersma zich achter de uitspraken van prof. Delfgaauw te stellen. „Maar niet achter alles wat daarna bij de monstraties etc. is gebeurd". Hij juichte het met jhr. De Geer van Oudegein (CHU) toe, dat prof. Delf gaauw niet vervolgd wordt. Prof. s illlllKilllllllllHIIHI* 1 ilHIlHIIIIHIIII (door dr. A. van de Weyer o.f.m. cap.) Met de beslissing van de Neder landse bisschoppen, dat aan de niet- katholieke, wel gelovige huwelijks partner kan worden toegestaan om tijdens de huwelijksmis te communie te gaan, wordt een belangrijke stap gezet op de weg naar de eenheid der kerken. Samen eten van het ene brood en drinken uit de ene kelk is niet alleen een teken van de reeds gerealiseerde eenheid maar ook een stimulans om die eenheid nog verder uit te bouwen. Dit kan nu aan de gemengd huwenden worden voorge houden en over hun hoofden heen aan de kerken, waartoe zij behoren. Wij hebben in enkele jaren op het gebied van de gemengde huwelijken een stormachtige ontwikkeling door gemaakt. Velen van ons zullen zich nog herinneren, dat soms de sacra menten geweigerd werden aan jonge lui, die niet bereid waren een ge mengde verkering af te breken. Later is het allemaal wat gemakkelijker geworden. En nu staan we voor de mogelijkheid om het sacrament van het geméngde huwelijk te bezegelen met het sacrament van de intercom munie. Zulks ten teken, dat wij het gemengde huwelijk niet langer zien als een noodzakelijk kwaad in een ge mengde bevolking, maar als een ge nadevolle mogelijkheid, die we po sitief willen beamen. Velen zullen zich afvragen, hoe het centrale gezag in Rome tegenover deze ontwikkeling staat. Het ant woord kan alleen maar luiden in beginsel positief, in de praktijk enigs rins terughoudend. Zo kwam Rome tot de richtlijn dat intercommunie meestal verboden en soms aanbevo len moet worden. Het gaf aan de plaatselijke bisschoppen een ruime mogelijkheid, om het evenwichtspunt tussen beide houdingen te bepalen. van deze mogelijkheid heeft het Ne derlands episcopaat een naar onze mening wijs en gelukkig gebruik ge maakt. Het interessante in deze ontwikke ling is, dat niet de theologie maar de pastoraal de doorslag heeft gegeven. Toen eenmaal was toegestaandat ge mengde huwelijken tijdens de eucha ristieviering konden worden geslo ten, moest vroeg of laat ook de deur worden opengezet voor deze vorm tan intercommunie. Het zou onmen selijk zijn geweest de niet-katholieke Partner, die de eucharistie meevier de en tot de communie wenste te worden toegelaten, het gevraagde te weigeren. Wij verwachten, dat de ontwikke- ™9 zich nog verder zal doorzetten. Wat nu aan de niet-katholieke partij >n een katholieke dienst wordt toege staan, zal gezien het beginsel van y wederkerigheid aan de katho- ifke partij in een protestantse dienst niet kunnen worden geweigerd. Bo vendien zal straks onherroepelijk de vraag naar boven komen waarom in het verdere huwelijksleven verboden zou kunnen worden wat op de trouw dag werd toegestaan. En zo groeit ?hder onze handen de eenheid der kerken. Niet in de studeerkamer van de theologen maar op het veld van de Praktische pastoraal. Verdam dacht daar echter kennelijk anders over, gelet op zjjn advies aan de minister: „Zie dat u de grote ha zen te pakken krijgt en laat de klein, tjes lopen". De PSP'er Van Wijk vond dat prof. Delfgaauw terecht niet vervolgd wordt, maar concludeerde daaruit tevens dat met twee maten gemeten wordt. „Wij kennen in Nederland dan wel geen klasse-justitie, maar toch we een. kaste-justitie". Senator Delprat (VVD) stemde in met de houding van minister Polak. Minister Polak komt vandaag aan het woord. Onder grote belangstelling behan delde de Utrechtse rechtbank giste ren de zaak tegen vier studenten, die gedagvaard waren wegens over treding van de artikelen 117 en 119 van het Wetboek van Strafrecht