Door nieuwe wet wordt velen vakantie aan strand ontzegd CPFAFF) Besturen van ziekenhuizen toch nog bereid mogelijke samenwerking na te gaan Reimerswaal niet naar Brabant „omklappen" Rath Doodeheefver In gesprek m G.S. ZEELAND: AANDACHT VOOR WENSEN LANDBOUW Kans op één Vlissings ziekenhuis klein OVERLEG OVER DEMPEN VAN WATERGANG HANSWEERT T. Witte GA NIET IN JULI OP VAKANTIE Alarm Wat nu? „Vol" Oogje dicht Tob niet langer. Ruil uw oude naaimachine in. Schaf u de moderne Pfaff aan. Pfaff Naaimachinehuis W. RIKKEN N.V. Allebei Saeftinge Zeehavennota Struikelpmit Alweer zo'n ijzersterk staaltje vati\ Geleidelijk Schema heetman (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „We zijn van de hemel in de hel terechtgekomen. Ik zou werkelijk niet weten hoe we het weekeinde van 29-30 juni moe ten doorkomen", deze noodkreet slaakt de heer J. P. de Regt, directeur van de provinciale Zeeuwse VVV. Dit jaar vallen namelijk de school vakanties, de vakanties van alle collectief sluitende ondernemingen in Noord- en Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland van metaalindustrie en een gedeelte van de textielindustrie èn de vakanties in Nordrheinland- VVestfalen samen. Ze beginnen allemaal rond 28 juni. Welke chaos dit in de Nederlandse badplaatsen zal veroorzaken is nog niet bij benadering na te gaan. Uit het Roergebied komen tienduizenden Duitsers naar de Nederlandse stranden. Zomerhuisjes, bungalows e.d. zijn aan de kust alleen nog met een lampje te zoeken. In de hotels en pensions is nog enige ruimte. Vorig jaar lagen de vakanties van de di verse industrieën en van de Duitsers gespreid. Nu zal de maand juli één grote vakantiepiek zijn. De heer De Regt adviseert een ieder die niet gebonden is aan een of andere periode óf in juni óf in augustus met vakantie te gaan. „Men doet zichzelf te kort als men in juli gaat". (Van een onzer verslaggevers) OOSTKAPELLE „Als de nieuwe wet doorgaat, zullen we maar 200 mensen op één ha mogen toelaten. Dat betekent in leefruimte gemeten, dat de regering een persoon op een camping meer ruimte wil toemeten dan hij thuis heeft." Een onmogelijke situatie volgens de heer A. M. den Hollander. Als voorzitter van de ORKAVA (Organisatie van kampeer- en vakantie- bedrijven) en lid van het algemeen bestuur van deze organisatie is hij ten nauwste betrokken bij de onheilspellende ontwikkelingen die in zijn bedrijfstak gaande zijn. In overleg met de ANWB heeft de Kampeerraad het concept voor een nieuwe wet op de „Hygiëne kampeer plaatsen" opgesteld. Officieel is er over deze wet nog niets gepubliceerd, maar de betrokkenen kennen allen reeds het geraamte van deze wet. Alle kampeerterreinhouders jui chen de komst van deze wet toe. Voor de houders van campings aan de kust staat echter in de concept-wet een alarmerende passage. Het artikel dat het op een camping toe te laten aan tal personen per ha regelt. Volgens de stelling van de Kampeerraad zou den er maximaal 200 personen op een kampeerterrein mogen worden toege laten. Op de Zeeuwse en vrijwel alle andere kustcampings in Nederland bevinden zich in het hoogseizoen meestal 400 personen per ha. In het hoofdbestuur van de ORKA VA heeft dit getal aanvankelijk wei nig opzien gebaard, totdat de afdeling Zeeland aan de noodrem trok. De heer Den Hollander: „Wij voe ren ons bedrijf op een heel andere manier dan in het binnenland wordt gedaan. Dat is het knelpunt. Cam pings in de Achterhoek, Limburg of de Veduwe vaak 30 ha groot hebben een zwembad, recreatiezaal, speeltuin e.d. op hun terrein, omdat de gasten hun hele vakantie op de camping