De studenten hadden met leuzen als „Johnson oorlogsmisdadiger" ge protesteerd tegen de oorlog in Viet nam. Tevens hadden ze tot uiting willen brengen, dat ze de gedachten van prof. Delfgaauw delen. De officier van justitie, mr. W. H. Overbeek, eiste tegen alle verdachten een geldboete van f 25,- subsidiair vijf dagen hechtenis. In een uitvoe rige motivering van deze eis zei hij, dat de uitdrukking „Johnson oor logsmisdadiger" gezien moet worden als een eenvoudige belediging. Met een populaire term zou men het „uit. schelden" kunnen noemen. Het is een strafbaar feit, aldus de officier, om iemand in het openbaar een kwalifi catie toe te voegen, die opzettelijk zijn morele waarde aantast. Het komt er daarbij niet op aan, of de uitge- scholdene ook inderdaad met enig recht kan worden betiteld met het ge bruikte woord. Men mag iemand niet uitschelden voor „oplichter", ook niet wanneer hij zich inderdaad aan op lichting heeft schuldig gemaakt. Professor Delfgaauw en zijn vijf col lega's van Groningen hebben minis ter Polak geantwoord op diens brief, waarin hij hun houding kritiseert. De zes hoogleraren schrijven dat hun geen recht is gedaan. Zij willen een onderscheid maken tussen „emotio neel schelden" en „functioneel schel den dat tot doel heeft misdaden te voorkomen". In Utrecht zijn gisternacht twee stu denten aangehouden. Zij waren bezig pamfletjes met de tekst „Johnson oorlogsmisdadiger" te plakken op de ruiten van geparkeerde auto's. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt. (Van onze redactie buitenland) SCHIPHOL/BELGRADO Minis ter Luns is gisteravond naar Joego slavië vertrokken voor een vijfdaags bezoek. Op Schiphol legde hij uit dat de voornaamste kwestie, die ter spra ke zal komen, de Joegoslavische wens is om tot een akkoord met de E.E.G. te komen. Joegoslavië koopt namelijk in Ne derland voor 29 miljoen dollar, ter wijl Nederland maar voor 14 miljoen Joegoslavische produkten koopt. De E.E.G. vormt een ernstige barrière om deze handelsbalans in evenwicht te brengen. De wederzijdse betrekkingen noem de minister Luns zo goed, dat deze zeker geen onderwerp van gesprek hoeven te zijn. Wel zal gesproken worden over een opheffing van de visumplicht tussen beide landen. De bekroning van het bezoek zal worden gevormd door de onderteke ning van een overeenkomst, waar bij de samenwerking op economisch, industrieel en technisch gebied wordt geregeld. Nederland sloot vorig jaar reeds een cultureel verdrag met Joe goslavië. Verder staat op het programma een persoonlijk gesprek tussen Luns en president Tito op diens buiten op het eiland Brioni, en een bezoek aan Dubrovnic in Slovenië. Bij aankomst zei de Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken voor de t.v., dat Nederland de politiek van Joego slavië als brug tussen Oost en West nauwkeurig volgt. BELO HORIZONTE (A.P.) In de staat Minas Gerais zijn waar schijnlijk 200.000 personen dakloos geworden ten gevolge van de over stromingen, die naar schatting aan 15 personen het leven hebben ge kost. Zware regenval sinds half februari heeft de rivieren buiten hun oevers doen treden. Er is veel vee omgeko men en er werd grote schade aan gericht aan de landbouw. Drie van de vier Utrechtse studen ten, die gisteren voor de rechtbank terechtstonden wegens belediging van een bevriend staatshoofd. De verdachten van links naar rechts O. J. Meijer, F- Altena en J. de Lange, hadden plakkaten verspreid met de tekst „Johnson-oorlogsmisdadiger". (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/SAIGON De Amerikaanse minister Dean Rusk van buitenlandse zaken heeft gisteren geweigerd gevolg te geven aan het verzoek van voorzitter WSliam Fulbright van de senaatscom missie voor buitenlandse betrekkingen om eerst het congres te raad plegen vóór tot verdere escalatie in