doorbrengen. De kustcam pings gemiddeld 3 ha daarente gen zijn slechts eet- en slaapplaats voor mensen die hun vertier niet op het kampeerterrein zoeken, maar op het strand", aldus de heer Den Hol lander. „Ten aanzien van de kustcampings zijn de eisen zwaar overtrokken. In het binnenland blijven de gasten met slecht weer meestal ook op het ter rein. Bij ons liggen de zaken tegen overgesteld: bij slecht weer verdwij nen ze of komen niet opdagen, met mooi weer liggen ze op de stranden. Onze bedrijven zijn veel korter be zet". Wat gaan de campinghouders er aan doen? „We kunnen de prijzen voor een overnachting met 100 pet. verhogen. Dan hebben wij dezelfde inkomsten, van sociaal toerisme is dan echter geen sprake meer op die manier". De heer G. J. J. Neels uit Goes, campinghouder in Koudekerke, heeft becijferd dat er per overnachting bij de invoering van de nieuwe wet rond 1969 niet langer één gulden gevraagd moet worden maar f 2,21 per persoon. De groep met de laagste inkomens zal het hierdoor vrijwel onmogelijk worden de vakantie aan de kust door te brengen. Een gezin van vijf per sonen dat nu nog 14 dagen op een camping kan doorbrengen voor 70 zal straks het dubbele moeten uittel ten. De directeur van de provinciale Zeeuwse VVV, de heer J. P. de Regt, met wie we hierover spraken zei: „Een grote groep wordt het recht ont nomen naar 't strand te gaan". Daar naast zullen de campinghouders veel potentiële klanten moeten terugwij zen. „Ik zal zeeën ruimte overhou den tussen de caravans dat zien de mensen, maar toch zal ik ze moeten doorsturen. Ik weet overigens nog niet hoe ik al die mensen van het lijf moet houden. We zullen wel brutaal moeten worden. Ik denk dat ik ze maar doorstuur naar het gemeentebe stuur". Een heel moeilijke factor zullen de trekkers gaan vormen. Bij negen van de tien campings kan men niet voor uit reserveren. Duizenden mensen die naar Zeeland komen met de ver wachting nog wel een plaats te vin den, zullen zich overal te pletter lo pen tegen het bordje „vol", aldus de heer De Regt. De kampeerplaatsen in Zeeland zullen in aantal niet meer of nog nauwelijks kunnen uitbreiden, om de eenvoudige reden dat daar geen grond meer voor is. „Als 200 het criterium wordt zullen we alleen Zeeuwen een plaats kunnen bieden. Alles wat voorbij Bergen op Zoom woont kan nergens meer terecht", stelt de heer Den Hollander. De gevolgen voor de bedrijven die op het toerisme moeten drijven zul len diep insnijden. „Het is nog niet te becijferen, maar als we alle getallen moeten halveren, weet ik voldoende. Iedere overnachting levert gemiddeld f 10 op aan verteer. Ik heb uitgere kend dat voor Oostkapelle de derving ongeveer een kwart miljoen zal zijn. Voor heel Zeeland komt dit neer op vele miljoenen guldens". „Onze jonge leden verwachten ram pen. Zo zwart zie ik de toekomst nog niet. Ik hoop namelijk dat bij de uit voeringsbesluiten ontheffingsmoge lijkheden zullen worden geschapen. De gemeentebesturen hebben ook nu al een dikke vinger in de pap; laten die in noodgevallen beslissen", aldus het voorstel van de heer Den Hol lander. Zijn hoofdbestuur zal binnen kort de moeilijkheden van de kust campings aan de kamercommissie die zich met deze wet gaat bezighouden voorleggen. Ik hoop niet dat het tot uitwassen komt. De drukte valt in vier weken. Nu wordt er al een oogje dicht gedaan, mijn wens is dat dit zo mag blijven". Voor de VVV-directeur is het groot ste schrikbeeld de kans dat duizen den mensen naar huis moeten wor den gestuurd, terwijl ze vakantie hebben. „Voor mij is die maatregel volkomen onbegrijpelijk. Pakweg 300 mensen per ha zou nog kunnen, maar 200!" (ADVERTENTIE) Bij aankoop van een Pfaff zigzag - machine kan immers in de meeste gevallen uw oude naaimachine, ongeacht welk merk, worden ingeruild! Bespreek deze mogelijkheid eens in een Pfaff-zaak. ONS ZIGZAG-PROGRAMMA LOOPT VAN i tot' ELEKTRISCH. COMPLEET MET KOFFER BERGEN OP ZOOM: BREDA: ROOSENDAAL: EINDHOVEN: TERN EU ZEN: Verder verkrijgbaa tj: A. C. BASTIAANS1. H. A. DE BREUCR, G. HEMELAAR, G. HEMELAAR, Kortemeestraat 17 Lange Brugstraat 30 Nieuwe Markt 48 Willemstraat 21 Nieuwe Diepstraat 23 tel. 01640-5878 tel. 01600-31745 tel. 01650-5546 tel. 040-22570 tel. 01150-2294 Goes, tel. 01100-7476 i'apagaaistraat 4 B. F. van Daesberghestr. 16, Hulst tel. 01140-2215 Nieuwendijk 29, Vlissingen, tel. 01184-3729 Lange Viele 52, Middelburg, tel. 01180-5241 A. M. DEN HOLLANDER (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Gedeputeerde Staten van Zeeland voelen niets voor het „omklappen" van het Reimerswaalplan naar de Bra bantse wal of naar het verdron ken Land van Saeftinge, ten zui den in plaats van ten noorden dus van Zuid-Beveland. Het verleggen van het plan naar de Brabantse kant acht het provinciaal bestuur uitgesloten, omdat het plan dan ten oosten van het in aanleg zijnde Schelde-Rijnkanaal zou komen te liggen. Daardoor zou het in ver binding brengen van een Reimers- haven met de open zee een bijzonder moeilijke of onmogelijke zaak wor den. Gedeputeerde Staten merken dit op in hun antwoord op vragen van de economische commissie uit de staten betreffende het rapport overlegor gaan zeehavenontwikkeling. Het provinciaal bestuur herinnert in dit verband aan het koninklijk besluit waarbij aan de gemeenschappelijke regeling tussen de gemeenten Ril- land-Bath en Woensdrecht geen toe stemming werd gegeven om aan weerszijden van het Schelde-Rijn kanaal havenindustrieterreinen aan te leggen. Daar de mogelijkheid bestaat dat èn het Reimerwaalplan èn het Plan van Saeftinge-plan zullen worden uitge voerd, acht het provinciaal bestuur het onjuist om te spreken van een omklappen van het Reimerswaalplan in die richting. Het ene plan sluit het andere niet uit. Evenals dat in de gemeenteraden van Vlissingen en Middelburg is ge beurd, is gevraagd naar de mogelijk heid van rechtstreekse contacten met België, vooral in havenaangelegen- heden. De reactie van Gedeputeerde Staten is dezelfde als van de besturen van twee genoemde gemeenten, nl. dat dit in eerste instantie een aangelegen heid is van de rijksoverheid. Het pro vinciaal bestuur kan geen officiële contacten met België onderhouden, zeker geen contacten, die het tot stand komen van verdragen of over eenkomsten beogen. Overigens staan G. S. positief tegenover overleg met België over plannen voor zeehaven- ontwikkeling die vooral van die zijde worden „gelanceerd". Gedeputeerde Staten zijn er zich van bewust, dat wanneer de Nederlandse en Belgische regering overeenstem ming bereiken over een Baalhoekka- naal het (ingepolderde) Land van Saeftinge geschikt is voor zeehaven- industrie. (In het rapport van het overlegor gaan wordt voor Saeftinge een opper vlakte aan industrieterrein opgege ven van 6000 hectare. Dit is bijna tweederde van de nog „te lokaliseren" terreinen in het gebied van het over legorgaan, dus inclusief de Rijnmond) De economische commissie uit de staten verzoekt het provinciaal be stuur er bij de regering op aan te dringen Zeeland een gunstig „vesti gingsklimaat" te verschaffen. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES De gewestelijke raad voor Zeeland van het landbouwschap wil binnenkort een vergadering beleggen met vertegenwoordigers van de poli tieke partijen in de Provinciale Sta ten om de wensen van de landbouw met betrekking tot de zeehavennota en het ontwerp-streekplan Midden- Zeeland naar voren te brengen. De raad zal hierover contact opnemen met de fractievoorzitters in de Sta ten. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De kans dat er één nieuw ziekenhuis in Vlissin gen zal komen ie thans uiterst ge ring. Voorstellen over en weer van de ziekenhuisbesturen van Bethesda en St.-Joseph zijn ver worpen. De beide besturen heb ben dinsdag tijdens een bespre king met het Vlissings gemeente bestuur slechts toegezegd de zaak nog eenmaal te zullen bezien. Het moeilijkst te overkomen pro bleem om tot concentratie te komen blijkt voor het bestuur van Bethesda het feit te zijn, dat het met de sa nering van dit ziekenhuis al enkele jaren bezig is, terwijl zelfs de nieuw bouw reeds 14 dagen geleden is ge start. Het stoppen daarvan zou op een no deloos gedane investering van bij de twee miljoen giuiden komen te staan. Het voorstel van Bethesda aan St.- Joseph gedaan om bij een verbeterd en vernieuwd Bethesda in te trek ken, is door het bestuur van het ka tholieke ziekenhuis afgewezen, om dat dit laatste zich op een beslist standpunt stelt, dat als er een geza menlijk ziekenhuis komt dat in een volslagen nieuwe accommodatie zal moeten zijn. Een struikeipunt voor Bethesda blijkt ook nog het feit te zijn, dat men zich statutair dient te houden aan het in stand houden van een pro testants-christelijk ziekenhuis. Dit artikel is bij de stichting van Bethes- dat op legataire gronden dringend in de statuten opgenomen. In het voorstel van het bestuur van St.-Joseph was nl. de bepaling opge nomen dat, wanneer het tot een ge zamenlijke stichting zou komen, de leden daarvan voor 1/3 door St.-Jo seph, voor 1/3 door Bethesda en voor 1/3 uit de niet-katholieke en niet- protestants-christelijke bevolking van Vlissingen zou moeten worden gekozen. De twee besturen, die dins dagavond een gezamenlijke perscon ferentie belegden, verzekerden dat hoe de ontwikkeling ook zal zijn de belangen van de volksgezondehid voor Vlissingen steeds op de eerste plaats zullen blijven, staan. De beide ziekenhuisbesturen hebben (Van onze correspondent) KRUININGEN Het gemeentebe stuur van Kruiningen zal met het waterschap „De brede watering van Zuid-Beveland" overleg plegen over een eventueel dempen van de water gang in Hansweert-west. Zai het nog niet mogelijk zijn de sloot, die de scheidingslijn vormt tussen Hans weert-west en Kapelle te dempen, dan zal zo spoedig mogelijk voor een afzetting moeten worden gezorgd. Dit werd medegedeeld tijdens de raadsvergadering te Kruiningen. In de rondvraag stelde het raads lid Z. J. Jansen (K.V.P.) de kwestie rond de gevaarlijke sloot aan de orde. Zoals bekend is eind vorige week bijna een kind in de watergang ver dronken. De sloot is niet afgezet. De kosten van een demping wor den, volgens een berekening van de heer Den Jong, directeur van ge meentewerken, geraamd op ongeveer 200.000 gulden. Ook door andere raadsleden, met name door de heren H. Griep en C. Slabbekoorn, werd aangedrongen op een spoedige oplossing van het probleem. (ADVERTENTIE) Uw behangleverancier heeft ijzersterke staaltjes voor u klaarliggen. Radocota superafwasbaar behang van Rath Doodeheefver. Mooi behang dat tegen een stootje kan. Niet verkleurt. Waarvan u alle vlekken in een wip verwijdert. Ideaal voor èlk vertrek. Kwaliteitsbehang dat overal fleurig schoon blijft. Jarenlang. Vraag uw vakman. 53 cm Breed; f 1.20-per strekkende meter. '„A.