Vietnam te besluiten. Als reactie op de golf van kritiek op het Vietnambeleid heeft president Johnson gisteren opgeroepen niet te zwichten voor defaitisme. „Door vastbeslotenheid en geduld zullen wij niet kunnen falen", zei hij. „Het is ongewenst de vijand te la ten meeluisteren", verklaarde Dean Rusk. Deze zei niet te geloven in de vredeswil van Noord-Vietnam. Vol gens het Joegoslavische persbureau Tanjoeg zou radio-Hanoi opnieuw verklaard hebben bereid te zijn tot onderhandelingen als de V.S. alle oor logshandelingen tegen Noord-Viet- nam stopzetten. Volgens Rusk wil Hanoi slechts stopzetting van de bombardementen en geen vrede. Voor de New York Times was de rede van Dean Rusk aanleiding hem te vergelijken met „een gebarsten grammofoonplaat". Aan de vooravond van de dag, dat twintig jaar geleden het beleg van Dien Bien Phoe begon, was het op alle fronten in Zuid-Vietnam rustig. De Amerikanen maken van de rust gebruik om hun troepen te hergroe peren. Het zwaartepunt van de defen sie wordt gelegd in de noordelijke provincies. De situatie bij Khe Sanh, dat wel met Dien Bien Phoe vergeleken wordt, blijft onveranderd. De Noord- vietnamezen strooien zoals gewoon lijk rijkelijk met mortiergranaten op de mariniersbasis, Amerikaanse B- 52's bombardeerden de Noordvietna- mese stellingen. Verder voerde de Amerikaanse lucht macht 76 missies uit boven Noord- Vietnam. Bij de beschieting van een radiostation bij Hanoi is een bom menwerper naar beneden gehaald, de 808e sinds het begin van de bombar dementen op Noord-Vietnam. De Zuidvietnamese regering is erin geslaagd een motie van wantrouwen in het parlement te verhinderen door enkele voorstanders van een petitie om deze zaak op de agenda te zetten om te praten. President Thieu zou van plan zijn niet zes zoals maan dag bekend werd maar 15 van de 44 provinciehoofden te ontslaan. HET VERBOND van Nederlandse on dernemingen ziet geen basis voor vruchtbaar overleg in de voorstel len van het NKV en NVV voor de herziening van de ondernemings structuur. VIER MANNEN zijn ter dood veroor. deeld nadat zij er schuldig bevon den aan waren de nazi's geholpen te hebben bij massa-executies in de Sovjet-Unie, aldus Tass. IN DEN HELDER is de gemeente politie een opzienbarend zeden- schandaal op het spoor gekomen. Zes jongens in de leeftijd van vijf tien tot en met zeventien jaar, leer lingen van een technische school, hebber, zich vergrepen aan tien meisjes van 13 en 14 jaar. DE COMMISSIE voor voedselhulp van de wereldconferentie te New- Deihi heeft gisteren niet zoals gepland het ontwerp-hanidvast ter bestrijding van de honger kun nen afronden. De arme landen wil den hulp aan de landbouw onder dit handvest laten vallen, de rijke landen wilden dat deze hulp deel zou uitmaken van de totale ontwik kelingshulp. IN ZEVEN gebieden van Europa wordt een zeer groot onderzoek in gesteld naar hart- en vaatziekten. Men wil onderzoeken waarom deze ziekten in bepaalde streken veel of weinig voorkomen. Ook in Neder land zal een gebied onderzocht wor. den. (Van onze redactie buitenland) Het Amerikaanse ministerie van fi nanciën heeft medegedeeld, dat 450 miljoen dollar aan goud uit de mo netaire goudreserve van de Verenig de Staten is overgedragen aan het valutastabilisatiefonds. De overmaking betrof het aandeel van de V.S. in de transacties van de „goudpool" in februari en was ver der voor een deel bedoeld om het fonds te voorzien van extra midde len. Op de Farijse goudmarkt bereikte de omzet gisteren een nieuw record met een waarde van 62,2 miljoen frank vergeleken met maandag 54 miljoen frank en op een normale handelsdag gemiddeld circa vier mil joen frank. In Londen, 's werel-ds grootste markt voor baargoud, werd de wedloop op het goud gisteren hervat. De vraag was uitzonderlijk groot. In Zürich was de vraag naar