** ontwerpers en fabrikanten van behang verklaard, dat voor de ontwikkeling van hun huidige plannen, aanzien lijke kosten gemaakt zijn, die zij graag wilden doen opvangen in de tarieven van een eventueel nieuw, algemeen ziekenhuis. Het college van b. en w. heeft wat dit betreft moeten antwoorden, dat een beslissing hierover niet tot zijn competentie behoort. B. en w. zijn echter bereid om bij de bevoegde in stanties als pleitbezorger op te tre den. Het vernieuwde interne beraad en onderling overleg in en tussen de twee besturen zal op korte termijn tot een van de volgende drie beslis singen moeten leiden o voortgaan' met de eigen plannen, dus twee afzonderlijke ziekenhui zen o een totaal nieuw ziekenhuis (van St.-Joseph) o een vernieuwd ziekenhuis (plan- Bethesda). Hoe weinig kans er op een compro mis bestaat bleek dinsdagavond wel uit de besliste uitspraak van de voor zitter van Bethesda, de heer J. Prins: „Voor ons is het point of no return al enkele jaren geleden bereikt. Te rug is niet mogelijk, want onze weg is de juiste gebleken". Ofschoon St.-Joseph nog wel terug kan, de plannen verkeren nog in het papieren stadium, is een „buigen" van dit bestuur evenmin waarschijn lijk. St.-Joseph-voorzitter ir. J. Schoonder- woerd zei over het-voorstel van Be thesda, dat het beperken van een „gesaneerd" ziekenhuis een slechtere situatie zou pfeveren dan het bou wen van een igen behuizing. Men. voelt van deze zijde dan ook weinig voor wat een „Siamese tweeling" werd genoemd. De enige, overigens theoretisch lij kende, mogelijkheid is nog, dat op de plaats van het huidige Bethesda een geheel nieuw ziekenhuis wordt ge bouwd. Het bestuur van Bethesda blijkt ech ter juist bijzonder ingenomen te zijn met de gekozen weg van de geleide lijke vernieuwing met behoud van het bestaande. Op de eerste plaats, omdat het huidige hoofdgebouw nog in zodanige toestand verkeert, dat het verlaten daarvan op financiële gronden „onverantwoordelijk" zou zijn. Op de tweede plaats komt men op deze wijze aan een bijzonder lage prijs per bed. Men rekende voor dat dat f 76.000 is, terwijl de thans gang bare prijs per bed bij ziekenhuis- bouw op 100 tot 110 duizend gulden dient te worden gesteld. De heer Ihrins motiveerde het voor stel om Stf-Joseph „op te nemen" nog met er op te wijzen, dat Bethesda thans nog groeimogelijkheden heeft tot 350 bedden terwijl het beschikba re terrein ruimte biedt voor nog ver dere uitbreiding. Ir. R. Derks, penningmeester van St.- Joseph, voerde daar nog bij aan, dat de exploitatielasten van een zieken huis met meer dan 400 bedden in on gunstige richting stijgt. Ook bleek het argument dat een groot ziekenhuis „superspecialisten" kan aantrekken niet doorslaggevend. Het bestuur van Bethesda heeft zijn voorstel, gastvrijheid te bieden aan St.-Joseph, op 28 februari kenbaar gemaakt. In de standpuntbepaling van St.-Jo seph, waarin deze oplossing van de hand wordt gewezen, is ook een tijd schema voor zijn oplossing, een ge heel nieuw ziekenhuis opgenomen: „Teneinde zo weinig mogelijk tijd te verliezen dient overeengekomen te worden, dat de stichting zo snel mo gelijk gevormd zal worden. a. binnen zes maanden de juridische vorm gereed; b. binnen negen maanden het func tieplan en een programma van eisen klaar; c. zes maanden hierna het defini tieve ontwerp vervaardigd; d. met een goede bouworganisatie tenslotte technische bouw in drie jaar te realiseren". Zoals bekend heeft St.-Joseph in de z.g. groenstrook een terrein van en kele hectaren voor de eigen nieuw bouw verworven. (ADVERTENTIE) Et voïla.