goud gisteren stabiel, maar veel geringer in omvang dan maandag. IR. LARDINOIS bezwaar (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL De Nederlandse minis ter van Landbouw, ir. P. Lardinois, heeft gisteren op een persconferentie te Brussel bekendgemaakt, dat hij bezwaar zal maken tegen de bevrie zing van de zuivelprijzen voor de duur van vier jaar. Hij gaat wel akkoord met de lagere richtprijs voor melk en interventie prijzen voor zuivel (die in feite nog onder de Nederlandse prijzen liggen). Deze maatregelen maken deel uit van het plan-ManshoIt om de EEG- boterberg weg te werken. Minister Lardinois keerde zich tegen de eis van de Europese boerenorgani- saties, die met 250 man in Brussel een protestvergadering hielden en daar een hogere belasting op marga rine bepleitten. Vice-voorzitter van de EEG-commissie, Sicco Mansholt, verklaarde dat tien procent van de Europese veehouders twee of drie koeien bezitten. Hun te steunen zou onverantwoord grote bedragen kos ten. IN SOEDAN, een provincie In West Java zijn 60 mensen aan voedsel vergiftiging overleden, na het eten van sojabowen. UTRECHT (ANP) „Het doe-het-zelven is een sociaal verschijn sel geworden. Het is opmerkelijk, dat in de werkloosheidsgebieden van ons land de laatste tijd de doe-het-zelf-verkopen flink zijn toe genomen." Dit vertelde gisteren de heer W. Leverington, verkoop leider van het verf concern Vettewinkel en een van de deelnemers aan de doe-het-zelf-vakbeurs „Karwei" op de Utrechtse jaarbeurs. De Nederlander besteedt jaar lijks 10 aan het kopen van verf. Ongeveer de helft van het aantal Nederlandse gezinnen (bijna drie miljoen) verricht doe-het-zelf- werkzaamheden, maar er is een jaarlijkse toeneming van vier pro cent. Ieder jaar wordt ongeveer 65 miljoen gulden aan verf uitge geven voor doe-het-zelf-werk- zaamheden. Vooral bij de jeugd bestaat hiervoor interesse. Behal ve de hippe modekleuren zijn nu ook de klassiek-moderne kleuren in. Ook de vrouw gaat hoe langer hoe meer schilderen. betreft, steeds zogenaamde pro bleemloze produkten worden gele verd, waarmee de doe-het-zeiver direct aan de gang kan gaan". De omzet van doe-het-zelf-ver- ven is 15 procent van de totale Nederlandse verfproduktie (400 miljoen gulden). Daarvan is 100 miljoen gulden bestemd voor de export. „Deze export", aldus de heer Leverington, „neemt jaarlijks toe en het is in dit verband merk waardig dat juist Duitsland zo'n grote afnemer is met zijn vele chemische fabrieken. Nederland heeft dus een zeer goede naam op verfgebied hoog te houden". Het zelf-knutselen is volgens de heer Leverington een nieuwe rage geworden, die de laatste vijf jaar sterk in opkomst is. Het zijn vooral hout, verf, behang en ge reedschap, waarmee men huizen, gebouwen, tuinen, auto's en jach ten onderhoudt en repareert. Het doe-het-zelven is naar zijn oordeel het gevolg van de voldoe ning die het geeft zelf iets te re pareren of onderhouden, van de noodzaak het zelf te doen als mid del van vrijetijdsbesteding. „Daarom is het een eerste ver eiste, dat, voor wat de verfsector Er is volgens de heer Levering ton een enorme verschuiving in de handel aan de gang. De vesti gingswet heeft een brancheverva ging veroorzaakt: in de moderne wijken gaan steeds meer winke liers de artikelen in hun zaken combineren, waardoor automa tisch een semi-zelfbediening wordt geschapen. De doe-het-zelf-bran- che zal volgens de heer Leve rington in de toekomst een nog veel grotere vlucht nemen en de industrie zal zich hier terdege op moeten voorbereiden. (ADVERTENTIE) voor üw baar, meneer/ fixif Het nieuwe schuimfixatief voorde man van vandaag NIEUW DELHI (RTR) De steri lisaties die tot dusver zijn verricht zullen in de komende tien jaar het geboortencijfer in India met 10 mil joen doeh dalen, zo heeft de minis ter voor geboortenregeling in het parlement verklaard. Dr. Chandresekhar zei dat tot nu toe 3,5 miljoen mensen zich hebben laten steriliseren. De regering geeft hun hiervoor een radio-toestel als beloning. De bevolking van India groeit jaarlijks met 13 miljoen. NEW YORK (RTR) De Zuid- afrikaanse chirurg Christian Bar nard heeft in New York gezegd dat hij misschien zondag al een nieuwe harttransplantatie zal verrichten. Wie de patiënt zou zijn wist hij nog niet. „Het gaat erom wie het hardst een nieuw hart nodig heeft", zei hij. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De inbraak die op de zondag van de bomaanslag 3 maart bij de Spaanse kanselarij aan de Bezuidenhoutseweg te Den Haag werd gepleegd, is opgelost. De politie heeft drie 17-jarige jongens aangehouden. Zij richtten een grote ravage in de kanselarij aan, zonder te weten dat het pand aan de ambassade van Spanje toebehoorde. Maandag schrok ken de jongelui enorm toen zij in de krant lazen dat zij in de kanselarij hadden gerommeld. Men heeft de jongens, die beken den van de kinderpolitie zijn, giste ren kunnen arresteren. De jongelui gaven onmiddellijk toe. Mr. A. W. Rosingh, officier van justitie in Den Haag, heeft een ge rechtelijk vooronderzoek gevraagd in verband met de bomaanslagen op de Spaanse, Griekse en Portugese am bassade. Gisteren werden de heren J. de Troye en J. de Graaf van de VARA en de hoofdredacteur van Het Vrije Volk, dr. T. W. van Veen, gedag vaard om als getuigen voor de rech- ter-commissaris te verschijnen. Het verhoor zou erop gericht zijn de identiteit te verkrijgen van de man die zowel in de radio-uitzendin gen van de VARA als in een Vrije- Volkinterview gezegd heeft, dat hij op de hoogte was van de voorberei ding en de uitvoering van de bom aanslagen. en Elke dag een kleine waste veel- om te laten liggen, te weinig om uw wasmachine aan te zetten of naar de wasserette te gaan. Elke dag is er wel iets te wasseneen overhemd, sokken, luiers enz.en dat alles kost tijd. De ideale oplossing van uw probleemde miniwash, ontworpen en vervaardigd, door Nova. En de naam Nova staat garant voor kwaliteitDe miniwash is licht, neemt, weinig plaats in (kan bv. in een kast opgeborgen worden) en werkt overalop de gootsteen in de keuken, in het lavet van de badkamer, enz. Geschikt voor elk stopcontact. Binnen 5 minuten wast en spoelt de miniwash 1 kilo wasgoed grondig, zonder dat u er eigenlijk iets aan hoeft te doen. Dat zijn de typische eigenschappen van elk Nova-artikel. Ook de miniwash is een feilloos afgewerkt apparaat, waaraan u in de meest uiteenlopende gevallen veel plezier zult be leven als u een kleine gezinswas of een luierwas hebt, als u klein behuisd bent, als u een weekendhuisje, caravan of boot bezit Ook voor jonge gezinnen is de miniwash een economisch begin van de uitzet. Hij is zuinig, in aankoop en in gebruik. Elke huisvrouw bespaart er zich per week 2 tot 4 uur werk mee. De miniwash bezit een heel precieze schakelklok, die op 1 tot 5 minuten kan wor den ingesteld, waardoor de motor automa tisch start en stilstaat De huisvrouw heeft er geen omkijken naar. Bovendien is de Nova miniwash vervaardigd uit het allerbeste en sterkste materiaal (nylon, rilsan, polypropyleen en roestvrij kwaliteitsmetaal), zodat u er vele jaren profijt van zult hebben. Dan is de miniwash van Nova de ideale aanvulling speciaal voor het dagelijkse "wasje Dank zij de miniwash wordt uw wekelijkse grote was veel minder en vooral u bent van dat onaangename en tijdrovende wassen-met-de-hand af. Ga de miniwash eens gauw bekijken en u bent dadelijk gewon nen voor deze waardevolle hulp-in-de-huis- houding. Het elektrische wasapparaat voor een kleine was.„ voor een groot resultaat Vroag om een demonstratie bij uw winkelier. ALTIJD DE BESTE AANSCHAF p/b&b m$r

de Stem | 1968 | | pagina 5