-...uw passepartout-ring! Een blijvend modieuze creatie die past bij elk toiletje, bij iedere gelegenheid, bijaluwstem- mingen. In een oogwenkverwisseitueen fon kelende granaatvoor een dromerige opaal of stralende saffier. Geïntrigeerd? Beschouwt u deze advertentie gerust als een invitatie! passepartout-ring vanaf 67.- bijpassende stenen vanaf 24.50 edelsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a. LIJNBAAN 92 tel. 116670 filiaal: oostzeedijk 155-157, rotterdam „ALS je bedenkt dat wij in Westdorper zestig EHBO-posten hebben, acht grote verbandposten en twee, die vol ledig zijn uitgerust met zuurstofap- paraten, dan zeg je: Waarom doet het publiek niet veel vaker een beroep op ons? In paniek wordt vaak de dok ter gewaarschuwd en die kan uit zo'n boodschap meestal niet afleiden, wat hij nou eigenlijk aan apparatuur moet meenemen. Wij zijn in al dat soort dingen getraind en goed ook." DE 28-jarige heer T. Witte uit West- dorpe won zaterdag de commandants- prijs tijdens de districtswedstrijden van de EHBO in Sint Jansteen. Sa men met de heren H. van Dorselaer en R. de Bock won hij bovendien de ploegprljs. „En ik zal u vertellen, dat die dertien senioren- en die zes ju- niorenploegen die deelnamen, stuk voor stuk uitstekend getrainde teams zijn. De EHBO in Zeeuwsch-Vlaan- deren staat op een hoog peil. Wij in Westdorpe danken dat aan dokter E. de Puy, een prima docent, terwijl we in de heren J. Strobbe en L. van Horen een voortreffelijke voorzitter en instructeur hebben." „MIJN ervaring bij een ongeluk is, dat de EHBO'er het werk doet. Hij is er nu eenmaal meestal het eerste bij, want er zijn veel meer EHBO'ers dan artsen. Hij stelt de diagnose en als de arts komt, geeft hij hem verslag. Maar in de krant staat dan, dat dok ter die en die eerste hulp verleende. Natuurlijk neemt de dokter tenslotte de beslissing of de patiënt wel of niet naar het ziekenhuis moet. Maar eigenlijk zou de krant ook moeten vermelden, dat de plaatselijke EHBO eerste hulp verleende. Niet voor ons zelf, maar voor de gemeenschap. Daar zijn we voor. En we zouden de artsen heel wat overbodig geloop kunnen besparen." .ZOWEL in Westdorpe als in de ge hele streek wordt heel hard gewerkt door heel veel EHBO'ers. Ze staan continu klaar. Ze oefener veel en nauwkeurig en ze houden hun kennis bij. Onze oefeningen zijn enorm in waarde gestegen sinds we er hier Lotus-mensen bij hebben gekregen; EHBO'ers dus met een „landelijke opleiding ter uitbeelding van slacht offers". Er zijn er tachtig in Neder land, van wie twee in Werstdorpe. Ja, ik ben er een van. We hebben léren grimeren en acteren, zodat de helper zo echt mogelijk met de werkelijk heid wordt geconfronteerd. Op die manier raakt de EHBO'er vertrouwd met de werkelijkheid, zodat hij daar niet zelf meer met een schrikreactie tegenover komt te staan, omdat hij nu ook echt gezien heeft, hoe ver schillende slachtoffers eruit zien en hoe ze reageren op wat hij doet." EEN paar maanden geleden vloog er hier een auto van de dijk. Een ze nuwachtige mevrouw zorgde er voor, dat binnen de kortste keren heel Westdorpe in rep en roer was. Twee artsentwee priesters, verschillende EHBO'ers werden in paniek gewaar schuwd en waren direct ter plaatse. De knaap in de auto had geen schrammetje. Dat is nou onoordeel kundig waarschuwen. Die artsen had den echt wel wat beters kunnen doen in die tijd. Ze zouden eigenlijk eerst een EHBO-post moeten waarschu wen. Wij kunnen echt beoordelen of er een arts aan te pas moet komen en wij zijn ook helemaal in staat om de eerste hulp te verlenen."

de Stem | 1968 | | pagina 3